Bibliotheek Tunnel start met Groenfolders Proefveld Zundert blijft na brand herbouwd Hervormde kerk honderd jaar geleden na brand herbouwd Zaktelefoon ergert vaker Twee auto's in botsing zijn in trek Cursus Frans langer open nieuw programma Flyers-heren bezorgd over degradatie Fusie productschappen is een feit geworden Eerste bronzen conifeer voor Gerard Stolwijk Taxichauffeur mishandeld Lezing handlijnkunde PAGINA 13 WOENSDAG 8 JANUARI 1997 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN De Hervormde dorpskerk is in z'n huidige vorm honderd jaar oud. (Foto: archief GK) dr. van de Het restaurant Maxim’s heeft een patent-oplossing gevonden: wie een oproep verwacht, laat zijn zakte lefoon bij de vestiaire ach ter en wordt discreet ge waarschuwd als er een bel letje komt. Maar er is ook de geluidsarme zaktele foon, die bij een oproep een kort piepje geeft en voor de rest knippert. Het ding is dan enkel nog te zien wanneer het naast vork en mes als decor bij de culinaire delicatessen op de tafel ligt. De serieuze Franse krant ’Le Figaro’ wijdde onlangs zelfs bijna een hele pagina aan wat zij als een nieuwe bedreiging van de Franse levenskunst ziet: de ‘mobi- lomania' brengt het savoir- vivre in gevaar. De modieuze vooruitgang belaagt de ‘heilige1 tradi ties, zoals de middagpau ze. Ook het souper dreigt door ’de zaak’ te worden ingepalmd. Boomkwekerij Wim Ritsema werkt op dit moment op het Proefstation voor de Boomkwekerij in Bo skoop en zal dat voor de helft van zijn tijd blijven doen. Hij is met veel enthousiasme be gonnen aan een gedegen in- werkperiode die, in overleg met de Zundertse kwekers, is voorbereid. ZUNDERT - Het bestuur van het Boomteeltpraktijkonder- zoek heeft besloten het proef veld in Zundert voor het on derzoek te behouden. Met ingang van januari heeft hij het werk op het proefveld opgepakt. Naast het onder zoek dat specifiek voor de re gio van belang is, zullen er in Zundert ook proeven uitge voerd worden die landelijk voor de boomteeltsector van belang zijn. Beide cursussen bestaan uit twaalf lessen van an derhalf uur en deelname kost 195 gulden, inclusief lesmateriaal. naaste te helpen. Het middel ste tafereel stelt de lamme voor uit Matth. 9: 1-8, die door Jezus wordt genezen. In het onderste tafereel wordt deze geschiedenis geactuali seerd door een verpleegster die een blinde en kreupele op Jezus wijst. De tarieven met ingang van 1 januari 1997 zijn: 0-17 jaar gratis; 18- en 19-jarigen ƒ25,- 20-65 jaar ƒ43,-; CJP-hou- ders ƒ25,-; 65+ ƒ25,-. PARIJS/WADDINXVEEN - Steeds meer Parijse res taurants verbieden de zak telefoon. Hun devies is dat culinaire genoegens niet door modieuze bezigheden mogen worden gestoord. (Foto: A. Fioole) W Het linkse raam wordt geheel beheerst door het thema: ’Laat de kinderen tot Mij ko men.’ Het middelste tafereel doelt op Matth. 19: 13-15, het bovenste en onderste brengen dit in het heden over door re spectievelijk twee meisjes, waarvan één met een step en twee jongetjes, spelend met een zeilbootje. BOSKOOP - Twee personen auto’s zijn maandagmiddag op de splitsing Boskoopse- en Alphenseweg in botsing geko men doordat een van de be stuurders geen voorrang ver leende. WADDINXVEEN - Het Waddinxveense gemeentebe stuur heeft zoals bericht een nieuwe serie groenbro- chures en folders uitgebracht. De serie bestaat uit vijf informatieve folders over verschillende facetten van het groen en het natuurlijke beheer van dat groen in het Gouwedorp. Wel staat vast dat ze drie eeuwen later op curieuze wij ze weer boven water kwa men. De waardevolle vondst Het bestuur doet dit om de binding met deze belangrijke regio te behouden en verbete ren. BPO-medewerker Wim Ritsema zal de komende twee jaar gemiddeld achttien uur per week voor het boomteelt- onderzoek in de regio Zun dert werken. Het regionale bedrijfsleven zal een grote in vloed krijgen