Trekker Trek Cincinnatti Chorale zingt in Sint Jan Jeugdvoetballers kloppen Amerikanen en Russen Prehistorie luilakvoetbal Zonnig lustrum voor Rijnwoudse zeiler Heiner naait olympische plak Bedrijfsleven vertegenwoordigd in platform Groene Hart ij l 1 J PAGINA 11 WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1996 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Gewichtsklassen Touwtrekken niet te behalen. geheel staat onder leiding van dirigent John Leman. Hiermee krijgt het concert een internationaal karak ter. RIJNWOUDE/ATLANTA - De Rijnwoudse sportman van het jaar 1995, de zeiler Roy Heiner heeft bij de Olympische Spelen in het Amerikaanse Atlanta een bronzen medaille gehaald bij het zeilen. In de Finn- klasse reikte de Koudekerker na tien races naar de der de plaats. Voorafgaand aan de Trekker- Trek wedstrijden werden op donderdag 1 augustus de jaarlijkse touwtrekwedstrij- den gehouden. Dit jaar met een record aantal deelnemen de teams. In totaal waren er 61 teams in competitie, tien In de nabije toekomst (binnen enkele weken) zal de familie Heiner verhuizen naar Enk- huizen, waar Roy een zeilaca- demie gaat beginnen. Dit be tekent echter geenzins dat Heiner met de actieve wed strijdsport gaat stoppen. In de wintermaanden zal Roy Het Trekker Trek evenement werd traditioneel afgesloten met een feest in de feesttent. Dit jaar was de Live-band Any Way gevraagd om de mu zikale inbreng te verzorgen. Hans Démoed Wil je een nog beter resultaat in een dergelijk toernooi ha len, moetje dat wel doen.’ Het olympisch zeiltoemooi is een meerdaags evenement. Ook voor Roy Heiner begon de wedstrijd al in de eerste Olympische week en waren er tien races in de Finn-klas- se. Heiner had geen hoopvolle start. In de eerste race ein- Als verliezend finalist kregen ze niettemin een fraaie beker mee naar huis en een uitnodi ging van de organisatie om volgend jaar weer mee te spe len. Korthals nam beide van harte aan. ’We hebben een prachtig resultaat behaald maar we zullen volgend jaar wat eerder met de organisa tie beginnen en wellicht dat er ook geoefend kan worden. Daartegenover stond wel de geweldige inbreng van dis- pensatie-speler Said Essak- ka. Maar de spits van Flore- ant-zaterdag die tijdens dit toernooi maar liefst elf doel punten scoorde, kon het ui teraard niet alleen. Zo was de jeugdige Boskoopse combina tie in de eerste poule-ronde niet opgewassen tegen geren ommeerde jeugdelftallen van AZ (0-4), de jeugdselectie van de Verenigde Arabische Emi raten (1-3) en het Spaanse Getxco Basque (1-4). na. De foto toont (bovenste rij) van links naar rechts: Ad ri v.d. Zijden (woont nu in De meeste inzenders misten Rien van Vliet of gaven een andere naam op. De enige volledig juiste inzending is van H. Verbeek, Lage Weide 39 in Boskoop. Hij kreeg van deze krant een taart. Alle overige inzenders dank voor hun moeite. het ereschavot kwam. Hij won al eens eerder in 1993. De klasse 4,5-5,5 ton werd ge wonnen door Martin van den Broek uit Nieuwkoop, die zich een plaats verbeterde ten opzichte van 1995. De zwaargewichten 5,5-7,0 ton leverde ook een andere winnaar op dan in voorgaan de jaren. Peter de Jong uit Bodegraven troefde de win naar van vorig jaar, Sander Dijkshoorn, af. Bij de super- zwaargewichten (7,0-9,0 ton) waren er acht deelnemers. Uiteindelijk bleek Dirk Ro denburg uit Maasland de bes te. Tussen repetitie en concert vindt om 12.30 uur het we kelijkse toeristenconcert op donderdag plaats. Op 8 au gustus is dit een orgelcon cert door Bram Brande- mann uit Amersfoort. Tij dens de concerten en tussen de bedrijven door is er gele genheid de beroemde Goud se glazen te bezichtigen. Ook is het mogelijk de expo sitie Evolutie of Creationis me te bezoeken. Deze expo sitie, die