PIANO’S/VLEUGELS VANAF ƒ350,- QQ Molensteen toch bijzonder en van historische waarde kado F Jgo u F Klaverjassen Eerste winst Moerkapelle Teenage Place open met kerst ZVH maakt geen vuist MET DE STRIPPEN-WASKAART 10X WASSEN: Regeling gevonden voorwerpen F «M WOENSDAG 18 DECEMBER 1996 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 31 «(besproken molensteen langs de Nesse met in het midden Waddinxveens vertrekkend burgemeester C.M. n en links naast hem wethouder J. Neele (PCW), gemeenteraadslid Ch.A.A. Wijnen (PvdA) en wethouder J.A. voorlichtingsmateriaal werd beelding uit 'De Molenaar'). O<* Donderdag tot 21.00 uur Donderdag 19 vrijdag 20 december koopavond tot 21.00 uur. l. Tiendeweg 10-16 - Gouda - tel. (0182) 51 31 12 Zwolle begint om 19.30 uur. in een brief aan onze redac tie. teur van ’De Molenaar’ in het Weekblad voor Waddinxveen van woensdag 20 november over de vermeende molen steen van de vroegere Wad- dinxveense papiermolen ’De Schoone Haas’ aan de Zuid- kade. ‘Toen ik die brief schreef had ik de steen nog niet gezien. Pas na de onthulling was ik en dat maakte hem wel weer zeer bijzonder'. Het verhaal van de Moerka- pelse molenkenner J.S. Bak ker is onder de kop ’Twijfel achtig molenmonument in Waddinxveen’ gepubliceerd. Hij geeft daarin aan dat er in- vakblad ’De Molenaar’ over de omstreden molensteen uit bestaande uit Dik van Doorn en Erik van der Horst (cor net), Arend van der Vegt (te nor hoorn) en Jan Louter (eufonium) bestaat ruim acht de eigen gemeente, die gratis toegankelijk is. Naast het grote koor werken aan deze avond mee het ge lijknamige jeugdkoor, beide De ve< Linden (CDA). Rechts de directeuren van Bunnik BV en Kruiswijk BV. (Foto: Sjaak Noteboom). St. Victorpiein 2, Waddinxveen Tel. (0182)61 16 97 WADDINXVEEN/MOERKAPELLE - ‘Ook al komt de steen niet uit een papiermolen of papierfabriek, dat Graaf (tel. 0182-611420) of via de kantine (tel. 0182- 614941). windmolens waarvan zestien papiermo lens, maar aan die rijkdom herinnert vrijwel niets meer. Het betekende het einde van de eeuwenoude papierindus trie in Waddinxveen. De twee papiermachines werden ver- WADDINXVEEN - Vrijdag- kunststenen sneller vergaan dan blauwe stenen. Vandaar dat er nauwelijks of geen Trapp-stenen bewaard zijn gebleven. Vandaar ook briek, dan neemt dat niet weg dat de steen in Waddinxveen misschien wel een unicum in Nederland is. Het is te hopen dat de steen daarom nog lang in stand blijft, ook al is hij niet van ’De Schoone Haas’, want een kunststeen horizon taal, zonder bescherming, blootgesteld aan weer en wind, bevindt zich niet onder ideale condities. De kans dat hij kapot vriest is erg groot, maar het feit dat de Wad- dinxveense steen al bijna een eeuw oud moet zijn geeft aan dat het een taaie rakker is'. heft in handen te nemen. De blokkering van de Zeven huizenaren kreeg geen grip op de Apeldoomse aanval, terwijl alleen Matt Lyles aan Zevenhuizense kant nog met Zijn volledige verhaal luidt als volgt: “Waddinxveen was een molenrijke gemeente. In De kollergang, ook wel kant steen genoemd, werd in de papierindustrie hoofdzakelijk werd gebruikt voor het vermalen van oud papier. De stenen van een kollergang zijn dui- fabricage- proces niet voorkwamen of het zou moe ten zijn voor het één of ande re bijzondere doel. De kans daarop is minder dan één procent. Is de ge meente Waddinxveen nu bij de neus genomen? Dat niet: men mag aannemen dat iede re betrokkene trouw handelde. Blijkbaar werd een praatje klakkeloos als feit aanvaard. Burgemeester Van der Lin den gaat er niet onder ge bukt. Tegenover de media verklaarde hij dat eerst maar eens van der wethouder J.A. Hielema de wen loopt plaats maken voor woningen. 