Jenaplanschool Zevensprong 25 jaar Platform schrijft de Tweede Kamer Voor herstel Reijerskoop is 3,6 ton nodig Oud-notaris krijgt <d op feest* repetitieavond 'De Gouwestem -J Si# Een modelschool waar mensen kwamen kijken I g L Ir; PAGINA 11 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1996 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN door Kate Goudriaan De jongste generatie speelt er nog lustig op los onder toeziend oog van juffrouw Lucy. (Foto: A. Fioole) Knokken Feesten Samenwerking De gospel- en countrygroep 'Outbound' van de bekende radio-presentator Wim Pols luis tert maandagavond 16 september in de hervormde Bethelkerk (Bilderdijklaan) de feeste- rond het wetsvoorstel Pemba. doen, samen het kind opvoe den, want een groot deel van de dag is het kind op school, dat was het motto. Voor ouders die nooit met het Jenaplan onderwijs in aanra king waren gekomen kwam het maar rommelig over. An dersdenkenden in het dorp vroegen zich al snel af of de kinderen daar-op-die-Zeven- sprong nog wel leerden lezen en rekenen. deren elkaar iets uitleggen het sneller begrepen wordt. Een ander aspect is dat de leerkracht meer tijd heeft om de echte problemen op te los sen.’ WADDINXVEEN - Maandagavond 16 september is er van acht tot tien uur in de hervormde Bethelkerk (Bil derdijklaan) een feestelijke openbare repetitie* van het Christelijk Waddinxveens Mannenkoor ‘De Gouwe- stem*. Iedereen die van zingen houdt is dan van harte welkom. Zaterdag 14 september is het weer groot feest in de Zeven sprong. Dan wordt er een reü nie gehouden voor ouders en oud-leerlingen. Veel herinne ringen zullen worden opge haald en iedereen is welkom. De feestcommissie verzoekt bezoekers tevens om zoveel mogelijk foto’s mee te nemen. Die illustreren voor iedereen nog eens de fijne tijd die ze op de Zevensprong mochten heb ben. lijke muzikale prestaties ge leverd. Onlangs maakte ‘De Gouwe- stem‘ een vierde eigen man- nenkoor-cd. Het koor werd daarbij op het orgel begeleid door Bert Elbertsen en Ben Kramer aan de vleugel. Deze ruim 60 minuten duren de zeer geslaagde opname be staat alleen uit mannenkoor zang en laat het gevarieerde repertoire van ‘De Gouwe stem' horen welke bestaat uit psalmen, gezangen, geestelij ke liederen, negro spirituals, klassieke muziek en populai re muziek. De prachtige en zeer afwisse lende cd wordt maandag avond 16 september tijdens de feestelijke openbare repe titie in de Bethelkerk gepre senteerd. Waddinveens oud- notaris J. in ’t Hol zal het eer ste exemplaar in ontvangst De jaren zeventi waren niet echt gemakkelijk want men moest knokken tegen de voor oordelen. Wat toen en nu nog steeds speelt is dat je pas Het bestuur hoopt op deze avond met deze groep veel jonge mensen te interesseren voor de zang. ‘Zingen maakt blij en ontspant, het voor komt stress, is goed voor je hart. Kortom, zingen is een fantastische vrije tijdsbeste- ‘r»„ x kan voorkomen. Het voordeel van de leeftijdsgroepen is ook dat de gezinssituatie wordt nagebootst, ook thuis zijn er kinderen van verschillende ‘De Gouwestem' bestaat dit jaar 15 jaar en viert dus haar derde lustrum. Op 7 septem ber 1981 is een start gemaakt met 40 leden. Inmiddels is het mannenkoor gegroeid tot een ledental van ongeveer 110. De leden van het koor zijn af komstig uit vele plaatsen uit de Goudse regio. Men kan dan ook met recht spreken van een streekmannenkoor. De naam van het koor is ont leend aan de rivier de Gouwe. Sinds het vooijaar van 1993 staan de repetities onder de enthousiaste leiding van Martin Mans. Onder zijn lei ding heeft het koor in de laat ste jaren een metamorfose ondergaan. Op de wekelijkse repetities wordt dan ook hard en seri eus gewerkt en worden er in een sfeer van aantrekkelijke ziv» t~rr\-n V» m zl nrvmnvlm brief, die de problematiek helder en duidelijk aangeeft en waarvan de visie aansluit bij de verontruste geluiden die het platform ontvangt, wordt van harte onder steund. Met de Gehandicaptenraad hoopt het Platform Gehandi capten Waddinxveen dat de Tweede Kamer goede nota zal nemen van de door de