Bodemonderzoek a 1 van fouten ’Bijlmermeer en Nieuwe composteerinrichting kan in oktober gaan draaien bedrijfsterrein is verplicht ’Hollandstad’ moet leren Tennisles tijdens sportdag I Waddinxveen Waarschuwing ICW-voorzitter A. Brand Opmeten van winkels in SSW waarschuwt voor een stijgend stroomverbruik Twintigduizend ton groenafval per jaar 5495, - .,1495,- 9 den hertog OPRUIMM0 PAGINA 17 WEEKBLAD binnenhuisadviseurs b.v. Hooftstraat 72 - Alphen a/d^ijn KORTINGEN y ■*°0^ '°"e ;Qe^ W VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 26 JUL11995 mA - I 1 •B r WADDINXVEEN - In drie maanden tijd zal op een terrein Tennisles tijdens de sportdag van de Prins Willem-Alexanderschool (lokatie Wingerd). Noteboom). alles overwegende medewer king te verlenen aan het op- De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van februari 1994 een voorbereidingsbel- den in te dienen bezwaren. In diezelfde maand is een in- centrale verwarming en ’s zo mers lekker buiten. Als men van een aantal vooraf beken de gegevens stelt ze vast of er kans bestaat dat een bedrijfs terrein verontreinigd is en of het wijs is om de bodem snel te laten onderzoeken, of dat het nog wel even kan wach ten. Interlübke BED ACHTERWAND van 9576,- Arti/ort DRAAI FAUTEUIL van 2828,- GOUDA/WADDINXVEEN - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- Holland heeft aangekondigd dat in september de winkels in de Goudse streek zullen worden bezocht om de ver- koop-vloeroppervlakte te me ten. Dit gebeurt in opdracht van de Goudse Kamer ten be hoeve van het Detailhandel Informatie Systeem (DIS). den voor omwonenden. De re sultaten van de informatie- er sa mengevat op neer dat omwo- vrezen voor stankoverlast. Deze overlast wordt echter in vol doende mate ondervangen door het opnemen van voor schriften in een door de pro vincie te verlenen milieu-ver- gunning. nummer 54, ingebracht door de gemeente). - Gebruik de wasmachine en de vaatwasser alleen als ze vol zijn. Vermijdt kleine (vaat)wasjes of doe ze - vaak Volgens A. Brand, voorzitter van het Industrieel Contact Waddinx veen (ICW), mag met ’Hollandstad’ niet dezelfde fout worden ge- richten van een composteer- vincie Zuid-Holland. In janu- inrichting aan de Tweede - Doe bever ook niet een enkel stad moeten toch ook ergens kledingstuk in de wasdroger, werken. Kanttekeningen dus Hang het ’s winters over de vanuit de ondememerskrin- gen in Midden-Holland. WADDINXVEEN - Eén ding is zeker: na een mooie zomer komt er ook weer een najaar en winter die guur en koud kunnen zijn. Voor die tijd, maar overigens ook voor nu, zijn tips voor een energiezuinig huishouden van belang, want door de opmars van elektrische apparaten stijgt het stroom verbruik, zo laat de woningbouwvereniging SSW weten. - Ook in de slaapkamer ge bruiken we steeds meer elek triciteit. Gebruik alleen een elektrische deken als men echt niet zonder kan. En ten slotte nog dit: mocht men de In Midden-Holland staan nu 3100 bedrijven op de lijst, zij worden in volgorde van ur gentie door de BSB per ge meente per brief benaderd. Enkele gemeenten zijn al be naderd (Bodegraven, Gouda) en de rest van de bedrijven in Midden-Holland zijn dit na jaar en volgend jaar aan de beurt. De overheid hanteert dezelf- I de criteria als de BSB. Een bedrijf die door de BSB is be- naderd, staat dus ook op de lijst van de overheid. Als een bedrijf met de BSB in zee gaat en vrijwillig een verder onderzoek uitvoert, houdt de overheid zich verder afzijdig. Het advies aan de onderne mers is gratis. model en aanschaf- hoge prijs. Kijk ook naar het ener- kan verschillen. Een handig hulpmiddel daarbij zijn de Energiewijzers die gratis bij het energiebedrijf zijn te ver krijgen. bij mooi weer de hele was bui ten aan de lijn te drogen hangt, wordt elke keer 3,5 ki lo-wattuur (Kwh) bepaard. - Elektrisch verwarmen kost twee maal zoveel geld en energie als verwarmen met gas. Denk