1982 [- Wad- Groenrijk De Bosrand Het eerste optreden van “Vox Jubilans' is komende zater dagavond om acht uur in St- rijen. Daar wordt in de eeu wenoude Grote- of St. Lam- bertuskerk onder leiding van dirigent Pieer Stolk een kerstzangavond gehouden. De kerk, toegankelijk tegen betaling vann vijf gulden (kinderen tot 14 jaar gratis), is voor deze gelegenheid ge heel met echte kaarsen ver licht. Ook vorig jaar verleen- gekozen voor deze avond in de “Vox Jubilans' in Strijen haar medewerking en dit be viel zo goed dat een uitnodi ging voor dit jaar niet lang op zich liet wachten. “Vox Jubilans' laat zich in St- koren gedirigeerd door Pieter Stolk, en het kinder- en tie- on- der leiding van Danielle van Laar. Zij is tevens op deze avond ook weer als dwarsflui- tiste te beluisteren is. Daarnaast werkt aan deze avond in de Brugkerk mee Jan Mulder op het orgel of piano en het Rijnmond Brass uur wordt bij Waddinxveen- voetbal (Sniepweg) weer een gezellige koppelklaveij as avond gehouden. Op deze avond zijn schitterende prij zen te verdienen. De kosten se papiermolen ’De Schoone Haas’. De door het bedrijfsleven ge- g schonken twijfel achtige mo lensteen werd vorige maand met veel officieel vertoon door vertrekkend burgemeester C.M. van der Linden langs de Nesse bij de Gouwe-boule- vard onthuld. De ’kunststeen’ Vrijdag heeft daar een vaste plek ge kregen als zitje voor passan ten. (concert)zaal, waar de koor zang dan ook prima tot haar recht zal komen. Pieter Stolk begeleidt zijn koorleden hier zelf op de vleugel en ook is Daniëlle van Laar met dwarsfluit weer van de partij. De jaarlijkse kerstzangavond aan de vooravond van kerst (dinsdag 24 december om half acht) wordt gehouden in de Brugkerk (Kerkweg-Oost). “Vox Jubilans' heeft bewust aan koorwerken, afgewisseld door samenzang en instru mentale solo. De Waddinx- veense predikant ds. A.W. van der Plas zal de avond openen en sluiten. Traditiegetrouw is “Vox Jubi lans' met het jeugdkoor op de morgen van Tweede Kerst dag (donderdag 26 december) weer te beluisteren in de gro te zaal van De Doelen te Rot terdam. De 160 ‘Vox'-leden en 40 jeugdkoorleden brengen daar een keur aan bekende en minder bekende kerstliede ren en koorwerken ten geho re, waaronder dit jaar het 'Gloria' van Mozart en ‘There shall a star come out of Jacob' van Mendelssohn. Aan dit concert werken ook nu weer een keur aan solisten mee, zoals Elma van den Dool (sopraan), Anke Anderson (harp), Kees Alers (dwars fluit), André van Vliet (vleu gel), Jan Mulder (orgel) en ook hier het ‘Rijnmond Brass Quartet'. De algehele muzikale leiding is in handen van dirigent Pie ter Stolk. Ds. P. Vermaat uit Maassluis verzorgt de medi tatie. De aanvang van dit concert - waarvoor ieder jaar weer een zeer grote belang stelling bestaat - is om 10.30 uur. Kaarten voor De Doelen zijn verkrijgbaar bij boekhandel Burger (Dorpstraat) of telefo nisch te reserveren aan de kassa van De Doelen, tel. 010-2171717. Ook voor volgend jaar staan er weer diverse optredens voor “Vox Jubilans' op het programma. Zo wordt het koor verwacht in Katwijk, Gouda, Huizen, Elburg en Amersfoort. te verrassing op. Allereerst bleek de steen geen kant steen geweest te zijn, zoals ik veronderstelde. Daardoor was het gebruik ervan in een WADDINXVEEN - In Waddinxveen bereidt de