mm. Meer aandacht nodig voor boomteelt in Boskoop Aanstel ling van tijdelijk voorlicn- ter zint D66 niet Nieuwe bedrijfsvoering werpt vrucht af Onderzoeksresultaten dichter bij kweker Delegatie naar Roemenië R Ei DROGER 5 KG staat borg Beurs winter- kleding in Het Zuidhonk Soos in Het Zuidhonk Geen bingo Klaverjassen Het Zuidhonk Spelcompetitie Kennis van vier generaties 31 O '4 PAGINA 19 WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1996 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Vervolg van voorpagina rr. Nieuwe plek Filtratie In mei 1995 versterkte R G van de firma H.G. Benckhuij- B.B.C. Rosbergen, directeur van R G, wijst een gezelschap van internationale journalisten op het nieuwe water-regule- ringssysteem. (Foto: Kate Goudriaan) Werkzaamheden aan één van de kerkgebouwen in Osorhei. BOSKOOP - Zo’n honderd belangstellende kwekers wisten op 12 september de weg weer te vinden naar het Rijneveld waar het Proefstation voor de Boomkwekerij haar deuren openzette voor belangstellende vakgeno ten. Ook al was het aantal bezoe kers geringer dan andere ja- ren, de gerichte belangstel ling van veel mensen heeft ertoe geleid dat veel kennis in De aanstelling van Roel Mos- tert is parttime. Hij is dins- Dit jaar is er een nieuwe loca tie van 6,5 hectare betrokken aan de noord-west kant van Boskoop. Uitgebreid markten. Met name is men actief in Midden- en Oost-Eu- ropa. exportbedrijven Rosbergen nen klaar voor een Cash Carry vestiging. slaan) is er op vrijdagavond 20 september om acht uur weer vrij-klaverjassen (géén avond van het nieuwe seizoen is nu op vrijdag 4 oktober. (Zuidplaslaan) kinderkleding- om een tweezijdig contact. Niet alleen krijgen belang- om kennis te nemen van de laat ste ontwikkelingen in het on derzoek, maar ook is het voor onderzoekers waardevol de reactie uit de praktijk te ver nemen. Het zien van nieuwe ontwikkelingen in teelt en productie roept ook nieuwe vragen op. Veel vragen kwa men dan ook deze dag naar voren. In Rosbergen Grootendorst Beheer BV zijn enkele bedrij ven ondergebracht. K. Weze- lenburg-Export staat voor ex- portactiviteiten naar Duits land, Verenigd Koninkrijk en Italië. Rosco Plant werd in 1983 opgericht en is vooral gespecialiseerd in het speci fieke Boskoopse assortiment. Ook aan de steeds toenemen de vraag naar grote contai- venssfeer, nauwkeurig, tij en de hoogte te houden van de ontwikkelingen de beoogde aanstelling van een professionele, gemeente lijke voorlichter? Dat was de laatste schriftelij ke vraag van D66-raadslid Frans Bos. Volgens het ge meentebestuur is Roel Mos- tert met ingang van woens- voorlichting, het ontwikkelen van een eerste opzet van een voorlichtingsbeleid, het zorg- nerplanten wordt voldaan. geweest, maar daarnaast blij- dragen voor interne commu- ken deze bezoeken voor hen ook een enorme stimulans te betekenen. de uniformiteit van de partij en jonge plantjes te verbete ren. Sorteren van stek en ver beteren van omstandigheden professionele opleiding tijdens de beworteling kun nen belangrijke verbeterin gen opleveren. Contact Eind september komen drie leraressen van de basisschool uit Ororhei kennis maken met de lesmethoden in Ne derland. In Roemenië wordt nog les gegeven op de manier i i j i r*j_ i den gebeurde: stampen, alles uit je hoofd leren. Dit is wel begrijpelijk omdat daar niet de voorzieningen zijn zoals hier. Toch komen ook daar nieuwe ontwikkelingen. Het valt te verwachten dat het schoolsysteem in Roemenië in een jaar of tien grote ver anderingen zal ondergaan. Om voorbereid te zijn op deze op de benedenverdieping, veranderingen zullen de leer- - - - krachten twee weken ’stage lopen’ op de Boskoopse basis- dag en woensdag van onge scholen. veer 08.30 tot 14.30 uur en ie dere donderdagmiddag aanwezig. Buiten kantoortij den is Roel Mostert telefo nisch bereikbaar. WADDINXVEEN - Zondag middag 22 september