Elke ochtend... Graveren kentekens in auto ruiten wapen tegen diefstal r Gemeente koopt drie woonwagens voor ruim 2 ton NCW West VNO-prijs voor Alphense kring Josiah Onemu exposeert twaalf beelden in Gouda Prijsjes rebus Wereldwinkel 'Overstap van huur naar koop is snel gemaakt' Middagje kleien voor blinde jeugd Rijn en Gouwe Politiewinkel Goedkeuring van Wet Voorkeursrecht Gemeenten Avond over borstvoeding I I I I I I I I PAGINA 15 WOENSDAG 10'JULI 1996 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN van drie van de regionale Kunststichting Gouda. Gegraveerde kentekens in autoruiten zijn een goede preventie tegen autodiefstal.(Foto: Automark). De Waddinxveense kunstenaar Josiah Onemu exposeert winkel Waddinxveen uitreikte in de kinderboerderij in het Warnaarplantsoen. (Foto: Stich- Wie nu kiest voor een kennismakings- abonnement, ontvangt Rijn en Gouwe vier weken vóór zeven uur in de bus. Voor deze ben aan het oplossen van een rebus. I I I I I I I Het beleid in het Gouwedorp is er tot nu toe op gericht dat in principe geen woonwagens worden aangeschaft om te verhuren, tenzij sprake is van bijzondere omstandighe den. Volgens B. en W. is daar van nu sprake. De verzoeken zijn beoordeeld overeenkomstig het bepaalde in de gemeentelijke notitie ‘Woonwagens en standplaat sen; de stand van zaken1. Gebleken is dat de drie huidi ge woonwagens in een bouw technisch slechte staat verke ren. Bovendien voldoet in ie der geval één woonwagen niet aan het bepaalde in het Bouwbesluit. Daarom wordt vervanging noodzakelijk ge acht. tot het eigendom en beheer van woonwagens en stand plaatsen. Op dit moment worden deze werkzaamheden uitgevoerd door de gemeente. In het bij de gemeente in voorbereiding zijnde volkshuisvestingsplan zal nader worden bezien of, en zp ja in hoeverre, afspra ken kunnen worden gemaakt over de exploitatie en het be heer van de woonwagencen tra door de corporaties. OUDERKERK A/D IJSSEL - Donderdagmorgen 11 juli om half tien zal burgemeester Th. Bakkers van Ouderkerk aan den IJssel de politiewin kel aan de Dorpstraat 16 ope nen. Na afloop van de bijeen komst is er voor genodigden gelegenheid om onder het ge not van een kopje koffie de politiewinkel te bekijken. WADDINXVEEN - Komende vrijdag 12 juli van negen uur tot half zes is er weer ken teken graveren op het parkeerterrein bij winkelcentrum Groensvoorde in Waddinx veen. Volgens het organiserende bedrijf Automark worden gegraveerde auto’s niet gauw gestolen. vijftien is’, aldus Automark. ’Een goede reden om iets aan beveiliging te gaan doen’. Gestolen auto’s worden nor maal gesproken met valse pa pieren en met een ander ken- tekennummer weer doorver kocht. Als het oude nummer nog in de ruiten staat, ziet ie dereen dat het met de papie ren niet klopt en dus moeten de dieven alle ruiten vervan gen. Door de aangenomen wijzi ging is de werkingssfeer van de wet aanzienlijk uitgebreid. Tot nu toe kon de wet alleen worden toegepast in stads vernieuwingsgebieden. Nu zullen gemeenten die veel moeten bouwen en een regio nale opvangfunctie hebben, ook buiten deze gebieden sneller gronden kunnen aan kopen. Als een eigenaar zijn grond wil verkopen, moet hij deze eerst aan de gemeente aan bieden. De gemeente moet dan de geldende marktprijs betalen. Verder bleek de praktische toepassing van de huidige wet erg ingewikkeld te zijn. Ook daaraan is in de wetswij ziging tegemoet gekomen. Als het college van Burge meester en Wethouders snel moet reageren op