Wad- dinxveners geuite bezwaren en dat bij de behandeling en uitwerking van het wetsvoor stel de bezwaren nadrukke lijk zullen worden meegewo- rran Wil van Schie geeft toe: Voor een buitenstaander kwam het vaak rommelig over maar bij ons leerden de kinderen veel spelenderwijs. Nooit hebben we klachten gehad bij de aflevering van leerlingen aan het vervolgonderwijs. Uitslagen van bijvoorbeeld de Citotoets bewijzen het. Hoe wel we het nooit aan de grote klok hebben gehangen zitten we wel boven het landelijk gemiddelde. Bovendien hebben wij de kin deren iets extra’s mee kun nen geven. Namelijk de erva ring om steeds weer opnieuw te moeten beginnen zonder dat je het als achteruitgang' ervaart. Kinderen gaan bij ons van onderbouw (kleuters) naar middenbouw (6-9 jaar) en daarna naar de boven bouw. Van oudste kleuter worden ze ineens jongste middenbouwer en van oudste in de middenbouw moeten ze in de bovenbouw weer van voor af aan beginnen. Dit maakt het voor hen makkelij ker in hun verdere leven om- handicap. Uit verschillende rapporta ges, waaronder die van het Sociaal-Cultureel Planbu reau in Rijswijk, is het het PGW gebleken dat deze posi tie verre van rooskleurig is. Het platform heeft kennis ge nomen van de brief van de Gehandicaptenraad over het riinnurn Klovci Op uitnodiging van het be stuur van ‘De Gouwestem1 komt de bekende radio-pre sentator Wim Pols met zijn groep ‘Outbound1 deze feeste lijke repetitie-avond opluiste ren. Een muziekgroep heeft heel wat ervaring op het gebied van gospel- en country mu ziek. In het repertoire van ‘Outbound' ligt het accent op meerstemmige zang. Zij brengen songs over het leven, liefde en geloof in de praktijk van het dagelijks leven. De levendige zang van ‘Out bound' vormt een prachtig contrast met de sonore man nenkoorzang van ‘De Gouwe stem'. Redenen te over om de ze feestelijke openbare repe titie in de Bethelkerk bij te wonen. Behalve de leeftijdsindeling van de klassen kreeg men ook te maken met nieuwe experi menten in het onderwijs. De veranderingen in de jaren ze stig kregen meer gestalte tus sen 1971 en 1975. Er werden experimentele reken- en taal methoden ontwikkeld en de dat dit ook in werksituaties Zevensprong werkte hieraan mee. Experimenteel maar be slist niet ondoordacht. Er was een nauw contact met makers en uitgevers van de leerstof en de scholen die het leeftijd in één gezin. gebruikte. Dit vergde, zeker Oudere kinderen in de groep ook voor een leerkracht, extra krijgen ook de gelegenheid de tijd en extra inzet. jongere te helpen. Je ziet in Het team op de Zevensprong de praktijk dat wanneer kin- was dermate enthousiast over de mogelijkheden die hun geboden werden dat ze niet opzagen tegen een uurtje meer. Uiteraard was daarbij de hulp van ouders onont beerlijk. Dankzij het open ka rakter van de school, je kunt altijd binnen lopen, was er niet de tradiditonele ’eerbie dige’ afstand meer tussen ou ders en leerkracht. Samen Erkend wordt dat de raad eerder geïnformeerd had moeten worden toen een maal duidelijk werd dat er dingen mis waren gegaan. Het college voert nu aan dat geen mededelingen in openbaarheid zijn gedaan toen nog onderzoek werd gedaan naar verantwoor delijkheid en aansprake lijkheid. ’Het streven was de raad hierover zo volle- Welke leerkracht je ook hoort, de mooiste herinnerin gen hebben meestal wel met feesten te maken. Opnieuw maar feestjes viert. Wie eens een maand een kijkje zou kunnen nemen in de school merkt dat er van veel dingen zó wordt genoten dat het net een feest is. Kleuters die tijdens de weekopening ongedwongen het podium opkruipen en een versje opzeggen, middenbou wers die een verhaaltje ver tellen bij hun zelfgemaakte tekening of bovenbouwers die al met één oog lonken naar de disco en een dansje doen op housemuziek. Het wordt door iedereen met een waarderend applaus bekroond. Rob Bartels is ooit begonnen op een Jenaplanschool in Woerden en wil absoluut geen klassikale school meer. Sinds 1977 zit hij in Boskoop. Zijn mooiste herinnering aan Jenaplan ligt echter buiten de school. ’Net na de val