Milieuwethouder is Zilveren dienstverband R. Belvroy Informatiebus van ZWN bezoekt de Luifelbaan Ms mode Oliemagnaten gaan riant CDA-avond voor wonen in Bentwoud en over jongeren Oscar Balbuena bij Kerngroep eregast jacks broeken tegen het wekelijks legen gft-container sport in W'veens bedrijfsleven is present op bedrijvenbeurs PIANO’S vindt u bij: NIEUWE EN GEBRUIKTE r- b. ft PAGINA 13 gft-inzameling - ddinxveen en di- eigen- Omdat de provinciale ambte- PIANOHANDEL WADDINXVEEN St Victorplein 2 - 2741 JN Waddinxveen - Tel 01828 11697 WADDINXVEENZDEN HAAG - Waddinxveens milieu wethouder Karei van Soest (WD) is voorlopig niet met veel verve. Naast het bij houden van voorraden is de heer Belvroy verantwoorde lijk voor de expeditie. De jubilaris werd onder meer omschreven als behulpzaam, collegiaal en loyaal. staan bij het 20-jarig bestaan en het belang van ontwikke lingssamenwerking op lokaal niveau. dus Nieuwstad. Uit zijn con tacten met Blok destijds kwam hem ter ore dat de provincie het Bent woud (duizend hectare) mede De Kerngroep zelf zal voor het voetlicht brengen wat de ze twintig jaar vol activitei ten voor de leden van de groep betekend hebben. De avond zal opgeluisterd wor den door zang en spel van de Chileense zangeres en gita- riste Jacqueline Castro Rave- lo. koop zijn opgelegd ten aan zien van woningbouw: ’Bos- woensdag 11 en donderdag 12 oktober kennismaken met in woners van het Gouwedorp en hier gevestigde bedrijven en organisaties. Op de extra feestelijke open bare avond van de Kerngroep ma wonende Peruaan zal in het Gouwedorp, waar hij geweest, verschillende werk bezoeken afleggen. CIDIAG, waarvan Oscar Bal buena directeur is, is de Peru aanse partnerorganisatie van de Nederlandse organisatie voor werking NOVIB, die steun Temidden van zijn vrouw, kinderen, kleinkinderen en collega’s heeft de heer Bel vroy bij zijn zilveren dienst verband stil gestaan. Uit de diverse toespraken werd dui delijk dat hij een zeer ge waardeerd werknemer, colle ga, vader en grootvader is. WADDINXVEEN/BOSKOOP - De geel witte informa tiebus van ZWN Openbaar Vervoer in Boskoop staat zaterdag 30 september bij het winkelcentrum Luifel baan aan de Brederolaan in Waddinxveen-Noord. En Franse ’gendarme’ loopt rond om op vrolijke wijze ’bekeuringen’ uit te delen. voorbeeld. In gebieden waar op momen ten weinig vraag naar open baar vervoer is, wordt het aanbod hierop afgestemd. Zo rijden er in een aantal plaat sen ’s avonds g meer, maar kleine taxibusjes. En soms komt de bus alleen voorrijden, als men ’m van te voren telefonisch heeft aan gevraagd. Ook de Tele-Taxi, die op aan vraag rijdt en waarvoor apar- Dit landelijk telefoonnum- te kaartjes nodig zijn, is een goed voorbeeld van openbaar vervoer, vraag. mer geeft een compleet reis advies van adres naar adres, aangepast aan de De werkwijze is simpel. Infor- matrices zoeken met behulp blad De Peperboom voor de leden van Groen Links. Nieuwstad meldt dat zijn in formatie direct van de bron komt maar dat zijn bijdrage in De Peperboom bewust wat wil financieren door verkoop is aangedikt om reacties los werkt. Deze klachten hebben met name betrekking op de tuinafval wekelijks te la- Deze klachten zijn overigens niet specifiek voor de verwer king van gft-afval. Bij men sen die werken in de papier- houden, geeft ook het Waddinxveense bedrijfsleven acte de présence. temational Trade Center aan de Italiëlaan in Boskoop-Ha- zerswoude. Een vast onderdeel van de be- teresseerd zijn in snel en veel drijvenbeurs is het symposi um, waarbij dit jaar de