WADDINXVE Onderwijs in beweging Werkgelegenheid Voorshands Het wordt schoner Begrotingsbehandeling Subsidies terughoudend h I i - - 'J E T N E E M E G Bouwen en milieu Kringloop Bestuur En verder.. Onderwijs voor AZC A fvalinzameling Onkruidbestrijding Onderwijs voor volwassenen Aanpak schoolverzuim Sport en recreatie Herverdeling Circa 3% of minder Overige inkomsten (Her)intreding in het arbeidsproces Menig inwoner van Waddinxveen heeft geen werk en is aangewezen op een uitkering, vaak is dat een bijstandsuitkering. Voor hem of haar is de invoering van de nieuwe Algemene bijstandswet (nAbw) per 1 januari 1996 van belang. Niet omdat die herziene wet uitzicht biedt op een hogere uitkering, maar om dat ze de gemeenten verplicht de uitkeringsge rechtigden op de een of andere manier te ondersteu nen bij het vinden van werk. 5 5 i g 5 ■s I Asielzoekerscentrum binnenkort open. Opvang en begeleiding. Graag tot ziens! 27 september 1995, Burgemeester en wethouders van Waddinxveen De overheid, het bedrijfsleven, het onderwijs, het verenigingsleven: iedereen lijkt te willen bijdragen aan een schoner milieu. Er zijn in de loop van de tijd al heel wat nieuwe regels inge voerd en er staan er ook nog altijd veel op stapel. De Wet milieubeheer verplicht ons tot het uitvoeren van een aantal kerntaken: - het uitvoeren van een bodemtoets bij aanvragen om een bouwvergunning (wordt in Waddinxveen reeds uitgevoerd) - het afzonderlijk inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval (daarover hierna meer), en - het opstellen van een gemeentelijkrioter/ngsp/an. Dit is in Waddinxveen bijna afgerond. In dit plan is het complete rioleringsstelsel op kwaliteitsniveau en beheer bekeken. Ook de investeringen voorde buitengebieden, die nog niet op het riool zijn aangesloten, zijn in dit plan opgenomen. Duurzaam bouwen vormt een belangrijk aspect van goed milieubeheer. Bij de verdere bouw in Zuidplan '90 zal daaraan dan ook veel aandacht worden besteed. Binnen afzienbare tijd streven we naar de vestiging van een kringloopwinkel in onze gemeente. In 1996 zullen onze gemeenteraad en het ‘onder wijsveld’ zich buigen over de vraag hoe het bestuur van openbare scholen voortaan moet worden gere geld. Tot nu toe wordt die taak vervuld door het gemeentebestuur. Maar Den Haag stelt (onder meer) voor om die bevoegdheid over te dragen aan de scholen zelf. Er is op het terrein van het onderwijs nog veel meer gaande, maar het is niet goed mogelijk dat alles in deze begrotingskrant aan de orde te stellen. De laatstgenoemde stichting zal, evenals Kreater, als een van de eerste worden betrokken bij de invoering van budgetfinanciering, een vorm van subsidieverlening op basis van een bepaald bud get, waarmee de desbetreffende instelling moet zien rond te komen. Ze zal met ingang van 1 januari 1997 in fasen worden ingevoerd. Het is de bedoeling dat Kreater blijft bestaan, maar het is de vraag in welke vorm. Dat wordt op dit moment onderzocht. De uitslag van dat onderzoek heeft geen invloed op het lopende cursusjaar. Jongeren In 1995 is hard gewerkt aan het optimaliseren van hetjongerennetwerk. In de eerste helft van datjaar hebben twee onderzoeken plaatsgevonden onder Oudere kinderen zijn welkom op het Coenecoop College (VBO-MAVO-HAVO-VWO). Hier zal men proberen deze kinderen op te vangen en te begelei den. In de Zuidplas zal volgend jaar het kunstwerk van de in Rozenburg geboren kunstenares Eline Ouwen- dijk worden geplaatst. Het illus treert op een onom wonden en aan trekkelijke wijze het feit, dat in onze gemeente het laagste Nederlandse polderwaterpeil is gemeten! de jongeren in Waddinxveen en de instellingen