Vrienden van de watertoren staan klaar Noord-Ierse kinderen weer in Rijnwoude Trekkertrek in Koudekerk Goede prestaties Trekvogels op Nederlands kampioenschap achterstand van twee pun ten, die hij in het verdere ver loop van de dag niet meer goed kon maken. Klarenbeek werd dus nationaal kampi oen; voor Ruud Slappendel (2e) en Coen Stevens uit Gel drop die op ruime afstand derde werd. Joep Blanken, de tweede Boskoper in de finale, eindigde op een wat tegenval lende 25e plaats. Bij de Dames A konden de Boskoopse dames geen potten breken; alleen Marianne Groenendijk haalde de finale waarin zij uiteindelijk als ne gende eindigde. Kampioene werd Joke van de Peppel uit Ede die Annie Jasper (Leeu warden) en Erica Tromp (Rid derkerk) voorbleef. Bij de Heren Senioren wist Trekvogels-voorzitter Wim Gerrits zich te plaatsen voor de finale waarin hij op een ge deelde 5e/6e plaats eindigde. Verrassende kampioen in de ze klasse werd Bep Meeuwisz uit Doorwerth die de gedood verfde kampioen Aad de Jong uit Ridderkerk met drie sla gen voorbleef. Tini Klaren Verkeersplan voor Rijnwoude Waddinxveen, vooruitstrevend in slopen of in behouden? LEZERS SCHRIJVEN A VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1995 Restaurant Enthousiast van het Trekkertrek-spekta- de als de toren niet behouden kan worden. Ik ben dan ook blij om te horen dat de water toren nu misschien eindelijk Kort geleden is een diskussie op gang gekomen over het be houd van het pand C.P.Broer BV. vrijwel onmiddelijk ver strekken B. en W. daarop een sloopvergunning. De inkt van de handtekening is nog niet droog of de sloper is al begon nen. A.Kingma, Weidezoom 72, Waddinxveen kwam dan een derde plaats. Trekvogels Corrie Vermeulen en Co Bakhuizen eindigden op respectievelijk de vijfde en negende plaats zodat de Bos- koopse afvaardiging in de breedte op een geslaagd kam pioenschap kan terugkijken. „Natuurlijk zouden de Vrien den van de Watertoren weer een actieve rol kunnen spe len. Ik heb nog ledenlijsten van mensen die indertijd voor een tientje per jaar lid waren van de Vrienden. Maar dan moet er wel de overtuiging zijn dat we de Boskopers daadwerkelijk wat te bieden hebben. „Ik krijg het idee dat er spra ke is van een soort ’remake’ van een al eerder gemaakte kwekerijmuseum; zodat het film”, denkt Ed de Groot. „Voorzover mij bekend, is dit de derde serieuze poging om de watertoren te behouden. dememing steunen, maar dat het publieksbelang ermee ge diend is. In elk geval zijn wij, als Vrienden van de Waterto ren, bereid om onze medewer king te verlenen, met de aan tekening dat er wel een door timmerd plan moet zijn om een ’her-activering’ van de vereniging aannemelijk te maken. Kunstproject Een belangrijk onderdeel van het programma is het kunst project, dat alles te maken heeft met het thema ’vrede’. Marianne Goedhart en Miri am Verwoerd zijn vanuit de organisatie verantwoordelijk voor het kunstproject. De kin deren hebben samen vlaggen gemaakt en ook aan de hand van tekeningen geven zij iets bloot van de gevoelens over vrede. Kreten als ’United to gether’ en ’more love’ geven weer dat de jnnge Noord-Ie- „Als er een lichtje aan de ho rizon gloort, kunnen we al stappen ondernemen. Het slopen van de toren is name lijk het enige alternatief; en „Wanneer dat gaat gebeu- dat is niet zo’n aantrekkelijke geld van de gemeenschap in ieder geval een publiek be lang heeft gediend. ’ie er nog staat, is de doelstel ling gehaald. Maar er moet wel dringend onderhoud ge pleegd worden, anders stort de toren gegarandeerd in.” beek uit Geldrop wist zich zelfs nog tussen^ deze twee jongeren uit het Noord- Ierse Belfast te gast. Dè Stichting Hulp Noord- lerland (HUNI) is ieder jaar de gastheer van een groep jonge Noord-Ieren uit Belfast, die hun stad