muziekavond in 'Kreater Wereldwinkel Foto-expositie Pim Rusch in Souburgh Dansavond was Waddinxveense muzikanten groot succes Internationale Hoodie heropent aan Luifelbaan Gedichten in op feestavond Migrantenweek I CrOeSRiK Hobbybeurs groot succes Vrijgemaakten op RTW-radio Vergadering confessionelen VREEMDE VOGELS IN UW TUIN? Lx. PAGINA 17 Een foto van de Waddinxveense fotograaf Pint Rusch, te zien op de foto-expositie op de eerste tot de derde etage in Hui ze Souburgh (Prins Bernhardlaan). (Foto: Pint Rusch). Waddinxveen de er WADDINXVEEN - Na de brand deze zomer opent Fau naland Hoodie donderdag 21 november weer het ’oude’ vertrouwde pand aan in het winkelcentrum Luifelbaan aan de Brederolaan. Dit gebeurt met een aantal de monstraties. dat zij op een door de weekse avond naar Waddinxveen wa- voor de Eritrese, Marokkaan se, Nederlandse en Turkse keuken. Deze hapjes worden Op deze vergadering zal door het bestuur verslag- worden gedaan van de ontwikkelin gen sinds de vorige ledenver gadering. Verder zullen op deze vergadering belangrijke besluiten genomen of voorbe reid worden. Het is nu wel weer gebleken hoe creatief Waddinxveen is. De organisatie hoopt in ieder geval dat het publiek ervan heeft genoten en veel ideëen heeft opgedaan. Wie weet zal deze beurs volgend jaar weer worden gehouden. Het thema van de expositie is ’Water’ in de breedste zin van het woord. Er zijn beelden te zien met een duidelijke of schijnbare relatie met het water. Zo is er een aantal on- derwaterfoto’s te bewonde ren, maar ook foto’s, die niet direct het water in beeld heb ben. Met deze eerste expositie hoopt Pim Rusch een stukje naamsbekendheid op te bou wen binnen de regio Midden- Holland. Zijn bedrijf bestaat nu ongeveer drie weken en de expositie is de eerste grote WADDINXVEEN - Opnieuw is de maandelijkse culture le avond van maandagavond, georganiseerd door de culturele commissie van de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk (SWW), een enorm succes voor de senio ren geworden. om de hoek kijken. Sinds die tijd heeft Pim Rusch gewerkt voor diverse opdrachtgevers. Daarbij varieerde het werk van het maken van een por tret tot het illustreren van boeken. Nu is Pim Rusch Fotografie aan de Ekster dreef in Wad dinxveen een officeel bedrijf, dat onder andere met de foto- expositie in Huize Souburgh aan de weg timmert. WOFNSDAG 13 NOVEMBER 1996 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN stichtingsbestuur aan de pro ducenten in de Derde Wereld een goede prijs betaald. vember zal ik vrolijke liedjes zingen zoals: Cijaje me pir bi- lindin oj limene (Wat mooi zijn de Koerdische bergen) en Wele gevend ranabé (Blijf niet zitten kom dansen.) En een lied dat ik speciaal voor deze avond uit het Koerdisch in het Nederlands heb ver taald: Doe de groeten aan be zoekers, doe de groeten aan je vrienden. En gelukkig heb ik hier ook Turkse vrienden, hoor1, besluit Celal. WADDINXVEEN - De weke lijkse kerkuitzending van de locale RTW-radio wordt zon dagmorgen van negen tot twaalf uur verzorgd door de Gereformeerde Kerk (Vrijge maakt). weergegeven in kleding die voor een groot deel door de dansers zelf zijn gemaakt. De dansen werden toegelicht door de voorzitter en chore ografe van het gezelschap mevrouw Bar ends. Het ge heel werd afgewisseld door zang en orkest. Het is dan ook duidelijk zichtbaar dat Waddinxveen een multi-culturele samenle ving is. In de supermarkten verschijnen steeds meer pro ducten die oorspronkelijk on bekend waren in de Neder landse keuken. Bovendien kan men op straat veel vaker afwijkende kle ding en haardrachten waar nemen. Om de Waddinxve- ners van Nederlandse af komst en van buitenlandse afkomst op informele wijze met eikaars culturen kennis te laten maken kan de inte gratie worden bevorderd. Op de feestavond in Kreater - derlands of niet-Nederlands, van harte welkom om te ko men luisteren naar een aan tal Waddinxveense muzikan ten die