Zondag evenement bij surfplas in Reeuwijk Zeven Nijntjes op schoolplein Discussie over Ondernemersprijs Half oktober komen eerste asielzoekers in Waddinxveen I Tweede lustrum sport overdag In centrum Zuidelijke Rondweg De laatste 7 Vectra’s! I J PROFITEER NU! I 1 g I de vraag of daarvan ook echt sprake zal zijn. nog altijd een meerderheid moet worden afgeschaft. Het 1 VECTR 4 Tweemaal zal komende zon dag ook een natuurexcursie van start gaan die mooi plek jes in de Reeuwijkse Hout zal laten zien. Gestart wordt om 11.00 uur en 14.00 uur bij het restaurant van de Reeuwijk se Hout. De excursies duren maximaal anderhalf uur. Op het strand bij de surfplas, waar ook de theatervoorstel lingen plaatsvinden, is te vens een opblaasbare klim wand aanwezig waarop di- PASSAGE 57 WADDINXVEEN TEL. 12127 WADDINXVEEN Sport Overdag-badmin- ’T GEZELLIGE OPEL-TREEPLXT VAN HOLLAXDS-MIDDEX in de verf gezet. En omdat ze toch bezig waren zijn ze in de onderbouw bin nen verder gegaan. De ver vers, kinderen, ouders, leer krachten en r' x - Op dit moment worden op 154 plaatsen in Nederland asielzoekers opgevangen en gehuisvest in centra en nood- met mensen achterlieten. De ridders zijn de laatste ja- ren echter niet meer te zien in de Reeuwijkse Hout. Waar schijnlijk komt dit door de hoeveelheid rommel die de mensen tegenwoordig achter laten. De ridders kunnen het werk niet meer aan en heb ben zich definitief terugge- enis met de Ondernemers prijs Waddinxveen. Het Waddinxveense organi satiebureau VB Advies heeft geadviseerd dat de Onderne mersprijs moet worden over gelaten aan het ICW Ook het zijn maandag 4 september miljard gulden per jaar, ofwel weer naar school gegaan. Heel gewoon, want voor alle basisscholen in Nederland is de zomervakantie van 1995 voorbij. Want niet gewoon is, dat de kinderen van de lokatie Es- sengaarde van de Dick Bru- naschool nu via leuke beschil derde schoolpleinen de school binnengaan. Leuke Dick Bruna-kinderfi- guren in rood, groen, geel en blauw lachen de kinderen te gemoet. Ook zijn er spelen uitgezet op de schoolpleinen; van autobaan voor de kleu ters tot balspel voor de grote ren. Hieraan zijn heel wat dagen vingsnummers die op het briefpapier moeten worden vermeld, binnenkort ook ver anderen1. van moet worden gestaakt. Dat zijn in de gemeenteraad 14 stemmen tegen en 7 zijn nog even onbekend. Als de wethouders niet meedoen met hun fractie (hoe zouden ze daarmee omgaan?) is er REEUWIJK - Zondag 10 september zal op het strand bij de surfplas in de Reeuwijkse Hout een gratis toe gankelijk evenement plaatsvinden met als thema ’Het Mysterie van de Reeuwijkse Ridders’. Op initia tief van het natuur- en recreatieschap Reeuwijkse Plassen en omgeving worden die dag van elf tot vijf uur diverse activiteiten gehouden voor elk wat wils. ton in sportzaal Groens- waard (Wingerd) viert de start van het nieuwe seizoen met aandacht voor het tweede lus trum. inmiddels kapitalen hebben uitgegeven aan nieuw druk werk, maakt de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Midden-Holland in Gou da bekend dat de inschrij- zoals huisregels, gebruiken geschoeid. Gemeenten, COA en regels van de Nederlandse samenleving. Tevens organi seren zij, met de hulp van vrijwilligers, groepsactivitei ten en cursussen. De Medische Opvang maakt ook deel uit van de immateri ële zorg. Iedere asielzoeker moet tijdens de eerste weken van zijn verblijf in Nederland naar de dokter voor een me disch onderzoek. Bij de medi sche intake vindt onder meer een uitbreide TBC-controle plaats. Maar ook daarna is medische zorg nodig. Elk centrum heeft zijn eigen medisch team met artsen en verpleegkundigen. Ook wordt een beroep gedaan op de reguliere medische zorg. Onder de materiële voorzie ningen vallen de administra tie, het magazijn en ken. De administratie ver zorgt de