ffloda J Domui 99,- Weinig publiek bij uitwisselingsconcert Gouda stapt af van spreidingsbeleid Demonstratiegroep FoKus op landelijke Demogyjada SVS opent een nieuw examencentrum in Zwolle Op pad met mobiele betaalautomaat Europese titelstrijd Tang Soo Do Will Borst exposeert Oké-banaan blijft in trek Bomen weg Henegouwerweg Wereldwinkel langer open Jeugdkoor Vox in Amerongen De Gouwestem bij schippers Creatieve avond in Open Cirkel PAGINA 17 - Rechtstreeks uit Italië - maandelijke avonden van de Voorzitter J. van der Worp van het Opleidingscentrum SVS De meeste materialen hier voor zijn in De Schaapskooi het voorjaar. Het is evenwel niet op alle de Gouda voorkomen dat een school veel allochtone kinde- toire. Zij geven drie kerstcon certen (13 december in Rotter dam, 24 december in de Brug- kerk in Waddinxveen en 26 december in De Doelen in Rot terdam). gelijkheid een op te vangen. Om de sprei- BUSINESS KOSTUUMS dels is toegenomen van 4 procent in de jaren ’80 tot 16 procent nu, hebben de meeste scholen het streefpercentage bereikt. eigen ervaring weet dat ’een goed gebouw een positieve uitwerking heeft op de moti vatie van cursisten en mede- WADDINXVEEN/DEN HAAG - In het Haagse Congres gebouw heeft de Waddinxveense gymnastiekvereni ging TOOS met de demonstratiegroep FoKus meege daan aan de 18e landelijke Demogyjada van de Konink- worden gehouden, zullen de Waddinxveense dames probe ren weer aanwezig te zijn. Maar met het stijgende ni veau van de andere groepen zal dit echter moeilijk wor den. Kleiweg 6 Gouda (0182)51 92 50 WADDINXVEEN/DEN HAAG - De Stichting Max Havelaar kan de Oké-banaan niet aanslepen. De vrucht van het Max Havelaar-keur- merk ligt sinds twee weken ook in Waddinxveense filia- complex en stuks) en in Waddinxveen langs de Henegouwerweg (N207) vanaf de rotonde tot de hefbrug over de Gouwe (7 stuks) en vanaf de hefbrug tot het poldergemaal van het waterschap De Gouwelanden (61 stuks). waren verbeterd. Er werd veel geprobeerd een thema in de dansen te verwerken. Het was voor de Waddinxve- ners een eervolle uitnodiging, hoewel ze met hun optredens geen prijzen konden winnen. Het evenement had namelijk GOUDA/WADDINXVEEN - De gemeente Gouda stapt af afspraken over het percenta- van haar spreidingsbeleid in het basisonderwijs, dat ook in Waddinxveen is nagevolgd. werkers’. ’Kwaliteit en kwali- het Opleidingscentrum teitszorg behoren ook in een scholings- en examencen trum gelijke tred te houden met de trend in de bedrijf stak’. Dat kwaliteit en kwali teitsbewaking belangrijke onderwerpen zijn, bleek ook uit de speech van voorzitter H.M.H. van Eist van het be stuur ROC Overgelder en penningmeester van de BVE- raad. ’Kwaliteit komt tot ui ting in de uitwerking van de Wet Educatie en fieroepson- ling en examinering gebeurt derwijs, waar instellingen en landelijke organen voor het beroepsonderwijs samen ver antwoordelijk zijn voor het zuiver wol alle maten marineblauw antracietgrijs •zwart Allochtone ouders kunnen vanaf 1 januari volgend jaar op zelf bepalen naar welke DEN HAAG/WADDINX- VEEN - De provincie Zuid- Holland gaat nog dit jaar bo men kappen die een gevaar vormen voor de verkeersvei ligheid op provinciale wegen. Het gaat om populieren van meer dan dertig jaar oud in onder andere de gemeenten Waddinxveen en Boskoop. Door hun ouderdom kunnen de bomen bij storm takken verliezen of zelfs omwaaien. Vorig jaar zijn al op diverse plaatsen in de provincie bo men gekapt. De locaties waar dat nu gaat men aan I nen bepalen dat de bomen, vanwege