morgana slaapkamers Waddinxveen wil marktgericht woonruimteverdelingssysteem ^20 tot 50% ill korting... Jubileum-cd Vox Jubilans 0% 50 INBOUW SSER I Rijn en Gouwe Idd&L'lliKLUL Geslaagden HAVO en Atheneum voor 998 PAGINA 17 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 5 JUL11995 voering van het nieuw ’aanbodsysteem’ is voorzieji op 1 ok- Een recente luchtfoto van het in aanbouw zijnde aszielzoekerscentrum aan de Zuidelijke Rondweg in Waddinxveen, met op de voorgrond het 8 kantoor van het centrum. Het complex voor 600 asielzoekers moet in oktober klaar zijn. In november is er een open dag voor de inwoners van het Gouwedorp. (Foto: Joop Dorst). Maar ook daarna is medische zorg nodig. Elk centrum heeft zijn eigen medisch team met artsen en verpleegkundigen. I I I WADDINXVEEN - Met de vestiging van een asielzoe kerscentrum (AZC) voor 600 vluchtelingen aan de Zuide lijke Rondweg in Waddinx- veen wordt het Gouwedorp toegevoegd aan de gemeen ten die een bijdrage leveren aan de opvang van asielzoe kers. LA VAN DER LINDE Waddinxveen De accommodatie in Wad dinxveen is, zoals gezegd, een asielzoekerscentrum dat aan 600 vluchtelingen onderdak kan bieden. De exploitatie van het AZC is in handen van het COA. Naast de COA-medewerkers zijn er ook nog andere organi saties in het centrum actief. Zo treedt Vluchtelingenwerk Nederland op als belangenbe hartiger van asielzoekers; een taak die uitdrukkelijk niet bij het COA is onderge bracht. WADDINXVEEN - De 50-ja- rige Hervormde Gemengde Zangvereniging Vox Jubi- lans‘ heeft een nieuwe cd het licht laten zien. Het eerste exemplaar van deze muziek drager, alweer de negende ter gelegenheid van het gouden koorjubileum, is door voorzit ter Piet Burger uitgereikt aan ir. Dolph Thierry van de produktiemaatschappij STH- Records uit Hoevelaken. De in de Grote Kerk van Dor drecht opgenomen nieuwe cd bevat 17 werken, waaronder verschillende bewerkingen van dirigenten die in de afge lopen halve eeuw het koor hebben geleid, zoals Marinus Egberts, Andries Noorde- graaf, Jan Bonefaas en de huidige dirigent Pieter Stolk. Daarnaast zijn er ook grotere koorwerken op te beluisteren zoals ’Prés du fleuve étran- ger’ (een vertokking van Psalm 137) van Ch. Gounod, ’Siehe dass ist mein Knecht’ (uit de Reformations-kanta- te) van Pieter Stolk, ’The Ho ly City’ van S.Adams, in een prachtige arrangement van Rudolf Karssemeyer, en het ’Lift up your heads’ van de ving. Bovendien vormt het een remedie tegen de verve ling, die bij een langdurig ver blijf in het centrum de kop kan opsteken. nen omdat daar bijvoorbeeld oorlog heerst, krijgen een nen, voert naar een indruk wekkend slot, waarin de wraak op de vijand wordt be zongen. Het tot vier keer toe herhaal de ’Malheur’ (Wee u!) gaat door merg en been. In het stralende slotakkoord klinkt de overwinning reeds door. Een grandioos muziekstuk, door Vox Jubilans schitterend en met overtuiging uitge voerd. Een opvallende eend in de bijt is het ‘Kyrie Eleison‘ van Andr. Noordegraaf. Het stuk doet bijna Gregoriaans aan. ‘Siehe dass ist mein Knecht' (naar Jesaja 42) van dirigent Pieter Stolk verdient een plaats op het repertoire van vele koren. voor hun rekening nemen. De instroom top vijf wordt verder gevormd door Iraniërs (12%), Irakezen (8%) en Afghanen (5%). De instroom van vluchtelin gen bereikte in 1994 een voor lopig hoogtepunt. In dat jaar werden 52.600 asielverzoe ken gedaan. Onder andere door het in gebruik