de ontwik kelingen in de grondmarkt is het mogelijk gedurende maxi maal acht weken een voorlo pig voorkeursrecht te vesti gen. De wet treedt één dag na de publicatie in het Staatsblad in werking. Naar verwach ting zal dat nog deze maand zijn. Aanleiding voor deze wets wijziging waren de sterk op lopende grondprijzen in met name de bouwlokaties vopl- gens de Vierde Nota over de Acht vrijwilligers uit Wad dinxveen zullen de kinderen belangeloos begeleiden. Er is uiteraard ook professionele begeleiding. De vrijwilligers proberen in hun eigen ge meente geld te werven voor dit project. In Waddinxveen zijn er daar om plannen om de blinde kin deren iets mee te geven in de vorm van een boetseerwerk. Josiah Onemu, de Waddinx veense docent kunstzinnige vorming van Kreater, is be reid daarin twee groepen van maximaal 15 deelnemers een middag te onderwijzen. Een groep van 6-10 jaar van 14.00-15.30 uur en een groep van 11-16 jaar van 16.OO IT.30 uur. Dat gebeurt op woensdagmiddag 17 juli in de dependance van Kreater aan de Peter Zuidlaan. ende geest. Het zijn geen gemakkelijke beelden. Zij spreken niet on middellijk aan. Zij zijn herin neringen aan een rijke Afri kaanse cosmologie, maar zoe ken tegelijk naar algemeen menselijke waarden. Voor tien gulden extra kan men een speciale reflectiel- aag over de gravures laten aanbrengen, waardoor deze ook bij regen en ’s avonds bij weinig licht goed zichtbaar blijven. Dat verhoogt de pre- ventiewaarde. WADDINXVEEN - Het was vorige week woensdagmid dag 3 juli om kwart over drie een gezellige drukte in de kinderboerderij in het War naarplantsoen. Beheerder Rens Boogaard van de Waddinxveense kin derboerderij reikte op ver zoek van de Stichting We reldwinkel Waddinxveen die middag de prijsjes uit aan Ook de geiten hadden veel be langstelling, misschien wel omdat er ook iets lekkers in de zakjes zat. De kinderboer derij en de Wereldwinkel vonden het erg leuk geza menlijk iets te organiseren. opleiding te voltooien. Zijn zoekende aard drijft hem ech ter naar Wenen en Salzburg waar hij nieuwe vaardighe den verwerft, nieuwe vormen ontdekt. Toch vestigt hij er zich niet. Hij besluit als beeldhouwer en leraar terug te keren naar vië komen van donderdag 15 tot maandag 26 augustus voor vakantie naar ons land. In samenwerking met onder andere de Christelijke Biblio theek voor Blinden en slecht zienden (CBB) verblijven de kinderen bij Bartiméus te Zeist. De naam van het tehuis waar de meisjes en jongens in Zag reb verblijven is Vision of Hope1. Onder de bewoners zijn visueel (enkele meervou dig) gehandicapten. Vanuit Nederland wordt hulp geboden door het realiseren van vakanties, door het geven van training aan de staf van het tehuis in Zagreb (deskun digheidsbevordering) en door het leveren van onderwijs- en spelmaterialen voor visueel gehandicapten. Voor wie met Josiah Onemu mee kijkt naar de expressie van iedere vorm, naar de ruimte die geschapen wordt in ieder werk, ontmoet de niet aflatende drang van de kunstenaar en van ieder mens naar het andere, het nieuwe, het ware. De woonwagenbewoners zijn om financiële redenen niet in de gelegenheid zelf een nieu we woonwagen te kopen. Evenmin is in deze gevallen een huurkoopconstructie fi nancieel haalbaar. Tegen de ze achtergrond wordt voorge steld het drietal in aanmer king te laten komen voor een huurwoonwagen. In verband hiermee stellen B. en W. de gemeenteraad voor om drie woonwagens te ko pen voor in totaal ƒ191.000,-. Voor