op het onder zoek houd. Hoe dat in zijn werk gaat, wordt uitgelegd in ’Uw boom, onze zorg’. De overige groenfolders wor den komend vooijaar geïntro duceerd. Door een wijksge- ’wijse verspreiding van de fol ders attendeert de gemeente haar inwoners op de werk zaamheden en geeft de infor matie al antwoord op veel vragen. De folders kunnen ook wor den opgehaald aan de pu- blieksbalie van het gemeen tehuis, geopend van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 14.00 uur en op dins dag- en donderdagavond van 19.00-20.30 uur. Telefonisch kunnen de folders worden aangevraagd bij publieks voorlichter Wim Vermeij, tel. 0182-624622. De eerste les is op maan dag 20 januari, inschrijven kan op maandag 13 janu ari van 19.00-20.30 uur in AOC Groen College aan de Zijde. Inlichtingen bij me vrouw A. Govaarts, tel. 079-3510412. BOSKOOP - Voor mensen die dit jaar met vakantie naar Frakrijk gaan en zich verstaanbaar willen ma ken organiseert de Allian ce Frangaise een cursus voor beginners en een op friscursus. werd in een spannende wed strijd nipt verslagen. De kiem van de overwinning werd in de eerste helft gelegd. Hierin werd een voorsprong opgebouwd van zeven pun ten. Deze voorsprong werd de tweede helft met man en macht verdedigd. Toen het verlossende eindsignaal klonk waren er nog twee pun ten over. Uitslag 46-44. Tops coorder Meike Vierstra met 9 punten. Jongens-adspiranten 2 wacht nog steeds op een overwin ning. Tegen Zoebas (Zoeter- meer) lukte het niet. Wel wordt het spel steeds beter en de eerste overwinning zal niet lang meer uitblijven. Uitslag 29-97. Topscoorder Matthijs den Duik met 17 punten. BOSKOOP - Honderd jaar geleden werd de Hervormde dorpskerk weer in gebruik genomen, nadat een jaar no dig was om het gebouw na een verwoestende brand weer op te bouwen. Op 1 oktober 1895 legde een felle brand een rij huizen aan de Dorps straat in de as en het vuur sloeg over naar de Hervorm de kerk die grotendeels werd verwoest. Ook het orgel ging verloren. Burgemeester Spros overhandigt Gerard Stolwijk de eerste bronzen conifeer. De ramen zijn vervaardigd door de heer Van der Valk uit Alphen a.d. Rijn. (Beschrijving is Haitsma) WADDINXVEEN - De Openbare Bibliotheek Waddinx- veen (Van Mecklenburg Schwerinlaan) is het nieuwe jaar begonnen met een aantal wijzigingen op het ge bied van de openingstijden, de uitleen van video’s, de incasso (door een incassobureau) en de contributie, die omhoog is gegaan. Vrijdag 10 januari de eerste dance party van 1997. Aan vang 20.30 uur, entree vanaf drie weken. De boete wordt ƒ3,- per week per band. De collectie jeugd video’s is uitge breid met een aantal teken en jeugdfilms. Ook de collec tie reisvideo’s zal worden uit gebreid en geactualiseerd. Nieuw is ook dat een incasso bureau wordt ingeschakeld bij het terugvorderen van boeken en andere materialen die veel te laat zijn. De biblio theek hoopt hiermee te berei ken dat deze spullen weer sneller beschikbaar zijn voor de overige gebruikers. Ook in dit nieuwe jaar ziet de Openbare Bibliotheek Wad- dinxveen zich genoodzaakt de contributie te verhogen. Voor houders van een Culturele Jongeren Paspoort (CJP) is echter een kortingsregeling ingevoerd. gemeente Boskoop) bij de herbouw in 1781-1783 ge handhaafd bleef. Na de brand van 1895 kwamen uit de res tanten van de toren vijf boek jes tevoorschijn die daar al sinds de zestiende eeuw in een onzichtbare ruimte had den gelegen. Deze boekjes, drie ervan dragen het jaartal 1566, waren destijds verbo den lectuur voor de, toen nog, rooms-katholieke kerk. Het was de tijd van de hagepre- ken, met name in 1566. Men neemt aan dat de boekjes hebben toebehoord aan een reformatische christen die het bezit van de boekjes te riskant vond en ze heeft inge metseld. Maar zekerheid be staat daaromtrent niet. teur van boomkwekerijpro ducten. Voor groenten en fruit is