pre- Goudse streek - en ook nog eens in een periode met hoge buitentemperaturen is niet uit te sluiten dat mensen met een verzwakt of verstoord im muunsysteem een verhoogd lang dat de complexe proble matiek eerst nader wordt ge ïnvesteerd. In overleg met Nederlandse deskundigen zal op basis van deze inventari satie worden afgewogen welk onderzoek noodzakelijk is. Uit onder andere Deens on derzoek blijkt dat lichamelij ke klachten zich kunnen voordoen bij mensen die wer ken binnen bedrijven waar organisch afval wordt ver- WADDINXVEEN - Peruaan Oscar Balbuena, direc teur van de ontwikkelingsorganisatie CIDIAG, brengt een driedaags werkbezoek aan Waddinxveen. en evalueren Hij is eregast op de dinsdagavond 10 oktober in het de specifieke risico’s die gemeentehuis (Raadhuisplein) te houden extra fees telijke openbare avond van de 20-jarige Kerngroep WADDINXVEEN - Bij BV Machine- Apparatenfa- briek J. Boere aan de Brug weg in Waddinxveen heeft vrijdag 22 september mede werker R. Belvroy zijn 25-ja- rig dienstverband gevierd. De jubilaris trad op 31-jarige leeftijd bij het Waddinxveen se bedrijf in dienst. Hij werd aangenomen als magazijn meester en vervult deze func tie tot op de dag van vandaag met de sombere vooruitzich ten van de jeugd in economi sche zin: de jeugd wordt opge leid, voor werkloosheid. Aan de inleiders Jack de Vries en Evert-Jan Hazeleger heeft het CDA gevraagd wel ke mogelijkheden en midde len zij zien om de gesignaleer de ’niksigheid’ te doorbreken. Ook willen de christen-demo-, craten ingaan op de situatie in Waddinxveen. Wat is hier bij de taad van de politie en wat is de taak van de jonge ren zelf. De komst van Oscar Balbu ena zet luister bij aan het De Inspectiedienst SZW heeft vierde lustrum van de Kern- in 1994 inspecties uitgevoerd groep. De in de hoofdstad Li- naar de arbeidsomstandighe den van vuilnisophalers, het Gouwedorp, waar hij Daarbij werd geconstateerd tweemaal eerder op bezoek is dat er aan dit soort werk zaamheden risico’s met be trekking tot de blootstelling aan biologische agentia kun nen zijn verbonden. ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer), mede namens de ministers van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. van stukken grond voor wo ningbouw. Daarbij zou het kunnen gaan om enkele hon derden, mogelijk zelfs 450 stukken van een hectare, voor woningbouw. ’Private partnership’, wordt deze be leidslijn genoemd. Belang stellenden genoeg, waaron der een grote oliemaatschap pij die een voorrangsbehan- deling wil in deze landgoede renregeling. Voor Nieuwstad reden om de zaak scherp aan de kaak te stellen. Hij constateert in zijn bijdra ge dat de afspraak tussen provincie en oliekapitaal vol komen haaks staat op de strikte beperkingen die Bos- WADDINXVEEN - Het CDA in Waddinxveen houdt donderdagavond 28 september om half negen in ge bouw De Vlieger (Staringlaan) een discussiebijeen komst voor en over jongeren. CDJA-voorzitter Jack de Vries en ex-voorzitter Evert-Jan Hazeleger van de al negen jaar met succes CNV-jongeren zullen een korte inleiding houden over Op die manier komt hij niet alléén met zijn directe colle ga’s in aanraking maar ook met de diverse toeleveran ciers van het bedrijf. De heer Belvroy heeft daarnaast de zorg voor de interne festivi teiten op zich genomen. WADDINXVEEN/GOUDA - ’Presenteer uw bedrijf’ is het motto van de gratis toegankelijke regionale be drijvenbeurs ’Ondernemen in Midden-Holland en Rijnland’ die woensdag 8, donderdag 9 en vrijdag 10 Ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen op dins dagavond 10 oktober in het gemeentehuis zullen burge meester C.M. van der Linden en Sylvia Borren, directeur Projecten van NOVIB, stil- BOSKOOP/WADDINXVEEN - Financiële steun voor de aanleg van het Bentwoud in ruil voor honderden landhui zen waarin ’oliemagnaten’ en andere kapitaalkrachtigen straks riant kunnen wonen in het als natuur- en recreatie gebied bedoelde Bentwoud. Deze beleidslijn staat de pro vincie voor ogen en er is een ’deal’ gesloten met een grote oliemaatschappij Rienus Nieuwstad, oud- raadslid maar nog wel actief voor Groen Links in Boskoop, onthult dit in het onregelma- De Chileense zangeres en gitariste Jacqueline Castro Ravelo werkt mee aan de feestelijke avond ter gelegenheid van het 20-ja- rig bestaan van de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Wad- Waddinxveens milieuwet houder Karei van Soest (WD). (Foto: Archief - Viktor van Leeu wen). De vraag is of dit sombere beeld klopt en of het klagen mers aan het woord die op ge-, over de jeugd van tegenwoor- ben voor een duidelijke profi- schien heeft dit iets te maken ZWN wil meer reizigers in staan uit een fusie tussen de het openbaar vervoer krijgen. i--r,De personenauto is daarbij de grootste concurrent. Daarom wordt geprobeerd de bus meer voordelen te bieden. Daarvoor zijn onder andere vrije busbanen nodig. Dat zijn gedeeltes van het wegen net waar passagiers met de bus Tangs de file’ rijden. Ook wordt gewerkt aan aanpas singen aan de verkeerslicht- installaties zodat de bus voor rang krijgt. Behalve aan infrastructuur is ZWN ook met andere ver nieuwende projecten in de weer. Zo wordt in Alphen aan den Rijn gewerkt aan een on bemande monorail en in Ca- een kans krijgt. Bij de introductie van het af zonderlijk inzamelsysteem van groente-, fruit- en tuinaf val is uitgebreid onderzoek specialiseerd is in personen- gedaan naar verschillende vervoer en in technische aspecten van inzameling, dienstverlening. verwerking en afzet. ZWN heeft een oplossing voor Risico’s voor de volksgezond- ieders mobiliteitsvragen. Of heid met betrekking tot de af- het nu gaat om een dagje uit zonderlijke verwijdering van met een touringcar of taxi (bus), het huren van een trouwauto, het verzorgen van vervoer in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandi capten of het vinden van op lossingen voor andere ver- voervragen. ZWN zorgt er voor. En ook voor technische dienstverlening is men bij ZWN aan het juiste adres. Onderhoud en beheer van wagenpark, verkoop van zwa- als de aanwezigheid van wa re trucks en bestelwagens, leasebemiddeling en zijn voorbeelden van tijdse ZWN-dienstverlening. groente-, fruit- en tuinafval zijn daarbij niet anders be oordeeld dan bij de integrale verwijdering van het huis vuil. Specifiek onderzoek werd op dat moment niet noodzakelijk geacht. Composteren is een proces dat veroorzaakt wordt door micro-organismen, zóals bac teriën en schimmels. Afhan kelijk van de aard van het gft- afval en omstandigheden, zo- ter, zuurstof en de tempera- keuring tuur, zijn verschillende mi cro-organismen actief. ELke gft-container is wat dat nabij zaken doen niet te on derschatten. De bedrijvenbeurs ‘Onderne men in Midden-Holland', die nj- - - - wordt gehouden, presenteert de jongeren en hun positie in de huidige maatschap- zich in november in een pij. van plan in warme zomerperiodes de groene contai- luchtwegen, ner met groente-, fruit- en f ten legen. ‘De kosten daarvan zijn te hoog en we heb ben er de mensen niet voor‘, vat hij de belangrijkste bezwaren daartegen