Proefstation houdt open dag Opening Plantarium prima bezocht e 1 Buitenlandse boomkweker neemt steeds meer af Tractoren aan Bredeweg Krabbel zetten voor Pakpahan Disciplinaire straf voor twee politiemensen Recordbezoek bij 14e Plantarium Nog plaatsen vnj bij superkoor PIT zoekt collectanten w rn Hi PAGINA 15 WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1996 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Groeikansen gen. Goed uitgangsmateriaal is de pijler voor een goed eindprodukt. Daarnaast is Internationaal gezien neemt Nederland bij het uitgangs materiaal een vooraanstaan de positie in. Niet voor niets wordt de Nederlandse boom- Daarna opende Van Aartsen Plantarium door een Japanse esdoorn te begieten en maak te hij - met vele honderden in zijn kielzog - een ronde over de smaakvol ingerichte vak beurs annex expositie. ook op het land waar zij zich gaan bezighouden met hulp- In het seizoen ’94-’95 is de meeste exportgroei in Frank rijk en de Verenigde Staten geboekt. Beide landen namen 28 procent meer af dan in het seizoen ervoor. In Frankrijk is de groei vooral geboekt door de verzendhandel (tien miljoen extra, 66 miljoen to taal), in de Verenigde Staten is duidelijk meer geleverd aan de groothandel. De waar de hiervan verdubbelde tot zo’n tien miljoen gulden. Exporteurs voor de institutionele markt een hoogwaardig pakket be schikbaar. Maar jammer ge noeg focust de lagere over heid, een belangrijke klant, zich nogal eens sterk op de prijs, waarbij zij de kwaliteit uit het oog verliest. Royaal bezig zij ging Kas Kranen burg in roiapstad van boord en vloog vervolgens via Jo hannesburg weer terug naar huis. Achteraf is hij blij dat hij goed geïnformeerd aan dit projekt heeft meegewerkt. Via de ambassades, Amnesty International en de zendings- commissie wist hij in grote Exporteurs in Noord-Neder- land en Noord-Holland rich ten zich in het buitenland vooral op boomkwekers, zo blijkt uit de PVS-enquête. Be drijven in Opheusden doen veel zaken met de groothan del en vanuit de regio Bo skoop worden veel tuincentra beleverd. Het rapport ’Afzetstructuur van boomkwekerij produkten per land’ (rapportnummer PT 96-37) is voor telers en han delaren gratis bij het pro- duktschap te krijgen via nummer 070-3041296. sector als de boomkwekerij van de overheid en dus zeker van de minister mag ver wachten dat royaal de hel lende hand wordt geboden.’ houden. Maar die gaan wel wat langer, waarschijnlijk voor een periode van vijf maanden die deels aan boord van één van de vier schepen gramma (13.30 uur). De nadruk ligt dit jaar op presentaties over actuele on derwerpen. Gedurende de open dag wordt onder meer aandacht besteed aan spuittechniek, verede ling, overwinteren, gebruik van organische stoffen en me chanisatie. Ook het Bedrijfs milieuplan van DLV wordt passen bij het verlenen van medische hulp en de diverse scholings- en bouwprojecten. Soms wordt de vergelijking gemaakt met een vakantie- tocht, waarvoor men ook moet betalen. Maar in plaats van gezellig het land of de ha venstad te bekijken en verder lekker niets te doen, wordt nu de bevolking geholpen. Het klinkt heel simpel, maar de deelnemers dienen wel over enige moed en doorzettings vermogen te beschikken om zo’n ’vakantie’ aan te durven. Sommigen blijven zelfs vele jaren aan boord. ten. Maar eenmaal aan boord werd hij toch overweldigd door alles wat hij nog niet wist. Zoals het gegeven dat iedere nationaliteit een eigen virus kan meebrengen. Dus werd er tegen veel ziektes ge vaccineerd, want veiligheid en hygiëne gaan voor alles. Zo wordt bijvoorbeeld al het bestek iedere keer na gebruik vier keer op zo’n 90 graden gewassen. Men neemt geen enkel risico en ondahet be slist