nemen van de Aanmeldcentra, die vanaf oktober 1994 als een zeef voor het opvangsysteem functioneren, wordt verwacht taken, dat dit aantal in 1995 de 35.000 niet zal passeren. Bij de huisvesting wordt in principe geen rekening ge houden met de afkomst van de vluchtelingen. Dit houdt in dat de bevolking van het cen trum in Waddinxveen onge veer hetzelfde samengesteld zal zijn als de hierboven aan gegeven instroom. Het team van medewerkers wat zich bezig houdt met de immateriële taken is voorna melijk verantwoordelijk voor de dagelijkse begeleiding van de bewoners. Zij vangen nieuwkomers op, zorgen er voor dat de dagelijkse dingen doorgang kunnen vinden en letten op eventuele spanningsbronnen. Daarnaast geven zij de asiel zoekers voorlichting over een aantal uiteenlopende zaken zoals huisregels, gebruiken en regels van de Nederlandse samenleving. Tevens organi seren zij, met de hulp van vrijwilligers, groepsactivitei ten en cursussen. De Medische Opvang maakt ook deel uit van de immateri ële zorg. Iedere asielzoeker moet tijdens de eerste weken van zijn verblijf in Nederland naar de dokter voor een me disch onderzoek. Bij de medi sche intake vindt onder meer een uitbreide TBC-controle plaats. WADDINXVEEN - In Waddinxveen zal een marktgericht woonruimteverdelingssysteem worden geïntroduceerd. B. en W. hebben daartoe een voorstel gedaan aan de volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad. De in- tober van dit jaar. De structurele meerkosten van het nieuwe systeem wor den door het Waddinxveense gemeentebestuur geraamd op 60.000 gulden. Dit geld kan worden gehaald uit een hoge re leges (tot 75 gulden) voor de huisvestingsvergunning (15.000 gulden), minder men sen bij de afdeling Burgerza- Engelse componist Ashford. Voor de muzikale begeleiding dragen zorg Jan Mulder (or gel), Han Kapaan (hobo), Wim van der Vliet (trompet) en een vokaal kwartet. Op de voorzijde van het booklett, met alle teksten en informa tie over de uitvoerenden, prijkt een foto van Vox Jubi lans' gemaakt in de Goudse Sint Janskerk. In de kerkelijke pers is de cd al uitvoerig besproken en van een prima commentaar voor zien. Geschreven werd onder andere: ‘Op de jubileum-cd is het opnieuw een werk van Gounod dat de schijf tot een heel bijzonder maakt. Dit keer gaat het om Psalm 137: ‘Prés du fleuve étranger'. In een goudeerlijk romantisch klankidioom verbeeldt Gou nod de gevoelens van het volk Israel, dat treurt aan de rivie ren van Babel. De inleiding voor orgel en ho bo roept al direct een mineur stemming op. Het koor bor duurt daarop voort. Verschil lende overpeinzingen worden afgewisseld met heftige uit roepen. De staccato-achtige fuga, ingezet door de man ken in het gemeentehuis (22.000 gulden) en een bijdra ge van de verhuurders (mini maal 30.000 gulden). De eenmalige voorlichtings- kosten van 7.000 gulden wor den gehaald uit het structurele voordeel dat het eerste jaar waarschijnlijk eenzelfde bedrag omvat. Op 1 juli vorig jaar is de Huis vestingsverordening in wer king getreden. Met deze ver ordening is invulling gegeven aan de wettelijke taak die de gemeente ingevolge de Huis- vestingswet heeft ten aan zien van de verdeling van woonruimte. Tevens is met deze verorde ning een juridisch kader ge schapen voor de invoering van een gereguleerd markt- systeem (‘aanbodsysteem') voor woonruimteverdeling. Deze verordening is in over leg met de Bestuurscommis sie Volkshuisvesting Midden- Holland