centrumboekhou- ding en het secretariaat. Hun derde taak heeft betrek king op bewonerszaken: regi stratie van persoonsgege vens, betaallijsten voor het wekelijks zakgeld 30,- per al het vuil opruimden dat de week), abonnementen voor de trein. Vanuit het magazijn worden zaken zoals linnengoed en serviesgoed geregeld. De ma gazijnmeester houdt de in ventaris van de verschillende ruimten op orde en vult aan waar nodig. De keuken speelt, zoals in elk huishouden, een belangrijke trokken onder de grond. Aan de kinderen en volwasse nen wordt hulp gevraagd om achter de exacte reden te ko men waarom de ridders zich niet meer laten zien. In een speurtocht door het gebied worden diverse aanwijzingen gegeven die leiden tot de op lossing van het mysterie van verse spelen worden georga niseerd voor kinderen en jon geren. Zij, maar ook de vol wassenen, kunnen tevens meedoen aan een groots opge zet levend ’Memory’ waarin de juiste vakken bij elkaar ge zocht moeten worden. De vakken dragen echter geen beeltenis, maar leveren een geluid op. Het publiek moet steeds de twee vakken eruit halen die hetzelfde na tuurgeluid opleveren door op de vakken te gaan staan. De gehele dag zal de levende wensboom die tijdens de cul- tuurmarkt van afgelopen za terdag in Gouda zijn werk heeft gedaan aanwezig zijn tijdens dit evenement. Aan de boom kunnen de mensen hun wensen ten aanzien van de natuur- en de recreatiegebie den ophangen. De wensen worden uiteinde lijk verzameld en bij de Groenservice Zuid-Holland ingeleverd. De Groenservice Zuid-Holland beheert voor de provincie Zuid-Holland en vrijwel alle natuur- en recrea tieschappen in Zuid-Holland de natuur- en recreatiegebie den en is tevens organisator van de zondag samen met het natuur- en recreatieschap Reeuwijkse Plassen en omge ving. De groene informatiebus zal tenslotte tevens aanwezig zijn. In deze bus kunnen de mensen vragen stellen over de natuur en recreatie in hun omgeving. rol. Een professionele keu- kenstaf verzorgt elke dag de maaltijden voor alle bewo ners. De asielzoekers helpen hierbij wel een handje mee door de maaltijden uit te rei ken en de schoonmaak voor hun eigen rekening te nemen. De beveiliging is in handen van een extern bedrijf. De be- de Reeuwijkse Ridders, veiligingsbeambten zorgen 24 uur per etmaal voor bezet ting van de receptie en bevei liging van het centrum. Er zijn niet alleen beroeps krachten werkzaam in de centra. Een groot contingent vrijwilligers zet zich elke dag weer in om het leven van de asielzoekers iets te veraange namen. En dat is maar goed ook, want zonder vrijwilligers zou den veel activiteiten geen 32.000 plaatsen. Ondanks deze imposante cij fers en de voortdurende maatschappelijke discussie omtrent de komst van het verblijf vaii asielziekers is er relatief weinig bekend over hoe de opvang nu eigenlijk in elkaar steekt. Iedere vreemdeling die in Ne derland asiel wil aanvragen, wordt doorgestuurd naar een Aanmeldcentrum (AC). In de ze centra, die zijn gevestigd te Rijsbergen en Zevenaar, kan het asielverzoek worden inge diend. prijs ook afschaffen en het geld aan algemene voorlich ting besteden. De VVD laat zich over de rpijs niet uit. D66 wil de uitreiking van de nü met kortingen van maar liefst f 3.740,-. op de al lagere katalogusprijs t.o.v. model ’96. Al tien jaar lang wordt er in Waddinxveen met veel enthousiasme sport overdag georganiseerd. Mensen die overdag met elkaar willen badmin tonnen, krijgen op don derdagochtend van 9.30 tot 11.30 uur hiervoor de gelegenheid in sportzaal Groenswaard. Men be taalt per keer ƒ4,- en heeft dus niet te maken 1 met een contributie voor WADDINXVEEN - Het college van Burgemeester en Wethouders wil dan wel - zoals bericht - dat volgend jaar voor de vierde maal de Ondernemersprijs Wad dinxveen wordt uitgereikt, maar het blijft nog even staan