Veel meer met nieuwe OVW terughoudend bekeuringen in verkeer n Boskoopse scouts nemen bezit van bos Lierop winkeltijden O Obstakels op stoepen vaak een probleem voor visueel gehandicapten Zevende plaats en kippenvel voor zwemmer Mark van der Zijden Publiek vraagt zelf om meer politietoezicht Ubel BV op Coenecoop Fotowedstrijd Kijk op kleur i I WE MAKEN ALLEMAAL WEL EENS BROKKEN, ...TOCH? PAGINA 11 WOENSDAG 31 JULI 1996 WFFKRLAD VOOR WADDINXVEEN Door Hans Démoed Voorzitter Gerrit van Ringelenstein van de Ondernemers Vereniging Waddinxveen toen hij eind vorig jaar werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. (Foto: Sjaak Note- boom). Organisatie Invasie Mark, vlak voor zijn vertrek naar Atlanta, toont de tekst op zijn shirt. (Foto: A. Fioole) H paardenkamp geweest in Bel gië. Rijden door de bossen, heerlijk is dat. Maar dan ga ik niet alleen natuurlijk.’ Twee keer per week gaat Jo- regels om de zaak goed in de hand te houden. Met zoveel mensen op zo’n groot terrein vergt een dege lijke aanpak. Niets wordt dan ook aan het toeval overgela ten, wat niet wegneemt dat er Een ongemak dat maar voor lief werd genomen. Het be zoek van de CDA-delegatie re geldprijzen van 250,-, 150,- en 100,- te winnen. De uiterste Hoogenband zwom als laatste naar het nieuwe Nederlandse record. Het goud ging naar de Amerikanen. Zweden werd tweede en Duitsland derde. Mark heeft de finale als een fantastische ervaring beleefd. De 14.000 dolenthousiaste toeschouwers zorgden voor een sfeer die de Boskoper nooit eerder meemaakte. ’Ik kreeg er kippenvel van’, liet hij weten. Na de estafette was de koek op voor Mark. Zijn resterende dagen in At lanta probeert hij zo aange naam mogelijk door te bren gen, met het bezoeken van andere wedstrijden. Op 6 au gustus keren de zwemmers terug naar Nederland. doet ze niet vaak. Dat heeft te maken met haar relatieve on bekendheid met haar omge ving, al gaat ze haar actier adius steeds meer vergroten. Maar zonder de ogen van haar hond zijn er teveel pro blemen door bijvoorbeeld re clameborden of auto’s die half te bereiken. Dat daar nog wel wat geïmproviseerd moest worden hoort natuurlijk bij zo’n kamp. De rijksoverheid heeft een aantal jaren een beleid inge zet dat is gericht op structu rele verbetering van de ver keersveiligheid. Er zijn ook grote financiële impulsen aan gegeven. Desondanks is er stijging waarneembaar van het aantal verkeersslacht offers, ook in deze regio. Zo wel de gemeenten Boskoop als Rijnwoude doen lokaal en regionaal pogingen om de verkeersonveiligheid te be strijden. In dat gevecht spe len ook belangenverenigin gen als de Fietsersbond ENFB, de Voetgangersver- eniging en Veilig Verkeer Ne derland (WN) een belangrij ke rol. Ook bij de ondervraag de verkeersdeelnemers uit de wezigheid van veel brandba ren van de gevreesde eiken- processierups. De rupsen zijn al tot vlinders geworden maar in de aanwezigen eiken zitten nog veel van hun De jury, die bestaat uit Anil Ramdas, Vincent Mentzel, Anneke van Veen, Felix de ten. Jolanda is op de hoogte Rooy en Willem Diepraam, van de Werkgroep Gehandi capten in Boskoop, maar om dat ze nog maar kort in Bo skoop woont heeft ze nog wei nig contacten kunnen leggen, dat verandert mogelijk in de toekomst nog. Wel gaat ze re gelmatig met haar man fiet sen. Samen met de tandem. geleidehonden het tot hun achtste jaar goed doen, daar na wordt het minder. Het verantwoordelijke werk vraagt veel van het dier en er komt een moment dat ze het moeilijk op kunnen brengen. Roetje werd steeds zenuw- ’Mijn ervaring is dat hier de achtiger en dat werd nog er ger toen ze een keer tussen de treindeur bekneld kwam te zitten. ’Ze zag er tegenop, dat kon je merken. Ze hield de staart omlaag als ik de beugel BOSKOOP/LIEROP - Indrukwekkend, dat is in één woord de omschrijving van het gezamenlijke vakantie kamp van scoutingcentrum De Schout in een riant bos perceel bij het Brabantse Lierop. GOUDA/WADDINXVEEN - Voor de Goudse fotowedstrijd ‘Kijk op kleur' van het Ver zetsmuseum