Bouwalternatief van PvdA en D66 in Zevenhuizen Roemenië-avond ondersteunt twee families Gegarandeerd goed... Rijn en Gouwe Max-Havelaarbananen in W'veense winkels Milieucertificaat Auto Baas Autoschade Verkoping van IZB/Goed Werk (0182) 61 25 78 Twaalf mille voor diabetes Speculaas actie Scouting St. Victor Disco 30+ in De Paddestoel Decemberactie 'de Passage' WADDINXVEEN r Beëdiging van J.M. Mouthaan Omstreden molensteen zitje in gras Gouweboulevard Zaterdag boekenmarkt Rijn en Gouwe I I I I I I I I I I I I I I i i vrijblijvende kennismaking betaalt u 13,75. j Ik heb de afgelopen drie maanden geen proefabonnement gehad 1 op Rijn en Gouwe. I I I I I I I I I - AA A ,.A PAGINA 17 WOENSDAG 20 NOVEMBER 1996 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN men van de schenkers. (Foto: Sjaak Noteboom). Interesse? Bel dan Prima verdiensten Wie nu kiest voor een kennismakings- abonnement, ontvangt Rijn en Gouwe vier weken vóór zeven uur in de bus. Voor deze Makelaar-taxateur J.M. Mouthaan. in de plaats omgeving Fazantdreef Machteldërf De molensteen is voorzien van een koperen plaatje met daarop de omstreden afkomst van de molensteen en de na- is op zoek naar BEZORGERS m/v minimumleeftijd 15 jaar nr M HM De omstreden molensteen, die nu als zitje dienst doet in het gras van de Gouweboulevard, werd een week geleden officieel in gebruik genomen door Waddinxveens burgemeester C.M. van der Linden. (Foto: Sjaak Noteboom). - Jj Naam: Adres: Plaats: j Om de Waddinxveners een indruk te geven van deze ac tiviteiten, maar ook ter infor matie van de Stichting Hulp aan Christenen in Roemenië, wordt er een dia-avond geor ganiseerd in Het Nieuwe Trefpunt op 22 vrijdagavond november. Een verkooptafel is aanwezig en er wordt ook een collecte gehouden. mhn m s s' - - WADDINXVEEN - Auto Baas Autoschade, onderdeel van Nissan-dealer Auto Baas aan de Zuidelijke Rond weg, werkt sinds kort bij het herstellen van autoscha des met ’Aquabase’ autolakken op waterbasis van ICI Autocolor. Ter gelegenheid hiervan kreeg het bedrijf, dat vorige week donderdag een open avond hield, een milieucertificaat uitgereikt. van de (nog steeds) nodige hulpgoederen ten behoeve van de arme Roemeense be volking in Moldavië, een zeer arme streek. In Waddinxveen is er ook sinds kort een werkgroep, die zeer actief is. Afgelopen zo mer zijn ze met een groep van 35 personen (vanuit heel Ne derland) naar Roemenië geto gen, en hebben daar een me dische post totaal gereno veerd. Postcode: haas. Deze vlag is nu in het bezit van de Koninklijke Bi bliotheek. Burgemeester C.M. van dere Linden van Waddinxveen was tot 1983 burgemeester van Vlist. Daar was hem ter ore gekomen dat zich in Vlist een molensteen bevond die vroeger deel zou hebben uit- ROTTERDAM/WADDINXVEEN - Deze week is de inter kerkelijke ontwikkelingsorganisatie voor Latijns-Ame- rika Solidaridad een introductiecampagne gestart rond de Max-Havelaarbanaan ’Oké’, die ook in enkele Waddinxveense supermarkten te koop is. WADDINXVEEN - Zaterdag 30 november van tien tot vier uur houdt de lectuurcommissie van de IZB (In wendige Zendingsbond van de Hervormde Kerk) sa men met de Stichting Goedwerk de jaarlijkse verko ping in het wijk gebouw De Hoeksteen (Esdoornlaan). ZEVENHUIZEN - Donderdagavond 21 november om half acht wordt in het gemeentehuis van Zevenhui- zen-Moerkapelle een commissievergadering gehou den over de verbouw van het gemeentehuis. Die avond presenteert de PvdA-D66-raadsfractie een al ternatief voor deze verbouwing. WADDINXVEEN - In het zalencentrum Het Nieuwe Trefpunt (Stationsstraat) wordt vrijdagavond 22 no vember om acht uur een Roemenië-avond gehouden. WADDINXVEEN - Komende