WADDINXVE TweeBee is één van de eerste Daewoo-dealers HALVE PRIJS Duif s mode De Rabobank wijzigt de spaarrente. Nederland van laag tot hoog leverde steeds discussie op borstkanker van start H Bevolkings- onderzoek Zomer activiteiten SPREEKUREN M G E E T E E N GROEN BOUWZAKEN DIVERSEN VERKEERSZAKEN 3,75% (was 4,00%) Uitvaart Reserveringsrekening 3,75% (was 4,00%) Kunstwethouder K. WTh. van Soest (VVD) bij het in de woonwijk Zuidplas ’90 te maken kunstwerk, y k Jeugdspaarvorm Rabo Jongerenrekening Ingaande 28 juli 1995 is de rente voor de volgende spaarvormen als volgt: Rabo Dividend Sparen Rabo Groei Sparen Rabobank Rendement Rekening (afhankelijk van de saldoklasse) 4,55 (was 4,80%) 4,55% (was 4,80%) Werknemersspaarregelingen premiespaarregelingen spaarloonregeling winstdelingsspaarregelingen 6,00% (was 6,25%) 6,00% (was 6,25%) 6,00% (was 6,25%) WADDINXVEEN - Automobielbedrijf TweeBee in Waddinx- veen is onlangs officieel van start gegaan als één van de eer ste Daewoo-dealers in Nederland. Tijdens enkele feestelijke open dagen kon het publiek kennis maken met het Kore aanse merk. Rabobank Boskoop Burgemeester Colijnstraat 22, Overslag 12 Telefoon: (01727) 1 41 41 Het bedrijf is opgericht door twee Waddinxveense auto dealers: Arie Boonstoppel en Joop Baas. Dat verklaart ook meteen hoe aan de naam voor het dealerbedrijf is gekomen. komst goed voor het autobe drijf zal brengen. Dat blijkt wel uit de professionele ma nier waarmee de dealer direct aan de slag gaat. Het bedrijf beschikt aan de Noordkade over een show room en werkplaats, die op werkdagen van zeven uur ’s morgens tot zeven uur ’s avonds open zijn. Ook op za- Deze twee antieke schepraderen uit het afgebroken poldergemaal Blöemendaal aan de Henegouwer- weg liggen op een weiland langs de Tweede Bloksweg te wachten om te worden opgenomen in het kunst werk dat de Belgische kunstenares Eline Ouwenwijk voor de woonwijk Zuidplas ’90 maakt. (Foto: Ar chief - Sjaak Noteboom). De bodem van de bouwputten voor de pijlers van de Ooster- scheldedam bijvoorbeeld la gen ruim 15m beneden NAP, en het midden van de diepste tunnel in ons land, de Bene- luxtunnel bij Rotterdam, ligt op NAP -22,2 m. Dit soort diepten worden niet als maai- veldpunten beschouwd, aan gezien ze öf tijdelijk zijn of in een kunstwerk liggen. Zowel de Prins Alexander- als de Zuidplaspolder liggen in het hoogheemraadschap van Schieland. Dat waterschap omschrijft in haar jaarver slag 1985 haar ambtelijke re gio als ’laagst gelegen polder gebied van de wereld (Zuid plaspolder NAP -7.10 m)’. Ge noemde hoogte is het winter- peil in een onderbemaling en geen maaiveldhoogte. In die definitie zou het laagste op- pervlaktewaterpeil het laag ste punt zijn. 3,50%, 3,75%, 4,25% en 4,85% (was 3,75%, 4.00%, 4,50%, en 5,10%) De dagelijkse leiding van de nieuwe onderneming, die is gevestigd aan de Noordkade 18, is in handen van Eric Zoet. Hij heeft veel vertrou wen in de toekomst van het nieuwe merk, mede omdat de reacties na de introductie van Daewoo op de Auto RAI in fe bruari heel positief waren. Eric Zoet: ’Daewoo maakt heel complete auto’s, voor een redelijke prijs. Om een indi catie te geven: voor nog geen 26.000 gulden is er al een Daewoo Nexia, compleet met zaken als stuurbekrachti ging, airbag en antidiefstal startonderbreker. In de auto pers heeft die Nexia goede be oordelingen gekregen. Ook onze bezoekers reageren posi tief en het nieuws gaat als een lopend vuurtje rond’. De wat grotere Deawoo Espe- ro is, volgens de bedrijfslei der, interessant als zakenau