De Nieuwe Passage heeft het niet (32) De Nieuwe Passage heeft het wel (33) 4 en 1995 Waddinxveners in 'Koffietijd' van RTL4 Verkeersveiligheid is meten met twee maten o o 30 MAARTIJ Omgeving van flats Passage verloedert Hefbrug minder vaak dicht voor verkeer 'De Nieuwe Passage heeft het wel (34)' Prijsstijgingen in 1993,1994 en 199 OPLNINC^ Spijsfabriek was 'cultureel erfgoed O O o LEZERS SCHRIJVEN A TUINKAMER GO CE? KOM GEZELLIG EEN KOPJE THEE DRINKEN IN ONZE TUINKAMER Via de Tuinkamer organiseren wij vele leuke en interessante aktiviteiten voor tuinlief hebbers bij ons in de regio. Dit varieert van een workshop ’Oud-Hollands sjabloneren’tot ’Hoesnoei ik mijn tuin’. Woensdag 3 april en za. 6 april organiseren wij workshops ’Paas- tafelstuk maken’. Elke zaterdag houden wij open huis. U kunt zich dan laten informeren over onze aktiviteiten, maar ook over inricht ing en onderhoud van uw tuin. U kunt bij ons aanschuiven bij een tuinontwerper of hove nier om over uw tuin te praten. lm V; o tPr1 s PAGINA 13 WADDINXVEEN - WOENSDAG 27 MAART 1996 WEEKBLAD VOOR lijnrecht tegenover die van ƒ968,- ƒ1101,- ƒ548,- ?T «MMMMN werking (omvang, verkeer, fi- ontwerp- en adviesburo ook in de rubriek ’Lezers t collegepartijen (CDA, PCW en WD) hebben dat vervol gens in hun gezamenlijk col legeprogramma opnieuw ge- de mens en de veiligheid. Zo zijn we aan De Akker al ja- ren bezig (geweest) om ver is, het één en ander in de hand werkt. Het is toch al een grote rommel, nietwaar? houden. De vraag alleen is wie er begint. E.L.C. CRAS, De Akker 113 Waddinxveen A. KINGMA Weidezoom 72 Waddinxveen 3,14% 10,11% 1,04% 4,03% 3,12% 0,28% 0,00% 15,50% dan is ook die bijdrage aan de opinievorming, zeker als zij onderbouwd is, meer dan wel kom. Maar laten we vooral niet gaan dramatiseren, en elkaar verketteren. zou fijn zijn als we snel een mooi winkelhart hebben. Daar komen we in Waddinx veen met elkaar prima uit! sentatoren Mireille Bekooy en hans van Willigenburg wordt aandacht besteed aan hun vorige week verschenen boekje ’Trouwen. Gouden tips voor de mooiste dag van je le ven’. en Wethouders. Tot slot: de PvdA hecht erg aan discussie en aan draag vlak onder burgers. Mis schien wil de redactie ons in zicht geven in haar onderzoek naar het draagvlak en haar an- ADREM VAN 14.00-18.00 U keersremmende voorzienin gen te krijgen, zodat de on verantwoord hard rijdende stuntrijders in hun heilige koeien gedwongen worden zich aan de omgeving aan te passen. (Naschrift: Is er nou echt nog meer naar ons oordeel helder draagvlak-materiaal uit de lokale samenleving naar vo ren te halen als we kijken naar datgene wat van allerlei kant en van allerlei niveau op Het blijkt weer overduidelijk dat de commercie het ook in Waddinxveen weer wint van ge’ betreft maakt Frans Po- tuyt het helemaal bont. Met de mening van ’Waddinxveens T i 4 72 7-7^ CDA-gemeenteraadsfractie in ieder geval niet leven, want Dorenda Gerts was er als de kippen bij om een poosje geleden Wad- gen (PCW, WD en CDA) heb ben bij de tot standkoming van zich in beginsel verbonden aan de Passage-locatie. Natuurlijk blijft er ruimte voor een kritische in- Het betreft alledaagse zaken. Zaken, die praktisch gespro ken onmisbaar zijn. De auto- Kostenposten/% kostenstijging in 1993 Op basis van de vele voorge sprekken met bruidsparen die zij beiden als bijzondere ambtenaren van de burgerlij ke stand in Waddinxveen hadden kwam dit boek mede tot stand. 