ip z'n tijd bol nodig bij Praathuis Massale reünie in Mendelhof bestaan 20 jaar 'Jongere heeft o een aai over de I Bosgouwruiters i.i Weer kunstmarkt Zorgen voor een ander Soms horendol door discussies over jeugdhonk L r PAGINA 33 WOENSDAG 24 APRIL 1996 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Door gebrek aan ruimte regelden groepjes jongeren hun eigen optrekjes. Hier de Warriors met een keet langs de provin- Schrikken I Artiesten Spandoeken Drugs Ideeën Zo'n 140 (oud)medewerkers van De Mendelhof tijdens de reünie. (Foto: A. Fioole) v I tijd door de heer Riedijk zeer realistisch geschreven nota Open Jeugd- en Jongeren werk schreeuwt om beleid.’ te overleven. Dat ging af en toe niet bepaald zachtzinnig want niet één groep wilde ’Ilona van Elswijk had inmid dels Peter Overmars volgd en kreeg de moeilijke Twaalf jaar penningmeester, veel meegemaakt, veel jonge mensen zien komen en gaan met steeds andere revolutio naire ideeën. Joop de Rijk heeft alle argumenten vele malen gehoord. ’Alles her haalt zich en steeds opnieuw heb ik mij afgevraagd waar om een jonge generatie eerst een periode anderen tot last is en pas op wat oudere leef tijd mens wordt. Juist daar om neem ik mijn petje af voor wereld. Een moeilijk maar desondanks fascinerend pro ces, hoewel ik het agressieve- nic verzorgen met haar paard dere verenigingsregels staan gevochten. Rivaliseren de groepen kwamen nogal eens onverwacht op bezoek. Zonder schade verliep zo’n bezoek nooit. Dat vrat ener- ren samen te smeden. De wat vrijgevochten soms wat alter natieve Cavema jongeren en de in hun ogen veel te conser vatieve Soos XIII aanhang. Ook dat ging weer niet zon der enig strijdgewoel, maar uiteindelijk kwam er toch wat meer rust in de tent.’ ’Omdat ik al een aantal j aren weer als tijdelijke oplossing, aan de Galerij verder gingen. Het gebouw kreeg toen de naam De Tunnel. ’Opnieuw een meer dan lasti- dere medewerkers vertrok ken, maar bleven wel op hun rechten staan. De nieuwe, jongere, generatie wist daar door soms niet waar ze aan toe was. Kortom, opnieuw een langdurig gewennings proces, gestuurd door Ilona van Elswijk met als steuntje in de rug de voorzitter, eerst Verweij en later Kees Thie me, de man die de huidige Tunnel op gang bracht. vinden. Joop de Rijk weg bij de Tun nel, maar nog lang niet weg; bij de Stichting Gouwestreek locatie Mendelhof, waar zij zolang zij kan blijft werken. Haar speeltuintje, zoals zij lachend opmerkt. En oma voor haar kleinzoon. Haar grote wens is negen kleinkin deren. Maar diegenen die daarvoor moeten zorgen heb ben daar blijkbaar nog niet zoveel haast mee, klinkt het schaterend uit de mond van de uiterlijk zeer spontane maar innerlijk uiterst serieu ze Joop de Rijk die, als het er op aankomt, ook geen blad voor de mond neemt. Het Bo- skoopse open jeugd- en jonge renwerk met name de Tunnel zal haar missen. BOSKOOP - De reünie van (oud-)medewerkers van be jaardenhuis De Mendelhof heeft zaterdag een massaal karakter gekregen. In totaal waren 140 personen van de partij, wat aanzienlijk meer is dan aanvankelijk was ingeschat. De reünie was aangekondigd in het kader van het twintigjarig bestaan van het gebouw, wat achteraf niet helemaal bleek te klop pen. Veel maakte het niet uit, het ging er om de hele club nog eens bij elkaar te krijgen zakelijk dat het redelijk weer is. De kunstmarkt is een geza menlijk initiatief van les overheersende vraag was iedere keer: voor hoe lang en veroorzaak je daarmee geen sneeuwbaleffect. Een ruimte waar alle jongeren elkaar konden treffen was en bleef kinderen een dagje mee uit te nemen. De vrijwilliger blijft ondertussen bij de gehandi capte, zieke of dementerende. Voor meer