Merkwaardig vehikel Presentatie van groot belang bij verkoop van planten Novitas Plantae voor telers nieuwe planten Nieuwe voorzitter bevalt aanpak Plantarium wel Bloemenveiling Holland op vakbeurs Plantarium Bond van Boomkwekers kan vragen beantwoorden o Informatie tuinaanleg Uitreiking VBA wisseltrofee 'Handelen in belang van sector' Rabobanken weer hoofdsponsor BV O w PAGINA 13 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 haar eigen verantwoordelijk heden.’ Cees Bakker ma was een prima voorzitter die de sector goed kende, hij heeft uitstekend werk ver richt. Het is best lastig zo ie- De nieuwe voorzitter heeft er geen problemen mee in de voetsporen van zijn illustere vitas Plantae hiervoor be langstelling heeft. De moge lijkheden worden nagegaan. Op korte termijn zal contact worden opgenomen met Duit se winners. De demonstraties vinden da gelijks plaats om 10.30 uur en 14.30 uur. Hiermee zet de Rabobank een traditie van jaren voort. De Rabobank wil met haar sponsoring de betrokken heid met het boomkwekerij- bedrijfsleven onderstrepen. dat hij niet van plan is het vak te vertellen hoe het wel of niet moet. ’Dat kunnen ze zelf wel uitmaken en ik ben toch wat gekleurd’, realiseert hij zich. ’Ik wil niet al te belerend overkomen. Je ziet bepaalde je- bieden en ik zie het als mijn taak dat samen te voegen. Met een ledental van bijna 1.900 is de Nederlandse Bond van Boomkwekers op Planta- rium vertegenwoordigd als organisatie voor boomkwe- schapsheffing en 1 minder wanneer het Scheids gerecht voor de Boomkweke- opmerkelijk toe en ook bestel len veel tuinbezitters him planten bij hun hovenier. Een goede presentatie kan in belangrijke mate de keus van de consument beïnvloeden en hem of haar tot kopen leiden. Uit onderzoek is gebleken dat veel consumenten impulsief koopgedrag vertonen. Tuincentra en bloemist-win- keliers die veel aandacht aan hun presentatie besteden, merken dit ook direct in hun omzet, zo zeggen zij. Speciaal voor bedrijven uit deze afzet kanalen organiseert Planta- rium op 17 augustus een fo rumdiscussie over de waarde van presentatie. Deskundi gen op de gebieden sales-pro- motion, reclame en verpak king van zowel binnen- als buiten de sierteelt discussi ëren met het publiek over hun ervaringen. In het the- mapaviljoen van Plantarium worden verschillende manie ren van presentatie gevisu aliseerd. Een plant voor tuin, terras of balkon is ook een leuk ca- deau-artikel. Het tuincen trum en ook de bloemende- tailhandel kan daar goed op inspelen met leuk opgemaak te bakken of schalen. Doordat zeer veel boomkwekerij pro- dukten in pot worden geteeld is er in elk seizoen een groot sortiment planten te koop die in dat seizoen passen, zoals de voorjaars- en zomerbloei- ers, de besdragers en planten die opvallen om him kleur van tak of blad in de herfst, de winterbloeiende planten. En ook hierbij speelt een goe de presentatie een grote rol om de consument op ideeën te brengen. De VBA-wisseltrofee wordt dit jaar voor de vijfde keer uitgereikt. Vorig jaar werd de trofee in de wacht gesleept door Vogelaar Boomkwekerij en uit Numansdorp. Eerdere prijswinnaars waren kweke rij Presikhaaf uit Arnhem (1991 en 1992) en kwekerij Bolwijn uit Putten 1993). Plantarium. Op meer dan 200 vierkante meter worden ruim honderd Deense containers met een ruim assortiment tuinplanten tentoongesteld. De presentatie van de ver- koopklare Deense Containers bestaat uit mix-containers en diverse partijen en vormt een interessant aanbod voor de bezoekers van de stand. De prijslijst van de tentoonge stelde produkten wordt gratis beschikbaar gesteld in de stand van Bloemenveiling Holland (standnummer 130). Het centrale thema van Plan tarium 1995 is ’Tuin en Groen, er is altijd wat moois te doen en wat doen wij als vak hiermee?’ Hierop inspe lend geeft Han Fokkink, Bloembinder van het jaar 1995, tijdens de beursdagen presentaties van creatief ge bruik van boomkwekerijpro- dukten in de bloembinderij. Tevens toont hij de nieuwe trends die te verwachten zijn. Hoe dan ook, het vermelde te lefoonnummer op het bordje blijkt te kloppen. Houtman meldt het vehikel - het schijnt een motor te zijn - te hebben opgedoken in Tsjechoslowa- kije. ’Óf hij te koop is? Als ie mand er een goede prijs voor biedt gaat ’ie weg. Maar hij geld dat ten goede moet ko men aan de boomteeltsector zijn voor de NBvB de belang- Lid worden Behalve met haar diensten levert het NBvB-lidmaat- schap ook voordelen op voor boomkwekers. Zo krijgen le den korting op de landl Milieuzorg Milieuzorg is voor de NBvB een belangrijk aandachts punt. Ook al omdat dit bij draagt aan een positief beeld van de sector. Eind vorig jaar is de eerste druk van 1.000 exemplaren van het Hand boek Milieuzorg verschenen. Deze is inmiddels uitver kocht. De NBvB wil het Handboek verder introduce ren en heeft daarom in sa menwerking met DLV-Boom- teelt begin dit jaar hiervoor een subsidieverzoek gedaan bij het Ministerie van Land bouw. De NBvB heeft subsi die gekregen voor voorlich ting zoals lezingen, cursus sen, demonstraties spuittech- nieken, studiegroepen en in dividueel advies. Op de vakbeurs Plantarium is het Handboek te koop te gen een gereduceerd tarief. In de NBvB-stand is ook te vin den hoe de NBvB verder gaat met milieuzorg in de sector. De NBvB staat op' de vak beurs Plantarium in stand nummer 168. U kunt daar te recht voor meer informatie. Ook kunt u het secretariaat bellen in Zeist (03404-62836). kers. De NBvB richt zich op Handelsvoorwaarden belangenbehartiging en dienstverlening voor haar le den. Dat betekent niet alleen belangenbehartiging ’ver-van jaar. de boomkweker-weg’ maar ook zaken waaraan de boom kweker dagelijks iets heeft. Aanvulgronden zijn voorbeel den van commissies waarin de NBvB zitting heeft en meepraat over het belang van de boomteelt en dus het be lang van de boomkweker. Over tal van belangrijke za ken die boomkwekers/onder- nemers raken, laat de NBvB het geluid van de boomteelt sector horen. Ook op het be leid van landelijke en regio nale overheden oefent de NBvB invloed uit. Soms di rect, maar soms ook via het Landbouwschap of LTO-Ne- derland. De Rabobank stelt zich op het standpunt dat innova tief werk in de agrarische wereld ondersteuning ver dient. ’Daarom wordt de wijze waarop Plantarium toont oog te hebben voor de ontwikkelingen in de boom kwekerij en daarop in speelt, van harte onder steund’, aldus Th. Schoon- derwoerd, algemeen direc teur van Rabobank Bos koop. BOSKOOP - Informatie over tuinaanleg, ontwerp en be planting, bestrating en vij vers geeft op Plantarium het bedrijf DHS Groentechniek. Ook voor vragen over onder houd, snoeien en bemesten kunt u er terecht. Het bedrijf is dit jaar weer van de partij na positieve reacties in voor gaande jaren. Getoond wordt ook hoe met een combinatie van hergebruikte oude mate rialen en nieuwe, milieu vriendelijke materialen een