zaterdag 23 november zullen de scouts van Scouting St. Victor speculaas (f 2,50 per pak) gaan verkopen in Wad dinxveen. Ook tijdens het 50- jarig bestaan dit jaar ont breekt hun jaarlijkse specu laasactie niet. De leden zullen hun best doen om zoveel mogelijk spe culaas huis aan huis te verko pen. De opbrengst van deze actie komt ten goede aan de groepskas. Bovendien zijn er ook de no dige reparaties aan het club huis nodig. Scouting St. Vic tor bestaat uit 8 speltakken die een uitdagend program ma bieden voor jongens en meisjes van 5 tot en met 23 jaar op de vrijdagavond en de zaterdag. Wie hierover infor matie wil kan bellen met Remko Vuurens, tel. 0182- 632570. HVLP-spuitpistolen moeten ervoor zorgen dat er zo min mogelijk spuitnevel onstaat tijdens het spuiten en dus ook zo min mogelijk schadelijke stoffen. Tijdens de open avond op donderdag 14 no vember konden alle klanten aanschouwen hoe Auto Baas Autoschade met de nieuwe watergedragen lakken een wezenlijke bijdrage levert aan een beter milieu en dat het milieucertificaat terecht uitgereikt is. Het ministerie van VROM was hiervan al overtuigd. Vandaar dat men toestemming aan ICI Autoco lor gaf om op het milieucerti ficaat ook het logo en de tekst ‘Een beter milieu begint bij jezelf te gebruiken. Autoschade alle merken re pareren, geeft dit extra ver trouwen in het product*. Het gebruik van watergedra gen lakken houdt onder meer in dat de geuremissie waar de omwonenden en niet te ver geten de werknemers, de meeste hinder van ondervin den, wordt gereduceerd met maar liefst 90%. Klachten van omwonenden over stank behoren met watergedragen lakken tot het verleden.De sceptici die denken dat dit een loze kreet is, worden van harte uitgenodigd om dit met hun ’eigen neus’ te komen controleren. Dit klinkt heel raar, maar verscheidene klanten laat het bedrijf de mengkamer zien waar de kleuren aangemaakt worden en zonder uitzondering zeg gen ze dat het fris ruikt in de ze ruimte. Ook heeft men geïnvesteerd in apparatuur om de lak met zo min moge lijk verlies aan te brengen op de auto. WADDINXVEEN - De Passa- ge-winkeliers houden de ko mende periode een leuke actie voor hun klanten. Daarbij kan de consument voor ƒ100,- aan Passage-kassabonnen sparen, deze in een bij de win keliers verkrijgbare envelop pe inleveren en zo kans ma ken op één van de vele Passa- ge-suprisepakketten. De bij elkaar gespaarde kassabon nen kunnen met bijbehorende enveloppe worden ingeleverd bij Music Shop of Van de Wal Speelgoed. Men dingt dan au tomatisch mee naar een van de vele prijzen. Er zijn vier trekkingen. De winnaars krij gen automatisch bericht. vergelijking te maken tus sen de uitbreiding via ver bouw gemeentehuis met behoud van de bibliotheek en uitbreiding van het ge meentehuis zonder ingrij pende verbouw’ met ver huizing van de bibliotheek naar het dorpshuis, zodat ook een groot gedeelte van de noodzakelijke verbou wingen voor een milieuver gunning aan het dorpshuis hiermee gecompenseerd zouden kunnen worden. waar onder borden, bekers, bestek, afwasbakken en em mers. De werkgroep HCR wil de Waddinxveners graag in de gelegenheid stellen hun bijdrage te leveren. De boekentafel van de IZB biedt een ruime keuze van kaarten, kerstkaarten, bij bels, boeken en muziek. De Stichting Goedwerk stelt zich ten doel kansarmen in ont wikkelingslanden te helpen aan werk door producten, die voor eerlijke prijzen zijn ge produceerd, te verkopen op de Nederlandse markt. Daar toe is er een landelijk net van verkooppunten. De NPV is een christelijke or ganisatie die opkomt voor de algemene belangen van pa tiënten in de gezondheids zorg. Uitgangspunt daarbij is dat ieder mens recht