Rineke Marwitz leeft met. 95 Bos nimfen p 0 voor en van haar muziek Eeuwenoude kruik Ro<k-opera in SI. Vktorkerk Verbouwing zwembad zorgt voor discussie O VOORJAAR/ZOMER tel. 4738 18 i Dufs mode Ik 0 0 c nc c a s c 0 0 up l I n» Auto-inbraak Paasconcert De Gouwestem in De Doelen Samenwerking RTW-Radio West Fotokast opengebroken Expositie van Neel van Oosten Lezing over Mayavrouwen HOBBY KUNST& K^EAHEF AVIFAUNA ZON. 16 MAART ^10.30-17.00 UUI PAGINA 13 WOENSDAG 12 MAART 1997 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Dirigente en muziekdocente Rineke Marwitz met haar ins- f Het Nederlands Trombone Kwartet. Panfluitiste Noortje van Middelkoop. Waddinxvener C. Hoogendoorn met zijn aan het Noordeinde I BEZOEK DE de Wit (dwarsfluit), André Heuvelman (trompet), Simon trumenten in haar woning aan de Zuidkade in Waddinx- veen. (Foto: Kreater). was. Daar moest iets mee ge beuren. Tegelijk maakten we ons zorgen over de financiën van voor was en dat ik dit niet zo maar mocht vergelijken met ander dingen*. ‘Ik vind dat je naar het totaal van de uitgaven moet kijken. Drie ton is veel geld. Het zwembad wordt door velen met veel plezier gebruikt. Maar hoe staat de gemeente dan gewenst. Dat is gebeurd door bezuinigingen. Aad van Holsteijn: ‘In de raad heb ik dan ook gevraagd waarom die bezuinigingen nu ongedaan worden gemaakt. En of dat ook geldt voor ande re bezuinigingen die het col- zonder naar de verdere toe komst te kijken*. In het raadsvoorstel werd aangegeven, dat de entree zo maar*. WD-wethouder Maria Wientjens-van der Vel den antwoordde, dat dit de laatste verbouwing in deze 3 man en Simon Wieringa (trompet) en Gezinus Veld man (vleugel). Martin Mans en Martin Zonnenberg bege leiden eikaars koren op het Doelenorgel. Daarnaast treedt het Neder lands Trombone Kwartet op, bestaande uit een viertal mu sici die afgestudeerd zijn aan het Rotterdams Conservato rium en actief zijn in diverse Naast haar opleiding School muziek en Koordirectie stu deerde Rineke Marwitz enke le jaren blokfluit en volgde ze een cursus koorscholing en stem- vorming. Daar wil ze bij ’Kreater’ ook WADDINXVEEN - In de nacht van vrijdag op zater dag werd aan de Grutto- dreef door middel van het inslaan van autoruit ge reedschap en een rijbewijs buitgemaakt. WADDINXVEEN/ROTTER- DAM - Het Christelijk Wad- dinxveens Mannenkoor ‘De Gouwestem*, onder leiding van de bekende musicus Mar tin Mans, geeft zaterdag avond 29 maart om kwart De waterkruik is volgens hem in prima staat en werd na taxatie gedateerd op een ouderdom van bijna vier eeu wen. De waarde moet nog worden bepaald. eerder. Zo ook vorig jaar toen op de avond voor Pasen sa men met ‘Praise Him* een passie- en paasconcert in de telt ongeveer 350 leden. Het is daarmee een van de groot ste gemengde koren van ons land. Het Drechtstedenkoor heeft inmiddels al veel optredens achter de rug en heeft ook een aantal cd’s gemaakt, waarop en dus meer plezier in het zingen*. Theaterkoor gemakkelijker naar binnen. ‘Hier staat de PvdA geheel onder leiding staat van Mar- achter. Het geld moet je ech- tin Zonnenberg. De opening en sluiting van de avond is in handen van ds. P. Vermaat lijden en na de pauze in dat van de opstanding. Een keur van solisten werkt mee aan het passie- en paasconcert. De sopraan Riet den Hertog roepreclame West. Deze afdeling manifesteert zich al jaren op indrukwek- wensen zijn. Veel dingen die niet-ge- handicapten als vanzelf ge bruiken zijn voor gehandicap- gebeurde al diverse keren ten duurder. Er kwam toen een hele lijst op tafel*. ‘Laten we daar eerst eens naar kijken voordat we in gangenvan gemeentelijke ge- Maasstad werd verzorgd, bouwen uit deze pot gaan ver bouwen. Overheidsgebouwen moeten sowieso al goed toe gankelijk zijn. En dan die schuifdeuren zijn voor ieder een inclusief ouders met kin derwagens handig*. In het Weekblad voor Wad- dinxveen stond vorige week woensdag een ingezonden