ongedwongen, natuurlijke en sfeervolle tuin gemaakt kan worden, met als uitgangs punt planten in harmonie met andere elementen in de tuin. DHS Groentechniek is één van de vele bedrijven op Plan tarium die vooral op het vak gerichte produkten en toe passingen tonen. staat daar gewoon als recla me. Ik kom al jaren in dat land en zag dat ding daar rij den. Wist niet wat ik zag. Het is een Vellorex motor met een Jawa blok er onder, voorzien van een handstarter. Hij stamt uit de jaren zestig. Ik wilde zo’n ding hebben en slaagde er in één te vinden en te laten opknappen. Hij kan rijden hoor, hoe hard weet ik niet. Het is de bedoeling dat we ’m nog oppoetsen en mooi- maken voor Plantarium.’ Bezoekers van de beurs kun nen deze week bij de entree dus kennis nemen van iets wat het midden houdt tussen een bakfiets en een bunga lowtent. Het heeft drie wie len, een stalen frame en be staat verder uit louter zeil doek. Je zit er droog in en het is in ieder geval apart. De rij kwaliteiten lijken echter twijfelachtig. Je hebt altijd kans dat zo’n ding boven de 50 km opstijgt. BOSKOOP - Wie recentelijk op bezoek was in het Planta- rium-gebouw zal verbaasd hebben gekeken naar een merkwaardig vehikel dat bij de entree in de hal staat opge steld. Zo op het oog een twij felachtig produkt uit één of andere hobbykamer. Niets is echter minder waar, het blijkt te gaan om een heus fabrieks- produkt. Een bordje bij het driewielertje vermeldt dat de firma Houtman-Vermeulen van meer weet, alhoewel transportbemiddelaar Hout man onlangs onder de naam HOCO een containerver- huurbedrijf opstartte. Een partner voor telers van nieuwe planten. Dat is de or ganisatie Novitas Plantae, waarvan het oprichtingsbe stuur enkele maanden gele den is geïnstalleerd. Dit be stuur is nu druk bezig met het opstellen van contracten en reglementen. Daarnaast wordt er veel werk verzet met regelen van allerlei admini stratieve en organisatorische zaken. Er zijn op dit moment zo’n vijftien kwekers in binnen- als buitenland die Novitas Plantae hebben laten weten dat zij een nieuw gewas heb ben dat mogelijk interessant is om onder te brengen bij de vereniging. Met al deze win ners wordt contact opgeno men om te overleggen onder welke voorwaarden deze planten kunnen worden be heerd door Novitas Plantae en welke eisen de winner hierbij stelt. Op dit moment De Rabobanken uit Bos koop, Rijnwoude en Reeu- wijk en Rabobank Neder land treden op als hoofd sponsor voor de internatio nale boomkwekerijvak- beurs Plantarium ’95. zijn van twee nieuwe gewas sen op beperkte schaal licen ties uitgegeven. Niet alleen kwekers maar ook buitenlandse organisaties to nen hun belangstelling voor de ontwikkelingen in Neder land en met name voor Novi tas Plantae. Met medewer kers van de Engelse vereni ging BARB is reeds twee keer gesproken. Statuten en regle menten zijn uitgewisseld. Op korte termijn zal worden na gegaan of een uitwisseling van nieuwe planten tot de mogelijkheden behoort. Ook zijn er contacten met een Franse organisatie. Een Nieuw Zeelandse organisatie heeft een nieuwe plant aan- geboden, met de vraag of No- plaats van de VB A-wissel tro° fee. De trofee zal worden overhandigd door de heer An dré Mulder, algemeen direc teur van bloemenveiling Aalsmeer. De VBA-wisseltro fee gaat elk jaar naar de kwe ker die binnen de gezamenlij ke Aalsmeer-presentatie op Plantarium de hoogste beoor deling bij de VKC-keuring krijgt. De overhandiging