Elseviers: 'Ze willen parlementje spelen, maar ze lopen er niet bq' Bert Woudenberg: 'Alleen wanneer je hun gehele toespraak in een raadsvergadering 'Opgeblazen olifant blijkt muis zonder staartje' overneemt zijn ze echt tevreden JUBILEUMBIJLAGE Pagina 27 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 17 ME11995 gedachten: Gemengde berichten De thuisblijvers hadden gelijk. De bevolking van Waddinxveen krijgt een week later een volle dig verslag, aangevuld met re devoeringen of gedeelten daar uit. In het zelfde nummer van ‘Ook gemeente doet aan geluid hinder*, luidt de kop van een artikel, waarin duidelijk wordt gemaakt dat de gemeente al leen maar geluid wil gaan me ten. Nee, deze gemeente doet juist niet aan geluihinder: het water stroomt geluidloos door de Gouwe1, besluit Elseviers Weekblad. drie dagen later neemt hij af scheid van Waddinxveen. Het licht in de raadzaal is fel en slaat op de ogen. ‘Ik had u toch gezegd dat het laat zou worden, he?‘, vraagt burgemeester Bert Smallenbroek aan EW tijdens een schorsing. Het wordt twee uur ’s nachts. En één ding is ko men vast te staan, daar was ie dereen het als altijd over eens: ‘Er zal nog heel wat water door de Gouwe stromen...' Frisdrankenbeleid De vergadering begint om half acht. Om acht uur precies be- lanceert een bode binnen met een blad vol koppen koffie, waar helaas voor het gemak al een scheut melk in is gedaan. De burgemeester krijgt eerst, vervolgens de vrouwelijke wet houder, haar collega’s, de ge meentesecretaris, de raadsle den. Een volgend blad is voor gen de leden de zaal te verla ten. Een lid van de PvdA-frac- tie verdwijnt naar huis vanwe ge een voetbalknie, maar keert rond het middernachtelijk uur terug voor een stemming. Amb tenaren op de publieke tribune verdwijnen rond half elf stille tjes naar de kamer van de bode, waar een televisietoestel de sa menvatting van een voetbalin terland prijs geeft. Een raadslid belt naar huis: ‘Zeg maar tegen mammie dat het nachtwerk wordt1. En dat wordt het, ook al wisten de aanwezigen hoe het af zou lo pen. “Nu volgt er een emotio neel betoog van de burgemees ter, waarin hij uitlegt dat het een eenmalige kans is‘, fluis tert Bert Woudenberg. ‘...Maar, gemeenteraad...', met een brok in de keel spreekt Bert Smal lenbroek zijn zwanenzang uit - meins Recht. Hoewel het om een 'miljoenen transactie' gaat en de raad ‘niet zonder slag of stoot' met het college meegaat, is de vergade ring een uitermate slaapver wekkende gebeurtenis. Aante keningen worden door de pers nauwelijk gemaakt. Bert Woudenberg ontfutselt de sprekers met hun instemming vellen vol aantekeningen. Meestal zijn het complete rede voeringen, want vermogen tot improvisatie kan slechts een enkeling aangerekend worden. ‘Ze willen parlementje spelen, maar ze lopen er niet bij', is de kenschets van Bert Wouden berg. Dat laatste is juist. Slechts voor een sanitair uitstapje wa- en de publieke tribune, voorna melijk ambtenaren. Een uur later herhaalt het ri tueel zich. Een lange periode bij de plaatselijke pers. In een van dorst en honger treedt in. J-----c1-i v-x— Pas om 00.48 uur de volgende dag wordt een drankje gepresenteerd. Het heeft een reden... het frisdrankenbeleid van 1 de burgemeester. Niet dat Bert Smallen broek een tegenstan- der was van alcholi- sche versnaperingen - hij spuugde er niet in, om het zo maar te noemen. Bert Woudenberg: ‘De verfris singen zijn eigenlijk de inzet van de vergadering. Pas als de raad lief is en de zijde heeft ge kozen van het college, mag er wat geschonken worden'. Hoewel het de raad gepermi- teerd is zelf tot deze actie te be sluiten, heeft dit initiatief on der Bert Smallenbroek nooit plaats gevonden. (Opmerke lijk: de CDA-fractie was uiter mate verdeeld. Wij noteerden één jenever, één tomatensap, één wijn, één sherry). Naast het frisdrankenbeleid hanteerde Bert Smallenbroek ook het schorsingenbeleid. Bert Woudenberg: ‘Hij heeft twee technieken: zelf aan het woord blijven en de zaak rek- tie van Elseviers Weekblad voor de special ’Zo maar een ge meente’ neer in Waddinxveen om uitgebreid te rapporteren over ’de gevoelige verhouding tussen burger en bestuur’. In die special natuurlijk ook aandacht voor het nu 50-jari- ge Weekblad voor Waddinx veen. We zetten de klok terug naar 24 oktober 1981 en la ten u nog eens meelezen wat Amsterdamse journalisten toen over onze krant te vertel-, len hadden in de periode dat burgemeester mr. Bert Smal lenbroek op het punt stond afscheid te nemen. Elseviers Week blad: ‘Het Weekblad voor Waddinxveen is een gezellige krant.” Elseviers Weekblad vervolgt: ’Als de krant een spiegel is van de samenleving, dan moet ge concludeerd worden dat het er in Waddinx veen rustig aan toe gaat. Wat politieke dei ning zo nu en dan. Maar na een week is al les weer verge ven en verge ten. En