over Dick Tommel komt eerste naai slaan in Waadinxveen Voorlichtings bijeenkomst D66 fietst door anderhalve eeuw oude Zuidplaspolder ■y (0172) 21 66 54 v Brunch en toneel op de eerste Wereldwinkeldag Collecte van de Cormula's BOSKOOP BEZORGER Gospelconcert in Boskoopse kerk Informatie middag over psoriasis NIVON-wandeling Bevrijdingsdag Voor Rabo- seminars veel belangstelling Hubert Poot leidt Be Fair ANBO-middag over de natuur Autocross in Zevenhuizen Nieuwe trainerstaf Be Fair-junioren OMGEVING GOUDSE RIJWEG PAGINA 15 De fietstocht is een gezamen- De hoevenaam 'Willem de Tweede' is een levendige herin- Weekblad Interesse? Bel dan WOENSDAG 1 MEI WADDINXVEEN - Met het oog op de landelijke Groene Hart-discussie houdt de Waddinxveense politieke par tij D66 zondagmiddag 5 mei een fietstocht door de Zuidplaspolder. Met eigen ogen gaan de democraten ter plaatse vaststellen wat er de laatste 150 jaar met het onstane vacature voorzien. Tevens zijn tijdens deze ver gadering A. Glasbeek en R. Willemstein afgetreden als bestuurslid. WADDINXVEEN - Met toe stemming van het gemeente- in de plaats is op zoek naar een m/v minimum leeftijd 15 jaar Ontmoetingen zijn er verder met de nachtegaal en de ransuil. Het veengebied en het rivierenlandschap. Een bonte afwisseling van een on gelofelijke schoonheid. De Stichting Wereldwinkel Waddinxveen (Koningin Wil- helminaplein) houdt volgen de week zaterdag van half twaalf tot half drie een Afri kaanse brunch. De toneelspelende leerlingen van de Theo Thijssenschool zijn Cynthia van Vliet, Jade Kasdorp en Naoul Saouny, van De Regenboog Priscilla Heren en Charlène Rupke en van de Prins Willem-Alexan- derschool Berend van der Eijk, Rachid Anakrouch en Leanne Goddijn. Gezamenlijk zullen ze het to neelstukje ’Anansi gaat naar het feest’ onder leiding van Frida Domacassé spelen. Wie ook mee wil doen met de brunch kan zich opgeven in de Wereldwinkel of bij Hanny Nederland voelen zich in ie der geval ongemakkelijk on der dat gekissebis. Zuidplas ’90 ligt aan de zuid zijde van Waddinxveen en Glasbeek, tel. 0182-614772. De Wereldwinkel Waddinx veen zal, met vele andere We reldwinkels, een telefaxbe- richt sturen aan het Euro pees Parlement in Brussel met een oproep tot meer steun voor eerlijke handel met Afrika. WADDINXVEEN - Zaterdag 11 mei wordt in Waddinx veen aan de eerste Internationale Wereldwinkeldag aandacht geschonken met een Afrikaanse brunch. Waddinxveense schoolkinderen voeren het toneelstuk je ’Anansi gaat naar het feest’ op. Tegelijkertijd met 2.500 an dere Wereldwinkels geeft de Wereldwinkel Waddinxveen aandacht aan het thema ’Eer lijke handel met Afrika’. In 13 landen in Europa zal een BOSKOOP - Zaterdagavond 11 mei om acht uur geven Pe ter Vlug de Power Praise Band op initiatief van enkele samenwerkende Boskoopse kerken een concert in de Ge reformeerde Kerk aan de Zij de in het kwekersdorp. De toegangsprijs bedraagt f7.50. Peter Vlug, jeugdevangelist en gospelartiest, heeft samen met de Power Praise Band in verschillende landen van West-Europa optredens ver zorgd. Het programma van het con cert is gevarieerd. Naast snelle stampers en harde roc kers is er ook ruimte om te genieten van rustige aanbid- dingsmuziek. De avond is in eerste instantie bedoeld voor tieners en jongeren, maar ook ’oudere jongeren’ zijn van harte welkom. uur is de Psoriasis Vereni ging Den Haag en Randstad Midden aanwezig in het Goudse Groene Hart Zieken huis (lokatie St. Jozef) om aan mensen die meer over de ze ziekte willen weten infor matie te verschaffen. Psoriasis is een ongeneeslij ke, chronische huidaandoe ning, waar naar schatting 350.000 mensen in Neder land aan lijden. Het wordt ge kenmerkt door rode plekken die overvloedig schilferen en die de patiënt veel pijn en jeuk kunnen bezorgen. Daar naast stuiten veel mensen op een muur van onbegrip in hun omgeving. In de patiënten-informatie- ruimte van het Goudse zie kenhuis wordt informatie ge geven over de huidaandoe ning en de diverse behandelingsmogelijkheden. Tevens is er gelegenheid om in contact te komen met lot genoten. kon een aanvang gemaakt worden met het in cultuur brengen. Op het mengsel van klei en veen bleef een met water ver zadigde laag bagger staan, die een ideale broedplaats vormde voor muggen. Het he le gebied werd geplaagd door zwermen agressieve muggen, die niet alleen erg hinderlijk waren, maar tevens allerlei ziekten zoals malaria ver spreidden. Men was nogal beducht voor een herhaling van de zoge naamde polderkoorts, die in 1774 de omgeving van Bleis- wijk bij het droogmalen van demeren daar had geteisterd. In Zevenhuizen en in Moord recht werden hospitalen inge richt om zieken zo snel moge lijk te isoleren. Tevens wer den vijf waterschuiten ingezet voor de aanvoer van vers drinkwater. Zo kon het uitbreken van epidemieën worden voorkomen. De enige manier om van de muggenplaag af te komen, was het land zo snel mogelijk verder te ontwateren en in te zaaien. Ongeveer 1.600 arbei ders met hun vrouw en kin deren werden door de Neder landse staat gecontracteerd om sloten en tochten te gra ven, de bagger over het land te verspreiden en in te zaaien met koolzaad. A.J. Ammerlaan van de Ra bobank Waddinxveen, direc teur A.B.P.M. Lamot van de Rabobank Zevenhuizen- Moerkapelle, accountant E.J. Blonk, directeur mr. C. Doc- ter van Moret, Ernst Young, directeur J. Wallast van ACC te Delft, belasting adviseur J. Booij, notaris mr. J.A.M. Koek, relatiebeheer der G.P. Geluk van de Rabo bank Zevenhuizen-Moerka- pelle en J. Bakker-Heikoop, hoofd relatiebeheerder be- van de Rabobank Nieuwerkerk-Moordrecht. De twee bijeenkomsten wor den gehouden in restaurant meente naar het zuidwesten. De woningen in plandelen A en D worden al gebouwd. De nu aan bod zijnde plande len E en F omvatten de bouw van 137 woningen, waarvan 87 vrije sector huurwoningen en 50 vrije sector koopwonin gen. De opdrachtgever voor dit project is de Stichting Pen sioenfonds Akzo-Nobel. De woningen worden gebouwd door Noorlander Bouw BV onder architectuur van Stuurman Partners BV en ar chitectenbureau D&T van Maanen BV. Eén van de uitgangspunten van de wijk Zuidplas ’90 is duurzaam bouwen, waarbij onder meer wordt gestreefd naar een laag energie- en wa terverbruik, toepassing van minder milieubelastende ma terialen en een indeling die geschikt is voor afvalschei- aan de orde zijn worden belicht, wordt onder andere medege werkt door notariskantoor Van der Meulen, Koek en Wichman en accountants kantoor Moret Ernst Young, alsmede door tweetal fiscalisten. Sprekers op één van de twee WADDINXVEEN - In wijkgebouw De Hoeksteen i doornlaan) wordt