samen in een reactie op het ad- spronkelijke bewoners. Die moeten van hun boerderij af. Ook het kortgeleden aange legde fietspad (van de Hooge- veenseweg naar de Waddinx veense Onderweg, red.) moet weg. Waarom? Om verstede lijking van het Groene Hart van Holland tegen te houden? ven in de regio liggen. Omdat de provinciale ambte- Ook al ligt de gehele wereld naren zoveel last van land- tegenwoordig binnen bereik, bouwtrekkers hebben als ze toch zijn de voordelen van het in hun bobde naar hun kan toor scheuren? Omdat er in Zuid-Holland schreeuwend behoefte is aan bruikbaar en ruim opgezet recreatiegroen? Welnee. Een Bentwoud kost geld, zelfs als het als een Bentveld wordt opgezet. En een g bereid het Bentwoud mede te Bij deze inspecties werd voor voor ontwikkelingssamen- vuilnisophalers geen ziekte- werking NOVIB, die steun verzuim geconstateerd dat in verleent aan een werkgele- direct verband kon worden genheidsproject in Lima, dat gebracht met de blootstelling al ruim tien jaar door Wad- aan biologische agentia. dinxveen financieel wordt ge- Met de werkgevers zijn af- steund. spraken gemaakt ten aanzien van basale hygiënische maat regelen en vaccinaties van vuilnisophalers tegen bij voorbeeld tetanus. De Inspec tiedienst SZW zal in overleg met betrokken branches de In antwoord op sohriftelijke vragen van WD-Tweede-Ka- merleden heeft het kabinet laten weten dat voor het be perken van eventuele risico’s voor de volksgezondheid met Waardering voor R. Belvroy die 25 jaar in vaste dienst is van BV Machine- Apparatenfabriek J. betrekking tot het gebruik en Boere aan de Brugweg in Waddinxveen. (Foto: Sjaak Noteboom). de inzameling van gft-afval het wekelijks inzamelen met name in de zomerperiode wenselijk is. Bovendien wordt daarmee de geurhinder aanzienlijk beperkt. In de Wet Milieubeheer wordt immers niet voor niets het wekelijks legen van de gft- container verplicht gesteld, omdat schimmels voor ge zondheidsrisico’s kunnen zor gen. Gemeenten kunnen ech ter na een zorgvuldige afwe ging gemotiveerd van deze verplichting afwijken. ‘Wad dinxveen heeft dat gedaan met als gevolg een tweeweke lijkse gft-inzameling‘, weet Karei van Soest. Volgens minister Margaretha de Boer zal in overleg met het Afval Overleg Orgaan wor den nagegaan in hoeverre een ruimere bekendheid kan wor den gegeven aan het advies om met name in de zomerpe riode het gft-afval bij huis houdens wekelijks in te za melen. De bewindsvrouw stelt in het vervolg hierop vast dat in het gemiddelde Nederlandse kli- van een computerprogramma maat en bij een wekelijkse in de snelste route uit. zameling er geen noemens- Zij vertellen de opbellers pre- waardige risico’s zijn verbon- cies hoe laat men moet ver- 1 trekken en waar men eventu eel moet overstappen. Ook kan men hier informatie krij gen over tarieven van strip- Voor Oscar Balbuena betekent dit bezoek een her nieuwde kennismaking met de bewoners van Waddinx veen. Net zo als bij de vorige twee bezoeken zal hij via komende vier jaar in het ka- werkbezoeken op dinsdag 10, der van het project ’milieu- dienstverlening’ aandacht schenken aan deze problema- Tenslotte is het ministerie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid voornemens in overleg te treden met de be trokken branche teneinde een oriënterend onderzoek uit te doen voeren naar de ri sico’s van blootstelling van Nederlandse vuilnisophalers aan biologische agentia bij het ophalen van gft-afval. lering van hun eigen bedrijf. En wel op een manier die wel licht helemaal niet overeen komt met hetgeen in