oorspronkelijk afkom stig zijn uit Chili, Eritrea en Koerdistan. stap naar het publiek toe. Het bedrijf, Pim Rusch Foto grafie, kenmerkt zich door zijn allround-fotografie. Zo kunnen particulieren en be drijven bij hem terecht voor verschillende opdrachten. Zowel pasfoto’s als de verzor ging van de fotografie voor folders worden door Pim ver zorgd. Ook opdrachten, die niet zo voor de hand liggen, worden door hem naar tevre denheid afgehandeld. Zo is het bijvoorbeeld mogelijk om onde water of vanuit het luchtruimte foto’s te laten maken. Vanaf de lagere school is Pim Rusch al gefascineerd door de fotografie. Hij is in die tijd be gonnen met het intensief fo tograferen. Uiteindelijk leidde dat tot Het programma vervolgt met een gesprek over het We- stafrikaanse land Bénin. De Waddinxveense vrijgemaak ten onderhouden samen met geloofsgenoten in Gouda con tact met de ERCB, de Gere formeerde Kerken in Bénin. Het echtpaar Wolting is uit gezonden om te helpen bij het kerkelijk opbouwwerk als door het geven van ontwikke lingssamenwerking. De uit zending sluit af met een ru briek waarin poëzie wordt af gewisseld met muziek. De volgende culturele avond voor senioren is maandag 9 december om acht uur. Dan wordt door de toneelvereni ging Arto Post Laboro uit Schoonhoven opgevoerd het bekende volkstoneelstuk ’Op hoop van zegen’ van Herman Heijermans. Een stuk dat zich afspeelt in het gezin van vissersvrouw Kniertje. WADDINXVEEN - Zaterdagavond 16 november om acht uur wordt er in het centrum voor kunstzinnige vor ming Kreater (Kerkstraat) een groot feest gehouden ter afsluiting van de Migrantenweèk. Al vanaf ƒ2,50 kan je als Sint Nicolaas terecht in de We reldwinkel Waddinxveen en men krijgt ook nog een gratis gedicht naar keuze. Het ge dicht is aangepast bij het ar tikel, maar ook algemeen. Een voorbeeld hiervan is dit gedicht: Sint doet het ieder jaar weer goed; bij zoveel lie- wordt wordt volgens het den, braaf en zoet. Altijd weet Sint voor deze vrinden; wel een fraai cadeau te vinden. In gsm Vooral de mooie warme stem van de zangeres bracht de zaal in vervoering. Opvallend is iedereen vanaf 17 jaar, Ne- van deze'avond was ook het goede samenspel tussen or kest, dansers, zangeres en techniek. de Wereldwinkel ging hij neuzen; op men. Eerst wist ik niet eens wat Nederland was,' lacht Celal. ‘Ik had alleen maar over Holland gehoord.' Hij is even stil, vouwt zijn handen en zegt: ‘De eerste tijd was heel moeilijk. Ik was zo jong, 19 pas en ik was hele maal alleen. Ik heb altijd van muziek gehouden en veel ge zongen1. ‘Om mijn heimwee te verdrij ven héb ik in Gouda les geno men om tambur te leren spe len. Na een paar lessen speel de ik al volksliedjes die ik zo goed kende. Ik vind het heer lijk om muziek te maken en te zingen. Dan voel ik me ge lukkiger, alsof ik weer thuis ben1. ‘Er bestaat wel bladmuziek maar de meeste liederen wor den zo doorgegeven en daar kan je bij improviseren. De traditionele liederen vertel len iets over mijn volk en gaan over vrijheid en liefde. Het liefst zing ik over de vrij heid.' Als je hem vraagt of hij zelf ook liederen schrijft, zegt hij: ‘Ja, ik heb zelf twee liederen in het Koerdisch geschreven: één gaat over de liefde en een over mijn neef. Mijn neef is vorig jaar in de gevangenis gestorven nadat hij is gemar teld. Hij is hoe noem je dat in het Nederlands?... gesneu veld voor zijn volk'. ‘Maar zaterdagavond 16 no- Eerder in de week zijn er al activiteiten gehouden voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar en voor tieners. Zater dagavond is het de beurt van de volwassenen. De Migrantenweek wordt ge organiseerd om mensen met verschillende culturele ach tergronden op informele wij ze met elkaar in contact te WADDINXVEEN - In de Wereldwinkel Waddinxveen brengen. aan het Koningin Wilhelminaplein is wel voor iedereen programma voor avond ziet er als volgt uit: - 20.00 uur: Opening van de zaal, gelegenheid om koffie of thee te