Hervorm de Gemeente Zangvereniging “Vox Jubilans' zich weer voor op het geven van een aantal kerstconcerten. MOERKAPELLE - Het eer ste team van schaakvereni ging Moerkapelle heeft de eerste overwinning te pak ken. Na twee eerdere neder lagen en een vrije ronde werd het sterke Spijkenisse 1 met 5-3 naar huis gestuurd. De vreugde was groot in Op Moer, te meer omdat de laat ste plaats kon worden verla ten. Voor de zoveelste keer is de strijd tegen de degradatie uit de promotieklasse van de Rotterdamse Schaak Bond ingezet. Voor de onderlinge competi tie van de jeugd werd de veer tiende ronde gespeeld. Aan kop Hugo van Elteren en op de tweede plaats Aart-Jan van Vliet. Voor de elfde ronde van de onderlinge competitie van de senioren, elfde ronde blijft Dick Bac op de eerste plaats staan en Ben van Geffen op de tweede. WADDINXVEEN - Tijdens de kerstvakantie zal ’The Teenage Place’, de ontmoe tingsplaats voor tieners van 12 tot en met 16 jaar in buurtcentrum ’De Boog’ (C. Huijgenslaan) op de gebrui kelijke dagen gesloten zijn. Daarvoor in de plaats is ’The Teenage Place’ open op maandag 23 december van 14.00-17.00 uur en op maan dag 30 december van 14.00- 19.00 uur. Bovendien is er op deze beide dagen van 19.30- 22.00 uur een tienerdisco. De toegangsprijs voor de disco is f 2,50 per persoon. Vanaf dinsdag 7 januari zal ’The Teenage Place’ weer op de gebruikelijke tijden open zijn. Dat is op dinsdag van 15.00-18.00 uur, op woensdag van 19.00-21.00 uur en op donderdag van 15.00-18.00 uur. goede acties punten wist te scoren, kon hij alleen niet de ploeg in de wedstrijd brengen totaal hebben er zeker veer- en met 15-8 ging ook deze set tig windmolens gestaan, naar de Apeldoomers toe. Ook in de derde set wisten de ZVH-spelers geen vuist te maken en bleven zij achter de De grootste en de mooiste feiten aanlopen. Een zekere matheid lag over de ploeg van Zevenhuizen, waar Dynamo dankbaar ge bruik van kon maken. Ook deze set ging met 15-7 naar Dynamo toe. Voor Teun Buijs is het nu zaak om zijn ploeg weer op het juiste spoor te brengen, zodat de zware wedstrijd van komende zaterdag in Zwolle tegen Kuipers een echte wed strijd wordt. De wedstrijd in kocht, één zou er naar Pale- Zwolle begint om 19.30 uur. stina zijn verkocht. De ande- ZEVENHUIZEN nam de Zevenhuizense vol leybalvereniging Rentokil- ZVH in Apeldoorn het op te- Vorige maand al schreef de gen regerend kampioen Piet kritische Moerkapelse redac- Zoomers Dynamo. De ploeg van trainer Teun Buijs kon niet compleet aan dit duel beginnen. Spelverde ler Gijs Ronnes was ziek en moest langs de kant zijn ploeg met 3-0 zien verliezen. Via de setstanden 15-5, 15-0 en 15-7 was Piet Zoomers duidelijk de sterkste. Middenmoter ZVH startte het duel met in de basis Hen- in staat de steen goed te be- ry Smienk, Matt Lyles, Timo- kijken', aldus de heer Bakker hin Dijkgraaf, Martijn Diele- man, Ferry van Hal en Mi- chiel van der Kuip. Vanaf het ‘Dat leverde voor mij een gro- begin begon Dynamo furieus en nam door een sterke servi ce en aanval snel een 9-1 voorsprong, die door de Ze venhuizenaren niet meer te- o niet gedaan kon worden, ZVH papiermolen of papierfabriek kon het goede spel, dat zij in vrijwel zeker uitgesloten. Ten Siberië lieten zien, niet eve- tweede bleek de steen van het naren. De passing was matig fabrikaat Jozef Trapp te zijn waardoor de aanvallen de kracht mistte om tot scoren te kunnen komen en Piet Zoomers deze set met 15-5 winnend afsloot. In de tweede set nam ZVH een 3-0 