beer uw Duif'smocb Sloop van de oude spijsfabriek (3) ‘Met vlag halfstok heb ik op mijn manier einde van de oorlog herdacht ‘Dat is geen sloop, maar pure vernieling Bouwvakkers weer aan de slag tiebeurs ’Honeymoon oostkant van de Dorpstraat rond de trouwdag gehouden. 11 I Waddinxveense: Vrede in Nederlands Indië zonder bevrijding Kees Wijdooge en Jan van Leeuwen gegriefd In slaap NIEUWE KOLLEKTIE Aandacht voor ’Verre Oorlog’ in Verzets museum Gouda Trouwbeurs in Reeuwijk-Dorp TexOpaper neemt Virax-papier over Jongerenwerk bij Petteplas I I VN - 4 LEZERS SCHRIJVEN WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 PAGINA 21 and van de vrije wereld op de knieën. iun kinde- De ramen van de spijsfahriek werden zo snel mogelijk uitgehakt, Er wordt weer volop gewerkt aan de huizenbouw in de Dorpstraat in Waddinxveen. (Foto: Sjaak Note- volgens de Waddinxveners Kees Wijdooge en Jan van Leeuwen een ongewone sloophandeling. (Foto: Sjaak Noteboom). Er wordt namelijk volop ge heid, getimmerd, gemetseld, gestucadoord en geverfd. Dat heeft zich tot nu toe alleen be zorgd over de situatie ge- Kampleven Velen werden krijgsgevangen gemaakt en te werk gesteld onder andere in Japan en Burma. Wie herinnert zich niet de ontberingen die zijn geleden bij de aanleg van de beruchte Burmaspoorweg en de niet zo bekende maar ze ker zo erge Pakan Baroes- poorweg op Sumatra. tus 1945 de Republiek Indo nesia uit. Tijdens de Japanse overheer- bijna een week voor we het bericht hoorden, maar we ge loofden het amper. gen de vangrail en kwam daarbij op de kant tot stil stand. Ze bleef ongedeerd. Naast een leveringsprogram ma voor de kleding produce rende bedrijven heeft TexO- paper een afdeling industrie met hoogwaardige papieren voor onder andere de zeef druk en grafische industrie, de autospuiterijen en mate rialen voor algemene inpak- doeleinden. WADDINXVEEN - De bouw wereld in dit deel van ons land is weer terug van vakan tie. In Waddinxveen zijn de bouwvakkers weer druk aan de slag gegaan. tussen Kerkweg-West en Beethovenlaan is ook weer werk aan de winkel bij de voortgezette bouw van een aantal woningen tussen de bestaande bebouwing, even als rond de huizenbouw aan het Gijsberterf in de wijk Zuidplas ’80. zich verenigd. Ze waren door de bezetters getraind en keer den zich tegen de Nederlan ders in hun strijd om de onaf hankelijkheid met wapens die ze kregen van de Japan- -L 1 •x__l_1 Dus wat moesten we? Blijven zitten waar we zaten. Buiten de kampen was het levensge vaarlijk. Op last van de geal lieerden moesten de Japan ners ons nu beschermen te gen de agressie van de jonge Indonesiërs die nog feller werden toen ze merkten dat Nederland eerst rust, orde en de veiligheid voor iedereen, Europeanen zowel als eigen bevolking, wilden en dan pas praten. Wij moesten ons dus rustig houden. Feestvieren was er niet bij. Het ’Wilhelmus zin gen’ was al gevaarlijk. De En- gelsen, die begin oktober de rust en orde moesten bren gen, kregen dat niet voor el kaar. Bij deze gelegenheid zal voor zitter S.A. Lapré RMWO van de Stichting Japanse Ere schulden spreken over het werk van die Sticking. Het programma zal worden opge- De ingezonden brief van de heer A. Kingma (Weidezoom) in het Weekblad voor Wad dinxveen van 2 augustus jl. over de sloop van de oude spijsfabriek aan de Passage in Waddinxveen is mij uit het hart gegrepen. Naar ik mag aannemen zijn velen dezelfde mening toegedaan. Daar waar er een vergunning van B. en W. voor nodig is om een boom in je eigen tuin om te mogen kappen, verstrekt diezelfde instantie nota bene voor de vuist weg een sloop vergunning voor een karakte ristiek pand, ondanks het feit dat enkele ingezetenen te kennen hebben gegeven een