die zich met jongeren bezighouden. De uitkomsten van deze onderzoeken zijn gepresenteerd tijdens de mini-conferentie op 13 september jl. Thans zijn we bezig met het tot stand brengen van een nota geïntegreerd jeugdbeleid. Wij zijn voorne mens deze nota in het voorjaar 1996 aan de ge meenteraad voor te leggen. Accommodaties Op korte termijn onderzoekt een kleine werkgroep het gemeentelijkaccommodat/ebe/e/din algemene zin. De uitkomsten van het onderzoek dat onder jongeren heeft plaatsgevonden, zullen waarschijn lijk ideeën opleveren voor het op te zetten activi teitencentrum. Ook het Anne Frankcentrum, mid delpunt van de activiteiten van en voor ouderen, zal in dit onderzoek worden betrokken. De uitvoering van de centrumplannen is van invloed op het wonen, het winkelen en het ont spannen in onze woonplaats, maar ook op de werkgelegenheid. Het feit dat ook de Onderne mersvereniging bij de planontwikkeling betrok ken is, spreekt wat dat betreft voor zichzelf. Een gezond ondernemersklimaat is immers van be lang voor de hele gemeenschap. In 1996 is ook de verdere ontwikkeling van het transport- en distributiecentrum Doelwijk aan de orde, maar die gaat in feite buiten ons om. Op dit voormalige veilingterrein langs de Bredeweg is een aantal transport- en distributiebedrijven gevestigd. Zij willen samen en in eigen beheer de infrastructuur aanpakken en het centrum uitrusten met de nodige voorzieningen. Ook de noodzakelijke bestemmings plan- en andere procedures gaan zij zelf bij de instanties aankaarten. Alle in Nederland wonende kinderen moeten naar schoolDit geldt dus ook voor de tachtig tot honderd- twintig kinderen van het binnenkort te openen Asielzoekerscentrum (AZC). Het AZC krijgt een eigen openbare basisschool, die binnen het centrum wordtgevestigd. Deze onderwijs voorziening wordt bekostigd door het rijk en is administratief gekoppeld aan de Theo Thijssen- school. Vooruitlopend op wettelijke regelgeving hebben wij enige tijd geleden het inzamelen van gft-afval voor de laagbouwwoningen ingevoerd. We studeren nog op mogelijkheden van gescheiden inzameling bij de hoogbouw. Het is wenselijk om meer droge componenten (pa pier, glas, textiel, metaal e.d.) uit het huishoudelijk afval te verwijderen. Ook hiernaar wordt onderzoek gedaan. Met ingang van het komende jaar wordt een nieuwe grofvuilregeling ingesteld. Tot nu toe wordt het grof vuil éénmaal pér maand gratis bij u opgehaald. In de nieuwe regeling moet u bellen om het te laten ophalen. Daaraan zijn kosten verbonden. U kunt wel zelf kosteloos uw grof huisvuil afleveren bij een nieuw afvalstation aan de Zuidelijke Rond weg. Het gebruik van milieu-onvriendelijke onkruidbestrij dingsmiddelen is ‘uit’ in onze gemeente. Enige tijd geleden is daarom een borstel-veegmachine aan geschaft, die goed voldoet, maar het vele werk niet alleen aankan. Bovendien is hij voor bepaalde plek ken (trottoirs, binnenpleintjes) te groot en te zwaar. Wij stellen daarom de raad voor enkele tienduizen den guldens op tafel te leggen voor een definitieve oplossing van het onkruidprobleem. Op dit moment wordt er veel en terecht geklaagd. We móeten daar iets aan doen. Wie -om wat voor reden dan ook- in zijn of haar jeugd niet voldoende onderwijs heeft genoten, kan dat gemis alsnog wegwerken. Enerzijds bestaat de mogelijkheid voor niet-Nederlanders zich te bekwa men in de Nederlandse taal. Daarnaast kunnen volwassenen alsnog een diploma of certificaat MAVO, HAVO, of VWO halen. Sinds enige tijd bestaat een Regionaal Meld- en Coördinatiepunt, dat zich bezighoudt met ongeoor loofd schoolverzuim. Het vroegtijdig schoolverlaten en het spijbelen door leerplichtige