informatie kunt u contact opnemen Vierstroom-Zorgliju: 0182-594500. Drugs, zo af en toe een blow tje of andere pepmiddelen zijn in en rond een jongeren centrum altijd een gespreks onderwerp. Vooral personen die nooit met het Tunnel-ge- beuren in aanraking komen, schijnen precies te weten wat er zich daarbinnen allemaal afspeelt. ’Natuurlijk gebeurt er wel eens wat’, zegt Joop de Rijk. ’En ofschoon ik persoonlijk het er absoluut niet mee eens ben, kan ik mijn ogen niet sluiten voor de realiteit. Je hebt hierbij gewoon met een cultuurpatroon te maken. Er is een groep die dit ervaart als behorende bij hun leeftijd en leefpatroon. Maar er is ook een groep die er niets mee te maken wil hebben. En die groep heeft gelukkig nog steeds de overhand. Met als gevolg dat de bezoekers el kaar corrigeren op een wijze en in een taal die wij als wat ouderen wat moeizaam ver staan en begrijpen, maar wel een buitengewoon positief ef fect hebben.’ ’Ik hoop dat die mensen die allemaal zo goed weten wat er zich in De Tunnel afspeelt maar er nog nooit een voet Ilona en het team van zo’n 25 medewerkers die volop bezig zijn met de voorbereiding van het eerste lustrumfeest.’ ’Nu, na mijn afscheid zou ik ze allemaal wel een goede raad willen meegeven. Jon gens en meiden ga eens wat minder denken maar ga meer doen. Doe wat aan je oplei ding en je werk. Ga praktijk gericht aan je toekomst wer ken.’ In de afgelopen twaalf jaar heeft Joop de Rijk het bijwo nen naar vergaderingen al- met de andere samenwerken, laat staan onder één dak ver der gaan. Dat duurde tot het moment dat Harry Berndsen een paar jongeren uit de diverse groe pen'om zich heen kon verza melen en hen het besef bij bracht dat alleen door samen werken wat te bereiken was. Joop de Rijk heeft het staar tje van deze problematiek nog net meegemaakt. Niet bepaald een gemakkelijke start. Via haar zoon Jan jr. raakte zij er onbewust bij be trokken. ’Ja’, zegt Joop de Rijk nu. ’Jan kwam op een avond thuis met de mededeling dat hij binnen het bestuur van de nieuwe club tot penningmeester was gekozen. Ik was stomver baasd maar vertrouwde op zijn enthousiasme. Boven dien was Harry Berndsen se cretaris en had de gemeente Boskoop Peter Overmars voor vijftien uur per week als jongerenwerker ingezet. Een onderkomen was inmiddels ook geregeld, een oud houten schoollokaaltje dat door de gemeente vanaf de dr. Ham- burgerlaan naar het Toren pad werd verplaatst. Het ge bouw kreeg de naam Caver- na.’ Het leukste was altijd na af loop van de vergadering als de opgekomen irritatie op in formele wijze werd wegge- praat. En het spannendste, de wisseling van het vrijwilli ger steam. Jos Geerts is inmiddels haar opvolger. Hij kent zijn pap er- op dat hij deze jeugd met lief de zal behandelen. Want on danks hun grote bek hebben zij gewoon op z’n tijd eens een aai over de bol nodig, hoe groot en stoer ze ook mogen zijn. Ofschoon ik er nu niets meer te doen heb blijf ik De Tunnel wel op afstand vol gen. Ik heb het ondanks alle zorg en inspanning die dit met zich meebracht met ple zier gedaan. Ik heb ik in deze periode ook ontzettend veel geleerd, deze jeugd leren be grijpen en mij kunnen ver- hebben gezet, daar ook eens aan gaan denken’, zegt Joop de Rijk wat emotioneel. De jeugd die De Tunnel bezoekt zoekt geen vereniging maar een doodgewone ontmoe tingsplek waar ze elkaar als jongeren op ongedwongen wijze kunnen treffen en waar zo af en toe ook nog eens wat te doen is. bureau moest komen. ’Met dat vooruitzicht durfden wij bijna niet te investeren in het gebouw tje, met als gevolg dat de bouwkundige staat er be paald niet op vooruit ging. Wij hebben daar wat kou geleden’, blikt Hét is niet de bedoeling