1,30% 5,45% 4,30% 3,97% 9,55% 7,55% 2,93% meent te moeten profiteren. Moet het echt allemaal zo zwaar op de hand? Kan er Autokosten (incl. verzekering) Gemeentelijke lasten Huisvesting Levensmiddelen Lidmaatschappen Media Nutsbedrijven Verzekeringen Waterschap Ziektekosten (incl. verzekekering) 4,24% Totaal-% 4,75% langen en algemeen belang. J~»_ 12x2 _2 J maken en bepalen waar het evenwicht ligt en hoe zwaar welke deelbelangen wegen. We zitten nu volop in de fase waarin deelbelangen (mid denstand, omwonenden) seri eus moeten worden bezien. Iedereen tevreden stellen zal niet mogelijk zijn. Dat blijkt ATÏ Na ongeveer een j aar in Wad dinxveen te wonen en voor m’n werk naar Gouda te fiet sen valt het mij op dat de hef- brug over de Gouwe in Wad dinxveen wel erg vaak en lang open staat. In Boskoop - zelfde brug, zelf de water en scheepvaart - hoefje bijna nooit te wachten! Hier volgen daarom enkele ideeën en suggesties van mij voor een vlottere doorstro ming van het verkeer. Een oplossing die in waterrij ke Nederland wel vaker wordt toegepast is de brug buiten de spitsuren en op vas te tijden open te zetten. Een andere oplossing is een FRANS POTUYT Schaepmanhoeve 81 Waddinxveen Voorzitter CDA- afdeling Waddinxveen Veel spelende kinderen moe ten in onze buurt oversteken, omdat daar de speelvoorzie- ningen nu eenmaal gepland zijn, ondanks de brede weg die tot hardrijden nodigt. Langs de Gouwe zijn er in middels ontegenzeggelijk leu ke terrasjes gekomen die, nu de lente aanbreekt, weer druk bezet zullen worden. Maar wat blijkt? De meest vreemde maatrege len zijn genomen om het voor de terrasgangers (mogelijk ook bewoners van De Akker en omgeving) en de uitbaters van de horecazaken veiliger te maken zoals met staande rioolpijpen! Bij ons kan dat niet. Maar wordt gezet, toch even een re actie die - naar ik hoop - de gemoederen wat zal kalme ren. Rode draad in de alarmeren de oprisping vanuit de redac tionele burelen is ’het inmid dels naar een zeer zorgelijk laag niveau gedaalde draag vlak’ voor ’De Nieuwe Passa ge’. Dit is toch wel een erg krampachtige interpretatie van de verschillende kriti sche noten die de afgelopen tijd hebben geklonken. Gelukkig is er kritiek! Dat hoort zo in een democratie! De geuite bedenkingen van omwonenden en van de Wad- dinxveense middenstanders hebben terecht geleid tot ver schillende verbeteringen in de plannen. Ter bevordering van de be stuurlijke zorgvuldigheid is extra tijd genomen om de be sluitvorming af te ronden. De fantasie slaat wel erg op hol als je beweert dat het te con- steren brede bestuurlijke draagvlak zich niet weerspie gelt in een maatschappelijk draagvlak. Overal in mijn omgeving vang ik juist erg enthousiaste aanwezige struikgewas ver dwijnt. Kortgeleden is ook de brie venbus van één van de bewo ners in brand gestoken, het- Sinds de gemeente stelselma- geen wij zelf hebben kunnen tig de heesters aan de voorzij de weg snoeit - ze zijn dan ook praktisch allen doodgegaan - is de kale grond bezaaid met papier en ander zwerfafval. Hetzelfde geldt voor de ach terzijde van de flat bij de be voorrading van Cl000, waar de rommel wekenlang blijft liggen. Dit alles wordt van dag tot dag erger en er is nie mand, die er iets aan doet, noch de gemeente noch de winkeliers. De papiercontainer aan de voorzijde is al tweemaal in brand gestoken, zodat de vrij willige brandweer ’s avonds laat met zo’n 10 man bezig is met blussen, maar de ver brande rommel achterlaat, die vervolgens tussen het nog ach, aan een kind verdien je (voorlopig nog) niets dus waarom zou je je dan maar ook überhaupt de moeite ge troosten het wat veiliger te maken en het risico te lopen dat dat stuk blik van een auto mogelijk kan beschadigen door een drempeltje of zo? Een kinderlijf is immers zachter! In een democratische ge meenschap is het toch zo dat een ieder in gelijke omstan digheden met gelijke belan gen gelijk wordt behandeld en er geen schijn is van belan genverstrengeling? Dus, gemeente, neem nu eens een initiatief en maak onze straat veiliger en kom niet meer met argumenten van bromfietsers die dan over de stoep gaan rijden. Dat kan bij de terrassen immers nu ook. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te I l buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder 1 pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. komt gelukkig binnenkort uitgebreide voorlichting van zeer zorgelijk laag niveau ge- het college van Burgemeester daald draagvlak voor ’De Nieuwe Passage’ binnen de Waddinxveense bevolking’. Drie opmerkingen daarover: 1. De PvdA heeft begin jaren negentig de verschillende lo caties afgewogen en uiteinde lijk weloverwogen gekozen beweringen staven of ze ders nuanceren. DRS. DIRK LONT voorzitter PvdA- afdeling Waddinxveen Het is iedere week weer even vermakelijk het Weekblad voor Waddinxveen te lezen. Speciaal als je oog hebt voor de manier waarop het nieuwe Waddinxveense winkelhart de kolommen vult. Wekenlang werd een over vloed aan lange, zichzelf steeds herhalende en niet zel den suggestieve epistels in extenso afgedrukt, zonder enig redactioneel commen taar. Maar dan het Weekblad voro Waddinxveen van vorige week woensdag. Hierin geeft het langstdienende raadslid, Bep Vermeij (PvdA), op rusti ge toon een uiteenzetting waarom haar PvdA-fractie, hoewel geen deel uitmakend van het college van Burge meester en Wethouders, toch het thans voorliggende voor stel voor ’De Nieuwe Passage’ steunt. Als door een adder gebeten barst de redactie van ons al ler Weekblad voor Waddinx veen los in een emotioneel na schrift. Aangezien hierbij niet alleen de partij van Bep Vermeij het moet ontgelden, maar ook ’mijn’ CDA te kijk Met veel waardering heb ik het naschrift van de redactie gelezen in het Weekblad voor Waddinxveen van woensdag 20 maart naar aanleiding van de ingezonden brief van PvdA-raadslid Bep Vermeij. Wat slaat de redactie de spij ker op zijn kop met haar dui delijk leesbare analyse. Het zou de gemeenteraadsleden van PvdA en CDA sieren als zij de oogkleppen afdeden en meer op zij zouden kijken hoe nu de realiteit is. We praten immers over een commercieel project. Dat be oordeel je in de eerste plaats op een zakelijke haalbaar heid en in de tweede plaats op politieke haalbaarheid. Voorts moet het naschrift van de redactie de Ondernemers Vereniging Waddinxveen (OVW) niet in de koude kle ren zijn gaan zitten. Het zijn zij die als eerste be langhebbende het risico aan gaan. Daar komt nog bij dat er tot op heden onvoldoende onderkend wordt het risico van voorspelbaar omzetver lies tijdens de anderhalf jaar bouwtijd van ’De Nieuwe Pas sage’. Maar het allerbelangrijkste risico is het parkeerprobleem. Er zijn en komen bij ’De Nieu we Passage’ te weinig par- Als bewoner van één van de Passage-flats valt het mij op dat vooral de omgeving van de flat grenzend aan C1000 steeds meer verloedert. vanaf de publieke tribune van raadscommissies, op bijeen komsten van onder andere het Weekblad voor Waddinxveen, tijdens vergaderingen van de Ondernemers Vereniging Waddinxveen, binnen de ver gaderingen van het (verdeel- van Burgemeester en Wethouders, binnen de ver- geluiden op. Je moet een wel heel sombere kijk hebben op de verhoudingen in ons Gou- wedorp als je met loodzware ernst naar aanleiding van de discussie over een nieuw win- kelhart ten beste geeft dat ’de basis van redelijk argument, inwoners van Waddinxveen het onuitwisbare gevoel heb ben dat er helemaal niet naar hen wordt