donderdagavond 9 mei om kv voor acht door het Interkerkelijk Platform Asiel; kers Waddinxveen een voorlichtingsbijeenkomst houden over de islamitische godsdienst. islam zeer deskundig is. Drumband Cormula’s deze week een huis aan huis col lecte in Waddinxveen. ’De opbrengst hiervan komt ten goede van het uniform- fonds van de in 1962 opge richte drumband’, aldus stichtingvoorzitter en nestor Bas Langendam. Financiële bijdragen van in woners en bedrijven kunnen ook op bankrekening 3668.00.981 van de Cormu- delingen venhuizen, Moerkapelle, Bo skoop, Moordrecht en Nieuwerkerk aan den IJssel. De tocht is bedoeld voor afde- lingsleden en hun huisgeno ten. Verder worden alle D66- sympathisanten ook van har te uitgenodigd mee te fietsen. De totale fietsafstand be draagt ongeveer 35 km. De start is om 12.00 uur en het einde is om ongeveer 17.00 uur. De startplaats voor de afde lingen Waddinxveen-Zeven- huizen-Moerkapelle en Bo skoop is de clubaccommoda- tie van tafeltennisvereniging Kwiek aan de J.W. Frisoweg in Waddinxveen om half twaalf. Om 12.00 uur vertrekken de deelnemers aan de fietstocht in de richting Moordrecht. Hier wordt rond een uur bij snackbar ’t Hoekje aan de West de D66-afdeling Moord recht ontmoet. Dan gaan de fietsers geza menlijk door naar Nieuwer kerk aan den IJssel, waar omstreeks half twee bij café De Hofnar aan het Reigerhof 29 de laatste D66-ers zich aansluiten. Hier wordt ook gerust. De groep vertrekt weer om twee uur. Het volgende traject gaat naar Moerkapelle, waar om drie uur de tweede tus senstop is bij Johan Helmer aan het Noordeinde 91. Om half vier begint het laat ste gedeelte van de fietstocht, waarbij de wegen van de ge zamenlijk optrekkende D66- ers zich weer scheiden en ie dere afdeling naar zijn eigen woonplaats terugfietst. In 1825 heeft koning Willem I besloten om de Zuidplas droog te laten leggen. Bij het graven van de ringvaart in 1828 en 1829 heeft men met grote moeilijkheden te kam pen gehad omdat de bodem van de vaart steeds weer om hoog kwam. Men besloot de vaart onder water te zetten en door bag geren op diepte te brengen. Helaas scheurden toen grote brokken veen ter dikte van soms wel zes a zeven meter zich los, zodat de vaart op sommige plaatsen meer dan zeven meter diep werd. Om dat men het niet aandurfde dit zo te laten, werden deze gaten weer aangeplempt met klei. Als gevolg van de Belgische opstand lag het werk van no vember 1830 tot juli 1831 stil. In 1835 werden de eerste mo lens aanbesteed, waarvan er in Waddinxveen in totaal ne gen werden gebouwd. Deze stonden aan de huidige Ka naaldijk ter hoogte van de Sniepweg. Onder andere in Moordrecht en in Nieuwerkerk aan den IJssel werden ook molens ge bouwd, zowel windmolens als stoomgemalen. Het droogma len van de Zuidplas heeft drie jaar geduurd. In de zomer van 1839 kon men zeggen dat de plas drooggevallen was en oplossing uitgekomen, die de nieuwe mogelijkheden van de polder ontkende en een alge hele versnippering tot gevolg had. Iedere randgemeente kreeg er een stuk bij en er kwam geen nieuwe kern. In de jaren 1841-1843 had de verkoop van de grond plaats. De opbrengst bedroeg ƒ762.115,-, terwijl de kosten voor de Staat alles bij elkaar ƒ3.206.505,- hadden bedra gen. Een voor die tijd aanzienlijk verlies. Meer dan de helft van de grond