Bijvoederen dieren nog nodig Museum Voor verkoop VVV Thema-avond werkstress College werkt aan beleidsplan voor 1998-2001 mi|n tweet geliefde geworden Man bedreigt winkelpersoneel I Biologische boomkweke V.d. Laan op televisie Soiree Alliance Francaise Schaatstitels scholieren B-junioren Korbis winnen Uit de bocht Auto's weggesleept Gerard Stolwijk neemt na vijftien jaar afscheid Kikkers weg Auto in brand Zwartrijder i PAG WOENSDAG 15 JANUARI 1997 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Gerard Stolwijk, vijftien jaar actief voor het Boomkwekerijmuseum, hier bezig met figuur- knippen in de historische tuin achter het museum. (Foto: archief GK) Figuur knippen Overgave de rand van het Gouwebos. (Foto: A. Fioole) Enorme hoeveelheden voedsel waren nodig bij enkele grote concentraties watervogels aan Boomkweker Frits v.d. Laan op zijn bedrijf. (Foto: archief GK) - ge- BOSKOOP - Na een men met zijn gezondheid en kon het niet meer opbren gen. Stolwijk jaarsreceptie. Gerard Stolwijk was er zijn nopjes. Na zich vijftien jaar voor rijmuseum ingezet te hebben, ging hij gesprek met een ras-Boskoper. slotte m’n tweede liefde ge worden, na mijn echtgenote’, zegt hij lachend. Zijn wens is dat de museum collectie verder wordt uitge breid. Wat nu nieuwe ontwik kelingen zijn, is volgende gemeente vindt hij een moo'ie afsluiting. ’Ik laat het wel niet zo merken maar ik ben er blij mee en trots op. Reken maar dat die onderscheiding op een ereplaats komt te staan.’ Gouda 06- het als die kinderen, ook van basisscholen, vol overgave om zelf te enten of te stekken. Ze zijn op dat mo ment heel intensief met de Tijd speelde in dergelijke ge vallen nooit een rol voor Stol wijk. ’Wat is er nou leuker dan die jonge kinderen ver tellen wat er allemaal bij het kweken van bomen en plan ten komt kijken. Prachtig is Bl won van Maassluis met maar liefst 10-2. Maar nog forser was de winst voor B2. Het won met 15-2 van Sagitta uit Ridderkerk. Voor de rest was er voor de korfbaljeugd geen competitiewinst binnen te halen. Cl verloor in een spannende wedstrijd met 4-6 van Wion en El leed haar eerste neder laag bij Eureka (2-1). Alle welpenteams van Korbis kregen 18 doelpunten tegen. G1 scoorde 15 keer tegen Nieuwerkerk, G2 15 keer te gen Vriendenschaar en G3 9 keer tegen IJsselvogels. en vooral Verboom had daar een fijne neus voor en wist door zijn relaties veel waar devolle stukken aan de collec tie toe te voegen. Een rondleiding door het mu seum is een wandeling door haal blijft hangen.’ Ook het bedrijfsleven weet het museum en de VW steeds beter te vinden. Ook families die iets te vieren hebben, komen op bezoek. In samenwerking met de VW kunnen ook dergelijke groe pen leuk ontvangen worden. Mensen uit het vak zelf ko men ook langs, maar die vra gen een andere benadering. ’Deze bezoekers weten er in het algemeen meer van dan ik’, erkent Stolwijk. ’Maar mijn instelling is altijd ge weest datje nooit te oud bent om iets te leren. Ik leerde van hen en de bibliotheek bevat natuurlijk een schat aan ge gevens.’ Dat is inmiddels tot ver bui ten Boskoop bekend want tientallen studenten kwamen voor het voltooien van hun studie hun kennis in het mu seum vergroten. Ook dan stond Stolwijk klaar om hen met raad en daad bij te staan, net als voor schoolkinderen die een spreekbeurt kwamen voorbereiden. Gerard Stolwijk is er de man niet naar om nu het museum en alles wat daarmee ver band houdt, van zich af te zetten. Hij blijft betrokken, ten laste gelegd. Bij een inbraak in een bedrijf aan de Zijde is een kluis mee genomen. Men is binnengeko men door een deur open te wrikken. Over de omvang van de buit is niets bekend. In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in een bedrijf aan het Laag Bo skoop. Men heeft een ruit in geslagen om een raam te kunnen openen. Een brand werende kast en een pomp- palletwagen zijn verdwenen. Op de Zuidkade is een auto opengebroken door het por tier te forceren. Een radio-cd speler is meegenomen. In de nacht van donderdag