als de krant er dan op terugkomt kan boven het be richt een kop staan als ‘Opge blazen olifant blijkt muis zon der staartje*. ‘In het paasweekeinde is de ge meentesecretarie gesloten. Derhalve is de aangifte van dood vee ten gemeentehuize niet mogelijk. Eventueel kun nen de veehouders op Goede Vrijdag het dode vee tussen 9.00 en 10.00 uur rechtstreeks telefonisch opgeven aan de vleeskeuringsdienst te Gouda' Voor huishoudelijke medede lingen als bovenstaande, de pu- blikatie van de agenda van raadsvergaderingen en ander soortige informatie, reserveert het Weekblad voor Waddinx veen in ieder nummer een hal ve pagina voor de plaatselijke overheid. Hoofdredacteur Bert Wouden berg leidt daar niet geheel ten onrechte uit af, dat zijn krant dan ook de krant van Waddinx veen is. De gemeente koopt die halve pagina bij hem, niet bij de concurrentie, die hoofdzake- de pers (vijf man inclusief EW) lijk bestaat uit een aantal re- J gionale bladen met Gouda als middelpunt. Het blad wordt goed gelezen. En gewaardeerd ondanks enige kritische geluiden. Die komen voornamelijk uit de politieke hoek. Bert Woudenberg: ‘Al leen wanneer je hun gehele toe spraak in een raadsvergade ring overneemt zijn ze echt te vreden'. De hoofdredacteur, die zich “het twintigste raadslid' noemt, om aan te geven hoezeer hij zich in een tiental j aren heeft weten in te vreten in de machinerie van bestuur en burgerij, bemoeit zich hoofdzakelijk met de poli tiek in Waddinxveen. Voor de overige berichtgeving, een stortvloed van jubilea, dansavonden, sportverslagen, politierapporten en zo voort - de zaken die een plaatselijke krant zo leesbaar maken - heeft hij een netwerk van cor respondenten. Aan de hand van wortelschieter Bert Wou denberg woont Elseviers Week blad in september 1981 een raadsvergadering bij De middag er aan voorafgaand is het nieuwste nummer van het Weekblad voor Waddinx veen verschenen. ‘Miljoenen transactie niet zonder slag of stoot een feit', meldt Bert Wou denberg vooruitlopend op de vergadering van die avond. ‘Er zullen lange debatten gehou den worden met de nodige schorsingen, maar uiteinde lijk zal het wel zo zijn dat de raadsleden zich scharen achter de door B en W ge maakte voor stellen'. De aanwezi gen houden zich voortreffe lijk aan het voorschrift van de plaatselijke hoofdredacteur. Of het moet zijn - en dat is zeer waarschijnlijk - dat een raads vergadering in Waddinxveen iedere keer volgens een be paald scenario verloopt. Strak geleid, of liever: geregisseerd, door de inmiddels afgetreden burgemeester mr. Bert Smal lenbroek. Met name dankzij hem kon Woudenberg zich geen buil vallen aan dit soort voor- publikaties. WADDINXVEEN - Bijna veertien jaar geleden streek de redac- Toenmalig Waddinxveens burgemeester mr. Bert Smallenbroek (1976-1981) in actie tijdens een uitreiking van een koninklijke onderscheiding aan toenmalig gemeente-ambtenaar Jac. van Steijn. het Weekblad voor Waddinx veen aandacht voor Gerda Pook, het honderste lid van De Zangvogels. Ter geruststelling van de ge meenschap: ‘Rooie Siem houdt alles nog in de peiling1, terwijl de heer Moerman naar zijn dakkapel blijkt te kunnen flui ten. Misschien bevat de dikke ord ner met ‘gemengde berichten', verzameld na het trouw volgen van een halve jaargang Week blad voor Waddinxveen, voor de bevolking veel interessante re informatie dan de politieke berichtgeving. Bert Woudenberg: “Wanneer een zaak lang loopt, dan be richt ik daar niet iedere week over. Dan is het beter in één klap overzichtelijke informatie te geven'. Met name in zijn ru briek ‘Rondom de hefbrug' houdt hij zijn lezers vast met een mixture van historie, alge meen nieuws en een vleugje gemeentepoli tiek. Zo doeltreffend als die vermaledijde hefbrug zelf, die de Waddinxveense pas santen niet zo zeer boeit, als wel ketent. Die brug is misschien het enige waar de gemeenschap zich druk over maakt. Voor de rest gaat het er in Waddinxveen vredig aan toe, ‘Saucijzen broodjes voor PTTers' lezen we. De gemeente schaft twee grasmaaimachines aan en het PvdA-raadslid Marie Boere wil mollen bestrijden. ken en afmatten door breed sprakigheid. En het invoeren van een reeks schorsingen, die hij gebruikt als zielsmassage, zodat de raad de indruk heeft met iets belangrijks bezig te zijn wanneer er een akkoord bereikt wordt'. Achterliggende Bert Smallenbroek is dol op unanieme beslissingen èn wel overwogen beslissingen. Raadsleden zonder vertegen woordiger in het college (zoals de eenmansfractie van D’66) worden op de hoogte gesteld van wat er binnen het college van B en W leeft door middel van die zielsmassage. Een steeds weerkerende ge beurtenis is het ‘geschiedenis lesje', zoals dat genoemd wordt discussie over erfpacht betreft het lesje een spoedcursus Ro- 50 JAAR i

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 53