Nederland een be langrijk productie- en door- voerland. Een belangrijke re den voor de fusie was ook een versterking van de concur rentiepositie van de Neder landse tuinbouwbedrijven. Deze missie wordt uitgevoerd door vele vertegenwoordigers van de tuinbouwbedrijven in het bestuur en de commis sies, die worden benoemd door werknemers- en werkge versorganisaties. Verder ge beurt dit door zo’n honderd- vijftig medewerkers. Binnen het productschap behartigen vijf commissies de belangen van de verschillende deelsec toren: bloemisterij, bloembol len, boomkwekerij, hoveniers alsmede groente en fruit. Zij adviseren het bestuur over de hoogte van de heffing voor hun sector en de besteding er van. Het degradatiespook waart rond bij de Flyers-heren. On danks goed spel weten de Waddinxveners niet meer wat winnen is. De wedstrijd tegen Dunckers kende twee verschillende helften. In de eerste helft ging het ge lijk op en had Flyers het bete re van het spel. Vooral de laatste drie minuten waren van hoog gehalte. Toen werd een achterstand van tien punten omgebogen in een voorsprong van vier punten. werd doorgestuurd naar pro fessor Acquoy in Leiden en de boekjes bevinden zich nu in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Een uitvoerige be schrijving van de boekjes is terug te vinden in de Geschie denis van de Hervormde (Ge reformeerde) kerk van Bo skoop, geschreven door dr. J. Haitsma. De herbouwde kerk kreeg een nieuw orgel van de befaamde orgelbouwer Batz- Witte die onder meer ook or gels maakte voor de Utrecht se Domkerk en de Lutherse kerk in Den Haag. Het Bo skoopse orgel is één van de laatste dat dit bedrijf bouw de. Het interieur van de kerk is rond 1960 flink aangepakt. Zo kwamen er nieuwe ban ken met een aantal uitschuif- plaatsen. In totaal kwam het aantal zitplaatsen daarmee op zo’n 640. Over de zerken- vloer werden tegels gelegd en de preekstoel met klankbord werd vervangen door een nieuw exemplaar; lager en zonder klankbord dat overbo dig was geworden door een geluidsinstallatie. moest duidelijk geënt zijn op Boskoop; een bronzen conif eer. Oproepen aan Boskoopse in stanties, verenigingen en in stellingen om kandidaten voor te dragen leverden twaalf aanmeldingen van elf kandidaten op die alle geno mineerd werden. Vervolgens heeft een jury zich er over ge bogen waarin de raadsleden B. de Lange, B. Vermeer en burgemeester J.J. Spros. Er rolde een unanieme voor dracht uit die werd gesteund door het college van B en W. Overwegingen om Gerard Stolwijk de onderscheiding toe te kennen waren de grote inzet en ijver waarmee hij Het kerkgebouw dat in vlam men opging, werd gebouwd in de jaren 1781 tot 1783 ter vervanging van een nog ou der kerkgebouw uit 1549 dat wegens bouwvalligheid afge broken moest worden. Een bijzonder detail is dat de zich vijftien jaar lang heeft kerktoren (eigendom van de ingezet voor het Boomkweke rij musuem, mede gelet op zijn fysieke beperkingen. De rol die hij, bijna vanaf de start van het museum, heeft vervuld bij de verdere uit bouw van het museum tot een volwaardige tentoonstel ling van oud-Boskoop. Ook zijn enthousiasme en de boei ende manier waarop hij als rondleider kon vertellen over het leven en werken in de boomkwekerij, alsmede de bijzondere wijze waarop hij daarmee de gemeente Bo skoop en de Boskoopse sier teelt in het bijzonder voor een groot publiek heeft uitgedra gen. In september hebben de ge bruikers van de bibliotheek een enquete kunnen invullen over de openingstijden van de bibliotheek. De meeste klanten gaven aan ’s middags vroeger naar de bi bliotheek te willen en ’s zater dags langer te willen blijven. Dit heeft geresulteerd in nieuwe openingstijden. De bibliotheek is voortaan ’s middags een half uur eerder open en blijft ’s zaterdags een uur langer open. Hierdoor is de bibliotheek een half uur langer open per week. Uit kostenoverwegingen