mogelijkheid te zien om het gebouw in aangepaste vorm voor Waddinxveen te behou- luisterd door muziek van Su- ara-Ankling. De anklung is een Soendanees bamboe-in- strument. Naast de herdenking van de slachtoffers van de oorlog in Nederlands-Indië zal zater dagmorgen ook de opening van de tentoonstelling over het kamp Tjimahi worden ge houden. Het leven in dit kamp wordt getoond door middel van het werk van kun stenaars die onder de moeilij ke omstandigheden met de meest eenvoudige materialen houtsneden maakten, teken den, dichtten en schreven. Enkele van deze kunstenaars zijn aanwezig. J. Eggink, die in Indië mede directeur van een reclamebu reau in Batavia, werd in 1942 opgepakt met circa veertig medewerkers en in het kamp Tjimahi gevangen gezet. On- wen, lossen van vrachtwa gens met rijst. Alles moest door de kampbewoners zelf gedaan worden. De Nederlandse Nederlan ders vierden voor de 50e maal Bevrijdingsdag, maar hoe zit dat met de Nederlanders uit voormalig Nederlands-Indië? Ook in Waddinxveen anno 1995 wonen ze, die 50 jaar ge leden ginds de ‘verre bevrij ding' na de “Verre Oorlog' heb ben meegemaakt. Wat heb ben zij te vieren? Op 2 september vond in de Baai van Tokio aan boord van het Amerikaanse slagschip ’Missouri’ de ondertekening van de capitulatievoorwaar den plaats. De Tweede Wereldoorlog was definitief voorbij. Voor het Westen en voor het Oosten. En toch brengt de datum van de 15e augustus nauwelijks een bevrijdingsgevoel, zoals de 5e mei dat doet. de 15e, hing mijn vlag half stok en dit jaar voor het eerst ook van alle overheidsgebou wen. Vieren doen wij niet, in 1945 ook niet. Wij herdenken op 15 augustus het einde van de oorlog. Natuurlijk waren en zijn we dankbaar voor het einde van de vreselijke terreur van de Jap maar het Jappenkamp konden we de eerste maan den nog niet verlaten. De ‘be- vrijding' was zo verhuld en zo betekent dat ook in de nieuwe woonwijk Zuidplas ’90, waar vlak voor de bouwvakvakan- tie door Waddinxveens burge meester C.M. van der Linden de eerste officiële paal werd geheid, doorgewerkt kan wor den. De eerste bewoners arriveren hier volgend vooijaar. Aan de nenkampen gezet - maar niet bij hun vaders - waar ze ziek van heimwee onder andere zelfs het werk van begrafe nisbedienaars moesten doen. Het leven in de kampen was van meet af aan ondraaglijk ners toen die capituleerden, en onterend. Denk bijvoor beeld ook aan het lot van de ’troostmeisjes’. Wij, de Europese mannen, vrouwen en kinderen, werden geïnterneerd en in kampen opgesloten. Wij waren met een onze bezittingen kwijt. Mannen zaten in een ander kamp dan de vrouwen en kin deren. Jongens van 12 jaar en ouder werden bij hun moeder weggehaald en ook in man in de Goudse tentoonstelling worden veel tekeningen en teksten getoond. Daarnaast zijn er vijf schilderijen te zien die door S. Admiraal werden gemaakt na zijn terugkeer uit het kamp. Deze schilderijen zijn slechts één keer eerder tentoongesteld in Den Haag en hangen nu tot en met zon dag 29 oktober in het Zuid- hollands Verzetsmuseum. GOUDA - Zaterdagmorgen 19 augustus om elf uur zullen bij de replica van het ’Indisch monument’ in de tuin van het Zuidhollands Verzetsmuse um aan de Turfmarkt in Gou da de slachtoffers van de oor log in Nederlands-Indië wor den herdacht. Dinsdag 15 au gustus was het precies 50 jaar geleden dat keizerlijk Ja pan capituleerde. Bijna vier jaar lang had Japan grote de len van het Verre Oosten, in clusief vrijwel geheel Neder- lands-Indië, bezet gehouden. De krijgsgevangen militairen werden onder zware omstan digheden aan het werk gezet. De burgers werden in kam pen ondergebracht, waar ze het niet veel beter hadden. Het is dit jaar de tiende keer dat