Zuid-Holland en de Stichting Provinciaal Plat form Anti-Racisme is al een aantal goede foto’s ingezon den. Maar meer foto’s zijn welkom. De fotowedstrijd ‘Kijk op kleur' wil de mensen bewus ter laten kijken en nadenken over de gekleurde samenle ving van Nederland. Er is een hoofdprijs van 1.000,- te winnen met de bes te foto die het meest aansluit bij het thema. Naast de hoofdprijs zijn er landa zwemmen, in Gouda of per categorie nog drie kleine- Waddinxveen. Ze rijdt mee met het trimclubje dat ge bruik maakt van het busje, uiterste sluitingsdatum is Zwemmen gaat haar goed af, maandag 19 augustus 1996. ze trekt haar baantjes dicht langs de basinrand zodat ze zich op het geluid kan rich- is voor het scoutingcentrum en het vakantiekamp. vormde een goede gelegen- De jaarlijkse exploitatie heid voor een bezoek en voor de meeste CDA’ers was het een aparte ervaring. Wie voor het eerst een vakan tiekamp van De Schouw bin nenloopt gelooft z’n ogen niet. Dat gevoel van wordt alleen maar sterker als de leiding uitlegt wat er alle maal komt kijken op het ge bied van voeding, watervoor ziening, sanitair, organisatie van activiteiten, toezicht en van De Schouw beloopt ongeveer drie ton en een heleboel van dit geld komt binnen van le den, donaties, acties, verkoop van dieren (van de eigen kin derboerderij, papierinzame- verbazing ling e.d.). veel waardering voor de voor lichting en het verkeerson- derricht. Dit sluit ook aan bij het regio naal beleid, waarin de ver- keerseducatie in het basis- en voortgezet onderwijs de pei ler is van het beleid. Opval lend is ook dat veel personen in het onderzoek pleiten voor meer politietoezicht. De on dervraagden verwachten wei nig heil van hogere boete’s en straffen, nadat een verkeers overtreding is begaan. Risico’s Jolanda Benschop met haar honden Roetje en Cora. (Foto: A. Fioole) Daar het buitencentrum dit jaar 25 jaar bestaat is beslo ten met alle groepen een ge zamenlijk zomerkamp te hou den. Dat niet normaliter niet gebeurt, heeft een praktische reden: er is een dermate grootschalig perceel voor no dig dat het moeilijk te realise ren valt. Alle groepen verken ners, welpen, gidsen, kabou ters en bevers plus de bijbehorende staf omvatten zo’n vijfhonderd personen. Dit allemaal in tenten en an dere voorzieningen vergt een flink terrein. Daarom is al anderhalf jaar geleden begon nen met de eerste voorberei ding. Bij Lierop vond men een geschikt perceel, een ruim, zacht glooiend stuk bos waar in voldoende ruimte is voor alle benodigde onderkomens en met nog genoeg ruimte over om in te verdwalen. Een kolonne vrachtwagens bracht het meeste materiaal over waarna op 20 juli de kwartiermakers en wat oude re verkenners begonnen het kamp voor te bereiden. Zij gingen voor twee weken. De volgende golf vormden 132 verkenners die zich met over gave stortten op het realise ren van de meest fantasievol le bouwsels. Vooral deze groep heeft het bouwen van ’tenten’ tot ware architectuur beeld een reliëftegel aan te brengen. Zo’n voorziening hoeft niet veel te kosten. Der gelijke ongemakken ten spijt weet Jolanda zich in en om huis goed te redden. Daar naast heeft ze een passie voor paardrijden. Regelmatig be zoekt ze een manege in Lei den. ’Ik reed daar al toen ik nog in Oegstgeest woonde. Het is een manege speciaal voor gehandicapten maar er rijden ook veel niet-gehandi- capten. Paardrijden is erg leuk, ik voel me dan veel vrij er, al ben ik soms wat bang om te vallen. Figuren rijden doe ik ook, dat is wel moeilijk en heb dan hulp nodig van ie mand die me van de kant toe roept zodat ik me kan oriën teren. We zijn een keer op een ten. Maar in werkelijkheid is het anders. Het zijn vooral de grootwinkelbedrijven die zich tot het uiterste hebben inge spannen om de openingstij den en de zondagsluiting te doorbreken'. Of dat in het belang van de consument is betwijfelt Ger rit van Ringelenstein ten sterkste. ‘Diverse onderzoe ken hebben overduidelijk uit gewezen dat de consument hierop niet echt zit te wach ten. Het is meer een