is de bi bliotheek als gevolg hiervan op vrijdagavond gesloten. De openingstijden zijn per 1 januari: maandag 14.00- 20.30 uur; dinsdag 10.00- 12.00 üur en 14.00-17.30 uur; woensdag 14.00-20.30 uur; donderdag 14.00-20.30 uur; vrijdag 14.00-17.30 uur; za terdag van 10.00-13.00 uur. De uitleentermijn van video’s wordt één week in plaats van Bij de botsing waren een 44- jarige man uit Reeuwijk en een 36-jarige man uit Bode graven betrokken. Flinke klap WADDINXVEEN - Het eer ste herenteam van Flyers- basketbal speelde goede maar verloren wedstrijd te gen Dunckers. Eerste winst was er voor meisjes-junioren 2. Jongens-adspiranten 2 wacht nog steeds op eerste overwinning. BOSKOOP - Jongerencen trum De Tunnel gaat dit jaar enkele vernieuwingen door voeren waarbij ook de zaal een ander kleurtje heeft ge kregen. Zo gaan de dance party’s naar de vrijdagavond, maar blijven de live optre dens op zaterdag. Eén keer in de maand wordt een hip hop avond georganiseerd op vrij dagavond en ook de theater voorstellingen blijven één keer in de maand op vrijdag avond, Iedere woensdag is er een inloopavond van 19.30 tot 22.30 uur. Daarnaast worden nog feesten en thema’s geor ganiseerd, zoals in april een ’weekendfeest’. De Tunnel gaat zaterdag 11 januari van start met een live act van de band Ominous Tri be uit Flevoland. Het trio won de publieksprijs en de beste gitaristenprijs tijdens de Gro te Prijs ’96 en kwam in het eindklassement op een twee de plaats. Een strakke groove vol psychedelische sfeerin- vloeden zal zowel de metal- liefhebbers, de hardcore-fre aks als de verstokte pepper fans weten te boeien. Zaal open om 22.00 uur. Workshops De gemeenteraad besloot in september 1995, mede gezien de herziening van het decora tiestelsel, tot een nieuwe on derscheiding voor burgers die een bijzondere prestatie heb ben geleverd in het belang van de Boskoopse gemeen schap. De onderscheiding De nieuwe gemeentelijke fol ders ’Kieskeurig kappen’ en ’Uw boom, onze zorg’ worden huis-aan-huis bezorgd in die woonwijken waar door de ge meente aan het groen wordt gewerkt. In ’Kieskeurig kappen’ wordt uitgelegd hoe het bosplant soen en de bomen moeten worden behandeld in de win terperiode van het jaar. Het hoe en waarom van dunnen wordt uitgelegd en de behan deling van het groen voor de lange termijn, maar ook so ciale veiligheid komen aan bod. Van de 10.000 bomen in Wad- dinxveen verfraaien 3.000 bo men de woonomgeving. De gemeente controleert elk jaar de staat van de bomen en treft maatregelen voor onder- BOSKOOP - Op uitnodi ging van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen houdt Magda van Dijk een lezing over handlijn kunde óp dinsdag 14 janu ari in gebouw De Brug. De aanvangstijd is 20.00 uur. Magda vertelt in grote lij nen over chirologie (hand lijnkunde), welke informa tie de hand bevat en hoe we dit kunnen zien aan vorm, structuur, betekenis van lijnen en de vingers. Niet-leden betalen 5 gul den. 14 jaar. De eerste hip hop avond is op vrijdag 17 janu ari. In 1997 staat opnieuw een aantal korte workshops op het programma van niet meer dan vijf avonden met een presentatie tot besluit. De eerste workshop betreft percussie waarbij jongeren de basistechnieken leren van het spelen op conga’s, bon go’s, timbales en verschillen de soorten handpercussie. Ook komen verschillende rit mes uit Afrika, Cuba en West-Europa aan bod. De cul turele en historische achter gronden worden behandeld. Deelname aan de vijf avon den kost 25 gulden. Inschrij ven kan bij De Tunnel, tel. 217709. In januari wordt ge start. Binnenkort wordt ook gestart met een wedstrijd voor bands: Bandslag. Aan de wedstrijd, die uit verschillen de voorrondes bestaat, is als prijs verbonden een volledig betaald optreden in De Tun nel. De tweede prijs is een dag opnames maken in De Tunnel. De bands worden be oordeeld door een jury