heeft op leven, ongeacht de levensfase of de kwaliteit van het leven. De Stichting Evangelie en Moslims is vertegenwoordigd door Jan de Lange, die op zijn eigen wijze informatie vers trekt over hoe je in woord en daad iets kunt betekenen voor de moslims naaste. Archivaris C. Neven van de Centraal Hervormde Ge meente zal net als vorig jaar, maar nu met ander interes sant archiefmateriaal waar onder doopboeken en foto’s, uitleg geven. Tenslotte komt de schrijfster en dichteres Joke Verweerd volgende week zaterdagmid-, dag om half twee (ongeveer 20 minuten) over haar werk vertellen in de crecheruimte en zij zal daarna tot ongeveer half vier haar werk signeren. WADDINXVEEN - Zoals aangekondigd wordt zater dag 23 november van half tien tot drie uur in de Ont- moetingskerk (Groensvoorde) weer de jaarlijkse verkoping gehouden van handwerk- en cadeau-artikelen van de gere formeerde handwerkclub. Er is weer heel wat te koop, zoals damestruien en kinder- truien met ingebreide bees ten en figuren. Verder weer babyspulletjes, vestjes, truit jes en sokjes. Er zijn ook weer warme sokken en sjaals, kleedjes en leuke cadeaus voor Sint Nicolaas, bijvoor beeld lucifersdozen versierd met filigraan, envelopjes om geld kado in te geven en be klede mandjes. Voor kerst zijn er ook weer leuke dingen zoals kransen, kaarsen en ballen en niet te vergeten de wenskaarten voor elke gelegenheid. Ook is er een breimachine te koop. Tevens nog spaarpotten en kinderkapstokken van hout. Verder is er weer de grote tweedehandsboekenmarkt met een zeer ruime keuze in allerlei boeken waaronder tuin-, kook- en woordenboe ken en romans. WADDINXVEEN - J.M. Mouthaan, reeds jarenlang werkzaam bij Van ’t Hof Ma kelaardij BV in Waddinxveen (Zuidplaslaan), is door de ar rondissementsrechtbank te Rotterdam beëdigd tot make laar-taxateur in onroerende goederen. Na afronding van zijn makelaarsstudie in 1992 en het met goed gevolg afleg gen van de zogenaamde vak- test van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden-Holland (commissie makelaardij) stond niets de beëdiging van Marcel Mout haan nog in de weg. De buitendienst van Makel aardij Van ’t Hof is daarmee opnieuw uitgebreid met een volledig gekwalificeerde spe cialist op het onroerend ge bied. Tevens geven volgende week zaterdag andere christelijke instellingen, zoals de Vereni ging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK), de Nederlandse Patiënten Ver eniging (NPV), Stichting Evangelie en Moslims en de Hulpverlening Christenen in Roemenië (HCR) informatie over hun doelstellingen en werk. De werkgroep van de HCR wil voedselpakketten samen stellen voor de strenge winter in Roemenië. Nodig zijn hier voor lange houdbare etens waren zoals koffie, thee, bo nen, rijst, macaroni, suiker en zout. Op dit moment is er dringend behoefte aan keukenspullen Het college van Burge meester en Wethouders heeft het voorstek voor de verbouw van het gemeen tehuis Zevenhuizen op de agenda gezet. De raadsleden hebben in verband hiermee de nodige informatie gekregen over de financiële consequen ties hiervan. De uitbrei ding van dit gemeentehuis wordt door menigeen ge wenst, omdat het huidige gebouw te krap is. Aan het gemeentehuis in Zevenhuizen is een biblio theek gebouwd, waarvan het oppervlak volgens in formatie van de architect toereikend zou zijn voor uitbreiding van het ge meentehuis. Verder be schikt Zevenhuizen over een dorpshuis, een cultu reel centrum waar sport en cultuur plaatsvindt. Op dit moment heeft ’Swanla’ geen milieuvergunning omdat er behoorlijke ver bouwingen dienen plaats te vinden om aan de mi lieunormen hiervoor te vol doen. Gelet hierop heeft de PvdA-D66-fractie