de verkeersveilig heid, minimaal 4,5 meter van de weg moeten staan. De plekken waar de provincie aan de slag gaat zijn in Bo- aanwezig. Het wordt echter skoop langs de Hoogeveense- prettig gevonden als men zelf weg (N455) tussen het sport- éen schaartje en een afbreek- complex en Noordeinde (4 mesje of stanleymes mee brengt. WADDINXVEEN - De We reldwinkel Waddinxveen (JConingin Wilhelminaplein) ie vanavond (woensdag 4 de- ctember) ook tussen zeven en negen uur open voor Sinter klaasinkopen. In de Wereldwinkel is voor ie dereen iets moois of iets leuks te vinden om als geschenk te geven. Voor jong en oud. Al vanaf ƒ2,50 kan men terecht. Men krijgt vandaag ook nog een gratis gedicht naar keu ze. Er is een leuk assortiment houten speelgoed te koop. Voor de kerst zijn er allerlei soorten kerststalletjes en kerstversieringen. Voor de Afrika-actie is er een aanbie ding van de nieuwe Kiliman- j^ro-koffie. Twee pakjes met traditionele muziek uit Afri ka op cd, voor ƒ12,50 Ook de Novib-kalenders zijn Weer te koop in de Wereld winkel. Voor de geschenken wordt net als voor Max Have- laar-koffie, cacao, chocolade, honing en bananen aan de producten een goede prijs be taald. is dat een school met veel al lochtone kinderen. Sinds 1980 speelde herkomst een rol bij de toelating, om het ontstaan van ’zwarte en witte’ scholen te voorkomen. Het spreidingsbeleid leidt er nu toe dat allochtone leerlin gen steeds vaker naar een school buiten hun eigen wijk organist en dirigent Jan Mul- moeten gaan. Bovendien zijn er inmiddels zoveel kinderen van buitenlandse afkomst fn Nederland geboren, dat van een algemene onderwijsach terstand geen sprake meer is. toost op het nieuwe scholings- en examencentrum in Zwol le. (Foto: Opleidingscentrum SVS). Bij binnenkomst van de be langstellenden speelde het opleidingsorkest C-akkoord, bestaande uit leerlingen van Sint Carolus en Concordia, de muziekwerken ’Selections fr om Pocdhontas’ uit de gelijk namige film en ’YMCA’. Hierna werd het programma vervolgd met het optreden van Sint Carolus. Het Montf- oortse fanfare-orkest bestaat uit ongeveer 30 leden. On danks de kleinschaligheid komt er een behoorlijke volu me uit dit orkest. Integenstel- ling tot een harmonie-orkest, zoals Concordia, heeft een fanfare-orkest geen houtbla zers maar alleen koperbla zers. Sint Carolus opende de avond met de ’Jewish Folksong Sui te’ van Roland Kernen. De componist heeft hierin joodse melodieën bewerkt tot een verrassend muziekwerk voor blaasorkest. Dit werd gevolgd door de ’Ita- lienische Lustspiel Ouvertu re’ van Ted Huggens. Hierin komt de Italiaanse opera tot uiting door middel van passa ges die geïnspireerd zijn op de muziek van Rossini en op het bekende Italiaanse volks liedje ’Santa Lucia’. Hierin werd een mooie solo vertolkt door trompet en alt-saxofoon. Van de Italiaanse sfeer ging het programma verder door in de Slavische muzieksfeer met ’Slavia’ van Jan van der Roost, niet gebaseerd op be kende thema’s maar op een originele compositie in de Slavische stijl. Het gedeelte voor de pauze werd afgesloten met ’Joy of Music’, een weerspiegeling op de jonge geest en dynamische sfeer binnen een muziekver- enging. Dit kwam hiermee dan ook goed tot uiting. Met de concertmars ’Centen nial’ van Piet Swerts vervolg de Concordia het gedeelte na de pauze, gevolgd door ’Synf- onia Classica’ van Ted Hug gens. Dit is een muziekwerk be staande uit drie delen (een snel, een langzaam en weer een snel gedeelte). In de snel le gedeeltes werd een bepaald thema een aantal