er in het kader van de Verre Oorlog’ in het Goudse museum een herdenking en een tentoonstelling worden gehouden. REEUWIJK-DORP - Zondag middag 1 oktober om half drie en half vijf wordt er in het partycentrum ’Amicitia’ in Reeuwijk-Dorp de informa- tiebeurs ’Honeymoon ’95’ WADDINXVEEN - TexOpa per Holland BV in Waddinx veen (Noordkade) heeft van Bosch Snijzaal Technieken BV in Veenendaal de verte genwoordiging overgenomen van het Virax-papier voor de confectieindustrie. Dat betekent dat de voorra den van het Italiaanse Virax- papier door TexOpaper zijn overgenomen. De verkoop van het papier en de folie voor de computergestuurde teken en snij systemen in de confec tieindustrie wordt voortgezet vanuit het magazijn in Wad dinxveen. Het Waddinxveense bedrijf heeft hiervoor een uitbrei ding van de opslagcapaciteit gerealiseerd zodat de leverin- gen aan de Belgische en Ne derlandse afnemers zonder onderbreking verloopt. Te vens is de verkoop van bun- delmachines voor gesneden stofdelen en omsnoerings- band aan het leveringspro gramma toegevoegd. Met deze overname is TexO paper één van de grote en ruimst gesorteerde leveran ciers van papieren en acces soires voor de confectie- en meubelindustrie. Door de Indonesische republi keinse leiders werden we op nieuw geïnterneerd en als vij anden behandeld. Naast ’Merdeka’ - vrijheid - was ’Bersiap’ - Weest paraat - de strijdkreet. Opnieuw angst, onzekerheid en terreur en niet alleen te- WADDINXVEEN - Het jonge renwerk van de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk (SWW) houdt deze vakantie weken nog een aantal gratis ’zomeractiviteiten’ voor jon gens en meisjes vanaf 12 jaar. Vrijdag 4 augustus is begon nen met een sportmiddag op het veld naast de Petteplas. Afgelopen vrijdag 11 augus tus was de groep sporters ge groeid tot 15. De komende vrijdagen om 14.00 uur wordt doorgegaan met diverse bal spelen, zoals volleybal en voetbal. Natuurlijk zijn ook andere sporten mogelijk. Voor inlichtingen kan men bellen met Jeroen Vens van de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk, telefoon 01828-31932. danks de verschrikkingen hadden zij toch de mogelijk heid zich te uiten in hun ’kunst’. Zo waren er enige mannen die samen het cabaret ’Kale Koppen Kampement Tjimahi’ vormden. Veel kunstenaars zijn na de oorlog uit Tjimahi teruggekeerd en van hun kunst is een groot deel be waard gebleven. In het boekje ’Korte Ka wat Krabbels’ zijn gedichten van J. Eggink geïllustreerd met houtsneden van S. Admiraal. Ook bevat het een ooggetui genverslag uit het kamp en zijn er illustraties van W. Schippers, H. de Vos, L. Wo man en R. Mulder in opgeno men. 'Kale Koppen Kampement (KKK) was een Nederlands ’cabaret in het Japanse kamp Tjimahi, hier weergegeven op een houtsnede van Sim Admiraal die te zien is op de ’Verre Oorlog’-expositie in het Zuidhollands Verzetsmuseum aan de Turfmarkt in Gouda. Nederland Eindelijk konden we terug naar Nederland. Voor ons was het inmiddels 1946 ge worden. In Holland, daar zou den we onze verhalen kunnen WADDINXVEEN - ‘Dat de gedeeltelijke sloopwerkzaam heden aan de spijsfabriek in Waddinxveen in de bouwvak- vakantie zijn begonnen met nota bene het uithakken van ramen is een ongewone slop- handeling en te kwalificeren als pure vernieling'. Dat vindt Kees Wijdooge, de Waddinxveense pr-adviseur die samen met de Waddinx veense architect Jan van Leeuwen (Kerkweg-West) be zwaar heeft aangetekend te gen de door het college van Burgemeester en Wethouders verleende vergunning voor de sloop van de spijsfabriek aan de Passage. Beide zelfstandige onderne mers hebben bij de arrondis sementsrechtbank in Den Haag ook een schorsingsver- zoek laten indienen door de advocaat