van deze activi- teit, dat een initiatief is van de gemeente Wad- dinxveen en de badmin tonclubs Aeolus en Flo rida. aan de ondernemerskring In- duustrieel Contact waddinx veen (ICW). De PvdA laat zich over dit alles niet uit. De Unie 55+ stelt zich op het standpunt dat de organisatie ICW‘. de Ondernemersprijs Zoals bekend gaat het tegen- stander D66 niet eens in eer ste instantie om de kosten van de prijs, maar om het ho ge geldbedrag dat met de prijsuitreiking is gemoeid en de geringe uitstraling die daar tegenover staat. D66-gemeenteraadslid Frans Bos: “Wij zijn van mening dat het bedrijfsleven veel meer is gebaat bij een goede inzet van een bedrijfsfunctionaris, die bijvoorbeeld een (startende) ondernemer wegwijs maakt door ’regeltjesland’ en daad werkelijk steunt met zaken koop, subsidie-aanvragen en hinderwetvergunningen1. ‘Laatst stond er boven een stuk in de Volkskrant de kop ’MKB Nederland strijdt tegen willekeur gemeentelijke ta rieven’. De gemeente zou zich opvangaccommodaties, kunnen onderscheiden door een totale capaciteit van ruim daarmee iets goeds te doen1. Doorstroming naar een AZC wil niet zeggen dat de asiel zoeker er zekerheid over heeft dat hij in Nederland kan blijven. Een definitieve beslissing hierover valt pas in het AZC. Als een verblijfver- gunning wordt verstrekt komt de asielzoeker in aan merking voor een gemeente- woning in een willekeurige gemeente in Nederland. Bij een definitieve afwijzing moet de asielzoeker echter Nederland alsnog verlaten. De meeste asielverzoeken worden niet ingewilligd. Ge middeld wordt in 30 tot 40 procent van de aanvragen po sitief beslist. Justitie kan een drietal soorten verblijfsver gunningen verstrekken. De asielzoeker die wordt erkend als vluchteling op grond van de beaplingen in het verdrag van Genève, krijgt de zoge naamde A-sta- tus. Dit is een de finitieve ver blijfsvergun ning. Personen met een A-status hebben dezelfde rechten en plichten als elke Nederlander. De asielzoeker die door Justitie wordt toege laten omdat hij zoveel heeft doorgemaakt dat terugsturen onmenselijk is, krijgt een Ver gunning Tot Verblijf (VTV). Deze vergunning is een jaar geldig en kan vier maal wor den verlengd. Asielzoekers die niet in aan merking komen voor een A- status of een VTV, maar die niet naar hun land terug kun nen omdat daar bijvoorbeeld oorlog heerst, krijgen een Voorwaardelijke Vergunning Tot Verblijf (WTV). Deze ver gunning geldt een jaar en kan twee keer worden verlengd. De opvang van asielzoekers in de OC’s, AZC’s en noodop- vangen is een taak van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). Het COA is een zogenaamd Zelfstandig Bestuursorgaan, wat in op dracht van het ministerie van Justitie werkt. Het COA speelt echter geen enkele rol in de beslissing over de asielaanvraag. Deze taak is in handen van de Im migratie- en Naturalisatie dienst (IND) van het ministe rie van Justitie. Deze organi- WADDINXVEEN - Halverwege volgende maand is de vestiging van het tijdelijk asielzoekerscentrum (AZC) voor 600 vluchtelingen aan de Zuidelijke Rond weg in Waddinxveen een feit. Dan wordt het Gouwe- dorp toegevoegd aan de gemeenten in ons land die als huisvesting, grondaan- daadwerkelijk een bijdrage leveren aan de opvang van asielzoekers. Wout Natuurbehoud en de keu- Vrouw Bosbouw geven aan de oevers van de Reeuwijkse surfplas elk uur een kinder theatervoorstelling. Zij pre senteren in deze voorstelling het verhaal van de Reeuwijk se ridders die vroeger onder de grond leefden en ’s nachts Uit het standpuntenboek bij i„o de kerntakendiscussie blijkt tegen gemeentelijke bemoei- namelijk dat het college van J~ /~'-J- B. en W. (of een deel ervan) vrijwel alleen staat in deze mening over de voorzetting van de gemeentelijke Onder nemersprijs Waddinxveen. Zo schrijft de PCW onom won- o den dat