brief waarin op het gevaar ge wezen geld weer bij gemeenten weg haalt. Er zijn meer gemeen ten die de WVG-gelden ge bruiken om gaten in de begro- Het repertoire is breed en ge- ting te vullen. Dat is niet de bedoeling van het rijk ge weest bij de decentralisatie. Aad van Holsteijn: ‘Ik vind Het werd een geslaagd con cert. Het is dan ook de bedoe ling er een jaarlijkse traditie van te maken. Door de man nen van ‘De Gouwestem1 wordt intensief gerepeteerd om er in De Doelen een klin kend concert van te maken. Het Waddinxveense mannen koor werd in 1981 opgericht en staat sinds 1993 onder lei- werd, dat het rijk dit ding van Martin Mans. Het koor heeft de laatste jaren een flinke groei doorgemaakt en telt nu 120 leden. Het Vleutense jongerenkoor, dat in 1990 op toernee is ge weest in Polen, bestaat uit ongeveer veertig leden en wordt voor deze uitvoering bijgestaan door tien musici. De rock-opera beschrijft de laatste weken van het leven van Jezus Christus op aarde. Men ziet en hoort de intocht in Jeruzalem, de tempelreini ging, het laatste avondmaal, het verraad van Judas, de be- rechtiging door Pilatus en de kruisiging. De door het Jon gerenkoor Vleuten gebrachte Naast het wereldmuziekkoor in Nunspeet, leidt Rineke Marwitz al zes jaar het Ko ninklijk Utrechts Mannen koor Euterpe en, samen met een collega, een theaterkoor in Amersfoort. ‘Het heet Voice Box, dat is het ''iff I WADDINXVEEN - Dirigente en muziekdocente Rineke gemeenteraad Marwitz, vijf jaar wonend aan de Zuidkade in Wad- dinxveen en levend met, voor en van haar muziek, is se dert vorig jaar verbonden aan het centrum voor kunst zinnige vorming ’Kreater’ (Kerkstraat). WADDINXVEEN - De Wad dinxvener Cor Hoogendoorn van het Noordeinde 89 heeft bij spitwerkzaamheden in zijn tuin een waterkruik uit het jaar 1600 gevonden. rock-opera is in de loop der ja ren uitgegroeid tot een vol waardig geheel. Decors en rekwisieten zijn echter sober gehouden, want veel komt tot uiting in de kleding, de pas sende muziek en de sfeerbe palende belichting. De rock-opera staat onder lei ding van Peter-Jan Kleevens (zang). Piet Schouwerwou (muziek) en Marie-Louise van Doorn (regie). Het optre den duurt ongeveer twee uur en belooft een indrukwekken de voorstelling te worden. WADDINXVEEN - Vrijdag 21 maart om half negen brengt het Jongerenkoor Vleuten de rock-opera ’Jesus Christ Superstar’ in de rooms-katholieke St. Victor- kerk aan de Zuidkade. De toegang is gratis. WADDINXVEEN - Met in gang van zaterdag 15 maart zal de locale RTW-radio ge bruik gaan maken van de professionele kennis en erva ring van Radio West (Rijs wijk) voor wat betreft de ac quisitie van radioreclame. Radio West heeft zich ontwik keld tot een bloeiend bedrijf, dat zich zelfstandig finan- cieert via de afdeling Om opgegraven waterkruik. (Foto: C. Hoogendoorn Slaak No- teboom). Het Jongerenkoor Vleuten dat volgende week vrijdagavond in de St. Vktorkerk aan de Zuidkade de rock-opera 'Jesus Christ Superstar' zal opvoeren. zien. Het is toch heel nor maal, dat het geld hiervoor op een bepaalde manier in de ex ploitatie zit. Dan betalen ook bezoekers uit andere gemeen ten, die hier heel welkom zijn, mee aan de kosten die Waddinxveen maakt.' In de gemeenteraad vonden ook andere raadsfracties dat een zicht op de langere ter mijn nodig is. Zo werd er ge vraagd of dit de laatste grote investering is. Aad van Holsteijn: ‘Ik begrijp die vraag. Maar een ding weet je zeker. Over een poos je moet je weer investeren. Dat is ook heel gewoon. Je moet als bestuur zorgen dat je zwembad goed blijft. Je moet dan ook regelmatig aan passen en dingen vervangen*. ‘Dat moet je echter in een be drijfsplan doen. Dan weet je waar je naar toe wilt met het zwembad. Dan kun je als be stuur ook aangeven wat je wilt. Betaal je dit soort ver- varieerd en omvat geestelijke liederen, maar ook klassieke en populaire muziek en va derlandse liederen. Ook