khthuskoor vierde jubileum diabetes Oogaandoeningen neveneffect In-line skating en opleiding tot aerobics- mode en milieu Standpunten over het brood en de moraal Lustrumconcert D.I.N.S dag met Pop-in Koor Thema-avond over kind en gebruik genotmiddelen instructeur bij Marchant Ochtend over nemers 7 r Voorlich tingsavond voor onder- I lö St, WEEKBLAD-CARTOON VAN ELIAS PAGINA 21 Het Pop-in Koor met band D.I.N.S.dag, repeterend voor het feestconcert op 2 november. Op REGIO - Donderdag 31 okto- de voorgrond het vocale duo Willem Aartman en Nicole Verschueren. (Foto: A. Fioole) y kend om zijn boeiende, veel al cabareteske voordrach ten, ingaat op de valkuilen van het ondernemen. een deskundige jury beoordeeld. Er is in september een lande lijke actie gestart, onder de eerst onder de naam D.I.N.S. (double income no sex), nu heid wel iets? Vragen om eens met elkaar over te pra ten. Niet om een pasklaar antwoord te krijgen en ook niet om te horen hoe het nu precies moet. Maar met el kaar praten over wat er aan gedaan kan worden en ook praten over wat er al gebeurt. Bijna 30.000 vrijwilligers gaan van 3 tot en met 9 no vember collecteren. Met de opbrengst wordt wetenschap pelijk onderzoek naar diabe tes en de bijkomende neven effecten als oogaandoeningen betaald. Recent nog werden cijfers ge publiceerd waaruit blijkt dat honderdduizenden Nederlan ders leven op een sociaal mi nimum of zelfs daaronder. Mensen die na aftrek van de vaste lasten met honderdvijf- Wié zo arm is dat hij geen brood kan kopen mag er een stelen. Diè uitspraak van bis- schop Muskens heeft heel wat losgemaakt. Instemmen de en afkeurende reacties wa ren Muskens’ deel. Ongeacht de veelheid van meningen heeft de bisschop wel bereikt dat er landelijk een discussie is losgebarsten over armoede in Nederland. Zaterdag konden belangstel lenden bij Marchant een in troductieles volgen voor een acht weken durende oplei ding tot aerbics-istructeur. Aerbics is niet meer weg te denken uit Nederland maar er zijn grote verschillen in het niveau en de kwaliteit van lesgeven. Om hierin ver betering te brengen besloten het SIOS en Debbie Jenner een goede opleiding te ont wikkelen en mensen in acht weken klaar te stomen. De cursus is dan ook pittig en wordt afgerond met een exa men. Geen vrijblijvend certi ficaat dus. Voor de coördinatie is Ed Schot verantwoordelijk. De opleiding wordt gegeven op verschillende plaatsen in Ne derland. Bij Marchant start de eerste les op zaterdag 2 ok- Daarom worden voor de les sen maximaal vijftien men sen toegelaten. De nadruk wordt tijdens de lessen ge legd op de twee b’s: buik en billen. Daarnaast is er aan dacht voor de ademhalings- techniek. Daarvoor komen twee on dernemers aan het woord die vertellen over de zaken waar zij tegen aangelopen BOSKOOP - Sportschool Marchant heeft dezer dagen twee nieuwe ijzers in het vuur, een basiscursus in-line skating door de Amerikaanse instructeur Stephan Baum en een opleiding tot gediplo meerd aerobics-instructeur in acht weken. Voor het laat ste was afgelopen zaterdag een introductiedag, inschrij ven is echter nog mogelijk. iets anders dan de symbo lisch bedoelde diefstal van een brood te bekritiseren waarmee Muskens dit pro bleem wilde aankaarten.’ dat er toch al van maakte. De band heeft in de afgelopen tijd verschillende stijlperio des doorgemaakt en ontwik- textiel is er veel mis, wat risi co’s meebrengt voor het mi lieu, voor de gezondheid van de textielarbeiders, maar ook risico’s voor de gezondheid van de consument. Hoe kan dit veranderd worden? Waar ochtend over mode, kleding moet je op letten? Helpt het en milieu. wel om bewust eri kritisch te kopen? De band is destijds ontstaan uit de toen gebruikelijke 1 ja nuari feesten in een boom- kwekersloods waarbij Bo- skoopse muzikanten lekker en het enthousiasme is bij zonder groot. D.I.N.S.dag bestaat uit Wil lem Aartman (zang), Nicole Verschueren (zang), Dirk Hoogendoorn (sax/zang), Wil lem van der (trompet/zang), Arjan van en uitspraken door de Werel- der Meer (trompet), Ap Geers draad van Kerken oneens is, (gitaar), Piet van Doom (bas) mag het zeggen. Maar dat is en René van de Berg (drums). Voor deze gelegenheid wordt wat jazzy in big band-stijl, de de band aangevuld door Her bert van der Meer (trombo- ne/gitaar). tober om 10.00 uur en duurt tot 12.00 uur. Inschrijven kan nog. Voor informatie is Ed Schot bij Marchant be schikbaar op dinsdag- en don derdagavond en woensdag morgen. Voor beide activiteiten geldt dat de bekende Debbie Jen ner (body works) een sleutel rol speelt. Debbie, de voorma lige leadzangeres van Doris D. the Pins en inmiddels geen onbekende meer in Bo skoop, haalde Stephen Baum naar Nederland voor een tour door ons land. Tijdens een verblijf in de Verenigde Sta ten maakte ze kennis met Baum die in New York City in-line skating clinics gaf en daarmee een nieuwe fitnes srage hielp ontwikkelen. Debbie vond dat een tour door Nederland zonder meer zinvol is daar het in-line ska ten hier enorm populair aan het worden is. Maar er gaan nogal wat men sen de weg op zonder erva ring of beheersing van de techniek met alle gevaren vandien. Tijdens de lessen van Steppen Baum leert men vallen, opstaan, verschillen de stops, manieren van draai- tig gulden per maand rond moeten komen. Opmerkelijk is dat de discus sie over het ’brood en de mo raal’ zich lijkt te beperken tot de politiek en de Rooms-Ka- tholieke kerk. In Boskoop is pastoor A. Krempel de enige die openlijk tot een stand puntbepaling kwam. In het parochieblad Onder Ons schrijft hij: ’Door sommigen wordt het voorgesteld alsof wie maar een beetje krap zit wordt toegestaan om proleta risch te gaan winkelen, zoals dat wel wordt genoemd, en daarbij nog de bisschoppelij ke zegen cadeau krijgt. Uit reacties van sommige po litici, van wie je wel beter mag verwachten, kun je con cluderen dat zij zich in hun kuif gepikt voelen omdat het klimaat in Nederland minder sociaal (dreigt?) te worden. Want dat is de zere plek waar de bisschop de vinger op heeft gelegd. Als het echt om het kale levensonderhoud gaat is het ongeoorloofd wegnemen geen stelen omdat het recht op leven voorrang heeft op het recht van eigendom.’ Krempel noemt als voorbeeld de situatie in de hongerwin ter van 1944-’45, zoals hij die zelf beleefde. Zijn vader zag geen andere mogelijkheid dan kolen te stelen voor zijn gezin. Die situatie is nu in Nederland niet aan de orde maar wel is er sprake van een nieuwe armoede: mensen die door geldgebrek in een wel vaartsstaat als Nederland op een zijspoor komen doordat ze niet kunnen deelnemen aan het maatschapelijk le ven. Of hun kinderen de voet balclub of een schoolreisje moeten ontzeggen. In dat licht gezien is het goed dat Muskens woorden discussie hebben losgemaakt. Blijft nog de indruk dat de protestantse kerken zich wat afzijdig hebben gehouden. Die indruk is wat de Bo- skoopse predikant J.H. Lan- gelaar onjuist. ’De prote stantse dagbladen besteden er ook aandacht aan maar het naar buiten brengen van een standpunt is bij ons wat moeilijker dan binnen de Ka tholieke kerk waar een duide lijke hiërarchie is. Wij heb ben geen bisschoppen, geen paus. Wij hebben alleen do minees en die preken voor ei gen parochie’, zegt Langelaar lachend. We kunnen dus niet met één nfond spreken maar het leeft natuurlijk bij ons ook. Boskoop is weliswaar niet te vergelijken met be paalde stadswijken maar ook de kerken hier worden wel geconfronteerd met armoede en daar proberen we iets aan te doen.’ Langelaar vindt overigens dat de opvatting van bisschop Muskens vaak wat eenzijdig en ongenuan ceerd worden weergegeven. Wat dit betreft kon hij zich goed vinden in de ’Geloofs brief van Rex Brico in het Al gemeen Dagblad van 19 okto ber die het naar zijn overtui ging goed nuanceerde.Brico schreef onder andere: ’Als de moraalridders die over de woorden van de bisschop val len, eens de moeite zouden nemen zich een beetje in het gedachtengoed van het chris tendom te verdiepen, wisten ze dat daarin individueel be zit niet zo’n onaantastbaar gouden kalf is als wij er in on ze consumptiemaatschappij van maken. Het recht op be zit is in de christelijke visie heel erg betrekelijk en mag nooit leiden tot de nood van een ander. Gebeurt dat wel, dan is de bezitter een even grote, zo niet grotere dief dan degene die iets van hem af pikt. Dat is wat Muskens wil de uitdrukken en wie het met dit principe, verwoord in tal- Meer rijke pauselijke encyclieken van der Meer (trompet), Ap Geers en de laatste set voltrekt zich in de feestband-stijl waarmee D.I.N.S.dag nu aan de weg timmert. Tussen de bedrijven door wordt het podium van een ander decor voorzien want wordt iets aparts. Ge zien de bekendheid van band en koor wordt er nogal wat publiek verwacht. De zaal gaat die avond om 20.00 uur open, het concert begint om 20.30 uur. Tamelijk bijzonder is de sa menwerking met het Pop-in Koor, een veertigtal amateur- zangers die doorgaans met een begeleidingsbandje popu laire nummers zingen. Het koor zal ditmaal bij enkele stukken life worden begeleid door D.I.N.S.dag en dat gaat mooie momenten opleveren. Ook het koor vindt de samen- teit’, is de simpele verklaring van Ed Schot. Voor de oplei ding tot aerobics-instructeur wordt samengewerkt met an dere, gerenommeerde in structeurs en mensen uit de showwereld. Tijdens de workshops zijn er ook gastop tredens. Volgens Schot zijn de cursussen in Nederland in het algemeen niet slecht maar dertig mensen tijdens een les kan een meer voldoende individuele aandacht besteden en aan dacht besteden aan een juiste uitvoering. Wanneer een do cent te weinig kennis in huis heeft bestaat ook het risico dat mensen last krijgen van rug- en nekklachten, wat voorkomen kan worden met een goede opleiding en indivi- gemaakt. Dit is de macht dueel gerichte aanpak. Stephan Baum geeft op donderdag 31 oktober een basis-cursus in-line skating in Boskoop. vember komt Thijs Biemans van de Federatie verslavings zorg Midden-Holland een le zing houden. Daarbij komen verschillende vragen aan de orde, zoals hoe ouders met hun kind hierover kunnen praten. Is het erg als kinde ren experimenteren met alco hol, hasj, XTC of paddestoe len? Ook vragen over het ver schil tussen softdrugs en harddrugs. Hoe het over heidsbeleid eruit ziet. Of soft drugs onschuldig zijn of een bedreiging vormen voor de geestelijke gezondheid. Of ouders het goed moeten vin den als hun kind ieder week- Oogproblemen vanwege dia betes is de belangrijkste oor zaak van slechtziendheid en blindheid in de westerse we reld tussen het 20ste en 74ste levensjaar. Oogklachten kunneh al ont staan voordat geconstateerd is dat iemand diabetes heeft. Aanhoudende oogklachten als het gevoel dat de ogen branden, rode ooglidranden of soms dubbel zien kunnen voorbodes zijn van diabetes. In dergelijke