voorsprong, maar Dy namo wist met zijn aanval weer langszij te komen en het derdaad iets niet klopt met het molensteen-monument voor de verdwenen Waddinx- veense papiermolen ’De Schoone Haas’, maar daar mee is nog niet alles gezegd. In de maanden januari februari F hebben wij géén koopavond. dat de blauwe stenen werden opgehaald en kunststenen de vloer in gin gen! Het neemt niet weg dat de kunststenen steeds werden verbeterd en een vaste plaats kregen in molens en maalde rijen. Al snel ging men ook in Nederland over tot het ma te goeder ken van kunststenen, waarbij de fabrieken van Reyer Rut gers in Wageningen, Paauwe in Rotterdam en Jaspers in Aarle-Rixtel het bekendst werden, al zijn er meer ge weest. Daarmee zakte de naam van wetenschappelijk moet Trapp, de uitvinder van de worden bewezen dat die steen kunststeen, weg in de verge- niet uit die papierfabriek of telheid en dat gold ook voor papiermolen komt, dus werk zijn stenen, te meer daar aan de winkel voor weten schappelijk geschoolde moli- nologen. Ook al komt de steen niet uit een papiermolen of papierfa- dat de steen toch wel een zeer bijzondere steen is en zeker historische waarde heeft al geldt dit niet speciaal voor Waddinxveen. Het is een massieve zestien- der kunststeen die 40 cm dik is, een loper die draaide op een Engelse rijn. Hij is vrij arm in de krop. Tot zover is daaraan niets bijzonders, maar een nadere beschou wing geeft een aantal opmer kelijke zaken. De Franse kwarts en de, rijk voorhan den, amaril is tamelijk grof van structuur. Nog opmerke lijker is het geringe aantal kerven op de steen: 18 stuks in een zwaaischerpsel, zij het dat iedere kerf is voorzien van een uitslag over ongeveer avond 27 december om acht de helft van de straal van de steen. De uitslagen zijn zon der meer smal te noemen. Kortom, het is een opmerke lijke steen. Het meest verba zingwekkend echter is de fa brikant: Jozef Trapp te Pil- bedragen 10,- per koppel, sen, toen nog in Voor inlichtingen kan men Oostenrijk-Hongarije, nu het contact opnemen met Wim de Tsjechische Plzn, dat in Mole naarskringen niet alleen be kend was vanwege het bier. Daar werden in de vorige eeuw door genoemde Trapp de allereerste kunststenen gemaakt. Voordien had men alleen molenstenen uit één stuk natuursteen, waarvan de blauwe of Duitse steen hier te lande het bekendst is, of samengesteld uit grote brokken natuursteen, waar van de Franse steen het be kendst is. Trapp maakte nu het steen materiaal zelf met een mortel van amaril en kwarts, van daar de naam kunststeen. Een grote productie en het minder en makkelijker billen van de steen werden als voor delen van deze kunststenen genoemd. De molensteenfabriek van Trapp, ’erste Künstmübl- steinfabrik’, ontwikkelde zich tot een groot bedrijf, dat zelfs werd bezocht door keizer Jos ef. Trapp exporteerde op gro te schaal. C. Wasser Co aan de Leuvehaven in Rotter dam was zijn Nederlandse agent. In of omstreeks 1898 maak ten de stenen hun entree in Nederland. Het onthaal was niet altijd even positief. Zo vertelde molenaar A. Kluit (1900-1971) uit Rotterdam mij dat zijn vader in 1898 als één der eerste molenaars een koppel stenen van Trapp kocht voor zijn molen in Goid- schalksoord. De blauwe stenen werden in de molenvloer ingelaten, lensteen Jozef Trapp in 'De Molenaar' van 7 maalste- maar de resultaten van de lag. Daar- september 1898, nummer 56. (Af- nen in het Trapp-stenen vielen zo tegen van werd beelding uit 'De Molenaar'). fabricage- dat de blauwe stenen weer