transport- en plaat singskosten moet in totaal re kening worden gehouden met ƒ11.000,-, terwijl een post voor onvoorzien en afronding van ƒ3.000,- is opgenomen. De aanschaf van nieuwe woonwagens ten behoeve van verhuur geschiedt als regel door middel van een huur koopconstructie. Maar die constructie blijkt in deze ge vallen niet mogelijk. De voordelen voor de gemeen te als eigenaar zijn geen on derhoudskosten en het eigen dom wordt overgedragen en de voordelen voor de woonwa genbewoners zijn op termijn eigendom en eigen verant woordelijkheid. In het Besluit Beheer Sociale Huursector (BBSH) zijn ta ken van woningcorporaties opgenomen met betrekking Afrika.Verder waren er nog zes troostprijsjes om uit te de len aan Anouk van der Velde, Esther Stuurman, Lianne Stuurman, Jade Kasdorp, Rianne Dros en Claudia van der Tol. DEN HAAG/WADDINXVEEN - De Eerste Kamer heeft een door minister Margaretha de Boer (VROM) inge diende wijziging van de Wet Voorkeursrecht Gemeen ten aanvaard. Van de nieuwe wetswijziging kan mis schien ook Waddinxveen gaan profiteren. Ie jaren later schroomt hij niet deze prestigieuze baan op te geven en zich met zijn gezin in Nederland te vesti gen. Josiah Onemu kiest opnieuw voor een onzekere toekomst, vuur. Kunst Overtuigd familie-mens, op- tegenwoordig weer recht betrokken bij de maat deel uitmaken gaan' schappelijke en culturele ont wikkelingen van zijn nieuwe vaderland, blijft hij als kun- WADDINXVEEN - De Rabobank Waddinxveen (Kerk- weg-Oost) meent dat in deze tijd de overstap van een huurhuis naar een koophuis verrassend snel is ge maakt. In een advertentiecampagne wordt daar de aan dacht voor gevraagd. Ruimtelijke Ordening (Vin- ex). Hoewel daar inmiddels al veel gronden door bouwon dernemers zijn verworven, die daar de verstedelijkings- taakstelling zullen uitvoeren, kan deze wet ook in deze ge bieden nog betekenis hebben. Waar gronden zijn aange kocht met als enig doel die verder te verhandelen kan de vestiging van het voorkeurs recht deze ontwikkeling stop pen. De bedrijfskringprijs, die is toegekend door de regionale werkgeversorganisatie NCW West-VNO, werd uitgereikt door voorzitter W.F. Veene- man. De VOA heeft de prijs gewon nen omdat zij op professione le wijze de belangen van het bedrijfsleven behartigt bij de gemeente. De gemeente ziet de VOA als een belangrijke partner. De VOA vertegenwoordigt een zeer groot deel van de be drijven in Alphen aan den Rijn. Zij organiseert tal van ledenactiviteiten en vervult daarmee een belangrijke so ciale functie voor onderne mers in Alphen. De verenigng wordt geleid door een bevlo gen bestuur en een vakkun dig secretariaat. Voor de prijs waren in totaal 13 bedrijvenkringen als kan didaten aangemeld. NCW West-VNO heeft de winnaar laten kiezen door een jury. dinxveense jeugd van 6-16 jaar volgende week woensdagmiddag 17 juli twee kleibijeenkomsten gehouden met de Wad dinxveense beeldend kun stenaar Josiah Onemu. Deze activiteiten brengen overigens ook geld in het laatje. De blinde kinderen van 10-18 ka’s beroemdste bronsgie- tersstad een docentschap te aanvaarden aan de universi- teit. Hij lijkt een succesvolle car- Dieven houden niet van wer ken, dus stelen ze liever de niet-gegraveerde auto’s. De verzekeraars hebben naar het effect van graveren on derzoek gedaan en bevelen sedertdien het graveren van harte aan. Als er naast het kenteken ook nog het landenteken NL in de ruiten wordt gegraveerd valt het nog sneller op als de auto met buitenlandse