vindt plaats op de VBA-stand (nummer 226) op Plantarium om 21.30. Vandaag, woensdag 16 au gustus vindt op Plantarium de feestelijke uitreiking Ledenwerving Naast bovengenoemde activi teiten zijn medewerkers sa men met het bestuur volop actief om leden te werven. Na een eerste mailing zijn er nu vijfenveertig leden ingeschre ven. Ongeveer twintig kwe kers hebben toegezegd lid te worden, maar moeten for meel nog worden ingeschre ven. Om doelgericht leden te wer ven zullen medewerkers van Novitas Plantae op Plantari um aanwezig zijn. Zij zullen daar alle belangstellenden te woord staan en zoveel moge lijk informatie verstrekken. Belangstellenden kunnen zich daar ook inschrijven als lid. keld. Verder krijgen leden re ductie op de jaarkaart en bar- codeboek van de Stichting Beurshal. De NBvB-leden krijgen de Wegwijzer, de en een kostprijzenboekje gratis. Het basislidmaatschap van- de NBvB kost 405 gulden per ’De presentatie van het pro dukt op het verkooppunt is van groot belang bij de ver koop van planten’, aldus ten- toonstellings- en presentatie- adviseur Stan Gall, op de persconferentie die onlangs werd gehouden naar aanlei- teren of het belerende vinger tje op te heffen. Daarvoor voelt hij zich nog te kort in zijn nieuwe rol. Het interna tionale karakter van Planta rium vormt naar zijn mening een afspiegeling van de ont- sector. Een sector die zich steeds meer manifesteert bin nen andere sierteeltsectoren die beschikken over fijnmazi ge logistieke systemen waar op de boomteelt kan ’meelif ten’. BOSKOOP/HAZERSWOUDE - Als een pragmaticus, niet als een bevlogen vernieu wer, is Jan van den Bos begonnen aan zijn taak als beursvoorzitter van Plantari um. De 56-jarige Westlander is in maart benoemd na het plotselinge overlijden van Tjeerd Reitsma. Toch is enige idealisme hem niet vreemd. Hij ziet het als zijn taak de boomkwekerijsector wat meer in beeld te brengen in zijn eigen sector (groente, fruit en bloemen), terwijl de boomteeltsector kan profiteren van de fijn mazige afzetstructuur die zijn sector heeft. NAALDWIJK - Onder het motto ’Daadkracht in de markt’ presenteert Bloemen veiling Holland zich op Plan tarium van 17 tot en met 20 augustus 1995 in Boskoop. Zij doet dit met twaalf kwekers van boomkwekerijprodukten in een gezamenlijke stand. Daadkrachtig, want de bezoe ker aan de stand kan uit het tentoongestelde assortiment een keuze maken en meteen inkopen. Kwekers en bemid delaars zijn in de stand aan wezig om bezoekers te infor meren en eventuele orders te noteren en direct uit te voe ren. Bloemenveiling Holland realiseerde dit jaar een totale omzetgroei van 17 procent voor wat betreft de boomkwe kerijprodukten. Zowel de om zet Van de klok als het Bemid delingsbureau is gestegen. Hieruit blijkt dat de boom kwekerij een groeiende pro- duktgroep is bij de veiling. Nieuw dit jaar is de presenta tie van verkoopklare Deense containers in de stand van Bloemenveiling Holland op Plantarium is behalve een vakbeurs ook een beweging voor ontwikkeling van de sec tor. In dat verband heeft Van op ideeën. Je den Bos ook gekeken naar de exploitatie van het Plantari- um-gebouw en de ontwikke ling van het ITO. Vooralsnog stelt hij zich behoudend op. Tk heb wel verbaasd gekeken naar allerlei ontwikkelingen die niet sporen met het be lang van de sector’, is alles wat hij er over kwijt wil. Dat de Boskoopse Veiling heeft besloten te blijven waar zij is, beschouwt Van den Bos als voor, maar het is natuurlijk een gegeven. ’De veiling heeft een mogelijkheid.’ ---x-j-nn. Van den Bos is niet van plan zich nadrukkelijk te manifes- Flexibeler De Naaldwijker constateert ook een omslag bij de produ- ontwikkelingen in diverse ge centen.’Je bent er niet van af 1 1 als het verkocht is. Je moet ook overbrengen wat je met het produkt kunt doen. Daar voor zijn ook die consumen tendagen nuttig. Je laat een breed pakket zien en je brengt mensen laat zien dat het dankzij de potten allemaal veel flexibe ler is geworden. Kuipen en potten op het balkon of het terras. Mensen willen na een paar jaar wel eens wat an ders.’ Van den Bos toont enige reserve om op Plantarium toepassingen te tonen in voorbeeldtuinen, zoals in het verleden wel is gebeurd. ’Daar zijn andere beurzen Naast het bestuur zijn er drie woordïgd met 41 medewerkers, waarbij ieder een terecht kan voor de nodi ge informatie. Bert van Tey- hngen, contactpersoon, tel. 01727-13252. Arie van Vliet, contactpersoon, tel. 01727- 13023. Joop Maas, kantoor- manager, tel. 01727-14047. De NBvB beslist mee over de besteding van heffingen voor het Landbouwschap en het De NBvB geeft jaarlijks de Produktschap voor Sierge- ’Wegwijzer voor Boomkwe- wassen. Geld dat wordt be kers’ uit. Deze adressengids steed aan onderzoek, voor wordt naar alle leden-boom- lichting en onderwijs. Een kwekers toegestuurd. Ook doelmatige besteding van het veel hoveniers, tuincentra en andere inkopers krijgen het boek toegestuurd. Verder ver zorgt de NBvB de jaarlijkse rijkste uitgangspunten, ’kostprijzenboekjes’ voor di verse teelten waarvan leden een gratis exemplaar krijgen. Ook de Handelsvoorwaarden ding van Plantarium ’95. De meeste planten worden door de consument gekocht op de tuincentra. Daarnaast neemt de impulsaankoop bij andere afzetpunten zoals bloemenwinkels, bouwmark ten en het grootwinkelbedrijf Apart produkt ’De boomkwekerij is ook een leuke sector’, vervolgt hij. ’Het is een leuk produkt waarmee leuke dingen zijn te doen. Het is op diverse ma nieren te verkopen, bijvoor beeld als een impulsartikel. Je ziet een verbreding van het sortiment en langere be schikbaarheid door de teelt in pot en container. Van belang daarbij zijn presentatie en standaardisatie en dat is een proces dat ook doorzet.’ Van den Bos heeft uit louter Van den Bos is een man van de praktijk. Hij startte in het grootwinkelbedrijf maar trad daarna toe tot het bedrijf van zijn broers, Bos Brothers, waar hij medeverantwoorde lijk was voor de export van groente en fruit naar Enge land. Later kwamen daar ook bloemen en planten bij, maar deze werden later apart on dergebracht, samen met Dis- bloem. Sindsdien vult Jan van den Bos een belangrijk deel van zijn tijd als voorzit ter van de Vereniging van Groothandelaren in Bloem kwekerij produkten (VGB). Voorts is hij lid van het be stuur voor het Produktschap voor Siergewassen, bestuurs lid van het Bloemenbu reau en het Agrarisch Groothan- delsverbond. Het bestuur van Plantari um zag in hem een goe de kandidaat om Reitsma op te volgen als onafhankelijk voorzitter. De verschillende belangengroepen, verenigd in de bonden van kwekers en handelaren alsmede het PVS, stemden daarmee in. De Naaldwijker hapte toe. Waar om eigenlijk? Van den Bos: ’Ik heb ja gezegd omdat het me wel interessant leek. Ik kom niet zelf uit de boomteeltsector maar kwam het wel steeds meer tegen in onze sector. Het boomkwekerijprodukt is het snelst groeiende onder deel uit ons pakket. De groei gaat sneller dan die van bloe men en planten.’ Organisatie De NBvB bestaat uit acht voor de Boomkwekerij komen Kringen en acht Kultuur- groepen. De Kringen zijn op gezet voor de regionale belan- een kweker een probleem in zijn _11 wekelijks een eigen pagina in wenden tot de Kring in het gebied. De Kultuurgroepen zijn teelt- gericht. Zo zijn er bijvoor beeld Kultuurgroepen voor de rozen- en rozenonderstam men, siergewassen in de vol- legrond en pot en container en bos- en haagplantsoen. Ie dere teelt is in de NBvB ver tegenwoordigd. De Kultuurgroepen houden zich bezig met belangenbe hartiging voor de diverse teel ten. Daarnaast zetten de Kul tuurgroepen zich in voor stu dieclubs en de organisatie van studiedagen. Verschillen den korting op de landbouw- de Kultuurgroepen geven ook betalen zij enkele malen per jaar een ei- 2_L_1U - gen nieuwsbrief uit. - Kwekersrecht, NBvB Gewas rij moet worden ingescha- bescherming en Regeling interesse de vakbeurs Plan tarium al eens bezocht en was aangenaam getroffen. ’Die speciale aanpak sprak me wel aan. Het is een wat apart pro dukt en dat komt op de beurs tot uiting. Je ziet dan ook de x ontwikkeling dat het produkt wikkelingen in de boomteelt- steeds beter verkoopbaar wordt. De beurs heeft zich een aparte status verworven en ik hoop dat dat nog lang zo doorgaat.’ Een belangrijk element is dat de boomteelt inspeelt op ver anderingen in de markt, al kan niemand voorspellen wat Team tante Truus volgend jaar wil hebben. Wel dient voeling met de consument gehouden te worden en dat wordt duide lijk geïllus- voorganger te treden. ’Reits- treerd door het thema van dit jaar: Tuin en groen, er is al- mand op te volgen. Men gaat tijd wat moois te doen. Het gaat er vol gens Van den Bos om de consument over te halen het produkt te kopen, valt weinig bij te sturen, het Dat vraagt inzet van de de tailhandel en een goede pre sentatie. De Plantarium-aan- van nul af te beginnen.’ pak is een goede, meent de Van den Bos maakt duidelijk voorzitter. ’Marktgericht den ken. Als je wat leuks neerzet dan koopt men het. Op de boomkwekerijbeurs Plantarium in Boskoop, die van 17 tot en met 20 augustus wordt gehouden, is Bloemen veiling Aalsmeer vertegen- 1 aanvoer ders. De stand geeft een goed beeld van het brede assorti ment aan boomkwekerijpro dukten dat beschikbaar is via de veiling. Veiling en aan voerders zijn samen goed voor ruim 1100 vierkante me ter beursvloer. toch vergelijkingen maken maar ik ben iemand anders. Dat is helemaal niet erg, je maakt deel uit van een team en de lijnen zijn uitgezet. Er team bestaat uit mensen die hun vak verstaan, ik hoef niet tot stand dankzij de mede werking van de NBvB. De NBvB geeft enkele malen genbehartiging. Heeft er jaar een nieuwsbrief uit en 1 heeft vanaf begin september regio, dan kan hij of zij zich het vakblad ’De Boomkweke rij’- Het NBvB-secretariaat in Zeist is er voor vragen van boomkwekers bijvoorbeeld op het gebied van de CAO of ruimtelijke ordening. Komen wij er niet uit, dan weten we in ieder geval de weg naar de instantie die het wel weet. L/ A - F t 1 "I? 1 Jan van den Bos, sinds enkele maanden voorzitter van de vak- Een plant voor terras of bal kon is een leuk cadeau-artikel. Tsjechische Vellorex motor uit de jaren zestig. (Foto: Peter Veen- stra) beurs Plantarium. (Foto: Ben Hofland) I i F*

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 13