de boek jes staat vermeld. De zaal kan uitgebreid meediscussi- eren onder leiding van tv-pre- sentator Koos Postema. Over de manier waarop be drijven en produkten zich aan de wereld zouden moeten presenteren is veel gezegd en geschreven. Uiteindelijk be paald men zelf hoe men zijn aanbod en vraag elkaar kun- of haar bedrijf wil presente nen vinden. ren. De bedrijvenbeurs Onderne men in Midden-Holland en Rijnland is zo’n plaats. Op de ze beurs presenteert het aan bod aan bedrijvigheid uit Midden-Holland en Rijnland zich. Vaak blijkt dan dat men niet eens weet welke bedrij- ZWN Openbaar Vervoer - ont- busmaatschappijen Zuid- West-Nederland en Westne- derland - vervoert dagelijks zo’n 300.000 reizigers. Met steeds meer comfortabele bussen, met de wensen van de klant centraal en de chauf feurs als dienstverleners. Het Boskoopse openbaar ver voerbedrijf, dat in het om vangrijke westelijke deel van de Randstad 2.100 chauffeurs in dienst heeft, beschikt voor dit personenvervoer over zo’n 1.000 autobussen in verschil lende soorten en maten. Zo zien de bussen in de steden met een eigen stadsdienst er vaak anders uit dan de bus- sen van de streeklijnen. Ook pelle aan den IJssel aan een voor de sneldiensten worden systeem met onbemande speciale bussen ingezet. De elektrische voertuigen. Interliner is hiervan een goed Voor de Randstad heeft ZWN samen met de vervoerbedrij ven NS, RET en HTM een snel en comfortabel vervoer systeem bedacht dat het mid den houdt tussen een metro en een trein: RandstadRail. geen bussen Verder helpt goede reisinfor- matie de reizigers op weg. Voor reisinformatie over bus- sen, treinen, trams en metro’s is er één nummer voor heel Nederland: 06-9292 (50 cent per minuut). vies van minister Margaretha de Boer (Volkshuisves- verwerking, katoenindustrie dinxveen in het gemeentehuis op dinsdagavond 10 oktober. - - en bij champignonkwekerijen zijn vergelijkbare klachten waargenomen. Overigens is in alle situaties waarin werk nemers een kans lopen te worden blootgesteld aan bio logische agentia, het op de Arbowet gebaseerde Besluit biologische agentia van kracht. Op basis van de Arbowet en dit besluit zijn werkgevers (van onder andere vuilnisop halers) verplicht tot het in ventariseren en evalueren van verbonden zijn aan de bloot- stelling aan deze agentia. In- Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen. dien noodzakelijk dient de werkgever maatregelen te treffen die de risico’s van blootstelling beperken. betreft uniek. In situaties waarbij het gft-afval tweewe kelijks wordt ingezameld in een periode met hoge tempe raturen krijgen schimmels een extra kans om te groeien. Tijdens deze groeifase van schimmels worden allerlei schimmelprodukten gevormd waaronder sporen maar ook mogelijk myco-toxinen. De sporen kunnen, afhanke lijk van mate en wijze van blootstelling in relatie tot de afwijkingen van het im- muumsysteem, meer of min der lichamelijke klachten veroorzaken. Voor de gft-container-gebrui- ker met een normaal im- muumsysteem leveren deze sporen geen noemenswaardig tiek. risico op. Myco-toxinen zijn giftige stoffen die vrijkomen bij de stofwisseling van schimmels. Op dit moment zijn er 400- 500 myco-toxinen bekend, waarvan van een zeer be perkt aantal is vastgesteld dat ze kankerverwekkend zijn. Daarbij moet worden op gemerkt dat deze dan oraal moeten worden ingenomen. Op basis van het huidige we tenschappelijke onderzoek kan niet worden gezegd dat deze myco-toxinen zich bevin den in de gft-container. Gezien het feit dat elke gft- container uniek