geen luilekkerland aan boord. Thuis kwam dan ook de reactie, want die vijf inten sieve weken gaan niet be paald in de koude kleren zit ten. Men is niet alleen licha melijk maar ook geestelijk oververmoeid. Na zo’n veer tien dagen was Kranenburg weer redelijk in zijn oude doen. Al zal hij deze ervaring niet meer vergeten. WADDINXVEEN - T. van der Torren aan de Bre deweg 9 heeft zijn land be schikbaar gesteld voor de demonstratie van antieke tractoren waarmee een voorschot wordt genomen op het oogstfeest in Zeven huizen. Zaterdag zijn on der meer een Westfalia dorsmachine (1942) en een Claas bossenbinder (1938) te zien. Bezoekers mogen ook zelf ploegen en eggen. De minister (van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij) ging vervolgens in op de posi tie van de proefstations (’te- Van den Bos meldde verder samenwerking van bloemen-, bollen-, groenten- en boom kwekers een must te vinden en ging nog in op de oneerlij ke concurrentie. ’Niet alle an dere Europese landen houden zich aan fytosanitaire richt lijnen en dat schaadt onze concurrentiepositie. Buiten Europa worden zelfs zulke hoge eisen gesteld dat het bij na onmogelijk is zaken te doen. We vragen de minister exportbelemmeringen uit de weg te ruimen’, besloot Van den Bos, die in dit opzicht Ja pan en de Verenigde Saten noemde. ’Om aan de wensen van de consument te voldoen’, zei Van den Bos daarover, ’moe ten we rekening houden met een aantal randvoorwaarden. We moeten een kwalitatief hoogwaardig produkt leve ren, via een fijnmazig distri butienet de klant bereiken, die duidelijke informatie ge ven over het produkt plus lui steren naar en snel reageren op het gedrag van die klant. Op het gebied van kwaliteit lopen we voorop. Dat wil niet zeggen dat we op onze lauwe ren kunnen rusten. Om onze nationale en internationale positie te behouden en te ver sterken, moeten we energie blijven stoppen in het ontwik kelen van nieuwe produkten. Ook moeten we blijven wer ken aan de verbetering en de verbreding van het bestaande assortiment. Daarvoor is on derzoek nodig en daarom is het heel reëel dat een kleine medewerkers disciplinair te straffen. Beide medewerkers krijgen buitenlands vakmanschap de gelegenheid zich schrifte- moet hoog worden aangesla- lijk te verantwoorden. Daar na neemt de korpsbeheerder, op basis van het advies van de korpsleiding én van de schriftelijke verantwoording van betrokkenen, een defin- tief besluit. een gesprek of zomaar een ontmoeting. Directe hulpver lening blijft altijd op de eerste plaats staan. Dus gewoon sa men wat zingen of bidden tijd later, aan boord stap- kan al veel voldoening geven. mensen ervan bewust maken bijdrage in de verblijfkosten dat er naast hun geesten en godenverering echt nog wel wat anders is.’ tuur willen storten een goede raad mee. ’Hou er wel reke- mee dat de praktijk i soms wordt verteld. Probeer in ie der geval jezelf te blijven. De eerste twee dagen lag bij Plantarium de nadruk op het bezoek van vakge noten. Die kwamen niet al leen uit Nederland, Duits land, België, Engeland, Italië, Spanje, Frankrijk, Zwitserland en Hongarije, maar bijvoorbeeld ook uit Tsjechië, Polen en Rus land. De particulieren kre gen in het weekeinde veel informatie van onder meer standhouders en Groen Escorte. De modeltuinen van twee hoveniersbedrij ven op het voorplein had den veel bekijks. Tijdens Plantarium is on der een aantal bezoekers een enquête gehouden. Die leverde enkele opmerke lijk resultaten op. Velen meldden dat Plantarium voldeed aan hun verwach tingen en de 14e editie kreeg als gemiddeld rap portcijfer een acht. Negen tig procent van de onder vraagden liet weten vol gend jaar naar het derde lustrum van Plantarium te komen. veel gericht op de gemiddelde boer, het moet meer maat werk worden’) en wierp een blik in de toekomst. ’De uit daging voor de komende ja ren ligt in het behoud van een sterke agrarische sector, die de natuurlijke omgeving op een duurzame manier benut. Natuur en milieu vereisen een aangepaste bedrijfsvoe ring. Dat vergt ook van de Nederlandse boomkwekerij een inspanning.’ BOSKOOP - Schrijf Muchtar Pakpahan vrij. Zo heet de actie waarmee de vakbonden FNV en CNV en Groen Links druk uitoefe nen om een einde te maken aan het vasthouden van Muchtar Pakpahan, de lei der van de onafhankelijke vakbond SBSI. Hij heeft zich in Indonesië met zijn stellingname tegen schen ding van mensenrechten de woede op de hals gehaald van de regering. Sympathi santen van de FNV-/CNV- /Groen Links-actie kunnen hun krabbel zaterdag tus sen 09.00 uur en 16.00 uur •etten bij de kraam waar- .mee de organisaties op de markt staan. Ook bij de bi bliotheek en bij de wereld winkel kunne handtekenin gen worden gezet. FNV en CNV hebben overigens ook samen met de Raad van Kerken in Nederland een brief gestuurd naar presi dent Suharto om aan te dringen op de vrijlating van Pakpahan. Voordat Van Aartsen Planta rium opende, beantwoordde hij de vraag van Van den Bos of hij nog groeikansen zag voor de boomteelt met een volmondig ja. ’De uitgangspo sitie is sterk, we hebben goe de ondernemers en ik wil de groeikansen ondersteunen. De prioriteiten waarvoor ik bij mijn aantreden heb geko zen, zijn gericht op het ver sterken van de positie van de agrarische ondernemer. Ik streef dit na via lastenver lichting, eerlijke internatio nale concurrentieverhoudin gen, het snoeien in overbodi ge wetgeving, het vernieuwen van de kennisinfrastructuur en het stimuleren van inno vatie. Vernieuwende projec- Wie over dit alles wat meer wil weten kan contact opne men met Kas Kranenburg, Gentiaan 4, tel: 214249. Of met de Stichting Mercy Ships, Strevelsweg 700/317, 3083 AS Rotterdam, tel: 010- 4102877. Het Produktschap voor Sier gewassen heeft deze conclu sies getrokken uit een enquê te onder Nederlandse hande laren. Steeds meer bedrijven doen hieraan mee: van de 435 exporteurs leverden ruim vierhonderd hun formulier ingevuld in. Deze bedrijven zijn goed voor ruim negentig procent van de exportwaarde. Frankrijk kers toont aan dat Plantari um een duidelijke functie heeft als de ontmoetings- vervolging plaats voor iedereen die in ternationaal iets met de boomteelt te maken heeft.’ GOUDA/WADDINXVEEN - De korpsbeheerder van de po litie Hollands Midden heeft het voornemen twee mede werkers van de vreemdelin gendienst te Gouda discipli nair te straffen. De medewer kers hebben zich volgens de korpsbeheerder in ernstige mate schuldig gemaakt aan plichtsverzuim. Eén medewerker raakte in juni vorig jaar in opspraak, omdat hij ervan verdacht werd vertrouwelijke informa- eens gaan bekijken. Tijdens dat bezoek kwam bij mij het gevoel naar boven dat ik me ook best wel eens voor dit doel wilde inzetten. En daar ik toch moeilijk stil kan zit ten was ik ook best bereid om zo nodig een handje mee te helpen. Toen ik dan, inmiddels gerui me te ontdekte ik dat een handje uitsteken al snel hulpverle ning in de meest rin de eet zaal, bij de bouw van een technische school, evangeli satie en verdere ondersteu ning. Verder is er een boord- winkel voor mensen die in de havenplaats een kijkje op het schip komen nemen, want dat is één van de vele inkonr- stenbronnen.’ Maar het betekende ook mee het veld in met de medische- en bouwteams, waar je ziek tes en leefomstandigheden tegenkomt die je in je stout ste dromen niet voor mogelijk lijnen wat hij kon verwach ten op het terrein van kennis, markt, concurrentiekracht en landelijk gebied kunnen voor financiële ondersteuning in aanmerking komen. Daarbij kan het gaan om nieuwe vin dingen of nieuwe toepassin gen in de praktijk, of om ver spreiding onder collega’s daarvan. Het is aan u daar gebruik van te maken.’ Kas Kranenburg, een Bo- skoopse vutter, is één van de vele duizenden, die deze uit daging zijn aangegaan. ’Ach, in feite ging het heel simpel’, zegt Kranenburg. ’De Anas- tasis lag in Scheveningen voor anker. Er moesten nieu we, geschonken, generatoren in die in samenwerking met een Nederlands bedrijf zijn geplaatst. Samen met een fa- bedrijven op de wachtlijst worden geplaatst. Inmiddels is een uitbreiding van ruim duizend vierkante meter van dit gebouw gerealiseerd, waardoor we meer tentoon stellingsruimte hebben. De BOSKOOP - Het Proefsta tion voor de Boomkwekerij houdt op 12 september een open dag. Voor het eerst wordt deze niet gelijktijdig met Plantarium gehouden. Geïnteresseerden kunnen meedoen aan het ochtend- Laat je niet meeslepen door (09.30 uur) of het middagpro- verstekelingen- datgene wat je ziet en er vaart. Want je maakt dingen mee die je, zelfs na veel reis ervaring, in je stoutste dro men niet voor mogelijk had Momenteel bestaat de vloot uit een viertal schepen die wereldwijd worden ingezet voor hulpverlening op plaat sen waar dat nodig is en voor evangelisatie met als thema Geloof geeft Hoop. Met inzet voor alle gezindten worden de schepen ingezet in onder meer Afrika, Zuid- en Mid- den-Amerika, landen in de Stille Zuidzee en in Nieuw Zeeland. Eén van deze schepen is de Anastasis. Dit negen verdie pingen tellende en 160 meter lange vlaggeschip van Mercy Ships bevat drie operatieka mers. De bemanning van per sonen telt meer dan dertig nationaliteiten. Ze nemen in mobiele teams deel aan medi sche-, tandheelkundige -, bouwkundige-, landbouw kundige-, watervoorzienings- en evangelisatieprojecten. Regelmatig zijn er ook gemid deld vijfentwintig Nederlan ders aan boord. Eén van hen die nog niet zo lang geleden een deel van de tripTogo- Kaapstad, heeft meegemaakt is Boskoper Kas Kranenburg. De Anastasis is momenteel het grootste varende privé- ziekenhuis ter wereld. De verzendhandel blijft in het buitenland nog wel het belangrijkste afzetkanaal voor Nederlandse boomkwe- kerijprodukten. Over enige tijd gaat een echt paar, Heleen van den Oever uit Boskoop en Trevor de Boer uit Waddinxveen, zich met ditzelfde project bezig- BOSKOOP Plantarium ’96 trok een record aantal bezoekers. Nadat de eerste drie dagen bijna dertien duizend mensen de kassa passeerden, kwamen daar zondag nog eens 7800 per sonen bij. Het onvoorspel bare weer zorgde er wel licht voor dat een visite aan Plantarium de voor keur kreeg boven een (nat te?) wandeling op het strand. Vorig jaar kwamen maar liefst 3400 mensen minder. BOSKOOP/WADDINXVEEN Nederlandse exporteurs van boomkwekerijprodukten doen in het buitenland steeds meer zaken met boomkwe kers. Uit de meest actuele cijfers over de afzet per land van het seizoen ’94-’95 blijkt dat de buitenlandse kwekers voor een waarde van ruim hon- derdtwintig miljoen gulden hebben gekocht, bijna een kwart meer dan in het sei zoen ervoor. De totale export waarde bedroeg 630 miljoen gulden. Verzendhandel mi 'lid ben ik op een mooie pinksterdag in 1995 dat schip ren te komen. Natuurlijk pro beer je vanuit je eigen geloof gehouden. Je komt bovendien 11 1 in aanraking met een totaal andere wereld. Je leert ande re mensen kennen, andere BOSKOOP - Sinds 1987 be staat er in een aantal de len van de wereld een in terkerkelijke organisatie onder de naam ’Jeugd met een opdracht’. Deze orga nisatie heeft vestigingen in Nederland (Rotter dam), Üwitser’and en Nieuw Zeeland. Een van de onderdelen