to. ’Het is een auto met een chique uitstraling, voor wei nig geld. Bovendien zijn de lease-tarieven van Deawoo gunstig’. Hoewel Daewoo in Europa vrij onbekend is, gaat het we reldwijd om een groot con cern, dat zijn sporen in de au- to-industrie ruimschoots heeft verdiend. Op de for- tune-lijst van 500 grootste ondernemingen ter wereld, neemt Daewoo de 33e plaats in. Wereldwijd werken er bij dit autoconcern 100.000 mensen. In Europa is Daewoo echter pas op 1 januari 1995 met de verkoop van auto’s gestart. Eric Zoet van TweeBee heeft er dan ook het volste vertrou wen in dat het merk in de toe- WADDINXVEEN - Op 18 juli is de tweede ronde van het be volkingsonderzoek op borst kanker in Midden-Holland begonnen. Het onderzoek is bestemd voor vrouwen in de leeftijd van 50 tot 70 jaar. Zij ontvangen eenmaal in de twee jaar een uitnodiging om deel te nemen aan dit onder zoek. De screenings wagen, die voor het bevolkingsonderzoek wordt ingezet, bezoekt alle gemeenten in Midden-Hol land. Er is inmiddels begon nen met de gemeente Gouda. Daarna volgen de gemeenten Reeuwijk, Bodegraven, Bos koop, Waddinxveen, Zeven- huizen-Moerkapelle, Moor drecht, Nieuwerkerk a/d IJs- sel, Schoonhoven, Nederlek, Bergambacht, Vlist en Ou- derkerk De GGD Midden Holland co ördineert het onderzoek voor de regio in samenwerking met het Integraal Kanker centrum West (IKW). Het IKW regelt o.a. de inzet van de screeningswagens. Het aantal standplaatsen voor de screeningswagen is op aan dringen van de GGD ver ruimd gezien het landelijk karakter van de regio. Om de bereikbaarheid van de scree ningswagen te vergroten ko men nu alle Midden-Holland- gemeenten in aanmerking voor een standplaats. De op komst, die de vorige ronde overigens al hoog was - 80% van de vrouwen in de regio geeft gehoor aan de uitnodi ging voor het bevolkingson derzoek - kan hiermee moge lijk nog worden verbeterd. De opzet van het onderzoek is verder niet gewijzigd. De vrouwen in de leeftijd van 50 tot 70 jaar krijgen in de loop van de komende twee jaar au tomatisch een uitnodiging voor deelname aan het onder zoek toegestuurd. Kunstwethouder K. W.Th. van Soest (WD) bij het in de woonwijk Zuidplas ’90 te maken kunstwerk, om dat Waddinxveen beschikt over het laagste polderwaterpeil ter wereld van min 7.10 meter NAP. Het kunstwerk kost 105.000 gulden en wordt gemaakt door de Belgische kunstenares Eline Ouwendijk. (Foto: A rchief- Sjaak Noteboom). terdag is de werkplaats in be drijf. ’Omdat Daewoo zich duidelijk wil profitieren op het gebied van service’, ver klaart Eric Zoet. In die strategie past ook de gratis Daewoo Euroservice. Dit is een servicedienst, die 24 uur per dag, zeven dagen per week, kan worden opge roepen, als een Daewoo-rijder waar dan ook met pech langs de weg staat. Naast het dealerbedrijf heeft TweeBee een afdeling voor verhuur van personenauto’s en kleine bedrijfswagens: 2B Car Rent. WADDINXVEEN - De Stichting Waddinxveens Welzijnswerk organi seert deze zomer activi teiten voor jongeren van 12 tot en met 20 jaar. Het begint meteen al vrijdag 4 augustus met een sportmiddag op het veld naast de Petteplas. Wij zullen zorgen dat het be nodigde materiaal klaar staat, zodat jullie vanaf 14.00 uur kunnen spe len. Heb je genoeg van het stilzitten en wil je actief worden, kom dan naar de Petteplas. De deelname is helemaal gratis. Na deze sportmiddag zullen er deze zomer nog meer activiteiten volgen, let dus goed op de aankondi gingen in de regionale bladen en op de posters. Wij hebben wel wat idee- en, maar als je een goed