op vrij dag is een Mercedes bestel bus, met het kenteken W-40- HF, gestolen. WADDINXVEEN - Een 26- jarige automobilist uit Zeven huizen verloor in een bocht van de Dreef de controle over zijn voertuig en kwam tegen een lantaarnpaal tot stil stand. BOSKOOP - De politie heeft afgelopen week een 38-jarige man uit Gouda aangehouden nadat hij in een supermarkt aan de Koninginneweg pro beerde met twee volle tassen boodschappen langs de kassa te komen en daarbij slechts een pak melk af te rekenen. Toen het winkelpersoneel daar een stokje voor wilde steken, haalde de man een grote schroevendraaier te voorschijn en bedreigde daar mee het personeel. Inmiddels was ook de politie gewaar schuwd die de man op de Voorofscheweg heeft aange houden. Tijdens het verhoor werd duidelijk dat de Gouwe naar ook in andere winkels goederen had gestolen. Hem wordt diefstal en bedreiging WADDINXVEEN - Het Wad- dinxveense college van Bur gemeester en Wethouders heeft de uitgangspunten ge formuleerd voor het opstellen van een beleidsplan voor de jaren 1998-2001.In het be leidsplan worden concrete ac tiviteiten verwoord, waar het college de komende jaren aan wil werken. De activiteiten vloeien voort uit het college programma 1994-1998 en na dien toegezegde beleidsvoor nemens. Met de totstandkoming van het beleidsplan wil het colle ge vorm geven aan een in zichtelijke informatievoorzie ning. Naast het beleidsplan geeft het college aan op welke wijze het college geïnfor meerd wil worden over de voortgang. In de loop van dit WADDINXVEEN - De B-ju nioren van Korbis-korfbal hadden zaterdag een goede competitiedag. Voor een goed gevulde tribune wonnen zo wel BI als B2. Elise Flohil, 3. Nienke Hoon- dert; jongens: 1. Tom van Berkel, 2. Erik Veenstra, 3. Arthur v.d. Kraats; 9 t/m 11 jaar meisjes: 1. Maartje tenn Barge, 2. Maartje v.d. Pijl, 3. loop der jaren fors uitgebreid. Joyce Mimpen; jongens: 1. Veel boeken zijn geschonken Nico v.d. Loo, 2. Jimmy de Lange, 3. Dave Zijderhand; 160 meter 12-14 jaar meisjes 1. Elise van Leijenhorst, 2. Susan de Redelijkheid; Jon gens: 1. Lex Steenland, 2. Sander Rijkaart, 3. Sebasti- aan van Hattum. rij aan de slag. ’Vanaf de la gere school meteen aan het werk en daarnaast de avond school.’ Zo verging het velen in die tijd. Meer ervaren begon hij later een eigen be drijf maar hij een groepje mensen handen vol werk gehad om de vooral de watervogels bij enkele wakken te voederen. Op en kele plaatsen waren grote concentraties te vinden. Dankzij de grote inzet van ve le vrijwilligers, die dagelijks hebben gevoerd, zijn er dit jaar weinig verzwakte vogels in het asiel binnengebracht. De Dierenbescherming is bij zonder dankbaar voor de vele winkeliers en particulieren, en aardbeicul- tuur gaat. De filmzaal is vaak het be gin van een rondleiding. Dankzij oud filmmateri aal, nu op vi deo gezet, krijgen bezoe kers een idee over hoe het vroeger in Boskoop toeging. Talloze foto’s en dia’s helpen daarbij. Over het aantal bezoekers heeft het museum niet te kla gen. Ook het feit dat de VW introk heeft een positief effect gehad. Beide organisaties hebben daar profijt van en de samenwerking was vanaf het begin uitstekend. Stolwijk: ’Zonodig ving je elkaar op als dat nodig was, vooral als er veel bezoekers kwamen. Veel mensen zien de museum- VW combinatie als een leuk arrangement voor dagtoch ten. Zeker als dit wordt uitge- zij het op afstand. ’Het is ten breid met een bezoek aan het Proefstation en een kwekerij- bedrijf. Vooral leerlingen van agrarische scholen, ook bui tenlandse, weten dit zeer te waarderen.’ W’VEEN/BOSKOOP - Dins dag 21 januari om 20.15 uur wordt in Kreater, Kerkstraat 13 te Waddinxvëen, op uitno diging van Alliance Frangaise een lezing gehouden over het museum d’Orsay. De lezing, met dia’s, wordt gegeven door mevrouw Jullian, afgevaar digde van Parijs in Rotter dam.Wie wel eens in Parijs is geweest heeft ongetwijfeld gehoord van het museum d’Orsay. Het is in korte tijd wereldberoemd geworden door zijn architectuur en de prachtige lichtinval, waar door de kunstvoorwerpen nog beter uitkomen. De oorspron kelijke bestemming van dit gebouw was een station. Het station is gebouwd op de plaats waar vroeger het pa leis d’Orsay heeft gestaan, maar dat in 1872 door brand werd verwoest. Het museum herbergt niet alleen schilde rijen, maar ook beeldhouw werk en vormgeving van de art nouveau, glas e.d. U kunt er werk zien van onder ande re Bonnard, Degas, Monet, Manet, Rodin, Cezanne, Van Gogh en anderen. Belangstel lenden zijn welkom. Op deze thema-avond komen de verschillende oorzaken van werkstress aan de orde en worden tips gegeven hoe je beter kunt omgaan met stress. Aan de orde zal komen hoe werkstress ontstaat, wat het is en wat men er zelf aan kan doen om er minder last van te hebben. Inleiders zijn Jeroen Schiphorst, maatschappelijk werker van het AMW en Koert Velders, psycholoog Ondanks zijn royale voorraad spraakwater bleef Stolwijk altijd leergierig. Zo heeft hij van de bij velen nog bekende Ab Elsholz het figuurpalm- knippen geleerd. Anderen maakten hem wegwijs in het inleggen, afleggen, het moe ren en het zetten van Clema tis. Vermeerderingstechnie- ken die vroeger veel werden toegepast. Nu niet meer, de Boskoopse geschiedenis. In het boomkwekershuisje is te zien hoe men vroeger leef de en werkte. Binnen en bui ten is veel te zien uit een ver verleden tot de periode die nog niet zo heel lang achter proberen ons ligt. Het verhaal begint vaak met de oorsprong van een plantje; natuur bezig. Ik hoop dan al- het zaaien, het manipuleren, tijd dat er wat van mijn ver kruisbestuivingen, stekken en enten met behulp van oud gereedschap. Ook uit oude boeken wordt kennis ge haald, waarbij de beschrij ving en bijbehorende tekenin gen stof zijn voor discussie. Zeker als het over de appel- van de RIAGG. De bijeenkomst wordt gehou den op 28 januari aan de Mendelweg 22d in Boskoop (de ruimte van het consulta tiebureau) van 20.00 tot 22.00 uur. Gratis entree. Opgeven bij Renske van Rooijen, secretaresse afdeling Preventie van de RIAGG Midden-Holland: 0182- 516422. die voedsel schonken. Dierenbescherming Informatie, klachten en mel dingen gevonden en vermiste dieren. Telefoon 0172- 211810. Contactpersoon: Car la Kreuger. Dierenambulance 0182-529059/alarmnr. 52744490. Dierenasiel Boskoop, opvang gevonden dieren. Otweg 15, 2771 VX Boskoop, tel. 0172- 217070 Wilma Rodenburg. maar de kennis moet wel be waard blijven, vindt Stolwijk en hij hoopt daar nog zijn steentje aan te kunnen bij dragen. Over de afgelopen vijftien jaar zegt hij: Tk heb nooit goed geweten waar ik aan was begonnen en ik heb de in druk dat mijn opvolger Jan Blom, die ik alle succes toe wens, het ook niet weet. Nu, na vijftien jaar, weet ik het wel. Maar het was een fan tastische periode waarvan ik hoop dat ik op mijn manier, via m’n werk en verhalen, een heel klein stukje van de Boskoopse geschiedenis heb kunnen overbrengen. Met na me op de jeugd die dat verder uit moet dragen. Ik heb daar alle vertrouwen in, gezien het enthousiasme van de kinde ren die op bezoek kwamen.’ week alweer geschiedenis. ’Vergelijk het maar met het potlood waar ik als twaalfja rige mee begon en de heden daagse computer’, noemt Stolwijk als voorbeeld. De collectie van het museum mag veelomvattend zijn, he lemaal compleet is ze niet. Wat bijvoorbeeld nog ont breekt is een griffelmeter en die moet er volgens Stolwijk zeker komen. Ook de oude, vertrouwde bakfiets. Destijds het vervoermiddel bij uitstek. Bij zijn zwager heeft Stolwijk de techniek van het boekbin den afgekeken en het muse um heeft daar profijt van ge had want tussen de bedrijven door is het boekenbestand op geknapt. Het inbinden en re pareren van oude boeken is een werkje dat veel voldoe ning geeft. Samen met Van der Willik maakte Stolwijk De bronzen conifeer van de ook veel miniaturen, waar van het Boskoopse schouwtje heel populair werd. Het werd op schaal nagebouwd van te keningen die schouwenma ker Piet van der Pouw uit het Laag Boskoop heeft nagela