de Ondernemersprijs managementteam in het ge- .1 ZZ_; meentehuis stelt dit voor. CDA wil de Ondernemers- Het college vindt echter: “Wij zijn van mening dat de On dernemersprijs Waddinxveen intact moet worden gelaten vanwege promotiedoeleinden en het onderhouden van een Ondernemersprijs overlaten goede relatie tussen de be drijven en onze gemeente en derhalve door de gemeente moet worden geregeld, de On dernemersprijs moet dus niet overgelaten worden aan het een vereniging. Er kun- I nen rackets geleend worden. Voor meer informatie l kan men bellen met Marja Appel (tel. 01828- 17843) en Liesbeth v. Bergeijk (tel. 01828- 17251). doorgang kunnen vinden. Vrijwilligers kunnen ver schillende werkzaamheden verrichten. Het verzorgen van de Nederlandse taalles sen is een van de voornaam ste vrijwilligerstaken, maar daarnaast zorgen zij onder andere ook voor crèches en vrouwengroepen. Veel vrijwilligerswerk vindt dus plaats op het centrum. Maar steeds vaker worden asielzoekers door vrijwilli gers ook betrokken bij plaat selijke clubs en verenigingen. Net als iedereen hebben ook asielzoekers behoefte aan een productief en onafhankelijk bestaan. Het beleid van het COA is dan ook gericht op zelfwerkzaamheid van de asielzoekers. Een zinvolle en actieve tijds- bbesteding is een voorberei- dag 6 september is er een informatie-avon'd voor vrijwilligers in ding op een zelfstandig be- het gemeentehuis en in november is er een open dag voor de inwo- staan in hun nieuwe omge- ners van het Gouwedorp. (Foto: Archief Joop Dorst). ving. Daarom worden asiel zoekers ingeschakeld bij de dagelijkse werkzaamheden in het centrum.Ze zijn zo me deverantwoordelijk voor hun eigen leefomgeving. Boven dien vormt het een remedie tegen de verveling, die bij een 1 .J l_12’Z> 1 X trum de kop kan opsteken. Uit het bovenstaande mag blijken dat de opvang van asielzoekers - hoewel de aan tallen wisselen - op een struc- satie is verantwoordelijk voor de AC’s. Deze scheiding van taken is niet toevallig. Om tot een ob jectieve beoordeling van een asielaanvraag te komen, is het noodzakelijk dat de func tionaris die de aanvraag be handelt geen rol speelt in de dagelijkse begeleiding van de asielzoekers. Omgekeerd is het ook van be lang dat degenen die de asiel zoekers begeleiden niet ver antwoordelijk zijn voor de uitkomst van de asielaan- vraag.De meeste vluchtelin gen die hun heil in Nederland zoeken zijn afkomstig uit het voormalige Joegoslavië. De Bosniërs vertegenwoordigen 18% van de totale instroom. Zij worden op de voet gevolgd door de Somaliërs, die 17% voor hun rekening nemen. De instroom top vijf wordt verder gevormd door Iraniërs (12%), Irakezen (8%) en Afghanen (5%). De instroom van vluchtelin gen bereikte in 1994 een voor lopig hoogtepunt. In dat jaar werden 52.600 asielverzoe ken gedaan. Onder andere door het in gebruik nemen van de Aanmeldcentra, die vanaf oktober 1994 als een zeef voor het opvangsysteem functioneren, wordt verwacht dat dit aantal in 1995 de 35.000 niet zal passeren. Bij de huisvesting wordt in principe geen rekening ge houden met de afkomst van de vluchtelingen. Dit houdt in dat de bevolking van het cen trum in Waddinxveen onge veer hetzelfde samengesteld zal zijn als de hierboven aan gegeven instroom. De accommodatie in Wad dinxveen is, zoals gezegd, een asielzoekerscentrum dat aan 600 vluchtelingen onderdak kan bieden. De exploitatie van het AZC is in handen van het COA. Naast de COA-medewerkers zijn er ook nog andere organi saties in het centrum actief. Zo treedt Vluchtelingenwerk Nederland op als belangenbe hartiger van asielzoekers; een taak die uitdrukkelijk niet bij het COA is onderge bracht. Naast Vluchtelingenwerk zijn er ook medewerkers van de Vreemdelingendienst en het Bureau voor Rechtshulp op het centrum aanwezig. De leiding van het centrum