Gemeentelijke onderscheiding bronzen conifeer Belg wint Edo Bonsai-trophy Introductie Coenecoop College HSL-tunnel beïnvloedt grondwaterstromen Kerktoren met groene muts Lustrum bedrijvenbeurs I PAGINA 17 (Foto: A. Fioole) Ed de Groot (rechts) overhandigt de prijs aan i Danny Use. (Foto: A. Fioole) groene muts is weer eens wat anders. Officieel moment tijdens het jubileumfeest met prins, hofdame, raad van elf, oud-prinsen en dansmariekes. BOSKOOP - Al een poosje staat de honderdjarige ge- meentetoren van de Ned. Herv. kerk in de steigers. Over een paar jaar is de toren aan renovatie toe, maar een onderhouds beurt kon niet langer uit gesteld worden. Nogal Met een groep op een bandenvlot valt het niet mee het hoofd droog te houden. den. Verder wordt de lei- bedekking vervangen, dakkapellen hersteld en nieuwe klimhaken aange bracht. Om veiligheidsre denen werd de steiger om de spits voorzien van een netwerk zodat er gaan materiaal naar beneden spectaculair was het ver- valt. Zo'n toren met een WOENSDAG 9 OKTOBER 1996 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN den. i toe kon de gemeente eren met de erepenning in zilver. Daarbij wordt nogal eens de vergissing gemaakt dat men- 420 j aar oud en sinds 1992 in zijn bezit. Edo Bonsai organi seert de wedstrijd ieder jaar tijdens een speciale tentoon stelling teneinde het peil van de bonsai in Europa op een hoger plan te brengen en er meer bekendheid aan te ge ven. Voor de wedstrijd wer den bonsai uit binnen- en bui tenland ingezonden. Er werd gejureerd volgens officiële normen, de winnende bonsai kreeg 153 punten. de Groot reikte zaterdag de prijs uit op zijn bedrijf op het ITC. j van de ontwatering en de winning van grondwater voor de drinkwatervoorziening gedu rende de laatste eeuw hebben grote veranderingen in het grondwaterstromingspatroon teweeg gebracht. Het gaat om maatregelen die de bewoonbaarheid van dit WADDINXVEEN/BOSKOOP - Een bronzen conifeer is de nieuwe onderscheiding die de gemeente kan uitreiken aan inwoners van Boskoop die een bijzondere prestatie heb ben geleverd in het belang van de Boskoopse gemeen schap. De nieuwe onderscheiding zal worden uitgereikt tijdens de traditionele nieuwjaarsre ceptie in het gemeentehuis. een dergelijke ingreep op de aard van de kwel - zoet of brak dus - is wisselend en het optreden van kwel van brak water is van oudsher aanwe zig in het gebied; niets nieuws dus en zeker niet zon der intensieve berekeningen te voorspellen. De suggestie dat de aanleg van de HSL zelfs meetbare effecten op de situatie bij de Nieuwkoopse plassen zal hebben, lijkt mij overigens onwaarschijnlijk’, aldus Pomper. Niettemin geeft het aspect te denken wat betreft mogelijke gevol gen voor de sierteelt. Deze gedachte is afgeleid van de milieuprijs die de gemeen te enkele jaren heeft kunnen toekennen dankzij een gift uit het bedrijfsleven. Van in vloed op het besluit een nieu we onderscheiding in te stel len is ook een nieuw stelsel voor Koninklijke onderschei- tot ereburger zijn zeer zeld zaam; voor zover bekend zijn slechts drie personen be noemd tot ereburger, waar van er twee nog in leven zijn: oud-wethouder P. van den Dool en J.H. Reinders. hebben gehad van zijn mede werking aan de jaarlijkse ce remonie waarbij de sleutel van Kwakveen wordt over handigd. Elders wi] het carnaval nog wel eens ontaarden in bacha- nalen en vandalisme 'maar in Boskoop wordt Kwakveen tij dens het carnaval altijd ver standig en met zorg be stuurd’, zo besloot Spros Daarna mocht prins Jojo een Kardieler uitreiken, de hoog ste onderscheiding die De Krooshappers in huis heeft. Het ereteken ging ditmaal naar Trudy Vermeulen, al zo’n vijfentwintig jaar succes vol zwemtrainster. Destijds in het Boskoopse zwembad, van het Plantariumgebouw: de beroerde akoestiek. De hal is dan ook niet gebouwd voor popconcerten maar beschikt wel