tot 31 december in de kerk wordt gehouden, houdt nauw verband met het evangelie. Bij de exposi tie staat het ontstaan van de mens centraal: evolutie of schepping. Wassaw Sound als een vis in het water. De in Zuid-Afrika geboren Roy Heiner herken de op het Olympisch water veel dingen uit zijn geboorte land, zoals het warme water en de hoge temperaturen. Uiteindelijk eindigde maan dag 29 juli 1996 in een ge denkwaardige dag in het le ven van Roy Heiner. Hij be- Roy Heiner was emotioneel na het behalen van zijn bron zen plak. Hij kon het nauwe lijks bevatten dat hij na al die jaren van training en opoffe ring nog mocht oogsten. In de aanloop naar Atlanta ging Heiner vastberaden te werk. Zo zit Heiner ook in elkaar. Hij was zich zeer wel bewust dat hij een belangrijke kandi daat was voor één van de me dailles in deze zeilklasse. Zijn voorbereiding was ook ge richt op dit moment. Daar voor moest al het andere wij ken. Hij liet verschillende wedstrijden schieten om de voorbereiding niet te versto ren. Alleen het wereldkam pioenschap in La Rochelle stonden op zijn .programma. Hij behaalde daar een ver dienstelijke zevende plaats, maar het was slechts een tus senstap naar een groter en Luilakteam de Stormvogels in 1957. Bij de oldtimers zijn er twee gewichtsklassen: tot 2,5 ton en 2,5-3,5 ton. In deze eerste klasse 17 deelnemers, waar bij de Koudekerker Herman Peters de hoofdprijs pakte. In de zwaardere oldtimerklasse was het Jan de Groot uit Ha- zerswoude-dorp, die zegevier de. Hij pakte in 1994 en 1995 nog de tweede plaats en wist nu iedereen achter zich te houden. In de lichtste gewichtsklasse van de standaard-trekkers was het Pleun van Woerden uit Leimuiden, die de felicita ties van Miss-Rijnwoude in ontvangst mocht nemen. In de klasse 2,5-3,5 ton was het opnieuw Willem de Goeij uit Aalanderveen die eerste werd. In de klasse 3,4-4,4 ton was het Johan van Leeuwen uit Zevenhoven die boven op Heiner cursussen gaan geven en uit deze cursisten hoopt hij weer bemanning te vinden voor zijn zeilraces. Echtgeno te Mary is ervan overtuigd dat de Olympische Spelen van Sydney in het jaar 2000 één van de volgende doelen van haar echtgenoot is. Maar er zijn andere doelen. Heiner wil dolgraag een keer deelne men aan de Whitbread-race rond de wereld. Een eerdere poging om hieraan deel te ne men liep op het laatste mo ment mis. Voor zijn vertrek naar Enk- huizen zal de Rijnwoudenaar toch nog worden gehuldigd. Op zaterdag 10 augustus zal Heiner ondermeer door het gemeentebestuur worden ge huldigd in de jachtclub Braassemermeer in Roelofa- rendsveen. BOSKOOP - Eerlijk gezegd viel het aantal inzendingen naar aanleiding van ’de pre historie van het luilakvoet bal’ in onze jubileumbijlage van juni wat tegen. Maar het is dan ook een zeer oude foto en het was niet makkelijk in die jongens van toen de man nen te herkennen die nu reeds op gevorderde leeftijd zijn. Maar duidelijk is wel dat de inzenders van de hoed en de rand weten want de inzen- RIJNWOUDE - Het Trekker-trek evenement in Koude kerk aan den Rijn wordt met het jaar groter van opzet en de organisatie is van een professioneel niveau. De Stichting Trekker Trek wist op 3 augustus opnieuw een zeer aantrekkelijk programma te presenteren met de traditionele Trekker Trek-wedstrijden. meer dan in 1995. Hiermee werd een nieuw Nederlands record gevestigd. Na een spannende wedstrijd werd de eerste plaats opgeëist door het touwtrekteam van Gel- derswoude, een buurtschap bij Benthuizen. De tweede plaats was voor een regionaal team onder de naam Trek kersbende. Bij de vrouwen won het team van het bedrijf Bonda uit Zoeterwoude-rijn- dijk. De wedstrijden stonden onder supervisie van de Ne derlandse Touwtrek Bond (NTB). In die finale kwam de United