hieraan als men een bijverwarming zoekt. Maar ook bij elektrisch koken en met apparaten als een Dat elektrische frituurpan en wa terkoker wordt het dubbele aan energie verbruikt. WADDINXVEEN/GOUDA - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland heeft de 3.100 bedrijven in deze streek er op gewezen dat bedrijven van de rijksover- heid hun bodem moeten onderzoeken op verontreinging. Het is volgens de Waddinx- veense corporatie absoluut waar dat we nu zuiniger en bewuster met energie om gaan dan zo’n goeie 10 jaar geleden. Zo liep het totale gasverbruik in de afgelopen 13 jaar met maar liefst 40 procent terug. plan dat de discussie over het fout gemaakt moet worden Groene Hart een nieuwe rich ting geeft. Beaamd werd dat meer bouwen in de Rand stand onvermijdelijk is en rond Gouda (Zuidplaspolder), Waddinxveen en Bodegraven zijn inderdaad voldoende plekken waar gebouwd kan worden zonder dat er hoog waardig groen verloren gaat. Volgens Baas, voorzitter van de Ondememerskring Ouder kerk (OKO), mag de ontwik keling van Hollandstad niet betekenen dat de mogelijkhe den in de Krimpenerwaard beperkt worden. De gemeen ten in dit gebied moeten min stens kunnen voldoen aan de vraag naar bedrijfsterrein en woningen voor de eigen be drijven en bevolking. A. Brand van het Industrieel Contact Waddinxveen (ICW) merkte op dat niet dezelfde WADDINXVEEN/DEN HAAG - Volgens de broers dr. A. van der Lingen en ir. J. van der Lingen is er om de flinke beviolkingsgroei te kunnen opvangen in het centrum van de Randstad de verrijzenis van een wereldstad met een miljoen inwoners noodzake lijk. Dat betekent dat er ook in de directe omgeving van Waddinxveen volop gebouwd zal moeten worden. De broers Van der Lingen van het stedebouwkundig bureau Van der Lingen Adviseurs, die zeggen dat Nederland in het jaar 2020 ongeveer 17,5 miljoen inwoners zal tellen, hebben inmiddels hun plan ’Hollandstad’ voorgelegd aan de ondernemers in de Goudse streek. In de door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland georga niseerde bijeenkomst gaven ze aan dat volgens hen de ’sa- lamiplanologie’, waarbij ste den plakje voor plakje uit groeien tot grote woonsteden met een verstikt centrum, moet worden gestopt. Gespreid bouwen, bijvoor beeld in Brabant en Gelder land, vindt het tweetal niet verstandig. Dit roept alleen maar meer verkeer en vraag naar nieuwe infrastructuur op. Door centraal in de Rand stad een stad van ruim 500.000 inwoners in hoge dichtheden te bouwen, kun nen mobiliteitsstromen be perkt blijven tot de Randstad. Bodegraven ligt centraal en kan prima als centrum van ’Hollandstad’ dienen. Verbe tering van het openbaar ver voernet is dan ook eerder haalbaar maar ook een eerste vereiste. De goede verbindingen tus sen de grote steden en Hol landstad zal de Randstad sa mensmeden tot één geheel dat kan concurreren met het buitenland. Bovendien zullen investerin- was op basis van iverd toen ook de inrichting gave het meest geschikt. Be- fen de exploitatie van de in lichting uit te besteden aan derden. De ondememerskringen spraken met name hun zorg uit over de ontwikkeling van voldoende bedrijfsterrein. De nieuwe bewoners in de Rand- Inmiddels meester C.M. van der Linden en wethouder KW.Th. van Soest in juni 1993 bestuurlijk overleg gehad met de inmid dels oud-PvdA-gedeputeerde J. van der Vlist. Tijdens dit overleg kwam aan de orde de aanvraag van de provincie voor het oprichten van een composteerinrichting aan de tlenegouwerweg en het voor nemen van de gemeente om een composteerinrichting op te richten aan de Middelburg- seweg. Helaas geldt dit niet voor het elektriciteitsverbruik. stijgt nog altijd met een paar procent per jaar. De oorzaak is dat we in onze huishoudens steeds meer elektrische appa- - Hou ook de sluipverbruikers raten gebruiken. Met de vol gende tips kan het stroomver bruik worden verlaagd. in de gaten. Dat zijn met