over alle benodigde facili teiten om een dergelijk groot schalig feest te kunnen orga niseren. En daar maakten De Kroos happers goed gebruik van om het jubileum een hoogtepunt te bezorgen waarover nage praat zal worden. Daarmee is de jubileumkoek nog niet op. Zaterdag 12 oktober wordt nog een ouderwetse boeren bruiloft gevierd in de Rozen burcht. Veel mensen die zich in de afgelopen jaren verdien stelijk hebben gemaakt voor de vereniging zijn hiervoor uitgenodigd. Op straat wordt hier ’s morgens bekendheid aan gegeven door een dorps- omroeper, zoals dat in vroe ger jaren gebruikelijk was. Zaterdagmiddag gaan bruid spaar en gasten in traditone- le kleding per boerenkar naar het gemeentehuis voor de hu welijksvoltrekking. Het feest kwam van is ’s avonds in de Rozen burcht. grondwater naar de opper vlakte. Dat water - zoet of zout, al of niet vervuild - wordt daarna via een inmid dels ingewikkeld stelsel van ontwateringsmiddelen netjes naar zee afgevoerd. Afhankelijk van de aard van de situatie kan al of niet brak water naar de oppervlakte stromen. Elke menselijke in greep kan daarbij een veran- derig teweeg brengen, of het nu een verandering in de ont- bodemverzilting watering is, de bouw van ge bouwen waarvoor diep geheid moet worden en nu dus weer de HSL-lijn. Het effect van kunnen doen. Als men daar dan plotseling wordt aangesproken door een wat vreemd uitgedoste maar sympathieke man, is het vrij wel zeker dat men een acteur heeft getroffen die wordt in gehuurd om op grote feesten het ijs te breken. Hij maakt deel uit van de bedrijven die er hun vak van gemaakt heb ben het iedereen naar de zin te maken. Zo treft men bij het terras ook evenementenbu reaus, hotels en cateraars aan. Vele beursbezoekers wa ren vorig jaar te spreken over de nieuwe locatie en dat was voor de beursorganisatie re den om de bedrijvenbeurs op nieuw in het Plantariumge bouw te laten plaatsvinden. Inmiddels zijn met de exploi tant afspraken gemaakt over het parkeren en zal het ge bouw op 6 en 7 november over goede en voldoende parkeer- faciliteiten beschikken waar bezoekers en deelnemers gra tis gebruik van kunnen ma ken. Ook de openbare verlich ting op het terrein is inmid dels voltooid. het motto ’samen dingen doen’ hebben ze onder bege leiding van medewerkers van de Stichting Het Nederlands Landschap in de natuur ge werkt. Cabaret Makkers heeft er een voorstelling ge bracht, waarin de problemen van een brugklasser cen- traalstaan. Hoe reageer je op plagerijen over je uiterlijk en je voorkeur voor bepaalde popgroepen. Hoe ga je om met zoveel verschillende leraren en zoveel lokalen waar je ie der uur naar toe moet? In gesprekken met hun men tor na de voorstelling zijn de leerlingen bewust gemaakt van hun eigen inbreng en waarde ondanks het feit dat van richtingsveranderingen in de natuurlijke grondwater- stromen door variaties in de hoogte van het zeewater en de vorming van het Holland se natuurlijke landschap (duinen, veengroei en dergë- lijke) gedurende de laatste twee miljoen jaar, is de toe stand extra ingewikkeld ge worden. Alle menselijke in grepen in een gebied kunnen gevolgen hebben voor het pa troon van de grondwaterstro- ming; zo ook in westelijk Ne derland. Dit speelt al sedert de kunstmatige ingrepen in de waterhuishouding in het gebied plaatshebben en men spreekt dan ook over een pe riode van meer dan duizend jaar. Organisaties en personen kunnen mensen voordragen. Gemotiveerde aanmeldingen moeten voor woensdag 13 no vember naar de gemeente worden gestuurd, ter attentie van het college van burge meester en wethouders, Raadhuisplein 1, 2771 EK Boskoop. Een onafhankelijke jury zal het gemeentebestuur advise ren wie voor de prijs in aan merking komt. De bronzen conifeer is het re sultaat van een andere visie op het toekennen van ge meentelijke onderscheidin gen met daarbij de instelling