in Ze- venhuizen-Moerkapelle het college eind vorig jaar gevraagd een financiële Het herstellen van schade aan voertuigen was tot voor een aantal jaren geleden zeer belastend voor mens en mi lieu. De schadelijke stoffen die tijdens het produktiepro- ces vrijkwamen, waren tal rijk en werden wel opgevan gen en afgevoerd, maar toch liet het milieubesef bij het ge middelde autoschadeherstel- bedrijf te wensen over. In de jaren tachtig werd er door de autoschadeherstelbedrijven geïnvesteerd in de verbete ring van de werkomstandig heden van de productiemede- werkers. Ook lakfabrikanten hebben veel tijd en geld geïnvesteerd om die producten te ontwik kelen die ons milieu minder belasten. Dit heeft geleid tot de ontwikkeling van waterge dragen lak en omdat Auto Baas Autoschade het milieu een warm hart toedraagt, werkt men met een waterge dragen basislak in het dage lijkse productieproces. De ba- sislaklaag is de laag die zorgt dat de auto ’weer’ kleur krijgt. Na deze kleurlaag Lopiker. De namen van de neefjes van Soet die de eerste steen legden werden samen gevoegd en zo kreeg de molen de naam De Schoone Haas. Na de dood van Jan Soet in 1802 ging de molen enkele keren over in andere.handen. Uiteindelijk werd Adrianus Wijnandus van Lange eige naar, als enige fabrikant te Waddinxveen schafte hij stoommachines aan en redde daardoor zijn fabriek van de ondergang. De overige molens gaven in de loop van de negentiende eeuw de strijd op. In 1897 ge beurde er een ramp. De blik sem sloeg in de molen en op één schuur na verbrandde het gehele complex. Het fraaie, door molenaar Albert van Os beschreven uithang bord kon niet gered worden. Wel werd bewaard de fa brieksvlag uit 1839 (het jaar waarop neef Jacobus van der Haas volledig eigenaar werd) met daarop een geschilderde caliën is laag. Slechts een fractie van wat elders gang baar is. Ook de sociale spelregels zijn bemoedigend. De boeren krij gen 40% meer inkomsten en de arbeiders van de plantage in Ghana krijgen in vijf jaar tijd 25% van de aandelen van het bedrijf waar ze werken in hun bezit. Zowaar een pri meur in de eerlijke handel. Solidaridad werkt er hard aan de Max-Havelaarbana- nen een definitieve plaats te bieden in de winkels. En niet alléén in Nederland. Vanaf maart volgend jaar zullen ook in Zwitserland de eerste Max-Havelaarbananen ver krijgbaar zijn. Kort daarna wordt een intro ductie verwacht in Denemar ken, Zweden, België en Duitsland. Boeren uit de Do minicaanse Republiek en uit Costa Rica krijgen dan ook een eerlijke kans hun mens en milieuvriendelijke banaan te verkopen. Over de Max-Havelaarbana- nen zijn de supermarkten en thousiast. Ze worden in Wad dinxveen verkocht door Al bert Heijn, Spar-voordeelmarkten, Plus markt, C1000 en de betere groentewinkels en elders door De Boer, Konmar en Nieuwe Weme. De goudeerlijke banaan draagt de merknaam Oké. Het keurmerk van Max Ha- velaar staat garant voor de sociale en ecologische normen waaronder deze banaan is ge teeld. Een hele verbetering ten opzichte van wat gang baar is. Enkele van de eerdergenoem de supermarkten werken on der de zogeheten franchise- formule. Deze bedrijven ma ken gebruik van dezelfde naam, maar de locale onder nemer beslist zelf over zijn assortiment. Opname van de Oké-banaan in him assortiment hangt af van de vraag van consumen ten. Wie de Max-Havelaar- banaan niet aantreft doet er goed aan er naar te vragen. WADDINXVEEN - Zater dagavond 23 november vanaf half negen wordt er in wijkgebouw De Padde stoel (Lijsterbesstraat) ook voor 30-jarigen en ou der kans geboden ook eens te dansen op de muziek die nu in de top-40 staat. Verzoekplaatjes kunnen aangevraagd worden mits het