kenteken platen de grens over gaat. De auto is dan overal, ook in het buitenland, herkenbaar als De accommodatie en het sto ken van de oven zijn enthou siast door het centrum voor kunstzinnige vorming Kre ater beschikbaar gesteld. De toegangsprijs bedraagt 5,-. Behalve materiaalkosten komt dit bedrag ten goede aan het eerder genoemde pro ject. WADDINXVEEN - De maandelijkse informatie bijeenkomst voor (aan staande) moeders van de borstvoedingsorganisatie ’La Leche League’ wordt donderdagavond 18 juli om acht uur gehouden op het adres De Genestetlaan 3 in Waddinxveen (tel. 0182-619964). Het thema van deze avond is het voorkomen en oplos sen van moeilijkheden zo als bijvoorbeeld pijnlijke tepels en ontoereikende melkproduktie. Het wordt een avond vol tips en infor matie. Zwangere en al voedende vrouwen zijn van harte welkom. Voor nadere in formatie, telefonische hulpverlening of verhuur van een elektrisch kolf ap paraat, kan men terecht bij Riet Boef (tel. 0182- 395225). Het is weer 1 juli geweest. Voor menig huurder betekent die datum dat andermaal de maandelijkse woonlasten met ongeveer vijf procent om hoog zijn gegaan. De huurder ziet ieder jaar zijn huur stijgen. Voor hui zenbezitters lijkt op dit mo ment het omgekeerde te gel den. De hypotheekrente ver toont al enkele jaren een dalende trend, met als resul taat een zeer gunstige rente stand waardoor velen inmid dels een huis kunnen kopen. Cijfers van de Vereniging Ei gen Huis wijzen bovendien uit dat in veel gevallen een ei gen woning nu goedkoper is dan een huurwoning. ’Ook voor u zou een vergelij king tussen uw huidige huur lasten en de kosten van een eigen huis wel eens sterk in het voordeel van een koopwo ning kunnen uitvallen’, aldus de hypotheekadviseurs van de Rabobank Waddinxveen. Het grote voordeel van huren is natuurlijk dat de huisbaas het onderhoud van het pand voor zijn rekening neemt - voor de bewoner een hele zorg minder. Echter, omdat een huurhuis in zijn oorspronkelijke staat moet worden achtergelaten, zullen huurders over het al gemeen geen grote verbete ringen aanbrengen in hun woningen. Immers, alles wat zij investeren, gaat bij huur- opzegging verloren. Dat betekent dat een huurder in vijftien jaar zijn huursom praktisch ziet verdubbelen, terwijl de kwaliteit van zijn woning al die tijd min of meer gelijk blijft. En van waarde stijging is al helemaal geen sprake. Een eigen huis daarentegen zal - mede vanwege de WADDINXVEEN - Het college van Burgemeester en Wethouders heeft de Waddinxveense gemeenteraad ge vraagd 205.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aankoop en exploitatie van drie huurwoonwagens. De betreffende woonwagengezinnen blijken niet in staat deze woonwagens zelf te kopen, bijvoorbeeld door een huurkoopconstructie. De verhuur is vooralsnog in han den van de gemeente Waddinxveen. DEN HAAG/WADDINXVEEN - De Vereniging van On dernemingen in Alphen aan den Rijn en omgeving (VOA) heeft de prijs voor de beste Zuidhollandse be- drijvenkring in 1996 gewonnen. Een van de dertien kandidaten was ook de ondernemingskring ’Indus trieel Contact Waddinxveen’ (ICW). WADDINXVEEN/GOUDA - De Waddinxveense kunste naar Josiah Onemu exposeert tot en met zondag 11 au gustus twaalf vann zijn beelden in de Goudse Cathari- natuin (Achter de Kerk). De Waddinxveense journalist Bert J. Woudenberg verrichtte vrijdagmiddag de ope ning van de eerste beeldententoonstelling uit een reeks twaalf van zijn beelden in de Goudse