is in samen stelling en omstandigheden, is het met de huidige gege vens niet mogelijk concrete wetenschappelijk gefundeer de uitspraken te doen over de - eventuele gezondheidsrisi- november wordt gehouden in het Plantariumgebouw co’s. Evenmin is het mogelijk in Boskoop-Hazerswoude. Op deze beurs, die tot vo orn de genoemde gezond- rig jaar in het Bleiswijkse veilingcomplex werd ge- heidsrisico’s volledig uit te sluiten. Voor het uitvoeren van ge richt onderzoek is het van be- Volgens de organiserende Ka mer van Koophandels en Fa brieken voor Midden-Holland en voor Rijnland is het aardi ge van de Nederlandse marktgeoriënteerde econo mie dat het principe zo een voudig is. Je hebt slechts twee mensen nodig die elkaar wat te bieden hebben. Ze ontmoeten elkaar, maken afspraken en de zaak is gere geld. Het is handig als er een plaats geschapen wordt waar WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 tig verschijnende informatie- te krijgen. ’Een hyperbool’, al- gedeputeerde koop heeft van de provincie de waarschuwing gekregen dat het niet meer woningen mag bouwen. Het dondert niet dat er nog 900 woning zoekenden in ons dorp zijn. Het baat niet dat we alleen maar open gaten opvullen. Grote huizen mogen van de provincie niet omgebouwd worden tot appartementen. De provincie wil het niet. Het zal Boskoop grote moeite kos ten om Waterrijk vol te bou wen, verwezenlijking van de Galerijplannen wordt moei lijk. Dat daardoor de gemeen te Boskoop in ernstige finan ciële problemen kan komen, interesseert de provinciale verspillers in Den Haag niet’, aldus Nieuwstad. Want gedeputeerde staten willen een Bentwoud. Ze wil len dat ten koste van de oor- zich in november in een nieuw jasje: de beurs is uitge land en is verplaatst naar het ten lijkt op het eerste gezicht financieren, mits de provincie Plantariumgebouw op het In- de betrokkenheid van de' bouw van 450 landhuizen voor de top van die oliemaat schappij in het Bentwoud wil toestaan. Gedeputeerde sta ten hebben al ja gezegd op dit voorstel. Dus daarom mag Boskoop niet meer bouwen. Want de heren in Den Haag moeten toch ergens uit het Groene Hart 450 woningen wegschrijven om aanneme lijk te maken dat ze het Groe ne Hart beschermen!’ grote oliemaatschappij is breid met bedrijven uit Rijn- Volgens de christen-democra- de betrokkenheid van de jeugd bij maatschappij, mi lieu en kerk niet zo groot te zijn. De jeugd zou meer geïn- --1 verdienen en het nog sneller uitgeven. Het consumentis- sentatie van ieders bedrijf me viert hoogtij. centraal staat. Naast een des kundige op het gebied van presentatie komen onderne- 1 - r - heel eigen wijze gezorgd heb- dig iets is van alle tijden. Mis- den aan het gebruik van de gft-container. In een situatie van een twee wekelijkse o zoals in Wai penkaarten en abonnemen- verse andere gemeenten in de ten. In Gouda, Alphen aan den Rijn en Zoetermeer heeft ZWN Openbaar Vervoer in- formatiekantoren, waar reizi gers terecht kunnen voor het kopen van strippenkaarten gezondheidsrisico lopen, en abonnementen en vragen Deze risico’s zijn overigens over de bus in de regio. Ook niet specifiek gebonden aan de dienstregelingboekjes met de gft-container, maar kun de tijden van de bus zijn hier nen zich volgens de VROM- te koop. minister voordoen op tal van ZWN wil meer zijn dan open- plaatsen waar schimmelgroei baar vervoer alleen. ZWN Openbaar Vervoer is onder deel van de ZWN Groep. De ZWN Groep staat voor een groep van bedrijven die ge- technische 4V - a

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 13