drinken. Er zijn zowel Om bij het publiek bekend te worden heeft Pim Rusch een aantal leuke acties in petto. Zo krijgt iedereen in de maand november 20% kor ting op het fotowerk. Daar naast zijn er speciale acties voor bruidsparen, dit in sa menwerking met zonnecen- trum Oase in Gouda. bij Faunaland Hoodie een ’tandendokter’ met een nieuw soort bot voor honden wat werkt als een tandenborstel. De Waddinxveense dieren winkel introduceert dan een eigen hond- en kattenvoeding van zeer goede kwaliteit grondstoffen met een hoge voedingswaarde Het huisdier heeft hier dus ook minder minder van nodig en blijft toch optimaal in con ditie. Bovendien heeft Fauna land Hoodie volgende week zaterdag als attractie voor groot en klein een spannende rit op ’het schip van de woe stijn’. Volgende week donderdag is er een demonstratie over kat tenbakkorrels, over voer voor uiterst kieskeurige katten en over een nieuw hondendiner dat per portie vacuum ver pakt is zodat er iedere dag een verse maaltijd aan de hond gegeven kan worden. Vrijdag 22 november zijn er twee demonstraties over hon denvoeding en over een 100% albreekbare bodembedekker voor konijnen en knaagdie ren. De bodembedekker neemt zéér goed vocht en geurtjes op zodat verschonen minder vaak nodig is. Zaterdag 23 november is De deelnemers van deze beurs kwamen allemaal uit Waddinxveen of directe om geving. De weken van voorbe reiding leidden tot goed ver zorgde tafels en mooie cre aties. een toelating bij de Kunstaca demie in Kampen, maar daar kon hij zijn draai niet echt vinden en hij besloot zijn ca paciteiten in de praktijk te ontwikkelen. Bij Combi Mar tin Tank in Emmeloord leer de hij de kneepjes van het vak. Ook was hij in die tijd als freelance-fotojournalist ver bonden aan een persbureau. Daarnaast ging hij de oplei ding tot algemeen fotograaf volgen aan de FotoVakSchool te Apeldoorn. Deze opleiding rondde hij af tijdens zijn militaire dienst tijd. Daarna is hij als foto graaf aan het werk gegaan bij een reclamebureau in Amers foort. Drie jaar geleden kwam het idee om zelfstandig te werken WADDINXVEEN - De afde ling Waddinxveen van de Confessionele Vereniging houdt dinsdagavond 19 no vember om acht uur een le denvergadering in het Anne Frank-centrum (Jan van Bij- nenpad). De uitzending start om negen uur met kerkmuziek. Om half tien kunnen kinderen luisteren naar een verhaal uit de bijbel. Daarna staat gospelmuziek op het pro gramma. De vrijgemaakte predikant ds. Folkers van Rotterdam- Oost gaat in de Kruiskerk (Passage) voor in de kerk dienst, die de luisteraars om tien uur kunnen horen. - voor jong en oud - iets moois, iets leuks om als ge schenk te geven. In de periode voor Sint Nicolaas wor den ook gratis gedichten gemaakt. Eritrea is een land in noord oost Afrika, gelegen aan de Rode Zee. Het is sinds vijf jaar een onafhankelijke staat. Daarvoor woedde er ja renlang een vreselijke oorlog. Tijdens deze oorlog zijn veel mensen uit Eritrea wegge vlucht en zochten een veilig heenkomen elders. Zo zijn er ook in Waddinxveen mensen en gezinnen uit Eritrea ko men wonen. Als je vanuit Eritrea in Wad dinxveen komt moet je wel even wennen aan de andere gewoontes die hier heersen. Soms is het heel moeilijk en verlang je terug naar je oor spronkelijke land en je fami lie. Muziek kan dan een troost zijn. Eritrea en ook het buurland Ethiopië hebben een lange muzikale traditie, de jaren lange oorlog en het schrikbe wind van dictator Mengistu hebben wel een stempel ge drukt op het muzikale leven, maar dit zeker niet doen ver dwijnen. De westerse muziek is de laatste jaren, mede doordat veel Afrikaanse musici zijn Voor een overvolle zaal in het Anne Frank-centrum (Jan van Bijnenpad) trad op de folkloristische dansgroep Pa- oina uit Amsterdam. De groep heeft een eigen orkest. Op bijna professionele wijze werden, uitgedost in fraaie costuums, dansen uitgevoerd op muziek uit Bulgarije, Hongarije, Israel, Polen en