opnieuw de Spanjaarden van Getxco Basque tegen. En ook ditmaal waren de Boskopers, door Essakka nog op voor sprong gekomen, niet opge wassen tegen het Spaanse ge weld. United dat na de serie overwinningen nauwelijks tijd kreeg om op adem te ko men, was leeg gespeeld en verloor dan ook met de mon sterscore van 1-7. REGIO - Naar aanleiding van de Groene Hart-gesprekken in het najaar van 1995 heeft minister De Boer (VROM) be sloten om het Bestuurlijk Platform Groene Hart uit te breiden met onder andere vertegenwoordigers uit het gebied zoals gemeenten en bedrijfsleven. Inmiddels heb ben onder andere het ISMH (samenwerkende gemeenten in Midden-Holland) en de Ka mers van Koophandel in het Groene Hart ook een zetel in het Platform. Het Bestuurlijk Platform Groene Hart stelt zich ten doel het Groene Hart-beleid verder te ontwikkelen en tot uitvoering te brengen. In het Platform werken onder ande re de volgende partijen sa men; verschillende ministe ries, provincies betrokken bij het Groene Hart, gemeente lijke samenwerkingsorganen en maatschappelijke groepe ringen zoals het bedrijfsle ven, de land- en tuinbouw en de recreatiesector en organi saties vanuit natuur-, land- schap en milieu. Namens de Kamers van Koophandel in het Groene Hart (KvK’s in Dordrecht, Gouda, Leiden en Utrecht) is het bedrijfsleven vertegen woordigd in de persoon van drs. J.C. Brink, directeur van de KvK voor Midden-Hol land. Volgens Brink is het niet merkwaardig dat de Kvk’s - door velen gezien als felle tegenstanders van het Groene Hart-beleid - in het Platform zitting hebben ge nomen. Brink: ’De deelnemers in het platform behouden hun eigen beleidsverantwoordelijkheid. Onze visie ten aanzien van het Groene Hart blijft dan BOSKOOP/HAARLEM - Het gelegenheids voetbalelftal Boskoop United, bestaande uit Boskoopse en enkele Wad- dinxveense jeugd-spelers, heeft deze zomer in Haarlem weer met succes deelgeno men aan het meerdaagse in ternationale toernooi om de ’Coca Cola Cup’. Voor dit eve nement waren twintig clubs uit diverse landen uitgeno digd. Het Boskoopse team haalde de B-fïnale waarin ze door het Spaanse Getxo Basque met 7-1 werden verslagen. Voor coach Ko Korthals was dit resultaat ’geen schande’. ’Wij zijn een gelegenheids- team dat verder nooit samen speelt. De meeste clubs ko men naar dit toernooi met hun volledige junioren A-se- lectie. Dit jaar moesten we door vakanties van enkele jongens die er vorig jaar nog bij waren, zelfs B- en C-spe- lers van Floreant meenemen. Goede voetballers die het uit stekend hebben gedaan, maar tegen de geroutineerde A-selecties breek je dat toch op.’ Eén van de hoogtepunten was de inzet van een oude Centurion tank op Trekker Trek. (Foto: A. Fioole) van Said Essakka. In de verliezerspoule had de club van Ko Korthals, die zich gesteund wist door zijn assis tenten John Kleyn, Henk Kapteyn en grensrechter Cats Slingerland, het geluk kig wat makkelijker. ESV uit Eindhoven (7-2), DSS (8-0), de Amerikaanse collegeteams All Stars Blub (4-1) en NE Wisconson (4-0) kregen te maken met een flitsend spe lend United. Hoofdrollen wa ren er voor Said Essakka, Lakbier Ben Mohammed en Raoul Cairo die vaak op aan geven van Lars Korthals een groot aandeel hadden in de doelpuntenproductie en het behalen van de B-finale. mooier evenement in Atlanta. Velen twijfelden aan deze vorm van voorbereiden. Im mers het wedstrijdritme zou op deze manier ontbreken. Echter de winnaar heeft ach teraf altijd gelijk, zo ook Roy Heiner. Heiner besefte nu ook waarom hij nu wel ere metaal had behaald en niet tijdens de Olympische Spelen van Seoul in 1988 en Barcelo na in 1992. Tk was steeds voor de Olympische Spelen in topvorm en tijdens het toer nooi was ik opgebrand. Nu zat Heiner ij dens het toernooi