kwam in handen van vier beleggers, die deze aan de meest biedende door verpachtten. Men ging daarom vlakbij de bestaande kern van het dorp wonen. Op het land werd volstaan met een schuur en een tijde lijk verblijf voor ingehuurd personeel. En zo is het tot voor kort gebleven. De bebouwing hield bij de omringende dorpen een paar honderd meter in de polder op. Daarna begon de ’De grote groene leegte’, doorsneden door smalle, kaarsrechte tochtwegen en hier en daar een boerderij. In plaats van een bindend element te worden, heeft de Zuidplaspolder zijn scheide nd karakter behouden. De randgemeenten zijn niet op elkaar georiënteerd, maar op de buiten de polder gelegen gebieden. De nieuwe bewoners werden geconfronteerd met het feit dat vanwege het ontbreken van een nieuwe kern, de loop afstanden naar de bestaande dorpen nogal groot waren. In het tijdelijk asielzoekers centrum aan de Zuidelijke Rondweg in Waddinxveen verblijven mensen uit vele landen en culturen en met verschillende godsdiensten. Een grote groep van de AZC- bewoners is moslim. Het Interkerkelijke Platform Asielzoekers Waddinxveen (IPA), dat ten doel heeft beter begrip voor en hulp aan de asielzoekers, heeft geconsta teerd dat er in het algemeen bij de Waddinxveense bevol king, zowel kerkelijk als on kerkelijk, nog maar weinig Ongezond werk onder erbar melijke onstandigheden, waarbij veel mensen ziek werden of reumatische klach ten kregen en dat zeker niet ongevaarlijk was. Om weg zakken te voorkomen liep- men met plankjes onder de klompen. Door het droogleggen van de Zuidplaspolder onderging de kaart van Zuid-Holland een ingrijpende verandering. Het water als scheidend element verdween en midden tussen de steden ontstond een vruchtbare polder, die grote mogelijkheden bood als toele- veringsgebied voor groenten en zuivelprodukten. Voor het echter zover was, moet eerst nog een oude ruzie beslecht worden omtrent de vraag van wie de Zuidplas nu eigenlijk was. Het oorspron kelijke plan was om (net als later in de Haarlemmermeer) de hele polder in één nieuwe gemeente onder te brengen. Als hoofdas werd een lijn over de kerktorens van Moord recht en Moerkapelle geko zen, met haaks daarop die van Zevenhuizen en de oude kerk van Waddinxveen. De bedoeling was dat in de buurt van dat snijpunt, in het hart van de nieuwe polder en op loopafstand van de be staande dorpen, een nieuwe kern zou ontstaan. Een krachtige gemeente, die zelf voor het beheer van de polder zou kunnen zorgdra gen en de oude, vaak armlas tige randgemeenten onder zijn hoede zou nemen. Technisch was dat allemaal heel logisch, maar helaas bui ten de bestuurlijke werkelijk heid. Uiteindelijk is er een WADDINXVEEN - Met het contracteren van John de Vries voor de A-jeugd en Wim Dulle- mond voor de B-jeugd heeft Be Fair-voetbal haar trainerstaf voor het nieuwe seizoen bij de junioren rond. Reeds eerder was al overeenstemming be reikt met Cor van Triet en Toon Benders om ook het volgend sei zoen de C-junioren te blijven trainen en be geleiden. nering aan de Nederlandse koning in wiens periode de Zuidplas werd drooggemalen. (Foto: Archief Sjaak Note- boom). WADDINXVEEN - Zoals bericht slaat dinsdagmiddag 14 mei om kwart voor vier D66-staatssecretaris dr. Dick Tommel van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer de eerste paal voor een nieuw bouw project van 137 koop- en huurwoningen in de wijk Zuidplas ’90. John de Vries heeft, evenals hoofdtrainer Arie van der Laan, ja renlang gewerkt bij de voetbalvereniging Ze venhoven. Tevens was hij hier een aantal ja ren werkzaam als assi- tent trainer van de Arie van der Laan. Wim Dullemond heeft zowel als hoofdtrainer en als jeugdtrainer bij diverse verenigingen, ook binnen onze regio, gewerkt. Op dit mo ment is hij w’erkzaam als jeugdtrainer bij Ni- colaas Boys in Nieuw- veen. Cor van Triet en Toon Benders zijn reeds een aantal jaren binnen de jeugd van Be Fair ac tief. Vanzelfsprekend willen alle trainers en hun assistenten probe ren in het nieuwe sei zoen aansprekende re sultaten te behalen. Eén van de eerste boerderijen in de lege Zuidplaspolder was de hoeve 'Willem de Tweede' op de hoek Plasweg-Bredeweg in Waddinxveen. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). ’Bedrijfsopvolging en be drijfsovername’. Er blijkt hiervoor veel belangstelling te bestaan. Aan deze bijeenkomsten, waarbij de aspecten die bij WADDINXVEEN - Zondag 5 mei om half elf houdt de afde ling Waddinxveen van het NIVON een wandeling van Hekendorp naar Oudewater over de Tiendweg en terug langs de Hollandsche IJssel. Zoals het zich nu laat aanzien valt er nog volop te genieten van de bloesem aan de bo men. De tocht zal ongeveer 12 km lang zijn. In Waddinx veen wordt vertrokken om 10.00 uur met de auto bij de sporthal ’de Dreef. De wandeling is vanaf de par keerplaats Hoenkoopse Buurtweg, tegenover het klooster langs de provinciale weg voorbij Haastrecht. In Oudewater kan de Heksen- waag worden bezocht. De wandelaars wordt ver zocht een lunchpakket mee te nemen. Opgave tot vrijdag 3 mei bij Diny Sikking, tel. 0182-615848. Voor en na deze gebeurtenis vormt de afronding van de ge wordt voor genodigden een bijeenkomst gehouden in een feesttent op de bouwplaats. Daar is vanaf drie uur de ont vangst. Het einde van de bij eenkomst is om vijf uur voor zien. Staatssecretaris dr. D.K.J. Tommel, Waddinxveens bur gemeester C.M. van der Lin den en J.J.H. Stouthart van de Stichting Pensioenfonds Akzo-Nobel (belegger) voeren er het woord. De VROM-onderminister komt op een cruciaal moment naar Waddinxveen, want in de Tweede Kamer is hij het middelpunt van de strijd om de huren, een hogere indivi duele huursubsidie en meer betaalbare woningen voor de laagstbetaalden. Veel ruzies en conflicten, met vooral het PvdA-Tweede-Ka- merlid Adri Duijvesteijn, zijn gesust, maar niet bijgelegd. De woningbouwcorporaties in ding door de toekomstige be- xr i 1 i 1__ -2-1. 1. woners. In de nieuwe deelplannen E en F bestaat bovendien de mogelijkheid zonnecollecto ren aan te brengen op de koopwoningen. Voor de gehe le wijk Zuidplas ’90 is het po litiekeurmerk ’Veilig Wonen’ verleend. De politie keurde de plannen goed op veiligheidsaspecten, zoals onder meer de verlich ting en het hang- en sluit- bestuur houdt de Stichting werk aan de woningen. WADDINXVEEN - De Rabo- banken Nieuwerkerk-Moord recht, Waddinxveen en Ze- venhuizen-Moerkapelle hou den twee gezamenlijke la’s bij de Rabobank Wad- bijeenkomsten met als thema dinxveen worden gestort. ’Bedrijfsopvolging en Bij de Waddinxveense drum- drijfsovername’. Er band is nog plaats voor meis jes vanaf 5 jaar