mr. J.N.L. van der Hoeven van het Goudse kan toor Van Delft Partners. Als het verzoek om een voor lopige voorziening wordt in gewilligd moet de begonnen sloop worden stilgelegd. Het bij het college van B. en W. door Kees Wijdooge en Jan van Leeuwen ingediende be zwaarschrift tegen de sloop wordt woensdagavond 30 au gustus behandeld in de raadscommissie voor de be zwaar- en beroepschriften, die wordt voorgezeten door ing. H.P. Barth. De sloopvergunning voor de voormalige meubel- en later spijsfabriek uit 1905 verleen de het college aan William House XXVII BV te Rotter dam, van welke onderneming William Properties BV een plan ontwikkelt voor de uit breiding van de Passage aan de westkant. Het bedrijf vindt het snel realiseren een lege plek van psychologische betekenis voor het geloof in de haalbaarheid van de dit najaar openbaar te maken plannen. Kees Wijdooge en Jan van Leeuwen verzochten het col lege van B. en W. eerder een (nader) onderzoek in te stel- De Japanse leiding was streng, wreed en onvoorspel baar. De behuizing was slecht. Houten barakken en bamboe kamponhuisjes voor veel te veel mensen. Soms een afgesloten wijk van éénge zinswoningen met wel 100 mensen in zo’n huis gepropt. De honger sloeg toe door ge brek aan behoorlijk voedsel. Met alle geweld probeerden de moeders voor hi ren aan nog wat eten te ko men. Ja letterlijk: met alle geweld. Soms kon er van bui ten het kamp naar binnen worden gesmokkeld maar dat was levensgevaarlijk. Er braken ziektes uit, zoals tbc maar ook andere vreemde besmettelijke aandoeningen. Velen stierven als gevolg van die ziektes maar ook door uit putting en mishandeling. Daarbij moest ook nog zwaar gewerkt worden. Buiten op het land maar ook in het kamp. Zware gamellen sjou- gen de Europeanen, maar ook tegen de eigen bevolking. De kampen waarin we zaten werden beschoten met Ja panse wapens en aangeval len. door HANS GEEL WADDINXVEEN - Deze week, drie maanden na de 5e mei, wordt het einde van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Op 15 augustus 1945 capituleerde Japan. De atoombommen die een halve eeuw geleden op 6 en 9 augustus Hiroshima en Nagasaki van de kaart veegden, dwongen de laatste vij- onopgemerkt dat we pas na jaren, ja na een halve eeuw, daarover kunnen en durven praten. Wij werden ondergebracht in kampen, toen de Japanners in 1942 Nederlands-Indië be zetten, nadat in de Javazee het Nederlands eskader on der leiding van schout-bij- nacht Karei Doorman was verslagen. Hulp kon niet worden gebo den want de Amerikaanse Pacificvloot was immers al op 8 december 1941 bij Pearl Harbour vernietigd. Neder- lands-Indië met haar rijkdom aan olie en andere grondstof fen was een makkelijke prooi voor Japan in z’n Groot-Azia- tische oorlog. Nergens was immers een te ken van bevrijding. En waar moesten we naar toe? Het kamp uit en naar huis zul je zeggen. Maar we waren alle maal toch wel minstens één keer op transport gezet naar eeh kamp in een andere plaats en ons huis was al met een leeggehaald en ’ingepikt’ toen wij het kamp in gingen. En wat was er buiten het kamp? Oorlog! O zeker, de voedselsituatie verbeterde. Daar zorgde de Jap voor. Ook onze vroegere Indische vrien den en huisbedienden kwa men eten brengen. Maar Indië was ons Indië niet meer. De 15e augustus is im mers ook verbonden met de Indonesische onafhankelijk heid. Soekamo en Moham- den. Waarom komen onze 'volks vertegenwoordigers' niet op zo een idee? Men heeft toch te kennen gegeven dicht bij de inwoners te willen staan? Op deze wijze zijn al reeds of zul len er zeker nog meer voor de Waddinxveners vertrouwde panden (het oude notaris huis) tegen de grond gaan? Wij willen toch zo graag uit breiden, uitbreiden