ten. Na diens overlijden is veel administratie aan het Boomkwekerijmuseum schonken. ÉOSKOOP - De biologische boomkweker Frits v.d. Laan, en zijn bedrijf aan het Rijne- veld, waren woensdag 8 janu ari te zien in het nieuwe pro gramma ’Een kwestie van doen’ op RTL4. De Boskoper vertelde presentator Reinout Oerlemans over zijn, bedrijf en de drang om het gebruik van chemische bestrijdings middelen volledig uit te ban nen. V.d. Laan is daarin ge slaagd en mag, als één der weinigen in Nederland, het Eco-label aan zijn producten hangen. In de loop der jaren is het de boomkweker gelukt een biolo gisch evenwicht op zijn be drijf dicht te benaderen. Fijne houtsnippers voorkomt on kruid, krielkippen ruimen ook onkruid en eten schade lijke insecten. Ook geeft de kweker padden de ruimte die eveneens insecten eten. In een interview met deze krant (april 1996) deed V.d. Laan uit de doeken hoe in het vakwereldje wat vreemd wordt aangekeken tegen zijn benadering maar geen roe pende in de woestijn meer is. Steeds vaker wordt' hij door collega’s geraadpleegd en een aantal biologische kwekers jaar zal de gemeenteraad het beleidsplan vaststellen. Het beleidsplan is de basis voor de beleidscyclus. Nieuwe beleidsvoornemens, herzie ning bestaand beleid, de ma te van kostendekkendheid, reserve- en voorzeiningenbe- leid, financiën, beheer en or ganisatie worden in het be leidsplan verwoord. De begroting vormt het finan ciële gedeelte. Verantwoor ding hierover vindt tweemaal per jaar plaats in de vorm van managementrapporta ges.Deze rapportages moeten het college de nodige feed back geven om tijdig bij te sturen waar dat nodig is en de gemeenteraad te informe ren. Het jaarverslag geeft een totaal overzicht van de gere aliseerde activiteiten en de WADDINXVEEN - Bij een aanrijding vorige week woensdagochtend op de afrit van rijksweg A12 bij de Be- ijerincklaan verleende een 39-jarige automobilist uit Harmelen geen voorrang aan een 38-jarige Haagse automo bilist. Er ontstond alleen ma teriële schade. Beide auto’s moesten worden weggesleept. BOSKOOP - Dinsdag 28 ja nuari organiseren de RIAGG Midden-Holland en het AMW van de Vierstroom gezamen lijk een thema-avond in Bo skoop over ’werkstress’ De avond is bedoeld voor mensen uit de regio Midden-Holland die last hebben van stress op het werk en voor mensen uit hun omgeving Uit onderzoek blijkt, dat ruim driekwart van de wer kenden vindt dat ze voortdu rend onder tijdsdruk moeten werken; 1 op de 8 a 9 werken den geeft aan zich dikwijls mentaal uitgeput en opge brand te voelen als gevolg van het werk. In Midden-Hol land betreft dit -heel globaal- 8000 a 9000 werknemers. Last hebben van stress op het werk lijkt mogelijk niet zo ernstig: het heeft echter veel effect op de rest van het func tioneren en voor de omge ving. Bovendien als mensen door overspannenheid en stress toch veel verzuimen is de kans groot dat men ar beidsongeschikt wordt ver klaard. Psychische proble men hebben een groot aan deel in oorzaken van arbeidsongeschiktheid. Vaak komt iemand er alleen niet uit; men wil het wel anders, maar heeft er de energie niet voor en weet ook niet hoe van de stress af te komen. van bomen, struiken, hees ters en vaste planten in Ne derland heeft zich verenigd in het Platform Biologische Boomteelt. Dit platform is op gericht om de biologische boomteelt naar een hoger ni veau te brengen en het zicht baar te maken voor belang stellenden. Biologische telers leveren een wezenlijk andere kwaliteit plaatmateriaal. Kunstmest en chemische bestrijdings middelen komen er niet aan te pas. Biologische plantma- teriaal is derhalve een schoon product, gezien vanuit mi- lieu-oogpunt. Maar het bete kent ook een andere manier van werken. De kwaliteit wordt mede bepaald door de selectie van het uitgangsma teriaal, het gebruik van een ruime vruchtwisseling, het toepassen van een evenwich tige organische bemesting, mechanische onkruidbestrij- ding en de aandacht voor de oorspronkelijke verschij ningsvorm van de plant. De biologische