van twee tot vier uur wordt in wijkgebouw Het Zuidhonk (Zuidplaslaan) weer een soos gehouden voor verstandelijk gehandicapten. Op deze middag worden er spelletjes gespeeld, muziek gedraaid en andere activitei ten gehouden om met elkaar een gezellige middag te heb ben. De laatste nieuwe loot aan de R G-boom is ’Groen Direkt Boskoop BV*. Het betreft een ’monsterbeurs’ van boomkwe kerijproducten die twintig keer per jaar wordt gehouden in de Plantariumhal. Kwe kers kunnen voor aanvang van de beurs hun te verkopen producten aanbieden, die ver volgens in de computer wor den gezet. Hoveniers en groendetaillisten kunnen de monsterpartij bekijken en di rect bestellen. De volgende dag staan alle bestellingen klaar voor aflevering. Op 11 september was nog een beurs, er komen nog dagen op 3, 10 en 23 oktober. Ook op het ITC bevindt zich Greenlink BV. Dit cash carry bedrijf is sinds 1990 ac tief en geniet grote belang- currentie fors toenam, De ja renlang vastgeroeste werk wijze van de Boskoopse boomkwekers had inmiddels dusdanige scheuren opgelo pen dat er snel een nieuwe manier van denken en hande len moest worden aangepakt. Vanuit de overkoepelende sierteeltorganisaties werden praktische ideeën aangereikt en er werd aangedrongen om kritisch te kijken naar eigen volledig op bedrijf en de gehele sector. Als gevolg daarvan zijn ver- aangaande schillende bedrijven gefu seerd of gingen bedrijven on derling samenwerken op het bepaalde specia- stelling van tuincentra. wikkeling van het complex rond Bleiswijk belemmeren. Om de groeiende en werk aantrekkende agribusiness- complexen te kunnen behou den is versterking juist ge wenst. De vier Kamers vra gen de provincie hiertoe haar invloed in de richting van de rijksoverheid aan te wenden. Ook vinden ze dat het jnoge- lijk moet zijn de leeggekomen boerderijen voor andere dan agrarische doeleinden te ge bruiken. Ze denken hierbij kampeerboerderijen, starters of organisaties op het gebied van onderzoek, ont wikkeling en educatie. Daarnaast zou het recreatief medegebruik van landbouw grond bevorderd moeten wor den om de toeristisch-recre- atieve mogelijkheden (wan del-, fiets- en kanoroutes) voor zes miljoen Randstede lingen in onder andere het Groene Hart beter te kunnen benutten, aldus de Kamers van Koophandel en Fabrie ken in Den Haag, Dordrecht, Gouda en Leiden.. Dit jaar was bewust gekozen voor de presentatie van de onderzoeksresultaten los van de boomkwekerijvakbeurs Plantarium. Daarbij was een duidelijke selectie gemaakt in onderwerpen die op dit mo ment de meeste belangstel ling hebben. Opmerkelijk was de grote belangstelling voor technische onderwerpen en geïntegreerde bestrijding. Vooral de overwintering in tunnels en gebruik van spuit apparatuur trokken veel be kijks. Bezoekers konden ken nismaken met temperatuur- metingen, tunnelconstructies en allerlei praktische oploss ingen voor problemen in de praktijk. Bij de gewasbescherming kwam het gebruik van appa ratuur aan bod die veel min der verlies van middel ople vert. Verder is ruim van ge dachten gewisseld over de mogelijkheden om te kunnen voldoen aan milieu-eisen. De Duitse firma Kress en Co toonde een overgewaswagen, waarbij twee personen lig gend kunnen planten, rapen of andere werkzaamheden doen. Ook een schoffelmachi- ne met veel hulpapparatuur was te zien. Opmerkelijk is dat deze machine het moge lijk maakt om niet alleen tus sen rijen, maar ook in de rij de grond te bewerken en van onkruid te ontdoen. WADDINXVEEN - Door om standigheden kan de geplan- teruggepompt de bingo-avond in buurtcen- -trum ’De Boog* (C. Huijgens- laan) deze maand niet wordt elke vier a vijf doorgaan. De eerste bingo- weken gecontroleerd. Dit watersysteem is op deze locatie zeker noodzake lijk omdat het slootwater naast de kwekerij direct van uit de Gouwe wordt ingela ten: water dat niet van goede en constante kwaliteit is. In