na me opladers van snoerloze apparaten en de beeld- en ge luidsapparatuur die men voortdurend ’stand-by” laat staan. In een gemiddeld huis houden kan hierdoor wel 400 Kwh per jaar verloren gaan, ofwel zo’n 90 gulden. WADDINXVEEN - De Wad- dinxveense basisscholen slo ten afgelopen vrijdag hun deuren voor een welverdien de zomervakantie. De leerlin gen van het voortgezet onder wijs hingen al eerder hun schooltassen aan de kapstok. Alle scholen hebben in ieder geval feestelijke eindejaars- activiteiten gehouden. De leerlingen van de protes- tants-christelijke Prins Wil- lem-Alexanderschool (lokatie Wingerd) hielden een sport dag en kregen les op het ten nispark ‘De Woerd' van de tennisvereniging Waddinx veen aan de Alberdingk Thijmlaan. De spordag viel bij iedereen in de smaak. Van groep 8 van de Prins Wil- lem-Aleanderschool in Wad- dinxveen-Noord hebben de eerste 32 leerlingen afscheid genomen. Deze school heeft sinds dit schooljaar deze nieuwe naam sinds de fusie in september 1994. Na een speurtocht gingen de leerlin gen gezamenlijk eten. De gourmetstellen werden te voorschijn gehaald en de sfeer zat er dan ook al snel helemaal in. In de weken daarvoor zijn ze aan het oefenen geweest om uiteindelijk op de zeer ge slaagde afscheidsavond hun talenten en schoolherinnerin- In dit overleg werd afgespro- kenjmderzoek te verrichten lehzbëlioéveivau het gemeen- telijke plantsoenafval van Waddinxveen, Boskoop, Reeuwijk en Bodegraven en het bermmaaisel en het sloot- vuil van het district Oost van de provincie Zuid-Holland. Als vervolg op het overleg met de Zuidhollandse milieu- gedeputeerde is een onder zoek uitgevoerd naar locatie mogelijkheden voor het op richten van één regionale composteerinrichting. Hierbij werden de volgende randvoorwaarden geformu leerd: planologische inpas baarheid, landschappelijke inpasbaarheid, het kunnen voldoen aan de te stellen mi- lieu-eisen, de ontsluiting van iet terrein en een verwer kingscapaciteit van ongeveer 20.000 ton op jaarbasis. Ter discussie stonden drie lo caties: Henegouwerweg (bij rioolwaterzuiveringsinstalla tie), de Middelburgseweg (ge meentelijk opslagterrein) en de Tweede Bloksweg (achter Het Waddinxveense plant soenafval wordt vanaf 1989 gecomposteerd op het ge meentelijke terrein aan de Middelburgseweg. Voor deze activiteit beschikt de ge meente niet over een milieu vergunning. In verband hier mede heeft de provincie Zuid- Holland het college van Bur gemeester en Wethouders aangeschreven deze aanvoer van afvalstoffen te beëindi gen. gen ten tonele te brengen. De rode draad van de avond was de tweespalt tussen de moeite om afscheid te nemen van de basisschool en de uitdaging om na de vakantie als ’brug pieper’ verder te gaan. De brugpieper die op de fiets een grote zware tas vol boeken voor de maar liefst 15 vakken mee tortst. Verder werden er velerlei ta lenten van de leerlingen op het podium aan de ouders en leraren vertoond zoals het spelen van een partij tennis, muziek met keyboard en kla rinet, toneel, dans en een mo deshow. Het was een rijk ge schakeerd programma waar iedereen enthousiast aan mee deed. De meeste hilariteit bij de leerlingen zelf gaven de, nog niet eerder vertoonde, dia’s van het schoolkamp. Hoogte punt waren zelf je tent opzet ten, voor je eten zorgen, pols stok springen, kanoën, zwem men in de Nieuwkoopse plas sen en natuurlijk het kamp vuur. Voor de periode op de middel bare school wenste het schoolhoofd de 32 leerlingen veel goeds toe en gaf hen al len daarbij een Bijbel mee. Na afloop van de afscheids- dag keken de leerlingen, ou ders en leraren terug op een bekijken op mogelijke veront reiniging, als uitvloeisel van diverse milieuwetten. Ook bij de aanvraag van een bouw vergunning en een vergun- ning in het kader van de Wet Milieubeheer (dit is de oude Hinderwet) wordt de onder- hiermee geconfron- als bij de ontwikkeling van de Bijlmer. Daar is