Turkije. De dansen werden Bij de coöperatie Sundarban in India worden de stoffen met zware, houten stempels bedrukt. (Foto: Bianca Schoone). Niet alleen de beurs was een groot succes, ook de knutsel- kelder was een drukte van belang. De kelder was speci aal ingericht voor kinderen om te knutselen met verschil lende materialen. Zij werden daarbij begeleid door twee zeer ervaren hobbyisten. Voor het publiek was het mo gelijk om een stem uit te brengen op de leukste, de mooiste en de origineelste ta fel. De winnares van deze hobby-publieksprijs 1996 is mevrouw M. Pons geworden. De tweede plaats was een nek-aan-nek race tussen me vrouw Ch. v.d. Bos en me vrouw J. v.d. Kleij met hun droogbloem-creaties en me vrouw E. Bosman met haar stro-figuren. Op één punt verschil hebben de twee da mes met hun stro-figuren toch de tweede prijs gewon nen. gevlucht naar Amerika en Europa, sterk door Afrikaan se klanken beïnvloed en ver rijkt. Op de hitparade prijken regelmatig sterren afkomstig uit Afrikaanse landen. Minder bekend is tot nu toe de traditionele Eritrese mu ziek. Zoals die van de Azmari, troubadours die rondtrekken door de provincies van Erit rea en Ethiopië. Overal waar voldoende mensen bijeen zijn die willen betalen voor hun optreden, laten deze trouba dours hun zang en muziek horen. Het is vrolijke, uitdagende of spottende muziek, waarbij improvisatie de grote kunst is. De azmari begeleidt zich zelf op de ‘kerar‘ een soort zes-snarige gitaar. De azmari zingt wat het pu bliek vraagt, droefheid, vreugde, nostalgie, loftuitin gen of bedekte kritiek, eigen lof of spottend commentaar. Hij begeleidt zich met hart verscheurende klassiekers of vrolijke deuntjes. Tekabo Massa woont al ja renlang in Waddinxveen en bespeelt verschillende soor ten instrumenten. Hij zal op zaterdagavond 16 november iedereen laten genieten van zijn spel op de ‘kerar1 en ons zo meenemen naar zijn ge boorteland. Hij hoopt op dat hij Eritrese mensen kan bewegen hun traditionele dans te laten zien, waarbij de schouders op een lenige manier woorden bewogen, een dans die heel aanstekelijk is en waarbij ie dereen wordt uitgenodigd mee te doen. de gebruikelijke als diverse buitenlandse soorten - 20.50 uur: Openingswoord - 21.00 uur: Optreden van de Eritrese muziekgroep Tekabo Mass - 21.30 uur: Pauze met ach tergrondmuziek - 21.45 uur: Optreden van Koerdische muzikant Celal Altuntas - 22.00 uur: Pauze met ach tergrondmuziek - 22.10 uur: Optreden van de Chileense dansgroep Chili Lindo - 22.30 uur: Gelegenheid om zelf te dansen of gewoon lek ker met elkaar te praten. - 23.30 uur: Afsluiting van de avond Deze ontmoetingsavond wordt georganiseerd door de Samenwerkende Vrouwen, dit is een werkgroep van de Stichting Waddinxveens Wel zijnswerk, in samenwerking met de Eritrese Vereniging Waddinxveen, de Stichting Meander, de Stichting We reldwinkel Waddinxveen en de Kerngroep Ontwikkelings samenwerking Waddinxveen. Op het programma van de Migrantenweek staat verder nog voor zaterdagmiddag 16 november van twee tot vijf uur een kookworkshop voor tieners van 12-16 jaar in Kre ater rond de Eritrese, Marok kaanse, Nederlandse en Turkse keuken. De Waddinxveense Noortje Meskers, lid van de Kern groep Ontwikkelingssamen werking Waddinxveen, heeft twee buitenlandse muzikan ten geïnterviewd: Celal Al tuntas (oorspronkelijk uit Koerdistan) en Tekabo Massa (oorspronkelijk uit Eritrea). Celal Altuntas bespeelt de tambur, een instrument dat hij kent uit zijn jeugd in Koerdistan. Het werd be speeld op feesten, maar ook als de mensen in zijn dorp ’s avonds in groepjes bij elkaar zaten werd er op de tambur gespeeld en werden er Koer dische liederen gezongen. ‘Waarschijnlijk is het niet al leen een Koerdisch instru ment,1 zegt Celal, die is gebo ren in Diyarbekir, een pro vincie van Koerdistan. ‘In Turkije en andere landen komt het ook voor.1 Volgens Celal ben je je als heel klein kind nog niet be wust wie je bent. ‘Alle