idee hebt, dan willen we die graag van je horen. Bel dan even naar Je roen Vens bij de Stich ting Waddinxveens Wel zijnswerk, telefoon 31932. kerij is de Dergmeerpolder, op de grens van Oudkarspel en Warmenhuizen. Het Derg- meer was ongeveer één meter diep en is al vóór 1542 droog gelegd. Door inklinking van de bodem in de loop der eeu wen ligt het diepste punt van deze polder nu op NAP -1,7 meter. Toen men in de zeventiende eeuw de beschikking kreeg over windmolens, konden ook diepere plassen worden drooggemalen, zoals de be kende Beemster, Purmer, Wormer en Schermer. Deze plassen waren alle On geveer 2 a 2,5 meter diep en de laagste punten liggen thans op NAP -4,3 meter. Technisch was men toen aan het einde van z’n Latijn. Voor het droogmalen van grotere en diepere plassen moest worden gewacht op de uitvin ding van het stoomgemaal. De plassen in Noord-Holland waren, zoals gezegd, voor het merendeel dichtgeslibde voormalige zeearmen, die niet al te diep waren. In Zuid- Holland ligt echter een ander soort plassen. Hier had men, te beginnen in de Middeleeu wen, steeds veen gewonnen voor brandstofvoorziening (turf). Eerst groef men slechts tot de grondwaterspiegel, maar al gauw had men door, dat opge baggerd veen dat gedroogd werd, ook goed brandt. Door veenbaggeren ontstonden al dus diepe en uitgestrekte plassen, die door de wind en water nog verder werden uit gebreid. Eén van deze plassen, de Zuidplas ten zuidwesten van Gouda, werd van 1824 tot 1841 met een gemengde be maling (stoom en wind) drooggelegd. Het laagste punt van Nederland lag toen opeens in Nieuwerkerk aan den IJssel op 5,8 meter bene den Amsterdams Peil. Slechts 33 jaar bleef deze toe stand bestaan. In 1874 viel de diepste droogmakerij van Ne derland droog, de Prins Alexanderpolder in de ge meenten Zevenhuizen, Nieu werkerk aan den IJssel, Ca- pelle aan den IJssel en Rot terdam, waarvan het diepste punt bij droogvalling lag op 6 meter beneden Amsterdams Peil. Toen in 1961 de Leidse stu dentenjaarclub Figaro het laagste punt van Nederland zichtbaar wilde maken, werd vastgesteld dat dit punt was gelegen in deze Prins Alexan derpolder in de gemeente Ca- pelle aan den IJssel nabij de Hoofdweg. Op dit punt werd met enige plechtigheid een document begraven. Gedurende enige jaren heeft op deze plaats nog een merkteken gestaan. Door de stadsuitbreiding van Rotterdam in de jaren zestig, waarbij het maaiveld met zand werd opgehoogd, is deze plaats verloren gegaan. Hier door kwam het laagste punt van Nederland weer te liggen in Nieuwerkerk aan den IJs sel, waar het diepste punt van de Zuidplaspolder door inklinking en rijping van de bodem inmiddels op een diep te van 6,7 meter beneden NAP was komen te liggen. Ook dit punt ging verloren door stadsuitbreiding, zodat tot voor kort het laagste punt van Nederland op 7,0 meter beneden Normaal Amster dam Peil in de wijk Prinsen land van de gemeente Rotter dam lag, tussen de Prinsen laan en de begraafplaats Oud-Kralingen aan de Kra- lingseweg. Ongetwijfeld zijn er mensen die na lezing van het voren staande zeggen: ‘Ik heb grote re diepten gemeten dan 7 m beneden NAP‘. Meestal zal dit geweest zijn in bouwput ten in het westen van ons land. WADDINXVEEN - Met de discussie over het laagste polder waterpeil ter wereld, dat Waddinxveen op het gezag van het Hoogheemraadschap van Schieland claimt in de Zuidplas polder, is de interesse voor Nederland van laag tot hoog weer gegroeid. Regelmatig blijkt aan de af deling NAP van de Meetkun dige Dienst van Rijkswater staat te worden