genoten in onze cultuur beter leren kennen. De stichting HUNI probeert op die manier een bijdra ge te leveren aan het vre desproces in Noord-Ier- land. Jacqueline Boting van de stichting HUNI: „Voor de buitenwereld L. tX 1X» J - !JX’ in Noord-Ierland sterk verbeterd is. Er wordt immers niet meer ge schoten. Toch zijn de ver schillen tussen katholie- deel, een meeijarenuitvoe- ringsschema en een actieplan voor 1996 en daaropvolgende jaren. In het algemene deel wordt de huidige situatie be schreven, alsmede de politie ke doelstellingen en de huidi ge organisatie van het ver- keersveiligheidsbeleid. Daar naast geeft dit deel een indi catie van de objectieve en subjectieve onveiligheid in Rijnwoude. De subjectieve onveiligheid zal worden ge meten aan de hand van in breng van de inwoners van Rijnwoude. Tot slot zal ook het wegennet van Rijnwoude onder de loep worden genomen. Heeft een weg een stroomfunctie, een gebiedsontsluitingsfunctie of een erffunctie? In het plan zal een antwoord op die vragen gegeven moeten worden. Aan de hand van de mate van on veiligheid dienen prioriteiten te worden gesteld. De concre te uitwerking moet vervol gens gestalte krijgen in een jaarlijks actieplan; het derde zoek aan.de Efteling, aan ar cheologisch park Archeon, een zeiltocht op het Ijssel meer en een bezoek aan de politie in den Haag, waar zij meer informatie kregen over demonstraties in Nederland. Dat het project voor de jonge ren een vervolg krijgt, staat nu al vast. Veel van de kinde ren ondernemen zelf initia tieven om de opgebouwde contacten ook na hun bezoek voort te zetten. Begeleider Isobel Munster: „Dat vind ik al een prachtig resultaat; het is een hoopvol teken voor de toekomst van Noord-Ier- land”. De 13-jarige Leanne Cava nagh vindt dat meer jongeren uit Belfast aan een dergelijk project moeten deelnemen. Ook zij heeft met een aantal kinderen afspraken om in de toekomst contact te blijven houden. Nicola Massey en David Hawkins verwoorden hun ervaringen als volgt: „We are all the same and we will tell that to all our friends and family!” Toen resteerde nog een be drag van duizend gulden, dat inmiddels door rente is opge lopen tot twaalfhonderdvijf- tig'gulden. Dat bedrag is be stemd voor de eerste verga- derkosten als er ooit weer een ma voor de uitbreiding van het winkelcentrum waaruit een dergelijke snelheid ge rechtvaardigd wordt? Het kan toch niet zo zijn dat er een geest heerst van ‘weg is weg, ’t is toch vakantie tijd?' Voor nieuwbouw bestaat een uitgebreide procedure om goedkeuring te verkrijgen. Voor slopen ontbreekt een dergelijke procedure, hoewel slopen een even grote invloed op de omgeving heeft en bo vendien nog onherroepelijk is. Het zou wenselijk zijn dat een adviesorgaan uit eigen bevol king vooraf geraadpleegd wodt. De emotionele waarde van een object wordt immers bepaald door de bevolking zelf en kan a priori nooit, al thans niet zonder enquete, door buitenstaanderrs wor den bepaald. De mogelijkhe den tot gebruik of aanpassing van een tot slopen veroor deeld object leven meestal op timaal bij de eigen bevolking. Een dergelijk adviesorgaan kan, indien consultatiever- plichting bestaat, bevolking en ook B. en W. bewaren voor overvallen door voortvarende projectontwikkelaars of ko pers met sloopbedoelingen. Concreet gesproken houdt dat in dat er nieuwe ontwik kelingen zullen moeten zijn die het activeren van de ver eniging rechtvaardigen. Voor _11_ 2J J22 1 treft zie ik "dat liever gisteren dan vandaag. Al was het al leen maar uit veiligheidsoog- men. Uiteindelijk is de ver eniging Vrienden van de Wa tertoren in 1985 opgeheven. Alle bankrekeningen, met uitzondering van één bij de Rabobank, werden geschoond en een deel van het batig sal do is besteed aan een ’groene’ afscheiding voor