van een nieuw onderschei dingsteken. won de prijs met de door hem ingezonden Taxus Cuspidata, ongeveer - - wijderen van bol, haan en kruis die met een hoog werker van de spits getild werden en opgeknapt wor- Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met de afdeling Voorlichting, Leo van der Bijl, tel. 219553. andere klasgenoten een an dere mening kunnen hebben. Een sterk beroep op samen werking en communicatie werd ook gedaan in de zoge naamde eilandopdracht. Vier leerlingen moesten ieder een kwart deel van een eiland uit vergroting maken. Ze konden niet zien wat de ander deed maar moesten dit op een andere manier duide lijk maken. Er moest een te kening van een eiland ont staan, waarbij de kleuren, wegen, rivieren e.d. op elkaar dingen, moesten aansluiten. De te- Tot nu vreden geluiden bij leerlin- verdienstelijke burgers gen en docenten leerden dat het geslaagde dagen zijn ge weest. WVEEN/BOSKOOP - Eind september heeft een groot aantal leerlingen van het Coenecoop College samen met de docenten introductie dagen gehouden. De leerlin gen van 4 Havo en 5 Athe neum hebben onder meer een dag in het Reeuwijkse Hout allerlei survivalopdrachten uitgevoerd. Onder leiding van ervaren instructeurs van New Challenge moesten ze bewijzen dat ze in gemeen schappelijk overleg allerlei activiteiten tot een goed eind konden brengen. De leerlingen van de eerste klassen zijn vier dagen op verschillende locaties in Overijssel geweest. Onder WADDINXVEEN/BOSKOOP - Woensdag 6 en donderdag 7 november wordt in het Plan tariumgebouw op het ITC voor de tiende maal de bedrij venbeurs ’Ondernemen in Midden-Holland en Rijnland’ gehouden. Aan dit evenement werken tientallen bedrijven en clusters van bedrijven mee. De tweedaagse regionale be drijvenbeurs is in de afgelo pen tien jaar uitgegroeid tot een belangrijk zakelijk eve nement voor ondernemers uit Midden-Holland en, sinds vo rig, ook Rijnland. Voor de beursorganisator UTEC bete kent dit gegeven een goede reden om een feestje te bou wen. ’Ondernemen in Mid den-Holland en Rijnland’ wordt nu voor de tweede maal gehouden in het Planta riumgebouw. De beurs staat in het teken van zaken doen in feestelijke sfeer. Dit keer bevindt zich in het midden van de beursvloer een terras waar waar de beursdeelnemers in feestelij ke sfeer uitstekend zaken nu bij de Waddinxveense ver eniging Gouwestaete, ook Boskoopse WADDINXVEEN/BOSKOOP - Het lijkt wel of pas nu echt met wetenschappelijke ogen wordt gekeken naar de pro blemen die een Hoge Snel heids Lijn met een tunnel door het Groene Hart gaat veroorzaken. Zie hiervoor het interview metin de GK van vorige week. Maar ook de lan delijke dagbladen houden zich met deze materie bezig. Zo verscheen onlangs in de NRC een artikel over het ge vaar van door de aanleg van een tun nel. Het kon haast niet uiblijven dat daarop weer een reactie een wetenschap per, drs. A.B. Pomper, hydro loog in Wageningen. In een brief schrijft hij: Tiet ver schijnsel van het optreden van kwel en brak water in westelijk Nederland treedt al eeuwen op en is niets nieuws.’ De inhoud van het betreffende artikel noemt hij dan ook een oneigenlijk ele ment in de discussie over de noodzaak en de plaats voor de HSL. WADDINXVEEN/BOSKOOP - Danny Use uit Lochristi (België) heeft de Edo Bonsai trophy gewonnen, de kloeke wisselbeker en een geldprijs van duizend gulden die Edo Plant Holland jaarlijks be- ’Westelijk Nederland heeft schikbaar stelt. Boskoper Ed van oudsher een wankel sen die de erepenning krijgen evenwicht tussen ontwate- daarmee ’ereburger’ zijn. Dat ring en de daarmee samen klopt dus niet. Benoemingen hangende mogelijkheden tot Danny Use het optreden van zoute kwel. Het betreft nu eenmaal een gebied dat in zijn geologische verleden door opvulling van delen van de Noordzee is ont staan. Daarbij is plaatselijk oud-burgemeester zout