wordt er anderstalig ge zongen, zoals volksmuziek uit Kroatië, Italiaanse ope ra’s en Duitse, Engelse en Franse werken. Op de cd ‘Mannenkoorconcert' zijn alle elementen uit dit repertoire samengevoegd. ‘Praise Him*, opgericht in ja nuari 1993 en vanaf het begin onder leiding van de bekende musicus Martin Zonnenberg, wat willen we dit jaar Daar zul je ook naar moeten kij ken. Maar het college is bezig over acht een passie- en paas- bezuinigingen opnieuw te be- concert in het Rotterdamse zien en terug te draaien. We concertgebouw ‘De Doelen'. De toegangsprijs bedraagt twintig gulden. Het Waddinxveen daties en eventueel de en- treëpartij te realiseren. Aan de zwembadcommissie zou een nieuwe beleidsvisie wor den gevraagd*. Op de gemeentebegroting is toen f 300.000,- vrij gemaakt, lege heeft door gezet. Van de Wat zien we nu: verbouw van wethouder kreeg ik te horen, de kleedruimte is niet nodig*, dat dat toen geen bezuiniging gaat Aad van Holsteijn ver der. ‘De bezoekers komen re delijk gespreid*. ‘Het college heeft nu voorge steld de entreepartij en ande re verbouwingen uit te voe ren en daar die drie ton voor groot te gebruiken. We hebben het idee, dat er niet kritisch naar is gekeken of het ook wat er financieel dit jaar voor? En minder kan. Het lijkt er op, dat men dacht die drie ton is er laten we die dan ook maar uitgeven*. De driemansfractie van de PvdA vindt een verbouwing zullen dit volgen*, van de entree van het Gou- - - - - webad ’de Sniep’ gewenst en ook voor het personeel moe- Rineke Marwitz wil aan het einde van de cursus projekt- koor wereldmuziek een klei ne presentatie houden. Wat er later eventueel uit groeit zien we wel. Wat mij betreft is op muzikaal gebied alles niet verplicht. Je zou het koor mogelijk, zodra je een en- (1 1--1 -- - -A- 11 - en met de Wereldmuziek hebt*, kunnen zien*. De Waddinxveense dirigente heeft al een wereldmuziek koor in Nunspeet. ‘Ik had heel veel muziek in de kast liggen, waar ik nooits mee deed. Toen ik met vrienden over mijn plannen sprak, De Waddinxveense begon met blokfluitlessen te geven, maar de - aan het Utrechts Conservatorium - afgestu deerde dirigente gaat dit jaar spreekt me erg aan*, voor’Kreater’veel meer doen. Vanaf half april geeft zij een cursus introductie muziek voor volwassenen en een pro- jectkoor wereldmuziek. Dit laatste staat ook in het teken van koorscholing. Voor Rineke Marwitz en haar huisgenote Conny Timmer- graag cursussen in geven. Op mans is een leven zonder mu ziek ondenkbaar. Zij hebben rond de driehonderd muziek instrumenten in huis, vaak meegebracht van verre rei zen. En beiden geven hun kennis graag door. ‘De cursus algemene intro ductie muziek voor volwasse nen is bestemd voor mensen, die zelf iets met muziek wil len gaan doen en meer willen weten van de mogelijkheden; krijgen meer zelfvertrouwen een globale verkenning*, licht Rineke Marwitz toe. ‘Ik vertel bijvoorbeeld over het notenschrift, de muziek geschiedenis en de verschil lende muziekinstrumenten, die ik ook laat zien en horen. En uiteraard beantwoord ik alle vragen1. Cursus als kennismaking met zingen thousiaste groep om je heen ‘Zo’n investering moet je ook in een bredere toekomstvisie rijk kreeg, ging men zuinig ten aandoen. Vervoersregelingen voor gehandicapten werden delkoop (panfluit), Marjolein bijvoorbeeld ingrijpend ver anderd. Gehandicapten heb ben nu veel minder geld voor Wierenga (trompet), Gezinus vervoer*. Veldman (vleugel), Martin “Tijdens het armoededebat Mans (orgel) en Martin Zon bleek dan ook, dat er nog veel nenberg (orgel). bij gehandicapten Het is overigens niet voor de eerste keer dat ‘De Gouwe stem* in De Doelen zingt. Dat Toch is het zo dat bij de en tree schuifdeuren worden ge- Het Waddinxveen mannen- plaatst. Daardoor kunnen ge- koor treedt samen op met het ten er goede voorzieningen handicapten in ieder geval Christelijk Gemengd Dreeht- zijn. gemakkelijker naar