kinderen kan en zal zo worden aangepakt. Op de sportsubsidies wordt verder bezuinigd. Dat feit houdt verband met privatisering en/of nieuwe afspraken over het beheer en het onderhoud van accommodaties. Tot een eventuele opknapbeurt van het dierenpark je aan het Warnaarplantsoen is nog niet besloten. De populariteit van het parkje vormt een goed uit gangspunt voor het onderzoek, dat op dit moment gaande is. De gelden uit het Gemeentefonds zullen met ingang van 1997 worden herverdeeld, waarbij het accent zal liggen op de grotere gemeenten. De meeste kleinere gaan er dan op achteruit, ook onze gemeente. Verwacht wordt dat onze gemeente vanaf 1997 tot het jaar 2000 oplopend f. 1,75 miljoen per/aar minder ontvangt. We moeten dus, zoals wij dezer dagen aan de gemeenteraad schreven, een terughoudend uitgavenbeleid voeren. Al met al gaat een gemiddeld huishouden volgend jaar voor de onroerende zaakbelastingen, de afvalstoffenheffing en de rioolrechten circa 3% meer betalen dan in 1995. Dat geldt niet voor éénpersoonshuishoudens: doordat per 1 juni jl. een lager tarief voor de afvalstoffenheffing is ingevoerd, zijn zij in 1996 juist goedkoper uit. Tijdens zijn vergadering van 23,24 en 26 oktober a.s. neemt de gemeenteraad over deze voorstellen een beslissing. Een beperkte uitgavenverhoging dus en waar mogelijk bezuinigen, voornamelijk in de gemeentelijke organisatie. Bovendien stellen wij de gemeenteraad voor de gemeentelijke belastingen en tarieven enigszins te verhogen, maar over het algemeen met niet meer dan het inflatiepercentage: 2,6. Wel worden enkele uitzonderingen gemaakt. Voor de rioolrechten stellen wij een verhoging voor van in totaal 6%. Deze stijging is noodzakelijk om de toekomstige vervanging van het rioolstelsel te kunnen betalen. De begraafrechten stijgen in totaal met 12,6%, om een verdere kostendekking te verkrijgen. Om dezelfde reden gaan de bouwleges en de secretarieleges extra omhoog, met respectievelijk 7,4% (totaal 10%) en 5% (totaal 7,6%). Wij stellen voor de huren voor de sportaccommodaties in totaal te verhogen met 7,6% (die voor de buitensport per 1 januari 1996 en die voor de binnensport per 1 augustus 1996). De totale opbrengst van belastingen en tarieven bedraagt circa 30% van de inkomsten van de gemeente. Alhoewel het uw eigen verantwoordelijkheid blijft (passend) werk te vinden, mag u ons daarop aan spreken. De wet verlangt dat zowel de uitkeringsgerechtigde als Arbeidsbureau en gemeente gezamenlijk een Trajectplan opstellen en ondertekenen. Zo’n plan moet worden gezien als een uitkeringscontract, waarin de afzonderlijke bijdragen in het zoeken naar en vinden van werk is vastgelegd. Die inspanningen moeten zich ook richten op JWG-ers (Jeugdwerkga- rantieplan), banenpoolers en andere werkzoeken den. De begroting 1996 van onze gemeente sluit, de uitgaven (lasten) zullen dus niet groter zijn dan de inkomsten (baten). Die inkomsten -we hebben het u al eens eerder verteld- zijn voor circa 70% afkomstig van het rijk. Ze bereiken ons in de vorm van doeluitkeringen voor bepaalde, omschreven doeleinden en in de vorm van algemene uitkeringen uit het Gemeentefonds van het rijk. Sinds enige tijd is de rijksoverheid bezig met het decentraliseren van allerlei taken: zo zal ze binnenkort bijvoorbeeld de zorg voor de huisvesting van het onderwijs in handen van de gemeenten leggen. Daar krijgen die gemeenten wel een budget voor, maar die wordt dan als algemene uitkering in het Gemeentefonds gestort. Een voordeel is, dat de gemeenten op deze manier meer zeggenschap krijgen; een nadeel, dat een algemene uitkering praktisch altijd lager uitvalt dan de voormalige