muziek van 1996 is. Het is dus geen goud van oud-avond zoals tenon- rechte eerder is aange kondigd. Er wordt deze avond al leen maar muziek uit de top-40 gedraaid. De en tree is gratis. WADDINXVEEN - De vorige week dinsdagmiddag 12 no vember aan de Gouweboule vard tegenover het pand Nes se 20a in het gras als officieel door Waddinxveens burge meester C.M. van der Linden in gebruik genomen zitje ge plaatste antieke molensteen kan niet hebben toebehoord aan de vroegere molen De Schoone Haas aan de Zuidka- de. Dta is gebleken uit een reac tie van de Moerkapellenaar J.S. Bakker, wiens reactie el ders in het Weekblad voor Waddinxveen wordt gepubli ceerd. Naar zijn mening be hoorden molenstenen niet tot de standaarduitrusting van een papiermolen, zoals die van ’De Schoone Haas*. De omstreden molensteen, waarvan de valse afkomst niet is ontdekt door de Ver eniging Historisch Genoot schap Waddinxveen en waar over het Waddinxvdeense ge- meentebestur het niet erg vindt dat er discussie over is ontstaan, is aan de gemeente Waddinxveen geschonken door Bunnik BV (Nieuwer- brug aan den Rijn) en Kruis wijk BV (Vlist), welke bedrij ven onderdeel uitmaken van Groencompostering Wad dinxveen BV (Tweede Bloks- weg). De Schoone Haas moet in ie der geval één der fraaiste mo lens van die tijd zijn geweest. Jan Soet, regerend schepen van Zuid-Waddinxveen, kocht in 1725 een papiermo len voor ƒ6.000,- maar toen deze te bouwvallig was ge worden brak hij hem af. In 1783 liet hij een nieuwe bouwen op dezelfde plek, door de plaatselijke molenbouwer WADDINXVEEN - De ook in Waddinxveen gehouden lan delijke collecte ‘Geef ’s voor diabetes, met het oog op de toekomst1 heeft ƒ12.253,60 opgebracht. Tineke van der Eijk-Breijer (De Genestetlaan) van het Diabetes Fonds Nederland (DFN) in Waddinxveen dankt alle gevers, collectanten en al diegenen die zich hebben in gezet om collecte te doen sla gen voor hun gift en welwil lende medewerking. Met de opbrengst van de col lecte subsidieert het DFN we tenschappelijk onderzoek rond diabetes mellitus (sui kerziekte) en complicaties die tengevolge van diabetes kun nen ontstaan. Een van de mogelijk bijko mende complicaties van dia betes zijn oogaandoeningen. Deze diabetische oogproble- men zijn de belangrijkste oor zaak van slechtziendheid en blindheid in de westerse we reld. Op dit moment hebben 450.000 mensen in Neder land diabetes, dat is 1 op de 36 Nederlanders. Diabetes is een aandoening die iedereen kan treffen, jong en oud. Met een dieet in combinatie met tabletten of door het spuiten van insuline is de ziekte wel beheersbaar, maar nog niet te genezen. Andere complicaties van diabetes zijn hart- en vaatziekten, nieraandoeningen en zenuw aandoeningen. ‘In het achter ons liggende jaar hebben wij als fractie hier reeds zo’n vijfmaal om gevraagd, echter deze in formatie wordt door het college niet aan ons vers trekt omdat B. en W. deze keuze niet voorstaan\ al dus de PvdA-D66-fractie in Zevenhuizen-Moerkapelle. ‘Wij vinden dit als fractie een niet te accepteren feit. De stukken die nu voorlig gen voor de commissiever gadering van donderdag avond 21 november bevat ten opnieuw niet de financiële vergelijking waarom wij gevraagd heb ben. Die avond zullen wij dan ook een alternatief presenteren*. wordt de auto voorzien van een laag blanke lak. De blan ke laklaag zorgt voor een ho ge glans en bescherming te gen weersinvloeden. Bij wa tergedragen lakken wordt in plaats van chemische ver dunningen, gebruik gemaakt van water als verdunnings- middel. De uitstoot wordt hiermee gereduceerd met on geveer 80%. Dit is een heel belangrijk gegeven, daarjuist deze stoffen verantwoordelijk zijn voor het