keren her haald. In het langzame ga- deelte speelde de hobo een be langrijke rol. Dit werd gevolgd door ’Abba Gold’, een selectie van db grootste hits van de Zweedse popgroep Abba. Tot slot speelde Concordia de ouder wetse maar stevige ’Florenti- ner mars’. Ondanks het feit dat Sint Ca rolus en Concordia twee ver schillende orkesten zijn, lie ten beide muziekverenigin gen ook gezamenlijk twee muziekwerken horen, wqt zeer overweldigend klonk. Met ’Concerto d’amore’ van Jacob de Haan werd dit ge deelte geopend. Het was een zullen we dus nog goede af spraken over moeten maken met de winkeliers'. Naast de milieuvriendelijke vruchten uit Ghana en Ecuador, ex ploiteert Max Havelaar vanaf mende groepen vooruit volgend jaar maart ook hiolo- gegaan. Ook de choreografiën gisch geteelde bananen uit de Dominicaanse Republiek en Costa Rica. Die komen in de natuurwinkels te liggen en zijn helemaal vrij van insecti ciden en pesticiden. taalautomaat. 'Ideaal', zo meent Herman Werkman, di recteur van de Waddinxveen se meubelspecialist Gebr. Bakker Zn. aan de Noord- kade. ‘Sinds kort kunnen on ze klanten, wanneer wij de goederen afleveren, thuis met hun pincode betalen. Het werkt net zo gemakkelijk als een gewone betaalautomaat, snel, makkelijk en veilig dus'. ‘Minder cash, risico en admi nistratieve rompslomp, maar ook extra service voor onze klanten. Zij hoeven namelijk niet speciaal geld in huis te halen of vooraf over te ma ken, waren voor mij redenen der en Kees Alers op dwars fluit een geslaagd concert in de Hervormde Kerk van Ame- rongen. Naast enkele oude nummers werd ook een aantal geheel nieuwe nummers ten Met het spreidingsbeleid wil- gehore gebracht, zoals het nummer Jesus Child dat al vast een voorproefje was op de len supermarktketens. ren zou hebben of juist alleen komende kerstconcerten. Het De vraag is zo groot dat het maar leerlingen van Neder- jeugdkoor is nu hard aan het landse afkomst. Ook was het repeteren voor het kerstreper- volgens de gemeente een mo- een amuserend karakter waarin voor winnaars en ver liezers geen plaats was. Dat leeftijd daarbij geen enkele rol speelt, kon iedereen in de bijna uitverkochte zaal weer met eigen ogen aanschouwen. De TOOS-demonstratiegroep FoKus liet het nummer ’Heimwee’ zien. Zij werden met dit nummer gekozen vanwege de kwaliteit van de choreografie en de uitvoering. Tevens is het een eis dat de dans in dezelfde samenstel ling moet worden gedanst als op de regionale Demogyjada toen de dans werd geselec teerd. Voor de uit 12 dames be staande groep, die ruim twee uur per week trainen, was het niet de eerste keer dat ze aan de landelijke Demogyja da deelnemen. Ook de afgelo pen acht jaar was de jazz- groep geselecteerd om deel te nemen. De uitnodiging om deel te nemen wordt ervaren als de bekroning van het jazz- dansseizoen. Voor TOOS was deze uitnodi ging aan de demonstratie groep om hun dans te laten zien tijdens de landelijke De mogyjada een unieke presta tie. Van de beste 25 groepen uit Nederland, die hun dans lieten zien, behoorde de de mogroep FoKus van TOOS wederom tot dit selecte gezel schap. Volgend jaar, wanneer er be halve de 25 regionale Demo- gyjada’s, ook drie regionale Theaterdemogyjada’s en een landèlijke Demogyjada zullen Voorzitter J. van der Worp van SVS, dat al over scholings- en examencentra beschikte in Waddinxveen, Groningen, Best en Emmen, verrichtte de openingshandeling met het uitbrengen van een toost. In zijn welkomstwoord gaf SVS’s algemeen directeur J.A. Verschoor de motivatie voor de bouw