het Boom- met een dieseltank van 780 li ter en Rond 10.00 uur zal deze kolos zijn eerste show geven. De opening vindt plaats om 09.00 uur. Rijnwouds burge meester Mr. M.J.J.M. Boelen opende vorig jaar op een an tieke tractor uit 1947, maar zal deze keer plaats nemen op Sandy Row. In een gesprek met twee jongeren en twee Noord-Ierse begeleiders wordt snel duidelijk dat dit project een grote waarde heeft. De jongeren leren el kaar beter kennen en krijgen ook meer begrip voor elkaar. Nicola Massey en David 13 jaar mogen gratis genieten Hawkins èn hun begeleiders Isobel Munster en Bobby Re kel. gers zijn overtuigd van het clowns Appie en Flappie in de 1100 vierkante meter grote feesttent diverse malen voor de jeugd optreden. Dit jaar vormt ponyrijden een nieuw onderdeel in het feestpro gramma. Onder begeleiding van medewerkers van een er kende manege kunnen jeug dige cowboys en -girls rondjes rijden door het weiland. Ou dere jongeren kunnen zich uitleven op de ’Quads’, de uit ’Baywatch’ bekende vierwie lige motoren. Alle attracties zijn gratis. Als primeur van de Trekker trek wordt zaterdag de groot ste landbouwtractor van Ne derland opgevoerd. Een John Deere van 4,5 meter breed Een illussie van een aantal mensen is daarmee op wel zeer snelle en efficiënte wijze de grond in geboord. Weer is Waddinxveen een landmark' kwijt. Voor een passende dis cussie over het onderwerp was blijkbaar geen tijd meer. De goede bedoeling van het onlangs gehouden politieke tournee door het dorp worden met deze handelwijze wel zeer snel ondergraven. Ondanks het feit dat het pand op de lijst van het Mo numenten Inventarisatie Project voorkomt en ondanks het feit dat Jan van Leeuwen en Kees Wijdooge en mogelijk anderen wilden meedenken aan methodes tot behoud of aanpassing en ondanks het feit dat reeds enige personen van de Vereniging Historisch Genootschap hun bezorgd heid uitspraken menen B. en W. toch een sloopvergunning te moeten verstrekken zon der enige verdere discussie. Hebben B. en W. een tijdsche- REGIO - De inmiddels lande lijk bekende Trekkertrek- wedstrijden worden morgen voor de vierde keer in Koude kerk aan den Rijn gehouden. Vanaf 20.00 uur zullen 400 mannen en vrouwen, ver deeld over 25 heren- en 15 da mesteams hun krachten me ten bij het touwtrekken. De wedstrijden staan onder lei ding van de Nederlandse Touwtrek Bond. Plaats van handeling is een terrein aan de Hoogewaard; te vinden door de bewijzeringspijlen te volgen. De traditionele Trekkertrek familiedag staat aanstaande zaterdag op het programma. Evenals vorig jaar zullen de ren? Geen idee. Toen we in 1976 de vereniging opricht ten was de staat van onder houd al zorgwekkend. In de afgelopen negentien jaar is er niets aan gedaan om verbete ringen aan te brengen. In 1978 is de toren verkocht aan de heer Bakker; voor het sym bolische bedrag van één gul den. In die tijd hadden we het plan opgevat om in de toren een restaurant te vestigen, zodat er inkomsten zouden zijn om de restauratiekosten van de toren op te kunnen vangen. Maar dan hadden we elke Boskoper moeten verplichten om twee keer per jaar voor tweehonderd gulden per per soon in het restaurant te ko men eten. Dat was dus niet rendabel. Na verloop van tijd een perfect draaiende Lanz uit 1928, met massief ijzeren wielen. Het terrein aan de Hooge waard is goed bewijzerd en biedt voldoende parkeergele genheid. De toegangsprijs be draagt fl. 5,00; kinderen tot De kinderen zien grote ver schillen tussen de gemeentes Belfast en Rijnwoude. Belfast is een stad met ongeveer 500.000 inwoners en Rijn woude heeft nog geen 20.000 inwoners. David Hawkins: „Het is hier erg stil en ik vind het heel schoon op de straten, dat is bij ons wel anders”. Zo wel Nicola als David zijn zeer enthousiast over het