dat zij ook taxaties verrichten, maar natuurlijk kunnen ze u wel informeren over allerlei technische aspecten. Daarnaast komt er ook weer een terrasje waar u kunt brunchen of een kopje koffie drinken. Net als voor de hele kunstmarkt is het wel nood- Dit jaar bestaat De Tunnel vijf jaar en dat is op passende wijze gevierd. Joop de Rijk is tijd als het akeligste ervaren, een beetje blij dat zij de voor bereiding niet meer mee hoefde te maken. Geen door lopend gevecht om de centen. Bijvoor beeld bij het con tracteren van bands. De afgelo pen twaalf jaar heeft zij daar penheimers. ’Ik vertrouw genoeg ervaring mee opge daan. ’O ja, de medewerkers hebben altijd schitterende ideeën’, zegt Joop de Rijk. ’Bands of andere theatermensen zijn er voldoende te contracteren. Maar aan bands van naam hangt dan wel een prijskaart je. Omgerekend naar de capa citeit van De Tunnel weet je ongeveer wat je aan zo’n op treden kan besteden. Het aantal bezoekers blijft toch altijd een onzekere factor. Ja, dan botste het wel eens. Ik zat dan teveel op de centen en plaatsen in hun gedachten- durfde geen gok te wagen.’ Hoewel zij als penningmees ter zeer nauw bij het Tunnel- gebeuren is betrokken kwam of onverschillige gedrag van Joop de Rijk tijdens muziek- sommigen verontrustend blijf avonden nooit veel in het ge bouw. Het daar geproduceer de geluid was voor haar moei lijk te verdragen, laat staan te begrijpen ’Hoe houdt de jeugd dat vol en waarom moet het zo hard?’ vroeg zij zich menigmaal af. Wel kwam zij tot de conclusie dat het Tunnelgebouw is voor zien van perfecte geluidsiso latie. voor de verhuizing naar het nieuwe zorgcentrum. Er werd gezellig bijgepraat, onder meer ook over de sloop van het oude Irene en de ver huizing van bewoners naar de woonunits op het parkeer terrein op De Mendelhof. Komend najaar staat op nieuw een verhuizing op het programma, maar dan naar het nieuwe zorgcentrum waar zorg en verpleging on der één dak zullen plaatsvin den, ook voor de bewoners van Parkzicht. gie. Maar Berndsen en Over mars plus een aantal jonge ren zoals Robin van Elswijk, Peter Noest, Sylvia Pos en Anneke Koelewijn gingen niet bij de pakken neerzitten. Vanaf het eerste moment dat het Caverna gebouw er stond wist men in feite dat dit slechts tijdelijk zou zijn. Op de eerste plaats bleef de ge meente streven naar een vas te locatie en op de tweede BOSKOOP - Net als voor gaande jaren zal op Koning innedag bij het Praathuis in Boskoop een kunstmarkt wérden gehouden. De kunst- I markt begint ’s morgens om Geen wonder dus dat de raads- en commissievergade ringen waar dit onderwerp ter sprake kwam door groe pen jongeren werden bijge woond. Soms met grote span doeken waarop bloemrijke teksten. Buiten de raadszaal werd de confrontatie voortge zet. Praten, praten en nog eens praten. Toch voelden de de jongeren wel aan dat het de Stichting Ontmoetings Cen- gemeenteraad ernst was en trum Snijdelwijk en de Stich- begon onderling de strijd om ting Boskoop Creatief. De Oranjevereniging en de Ge meente verlenen financiële steun aan de organisatie. Buurtbewoners wordt ge vraagd om de parkeerplaats van het Praathuis vanaf de avond vóór Koninginnedag vrij te houden, zodat de kra men voor de kunstmarkt er de volgende ochtend vroeg kunnen worden opgebouwd. De kunstmarkt is in het to taal van de viering van Ko ninginnedag in Boskoop een evenement waarvan u de sfeer echt weer even moet ko men proeven. Joop de Rijk geeft na twaalf jaar het beheer van de fi nanciën over aan Jos Geerts (Foto: A. Fioole) ’Als geïnteresseerde maar meer nog als bezorgde moe der vroeg ik mijn zoon wel eens hoe het ging want ik merkte dat er weinig werd opgeschreven. ’Oh goed