en dames tot en met 40 jaar. Er wordt elke maandagavond, dinsdag avond en woensdagavond bedrijfsopvolging of bedrijfs- vanaf zeven uur gerepeteerd overname in de wijkschool St. Jozef (Ka- uitvoerig naalweg). De Cormula’s verzorgden op Koninginnedag voor Lions Club Waddinxveen een optre den in het Brugcentrum (SOS-kindermarkt) en voor speeltuinvereniging Zonnig Zuid in de Sint Victorwijk, Jupiterwijk en Burgemeester bijeenkomsten zijn directeur Trooststraat. Verder zijn de Cormula’s te zien in Gouda op vrijdag avond 10 mei tijdens de jeugdavondvier daagse. Za terdag 1 juni verzorgt de drumband een optreden in het Wamaarplantsoen. WADDINXVEEN - Tijdens de laatste ledenvergadering drijvan heeft Be Fair-voetbal met al gemene stemmen mr. Hubert Poot gekozen tot voorzitter. Hiermede is in de tussentijds Bibelot (Limaweg) op dinsdag 7 mei voor de agrarische sec tor en op dinsdag 14 mei voor het midden- en kleinbedrijf. Wie één van deze bijeenkom sten wil bij wonen kan zich ui terlijk één week voor de ge noemde data aanmelden bij de Rabobank Waddinxveen (tel. 1082-625355). WADDINXVEEN - Op initia tief van de ouderenbond AN- BO Waddinxveen-Boskoop komt maandagmiddag 6 mei om twee uur de Vereniging Natuurmonumenten naar het Anne Frank-centrum (Jan van Bijnenpad) om aan dacht te vragen voor de vele kanten van de natuur. In het gratis toegankelijke AF-centrum - waar de koffie klaar staat en er na afloop voor iedereen een leuke ver rassing is - zal een diaserie worden vertoond. Op die ma nier wordt een tocht gemaakt door de provincie en ge dwaald langs de kust en de duinen. Langs het Haring- ontbijt of een brunch worden vliet en de langs Grevelingen. geserveerd. De Wereldwinkel Waddinx veen doet van harte mee met dit internationale initiatief en is druk bezig met de voor bereidingen. ZEVENHUIZEN - Op Hemel vaartsdag (donderdag 16 mei) houdt de Zevenhuizense muziekvereniging De Kleine Trompetter weer de jaarlijkse autocross. Ook ditmaal zal de cross weer verreden worden op het terrein aan de Bier- hoogtweg in Zevenhuizen. Als speciale attractie zullen enkele manches gereden wor den door 2CV’s. Mede hier door is het tijdstip van aan vang gesteld op 11.00 uur. Rijders uit de regio kunnen GOUDA - Woensdagmiddag zich inschrijven tot en met polderlandschap is gebeurd. 15 mei van half twee tot vier woensdag 15 mei. Op deze woensdag is inschrijven nog mogelijk bij eetcafe ‘La Bara- lijke activiteit van de D66-af- que‘. Inschrijven op de cross delingen Waddinxveen-Ze- zelf is niet mogelijk. voor de vele vrijwilligers op het AZC werkzaam maar ook voor alle bek stellenden die over dit on werp of over de islam in algemeen iets meer wi weten. Door het beter kennen hun godsdienstige uitgai punten en gebruiken zal omgang met de islamitis medebewoners veel gen kelijker worden en groei wederzijds begrip en res] kerkelijk, nog maar weinig dat in onze veelkleurige kennis aanwezig is over de is- menleving zo nodig is. lam. Om een beter inzicht te krij gen in de gedachtenwereld van de moslim heeft het IPA een voorlichtingsavond opge zet over de islam en wel spe ciaal toegespitst op het on derwerp moslims en asielzoe kers. Inleider is H. Takke van de Stichting Evangelie en Mos lims, die op het gebied van de BS MM - een

Weekblad voor Waddinxveen | 1996 | | pagina 15