gevallen wordt aangeraden de huisarts te be zoeken. tredens rustig aandoet. Ér zijn regelmatig aanvragen maar de optredens blijven meestal beperkt tot één in de maand. Per slot van rekening zijn de bandleden ook niet al lemaal piepjong meer en heb ben ook andere bezigheden. In de aanloop naar het lus- met elkaar aan de gang gin- trumconcert wordt ook de tijd gen. Deze feesten hadden ie der jaar een thema, zoals Ne derlandse muziek of covers van een bepaalde stijl of pe- i voor riode. De samenwerking klik- voorlichtingsbijeen- te toen zo goed dat er een per- komst kunnen worden afge- manente bezetting uit rolde, haald bij alle kantoren van de ABN AMRO banken of bestellen bij de Startersbalie D.I.N.S.dag omdat iedereen van de Kamer van Koophan del (0182-569167). einde aangeschoten thuis komt. Waar advies of hulp kan worden gekregen. De thema-avond is bedoeld om ouders op weg te helpen hup kind op een verstandige manier te laten omgaan met genotmiddelen als tabak, al cohol en drugs. Het bestuur van de Katholieke Vrouwen vereniging vindt het belang rijk hiermee zoveel mogelijk ber wordt een voorlichtings- mensen te bereiken. Belang- bijeenkomst gehouden waar stellenden zijn op 5 november Philip van Roosmalen, be- welkom in de parochiezaal aan de A.P. van Neslaan. Aanvang 20.00 uur, entree 5 gulden inclusief koffie, voor leden gratis. WOENSDAG 30 OKTOBER WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN GOED NIEUWS t a De informatie-avond begint om 19.30 uur en vindt plaats kelde zich gaandeweg tot een bij de Kamer van Koophan- echte feestband, wat uitnodi- del te Gouda, Burgemeester gingen opleyerde voor feest- van Reenensingel 101. avonden en partijen. In 1995 WADDINXVEEN - De afde- lieu. Met het produceren van ’Het publiek vraagt om kwali- ling Waddinxveen van de Ne- 1 -1-1derlandse Bond van Platte landsvrouwen houdt woens dagochtend 6 november om half tien in het centrum voor kunstzinnige vorming Kre- ater (Kerkstraat) een thema- doordachte covers die een ge heel eigen karakter kregen. Hoewel de cd in eerste in komst wordt "tevens het D.I.N.S.dag het eerste lus- stantie was bedoeld voor pu- startsein gegeven voor de trum aan voor een feestelijk blic relations zijn er toch ook Starterscompetitie Midden concert op zaterdag 2 novem- een paar honderd van ver- Holland. ber in de Rozenburcht. Bij de- kocht. In deze wedstrijd voor be- ze gelegenheid wordt samen- Gitarist Ap Geers en zange- drijfsideeën worden onder- gewerkt met het eveneens res Nicole Verschueren ver- nemingsplannen door een Boskoopse Pop-in Koor wat tellen dat de band het met qp- deskundige jury beoordeeld. tot een vruchtbare samen- Het beste plan wordt be- werking heeft geleid. Tijdens loond met 5000 gulden kapi- de gezamenlijke repetities taal en ondersteuning door ging het allemaal lekker, de adviseurs van Arenthals - Chaudron en ABN AMRO ter waarde van 5000 gulden. De starterscompetitie is een initiatief van Arenthals Chaudron en ABN AMRO, in samenwerking met de Ka mer van Koophandel voor Midden-Holland en de Goudsche Courant. Gratis toegangskaarten deze Hoe kun je zien wat er voor té grootschalig. Met titel ‘Zit het goed? Staat het stof gebruikt is? Doet de over beter!1. Deze actie wordt geor- instructeur niet ganiseerd door de Alternatie ve Konsumentenbond, de Stichting Natuur en Milieu, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen. Vrouwen doen 70% van de boodschappen. De consument heeft invloed op hoe producenten worden - - - - - van de boodschappentas. Haar boodschappentas, want con sumentenmacht is bij uitstek vrouwelijke macht.Maar