gevraagd naar de hoogten van bepaalde gebieden. Omdat bij deze af deling ook de gegevens voor de hoogtekaart van Neder land worden verzameld, kan op deze vragen meestal vlot een antwoord worden gege ven. De hoogtekaart van Neder land is een kaart op schaal 1:10.000, waarop voor heel Nederland - met uitzondering van Zuidelijk Flevoland - maaiveld- en straathoogten staan vermeld met een ge middelde dichtheid van één punt per hectare. Van Zuidelijk Flevoland zijn geen hoogten bekend, omdat dit deel van het land nog in ontwikkeling is. Pas in dit jaar zal de bodem daar zover gerijpt zijn, dat van enigszins stabiel maaiveld kan worden gesproken. Een variant op deze vragen naar hoogten is: Wat is het hoogste en wat is het laagste maaiveldpunt van Neder land'? Omdat ons land een stukje grond is, waarop de Nederlanders door de eeuwen heen naar hartelust hun woonomgeving aanpasten aan hun wenzen en behoef ten, is deze vraag niet zo ge makkelijk te beantwoorden. Vooral het laagste punt van Nederland is door menselijk ingrijpen nogal eens van plaats veranderd, hoewel ook het hoogste punt niet onver anderlijk is gebleken. Oorspronkelijk zal het laag ste punt iets boven zeeniveau hebben gelegen. Al vroeg be gon men echter in het tegen woordige Noord-Holland met het droogleggen van plassen, die voor voormalige zeearmen waren gevormd. De oudst bekende droogma- r- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1995 Pagina 3 1 esdoorn in de voortuin Aard van het bouwplan Spireaweide 15 Aard van het bouwplan Bouwperceel De Visserhoeve 37 Nieuwe folders en brochures Zuidkade 110 Kleikade 43 Coenecoop 107 Sterrenlaan 20 en 22 en Antares 2 en 4 Acaciastraat 26 Kromme Esse 4a Heggewinde 12 De beslissing op een bouwaanvraag moet worden aangehouden wanneer ter plaatse een voorbereidingsbesluit van kracht is of een bestemmingsplan in procedure is gebracht. Het doorbreken van de aanhouding is mogelijk wanneer het bouwplan in overeenstemming is met zowel het geldende bestemmingsplan als het toekomstige plan. Aan die voorwaarde voldoet het bovenvermelde bouwplan. - het gedeeltelijk veranderen en het vergroten van een woning - het oprichten van twee bergingen De sociale raadsvrouw, mevrouw C.M.J. de Bakker, is in verband met vakantie afwezig van maandag 24 juli tot en met vrijdag 18 augustus 1995. Verleende kapvergunningen Alpherwetering 71 Bekendmaking bouwplannen De burgemeester van Waddinxveen maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voornemens zijn om met toepassing van artikel 50, vijfde lid, van de Woningwet en gebruikmaking van de zogeheten specifieke verkla ring van geen bezwaar van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bouw vergunning te verlenen ten behoeve van het perceel Bloemendaalseweg 14 b: het gedeeltelijk veranderen en het vergroten van een woning met een achtergevelaanbouw. In het gemeentehuis is een brochurewand in gebruik bij de balie van de sec tie Burgerzaken. In de wand is een groot assortiment algemene folders en brochures over uiteenlopende onderwerpen aanwezig. Een nieuwe uitgave is: - Asbest in woningen (Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) Verleende bouwvergunningen/ingestemde meldingen Bouwperceel Besluit Inventarisatie Sanering Weg- en Railverkeerslawaai Burgemeester en Wethouders van de gemeente Waddinxveen maken bekend, dat gedurende de periode 12 juli 1995 tot en met 8 augustus 1995 bij de afdeling Ruimte en Bouw op werkdagen van 8.30 uur tot 12.30 uur, voor belanghebbenden ter inzage ligt, het ontwerp-besluit