van het nieuwe scholings- en examencen trum in Zwolle aan. ’Onderwijs, opleiding, scho- 1 - op locatie, gebeurt in de regio. Je kan het mooi verzinnen in Zoetermeer op het departe ment van OCW of in Wad dinxveen op het kantoor van het Opleidingscentrum SVS, de uitvoering en de uitwer- king gebeurt in de regio op de om via onze bank de auto’s van mobiele betaalautomaten te voorzien'. Herman Werkman steekt zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken. ‘Met de komst van de draagbare be taalautomaten is nu pinnen en straks chippen ook bij ons de gewoonste zaak van de we reld geworden'. ‘Om dit te onderstrepen, maar ook ómdat mobiel pin nen voor velen nog onbekend is, geven wij een brochure het CIBAP gaf aan dat hij uit aan onze klanten mee. Hierin - staat exact beschreven hoe een en ander in zijn werk gaat'. product beroepsonderwijs. Kwalitatief hoogwaardig on derwijs kan alleen tot stand- komen als gebruik wordt ge maakt van de in het verleden opgebouwde expertise’. Als vierde spreker kwam voorzitter J. van der Worp van het Opleidingscentrum SVS aan het woord. Hij zei trots te zijn op het nieuwe centrum in Zwolle met deze muziekwerk met afwisselend facilitaire toerusting dat door snel en langzame gedeeltes de financiële steun van de be drijfstak tot stand is geko men. Ook Van der Worp be nadrukte het belang om te in vesteren in vakopleidingen, wat volgens hem ’de enige manier is om te overleven’. Want ’continuïteit’ bereik je door te investeren in vak- mai lijke politiek de eisen voor de t heeft ver laagd’. scholen in de klas, in de regio op het centrum in de lokalen en in de bedrijven’. Het Zwolse centrum bestaat deels uit nieuwbouw en deels uit een verbouwing van een bestaand stukje CIBAP-ge- bouw (Christelijk Instituut voor Beschermings- en Af- werkingstechnieken, Recla me- en Presentatietechnie ken). Voorzitter E.A.M. de Jager van de Centrale Directie van Arie Pieter van Dijk van de Rabobank Waddinxveen (links op de foto) feliciteert Herman Werkman van de Meubelspecialist Gebr. Bakker Zn. (Noordkade) met de ingebruikname van de mobiele betaalautomaat. (Foto: Rabobank Waddinxveen Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - De Wad dinxveense meubelspecialist Gebr. Bakker Zn. gaat voortaan op pad met een mo biele betaalautomaat van de Rabobank Waddinxveen om de klanten aan huis te laten pinnen. Waddinxveense consumen ten en ondernemers maken graag en in toenemende mate gebruik van het gemak van betaalautomaten. Op steeds meer toonbanken is het mo gelijk om te pinnen en - naar verwachting tegen het einde van dit jaar - zelfs te chippen, de Voor verkoop aan de deur is er nu zelfs een mobiele be- ge op te nemen allochtone leerlingen: 15 procent voor het bijzonder onderwijs en 25 om anderstaligen procent voor het openbaar on verantwoorde manier derwijs. Omdat het aantal al- lochtone leerlingen in het ba- school hun kind gaat, ook al dirig te bereiken, kwamen er sisonderwijs in Gouda inmid- WADDINXVEEN - Zaterdag avond gaf het Waddinxveense jeugdkoor Vox Jubilans’ met De vraag is zo fruit op de eerste dag een marktaandeel van 7% wist te veroveren en rond drie uur ’s middags uitverkocht was. Zowel de Stichting Max Ha velaar als de Stichting Soli- daridad die het product op de lijke Nederlandse Gymnastiek Bond (KNGB). Demogyjada staat voor De monstratie Jazzgymnastiek en Jazzdans. In de Prins Wil- lem-Alexanderzaal van het Congresgebouw lieten diver se groepen uit heel Neder land hun dansen zien. In deze zaal konden ruim 2.000 