tot stand gekomen om te komen tot een regionale afstemming van regelgeving op het gebied van het in ge bruik nemen of geven van woonruimte. In de regio Midden-Holland wordt er naar gestreefd dat alle gemeenten een uniforme aanbiedingswijze hanteren. Dit betekent dat alle ter be schikking gekomen vergun- ningplichtige huurwoningen, alsmede vergunningplichtige Voorwaardelijke Vergunning Tot Verblijf (WTV). Deze ver gunning geldt een jaar en kan twee keer worden verlengd. De opvang van asielzoekers in de OC’s, AZC’s en noodop- vangen is een taak van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). Het COA is een zogenaamd Zelfstandig Bestuursorgaan, wat in op dracht van het ministerie van Justitie werkt. Het COA speelt echter geen enkele rol in de beslissing over de asielaanvraag. Deze taak is in handen van de Im migratie- en Naturalisatie dienst (IND) van het ministe rie van Justitie. Deze organi satie is verantwoordelijk voor de AC’s. Deze scheiding van taken is niet toevallig. Om tot een ob jectieve beoordeling van een asielaanvraag te komen, is het noodzakelijk dat de func tionaris die de aanvraag be handelt geen rol speelt in de dagelijkse begeleiding van de asielzoekers. Omgekeerd is het ook van be lang dat degenen die de asiel zoekers begeleiden niet ver antwoordelijk zijn voor de uitkomst van de asielaan vraag. De meeste vluchtelingen die hun heil in Nederland zoeken zijn afkomstig uit het voor malige Joegoslavië. De Bosni- ers vertegenwoordigen 18% van de totale instroom. Zij worden op de voet gevolgd door de Somaliërs, die 17% Uit het bovenstaande mag J van asielzoekers - hoewel de aan tallen wisselen - op een structurele, professionele leest is geschoeid. Gemeen- Er zijn niet alleen beroeps- ten, COA en vrijwilligers le veren zo iedere dag weer be langrijke inspanningen om een goed leefklimaat in en om de centra te creëren. Op tal van plaatsen in Nederland, en vanaf oktober ook in Wad dinxveen. Naast Vluchtelingenwerk zijn er ook medewerkers van de Vreemdelingendienst en het Bureau voor Rechtshulp op het centrum aanwezig. De leiding van het centrum is belegd bij de centrumdirec- teur, die integraal verant woordelijk is voor de bedrijfs voering. Grofweg vallen de taken van het COA in het AZC uiteen in twee onderde len, namelijk de zogeheten immateriële en materiële op de reguliere medische zorg. Onder de materiële voorzie ningen vallen de administra tie, het magazijn en de keu ken. De administratie ver zorgt de centrumboekhou- ding en het secretariaat. Hun derde taak heeft betrek king op bewonerszaken: regi stratie van persoonsgege vens, betaallijsten voor het wekelijks zakgeld 30,- per week), abonnementen voor de trein. Vanuit het magazijn worden zaken zoals linnengoed en serviesgoed geregeld. De ma gazijnmeester houdt de in- ding op ventaris van de verschillende ruimten op orde en vult aan waar nodig. De keuken speelt, zoals in elk dagelijkse huishouden, een belangrijke rol. Een professionele keu- zoeker er zekerheid over heeft dat hij in Nederland kan blijven. Een definitieve beslissing hierover valt pas in het AZC. Als een verblijfver- gunning wordt verstrekt komt de asielzoeker in aan- voor een gemeente- een willekeurige gemeente in Nederland. Bij een definitieve afwijzing moet de asielzoeker echter Nederland alsnog verlaten. De meeste asielverzoeken worden niet ingewilligd. Ge middeld wordt in 30 tot 40 behandeling. Als dat niet het procent van de