dunner worden van de ozonlaag. Harry Vosselman, manager van het milieubewuste scha- deherstelbedrijf in Waddinx veen, zegt hierover: ‘De klan ten van ons bedrijf stellen zeer hoge eisen aan de glans, kleurechtheid en duurzaam heid van de lak, terwijl onze bedrijfstak de laatste jaren geconfronteerd wordt met steeds strengere milieu-ei- sen*. “Vaak gaan deze dingen niet samen, maar de nieuwe lakken die wij sinds kort ge bruiken geven ons toch de mogelijkheid om en het mi lieu te ontlasten en de auto perfect te herstellen. Boven dien gebruiken automobielfa- brikanten ook soortgelijke lakken, dus is het voor ons zeer eenvoudig om de origine le fabriekslak qua kleur en structuur te kopiëren*. ‘Grote automobielfabrikanten als Alfa Romeo, Lancia, Fiat, Ford, Nissan en Toyota heb ben dit laktype goedgekeurd en omdat wij bij Auto Baas De actie wordt in het Gouwe- dorp ondersteund door de werkgroep missie, ontwikke ling en vrede van de rooms katholieke St. Victorpa- rochie. Solidaridad is een organisatie waaraan deelnemen de Ne derlandse Hervormde Kerk, de Rooms-Katholieke Kerk en elf kleinere kerken van lutheranen, doopsgezinden, remonstranten, oud-katholie- ken en quakers. De interkerkelijke ontwikke lingsorganisatie stelt zich ten doel steun te verlenen aan pogingen van kerken, groe pen en personen in Latijns- Amerika om de mens daar in staat te stellen zelf vorm te geven aan zijn leven en sa menleving. Zij wil daartoe de betrokken heid bevorderen van kerken, groepen en personen in Ne derland bij activiteiten in La- tijns-Amerika, welke gericht zijn op verandering van maatschappelijke structuren in dat deel van de wereld. De nieuwe bananencampag ne van Solidaridad heeft als titel meegekregen ’Kroon op het Werk’. Maandag heeft het kabinet in Rotterdam de eer ste tros Max-Havelaarbana nen in ontvangst genomen. Daarmee werd de kroon gezet op de bananencampagne van Solidaridad. Op de eerste plaats is dat een succes voor de boeren en boe rinnen; zij zien de vrucht van hun arbeid bekroond met een rechtvaardige prijs. Maar ook voor Solidaridad en al die actieve mensen aan de basis van kerk en samenle ving, die zich in de voorbij gaande drie campagnejaren hebben ingezet voor de Max- Havelaarbanaan, is dit een opsteker. Zij zien hun activi teiten beloond met een gou deerlijke banaan. De Max-Havelaarbananen liggen nu ook in de Waddinx veense winkels. Ze komen uit Ghana en Ecuador. De pro ductie vindt plaats aan de hand van strenge milieure gels. Het gebruik van chemi- Tel.: (voor controle op de bezorging) Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Rijn en Gouwe, Afdeling Abonnementen, Antwoordnummer 10008, 2400 VB Alphen aan den Rijn. gemaakt van De Schoone Haas uit Waddinxveen. Bij de overdracht van de grond aan Groencomposte ring Waddinxveen BV aan de Tweede Bloksweg is vorig jaar dan ook gevraagd of die steen naar zijn oude plek in Waddinxveen kon worden te ruggebracht. Het is al weer twee en een half jaar jaar geleden dat de predikant van de Christelijk Afgescheiden Gemeente (Dorpstraat), ds. N. v.d. Want, vanuit Waddinxveen naar Roemenië vertrok. Sinds die tijd is er een hoop gebeurd. Zo is ook de familie A. Muit naar Roemenië geto gen, om daar de hulpverle ning te coördineren. Om beide families onderhou den, en hun werk vanuit Ne derland ondersteund moet worden, is er inmiddels de Stichting Hulp aan Christe nen in Roemenië (HCR). Deze stichting streeft naar doelgerichte, goed gecoördi neerde en continue hulpver lening, en heeft haar activi teiten in Nederland onderge bracht in werkgroepen. Deze werkgroepen verzorgen onder andere de distributie •\y.

Weekblad voor Waddinxveen | 1996 | | pagina 17