verteld dat proces niet werden opgehaald en de deze afkomstig zou zijn van de Waddinxveense papiermo len ’De Schoone Haas’. Vorig jaar kwam de Groen- compostering Waddinxveen BV (Tweede Bloksweg) tot stand. Daarbij was ook Kruis wijk betrokken. Burgemees ter Van der Linden vroeg toen of men de steen van ’De Schoone Haas’ wilde afstaan aan Waddinxveen. Daartoe was men bereid en zo schonk de combinatie Bun nik BV en Kruiswijk BV de molensteen aan de gemeente. Die steen kreeg vervolgens een plaatsje aan de Waddinx veense ’Gouweboulevard’ even ten noorden van de hef- brug. Het geheel werd voorzien van een plaquette met het op schrift: ’De Schoone Haas 1783 Aangeboden aan: Ge meente Waddinxveen door: Combinatie: Bunnik BV Kruiswijk BV 13 november 1996’. De steen ligt niet op de plaats waar de molen heeft gestaan; deze stond ongeveer 500 me ter zuidelijker. Het is natuur lijk een prachtig idee: de ori ginele molensteen van ’De Schoone Haas’ als monument voor deze en de andere mo lens. Alleen heeft de nu opgestelde molensteen van zijn levens dagen nooit dienst gedaan in de molen ’De Schoone Haas’. Molenstenen behoorden toch al niet tot de standaarduit rusting van een papiermolen. Het is zelfs aantoonbaar dat de molen ’De Schoone Haas’ nooit stenen heeft gehad. Dankzij molenaar Albert van Os zijn we behoorlijk inge licht over de lotgevallen van de molen in zijn tijd. Uit zijn beschrijving van de molen en die van de verbou wing omstreeks 1885 blijkt dat de molen geen stenen had! Daarom kan de steen geen dienst hebben gedaan in de molen, hooguit in de in 1897 gebouwde fabriek als in de tijd dat Grard van Lan ge de leiding van het bedrijf re ging naar de toen opgerich- had (1912 - ca. 1929). te papierfabriek van Gebroe- ders Van Houtum in het Lim burgse Swalmen. Het fabrieksgebouw verkocht aan de Moerkapelse kunstmesthandelaar P. Bak ker die zijn bedrijf daarheen delijk anders dan gewone verplaatste. maalstenen. Zo ontbreekt het Tot voor enige tijd zette diens scherpsel. zoon Abr. Bakker dit voort. Re cent is de oude pa pierfabriek verkocht en voor enige tijd werden gebou- ges- om te Donderdag 19 december Vrijdag 20 december Zaterdag 21 december 10.00- 17.00 uur onderdeel van een koller gang. Van Os meldt inderdaad de Na de ont hulling in Waddinx veen bleek dat de be wuste steen hele maal geen kantsteen is, maar een gewo ne zestien- der kunst- steen. De steen kan dus van zijn le- vensdagen geen dienst heb ben ge- daan in de i papierfa briek, domweg om de re den dat ge wone Tot was dinxveens burgemees ter C.M. van in Vlist. Hij wist dat daar bij Kruiswijk BV een mo- Advertentie voor kunststenen van Jozef Trapp in 'De Molenaar' van 7 maalste- rijen muzikaal begeleiden door Bert Kruis op het orgel nerkoor ‘De Zangvogels' en Daniëlle van Laar op dwarsfluit. De plaatselijke predikant en oud-Waddinx- vener ds. J. van Doorn ver zorgt dan een korte medita tie. Twee dagen later, op de ge wone repetitie-avond van “Vox Jubilans' verlenen onge- Quartet. Dit unieke kwartet, veer 80 koorleden ’s avonds om half acht medewerking aan een kerstbijeenkomst in het nieuwe zorgcentrum 'Goverwelle' in Gouda. Dit zorgcentrum beschikt jaar. over een prachtige Het kwartet is uitgegroeid tot een muzikaal gezelschap dat zijn sporen in deze muziek ruimschoots heeft verdiend, getuige de vele concerten, ra dio en tv-optredens en cd-op- namen. Ook op de onlangs uitgekomen nieuwe kerst-cd van Vox Jubilans' is dit kwartet te beluisteren. Het programma in de Brug kerk