aanvragen po- -> L-- i___u sitief beslist. Justitie kan een drietal soorten verblijfsver gunningen verstrekken. De asielzoeker die wordt erkend 1 van Volgens de meest recente ge- de beaplingen in het verdrag gevens is dat in ongeveer één op de zes aanvragen het ge val. Als hij echter een aanne melijk vluchtverhaal heeft, wordt hij vanuit het AC door geplaatst naar een Opvang en onderzoekscentrum (OC). Hier kan hij dan de eerste be slissing over het asielverzoek afwachten. Deze beslissing wordt genomen op grond van een Zelfwerkzaamheid Net als iedereen hebben ook asielzoekers behoefte aan een productief en onafhankelijk bestaan. Het beleid van het COA is dan ook gericht op zelfwerkzaamheid van de asielzoekers. Een zinvolle en actieve tijds besteding is een voorberei- j een zelfstandig be staan in hun nieuwe omge ving. Daarom worden asiel zoekers ingeschakeld bij de werkzaamheden in het centrum. Ze zijn zo medeverantwoorde- kenstaf verzorgt elke dag de lijk voor hun eigen leefomge- maaltijden voor alle bewo- ners. De asielzoekers helpen hierbij wel een handje mee door de maaltijden uit te rei ken en de schoonmaak voor hun eigen rekening te nemen. De beveiliging is in handen van een extern bedrijf. De be- blijken dat de opvang veiligingsbeambten zorgen 1 1 1 24 uur per etmaal voor bezet ting van de receptie en bevei liging van het centrum. krachten werkzaam in de Op dit moment worden op 154 plaatsen in Nederland asielzoekers opgevangen en In Nederland zijn op dit mo- gehuisvest in centra en nood- ment ongeveer tachtig AZC’s opvangaccommodaties, met x een totale capaciteit van ruim 32.000 plaatsen. Ondanks deze imposante cij fers en de voortdurende maatschappelijke discussie omtrent de komst van het verblijf van asielziekers is er De perfecte opname van STH-Records is gemaakt in de Dordtse Dom, een kerk waarin het Vox-geluid uitste kend tot zijn recht komt. Zo wel zangers als speellieden leveren professioneel werk'. De jubileum-cd van Vox Jubi lans is in Waddinxveen ver krijgbaar bij boekhandel Bur ger (Dorpstraat) en bij Nic Esveldt (Berkengaarde 21). I I ----- Wie nu kiest voor een kennismakings-abonnement, J ontvangt Rijn en Gouwe vier weken lang ’s ochtends I vóór zevenen in de bus. I Voor deze vrijblijvende kennismaking betaalt u 13,25. centra. Een groot contingent vrijwilligers zet zich elke dag weer in om het leven van de asielzoekers iets te veraange namen. En dat is maar goed ook, want zonder vrijwilligers zou den veel activiteiten geen doorgang kunnen vinden. Vrijwilligers kunnen ver schillende werkzaamheden verrichten. Het verzorgen van de Nederlandse taalles sen is een van de voornaam ste vrijwilligerstaken, maar daarnaast zorgen zij onder andere ook voor crèches en Ook wordt een beroep gedaan vrouwengroepen. Veel vrijwilligerswerk vindt dus plaats op het centrum. Maar steeds vaker worden asielzoekers door vrijwilli gers ook betrokken bij plaat selijke clubs en verenigingen. I Naam: I Adres: Postcode/Woonplaats: Telefoon: Hoogstad, Fleur Hoopen, Mare Janssen, Tamara Jon- gedijk, Claudia Kartopawiro, Nathan Kemeling, Peter van Kersbergen, Aijan Klein, Ma rieke Kok, Cara Koster, Eva Koster, Karin van der Lans, Coen van Leeuwen, Patrick van Leeuwen, Karin Loef, Loes Maassen, Daphne Man ders, Annemieke van Middel koop, Chris Neddermeijer, Uschi Oudt, Esther van der Poel, Jacqueline Poot, Barba ra Postma, Cindy Rehorst, Floris Rutten, Philippe Saba, Vincent Schenkels, Anne