waarin medewerkers en publiek een stem hebben. Deelname is voorbehouden aan regionale bands. Aanmelden via Post bus 117, 2770 AC Boskoop t.a.v. Taco Beek. Aan weerszijden van preekstoel een gebrandschil derd raam, ieder met drie ta ferelen. In het rechtse raam de thema’s ’Komt allen tot Mij die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven’. In het bovenste tafereel is een vuur te onderscheiden en twee gestalten die het moei lijk hebben. De horizontale lijn van een kruis loopt er doorheen. Eén en ander ge combineerd wil zeggen dat er in mensenharten een vuur van liefde moet zijn om de Hoewel de klap flink aan kwam deden persoonlijke on gelukken zich niet voor. Ruststand 48-44. De tweede helft startte Fly ers niet al te best en kon het veel hoger geklasseerde Dunckers, mede door enkele onbegrijpelijke beslissingen van een van de scheidsrech ters de wedstrijd naar zich toe trekken en liep Flyers te gen een nogal ruime neder laag aan. Uitslag 80-109. Topscoorder Duncan Megens met 16 punten. Meisjes-junioren 2 behaalde de eerste overwinning. Dun- kinn (Roelofarendsveen) De fusie van het Produkt- schap voor Siergewassen en het Produktschap voor Groenten en Fruit is een feit. Op 1 januari is het Product schap Tuinbouw van start ge gaan. Hiertoe heeft de Soci aal Economische Raad (SER) op 20 december 1996 beslo ten. Met één productschap in plaats van twee kan efficiën ter en slagvaardiger gewerkt worden. Het schap zet zich in voor een sector met een pro ductiewaarde van dertien miljard gulden en een export waarde van negentien mil jard gulden. Bij de directe werkgelegenheid in teelt, handel en verwerking gaat het om 170.000 arbeidsplaat sen. De sectoren die de tuinbouw verenigt zijn de. bloemisterij, bloembollensector, boomkwe- kerijsector, hoveniers en de groenten- en fruitsector. Deze sectoren beslissen binnen het productschap over eigen be leid en geldstromen. In het schap zijn alle schakels in de tuinbouwketen vertegen woordigd: van teler tot consu ment. Het Productschap Tuinbouw, kortweg PT, is een splinter nieuwe loot aan de stam van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. De tuin bouw is economisch gezien een belangrijke sector. Pro ductie en export groeien con tinu. Binnen de landbouw neemt de tuinbouw 35 pro cent van de productiewaarde voor z’n rekening, waarmee deze de grootste agrarische tak is. Internationaal gezien is Nederland een belangrijk tuinbouwland. Het heeft tweederde deel van de we reldhandel in bloemen en planten in handen en van de bloembollen vindt zelfs 90 procent via Nederland z’n weg naar de wereld. Verder is ons land de grootste expof- BOSKOOP - De eerste bron zen conifeer, een nieuwe ge meentelijke onderscheiding, is uitgereikt aan Gerard N. Stolwijk. Hij ontving het fraaie kleinood, gemaakt door de Boskoopse kunstenaar Bert van Zanten, tijdens de nieuwjaarsreceptie op 2 janu ari uit handen van burge meester Spros. BOSKOOP - Een 26-jarige man uit Alphen is aange houden wegens mishande ling van een 33-jarige Goudse taxichauffeur. De mannen kregen tijdens de rit onenigheid op de Al phenseweg waarop de chauffeur stopte en de Al- phenaar beval uit te stap pen. Deze weigerde dit en begon de chauffeur te schoppen en te slaan. De politie heeft op de He- negouwerweg een 58-jari- ge automobilist uit Gouda aangehouden die de aan dacht trok door zijn slinge rend rijgedrag. De man bleek 1,5 promille alcohol in zijn bloed te hebben. Zijn rijbewijs is ingevor derd. In Waddinxveen is de zak telefoon in restaurants nog geen taboe, maar de erger nis neemt wel toe. Zo ging tijdens de besloten af scheidsbijeenkomst van burgemeester C.M. van der Linden tweemaal de telefoon en werd laatst ook een begrafenisplechtigheid aan de Alberdingk Thijm- laan verstoord door zo’n mobiel apparaat. 0 V ■Kr I 7

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 13