handige zet van het grootwinkelbe drijf om dit geruisloze instru ment te gebruiken om de kille sanering van het midden- en kleinbedrijf sterk te bevorde ren'. ‘De klok wordt nu wel heel duidelijk terug gezet. Jaren lang is er letterlijk gevochten om - ook voor onze medewer kers - voor wat betreft werk tijden en loon op gelijke voet te komen met het bedrijfsle ven. Het is voorbij. Nog even en de detailhandel is weer te rug bij af. Volgens de OVW- voorzitter is het niet denk- verheven. Ook de groep gid sen kan er wat van. Wie het genoegen smaakt in. altijd onbeheersbare factoren het kamp rond te kijken, be- zijn. Dat was dit jaar de aan greep meteen waarom de bouwsels maanden voorberei ding vergen. Alles is van te voren goed doordacht, uitge rekend, gereedgemaakt en zorgvuldig gepast om in het kamp het gewenste resultaat brandbaren die jeukende bul ten en huidirritaties veroor zaken. WADDINXVEEN - Als gevolg van de nieuwe winkeltij denwet kunnen en mogen ook de winkels in Waddinx veen op werkdagen open zijn van ’s morgens zes uur tot ’s avonds tien uur. Verder is er de mogelijkheid maxi maal twaalf zon- en feestdagen per jaar de winkeldeur open te zetten. BOSKOOP/ATLANTA Zwemmer Mark van der Zij den is een fantastische erva ring rijker na zijn optreden tijdens de Olympische Spelen in Atlanta. De Boskoper maakte deel uit van de Ne derlandse estafetteploeg die op de vier maal 200 meter in de finale als zevende eindig de. Geen medaille dus maar wel een formidabele prestatie want de ploeg zette in de voorronden al een nieuw Ne derlands record neer en scherpte dat in de finale nog eens met twee seconden aan. Mark zwom zijn 200 meter in een tijd van 1.50.77 en vebe- terde daarmee zijn persoon lijk record. Het Néderlandse iemand niet stopt’, js haar antwoord. Wel zou ze het prettig vinden als oversteek- beeldig dat met name de klei ne middenstander die veelal samen werkt met z’n vrouw in velerlei opzichten hiervan de dupe wordt, ‘waarbij we onze medewerkers nog buiten beschouwing laten, terwijl die toch onze grootste zorg zou moeten zijn'. Gerrit van Ringelenstein ver wacht dat zowel voor de één als voor de ander de sterk wisselende werktijden in het gezin, het vereningsleven en de verschillende levensver banden voor grote spannin gen zullen gaan zorgen. ‘Met deze visie en de weten schap dat binnen onze Onder nemers Vereniging Waddinx veen een grote verscheiden heid aan gedachten van geloof en opvatting van le venswijze voorkomt en er nauwelijks behoefte bij de consument bestaat voor ver ruiming van openingstijden adviseren wij de Waddinxve- ners ondernemers om uiterst zorgvuldig en zeer terughou dend met de verruiming van openingstijden om te gaan'. Vanuit deze gedachten heeft het bestuur van de OVW dan ook het gemeentebestuur ge adviseerd met de verruiming van winkeltijden in het Gou- wedorp terughoudend om te gaan. Eén van de slogans die in de campagnes wordt gebruikt is: ’de heer in het verkeer is meestal een dame!’. Dit beeld wordt ook bevestigd in het ge houden onderzoek. Vrouwen houden zich beter aan de re gels en is minder vaak bij ver keersongevallen betrokken. Toch lopen vrouwen meer ri sico’s in het verkeer, met na me als automobilist. Onder vrouwen zijn er acht ongeval len per miljoen afgelegde ki lometers en bij mannen zijn het vijf ongevallen. Het aantal auto-ongevallen is na een lichte daling in de ja ren 1993 en 1994 in het afge lopen jaar weer gestegen. Ook wordt er door de jaren heen steeds harder gereden. In 1990 was de gemiddelde rijsnelheid op autosnelwegen met een maximumsnelheid van 120 kilometer per uur 119 km/u. In 1995 is dat in middels gestegen naar 122 km/u. Op 50- en 80-km wegen wordt zachter gereden dan in voorgaande jaren. De ver schillen zijn echter zeer ge ring. Ondanks een fel ingezet ver- keersveiligheidsbeleid is er tot nog toe geen verbetering opgetreden. Anderzijds kan worden gesteld dat er, wan neer er geen maatregelen zouden zijn genomen, een sterke stijging van het aantal verkeersongevallen zou zijn