geluisterd’. dan geen enkel knipoogje meer af? Laten we toch vooral de zaken in het juiste per spectief blijven zien en ons niet, door emoties overmand, afsluiten voor een dialoog op Ook in het veelbekeken pro gramma Koffietijd geven zij de kijkers allerlei tips over hoe je op een creatieve ma nier je huwelijksdag kan vie ren. J.J. WARMERDAM Lindengaarde 12 Waddinxveen Voor drie opeenvolgende ja ren zijn door mij de werkelij ke kostenstijgingen bepaald voor een huishouden van twee personen. Dit telkens ten opzichte van een precies gelijk pakket in het vooraf gaande jaar. MEVROUW G. v.d. GEUR Passage 180 Waddmxveen scribent CDA en PvdA gelij kelijk in het zonnetje. Curi eus, aangezien mijn partij he lemaal niets met de brief van Bep Vermeij heeft te maken. Wat voor besluit er ook ten aanzien van ’De Nieuwe Pas sage genomen wordt, het moet toch mogelijk zijn het niveau van de omgeving en dus ook van de flats op peil te blussen. Het betrof hier de brievenbus van een flat, die al ongeveer negen maanden leeg staat, maar die nog steeds volop van reclamefol ders en ander drukwerk wordt voorzien. Hierover heb ben wij de verhuurder inmid dels ingelicht. Ook de straatverlichting aan de achterzijde laat veel te wensen over en bewoners voelen zich onveilig. Klachten bij de gemeente hebben tot dusverre niets uitgehaald. Het komt mij voor, dat de sloop van het fabriekspand van C.P. Broer BV, die nu al acht maanden aan de gang Totaalbedrag per jaar Dit is ƒ2.617,- in 3 jaar tijd. H.P.M. KOENEN, Postbus 410 Waddinxveen keerplaatsen en ook nog eens verspreid over 14 verschillen de gebiedjes. Bij de Be Fair-lokatie gaat het om 650 parkeerplaatsen aanééngesloten direct rond om de winkels, plus nog 100 parkeerplaatsen in een afge sloten parkeerkelder voor de ondernemers. Waarom slaagt een winkel centrum in Bloemendaal (Gouda)? Naar mijn mening omdat de consument royaal kan parkeren. De consument Je maakt voor jezelf en met spreken voor de winkeldeur kunnen parkeren, of het nu reëel is of niet. Het is een feit dat blijkbaar bij de jachtige tijd past. Ondernemers van ’de Passa ge’ u bent gewaarschuwd. Laat u niet verleiden door ac- coord te gaan met te weinig en te verspreide parkeer plaatsen en de inmiddels be kend geworden veel te groot heeft gemaakt, geplande uitbreiding van ’De Nieuwe Passage’. Dit com plex eist een onverantwoord deel van de grond op van het ’stiltëgebied’ tussen de huidi ge Passage en Huize Soubur- gh. G. NICOLAI, Justus van Effenlaan 50 Waddinxveen. 4,60% 12,47% 4,97% 5,17% 3,08% 4,40% 3,49% 3,37% 1,33% 1,33% 4,06% 4,06% 6,82% 3,65% 5,35% 2,45% Schrijven’ in het Weekblad voor Waddinxveen. Dat is echter iets anders dan dat er geen draagvlak is en dat poli tici van de burgers zijn losge zongen. 3. Besluiten moeten wel zorg vuldig uitgewerkt worden. De opmerkelijk naschrift gevolgen moeten helder zijn -- en ook naar de burger worden uitgedragen. Die heeft daar De redactie verwijt de PvdA recht op. De PvdA heeft daar (en ook het CDA) dat zij niet keer op keer op aangedron- naar de burger luistert (’dove- gen. Hoewel erg laat, maar er mansoren’). Daarnaast zou er 1-x 1 -ir sprake zijn van een ’naar een In het Weekblad voor Wad dinxveen van woensdag 20 maart gaf PvdA-raadslid Bep Vermeij de hoofdzaken aan van het standpunt van haar partij over de locatie van het winkelcentrum in de Passa ge. Het was voorzien van een zeer van de redactie, waarop ik kort wil ingaan. op afstand bedienbare brug, zoals de Coenecoopbrug waar je zelden of nooit voor hoeft te wachten. Of geef de brugwachter een los toetsenbord zodat hij zich niet hoeft te vervelen en van de echte knoppen af