Catharinatuin, die van maandag tot en met zaterdag is geopend van 8.30-17.00 uur en op zondag van 12.00-17.00 uur. (Foto: Archief Sjaak Noteboom). Verwacht wordt dat van de wetswijziging een dempende werking op de grondprijsstij gingen zal uitgaan. In een binnenkort door het ministerie van VROM uit te geven circulaire zal aangege ven worden welke gemeenten het voorkeursrecht kunnen gaan toepassen. een gestolen, Nederlandse auto. Beveiliging door middel van graveren van kentekens is een goedkope en effectieve vorm van beveiliging. Veel mensen waren het van plan, ‘maar het kwam er nooit van*. Nu is er in Waddinxveen weer de mogelijkheid ieders kostbare bezit wat beter te beschermen. Deze week houdt het snelle kwaliteitsteam van Auto mark, dat al tien jaar in Ne derland professioneel kente kens graveert, een speciale actie in Waddinxveen. Door de snelle werkmethode zijn er geen wachttijden en hoeft men geen afspraak te maken. Het aanbrengen van de gravures kost slechts en kele minuten. Het graveren van het kente ken met NL kost 25,- per auto. Dit is inclusief twee waarschuwingstickers op de voorportieren. beling in die periode van het aantal gestolen auto’s. Maar nog steeds worden er nieuwe auto’s ont vreemd. Dankzij tal van pre- lijke, steeds wisselende holle ventiemaatregelen stijgt het huidige aantal van 35.000 ge stolen auto’s echter op dit mo ment niet meer. Volgens het Vermiste Auto Register (VAR) leiden alle preventiemaatregelen bij nieuwe auto’s echter tot een grotere diefstal van oudere auto’s. Dieven verleggen hun werk terrein, ook al omdat men in Oost-Europa graag ‘bekende modellen' wil, in verband met het voorradig zijn van reser veonderdelen. Van iedere 150 auto’s, wordt er jaarlijks één gestolen. ’Heeft u een bepaalde auto tien jaar lang, dan betekent dat dat de kans op diefstal over die periode dus één op Bert Woudenberg, die van de gelegenheid gebruik maakte in te gaan om diverse compe- titie-elementen tussen Gouda en Waddinxveen, maakte duidelijk dat kunst behoorlijk in de politieke en maatschap pelijke belangstelling staat. Volgens hem zijn overigens ook heel wat kunstenaars op Benin (Nigeria) om er in Afri- zoek naar een nieuwe identi- teit: wat is schoonheid, wat is vakmanschap, wat is authen ticiteit? Daardoor lijkt kunst meer uit te gaan draaien op filosofisch rière te beginnen. Maar enke- en psychologisch zelfonder zoek in plaats van een esthe tische aangelegenheid, waar bij blijmoedigheid, optimisme en idealisme helaas soms ver is te zoeken. ‘Schilderen en beeldhouwen liggen onder vuur. Kunst moet tegenwoordig weer meer maken van het dagelijkse le ven. Wat je ziet zijn installa ties, body-performances, tekst, arme materialen en in formele opstellingen. Alle daagse gebruiksvoorwerpen als kunstenaarsmaterialen1, analyseerde de Waddinx veense journalist. ‘Ze zouden ons moeten leren met andere ogen naar dood normale dingen te kijken, gen van Josiah Onemu’s vors- Maar zonder toelichting van de kunstenaar op zijn werk heb je tot al die kunstuitin gen geen toegang. Het leeft allemaal alleen in de gedach ten van de kunstenaars. In feite zijn hun werken daar door doofstom1. Bert Woudenberg gaf aan dat naar zijn mening het leven van Josiah Onemu lijkt te worden gekenmerkt door een voortdurende trektocht op zoek naar het nieuwe, het be tere, het ware. Als jong kunstenaar verlaat hij zijn geboorteland om in Den Haag zijn professionele schaarse bouwgrond in Ne derland en de toenemende vraag op