geweest. Een belangrijke fac tor is ook de nog steeds toene mende (auto)mobiliteit in ons land. Een verdere verscher ping van het beleid zal ook in de komende jaren nodig zijn, zeker in een dichtbevolkt ge bied als de randstedelijke re gio. regio is er een draagvlak voor veilig- heidsbevorde- rende maatre gelen. Er is met name zwemmen heeft ten aanzien van vier jaar geleden een op merkelijke progressie doorge maakt. Toen was de nationa le estafetteploeg kansloos, nu behoren Mark en zijn ploeg genoten tot de beste zeven van de wereld. In de eerste ronde startte de Boskoper als laatste van de vier maar was zo gretig dat hij te snel ver trok. Dat moest hij bezuren in de tweede ronde. De ploeg leiding deelde Mark, net als de andere zwemmers volledig kaalgeschoren, voor de finale in als tweede zwemmer. Mar cel Wouda zorgde voor een goede opening, Mark nam over, gevolgd door Martin van der Spoel. Pieter van den In Waddinxveen zijn de ge meenteraadsleden verdeeld over de verruiming van de openingstijden. Voor- en te genstanders van de nieuwe winkeltijden hebben daar zo hun eigen argumenten voor. Verwacht wordt dat er een compromis zal wordenn ge sloten. In zijn openingswoord op de laatst gehouden vergadering van de Ondernemers Vereni ging Waddinxveen (OVW) heeft voorzitter Gerrit van Ringelenstein niet alleen de technologische en maat schappelijke ontwikkelingen aangestipt, die beiden veel veranderingen teweeg zullen brengen, maar ook de 24 uurs economie waarvan de verrui ming van de winkeltijden een onderdeel is. ‘Deze ontwikkeling is zeer be- treurenswaardig, maar wel realiteit', aldus de OVW-voor- zitter. ‘Ook hier zien we dat vallende muren niet zijn te gen te houden. Het zijn ogen schijnlijk van die kleine aan passingen, waarbij iedere keer opnieuw het stokpaardje van stal wordt gehaald dat niemand gedwongen wordt zijn of haar deuren wel of niet open te doen'. ‘Wij leven in een vrij land en iedere ondernemer die kan sen ziet moet ook de gelegen heid krijgen om die te benut- zal vrijdag 6 september bepa len welke foto’s een prijs ver dienen. De details van de fotowed strijd staan vermeld op een folder die is te verkrijgen bij het Verzetsmuseum Zuid- Holland, Turfmarkt 30, Gouda, tel. 0182-520385. Afgelopen zondag was sprake van een complete Boskoopse werd door de kampleiding bij- invasie toen honderden ou- zonder op prijs gesteld en van ders een bezoek brachten. de gelegenhed is gebruik ge- Twee dagen eerder was een maakt om eens uit te leggen flinke delegatie van het CDA welk een organisatie er nodig Boskoop te gast en werd har telijk onthaald. Het jubileum Behalve een enkele poster wordt in Boskoop aan deze actie niet veel gedaan. Dat wil niet zeggen dat er in het boomkwekersdorp geen ver beteringen denkbaar zijn. Een goede reden voor een ge sprek met Jolanda Benschop, die sinds een jaar met haar man F woont. Jolanda komt uit Oegstgeest en heeft zich na haar huwelijk in Boskoop ge vestigd. Vraagt een verhuizing van een ziende al aanpassing, voor een visueel gehandicap te speelt dit nog veel sterker. Er moet een compleet nieuwe wereld ontdekt worden en dat gaat veel langzamer dan bij leen de straat op, met de stok, zienden. Jolanda is blind ge boren maar heeft zich met wat hulp altijd goed weten tp redden. Heeft een behoorlijke opleiding achter de rug. Het grootste probleem, sinds ze in Boskoop woont, is de verou dering van haar gitzwarte, tien jaar oude hond Roetje. Jolanda weet te vertellen dat op de stoep staan geparkeerd. 