bevat een grote variatie WADDINXVEEN - De Wad dinxveense gemeenteraad heeft van het college van B. en W. ter vaststelling een nieuwe regeling voor gevon den en verloren voorwerpen voorgelegd gekregen. De laatste regeling gevonden en verloren voorwerpen da teert nog uit de tijd van de rijkspolitie en het voormalig Burgelijk Wetboek. Die regeling is niet door de gemeente, maar door het toen bevoegde gezag over de poli tie getroffen en had het ka rakter van werkafspraken. Sindsdien is de politie gereor ganiseerd en zijn de bepalin gen uit het Burgelijk Wet boek veranderd en aangepast aan de moderne tijd. Binnen het politiedistrict IJs- sel en Gouwe is derhalve be sloten de vijf gemeenten een (nieuwe) uniforme regeling voor te leggen, opdat de poli tie op één en dezelfde wijze en efficiënt met gevonden en verloren voorwerpen kan om gaan. De nu voorliggende (con- cept)regeling is in overeen stemming met de wettelijke bepalingen en in overleg tus sen gemeenten en politie op gesteld. Eventueel batig saldo (uit verkoop van onbeheerde za ken) zal na aftrek van de door de politie gemaakte kosten voor beheer, ten goede komen neemt niet weg dat de steen toch wel een zeer bijzon- aan voorlichtingsmateriaal dere steen is en zeker historische waarde heeft, al geldt invoering van een kollergang van de politie voor de burgers dit niet’ speciaal voor Waddinxveen'. van het district. Indien dit batig saldo in een Dat schrijft de Moerkapelse bepaald kalenderjaar meer molendeskundige J.S. Bak- dan 5.000,- bedraagt zal het ker (Moerdijkstraat) in het meerdere aan het gemeente- ------ bestuur worden overgedra gen. De gemeente zal vervol- de voormalige Waddinxveen- gens een beslissing over de bestemming van het bedrag nemen. bij aankoop van een kerstster t.w.v. minimaal f5,50 Tegen inlevering van deze advertentie, maximaal 1 bon per klant. D Kerstconcerten Vox Jubilans e d t n PIANOHANDEL 40 i.' IX G 'S r zou de in 1897 verbrande papier molen ’De Schoone Haas’ aan de Zuidkade zijn geweest, welke in 1783 was gebouwd. Na de brand van 1897 werd de molen als papierfabriek herbouwd. In de crisistijd gign het bedrijf ten onder (1933). Prinsen Schouw 1, Alphen aan den Rijn, tel. (0172) 47 52 99 i (u vindt ons achter het BP station, Kerk en Zanen) HET RIJKE TUINLEVEN e der Linden eer- - ste burger - n x! 1 TifHEH 9 AUT^PUNT GOUDA WADDINXVEEN BEDRIJVENPARK COENECOOP - ZUIDELIJKE RONDWEG 1/3 WADDINXVEEN - TELEFOON: 0182-619285/617900 g g. vtorz. bij H. J. HUKKMANS, te Ewijk bij Nijmegen. De hier te lande zeer gerenom meerde MOLENSTEEMEN van Jozef Trapp, die op kunstmatige wijze uit beste Fransche Kwarts of van een bijzonder soort amaril gemaakt worden, overtreffen door kwali teit, dihte, afwerking enz. concurreerende fabrikaten, behoeven baast niet gescherpt te worden, malen mooier en gemakkelijker dan Duitsche steenen etc. en verwerken minstens de helft per uur meer dan deze dezelve zijn geschikt voor alle graansoor ten, ook voor maïs, schors, enz. en worden kerven naar gelang vau het madldoel en naar verkiezing opgelegd. Vele Holl. attesten staan, ter inzage, ten dienste. Verder maalstoelen, scberpwerk tuigen en andere molenbehoeften enz. door de Hoofdagenten C. WASSER A Co. Rottei- dam, Leuvehaven 89. NB. Onzeamarilsteenen zijn nog beter dan walsen daar dit materiaal harder is dan staal en steenen op zich zelve, zooals be kend is, mooier malen dan walsen kunnen doen. Goedkoopste adres voor n n i iMi 2,50

Weekblad voor Waddinxveen | 1996 | | pagina 31