is belegd bij de centrumdirec- teur, die integraal verant woordelijk is voor de bedrijfs voering. Grofweg vallen de taken van het COA in het AZC uiteen in twee onderde len, namelijk de zogeheten immateriële en materiële taken. Het team van medewerkers f Donderdag 7 september gaat voor Sport Overdag een nieuw seizoen van start en viert men te- vens het 10 jarig be- wat zich bezig houdt met de immateriële taken is voorna melijk verantwoordelijk voor de dagelijkse begeleiding van de bewoners. Zij vangen nieuwkomers op, zorgen er voor dat de dagelijkse dingen langdurig verblijf in het doorgang kunnen vinden en letten op eventuele span ningsbronnen. Daarnaast geven zij de asiel zoekers voorlichting over een aantal uiteenlopende zaken turele, professionele leest is en vrijwilligers leveren zo ie dere dag weer belangrijke in spanningen om een goed leef klimaat in en om de centra te creëren. Op tal van plaatsen in Nederland, en vanaf okto ber ook in Waddinxveen. WADDINXVEEN - De leer lingen van de openbare Dick Brunaschool (Zuidplashof, Sperwerhoek, Essengaarde) ‘Het bedrijfsleven geeft 13 _1 X i 1. ’1 1 11 n i school gegaan, gemiddeld bijna 58.000 gul den per bedrijf uit aan admi nistratie, waarvan een derde wordt veroorzaakt door wet telijke regeltjes, ook ge meenttelijke. Dat tikt veel harder aan dan een prijsje van 2.500 gulden', stelt Frans Bos. ‘PTT Telecom heeft zoals be kend besloten tot het veran deren van de telefoonnum mers. En als al die bedrijven het asielverzoek worden inge diend. Aan de hand van deze aan vraag wordt binnen 24 uur beslist of het ver zoek in aanmer king komt voor verdere behande ling. Als dat niet het geval is, bij voorbeeld omdat vreemdeling duidelijk om eco nomische redenen naar Nederland is gekomen, moet hij Nederland direct verlaten. niet te vergeten mening over de ondernemers- Volgens de meest recente ge gevens is dat in ongeveer één op de zes aanvragen het ge val. Als hij echter een aanne melijk vluchtverhaal heeft, wordt hij vanuit het AC door geplaatst naar een Opvang en onderzoekscentrum (OC). Hier kan hij dan de eerste be slissing over het asielverzoek afwachten. Deze beslissing wordt genomen op grond van een zogenaamd ’nader ge hoor’, dat wordt afgenomen door een contactambtenaar van Justitie. Bij een afwijzing van het verzoek kan de asiel zoeker nog in beroep gaan. Mocht het besluit positief voor hem uitvalt (wat wil zeg gen dat hij Nederland niet of direct hoeft te verlaten), gaat hij door naar een asielzoe kerscentrum (AZC). In Nederland zijn op dit mo ment ongeveer tachtig AZC’s in gebruik. Omdat de AZC’s niet voldoende ruimte bieden om alle asielzoekers op te ne men wordt ook wel gebruik gemaakt van noodopvang- voorzieningen zoals pensions en j eugdherbergen zijn met de resultaten. werk vooraf gegaan. Een aan tal ouders van de Dick Bruna school (lokatie Essengaarde) hebben de schoolpleinen mooi Van die dingen dus! Tegen dit de j c-x soort idioterieën zou de ge meente een protest kunnen laten horen. Ik ben benieuwd hoe standvastig de college partijen zullen zijn in hun krachten Dick Bruna, mogen tevreden prijs', besluit het D66-ge- meenteraadslid. J lli III -W,. z s z a s likk I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1995 PAGINA 11 ThorbeckeMraat 1. (.o. De Aarhof. Alphen aan den Rijn* lel. 01720-76141. (verschillende kleuren en uitvoeringen) Wees snel want op-op - Een recente luchtfoto van het in aanbouw ziinde tijdelijk asiel zoekerscentrum aan de Zuidelijke Rondweg in Waddinxveen, met op de voorgrond het kantoor van het centrum. Het complex voor 600 asielzoekers moet half oktober klaar zijn. Vanavond - woens- het gemeentehuis en in november is er een open dag voor de inwo- staan in hun nieuwe omge- //J z'Wi 't '■■/'-'A MANNENMODE

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 11