macht geeft ook verantwoor delijkheid, daarom houdt de afdeling Waddinxveen van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen (NBvP) woensdagochtend 6 novem ber om half tien een thema- ochtend in Kreater over mo de, kleding en milieu. Hoewel de NBvP geen milieu organisatie is, voelen veel le den zich betrokken bij het mi- BOSKOOP - Ongeveer 70 procent van de jongeren van zestien jaar en ouder drinkt alcohol en dit percentage stijgt nog steeds. Dagelijks roken doet 20 procent van de jongeren boven de vijftien jaar. Veel jongeren beginnen al vanaf hun dertiende jaar regelmatig te roken. Onge veer 10 procent van alle jon geren heeft het laatste jaar wel eens cannabis gebruikt. Deze statistische gegevens vormen aanleiding voor de Katholieke Vrouwenvereni ging om het onderwerp onder de aandacht van alle ouders te brengen. Op dinsdag 5 no- en en achteruit rijden. Met daarbij advies over het mate riaal en de verkeersregels. De basiscursus bij Marchant is op donderdag 31 oktober van 18.30 tot 20.00 uur. Bij vol doende belangstelling kun nen er vervolgcursussen ge geven worden. In-line skating is niet alleen leuk maar te vens ook goed voor de condi tie. Vooral de bil-, been- en buikspieren worden er flink door getraind. Aerobics BOSKOOP - Omdat er niet bracht D.I.N.S. in eigen be- zoveel bands zijn die het vijf heer een cd uit met enkele zijn en hoe ze de problemen jaar in ongewijzigde samen al dan niet met succes heb- stelling volhouden jgrijpt de ben opgelost. Op de bijeen- Boskoopse feestband het D.I.N.S.dag het eerste lus trum aan voor een feestelijk concert op zaterdag 2 novem ber in de Rozenburcht. Bij de ze gelegenheid wordt samen- eveneens BOSKOOP - Het Ichthuskoor van de Gereformeerde Gemeente in Boskoop heeft zaterdag stilgestaan bij het 25-iaria bestaan van het koor. Dit gebeurde met een koorzangavond in het kerkgebouw aan ae Mendelweg. Naast een optreden van het jeugdkoor was ook het mannenkoor Tehillim uit Dordrecht uitgenodigd. De drie koren zongen ook gezamenlijk en er was samenzang met de bezoekers. In samenwerking met onder andere psalm 150 gezongen in een bewerking van Pieter Stolk. De koren werden begeleid door orgel, dwarsfluit en viool. (Foto: A. Fioole) Oogaandoeningen en diabe tes staan centraal in de lan delijke campagne van het Diabetes Fonds Nederland. Door diabetes kunnen bijko mende oogproblemen ont staan. Dit kan leiden tot slechtziendheid of zelfs blind heid. Vandaar de slogan ’Geef ’s voor diabetes, met het oog op de toekomst’. Bijna iedere diabeet krijgt op den duur in meer of mindere mate te maken met deze oog aandoeningen. Vanwege het hebben van diabetes treden er in het oog allerlei verande ringsprocessen op. Kleine bloedvaatjes raken afgesloten of gaan stoffen doorlaten die normaal niet in het netvlies van het oog thuishoren. Ook komt staar, vertroebeling van de ooglens, vaker voor bij mensen met diabetes dan bij mensen zonder diabetes. genomen voor het repeteren. ’We willen voor deze gelegen heid al het oude repertoire werking met de band erg leuk ook weer eens spelen en dat vergt nogal wat tijd orn dat weer in te studeren’, leggen Nicole en Ap uit. ’We wisse len nogal snel van repertoire, dat houdt het spannend en uit al het materiaal hebben we zo’n veertig nummers ge haald voor het concert op 2 november.’ Die avond worden van half negen tot half een drie sets gespeeld, de eerste tweede set met een selectie van dfe. oude januarifeesten I 67O extra lasten M kanaalstraat ÉÉRSTE X - JUL1ANAV STOLBERGLAAN. op de. - wachtl'ust" '"y J Zzz

Weekblad voor Waddinxveen | 1996 | | pagina 21