kwaliteit is merk baar in de vitaliteit van het plantmateriaal. Het plant soen slaat gemakkelijker aan en heeft een laag uitvalper centage. WADDINXVEEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag werden aan de Minervalaan, via het ijs, twee betonnen kikkers uit een tuin gestolen. Ze wegen ongeveer 25 kg per stuk. BOSKOOP - De winter lijkt op z’n retour. Het ziet er naar uit dat de dooi gaat doorzet ten maar zolang de tempera tuur ’s nachts nog steeds on der nul komt, zal het even du ren voordat het ijs weg is. De Dierenbescherming adviseert mensen om toch nog even door te gaan met voederen. Als de dooi goed doorzet zul len de watervogels vanzelf verdwijnen bij de wakken. In de afgelopen weken heeft stegen verwondert niemand. De huldigingen van de Elfste- dentochtrijdens waren nog in volle gang of vijf Nederlandse mannen en vrouwen all-roun- ders wonnen in Heerenveen goud, zlver en brons op het EK. Schaatsen is een tech niek die iedereen onder de knie kan krijgen. De trainers van De Gouwe Streek kwa men dan ook tot de conclusie dat er in Waddinxveen nog schaatstalent genoeg aanwe zig is. Gehoopt wordt natuur lijk dat dit talent niet verlo ren gaat. Uitslagen van de kortebaan- wedstrijd 100 meter 6-8 jaar aan het gebouw meisjes: 1. Wendy Monster, 2. ding van de collectie. In de Elise Flohil, 3. Nienke Hoon- begintijd stond veel materi aal gewoon op de vloer uitge stald tot Joop en Gerard zelf kasten en vitrines maakten. Ook de bibliotheek is in de WADDINXVEEN - Bij de Goudse Poort is ’s avonds ver moedelijk door oververhitting een motor van een auto in brand geraakt. De vrijwillige brandweer heeft de auto ge blust. Stolwijk is een man van de praktijk en heeft in de loop der jaren vele honderden be zoekers van het museum rondgeleid en van sappige teksten voorzien. Vooral jon geren genoten van zijn hu morvolle presentatie. Dat hij als eerste de bronzen conifeer kreeg, bewijst dat men ook op gemeentelijk niveau zijn in zet naar waarde wist te schatten. Als jongen van twaalf ging WADDINXVEEN - Zaterdag Gerard Stolwijk op de kweke- 11 januari hield de jeugdcom missie van de Waddinxveen- se schaatsvereniging ’De Gouwe Streek’ op de singels van het bedrijvenpark Coene- coop het open scholiërenkam- pioenschap kortebaan van Waddinxveen.Meer dan 70 kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 14 jaar streden in kreeg proble- diverse categorieën. Officieel is de kortebaanafstand 160 meter. De jongsten streden echter over 100 meter.Dat het schaatsen door deze win ter weer in populariteit is ge- bewaart geen prettige herin neringen aan de tijd dat hij op non-actief stond, maar daarin kwam verandering toen hij via-via in contact kwamen met het museum dat zich destijds in een opbouwfa se bevond. ’Als opvolger van Rijk Oppe- laar, die de eerste aanzet gaf tot de verbouwing van het pand, werd ik uiteindelijk na een procedure die een jaar duurde, het maatje van Joop van der Willik.’ Samen kon den ze het goed vinden en on der aanvoering van de toen malige voorzitter Cor Ver boom werd verder gewerkt aan het gebouw en uitbrei- BOSKOOP - De VW heeft in de voorverkoop onder andere kaarten voor James Last con cert op 19 april in Ahoy, Rot terdam. B.B. King en band op 9 maart in Arnhem. Nacht van Oranje op 29 april in Ahoy, Rotterdam. Carnaval Brasil op 22 februari in Rot terdam. Jan Vayne op 2 fe bruari in Circustheater, Scheveningen. Fiesta Gitana op 23 februari in Circust heater, Scheveningen. Wille- ke Alberti in concert op 21 maart in Ned. Congresge bouw, Den Haag. Cuby and the Blizzards op 1 februari in De Lantaarn, Hellendoorn. Openingstijden VW op maandag 13.30-16.30 uur, overige werkdagen 9.00- 12.00 en 13:30-16.30 uur, za terdag 10.00-13.00 uur. Zon dag gesloten. Tel. 214644. WADDINXVEEN - Vrijdag middag is een 16-jarige Gou wenaar, die zonder kaartje met de trein reed en bij con trole de conducteur bedreig de, overgedragen aan de Spoorwegpolitie. r -Z 'Uj 4 *1 4

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 15