de loods staat een speciaal ontworpen potmachine die potten kan verwerken van 5 tot 20 liter. gebied van lismen. Twee gerenommeerde Boskoops exportbedrij ven, K. Rosbergen en Zn. en F.J. Grootend orst en Zonen, bundel den ook hun activitei ten. Kennis en erva ring, opgedaan door vier generaties in de meer dan honderd jaar oude bedrij ven, staan borg voor nieuwe nanciële zin - stimulerende aandacht van de provincie en het rijk nodig heeft. Bovendien geldt dat voor Bo skoop dat door uiteenlopende factoren zoals een gebrekkige aan infrastructuur, problemen met betrekking tot logistiek en afzetstructuur, ruimtege brek en een onvoldoende schaalgrootte van de bedrij ven, de groei van het gebied achter blijft bij boomteeltge- bieden elders in het land. Verder kunnen problemen op het gebied van infrastructuur in Bleiswijk (aansluiting Hoefweg-A12) en de kabi- netskeuze van het tracé voor de hoge snelheidstrein (HSL) door het glasbouwgebied aan de Groendalseweg, de ont- WADDINXVEEN - In wijkge- dag de afstand tussen prak tijk en onderzoek weer hel pen verkleinen. Deze dag was dan ook geslaagd dankzij de nuttige vorm van uitwisse- bouw in Zuid-Holland op de middellange termijn. Het vertrek van het proefsta tion en agrarisch onderwijs in Boskoop zien de Zuidholland- se Kamers van Koophandel en Fabrieken als een gemis. Vandaar dat het boomteelt- centrum Boskoop - ook in fi- BOSKOOP - Rosbergen Grootendorst Beheer BV, sinds 1 augustus 1993 onder die gezamelijke handelsnaam actief in de teelt en export van boomkwekerijproducten, behoort tot één van de bedrijven die op tijd het roer hebben omgegooid om zo de ma laise voor te blijven. R G geeft maandelijks een Infobulletin uit met daarin de laatste bedrijfsnieuwtjes. Ook wordt aandacht besteed aan nieuwigheden en nieuwe planten in het assortiment. Op 12 september opende Ros bergen Grootendorst in Genève, Zwitserland, een nieuwe Cash Carry. Dit in bouw Het Zuidhonk (Zuidpla- samenwerking met een aan tal Zwitserse collega’s. In middels liggen er ook voor Duitsland verregaande plan- competitie). De toegangsprijs bedraagt ƒ2,50 per persoon. WADDINXVEEN - De Stich ting Wijkwerk De Zuidplas houdt maandag 23 en dins dag 24 september in Het Zuidhonk weer een beurs. De te verkopen kinderkleding moet schoon, heel en eigen tijds zijn en geschikt voor kinderen met de maten 86 tot en met 182. De verkoopprij zen worden in overleg be paald. De kleding kan worden inge leverd op maandag 23 sep tember van 19.00-21.00 uur en dinsdag 24 september van 09.00-10.30 uur. De verkoop vindt plaats op dinsdag 24 september van 13.30-16.30 uur. Het afrekenen van de ver kochte kleding en het opha len van de niet-verkochte kle ding is op woensdag 25 sep tember van 09.00-10.30 uur. Niet afgehaalde kleding en opbrengsten die niet afgere kend worden vervallen aan de beurs. Niet verkochte kle ding kan men ter beschikking stellen van de beurs. De op brengst van de beurs komt ten gunste van het Foster Pa rents Plan (FPP). WADDINXVEEN - In de her vormde koffiebar ’De Schaapskooi’ (Nesse), waar eerder met succes de theater groep ’Mirror’ optrad, kunnen de jonge bezoekers vanaf 15 jaar vrijdagavond 20 septem ber om half negen meedoen aan een spel-competitie. dat is bij 20 tot 30 graden vorst niet erg aantrekkelijk. Inmiddels is bij beide kerken een bijgebouw verrezen én op 22 september vindt de feeste lijke ingebruikneming hier van plaats. Met twee busjes en een luxe auto gaan de Bos kopers donderdag 19 septem ber op weg. Het kost twee da gen om de 1800 kilometer af te leggen. Er wacht hen daar zeker een zeer gastvrij ont haal. Het is de bedoeling dat ook een officiële afvaardiging van de kerken meegaat in de vorm van dominee Langelaar en pastoor Krempel. Inmiddels zijn er diverse uit wisselingen geweest tussen Osorhei en Boskoop. Zowel gezinnen als jongeren zijn over en weer op bezoek ge weest. Bij