bezoek aan Hazerswoude: „We ont moeten veel aardige mensen en ook de gastouders bieden ons een prima thuis”. Het programma spreekt de kinde ren bijzonder aan. Nicola vond het bezoek aan de Efte ling het hoogtepunt, terwijl David heeft genoten van het weekend zeilen op het Ijssel meer. Begeleidster Isobel Munster is duidelijk emotioneel be trokken bij het project: „De toekomst van Noord-Ierland ligt in handen van deze jonge generatie, die er gelukkig hard aan werkt om elkaar te begrijpen en naar elkaar te luisteren. Deze jongeren ac cepteren elkaar en gaan als goede vrienden met elkaar om. Als er al een strijdpunt is, dan is het de voetbalclub die ze aanhangen”. Nicola vult aan: „Dit project laat ons zien dat wij allemaal gelijk zijn”. Op woensdag 26 juli stond er een gezinsavond op het pro gramma, waarbij alle gastou ders aanwezig waren in ont moetingscentrum ’Stek’ in Hazerswoude-dorp. Op deze avond toonde de Noord-Ierse gasten aan de hand van dia’s en een video de woonomge- nut van het projekt. Isobel Munster: „Het is niet echt een vakantie, maar meer een sociaal recreatief bezoek in het kader van een vredespro ject van de jeugdclub. Tijdens dit bezoek willen wij laten zien dat je als twee groepen met grote onderlinge ver schillen heel goed samen kunt leven. Dat hebben de kinderen van huis uit niet meegekregen”. ving in Belfast, zodat de gas touders een beeld kregen van het echte thuis van de kinde ren. Uit deze beelden bleek onder meer de grote sociale armoede in Belfast. De wijk Twinbrook kent een werk loosheidspercentage van maar liefst 60 procent. Daar naast zijn er in Belfast slechts enkele geïntegreerde scholen. Voor het overige zijn de katholieke en protestante kinderen strikt gescheiden. BOSKOOP - De in Rotterdam gehouden finale van het Ne derlands Kampioenschap Midgetgolf 1995 heeft afgelo pen zondag goede resultaten van de spelers van het Bos- koopse Trekvogels te zien ge geven. Nog maar drie weken geleden werden de voorron den op de banen van Rotter dam en van Boskoop ge speeld, waarna enkele Trek vogels zeer goede uitgangspo sities hadden. Bij de Heren A categorie stond Ruud Slap pendel eerste met 7 punten voorsprong op Roland Kla renbeek uit Geldrop. Maar de finale liep voor de (ex-)Bosko- per minder gunstig. De eerste ronde wist Slappendel de schade met een ronde van 22 (tegen 21 voor zijn directe te genstander) te beperken, maar de tweede ronde bracht een kentering. Ruud kende een voor zijn doen slechte ronde van 27 terwijl Klaren beek met 19 slagen de beste ronde van het hele toumooi noteerde. Daarmee zag Slap pendel zijn riante voorsprong omgebogen worden in een RIJNWOUDE - De gemeente Rijnwoude staat de komende jaren voor een aantal ingrij pende maatregelen in de in frastructuur. Te denken valt aan de ontwikkelingen van de Rijksweg, maar ook aan de kruising Dorpsstraat-Geme- neweg te Hazerswoude-dorp en de herinrichting van de Dorpsstraat. Alvorens deze maatregelen worden uitge voerd wil de gemeente een goed inzicht hebben in de knelpunten in de infrastruc tuur. De aanpak past in het lande lijk ’duurzaam veilig’ beleid. Dit houdt in dat niet alleen concrete knelpunten worden opgelost, maar bij de aanleg en reconstructie van wegen ook goed rekening wordt ge houden met de verkeersvei ligheid. Daarbij spelen de fac toren ’mens’ en ’voertuig’ een belangrijke rol. De mensge richte aanpak gebeurt via re gelmatige voorlichtingscam pagnes van Veilig Verkeer Nederland en andere part ners op dit gebied. Uit de verkeersongevallencij fers van de afgelopen jaren blijkt dat sinds 1992 geen stijging van het aantal ver keersslachtoffers heeft plaatsgevonden. Maar,dever- keersveiligheidsdoelstellin- gen zijn nog altijd gericht op een daling van minimaal 25 procent. Verder blijkt dat