in te dichtheden gebouwd. De con sument wenst nu eenmaal een eensgezinswoning met tuin en garage. Volgens J. ’t Hart van Onder nemersvereniging Moor drecht lijkt Hollandstad op de ontwikkeling van Almere en Lelystad, maar in Midden- Holland is al een verstedelijkte structuur aan wezig en daar moet rekening net zo snel - met de hand. Stel mee worden gehouden. deze machines in op de korte, energiebesparende program ma’s. In de meeste gevallen krijgt men de vaat of was daar prima mee schoon. besteden aan deze combina tie. Met Groencompostering hadden burge- Waddinxveen BV zijn inmid dels diverse afspraken ge- ning is verleend. - Let bij de aanschaf van grote stroomverbruikers niet al leen op TXj’--aanschaf van een waterbed gieverbruik dat aanzienlijk overwegen, bedenk dan wel n 1 dat het warmhouden van het.., water circa 750 Kwh per jaar vergt. Dat is ongeveer ƒ170,-. - Heeft men nu echt wel een elektrische tandenborstel, blikopener en citruspers no dig? Vaak gaat het met de hand net zo goed. Daarmee bespaart u niet alleen op stroomkosten, maar ook het maakt als met de Amsterdamse Bijlmermeer. (Foto. Archief - Sjaak geld van de dure aanschaf. leuke afsluiting van de eerste lichting Prins Willem- Alexanderschool sinds de fu sie van september vorig jaar. Bovendien werd aansluitend op deze avond afscheid geno men van een aantal perso neelsleden en commissiele den. Ook namen er twee af scheid als schoolvertegen- woordigers. Als afsluiting van het school jaar hebben alle leerlingen mee gedaan aan een spellet- jesdag voor de kleuters in het Gouwebos en een sportdag voor de andere groepen op de atletiekbaan van Antilope. Zoals gevraagd verschenen de meeste leerlingen in rood- wit-blauwe kleding (50 jaar bevrijding). De verschillende sportieve onderdelen waren hoog- en verspringen, grote en kleine bal werpen, 60 me ter lopen, water gooien en touwtrekken. Een hoogtepunt van deze dag was de tennisles. De tennis vereniging Waddinxveen had drie banen ter beschikking gesteld in het tennispark De Woerd. Tennisleraar Frank heeft de leerlingen enthousi ast geoefend in het serveren, backhand, forehand en volley. Ook al was het een warme dag, alle leerlingen gingen voldaan naar huis met een heus atletiek-diploma. nemer teerd. De overheid heeft de moge lijkheid om een bedrijf te ver plichten de bodem te laten onderzoeken en saneren. Er is heel wat voor te zeggen om de wettelijke verplichting niet af te wachten maar zelf actie te ondernemen. Als er sprake is van een pro bleem, dan kan het bedrijf de verdere aanpak beter inpas sen in de bedrijfsvoering en zo ook gebruik maken van een paar fiscale voordelen. En de informatie is belang rijk voor de waardebepaling van het vastgoed en eventu ele aansprakelijkheid of ver- haalsmogelijkheden. Een stichting die de vrijwilli- ge aanpak stimuleert is de BSB Zuid-Holland. Ze advi- j seert en begeleidt bedrijven i bij het onderzoek en bemid- delt in de contacten met de l overheid. De BSB heeft een prioritei- Het meten van het vloerop- tenlijst gemaakt. Óp basis pervlak van een winkel duurt meestal nog geen 10 minuten. De verzamelde oppervlakte- gegevens worden vertrouwe- lijk behandeld. De gegevens worden verwerkt in het De tailhandel Informatie Sys teem van de Goudse Kamer. Het DIS is een geautomati seerd systeem, waarin een aantal gegevens van de win kels in de regio, zoals ver- koopvloeroppervlakte en het verkochte assortiment, zijn opgenomen. Het DIS kan onder meer wor den gebruikt om de ontwikke ling van de detailhandel in verschillende gemeenten te volgen en nieuwe winkelpan den te beoordelen. In de detailhandel doen zich regelmatig wijzigingen voor. Het DIS wordt daarom elk half jaar geactualiseerd. On dernemers die meer willen weten over de inventarisatie en het meten van hun winkel, kunnen contact opnemen met drs. G.L.M. Gietman, DIS- projectleider. ‘Dat is een verplichting waar niemand