water in de ondergrond achtergebleven. De gemeente vond het nodig Als gevolg van het optreden dat er eens goed werd geke ken naar het systeem van on derscheiden teneinde te voor komen dat een devaluatie op treedt. Een erepenning zal alleen toegekend worden aan men sen die zich op een breed ter rein hebben ingezet voor ver enigingen of op maatschappe lijk gebied, of wanneer sprake is van een zeer lang durige inzet. Daarnaast is er de gemeente- penning, die wordt toegekend aan verenigingen of stichtin gen die lange tijd bestaan. Om deze onderscheidingen toch wat exclusief te houden was er behoefte aan een nieu we onderscheiding voor men sen die niet voor de zilveren erepenning in aanmerking Vooral de intensivering komen maar wel een bijzon- d J dere prestatie hebben gele- van grondwater verd. De gemeentelijke verodening waarin het instellen en verle nen van de bronzen conifeer is vastgelegd, kan bij de re ceptioniste van het gemeen tehuis worden ingezien en wordt op aanvraag toegezon- dichtbevolkte gebied mogelijk hebben gemaakt. Verschijn selen die daarbij kunnen op treden zijn onder andere ver anderingen in het patroon van het voorkomen van kwel: het naar boven stromen van Krooshappers bouwen 'n knalfuif WADDINXVEEN/BOSKOOP - Met oogverblindende laser shows, muziek en show heeft carnavalsvereniging De Krooshappers zaterdagavond een kroon gezet op de viering van haar 22-jarig bestaan. In camavalskringen geldt twee maal elf jaar als een jubi leum. De Krooshappers deden dat in stijl, groots aangepakt in het Plantariumhal met daar bij uitgenodigd zustervereni gingen uit de omtrek en ver tegenwoordigers van alle Bo skoopse verenigingen. Alles met elkaar zo’n elfhon derd personen. Na een muzikale warming up door de Boskoopse band So- bre Manera (Zuid-Ameri- kaanse muziek), de Funny House Jazzband en de forma tie Flame klonken de beken de klanken van het huisor kest De Baggerbeugels die een soort parade inluidden. Prins en hofdame, raad van elf, bestuur, dansmariekes en bijna de complete serie oud- prinsen maakten een rondje door de zaal waarna de avond officieel geopend werd. Voorzitter Hans Bontekoe gaf in het kort weer hoe de ver eniging is ontstaan uit de In stuif, met raad en daad terzij de gestaan door carnavals verenigingen in Alphen en Reeuwijk. De Krooshappers is nu een vereniging met ruim 500 leden en als belang rijkste doelstelling iets te wil len doen voor alle ingezete nen van Boskoop. Om die reden waren ook alle verenigingen uitgenodigd. Burgemeester J.J. Spros prees de wijze waarop de car navalsvereniging de dingen doorgaans aanpakt en orga- emging Gouwestaete, waar niseert. ’De vereniging is niet ook Boskoopse zwemmers meer weg te denken; zij leeft dankzij haar begeleiding goe- en roert zich in het dorp. Niet uitsluitend voor eigen genoe gens.’ Spros vond ook de jubi- leumavond weer ’een voor beeld van een hoog Boskoop- gevoel’ omdat de inzet was zoveel mogelijk andere ver enigingen erbij te betrekken. mogelijk andere de resultaten behalen. Daarmee kwam een eind aan het officiële gedeelte van de avond. Enkele oud-prinsen mochten af en toe een woordje zeggen maar muziek en showdans voerden vanaf dat moment de Spros zei voorts nooit spijt te boventoon. Dankzij de grote ruimte was het mogelijk op verschillende plekken in de zaal podia neer te zetten, zodat alle bands een eigen plekje hadden en tussen de optredens geen lan ge pauzes vielen. Het grootste podium was voor de band Toni Macaroni and his Swinging Devils, vooraf gegaan door het binnenrijden van een klassieke Cadillac convertible. De band speelde een non-stop medley van be kende rock ’n roll nummers uit de jaren zestig en zeven tig. Geroutineerd, aansteke- lijk en met alle registers wijd open. Bij zoveel decibellen blijkt dan het enige zwakke punt A -y 4 f t

Weekblad voor Waddinxveen | 1996 | | pagina 17