hoor’, zei hij dan. Maar op een gege- plaats stond Cavema op de ven moment vroeg hij toch of plek waar het nieuwe politie- ik hem een beetje wilde hel pen met de boekhouding. Ik deed hem dat plezier maar kwam er ook snel achter dat de inkomsten niet gelijk op liepen met de uitgaven cq. in kopen. Dat was wel schrik ken’, zegt Joop de Rijk. Een begrijpelijke reactie, want er werd ondanks alle in zet van het jonge bestuur en een aantal andere vrijwilli gers letterlijk hard om het be- Joop de Rijk terug. Tunnel gen aan Jos Geerts, oud-directeur van de Don Bosco Mavo, dus welbekend met de huidige jongerencultuur. Een terugblik over die perio- enigszins zwaar. ’Weet je’, De thuishulpcentrale van De Vierstroom biedt vrijwilli- gershulp aan de ’mantelzorg’. De vrijwilliger neemt tijdelijk de taak over waardoor de mantelzorger even tijd heeft voor zichzelf. Bijvoorbeeld om op familiebezoek te gaan of de bij Cavema op de centen pas- te kreeg ik op een goed mo ment in een schoenendoos ook de financiële bescheiden van Soos XIII naar mij toege schoven. En vanaf dat mo rnet De ment ben ik mij nog meer als tel. een financiële waakhond gaan opstellen. En keer op keer blijven vertellen dat er geen uitgaven mogelijk zijn als er ook geen inkomsten te genover staan. Opnieuw dus een pittige periode want ook de discussies over een perma nent gebouw bleven inmid dels wel doorgaan. Horendol werd je er soms van. Wij lie pen van de ene inspraak avond naar de andere. O ja, iedereen gunde de jeugd een eigen ontmoetingsruimte, als het maar niet naast hun deur was. De soms felle discussies staan mij nog levendig voor ogen. Bijltje ’Na langdurige en diepgaan de gesprekken met je mede bestuursleden en de vrijwilli ge medewerkers deed je dat toch maar niet. Omdat het besef groeide dat als je op dat moment zou stoppen, je ook de binding met die groep jon geren zou verliezen. Want de kans zat er levensgroot in dat je dan straks wel ergens een mooi gebouw had staan maar geen jongeren die er in wil den’, zo vervolgt Joop de Rijk haar verhaal. Er trad langzamerhand ook een wisseling van de wacht op onder de vrijwilligers. Ou- REGIO - Zorgen voor je de menterende moeder, een langdurig zieke vriend of je gehandicapte partner, het zijn allemaal vormen van mantelzorg. Soms was dit goed voor een glimlach, soms blijdschap, maar er waren ook momen ten van ingehouden woede. Joop: ’Dan denk ik iedere keer weer aan die man die tij dens een van de vele in spraakavonden in het ge meentehuis opstond en de op merking plaatste dat hij wel wilde protesteren, maar nog niet wist waartegen. Op zo’n moment krijg je dan wel het gevoel dat men er geen blik sem van snapte en was je in staat om het bijltje er maar bij neer te gooien.’ 1^.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Op de kunstmarkt zijn vele kunstenaars aanwezig, die er hun diverse vormen van kqnst te koop aanbieden. Een aantal van hen zal tevens iets laten zien van hun manier vdn werken en van de tech nieken die zij daarbij toepas- se^i. Ook een sneltekenares behoort tot de deelnemende kunstenaars. Zij tekent tegen betaling waar u bij staat een gqwoon portret van u of zoals u wilt een karikatuur. Ze maakt tegelijk deel uit van hét duo dat met zang en draailier de live-muziek ver zorgt. Nieuw element van de kunst markt is een kraam die be mand wordt door experts van dg Goudse firma Waarborg Platina, Goud Zilver’. Bij hén kunt u gratis terecht om uw sieraden te laten onder zoeken op zaken als goud- mërken, verwerkte soorten ecJelsteen, kwaliteit van zil ver, echtheid of ouderdom. BOSKOOP - Onlangs vond bij de Stichting ’Open Jeugd raakte in een wat moeilijke I en Jongerenwerk’ De Tunnel een bestuurswisseling periode binnen dit jeugdwerk plaats. Na twaalf jaar zich zeer intensief als penning- vrij onverwacht bij deze club meester met deze vorm van jeugdwerk te hebben be moeid heeft mevrouw Joop de Rijk de kas overgedra- I Een terugblik over die perio- enigszins zwaar. 