kan blij- Zijn mening staat daarmee ven! lij: r’x -- J - Vooral ’s zomers lijkt de Wad- het bureau dat de gemeente j: i heeft geadviseerd. Dit bureau meende dat ’als het gebouw een ondermaatse gewoonheid, en de spreekwoqrdelijke strijd om het bestaan in het begin van deze eeuw*. Dat dit bureau met deze uit spraak een reden aangeeft om het object juist daarom te bewaren als voorbeeld van de ontwikkeling van Waddinx veen is de gemeente ontgaan, of heeft ze genegeerd. Zonder deze uitspraak in openbare discussie te brengen is de sloopvergunning verstrekt. Deze nationale aandacht voor de sloop van de spijsfabriek mag een stimulans zijn voor de gemeente om toekomstige sloopprojecten zorgvuldiger te behandelen. Het behouden van Industri eel Erfgoed-projecten staat of valt overigens met het herbe- stemmen van het object. Een eerder door mij gesuggeerd plaatselijk onafhankelijk or gaan zou stimulerend kun nen werken aan het vinden van een herbestemming van waardevolle objecten. Toekomstige gebruikers of belangengroepen zouden ook meer kans van slagen hebben in geval van een gerechtelijke procedure omdat er dan wel sprake is van een direct be lang, zijnde de reden waarom het protest van twee particu lieren terzijde is gelegd door de rechter. dinxveense hefbrug wel ’n jo jo. Voor elke rubberboot, surf- meenue uai ais liet geu plank, plezierjacht of drijven- iets uitstraalt dan is het de wastobbe lijkt de brug om hoog te gaan! zelfde laken een pak: geen fei ten, geen cijfers, geen argu menten en geen onderbou wing. Het valt voor het persoonlijke politieke inzicht en voor de juiste achtergrondinformatie te hopen dat plaatselijk CDA- voorzitter Frans Potuyt in ons Gouwedorp eindelijk eens ver- VOOR ELKE BEZOEKER VAN DE OPENING STAAT EEN PAASVERRASSING KLAAR OPEN HUIS: tussen 30 maart en 26 oktober elke zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur Laag Boskoop 63,2771 GX Boskoop tel: 0172-215127, fax: 0172-217366 MEDEWERKING WORDT VERLEEND DOOR hoveniersbedijf LSlamjsi ws VAN 10.00-12.00 U legepi ugi cLiiiiiici opnieuw ge- kutu en, uuri uim tet utueuu up daan. Het is de taak van de gemeentelijke hoorzittingen, O voor de Passage. Dat plan is in hoofdlijn door de PvdA zelf ontworpen en het stond hel der in het verkiezingspro gramma van 1994. De ge meenteraad heeft nog voor de gemeenteraadsverkiezingen in grote meerderheid dat standpunt overgenomen. De politiek om besluiten uit te voeren en niet steeds van standpunt te wisselen. De burger zou dan met recht kla gen over ondoorzichtig be stuur. 2. We moeten goed onder scheid maken tussen hoofd richting (locatiekeuze) en uit- de) college werking (omvang, verkeer, fi- nanciën). En tussen deelbe- gaderingen van (een verdeel- langen en algemeen belang, de) gemeenteraad, in (al dan IJ Politici moeten afwegingen yfiiet in hét Weekblad voor Waddinxveen) gepubliceerde brieven, op partijbijeenkom sten en naar aanleiding van het gestelde in allerlei docu menten onder woorden is ge bracht? Wat doet een plaatse lijk PvdA-voorzitter eigenlijk allemaal om zich zo volledig en zo breed mogelijk te laten informeren?). Terwijl de discussies over het winkelcentrum ’De Nieuwe Passage’ nog steeds door gaan, zou je bijna vergeten dat een klein jaar geleden op deze plek de spijsfabriek van C.P. Broer BV snel gesloopt moest worden. Ook al is er gesloopt, toch is het goed te weten dat het maandblad ’Erfgoed van In dustrie en Techniek’ de hooddingang van Waddinx veens voormalige spijsfabriek nu als foto op de voorpagina heeft gezet in het kader van het artikel ’Op de bres, 1996, jaar van het industrieel erf goed’ over industriële monu