doeluitkering, mede als gevolg van rijksbezuinigingen. In de omkaderde tekst onder de kop Voorshands terughoudend geven wij u een blik in de gemeentelijke portemonnee. Verder treft u in dit verhaal nauwelijks bedragen aan. Toch willen we u hier de f. 30.000, - respectievelijk f. 50.000,- noemen, die wij de raad voorstellen volgend jaar te besteden aan het verhogen van enkele subsidies: die voor de buurt- en clubhuizen en voor verenigingen met een eigen speeltuin. Verhoging van subsidies ligt in deze tijd van bezui nigen, waarin wij de meeste subsidies juist zullen verlagen, niet voor de hand. We hebben ons voor stel dan ook terdege overwogen. Daarbij staat voorop, dat de activiteiten van de buurt- en clubhui zen een groot aantal inwoners ten goede komen. Met de besturen zijn degelijke afspraken gemaakt over de inhoud van het werk, dat ook activiteiten moet omvatten waaraan zowel de gemeente als de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk (SWW) waarde hechten. Zoals gebruikelijk bieden wij u dit overzicht van de gemeentelijke activiteiten aan in het kader van de jaarlijkse begroting. De gemeenteraad behandelt de Gemeentebegroting 1996 in zijn vergadering van maandag 23 oktober a.s., aanvang 19.30 uur dinsdag 24 oktober a.s., aanvang 19.30 uur, en donderdag 26 oktober a.s., aanvang 10.00 uur. Wij willen met nadruk de daaraan voorafgaande commissievergaderingen onder uw aandacht brengen: Commissie I (ruimtelijke ordening, woningbouw en bedrijfsterreinen) dinsdag 3 oktober, aanvang 19.30 uur Commissie II (volkshuisvesting, milieu en energie, onderwijs, sport en recreatie, kunst, cultuur en kunstzinnige vorming) woensdag 4 oktober, aanvang 20.00 uur Commissie lil (openbare werken en verkeer, sociale zaken, volksgezondheid en maatschappelijke dienstverlening, welzijn) donderdag 5 oktober, aanvang 19.30 uur Commissie IV (financiën, grondbedrijf, intergemeentelijk samenwerkingsorgaan, economische zaken) dinsdag 10 oktober, aanvang 19.30 uur Commissie Algemeen Bestuurlijke Zaken woensdag 11 oktober, aanvang 19.30 uur. Tijdens deze vergaderingen worden de verschillende onderwerpen apart of in bepaalde combinaties behandeld. De aangegeven taakvelden van de commissies helpen u wat dat betreft op weg. De verschillende commissies voor advies en bijstand, zoals ze eigenlijk heten, dienen als adviesorganen voor burgemeester en wethouders. Hun visie weegt dus zwaar. Tijdens de commissievergaderingen kunnen burgers gebruik maken van het spreekrecht. ■g co o o 2 w o o -c o c E o S? 3 CQ C w Q CD zr. E o w Vorig jaar berichtten wij u over landelijke en plaatselijke ontwikkelingen in het onderwijs. Die ontwikkelingen betreffen ondermeer furies, het bestuur van de openbare scholen, problemen als het voortijdig verlaten van de school, e.d. Sinds enkele jaren stuurt de rijksoverheid aan op de totstandkoming van grotere scholen, omdat die min der kostbaar zijn dan kleine. Zij heeft voor elke gemeente een ondergrens voor het aantal leerlin gen van het basis- en het voortgezet onderwijs vastgesteld. Die ondergrens ligt voor Waddinxveen op 146. Op grond daarvan moet de protestants christelijke Ko ningin Julianaschool per 1 augustus volgend jaar een fusie aangaan met een andere school of haar bestaan beëindigen. De Wijkschool S/nf Jozef zit op dit moment op precies 146 leerlingen. Als dat op de teldatum van 1 oktober 1995 nog zo is, dan kan ze nog minstens drie jaar voortbestaan. Door de groei van de wijk Zuidplas neemt ook het aantal schoolkinderen daartoe. Waar mogelijk wordt het gebrek aan ruimte opgevangen‘door nood- lokalen. h - 'M MM

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 9