men sen in je dorp zijn hetzelfde en spreken dezelfde taal. Toen ik naar school ging moest ik ineens een andere taal leren spreken. Alle les sen waren in het Turks1. ‘Ik moest elke ochtend zeggen dat Ataturk mijn vader was en zijn moeder was onze moe der. Dat werd steeds moeilij- ker voor me want langzamer hand begreep ik dat ik geen Turk was. Ik was natuurlijk altijd al Koerd maar vanaf mijn 13e-14e jaar ben ik me dat echt gaan voelen1. Toen ging het mij hinderen dat ik niet mezelf mocht zijn. Op een dag kwamen er solda ten in ons dorp die alle hui zen gingen doorzoeken. Wij zaten juist thee te drinken en de soldaten zeiden: Wat pra ten jullie toch voor gekke taal, dat mag niet jullie moe ten Turks praten, want jullie zijn Turken. Koerden be staan niet1. Celal wordt weer boos als hij eraan terug denkt. ‘Nota be ne in ons eigen huis werd ons verboden onze eigen taal te spreken. Er mochten ook geen Koerdische liederen meer gezongen worden. Al leen muzikanten die de oor spronkelijke Koerdische lie deren in het Turks vertaal den mochten blijven optreden.1 ‘In 1992 moest ik vluchten en hen ik naar Nederland geko- WADDINXVEEN - Enkele honderden bezoekers hebben zaterdag 9 november de hob by- en creatiefbeurs bezocht in Het Nieuwe Trefpunt (Sta tionsstraat). De bezoekers hebben volgens organtsatrice Grethe van der Laan (Vondellaan) kunnen genieten van verschillende hobbytechnieken en demon straties. Regelmatig werd het pro gramma onderbroken door applaus van het aanwezige publiek, dat ondanks het Natuurlijk is er ook gelegen- slechte weer in grote getalen heid om te dansen op de swin- was gekomen. gende muziek. Verder is er een mogelijkheid hapjes te In zijn slotwoord had voorzit- proeven die kenmerkend zijn ter A. Both dan ook veel lof en grote waardering voor het geen was vertoond. Hij was het gezelschap zeer dankbaar eerder op de dag gemaakt tij dens kookworkshops voor tie ners. ren gekomen, omdat zij direct Het na hun werk in de bus zijn ge stapt. ‘Uw optreden was professio neel. Dat durf ik gerust te zeggen1, zei hij. Op de,vraag of zij in één van de komende seizoenen bereid zijn nog eens naar Waddinxveen te komen, werd dit door het aanwezige publiek onder steund door een staande ova tie. Celal Altuntas uit Koerdistan bespeelt de Tekabo Massa uit Eritrea bespeelt de keiar. tambur. Biedt ze een buitenhuis aan; 4 bij Groenrijk hebben ze ze te kust en te keur, in allerlei maten Wandvoederhuis met hanger O Cf C (riet of dakleer) J 1 K. NU BLOEMBOLLEN 30% KORTING GroenRijk De Bosrand WADDINXVEEN - Tijdens de feestavond van komende zaterdagavond 16 november om acht uur in het cen trum voor kunstzinnige vorming Kreater (Kerkstraat) ter afsluiting van de Migrantenweek zal een aantal Waddinxveense muzikanten van buitenlandse afkomst optreden. WADDINXVEEN - In het zorgcentrum Souburgh (Prins Bernhardlaan) wordt door de Waddinxvener Pim Rusch (Eksterdreef) een foto- expositie gehouden. Waddinxveen is in de afgelo pen tijd flink uitgebreid. De bevolkingsgroei is echter niet alleen toe te schrijven aan de komst van mensen uit de gro- neuzen; op dit pracht ge- te steden die door de woning- schenk viel zijn keuze. Uit nood werden gedwongen deze een land hier heel ver van- steden te verlaten en naar daan; biedt de maken het je Waddinxveen toe zijn geko- trots aan. men omdat daar nog woon ruimte beschikbaar was. Voor de geschenken in de We- In de jaren zestig zijn vooral reldwinkel Waddinxveen Marokkaanse en Turkse mannen naar Nederland ge haald door de industrie, om hier te werken in de fabrie ken. Later volgden hun vrou wen en kinderen. Bovendien zijn er door de ve le brandhaarden op de we reld, vluchtelingen van ver schillende nationaliteiten in het Gouwedorp terechtgeko men. F’ I doe-- Prinsen Schouw 1Alphen aan den Rijn j (u vindt ons achter het BP station, Kerk en Zanen) tel. (0172) 47 52 99 f. HET RIJKE TUINLEVEN F

Weekblad voor Waddinxveen | 1996 | | pagina 17