Ma rieke Schiere, Ivo Schouten, Maayke Sluman, Hye Sung Sterkenburg, Alice Tofield, Arnold Toor, Gaby Treffers, Vincent Vergeer, Mark Ver hoef, Maartje Vermeer, Cori ne Vermeulen, Stephan Ver schoor, Peter Vooges, Jens de Vries, Annemarie Weezel, Le on Willemen, Marro Zweege. Het HAVO-diploma werd be haald door Perry Anker, Edith Baars, Hugo Baart- man, Amy Babtist, Karen Baelde, Gwendolyn Beeks, Yvette de Beer, Unger Bee rends, Tamara Berends, Nee- ke van den Berg, Marcel Ber ger, Gouke Bonsel, Ruben Bo- terkooper, Thessa Bresser, Doirean Broer, Dennis Brok, Judith Broug, Dennis de Bruin, Johan Buisman, Emile Buring, Kam-Wah Chan, Marcel van Dam, Ed win Doeleman, Barbara Dub belman, Karen Eelderink, Marjolein van Egmond, Arjen van Elk, Bianca van Elles- wijk, Alexander Hamer, Sanne Heinrich, Dennis van Herk, Vincent Janse, Jeroen Janssen, Miranda van Klave ren, Roald van Klaveren, Christiaan van der Knaap, Martijn Kooistra, Inge Koop, Claudia Kortekaas, Jean Paul Giard, Chariot van Goozen, Gert-Jan de Graaf, Natalie Sterk, Sven Teuling, Barbara Kortehoeven, Erik Lambooy, Robert Langenhui zen, Marijke van Leeuwen, Mark Leeuwis, Janneke de Ligny, Robert van der Linde, Carolien Loef, Martin Loef, Marjan Maasland, Robin van der Mark, Saphira Moestad- ja, Claudia van Niekerk, Margreet Noteboom, Dorien van Oijen, Esther Okker, Lennert-Jan Ooms, Anita van Oudshoorn, Laura Pan- huijzen, Esther Pennings, Marianne Pigmans, Magda Post, Janette Potuijt, Joyce Remmerswaal, Steven Saers, Jan-Willem Sanders, Walter Saris, Nathalie Scholtes, El- win Slegtenhorst, Maijolein van Staalduinen, Yuen-Kwan Tsang, Mariska Uitman, Claudia Vasquez Quiroz, Die- derik Verbakel, Monique Ver geer, Karin Vletter, Debbie van Vliet, Thijs van der Voort, Gerben de Vos, Suzanne de Vries, Loraine Wei Yun, Jac queline Wennekes, Sander van der Werf, Edzer Westra, Perry Wiggers, Tjerk Wijn- stra, Marieke Zimmerman, Job Zuidwijk, Esther Zweere. TER AAR op veel showroommodellen. Profiteer nü van deze buitenkans. I I i VERANDERING I I I I I I De afgelopen drie maanden heb ik geen proefabonnement gehad op Rijn en Gouwe. I m/v I I I I I I I I I I I U Overhandiging van de jubileum-cd van Vox Jubi- Vox Jubilans eerste dirigent Van Putten krijgt de lans aan dirigent Pieter Stolk. (Foto: Jan Oskam), jubileum-cd van Vox Jubilans. (Foto: Jan Oskam). koopwoningen publiekelijk bekend worden gemaakt. Inmiddels zijn de gemeenten Bodegraven, Gouda, Moor drecht, Reeuwijk, Vlist en Nieuwerkerk aan den IJssel overgegaan op het publicatie- systeem. Wezenlijk in de publicatiesys- teem is dat de woningzoeken de zelf actief zal moeten wor den. In het huidige systeem is de gemeente de actieve in stantie: de woningzoekenden staan ingeschreven en wach ten een aanbod van de ge meente af. In het aanbodmodel zal de woningzoekende zelf de pu blicatie (waarin de vrijko mende woningen worden ge publiceerd) moeten lezen en door het invullen en insturen van een woonbon de interesse voor een bepaalde woning kenbaar moeten maken. Als een woningzoekende zelf geen actie onderneemt, ge beurt er dus niets. Ter uitvoering van gemaakte afspraken in regio-verband, alsmede overeenkomstig de uitgangspunten van het colle geprogramma 1994 - 1998 van PCW, VVD en CDA is een nota gemaakt, waarin achter eenvolgens aandacht wordt besteed aan de huidige werk wijze, uitgangspunten over het opzetten van een nieuw publicatiesysteem, de nieuwe wijze van