mentenzorg. Met deze zorg gaat het nog steeds niet erg goed. Eén van de voorbeelden die de schrij ver daarbij aanhaalt is de ge sloopte Waddinxveense spijs fabriek. De schrijver Peter Nijhof, de meest bekende industrieel archeoloog van Nederland, noemt ’de sloop van een waar devolle fabriek in Waddinx veen een schrijnend geval’. De Waddinxveense bijzonder ambtenaren van de burgerlijke stand Liesbeth Bakker en Peter de Vries{ auteurs van het boekje 'Trou wen. Gouden tips voor de mooiste dag van je leven', hier met het Waddinxveense bruidspaar Piet en Karin van 't Wout-Piels, het eerste stel dat vorige week dinsdagmiddag in de commerciële trouwzaal 'Huize Reigersburgh' aan de Piasweg trouwde. (Foto: Sjaak Note- boom). WADDINXVEEN - De Wad dinxveense auteurs Liesbeth Bakker en Peter de Vries zijn vrijdagmorgen 29 maart te gast in het RTL4-programma Koffietijd. In dit programma van de pre- kosten staan dan in de plaats van vakantie of hobby. Iedereen kan voor zichzelf be rekenen hoeveel hij of zij in deze jaren netto in bedragen of in percentages in inkomen erop vooruit is gegaan. Dus hoeveel zijn of haar fi nanciële en maatschappelijke positie is verbeterd of ver slechterd ten opzichte van de feitelijke kostenstijgingen. 1994 1995 Daar valt prima mee te leven, en het hoort allemaal bij de democratie. Het houdt be trokkenen scherp en vorm een garantie voor zorgvuldige besluitvorming. De fractieleden van de drie grootste politieke groeperin- der kijkt dan ’overal in mijn rrrrr-v omgeving’ om te voorkomen - j en dat is en was onze waar- het collegeprogramma schuwing - dat de bevolking straks met onverantwoord ex tra uitgaven en veel te hoge re- volop keningen wordt geconfron teerd en derhalve het gelag breng, maar die is altijd loy- gaat betalen. Hij zou dat eens aal en constructief. De be- grondig met deskundigen langrijkste ’oppositiepartij’ moeten gaan uitzoeken. sluit zich blijkens de brief van Wat de boeiende opmerking Bep Vermeij gaarne aan bij over de stellingname van bur- het collegestandpunt en laat gemeester Kees van der Lin- zich allerminst verleiden tot den tegen ’De Nieuwe Passa- partijpolitieke spelletjes. Dat is een prijzenswaardige op stelling. Het is een raadsel waarom de prominentste CDA-lid’ kon de redactie van ons aller Week blad voor Waddinxveen naar aanleiding hiervan op oud- fractievoorzitter testamentische toon de on- - dergang van de PvdA (en - er ger nog - die van het CDA) dinxveens eerste burger te ka pittelen over de inhoud en be woordingen van zijn veelbe sproken brief). Iedere Waddinxvener zal bea men dat ons dorp aan een nieuw winkelcentrum toe is. Over de uitwerking hiervan Als gezegd zet de redactionele is natuurlijk heel wat te steg- geien Dat js boeiend en uit dagend. Als de redactiestatuten van het onafhankelijke Weekblad voor Waddinxveen nopen tot Waarom nu"toch deze poging een bepaalde stellingname, partijpolitiek gehakketak bij J de besluitvorming over het winkelcentrum te introduce ren? Het gaat toch helemaal niet om een principieel staatkun dig vraagstuk. Binnen iedere Het gezonde politieke partij wordt over zoiets feitelijks als een winkelcentrum verschil lend gedacht. van vandaag wil bij wijze van elkaar afwegingen, neemt de -i-geiuiden die je opvangt seri eus, en dan kom je tot een be paalde positiekeuze. Dat be tekent allerminst dat ieder een er precies zo over moet denken. Een sprekend voorbeeld is Waddinxveens prominentste (Naschrift redactie: Het is met CDA-lid, burgemeester Kees deze politieke brief van het- van der Linden, die van zijn hart nooit een moordkuil y Ik 5 V

Weekblad voor Waddinxveen | 1996 | | pagina 13