een groot aantal slachtoffers moet worden gezocht in de ca tegorie (brom)fietsers. De grootste knelpunten in dit op zicht zijn de Rijndijk en de provinciale wegen in de ge meente Rijnwoude. Bij de inspraak voor het we- genonderhoud 1995 zijn er bijvoorbeeld klachten ge weest over de verkeersveilig heid op de Westzijdeweg van Hazerswoude-dorp naar Benthuizen en de fietsover- steekplaats ter hoogte van de Middelweg/Voorweg. Het college van burgemeester en wethouders stelt dat er binnen het gemeentelijke ap paraat onvoldoende tijd en ervaring is om een gedegen verkeersveiligheidsplan te kunnen opstellen. Bovendien wordt het opstellen van zo’n plan in de meeste gemeenten uitbesteed. Het gemeentebe stuur is dan ook van mening dat externe expertise moet worden ingehuurd. Na goed keuring van de gemeente raad zal aan twee deskundige bureaus een offerte worden gevraagd. Het maximale budget voor dit plan is vastgesteld op 25.000 gulden, waarbij het uitgangs punt is dat 25 procent subsi die wordt ontvangen van het Provinciaal Orgaan Ver keersveiligheid (POV). Het te maken verkeersveiligheids plan moet bestaan uit drie onderdelen: een algemeen De Vrienden van de Waterto ren hebben al twee keer eer der flink werk verzet. Offici eel is de vereniging nu opge heven, alleen Willem van Nierop en ik fungeren nog als slapende bestuursleden. Nog serieus initiatief wordt ont- -plooid om de toren te behou den en de vereniging weder om geactiveerd zou worden.” RIJNWOUDE - De ge meente Rijnwoude heeft in de periode van 14 juli tot 14 augustus evenals in voorgaande jaren 24 BOSKOOP - De Vrienden van de Watertoren be staan nog. De vereniging die in 1976 werd opge richt om een aanzet te ge ven tot het behoud van de watertoren leidt wel iswaar een slapend be staan, maar bij monde van penningmeester Ed de Groot zijn de toren vrienden zonder meer bereid om de krachten te bundelen en de restaura tieplannen van Arnhem mers Jan Siebers en San dra van Vliet te onder steunen. „Maar dan zul len er wel ontwikkelin gen moeten zijn die een activering van de vereni ging rechtvaardigen”, waarschuwt De Groot die van de lidmaatschapsgel- kreeg Bakker wat financiële den uit de tachtiger jaren problemen en is er helemaal een door rente inmiddels niets meer van de grond geko- opgelopen bedrag van 1250 gulden heeft gere serveerd om de eerste vergaderkosten te be strijden. restauratie willen regelen, in de omgeving. Elke dag dat merhand toch af hoe lang je Op de één of andere manier zal het publieksbelang duide lijk naar voren moeten ko men. Je zou kunnen denken aan een watertorenmuseum of het openstellen van de wa tertoren voor het publiek. Maar als het enige belang een privé-belang is, zie ik de Vrienden van de Watertoren ren op zoek zijn naar toenade ring. Het kunstproject zal doorlopen tot het eind van het bezoek en zal definitief wor den afgesloten op de ’farewell party’. Bij hun aankomst in Rijn woude werden de jongeren begroet door burgemeester M.J.J.M. Boelen. De burge meester benadrukte dat hij van harte hoopt dat het pro ject iets kan bijdragen aan een blijvende vrede in Noord- Ierland. De eerste burger mocht een cadeau in ont vangst nemen van zijn Noord-Ierse ambtsgenoot. De burgemeester van Belfast had de groep Noord-Ierse jon geren een handgeschilderd gemeentewapen van Belfast meegegeven om op die ma nier zijn waardering uit te spreken voor de steun uit Rijnwoude. Samen met de Nederlandse begeleiders Liesbeth van der Kaaden en Roger Meijering hebben de gasten een drukbe zet programma. De jongeren brachten inmiddels een be- optie. Maar de bevolking van niet zo snel in actie komen. Boskoop zal met argumenten Het is natuurlijk eeuwig zon- over de streep getrokken moeten worden. Het is niet voldoende dat er twee men sen in de