woonruimteverde ling, voorlichting, de persone le en financiële consequenties en de evaluatie. In deze nota wordt voorgesteld om het nieuwe woonruimteverde lingssysteem in Waddinxveen in te voeren. WADDINXVEEN - De samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum aan de Sniepweg in Waddinxveen heeft dezer dagen de lijst van geslaagden bekend gemaakt. Het Atheneum-diploma werd behaald door Ali Anakh- rouch, Menno Appel, Chantal van den Berg, Danny Berlijn, Irene Blankemeijer, Augusta Boelhouwer, Remko Boeve, Ton Bontekoe, Yvonne Boom ers, Frederique Bulk, Oskar Crompvoets, Mark Dibbets, Marlon van Dongen, Chantal van Driel, Sijmen Duineveld, Miranda Eiting, Stephanie van der Geest, Matthijs Goe- theer, Miranda Hagoort, Niels Hatzmann, Hans Heer schap, Alfons van den Heu vel, Mark van der Hoeven, Chantal de Hoog, Arjanne Deze vergunning is een jaar den verlengd. Asielzoekers die niet in aan- Mocht het besluit positief merking komen voor een A- status of een VTV, maar die geval is, bijvoorbeeld omdat de vreemdeling duidelijk om economische redenen naar Nederland is gekomen, moet hij Nederland direct verlaten, als vluchteling op grond van Genève, krijgt de zoge naamde A-status. Dit is een definitieve verblijfsvergun ning. Personen met een A-status hebben dezelfde rechten en plichten als elke Nederlan der. De asielzoeker die door Justitie wordt toegelaten om dat hij zoveel heeft doorge maakt dat terugsturen on zogenaamd ’nader ge- menselijk is, krijgt een Ver hoor’, dat wordt afgenomen gunning Tot Verblijf (VTV). door een contactambtenaar F van Justitie. Bij een afwijzing geldig en kan vier maal wor- van het verzoek kan de asiel zoeker nog in beroep gaan. voor hem uitvalt (wat wil zeg gen dat hij Nederland niet of niet naar hun land terug kun- direct hoeft te verlaten), gaat hij door naar een asielzoe kerscentrum (AZC). In Nederland zijn op dit in gebruik. Omdat de AZC’s niet voldoende ruimte bieden om alle asielzoekers op te ne men wordt ook wel gebruik gemaakt van noodopvang- voorzieningen zoals pensions en jeugdherbergen. Doorstroming naar een AZC relatief weinig bekend over wil niet zeggen dat de asiel- hoe de opvang nu eigenlijk in zoeker er elkaar steekt. Procedure Iedere vreemdeling die in Ne derland asiel wil aanvragen, wordt doorgestuurd naar een Aanmeldcentrum (AC). In de- merking ze centra, die zijn gevestigd te woning in Rijsbergen en Zevenaar, kan het asielverzoek worden inge diend. Aan de hand van deze aan vraag wordt binnen 24 uur beslist of het verzoek in aan merking komt voor verdere f^-A 1 van .24491- VOOR DE voor service, onderhoud en reparatie van uw auto, spaart u nu ook Air Miles bij: AUTOBEDRIJF BOONSTOPPEL B.V. PEUGEOT DEALER WADDINXVEEN BOONSTOPPEL JR B.V. MITSUBISHI DEALER WADDINXVEEN EN GOUDA AUTO ARBO B.V. FORD SERVICE DEALER WADDINXVEEN TWEEBEE B.V, DEAWOO DEALER VOOR GOUDA EN WADDINXVEEN BOONSTOPPEL BOSKOOP B.V. PEUGEOT DEALER BOSKOOP Dorpstraat 38, Waddinxveen. 01828 - 18090 's maandags gesloten - donderdag koopavond Zijde 3. Boskoop, 01727 - 12965 's maandags gesloten - vrijdag koopavond F~ - j Waddinxveen voegt zich bij 154 andere plaatsen I M (voor controle op de bezorging) I Bon in open envelop, zonder postzegel, zenden naar: Rijn en Gouwe, afdeling Abonnementen, I Antwoordnummer 10008 2400 VB Alphen a/d Rijn STOBBEWEG 19-01722-5882 INDUSTRIETERREIN BOVENLAND A r 1- A 1- A 1 1 - A

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 17