nog steeds in een stijgende lijn. Ik heb op het juiste mo ment gepiekt’, aldus Heiner. In huize Heiner aan de Lage- waard in Koudekerk zijn veel reacties binnengekomen. Echtgenote Mary Heiner maakte een dolgelukkige in druk en keek uit naar het mo ment dat zij Roy kan felicite ren. Dinsdag 6 augustus kwam Heiner terug naar Ne derland. Mary Heiner zei dat zij dit resultaat niet had ver wacht, maar dat zij er wel op had gehoopt. Tijdens deze derde Olympische Spelen moest het toch een keer luk ken. In 1988 in Seoul moest Heiner in de Finn-klasse met een zevende plaats genoegen nemen. Vanwege blessures stapte hij in 1992 over naar de Soling-klasse, waar drie mannen de zeilboot beman nen. Ook deze overstap lever de hem geen medaille op. In Barcelona haalde Heiner met zijn partners een achttiende plaats. Mary Heiner ziet het dan ook als een kroon op de carrière van Roy. Vele telefoontjes, bloemen, telegrammen en an dere vormen van gelukwen sen hebben huize Heiner in middels bereikt. De toekomst maar ook in de vierde race was er slechts een elfde plaats. In de zevende race sloeg Hei ner toe. Roy behaalde de eer ste plaats en liet de gehele concurrentie achter zich. In het tussenklassement steeg de Koudekerker dan ook naar eén tweede plaats achter de Pool Kusznierewicz. Heiner kon deze consequente lijn op waarts niet voortzetten in de achtste race toen hij een twaalfde plaats behaalde. In de tiende en laatste race moest het gebeuren. Een ho ge klassering was nodig voor eremetaal. Heiner werd ge dwongen om risico’s te nemen en dat ligt ook in de aard van de geboren Zuid-Afrikaan. Heiner werd beloond voor zijn durf en eindigde in de laatste race ala tweede. Dit leverde hem een bronzen plak op. In de Finn-klasse was het goud voor de pool Kusznierewicz en het zilver voor de belg Godefroid. Na afloop Veel inwoners van Rijnwoude hebben de TV en kranten met grote belangstelling gevolgd en met name de verrichtin gen van Roy Heiner. De 35- jarige import-Rijnwoudenaar behaalde daarmee een uniek resultaat. Zeker gezien de olympische historie van de Nederlandse zeilers. Het was voor het eerst sinds 1948 dat een Nederlander eremetaal haalde in een zeilboot. Welis waar haalden Stephan van en Dorien de Vries (brons in 1992) ook olympische medail les op het water, maar dat was bij het plankzeilen. Bij deze Olympische Spelen was het dan ook goed raak, want naast Roy Heiner be haalde Margriet Mathijsse zilver in de Europe klasse. eindelijk de honderd meter haalt. Een trekpoging van honderd meter wordt een 'full-pull genoemd. Deze afstand is echter lang niet voor iedere trekker weg gelegd. Zeker niet voor de trekkers in de lichtere klas sen. Net als in voorgaande ja ren was de inschrijving slechts van korte duur. Na een enkel uur was er geen mogelijkheid meer om in te schrijven. Ruim 115 trekkers mochten dit jaar deelnemen in verschillende gewichts klassen. In acht gewichtsklassen gin gen de deelnemers van start. Hierbij is het niet mogelijk om met het gewicht te knoei en. Voor iedere trekpoging moet de deelnemer naar de weegbrug. Bij onrechtmatig-^ heden volgt onverbiddelijk uitsluiting van de wedstrijd. Winnaars kovoj. Licht herstel was er in de tweede en derde race, keling van het bestaande be- Wedstrijd drijfsleven in dit gebied. Het bedrijfsleven neemt namelijk maar weinig ruimte in. Nog geen twee procent in het Groene Hart is bedrijventer rein, ruim tachtig procent is groen, in hoofdzaak agra risch. Op de bedrijventerrei nen is echter wel vijfendertig procent van de totale werkge- digde hij als 21e op ruime af- legenheid in het Hart geves- stand van de Spanjaard Van tigd. Wandelen in het Groene der Ploeg en de Oekraïner To- Hart is leuk, maar niet met een lege marg’, aldus Brink. ook