toren willen wonen en daarnaast ook nog even de op de lijst van Monumenten zorg terecht zal komen. Maar wat daarna gebeurt, zal voor een groot deel afhangen van de initiatieven van Siebers en Van Vliet. Mijn inschatting is dat ze van de Boskoopse ge meenschap veel medewer king kunnen krijgen als ze maar aan kunnen tonen dat dé Boskopers geen privé on- onderdeel van het verkeers veiligheidsplan. Bij het opstellen van het ver keersveiligheidsplan zal een groot aantal gemeentelijke gegevens noodzakelijk zijn. De inbreng van Rijnwoude naren is in dit proces even eens onmisbaar. De werk zaamheden van het extern adviesbureau zullen dan ook worden begeleid door een werkgroep vanuit de gemeen te. In deze werkgroep hebben in ieder geval zitting: wethou der Vorenkamp (belast met verkeerszaken), een ver- keersmedewerker van de ge meente, een verkeersmede- werker van de politie, een medewerker van het advies bureau en vertegenwoordi gers van belangenverenigin gen uit de gemeente. Ook burgers, scholen en bedrijven zullen zeer nadrukkelijk bij het project worden betrok ken; onder meer door middel van een klachteninventarisa tie en een enquete op de scho len. spelers te worstelen zodat Aad de Jong met een derde plaats genoegen moest ne men. De laatste categorie waarin de Trekvogels een rol van be lang speelden was die van de Dames Senioren waarin Ire ne Blanken, net als Ruud Slappendel bij de Heren A, na een voorsprong aan het begin van de finale iets terugviel en zichzelf in het eindklasse ment op een tweede plaats te rugvond. De vier punten voorsprong die Irene in het begin op Gonnie Kolsteren uit lijkt het alsof de situatie Loon op Zand had, waren al na de eerste finaleronde ver dwenen. Blanken wist met degelijk spel de tweede plaats te verdedigen, zodat Elly van de Peppel uit Ede niet verder ken en protestanten nog steeds erg groot.” Dit jaar was het onder meer vanwege de schoolvakantie- planning moeilijker dan an ders om voldoende gastou ders te krijgen. Uiteindelijk is het de stichting HUNI toch gelukt om twaalf gastgezin nen te vinden, die ieder twee jongens of twee meisjes te gast hebben: één katholiek en één protestant. De 24 Noord-Ierse jongeren zijn allen tussen de 12 en 15 gigantische wielen, jaar oud. Ze werden uitgezon den door twee jeugdclubs die actief zijn in de wijken Twin- brook en Sandy Row. Het gaat om de Katholieke club The Saints Youth Centre Twinbrook en de Protestante jeugdclub Charter Youthclub niet zo gek lang geleden is Sjaak Blaazer op verzoek van de gemeente ook nog zeer in tensief met de watertoren be zig geweest, maar die heeft het domweg te druk met an dere zaken. In 1994 heeft Blaazer de gemeente laten weten dat hij geen kans meer ziet om de kwaliteit van zijn werk te garanderen. Sinds dien is er niets meer gebeurd, totdat die twee mensen uit Arnhem in beeld kwamen. Maar ik vraag me eerlijk ge zegd af of we nu geen herha ling van zetten te zien zullen krijgen; dat geldt zowel voor de media als voor de bevol king. Echt nieuwe dingen zijn er gewoon niet. Onze doelstel- ling is nog steeds het behoud alle duidelijkheid, wat mij be- van de watertoren. Het is en 1 blijft een karakteristiek dan vandaag. Al bouwwerk en het is één van 1 - de weinige markante punten punt. Je vraagt je zo langaz- nog veilig onder de waterto ren kunt lopen.” PAGINA 9 WEEKBLAD De Noord-Ierse kinderen bij één van de kunstwerken. (Foto: Peter Veenstra) Ed de Groot: „Natuurlijk zouden de Vrienden van de Watertoren weer een actieve rol kunnen spelen.” (Foto: Peter Veenstra) Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te I buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder 1 pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent, J 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 9