binnen de ze organisatie is een rede rij onder de Maltzer vlag met de naam Mercy Ships. aantal deelnemers van deze internationale vakbeurs is opnieuw gegroeid en wel tot een recordhoogte van 238 deelnemers uit zeven landen, valselijk vreemdelingendocu- Dit voorjaar moest een aantal menten te hebben opge- inaakt. Beide medewerkers werden daarna geschorst in afwach ting van de resultaten van een onderzoek door de rijks- recherche. Van één van hen werd de schorsing opgeheven, bedrijven op de wachtlijst Het rijksrecherche-onderzoek konden alsnog terecht. Maar is inmiddels afgerond. De of- ook de kwaliteit van de bezoe- ficier van justitie heeft op grond Van de uitslag van dit onderzoek besloten niet tot strafrechtelijke over te gaan. De korpsleiding is van me ning dat het disciplinaire on derzoek voldoende heeft aan getoond dat de betrokken me dewerkers zich aan plichtsverzuim hebben schul dig gemaakt. Zij stelt de korpsbeheerder voor om de kwekerij wel de kraamkamer van de internationale boom kwekerij genoemd. Maar ook buitenlands BOSKOOP In het Super Choir, het tweeduizend zangers en zangeressen sterke gezelschap dat op 19 oktober in Utrecht een kerst-cd gaat inzingen, zijn nog enkele honderden plek ken vrij. Belangstellenden xunnen zich nog tot 8 sep tember melden via telefoon nummer 211335, 211471 of 030-2313174. Het inschrijf geld bedraagt honderd gul den. Daarvoor krijgen de deelnemers oefenmateriaal, toegang tot optredens van Maggie McNeal en Bert Heerink en uiteraard een eigen cd. houdt. Kranenburg: ’Het in gesprek raken met de plaat selijke bevolking is ook evan geliserend bezig zijn. Zonder dat, je gelbijna niet op te brengen ondanks de prakti sche kennis die je hebt.’ Samer werk tag Kas Kranenburg: 'werken als vrijwilliger bij de stichting Mercy Ships is vermoeiend maar ongeloofijk dankbaar werk, (foto: A. Fioole) nodig nieuwe bronnen gesla gen. Verder bestaat een deel van de betrokkenheid uit lan ge termijn projecten voor ont wikkeling van gemeenschap- pscholen, ziekenhuizen of kli nieken gebouwd. Ook woningen of noodhuisvesting en het opzetten van irrigatie- projecten. Dat is mogelijk omdat de schepen naast medici en ver pleegkundigen ook veel tech nici aan boord hebben. Daar mee is, naast het benodigde gereedschap en andere mate rialen, ook de nodige kennis voorhanden die nodig is bij het opzetten van de diverse bouwprojecten. Al het werk wordt echter uitgevoerd in samenwerking met de plaat selijke bevolking die daar voor zo nodig een extra trai ning krijgt. Al dit werk ge beurt vanuit een evangelische basis. Aan boord van ieder schip bevindt zich een trainingsschool waar men leert de bijbelse princi pes op effectieve wijze toe te Toch is de export via de ver zendhuizen in het seizoen ’94-’95 teruggelopen: de waarde daalde met bijna tien procent tot honderdvijftig miljoen gulden. Maar het ver zendhuis heeft daarvoor dan ook een onstuimige groei doorgemaakt: in vijfjaar is de exportwaarde met 27 procent toegenomen. De export via tuincentra is ietsje gegroeid, tot een waarde van 149 mil joen gulden. De supermarkt is een snelle ’boomer’, zij het op een vrij laag niveau. ’Ook onze vakbeurs mag zich in een gestage groei verheu- tie te hebben doorgespeeld gen’, aldus Van den Bos. ’Het aan derden. De andere medewerkster raakte in november van dat zelfde jaar in opspraak, om dat zij ervan verdacht werd ook echt wel wat evangelise rend bezig theus niet voorge programmeerd. Zo iets komt gewoon spontaan op tijdens volkeren, hun gewoonten, hun wijze van leven. Alleen dat te mogen ervaren is zeker gepresenteerd, voor jonge mensen al een enorme rijkdom. Maar vijf maanden met z’n tweeën weg kost veel geld. Kortom, op eenvoudige wijze Sponsoring is mogelijk als 1. i 11. 