vaststelling con- ceptinventarisatielijst van het Project Inventarisatie Sanering Weg- en Rail verkeerslawaai. - het oprichten van een tuinhuisje - het oprichten van een opslagruimte - het gedeeltelijk veranderen en het vergroten van een woning - het gedeeltelijk veranderen en het vergroten van een woning - het gedeeltelijk veranderen en het vergroten van een meubelstoffeerderij - het gedeeltelijk veranderen en vernieuwen en het vergroten van een dakkapel op het achtergeveldakvlak - het oprichten van twee reklamezuilen en een rijwielberging - het oprichten van vier woningen Binnengekomen bouwaanvragen/ingediende meldingen Ingevolge het bepaalde in artikel 41 van de Woningwet maken Burgemees ter en Wethouders van Waddinxveen bekend de volgende aanvragen te hebben ontvangen: Opname in deze publikatie houdt uitdrukkelijk geen uitspraak in omtrent de definitieve besluitvorming. Het rooien van bovengenoemde bomen en houtopstanden heeft geen gevolgen voor aantasting van natuur-, landschap- of dorpschoon, als bedoeld in artikel 5, lid 1van de Kapverordening. Voor informatie over de verleende kapvergunningen kunt u terecht bij de dienst Openbare Werken en Bedrijven, sectie Plantsoenen. Dit concept-besluit bevat de lijst met woningen die, volgens het college van Burgemeester en Wethouders, voor sanering in aanmerking komen. Gedu rende de periode van terinzagelegging kunnen belanghebbenden, naar hun keuze, schriftelijk of mondeling hun zienswijze over het ontwerp naar voren brengen. Dit kan door een brief te richten aan of door contact op te nemen met de heer W.P. Kaandorp, afdeling Ruimte en Bouw, milieucoördinator, of de heer E.J. Fennis, afdeling Weg en Werken, verkeerskundige. De specifieke verklaring houdt in: toestemming vóóraf om de aanhouding te doorbreken op voorwaarde dat tijdens het ter inzage liggen van het bouw plan geen bedenkingen worden ingebracht. Het bouwplan ligt met ingang van 3 augustus 1995 gedurende twee weken voor eenieder ter inzage bij de afdeling Ruimte en Bouw van de dienst Openbare Werken en Bedrijven, tijdens werkdagen van 08.30 uur tot 12.30 uur, Raadhuisplein 1 te Waddinxveen. Gedurende deze termijn kunnen door eenieder schriftelijke bedenkingen worden ingebracht bij Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen. Raadhuisplein 1 te Waddinxveen (post adres: Postbus'400, 2740 AK WADDINXVEEN) Jupiterlaan 13 en 15 Het register van verleende bouwvergunningen en meldingen waarmee is ingestemd ligt ter inzage bij de dienst Openbare Werken en Bedrijven, waar tevens inlichtingen kunnen worden gevraagd. Genoemde aanvragen zijn opgenomen in het Openbaar Register, dat op werkdagen tussen 8.30 uur en 12.30 uur voor eenieder ter inzage ligt bij de dienst Openbare Werken en Bedrijven, afdeling Ruimte en Bouw. TELEFOONNUMMERS OPENINGSTIJDEN Gemeentehuis 24642 Het hele gemeentehuis elke werkdag van 08.30 tot 12.30 uur. telefax 24680 Sectie Burgerzaken bovendien elke donderdagavond (koopavond) van Gemeentewerf 24500 19.00 tot 20.30 uur. Centraal Meldpunt Zorg 10401 in de middaguren kunt u alleen terecht op. afspraak. Meldpunt vandalisme aan openbare voorzieningen 24 760 Gouwebad -De Sniep" (informatie) 12570 SPREEKUREN Overige belangrijke telefoonnummers zie pagina 5 gemeentegids Burgemeester en wethouders alleen na afspraak via de secretaresses. Sociaal raadsvrouw op werkdagen (behoudens de woensdagen) van OFFICIËLE BEKENDMAKINGEN EN MEDEDELINGEN 09.00 tot 12.30 uur of na telefonische afspraak. i

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 3