onveranderd. Een mis verstand dat wel eens zou kunnen bestaan, is dat het bedrijfsleven tegen verster king van de groene kwalitei ten van het gebied zou zijn. Met onze inbreng in het plat form proberen wij juist de toeristisch-recreatieve poten- den Berg (goud in 1984) ties van het gebied beter te benutten.Het Groene Hart, temidden van zes miljoen in woners in de Randstad, heeft goede mogelijkheden om een belangrijke nieuwe ontspan- ningsmarkt te worden. Er is van alles mogelijk; wandelen, fietsen, varen, vissen, zwem men, surfen, golfen, paardrij- Roy Heiner voelde zich op de den, etcetera. Als je daar dan -o1 1 ook de nodige voorzieningen bij ontwikkelt in de sfeer van horeca en verblijfsaccomoda- ties (bungalowparken, cam pings), dan wordt duidelijk dat hier goede kansen liggen voor economie en werkgele genheid. Met name minder opgeleiden kunnen goed in deze sector terecht. Want niet vergeten moet wor- haalde zijn eerste olympische den dat een Groen Hart dat medaille. Een resultaat waar niet werkt, dat klopt niet! hij lang voor heeft gevochten. Eén en ander neemt niet weg Tijdens de twee voorgaande dat de groene impuls die wij edities van de Olympische in het platform trachten te Spelen wist hij deze prestatie bevorderen, goed kan samen- niet te behalen. gaan met een verdere ontwik- Van het Russische Krylats koye Moskou werd met 3-1 gewonnen. Alle Boskoopse goals kwamen van de voet GOUDA/REGIO - Het Cin- cinnattikoor International Chorale maakt de komende weken een toernee door Ne derland en België. Als eer ste zal het 50 personen tel lende koor een bezoek bren gen aan Gouda. Op donderdag 8 augustus wordt gerepeteerd en gezon gen in de Sint Jan van Gouda. De aanvangstijd van de repetitie is 10.30 uur, het concert begint om 13.30 uur, na een toeristenconcert. Het concert kan gratis worden bijgewoond, voor toegang tot de kerk wordt een bijdra ge gevraagd van maximaal drie gulden. Door het Amerikaanse koor uit Ohio worden werken van Handel, Mozart, Vaughan- Williams en Fauré uitge voerd. Het koor wordt hierin begeleid door Nederlandse en Tsjechische musici. Het Een blije Ko Korthals (rechts) samen met topsco rer Said Essakka met de be ker. Het is de bedoeling dat de trekkers de sleepwagen zover mogelijk vooruit trekken. On der deze sleepwagen is een ij zeren plaat bevestigd. Gedu rende de trek wordt de bak door een lier naar voren ge trokken, waardoor het ge wicht steeds zwaarder wordt. Over de gehele dag heeft ie dere deelnemer twee trek- beurten, waarbij het de be doeling is dat de trekker uit- Het uit Amerika afkomstige fenomeen is ook in Nederland zeer populair. De Amerikaan se farmers daagden elkaar uit om een zo groot mogelijk steen weg te trekken. Later werd de steen ingewisseld voor een grote ijzeren plaat. In de jaren ’70 is deze sport ook naar het Europese land gekomen. Eén van de organi satoren, tevens PR-functio- naris, Jack van der Salm, kijkt met genoegen terug op dingen waren zonder uitzon- de aktiviteiten van 1996. dering zeer accuraat, op en- ’Wij zijn begonnen met de kele kleine uitzonderingen tweede Miss-verkiezingen op 29 juni, waarna wij donder dag 1 augustus een Touw- trekcompetitie hadden en als grote afsluiter het Trekker Trek-evenement, gevolgd door een groots feest. Voor ons wordt de uitdaging alleen maar groter’, aldus Van der Salm. Net als andere jaren had de organisatie niet te klagen over het weer. Droog zonnig weer was er op het Trekker Trek-terrein en me de daardoor kwamen circa 3500 mensen een kijkje ne men bij de wedstrijden, ’s Avonds vonden nog eens 2500 mensen de weg naar de feest tent, alwaar Miss Rijnwoude, Joyce Schut, de prijzen uit reikte aan de winnaars. w I - fw Mb SS stoots J mm""#'

Weekblad voor Waddinxveen | 1996 | | pagina 11