van de Berlijnse muur is hij naar het Duitse stadje Jena ge gaan. Hoewel er op dat mo ment geen Jenaplanscholen in de gelijknamige stad wa ren neemt hij toch contact op met de autoriteiten daar. Ooit woonde daar mevrouw Prof Freundenthal en die ont wikkelde de basis voor het Je- goed naplan vertelt Rob. ’Trou wens ook Frau Fröbel kwam daar vandaan. Het meest dankbare is wel dat je iets mag terugbrengen naar zijn geboortegrond. Het Jenaplan was door het com munistische regime helemaal verdwenen. Ik ben blij dat we onze ervaringen en verdere ontwikkeling daar hebben mogen vertellen. Op dit mo ment zijn er in Jena weer drie Jenaplanscholen en ook in meer steden en dorpen in het voormalige Oost-Duitsland heeft men de draad weer op gepakt.’ Contacten Japanse school in Rotterdam. Dit resulteerde in een uitwis seling tussen eikaars scholen waarbij een onvergetelijk spektakel met de Japanse kinderen in Boskoop het hoogtepunt vormde. Dankzij een oud-collega heeft de bovenbouw ook een jaar lijkse briefwisseling met leef tijdsgenoten van de Jena planschool in Elburg. Er zijn niet alleen huizen ge bouwd eindjaren zestig maar ook werden er ’lagere’ scholen gebouwd. De Zevensprong was er één van. Men is be gonnen als klassikale school waarbij de leerlingen in groep 1, 2 en 3 afkomstig waren van de St. Josefschool en de Vro lijke Ark. Schoolhoofd werd Jos Bennis die reeds in Baam ervaring had opgedaan op een Jenaplanschool. In 1971 besloot het RK schoolbestuur dat het Jenaplan onderwijs ook in Boskoop gestalte moest krijgen. Eén van de eerste leerkrach ten is Wil van Schie. Ook met haar kijken we terug. We moesten als onderwijsteam WADDINXVEEN/DEN HAAG - Het Platform Gehandi capten Waddinxveen (PGW) heeft in een brief aan de Vaste Commissie voor Sociale Zaken en Werkgelegen heid uit de Tweede Kamer geschreven met verontrus ting kennis te hebben genomen van de ontwikkelingen Wij zijn van mening dat het geen goede zaak is voor men sen met een lichamelijke handicap als het sociale ver zekeringsstelsel verder gepri vatiseerd wordt'. Volgens PGW-secretaris me vrouw G.A. J. Paling zal dit op zowel korte als langere ter mijn nadelige gevolgen heb- "n vnnr rnnn enn rr»af- oor» lijke openbare repetitieavond van het Christelijk Waddinxveens Mannenkoor 'De Gouwe stem' op. (Foto: Outbound). heeft men op de Zevensprong gewerkt aan de integratie van kinderen met leerproble men en het Down-syndroom. Ans volgde speciale cursus sen en wisselt op dit moment haar ervaringen weer uit met Wanneer begin jaren tachtig leerkrachten elders in het de onderwijswetgeving ook wordt aangepast en men gaat spreken over basison derwijs wordt De Zeven sprong de eerste school die vooruitlopend op deze wet al een experimentele basis school wordt. Voor de ouders betekent dit dat ze nu voor hun kind moeten kiezen over een periode van acht jaar. Eerst was dat twee jaar kleu teronderwijs en dan zes jaar lagere school.Voor het perso neel betekent dit dat kleuter leidsters nu ook kunnen wor den ingezet op andere plaat sen in het basisonderwijs. Lucy van Niekerk weet het nog als de dag van gisteren. Wij zaten dan nog in een ei gen gebouw maar we inte greerden wel bij het team van dé Zevensprong Voor het on- lijkt het of men alleen derwijspakket aan de kinde ren maakte dit niet zoveel uit omdat het kleuteronderwijs altijd al gestoeld is op indivi duele benadering van het kind. Waar wij ons wel tegen hebben verzet is dat kinderen al op vijfjarige leeftijd schrijf- en leeslessen moesten volgen. Wanneer een kind daaraan toe is, is dat geen probleem.’ Niet alleen leerkrachten trekken de grens over. Ook de leerlingen leren andere vol ken en, culturen kennen. Vaak valt dit samen met een thema7 uit de les wereld oriëntatie. Een aantal jaren geleden kwamen er lerares sen uit St. Petersburg naar De Zevensprong om het Jena- ,n te leren kennen. Vorig loot» lö/Tz-lo w> m*» F o r»4- "rv-iz-if- rl/-» dig mogelijk te informeren op het moment dat over al deze gegevens beschikt kon worden.’Toen dit te lang ging duren moest de wethouder toch met infor matie komen met als ge volg een storm van protest tegen de gevolgde handel wijze. Ruiterlijk erkend wordt dat de raad inder daad in een eerder stadium vertrouwelijk op de hoogte gebracht had moeten wor den. ’Ook al was er maar sprake van vermoedens.’ Zaak is nu dat het wegdek wordt hersteld. Dit kan door het opbrengen van een extra asfaltlaag, ver sterkt met een stalen be wapening. De weg moet daarna weer twintig jaar meekunnen. Daarna wor den er fietssuggestiestro- ken aangebracht en par keervoorzieningen bij de Lansing en aan het eind van het Reijerskoop. De vervanging van de brug kan in de maanden novem ber en december gebeuren. Ook aan de beschoeiing dienen verbeteringen aan gebracht te worden. Om fi nanciële redenen is niet ge kozen voor een kademuur, een stevige beschoeiing moet kunnen voldoen aan de gestelde eisen. Op dit moment is geen dui delijkheid of en hoeveel verzekeringsmaatschappij Centraal Beheer uitkeert. De gemeente heeft bij aan vang van het werk een bouwverzekering afgeslo ten. Nu oorzaak en schade zijn vastgesteld heeft Cen traal Beheer het groene licht gegeven voor herstel- werk, maar de maatschap pij keert pas uit als er dui delijkheid bestaat over schuld en aansprakelijk heid. Bij het vaststellen daarvan is ook een jurist betrokken. Een extra te genvaller voor de gemeen te is dat een provinciale subsidie is vervallen, daar de gestelde termijn is vers treken. De betreffende subsidieregeling bestaat nu niet meer. In komt van op de BOSKOOP - Voor herstel van het onlangs gereno veerde maar nu al weer ge scheurde wegdek op het laatste stuk Reijerskoop is 363.000 gulden nodig. Een aanvankelijk voor 5 sep tember geplande raadsver gadering over het benodig de krediet is niet doorge gaan, het voorstel wordt deze week wel in commis sieverband besproken. Gebrek aan informatie is er niet, voor de commissies lag een lijvig pakket stuk ken ter inzage. De ge vraagde 3,6 ton is ook be duidend minder dan het bedrag van 755.000 gul den, waarvan in juli nog sprake was. Overeind blijft het beeld van een opstape ling van rampspoed: ver traging door de winter, diepzittende leidingen, de vondst van vervuilde grond en vertraging van een nieuwe brug door schip- persbelangen, gevolgd door een noodzakelijke noodre- paratie.Wat de slechte re constructie betreft is er nu volledige duidelijkheid. Het ontwerp van bureau Mabeg - een fundering van flugzand, een laag beton- granulaat en een asfalt laag - was correct en een goede uitvoering had af doende moeten zijn. Maar in de uitvoering ging het mis doordat de funderings- laag niet voldoende werd verdicht. Het toezicht op dit werk is tekort gescho ten. Als oorzaak daarvan worden genoemd: geen goede projectorganisatie en geen duidelijkheid over de rolverdeling met de ex- tern-adviseur. BOSKOOP/WADDINX- VEEN - In de vakantie zijn de schilders druk in de weer geweest om het schoolgebouw te voorzien van nieuwe kleuren. De meningen hierover zijn weliswaar verdeeld, maar deze verschillen vallen echter meteen weg als wordt gedacht aan het 25- jarig bestaan van de Rooms Katholieke Jena planschool de Zeven sprong. Dan komt de ware Jena-gedachte weer naar boven. Respect voor de ander en voor elkaar. De huidige bezetting van de Zevensprong kan gezien wor den als een samenvoeging van de RK basisschool die nieuw werd gebouwd in 1980 aan het Klaverblad en de kleuterschool De Vrolijke Ark aan de Hamburgerlaan, (thans kantoor van een wo ningbouwcorporatie) die als eerste kleuterschool in Snij- delwijk-west van start ging in 1969. De leiding van De Vrolijke Ark beruste bij Lucy van Nie kerk. In 1964 kwam ze als kleuterleidster in Boskoop werken aan de R.K. kleuter school, die toen grotendeels nog werd geleid door nonnen. Lucy is Boskoop altijd trouw gebleven en nu te vinden als leerkracht en plaatsvervan gend hoofd op de Zeven sprong. We blikken met haar nog eens terug. ’Het RK onderwijs heeft in Boskoop altijd open gestaan voor vernieuwingen. In de ja ren zestig werd Snijdelwijk- west gebouwd en daarin hoorde ook een kleuterschool. Voor die tijd werd