Waddinxveen telt 26.000 inwoners en zo'n 7.000 arbeidsplaatsen LET OP! deze brug wordt op afstand bediend Gemeente door ligging in trelc bij forensen u. PAGINA 29 JUBILEUMBIJLAGE WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 17 ME11995 veen* worden genoemd. een Industrialisatie Omstreeks 1500 begon men op grote schaal met het afgraven van de veengronden. Vooral in de steden was de vraag naar brandstof namelijk zeer groot. Het turfsteken resulteerde in het ontstaan van grote veen piassen. In het begin aan de oostzijde in de voormali ge Polder Bloemendaal (552 hectare). Deze polders liggen op een niveau van 2.10 meter tot 1.80 meter beneden NAP. plas- •b< Grondgebied Oorspronkelijk bestond Wad- dinxveen uit drie ambachten: Bloemendaal, Noord- en Zuid- Waddinxveen. In de Franse tijd werden deze ambachten drie gemeenten die na de inlijving van ons land bij Frankrijk tot één gemeente werden samen gevoegd. Toen de Fransen in 1813 waren verdreven ging alles als van ouds weer door en werd Wad- dinxveen weer in drie gemeen ten verdeeld: Broek cum an- nexis (in plaats van Bloemen daal) en Noord- en Zuid-Wad dinxveen. Wonen Het aantal woningen in Wad- dinxveen bedraagt ongeveer 9.500. Ongeveer 30% hiervan staat onder beheer van de plaatselijke woningbouwver enigingen. Bijna 70% van alle woningen zijn eengezinswonin gen; de overige woningen zijn gebouwd als flats of als portie kwoningen in meer dan één woonlaag. Ongeveer 950 wo ningen van het woningbestand zijn voor 1945 gebouwd. De eersta na-oorlogse woning bouw vond voornamelijk plaats rond de reeds bestaande bebou wing van het oude dorp (Dorp straat), het Brugcentrum (hef- brug over de Gouwe) en de Zuidkade. Vervolgens werden de Oranje wijk, de Vondel wijk, de drie Groenswaarden en de Oostpolderwijk gerealiseerd. In 1983 is een aan vang ge maakt met de realisering van de woonwijk Zuidplas, die bijna is voltooid. Uiteindelijk zullen hier ongeveer 2.250 woningen staan rondom het winkelcen trum Zuidplas (Zuidplaslaan). Een nieuwe uitbreidingslocatie (500 a 600 woningen) staat in de startblokken. Deze locatie (Zuidplas ’90) ligt direct ten zuidwesten van de woonwijk. De Coenecoopbrug over de Gouwe in de oude rijksweg Al2 garandeert een goede bereikbaar heid van het lokale bedrijfsleven. (Foto: Sjaak Noteboom). Groen en water Het grondgebied van Waddinx- veen beslaat thans nog 2.929 hectare. Hietvan is 2.240 hec tare in gebruik voor agrarische doeleinden, waar onder 114 hectare glascultuur. De be bouwde kom heeft een opper vlakte van 350 hectare, waar van 200 hectare dient voor wo nen en werken, 85 hectare groen en water en 65 hectare voor verkeersdoeleinden. Het grootste deel van Waddinx- veen (ruim 2.100 hectare) ligt in de drooggemaakte veenpias sen: in de voormalige Zuidplas- polder (1.200 hectare), en ter weerszijden van het Noordein- de in de voormalige polders Achterhof (704 hectare) en de Putte (209 hectare). Dit gebied ligt 5.40 meter tot 5.10 meter beneden NAP. Langs de Gouwe liggen de niet uitgeveende delen behorende tot de voormalige polders: Oostpolder (122 hectare) en Waddinxveen is centraal gelegen. Naar Rotterdam 25 km, naar Den Haag 27 km, naar Utrecht 40 km en naar Amsterdam 50 km. (Foto: Sjaak Noteboom). lijke bedrijfsleven. De papier industrie behoort thans welis waar tot de vergane glorie, de Waddinxveense hout- en meu belindustrie is echter nog altijd van grote betekenis en geniet voorts een grote faam. van de 15e eeuw werden wind watermolens ingezet tegen de hoge water standen in de Gouwe, die een bedreiging vormden voor de omringende akkerbouw en de veeteelt. Uiteraard was niet iedereen ‘gebaat' met het oprukkende water. De ver vening en de dientengevolge 'schamele' hoeveelheid be schikbare landbouwgrond re sulteerde in een nog grotere ar moede onder de plaatselijke be volking. De droogmaking van de sen bracht echter een verbete ring in de door de vervening sterk beknotte bestaansmoge lijkheden. Tussen 1759 en 1872 ontstonden achtereenvolgens de Achterofsche Polder, de Zuidplaspolder en de Puttepol- der. Vooral de hout- en papierindus trie ging een steeds belangrijke plaats innemen in het