1 Paaltjes midden op de stoep zijn evenmin populair bij blinden. Ook het oversteken van wegen is niet van gevaar ontbloot, al is het volgens Jo landa in Boskoop niet zo erg als ze het elders meemaakte. dehondenschool van Martin Gaus maakte ze kennis met Cora, een lichtbruine teef met een lief karakter, nu an derhalf jaar oud. Ze heeft een training van een halfjaar als geleidehond achter de rug en moet nu nog veel oefenen als begeleider van Jolanda. Dat Berry in Snijdelwijk vergt nog even tijd. ’Nee, er is T geen sprake van jaloezie bij Roetje. Dat is mij erg meege vallen. Je kan gewoon mer ken dat ze blij is dat het niet meer hoeft. De twee honden kunnen het samen prima vin den. Als ik met Cora op stap ga, gaat Roetje vaak mee maar ze kan ook goed thuis blijven’, meldt Jolanda. Al- WADDINXVEEN - Een op de zes verkeersdeelnemers kreeg in 1995 een bekeuring. Dat is een toename ten op zichte van de jaren daarvoor toen één op de acht een prent kreeg. Dit blijkt uit een jaarlijks onderzoek door het bureau Traffic Test in opdracht van Rijkswaters taat. Het onderzoek wordt uitgevoerd onder een repre sentatief aantal verkeersdeelne mers; naar eigen gedrag in het ver keer en naar meningen en op vattingen over verkeer, ver keersveiligheid en het door de overheid gevoerde beleid. Per provincie worden vol doende personen onder vraagd, zodat de regionale verschillen in verkeersge drag, meningen en opvattin gen zichtbaar worden. Het onderzoek staat bekend als het Periodiek Regionaal On derzoek Verkeersveiligheid (PROV) en is in 1995 voor de zesde maal uitgevoerd. Aan het onderzoek is meegewerkt door ruim 9.000 Nederlandse verkeersdeelnemers. Het is duidelijk dat de verkeersdeel nemer in Zuid-Holland an ders tegen verkeer en ver keersveiligheid aankijkt dan een verkeersdeelnemer uit Friesland. Uit het onderzoek komt een aantal zaken tot uiting. Aller eerst de toename van het aantal bekeuringen. De on dervraagde personen die een bekeuring ontvingen zijn met name automobilisten. In de randstad gaat het met name om foutief parkeren of snel heidsovertredingen. Vreemd genoeg ervaart de weggebrui ker niet dat de kans om voor een overtreding gepakt te worden groter is geworden. Dit komt waarschijnlijk door dat de overtreder steeds min der wordt aangehouden en dat de overtredingen onop vallend op kenteken worden afgehandeld. Slachtoffers Dat is alleen maar menselijk! Op het gebied van autoschade, personen en vrachtwagens maken wij het allemaal weer gegarandeerd in orde voor u. GLASBEEK AUTOSCHADE B.V. meeste automobilisten wel stoppen als je de stok uit steekt bij het oversteken.’ Ze moet wat lachen om de ver baasde reactie op ’de meeste’. Het kan immers maar raar omdeed of ze ging op de grond aflopen. ’Je merkt het wel als liggen. Echt zo van: moet ik nu alweer’, vertelt Jolanda met een lachje. De tijd was dus rijp om naar een ander plaatsen makkelijker te vin- hond om te zien. Bij de gelei- den zouden zijn door bijvoor- WADDINXVEEN - Ubel BV heeft haar vestigingen in Am sterdam en Dordrecht opge geven voor een nieuwe, mo derne vestiging op het bedrij venpark Coenecoop in Waddinxveen, die inmiddels in gebruik is genomen. Ubel BV is één van de toon aangevende distributeurs van appendages (afsluiters, koppelingen) en kogel- en rol- lagers in Nederland en de Be nelux en werkt samen met ruim 200 fabrikanten over de hele wereld. Het bedrijf heeft ook een vestiging in België. De centrale ligging van Wad dinxveen in de Randstad komt de doelmatigheid in de dienstverlening aan de Ne derlandse industrie en inge nieurs- en adviesbureaus ten goede. De verhuizing is benut om te gelijk de modernste commu nicatiemiddelen te installe ren, waaronder een logistiek programma dat is gericht op snelle levering aan de afne mers. De nieuwe vestiging in Wad dinxveen biedt Ubel ook de gewenste ruimte voor haar toekomstplannen. De onder neming bestaat dit jaar 75 jaar en is van plan vanuit Waddinxveen haar diensten te intensiveren. Tot het dienstenpakket be hoort het technisch adviseren en ondersteunen van klan ten, zowel ad hoe als in pro- jectverband. BOSKOOP - ’Dialoog in het donker* is een landelijk pro ject om zienden wat meer begrip te laten krijgen voor de specifieke problemen die visueel gehandicapten in het dagelijks leven ondervinden. IK' JU. x '«'''V '5 iv,+ OSS»® i 8® '••■■■f-s GMMTttBtDRUf NOORDKAOE 24 - 2M1 EV WADDINXVEEN TEL: 0182-612588 FAX: 0182-81121» gg NEDERLANDSE VERENIGING VAN ONDERNEMERS tN HET CARROSSÊRIÊBÊDRIJF -■

Weekblad voor Waddinxveen | 1996 | | pagina 11