de woningmarkt - in de toekomst alleen maar in waarde stijgen. Met iedere verbetering die de huiseigenaar daarnaast aan brengt, zoals een erker, serre of bijkeuken, neemt de waar de van de woning alleen maar extra toe. Afgezien van het woongenot dat een eigen huis iedereen dus biedt, is de woning tevens een optimale oude-dagvoor- ziening. Men kan bijvoor beeld, wanneer de hypotheek eenmaal is afgelost, het eigen huis te gelde maken om verre reizen te ondernemen. Voldoende redenen voor huurders dus om het kopen van een huis in overweging te nemen. Hypotheekadviseurs zetten met behulp van de mo dernste computerprogram ma’s alle mogelijkheden en wensen in een handomdraai op een rijtje, zoals prijsklas se, de beste hypotheekvorm, het fiscale voordeel en de maandelijkse lasten. De Rabobank Waddinxveen beschikt sinds kort over een eigen Rabo Hypotheeklijn (tel. 06-9279, 20 cent per mi nuut). Elke dag kan men daar terecht met de meest uiteenlopende vragen op het gebied van hypotheken door het intoetsen van wat finan ciële gegevens. De computer berekent dan razendsnel uw mogelijkhe den. De berekening kan men vervolgens ook thuisgestuurd krijgen. Ook kan men - tot 23.00 uur op werkdagen - di rect worden doorverbonden met een medewerker van de Rabo Klantenservice of an ders een boodschap achterla ten voor een persoonlijk ge sprek op een later tijdstip. ‘Wereldwinkel een goede zaak omdat iederéén een kans moet krijgen een eigen toekomst op te bouwen', was de goede oplossing van de re bus die de Wereldwinkel uit deelde tijdens de kinderboer- derijdag op zarterdag 1 juni. Twee kinderen, Ruurd Stolk en Christa Hoogerbrug, kre gen een hoofdprijs: een hou ten puzzel gemaakt in Kame roen, want de Wereldwinkels in Nederland geven nog steeds extra aandacht aan Deze bestond uit voorzitter mr. R.P.M. de Bok van de Ka mer van Koophandel Rotter dam, directeur communicatie drs. H.H.M. Klooster van de landelijke Vereniging VNO- NCW, prof.dr. M.P.Ch.M van Schendelen van de Erasmus Universiteit, burgemeester *<”9 Wereldwinkel Waddinxveen). J.F. Sala van Brielle en be- van de jury was A. Groenen- dijk, eveneens bestuurslid van NCW West-VNO. vrijblijvende kennismaking betaalt u 13,75. De prijsuitreiking vond plaats tijdens een feestelijke bijeenkomst van NCW West- VNO voor alle bedrijvenkrin gen in Zuid-Holland bij het European Patent Office in Rijswijk. De bijeenkomst werd georga niseerd in samenwerking met de Belangenvereniging Be drijven Rijswijk (BBR), die de kinderen die meegedaan heb- prijs de vorige keer heeft ge wonnen. WADDINXVEEN - Om twintig blinde kinderen uit voor malig Joegoslavië te verrassen met boetseerwerk wordt op initiatief van Vision of Hope’ voor de Wad- Sedert 1980 stijgt de auto diefstal jaarlijks met zo’n 5%. stenaar op zoek naar nieuwe Dat komt neer op een verdub- vormen. Hij experimenteert met ge heel nieuwe concepten en probëert sculpturen te schep- veel pen die bestaan uit afzonder en bolle vormen. De werken op zijn tentoonstelling getui- 1 i - jaar uit voormalig Joegosla- ieerder Rens Boer Het was 5. Naam: Adres: Plaats: Tel.: (voor controle op de bezorging) Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Rijn en Gouwe, Afdeling Abonnementen, Antwoordnummer 10008, 2400 VB Alphen aan den Rijn. I I I VVtIXCII VW</I Z.GVLII UMI III MV M M O YVUI Ik heb de afgelopen drie maanden geen proefabonnement gehad 1 op Rijn en Gouwe. Naam: Adres: Postcode: 4-

Weekblad voor Waddinxveen | 1996 | | pagina 15