plaatse- JAAR In 1870 is door samenvoeging van de twee laatstgenoemde gemeenten de huidige gemeen te Waddinxveen gevormd. De gemeente Broek cum annexis werd opgeheven en verdeeld tussen de gemeenten Gouda en Waddinxveen. De nieuwe ge meente telde ruim 3.800 inwo ners. De buurgemeenten knaagden regelmatig aan de grenzen van de nieuwe gemeente. In 1895 verwierf Boskoop 165 hectare in de polders Voorof en de Putte met 509 inwoners. Op 1 februari 1964 moest Wad dinxveen 455 hectare afstaan aan de gemeenten Gouda, Reeuwijk en Boskoop met 667 inwoners. Daarbij verwierf Gouda het gedeelte van de pol der Bloemendaal ten zuiden van rijksweg A12 en kon daar met de stadsuitbreiding wor den begonnen. Bevolking Bij de aanvang van de twintig ste eeuw “telde Waddinxveen ruim 4.250 inwoners. Gestage geboorte-aanwas zorgde er voor dat in 1950 dit aantal was verdubbeld. Tien jaar later, in 1960, passeerde het inwoner aantal de 11.000. Daarna maakte Waddinxveen in de jaren zestig een forse groeiperiode door. Als gevolg van de snelle bouw van 3.500 woningen in de Puttepolder groeide de bevolking jaarlijks met 1.000 inwoners. Veel jonge Randstad-forensen vestigden zich in de nieuwe woonwijken: Oranjewijk, Vondelwijk en de Groenswaarden I en II. Aan het einde van 1971 telde Wad dinxveen bijna 20.000 inwo ners. Inmiddels werd het bouwbeleid meer afgestemd op de natuur lijke groei van de eigen bevol king van ongeveer 1% per jaar. Na 1971 nam de bevolking van Waddinxveen nog toe met ge middeld 200 inwoners per jaar. In het begin van de jaren tach tig liep de groei nog verder te rug. Door de woningbouw in de woonwijk Zuidplas steeg het inwonertal sneller. Op 1 mei 1989 telde Waddinxveen 24.809 inwoners. De 25.000ste inwoonster werd op 25 augus tus 1989 ingeschreven. Per 1 januari 1995 bedroeg het aantal inwoners rond de 26.000. Voor wat de toekomst betreft zal de groei van het aantal inwoners zich beperken tot de natuurlijke aanwas. Door zijn centrale ligging in het Groene Hart van de Rand stad en de gunstige verbindin gen met de grote steden is Wad dinxveen een aantrekkelijke woonplaats voor forensen die in de regio een werkkring heb ben. Over het ontstaan van de naam van Waddinxveen bestaan ver schillende lezingen. Oorspron kelijk was er in deze streek een uitgestrekt woud dat liep over Zevenhuizen naar Nieuwer- kerk aan den IJssel en vervol gens overging in een woud dat zich uitstrekte over het tegen woordige Hazerswoude en Zoe- terwoude. Deze wouden zijn bij de zoge naamde ‘boomstorting', een vreselijke storm in het jaar 800, gro tendeels geveld en verdwenen. De omgevallen bomen, ver welkte planten en vergane bla deren vormden in een aantal eeuwen een veengrond waarin drie soorten venen onderscheiden kunnen worden: de hoge ve nen, de wilde venen en de wad dings venen. De laatste lagen waren minder hoog dan de eerste en grensden onmiddelijk aan de moerassen. Het waren moerasvenen waar men doorheen kon waden. Vol gens dorpskronieker W. Ver boom is de naam van ons dorp daaruit ontstaan. Anderen zeggen dat hier vroe ger een zekere Wadde heeft ge woond, wiens zoons de “Wad dings' werden genoemd. Het gebied dat eerst werd aange duid als “het veen van Wad- dingszoon' zou later “Waddinx- WADDINXVEEN - De gemeente Waddinxveen, waar al 50 jaar het Weekblad voor Waddinxveen verschijnt, vierde vorige maand haar 762e verjaardag. In het Gouwedorp met nu rond de 26.000 inwoners staan overigens nog geen duizend vooroorlogse huizen. Het flo- rende bedrijfsleven, midden- en kleinbedrijf en instellin gen in Waddinxveen biedt werk aan meer dan 7.000 mensen. Op 20 april 1233 verkocht Floris IV, graaf van Holland, voor 200 Hollandse ponden ‘een gebied woest veen‘ langs de Gouwe aan Ni- colaas van Gnepwijk, Herbaren van Aalsmeer en Woubrecht. Deze gebeurtenis is de aanleiding geweest tot de onverwachte viering van het 750-jarig bestaan van Waddinxveen in 1983. De datum 20 april 1233 mag derhalve worden beschouwd als de ‘geboortedatum' van het Gouwedorp. Op pagina 33: ’Inwoners ge meente overwegend protes- tant-christelijk georiën teerd.’ - 50

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 55