toeschouwers, hetgeen voor menige dansgroep een unieke ervaring was. Het evenement heeft een historie van 18 jaar en is het grootste amateur-jazzdansspektakel van Nederland. TOOS was op dit evenement vertegenwoordigd met de Fo Kus onder leiding van Ariën- ne Zwijnenburg. Ze verover den het publiek met het num mer 'Heimwee' op muziek van Mathilde Santhing. De Waddinxveners werden geselecteerd uit meer dan 800 groepen met ruim 10.000 dansers. Dit gebeurde tijdens de 24 regionale Demogyja- da’s, die het afgelopen jaar werden gehouden. Het resultaat was een toon- vriendelijk is. Rozen: ‘Daar aangevende jazzdansselectie op basis van choreografie, ori ginaliteit, uitvoering, kleding en muziekkeuze. Het was goed zichtbaar dat het niveau van de deelne- was Een beeld van de in totaal uit 12 Waddinxveense dames bestaande TOOS-demonstratie groep FoKus, zoals ze optraden in het Haagse Congresgebouw tijdens de 18e landelijke De mogyjada. (Foto: TOOS-gymnastiek). WADDINXVEEN/ZWOLLE - Het Opleidingscentrum voor het Schilders- en Stukadoorsbedrijf Reclame- en Presentatietechnieken (SVS), waarvan het hoofd kantoor aan de Lima weg in Waddinxveen staat, heeft in Zwolle het vijfde scholings- en examencentrum offi cieel geopend. markt brengt, is blij ver heugd met de enorme vraag. De Stichting Solidaridad DiREiTO Dl itaua Lana cento percenti] heeft de aanvoer van de Oké- banaan onmiddellijk ver hoogd van 7.500 dozen naar 10.000 dozen van achttien ki lo per week. Daar gaan echter drie weken overheen zodat in de week voor kerst pas meer bananen in de winkels liggen. Op korte termijn is een marktaandeel van 9 tot 10% te realiseren. De Oké-banaan wordt gele verd door kleine producen ten, die er zelf een redelijk bedrag voor krijgen. Ze hou- vertegenwoordigd met den bij de bananenteelt veel jazzdemonstratiegroep rekening met het milieu. Het succes van de lekkernij heeft echter een keerzijde. Directeur N. Rozen van Soli daridad vreest dat winkels de prijs van de banaan verhogen nu er zoveel vraag naar is. ‘Dat mag absoluut niet ge beuren, temeer omdat de vraag dan weer daalt'. Ook blijkt dat sommige winkels het fruit verpakken, waar door dat niet meer zo milieu- WADDINXVEEN - Op Twee de Kerstdag (donderdagmid dag 26 december om half zes) wordt in de Rotterdamse Doelen het 49e schippers kerstfeest gevierd. Hieraan zal ook het Waddinxveense mannenkoor De Gouwestem onder leiding van Martin Mans meedoen. Het schipperskerstfeest wordt verzorgd door her vormd schipperspredikant ds. A. de Jong. Hij wordt bij-; gestaan door de nieuwe' schipperspredikant ds. L. Kruger. Medewerking verle nen verder het christelijk ge mengd koor Praise Him (Dor drecht), het christelijk meis jeskoor Laudate Deum (Sliedrecht) - beide koren staan onder leiding van Mar tin Zonneberg - en het chris telijk kinderkoor Laudate Deum (Sliedrecht) onder lei ding van Marjolein de Wit. Alles bij elkaar zo’n kleine 500 zangstemmen. De trom pettist Teun Kalkman is - als ieder jaar - ook present. Ook zal de sopraan Jacqueline Meijer zich laten horen. De declamaties worden verzorg<( door Herma Swager. Voor de allerkleinsten tot 4 jaar ié een creche aanwezig. De jon geren tot 10 jaar vieren hun Kerstfeest in de feestzaal van De Doelen. In het jeugdpro gramma speelt het Kinder theater Kijk haar nou. Ver der wordt hier aandacht aan de creativiteit besteed. WADDINXVEEN - Het nieuwe initiatief van de muziek* verenigingen Concordia (Waddinxveen) en Sint Caro* lus (Montfoort) om in de Ontmoetingskerk (Groens? voorde) een gezamenlijk concert