2 J_ 1 1 va i of als bijdrage in een project, bijvoorbeeld voor medische projecten of voor de bouw van een schooltje. Je moet er na- Na vijf weken zeer intensief tuurlijk wel op letten dat er niets aan de strijkstok blijft hangen. BOSKOOP - Het Prote stants Interkerkelijk Thuisfront (PIT) zoekt nog collectanten voor de rond gang langs de deuren in de week van 2 tot en met 7 september. Enthousiaste lingen kunnen zich opgeven bij mevrouw Bakker. Haar telefoonnummer is 216713. De opbrengst van de PIT- collecte gaat naar zorg en opvang voor jongeren in de krijgsmacht en morele steun voor uitgezonden sol daten. Morgen (18.59 uur) en vrijdag (23.25 uur) zendt Socutera op Nederland 2 een voorlichtingsfilm uit. Kas Kranenburg werd bij aankomst aan boord inge deeld in een groep met men sen uit onder meer Ghana, Siërra Leone, Amerika, Ja pan en Zwitserland. Op zich zelf was dat al een enorme er varing. Gezamelijk assisteer den ze bij de diverse bouwprojecten en in de kli- neieken aan wal. ’Haast on voorstelbaar’, zegt Kranen burg, ’dat patiënten soms da genlang onderweg zijn om zich te laten behandelen door chirurgen van de Mercy Ships. Chirurgen en artsen die net als de andere beman ningsleden hun eigen ver blijfskosten betalen.’ De meest voorkomende ziek tes en kwalen die men tegen komt zijn de al dan niet kwaadaardige tumoren, mon sterlijke gezwellen aan het gezicht, open verhemelten, hazelippen en het gebrek aan goede prothesen. In derbijge- worden doorgebracht. Deels loof dat mensen met zo’n kwaal of handicap door gees ten bezeten zijn. Maar na een verlening, scholings- en evan- geslaagde operatie gaat men gelisatieprojecten. dat toch wel andeWaak Kas Kranenburg gaf hen en heerst er eerst wat ongeloof- anderen die zich in dit avon- wat vervolgens snel plaats maakt voor dankbaarheid. Maar op zo’n moment moet je ning er wel voor oppassen dat je je vaak anders is dan niet door emoties laat meesle- 11 1 pen’, zegt Kranenburg. Ook niet op het moment dat je zo genaamde wacht hebt. Want er zijn toch altijd weer mensen die in een havenplaats aan boord probe- De veelal aan boord werken de chirurgen hebben in de loop der jaren duizenden ope raties uitgevoerd. Van grote tumoren, open verhemelten tot staar. Soms eenvoudige, soms zeer gespecialiseerde en belangrijke operaties. Vooral voor de mensen die in derge lijke werelddelen niet een dergelijke medische zorg kunnen krijgen. De operaties vinden aan boord plaats. De medische hulp beperkt zich niet tot de handelingen aan boord. Meteen na het binnen lopen van de haven gaan me dische teams naar van tevo ren afgesproken plaatsen waar zij veldklinieken opzet ten. Deze zijn doorgaans tij delijk maar soms leidt zo’n bezoek wel tot een permanen te medische post. De medi sche teams voeren er naast kleine operaties ook vaccina- tie-programma’s en andere medische handelingen uit. Men beperkt zich niet alleen tot deze vorm van hulpverle ning. Zo worden ook onder wijsprogramma’s verzorgd, waterbronnen getest en zo BOSKOOP ’De boomkwekerij is nog steeds een groei ende sector. Dat we na de zware winter en een uiterst moeizame start van de export dit voorjaar toch nog kans hebben gezien een exportgroei van circa drie pro cent te verwezenlijken, is een knappe prestatie. Zeker’, meende voorzitter Van den Bos van de Stichting Vak beurs voor de Boomkwekerij bij de start van de door minister Van Aartsen geopende Plantarium ’96, ’als we in aanmerking nemen dat eind maart de stand nog min veertien procent was.’ Keuringsmeesters maken een ronde langs het aanbod bij Plantarium '96. (foto A. Fioole) Boskoper op hulpverleningsschip i xr»» i SM I

Weekblad voor Waddinxveen | 1996 | | pagina 15