en een grootstedelijke allure aanne men? Maar wie zijn ’wij’. Al leen het gemeentebestuur soms? De meeste inwoners van Waddinxveen (’parel aan de Gouwe’) vragen er in ieder geval niet om. Ir. J.A. VAN BUREN Weidezoom 78, Waddinxveen Bevrijding? En toen kwam de 15e augus tus 1945. De dag van de Ja panse capitulatie. Van een bevrijding, zoals hier in Ne derland op 5 mei was beleefd, was bij ons absoluut geen sprake. Ten eerste duurde het vertellen, daar zou begrip zijn 1 voor de opgelopen trauma’s na zoveel ontberingen. Maar teruggekomen hier had iedereen het alleen over het eigen leed: de Duitse bezet ting, de hongerwinter, tul penbollen en de weggevoerde Joden. Daar pasten geen treurverhalen van oud-Indi- egangers in. Het opgeven van Indië gaf op den duur zelfs anti-koloniale gevoelens bij de Nederlan ders. Dus was ’mond houden’ het parool. Gewoon doen, ver geten. Men begreep niet dat het ons niet ging om wie het meest geleden had - immers, ieder heeft zijn eigen verhaal, van iedereen is het ’anders’ - maar je wil er gewoon over praten. Voor velen is dat ver dringen geworden in een kil en onverschillig Nederland. Is het te begrijpen dat nu, na 50 jaar, de emoties rond de Oorlog in de Oost Een Waddinxveense, die de Jappenkampen heeft over leefd, vertelt: ‘Op de 14e au- toond, maar liet tot nu toe ac- gustus, aan de vooravond van tie tot behoud van het fa briekspand achterwege. De eerstvolgende bestuursverga dering van het Genootschap is pas in september. len in het kader van de bruik baarheid en inpasbaarheid van het door C.P. Broer BV verlaten bedrijfspand in te stellen, maar hiervan is niets gekomen. De Vereniging Historisch Ge nootschap Waddinxveen partycentrum, verzekeren en sparen. De toegangsprijs bedraagt 12,50, inclusief koffie, bruids taart en een alcholvrije cock tail. Onder de bezoekers wordt een weekeinde voor twee personen verloot. Kaarten voor de informatie- beurs zijn verkrijgbaar bij partycentrum Amicitia in Reeuwijk-Dorp, Opdrachtfoto Boskoop, kapsalon Gijs van Daalen in Bodegraven, juwe lier Ron Rijgersberg in Gou da, herenmode Paanakker in Gouda en bruidshuis Gigi Meijer in Gouda. Kerkweg-West en In twee bijeenkomsten zullen er twee bruidsmodeshows van elk twintig minuten wor den gegeven. Aan de informatiebeurs wordt deelgenomen door der tien bedrijven op het gebied van herenmode, bruidskle ding, fotografie, kaarten, koetsen, auto’s, ringen, schoonheids- en kapsalon, WADDINXVEEN - Zaterdag ochtend vond een eenzijdig ongeval plaats op zuidelijke rijbaan van rijksweg A 12 (richting Utrecht). Een 30-ja- rige bestuurster uit Dor- 15e augustus nog steeds hoog drecht werd door slaap over- med Hata riepen op 17 augus- oplaaien? Begrijp je nu, dat ik mand en botste eerst recht en op de 14e augustus de vlag daarna in de middenberm te- halfstok hang om op mijn ma nier mijn Tweede Wereldoor- sing hadden jonge pemuda’s log te herdenken?'. De nu al ernstige verminkte spijsfabriek aan de Passage in Waddinxveen, waarvoor het college van B. en W een sloopvergunning verleende aan William House XXVII BV te Rotterdam. (Foto: Sjaak Note- boom). fjN' boom). Voor service, onderhoud en reparatie van uw auto, spaart u nu ook Air Miles bij: AUTOBEDRIJF BOONSTOPPEL B.V. PEUGEOT DEALER WADDINXVEEN BOONSTOPPEL JR B.V. MITSUBISHI DEALER WADDINXVEEN EN GOUDA AUTO ARBO B.V. FORD SERVICE DEALER WADDINXVEEN TWEEBEE B.V. DEAWOO DEALER VOOR GOUDA EN WADDINXVEEN BOONSTOPPEL BOSKOOP B.V. PEUGEOT DEALER BOSKOOP Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te I buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder I pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. J

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 21