te geven is, ondanks de weinige belangstellenden, toch een succes gebleken. WADDINXVEEN - Deze maand december is een aan tal werkstukken te zien van de Waddinxveense kunstena res Will Borst in de vitrine Van administratiekantoor Van der Loo BV (Koningin Wilhelminaplein). Will Borst exposeert werk stukken over diverse onder werpen en tracht in haar werk een evenwicht te vinden tussen beweging en rust. Zij doet dit met textiele werkvor- ming alsook met oliepastel. De Waddinxveense is vanaf het begin lid van de Waddinx veense Kunstkring. Ze toont steeds grote bekwaamheid en behoort tot één van de en thousiaste leden van kring. WADDINXVEEN - Mede ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de sportschool Huk Tti hield de Nederlandse Tang Soo Do. Moo Duk Kwan Bond de open Europese kam pioenschappen Tang Soo Do in Rotterdam. 'Waddinxveen was met negen deelnemers goed en succesvol vertegen woordigd. Bij de rode ban ders haalde Marichelle de Jong een eerste en Ronald de Keiser een tweede plaats. Marcel Koenen werd eer ste bij de groene banders. Orietta Uytterhoeve (groene band) haalde een verdiende derde plaats bij de jeugd. De kampioenschappen werden onderbroken met een huldiging van groot meester Th.P. Salm, die de afgelopen 25 jaar na tionaal als internationaal veel heeft betekend voor Tang. Soo Do. De Europe se top verzorgde ter ere van hem indrukwekken de demonstraties. Tang Soo Do, een van oor sprong Koreaanse vorm van zelfverdediging, kun nen Waddinxveners op woensdag- en vrijdag avond van acht tot negen uur beoefenen in het Coe- necoop College te Wad dinxveen. De trainingen staan onder leiding van de onlangs tot 6e dan be vorderde grootmeester J. Van der Schee. WADDINXVEEN - Het is langzamerhand traditie ge worden dat op één van de gebeuren zijn toen gespaard, maandelijke avonden van de De storm van de voorbije we- hervormde ontmoetingskring ken heeft aangetoond dat ook De Open Cirkel aan zelfwerk- deze bomen vervangen moe- zaamheid wordt gedaan. ten worden door jongere Op de avond van woensdag exemplaren. Dat gebeurt in 11 december vanaf acht uur zullen de bezoekers creatief bezig zijn in Dé Schaapskooi plekken mogelijk nieuwe bo- (Nesse). Onder leiding van men aan te planten. Richtlij- onder andere Trix Brouwér -1-11-- kan men één of meer unieke kerstkaarten maken. WOENSDAG 4 DFCFMRFR 1996 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN waarbij het publiek de gele genheid kreeg om weg te dro men. Als hoogtepunt van deze avond hebben beide orkesten ’Star trek through the gene rations’ ten gehore gebracht. Een muzikaal en technisch moeilijk werk waar beide ver- nschap, zeker nu de lande- enigingen hard voor gestu- 1 1 deerd hebben. Dit muziekwerk heeft ook een niet alledaagse melodie. Het heeft een aantal moderde klanken, maar dat maakt het muziekwerk zo bijzonder. Star trek is een selectie uit de muziek die de afgelopen jaren gebruikt is in de series eh films van Star Trek. De inleiding is het hoofdthe ma zoals deze door de jaren heen gebruikt is gevolgd door het hoofdthema uit de eerste filmproductie en als slot het thema uit de nieuwste Star Trek-film ’Generations’. Als symbool van dit gezamen lijk optreden reikte de voor zitter van Sint Carolus een beeldje van twee schakels uit aan de voorzitter van Concor- dia, met de bedoeling om deze optredens voort te zetten. Als datum voor het volgende op treden is gekozen zaterdag 14 juni vestigingswet heeft Br SSxi Y t ITALIAANSE HERENMODE i i

Weekblad voor Waddinxveen | 1996 | | pagina 17