een zeer vooruitstrevend gebouw ont worpen en mij werd gevraagd om de inrichting (meubilair en leermiddelen) ervan te verzorgen. Ik was toen nog heel jong en dat was dus best een grote eer voor mij’, vertelt de altijd bescheiden Lucy. ’Het werd een soort model school en er zijn in die tijd dan ook veel mensen uit het landelijke onderwijs en ge meentepolitiek komen kijken wat er zo bijzonder aan was. Wij hadden bijvoorbeeld een douche in de school, elk lokaal had een eigen bergruimte, de oppervlak te van de lo kalen was groot, wel 72 vierkante me ter. Hier op de Zevensprong is dat 56 vierkante meter. Ook voor de leerkrachten was er een aparte zit- en berg ruimte. Bij aanvang hadden we niet zoveel leerlingen maar dat groeide uit tot vier klassen. Doordat de bouw van de wijk klaar was stabili seerde ook het aantal leerlin gen. Ook de komst van de Vijverfluiter was van in vloed.’ een werkplan inleveren waarmee we aan de slag wil den gaan. Het was zeker in de aanvangsfase ontzettend leuk. Alle ideeën waren nieuw en we hadden weinig budget. Vooral de intensieve samenwerking met en tussen de ouders was geweldig. Eén keer per maand hadden we bijvoorbeeld klusavond. Dan werden er zowel boeken ge kaft als decors gebouwd voor toneelstukjes die door de kin deren werden opgevoerd. Me nig klusavondje liep uit op een gezellig feestje en dat schepte wel een heel bijzon dere band,’ vertelt Wil. Andere namen van het eerste uur zijn Hein Fianen, Hans Heemskerk en Rob Bartels. Ook deze laatste is nog altijd werkzaam op De sprong. 1973 Pieter Schie Zevensprong. Hij zal later niet alleen een speciale stempel op het Boskoopse Je naplan onderwijs zetten maar verovert eerst nog het hart van juffrouw Wil. Experimenteel over het Jenaplan onderwijs is ons streven.’ kan oordelen als je het zelf Nog voor het van regerings- hebt meegemaakt. Pas als je wege verplicht wordt gesteld, als ouders volledig achter het systeem kan en wil staan, er vaar je de geest van het Jena plan. Schoolwetten land. Voor kinderen met het Down-syndroom is het erg be langrijk dat ze kunnen lezen. Wanneer ze dit onder de knie hebben kunnen ze later in de maatschappij redelijk zelf standig functioneren. Het leessysteem wat wordt ge bruikt heet Picto-lezen. Woorden en plaatjes komen samen. Daarnaast is het ook voor de overige kinderen in de klas een goede ervaring dat deze kinderen in het nor male onderwijs terecht ko men. Lucy werd in die tijd bijge staan door Ria Severs en Ans van Kleef. Ans, ook nog steeds op de Zevensprong, vult Lucy aan: We hadden altijd ons eigen boontjes ged opt in ons eigen schooltje. Teamvergaderingen hadden wij niet echt want als er iets gebeuren moest werd het di rect besproken. Nu kregen we hier wel mee te maken en we hebben echt moeten leren on ze mond open te doen. De in tegratie verliep overigens heel goed want ook wij had den dezelfde doelstellingen en dan vind je elkaar snel. Toen in 1985 de wet van kracht werd hadden wij alle maal al een voorsprong. Ei genlijk is het alleen maar ge zelliger geworden op school. Juist het feit dat je een team hebt en datje er niet al leen voor staat is een enorme steun geweest,’ zegt Lucy. Pieter van Schie, die in juli 1996 na 22 jaar afscheid heeft genomen van de Zeven sprong, heeft tijdens zijn loopbaan hier veel goed ge daan. Tijdens zijn afscheid kwamen bij zowel teamleden, ouders als kinderen de emo ties naar boven. Een vriend ging weg. Hij was een school leider met een duidelijke vi sie op onderwijs en opvoe ding. Een grote stimulator en hij wist de kwaliteiten van teamleden te benutten en grenzen te respecteren. Hij wist door zijn manier van werken een hecht team te smeden. ’Juist door die sterke team geest kun je veel aan’, zegt Lucy. ’Pieter kende niet al leen ieder kind bij naam maar kende ook hun presta ties en problemen. Als team samen met ouders en eventu eel gespecialiseerde hulp van buiten de school een kind op pla: V»af inio+a cnnar vntfan -- -- R Z; C gL jjKh» i’ F r •"'Vxfc'" v» Z-WVl /-»■»-» Zeven- ..d _L

Weekblad voor Waddinxveen | 1996 | | pagina 11