onder uit kan‘, al dus de Goudse Kamer. Bedrij ven worden dan ook gestimu leerd de mogelijke vervuiling vrijwillig te onderzoeken en aan te pakken op een moment dat het ze zelf uitkomt. De Stichting BSB Zuid-Holland (Bodemsanering in gebruik- zijnde bedrijfsterreinen) reikt daarbij de helpende hand (tel. 010-4139600). De komende jaren zullen alle bedrijven hun bodem moeten In het Waddinxveense gemeentehuis werd vorige week donderdagmiddag de overeenkomst getekend „en ;n stafj werkffele- dnven°ïP W I'6 hectare gwdachterde Tweede Bloksweg 54 aan Groencompostering Waddinx- genheid in de Randstad§ sti- bv. De handtekeningen op de joto werden, daarbij gadegeslagen door direct betrokkenen, gezet muleren en dat is hard nodig naOj regts) Groencomposterings-directeur ir. WA.C. Lexmond, wethouder K. WTh. van vinden de broers Van der Lin gen. Met aandacht luisterden de ondememerskringen tijdens hun halfjaarlijksoverleg bij de Goudse Kamer naar het voor de verkoop veen 1 door (van links Soest (VVD) en mede-directeur G. van Doom. Het nieuwe bedrijf voor het composteren van groenafval, zoals plantsoenafval, bermmaaisel en bladafval, zal in drie maanden tijd operationeel worden gemaakt. De nieuwe composteringsinrichting, die gaat werken voor Waddinxveen, omliggende gemeenten, de pro vincie Zuid-Holland en bedrijven, heeft een capaciteit van 20.000 ton op jaarbasis. (Foto: Sjaak Note- bodm). f s De aanbieding van Groenre- cycling Combinatie Kruis wijk BV (wordt Groencom- gen composteerinrichtingen’ postering Waddinxveen BV) jran december 1990. Besloten was op basis van de prijsop- suit genomen, welk besluit in 1 april van dat jaar is werking sloten werd dan ook de in- getreden. Groencompostering richting en exploitatie uit te Waddinxveen BV vroeg in ju ni vorig jaar om een bouwver gunning, die inmiddels sa men met de milieuvergun- compostering Waddinxveen BV een voor g gaat vanaf oktober jaarlijks 20.000 ton plantsoenafval, bermmaaisel en bladafval van vier gemeenten (Waddinx- r veen, Boskoop, Reeuwijk en Bodergraven) en de provincie bomen, de bouwvergunning Zuid-Holland verwerken. nen instemmen met deze lo catie. Een voorbehoud werd nog wel gemaakt met betrek- Vervolgens werd offertes aan- king tot eventueel door der- gevraagd bij drie (gelijkwaar- J 1 dige) exploitanten, die erva ring hebben met het compos- formatiebijeenkomst gehou- Naar aanleiding hiervan zijn teren van groenafval. Aan de ze bedrijven is verzocht een met inachtneming van de door de gemeente gestelde nenden hoofdzakelijk zodanig zijn dat ook het randvoorwaarden, een stort- voor stankoverlast. tarief per ton diende te wor den genoemd (57 gulden, ex clusief btw), dat aan de ge meente in rekening zal wor den gebracht. WAUIJINX VEEIni - in drie maanden tijd zal op een terrein maakt over de grondtransac- van 2,6 hectare achter de Tweede Bloksweg 54 door Groen- tie, het stellen van technische Tjxz een COmposteringsbedrijf eisen aan een 300 meter lan- groenafval worden gerealiseerd. Het nieuwe bedrijf ge toegangsweg, het opstellen van een beplantingsplan in de plaats van de te kappen en een vergunning ingevolge de Wet Milieubeheer. de mogelijkheden onderzocht om een composteerinrichting offerte uit te brengen waarin, bijeenkomst komen op te richten aan de Middel burgseweg. De capaciteit zou plantsoenafval van Boskoop, Bodegraven en Reeuwijk op die plek zou kunnen worden verwerkt. De nieuwe inrichting zou moeten voldoen aan door de provincie te stellen milieu-ei- sen, zoals omschreven in de ’notitie beleid en voorzienin- de gemeente). Het plan om op de locatie Het gemeentebestuur besloot Tweede Bloksweg een com posteerinrichting op te rich ten is besproken met de pro- ari vorig j aar hebben Gedepu- Bloksweg, omdat deze locatie teerde Staten bericht te kun- kan voldoen aan de gestelde randvoorwaarden. eo »z ,z. j

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 17