bezoeken die de Roemenen aan Nederland brengen wordt zoveel moge lijk geprobeerd hen kennis te laten nemen van de manier waarop hier hun collega’s werken. Daartoe zijn in au gustus bezoeken gebracht In september 1995 werd be gonnen met de inrichting van de nieuwe locatie. Naast veel aandacht voor bereikbaar heid en accommodatie is er gekozen voor een speciaal ge construeerd containerveld met recirculatiesysteem voor het water. De potten staan op een waterdoorlatende mat/anti worteldoek met daaronder een laagje glaswol en ondoorlatende folie. Via een buizensysteem aan de rand van het veld wordt de bodem bevochtigd. Dit sys teem levert een besparing op van 50 procent minder water verbruik. Het niet ge bruikte water wordt verzameld en via een goot 1 naar het reservoir. De kwaliteit van het water nicatie en het geven van com- municatie-adviezen aan het college en het ambtelijk ap paraat. Het verstrekken van pu blieksinformatie - waaronder het geven van publieksvoor lichting (onder andere de ge- zich op de Canadese en Arne- meenterubriek in het Week- rikaanse markt door aankoop blad vooor Waddinxveen en 1 TT zoals dat hier vijftig jaar gele- publieksfolders) is een taak van Wim Vermeij. Alle berichten vanuit het ambtelijk apparaat die be stemd zijn voor pers of pu bliek lopen voortaan via de bestuursvoorlichter Roel Mostert. Hij is te vinden op de afdeling SBO, tijdelijk ge huisvest in de kantoorunits tegenover het gemeentehuis Vakbezoekers krijgen tekst en uitleg in een tunnel op het Proefstation. (Foto: A. Fioole) De DLV was aanwezig met BOSKOOP - Een uit twintig personen bestaande Boskoop se delegatie gaat 22 septem ber op bezoek in Osorhei (Roemenië) om daar de ope ning van twee kerkelijke ge bouwen bij te wonen. Met het dorpje Osorhei heeft de Bo skoopse gemeenschap inmid dels ongeveer vier jaar con tact. Samen met het dorp Agerie in Zwitserland heeft Boskoop gedurende een aan tal jaren hulp verleend. In Boskoop staat de kledingin- zameling centraal, terwijl men in Zwitserland met een actie geld inzamelde voor de bouw van een Protestantse gemeentezaal en een Katho lieke parochiezaal. Met aanvullende hulp van de Stichting Oost Europa Bo skoop (SOEB) en met name door de Vastenactie 1995 van de Katholieke kerk van Bo skoop konden deze gebou- wengerealiseerd worden. De kerken in Osorhei moesten tot nu toe volstaan met één onverwarmde kerkruimte, De economische betekenis van agribusiness-complexen wordt volgens de vier Kamers in belangrijke mate bepaald door de (internationale) be drijvigheid die aan de agrari sche sector gelieerd is zoals de handel, export, transport en industrie. Zij reageren daarmee op de 1 1 ‘1 visie ’De toekomst tegemoet’ GOUDA/WADDINXVEEN/BOSKOOP - De Kamers van Koophandel en Fabrieken in Den Haag (Haaglanden), Dordrecht (Zuid-Holland Zuid), Gouda (Midden-Hol- land) en Leiden (Rijnland) hebben in een gezamenlijke brief aan de provincie Zuid-Holland aandacht ge vraagd voor het economische belang van Zuidholland- se agribusiness-complexen (glastuinbouw, sier- en boomteelt) in en rond Bleiswijk en Boskoop en in de Bollenstreek. sen/Homestead Nurseries. Hiermee kreeg men ook Tromp Baumschulen in bezit en konden de activiteiten in Duitsland en Frankrijk ver der worden uitgebreid. In 1986 werd de handelson- derneming Treelink opge richt door een drietal Bo skoopse waaronder Rosbergen Grootendorst, met het doel de exportmogelijkheden op nieu we markten te exploiteren. Sinds 1993 is Treelink voor 100 procent een dochteron derneming van R G. In dit bedrijf is veel kennis ontwik keld en potentiële markten zijn verkend. Het gevolg is het opzetten, uitbouwen en onderhouden van relaties en activiteiten op de diverse hoveniers en het zogenaamde ’Bedrijfsmi lieuplan’, waarbij telers de gelegenheid krijgen het be drijf door te laten lichten op milieuzaken. Niet nieuw, maar verder uitgewerkt