'Weet je der ae voeten te Krijgen, o i I de valt Joop de Rijk toch zegt ze wat terughoudend, ’ik geren die geen zin hadden allemaal hun eigen honk op eisten.’ ’Ook voor de gemeente was den een dressuurproef rijden het een moeilijke tijd. Ten en daarbij tonen, dat het eerste had het gemeentebe stuur geen zin om overal maar clubgebouwtjes neer te zetten. Bovendien ontbrak toen ook al het geld voor der- uitdrukking worden gebracht gelijke projecten. Want de al- in ringsteken en kegeltjesrij- den. De middag wordt beslo ten met een carrousel en gro te slotparade door alle leden. Belangstellenden zijn die middag welkom. Het totale programma speelt zich af op het uitgangspunt zoals ook het verenigingsterrein van de geformuleerd in de toenter- Bosgouwruiters, gelegen aan de Spoelwijksedijk (hoek Spoelwijkerlaan) in Boskoop- oost. Soos XIII, een onderkomen voor wat andere jeugd kwam in die tijd eveneens in de fi nanciële problemen daar het gebouwtje aan het Reijers- koop, naast het pand van De Groot, van een nieuw dak moest worden voorzien. Goe de raad was duur en opnieuw werd er langdurig vergaderd. Het gevolg was dat op een Deze zorg is niet altijd even goed moment Caverna en gemakkelijk; het vraagt veel Soos XIII onder één dak, al tijd en energie. Voor de bui tenwereld lijkt het vaak zo vanzelfsprekend: natuurlijk zorg je voor iemand in je naaste omgeving. Toch is mantelzorg niet altijd even ge periode’, zegt Joop de Rijk, eenvoudig. Vaak neemt het ,T1 1 zoveel tijd in beslag dat men dels Peter Overmars opge- weinig tijd over heeft voor de T 1 1 1 rest van het gezin of voor het opdracht mee om twee cultu- onderhouden van sociale con tacten. Op dressuurgebied is er voor de liefhebbers veel te beleven. Twee leden verzorgen een pas-de-deux, er wordt een drëssuurproef gereden op In termediaire I-niveau en Mie- ke? de Kok, alom bekend als dressuuramazone, zal speci aal voor deze middag een cli- BOSKOOP - Zaterdag 27 april viert de landelijke rij- vereniging en ponyclub ’de I Bosgouwruiters’ haar 20-ja- I rig bestaan. Dit zal op grootse I wijze geschieden met veel ei- I gen inbreng van de leden. Op I deze dag zal ’s middags van 13.00 tot circa 17.00 uur een I wervelend programma wor- I den gepresenteerd. De jong- I ste ruiters verzorgen een I sprookje op hun pony’s, een I andere groep doet zich voor I als ’western houthakkers’ en ook zal een groep ruiters een springdemonstratie verzor gen. betrokken. Het waren roerige tijden. De ene club na de an dere van noem het maar wat vrijgevochten jongeren pro beerden wat vaste grond on der de voeten te krijgen. Jon- i om hd te worden van reeds be staande jeugd- of sportver enigingen. Dan moesten ze zich aan regels houden en daar hadden ze geen zin in. Ze maakten zelf wel regels.’ ’En het gekke was dat ze niet in de gaten had dat de door hen zelf opgestelde regels veel strenger waren dan an- waar Goodfellow, waarin zij diver- zij zich zo beperkt bij voelden, se aspecten van de rijkunst Ja, dat was nog de tijd van de en de africhting laat zien. Vivo- en Haringjeugd, de F. Het Friese paard is binnen de Angels en andere groepen die vereniging goed vertegen woordigd. Vijf leden zullen met evenzoveel Friese paar- daarbij tonen, dat het Friese paard uiterst veelzij dig te gebruiken is. Dat de vereniging een enthousiaste divisie menners rijk is, zal tot sa S 1 A A t I s M

Weekblad voor Waddinxveen | 1996 | | pagina 33