was de presentatie van de langza me filtratie van retourwater. Door deze zuiveringsmethode is het mogelijk in de contai- nerteelt in een gesloten sys teem besmetting zo veel mo gelijk te voorkomen. Bezoe kers kregen richtlijnen voor het bouwen van een dergelijk filter. Belangstellenden voor het sortiment konden zich op de hoogte stellen van een uitge breide beschrijving van het sortiment Hydrangea en kleinbloemige herfstaster. Bij Hypericum staat de roestre- sistentie centraal, waarbij hoopvolle kruisingresultaten te zien zijn. Bij al deze gewas sen gaat het er om te laten zien welke cultivars in de praktijk het beste voldoen. Ziekteresistentie staat hier bij ook hoog in het vaandel. Bij de teelt was het vooral de vermeerdering van vaste planten die duidelijk in beeld gebracht werd. Een aaltjes- vrije vermeerdering blijkt hier goed mogelijk te zijn. Bo vendien worden nieuwe ver- meerderingstechnieken ont wikkeld die voor een snellere (en gezondere) vermeerde ring zorgen. In de vermeerde ring staat verder het zoeken naar uniformiteit centraal. Bij diverse gewassen is het mogelijk door kleine ingrepen wat ’het niveau’ van de reac ties was en wie de eerste en volgende selecties van de kandidaten heeft gemaakt. 5. Is het juist dat een beoogde provinciale ontwerp-beleids- kandidaat of beoogde kandi- <Z_ ZZ daten voortijdig hun sollicita- over de toekomst van de land tie hebben ingetrokken? 6. Heeft u - nu u ruim een half jaar na de start van de procedure nog steeds geen voorlichter heeft kunnen be noemen - advies ingewonnen over de invulling van de over- bruggingsperiode en zo ja, bij welke instanties en organisa ties? 7. Waarom heeft u in plaats van een ervaren overheids- voorlichter met de adequate een oud-joumalist tijdelijk met die taak belast en hoe en met welk en wiens advies bent u tot die keuze gekomen? In een toelichting zegt Frans Bos dat naar zijn mening Het gaat bij deze dagen altijd journalisten, onder meer door tweezijdig contact, hun opleiding, ’van nature’ 1 1 1 uiterst kritisch behoren te stellenden gelegenheid om zijn. Van adequaat opgeleide bestuurs- dan wel beleids- Begin jaren negentig wankel- voorlichters in overheids- de de vaste marktpositie van dienst mag volgenshem wor- Boskoop doordat ook elders in den verwacht dat zij objectief binnen- en buitenland de con- de communicatie tussen over heid en burgers kunnen be vorderen dan wel het over heidsbeleid kunnen verkla ren. 8. Kunt u toezeggen de ge meenteraad, eventueel via de desbetreffende raadscommis sie, en met inachtneming van de wettelijke bepalingen op het gebied van de bescher ming van de persoonlijke le de productie van boomkweke- dig, adequaat rijgewassen naar de praktijk gevloeid is. Bezoekers konden een uitgebreid informatie- boekje mee naar huis nemen om het gehoorde en geziene nog eens rustig na te lezen. Directeur Van de Vooren be nadrukte nog eens het feit dat het gaat om het onder zoek van de boomkwekers zelf. Een grote betrokkenheid dag 4 september actief als be- met elkaar is van groot be- stuursvoorlichter van de lang. Hoe dan ook heeft deze gemeente Waddinxveen. Het betreft een tijdelijke aan stelling in afwachting van de komst van de vaste voorlich ter, voor wie de sollicitatie procedure op dit moment wegen op vertrouwde basis, ling van kennis en ervaring loopt. in de boomkwekerij sector. Tot de hoofdtaken van de Amsterdammer Roel Mos tert, oud-verslaggever van de Goudsche Courant en dit voorjaar met een eigen com municatiebureau in Almere van start gegaan, worden ge rekend de eindverantwoorde- aan tomaten- en paprikakwe- lijk voor publieks- en pers- kerijen, aan veilingen en an- i -^. .a i i i dere bedrijven. Enerzijds zijn de bezoeken als ’een droom’ ƒ-.<ƒ'• - i i - TER AAR STOBBEWEG 19 - 0172-605882 INDUSTRIETERREIN BOVENLAND MET AFVOERSLANG 299 A 1 X» jT,.

Weekblad voor Waddinxveen | 1996 | | pagina 19