binnen. stedenkoor ‘Praise Him*, dat ‘Wij vinden echter dat het wel wat minder kan. Je moet goe de argumenten hebben om die 3drie ton nu zo maar aan iets anders uit te geven*. De ingang voldoet volgens de gemeente niet bij grote stro men bezoekers. Het kantoor is te klein en moet daarom worden verbouwd. Ook de bergruimte voor speelmate rialen en fust moet worden vergroot. Zoals bericht heeft de Wad dinxveense gemeenteraad op voorstel van het college van Burgemeester en Wethou ders voor dit karwei 300.000,- uitgetrokken. Omdat de toegangsdeuren van het Gouwebad niet vol doen aan de eisen van toe gankelijkheid voor gehandi capten is in Waddinxveen be sloten ruim f 62.000,- te halen uit het fonds Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG). Dit besluit is overigens na een stevige discussie door de genomen. Hierbij werden er van ver schillende kanten vraagte kens geplaatst bij de nood zaak van de totale verbou- bouwingen uit de exploitatie wing. Ook het voor dit doel of betaal je dit als gemeente vroegen zij mij die niet in de gebruiken van de WVG-gel- zo maar*. Randstad uit te voeren, maar in hun woonplaats. Het is een leuk koor en de muziek principieel dat dit geld bij de gemeenten moet blijven. Zij staan dichterbij de gehandi capten. Zij kunnen beter be oordelen wat nodig is. Ik vind echter wel, dat gemeenten goed met die verantwoorde lijkheid moeten omgaan*. Verbouwingen van entrees van openbare gebouwen ho ren daar niet bij. We zullen er in Waddinxveen alles aan moeten doen deze in een aan tal opzichten zwakkere groep te beschermen*. WADDINXVEEN - Bij dro gisterij Kruidvat (Kanaal straat) is vorige week ’s nachts tussen 02.00 en 08.00 uur een fotokast opengebro ken en is een onbekend aan tal ontwikkelde foto’s wegge nomen. In het weekeinde is aan de Troelstrahoeve door middel van het inslaan van een auto ruit een diplomatenkoffer met onder ander een rij- en kentekenbewijs ontvreemd. Maandagochtend reed een 27-jarige Waddinxveense au tomobilist tegen een ver- keerszuil en een lantaarn paal op de Zuidplaslaan. De auto raakte zwaar bescha digd, evenals verkeerszuil. De bestuurder bleef onge deerd. De oorzaak van de aanrijding was vermoedelijk een beslagen ruit. zingt enkele soli en ook sa men met de koren. Instru mentaal staan op het podium kende wijze door kwaliteit en Noortje van Middelkoop omzet. (panfluit), Maijolein de Wit Het is met name deze afde- (dwarsfluit), Andre Heuvel- ling, die zich zal bezig houden en Simon Wieringa met de acquisistie voor radio reclame via RTW. Sandra Merczel, sales-representative van Omroepreclame West, heeft haar nieuwe werkloca- tie (en uiteraard ook de RTW- studio aan de Staringlaan) inmiddels bekeken en heeft daar enthousiast op gere ageerd. Van de diensten van Sandra Merczel zal ook Radio Gou- orkesten, zoals de Mariniers- westad (Gouda) gebruik gaan kapel en het Randstedelijk Begeleidingsorkest. Sinds 1986 vormen zij het Neder lands Trombone Kwartet. den viel slecht. Maar het mocht allemaal niet baten. PvdA-fractievoorzitter drs. Aad van Holsteijn gaat daar periode is. ‘Dat is nogal lo in een reactie nog eens op in. gisch‘, vindt Aad van Holste- ‘Na de vorige verkiezingen ijn. Volgend jaar maart zijn zaten de onderhandelaars de verkiezingen. Er komt na van de zes politieke partijen deze verbouwing binnen een landelijke specilisatie- met de vraag wat er met het jaar natuurlijk geen nieuwe zwembad zou moeten gebeu- verbouwing meer'. ren', begint de sociaal-demo- ‘Als gemeenteraad heb je ook craat. de taak verder te kijken. Het ‘Er lag een masterplan, dat college zet dit nu echter door zaterdag 26 april nodigt het nog niet geheel uitgevoerd centrum voor kunstzinnige vorming alle regionale koor- besturen uit voor een kennis making met onder meer een van de gemeente. Er is toen destijds kleiner is gemaakt, videopresentatie. voor gekozen alleen de uit- ‘Ik vind het goed om koorle- breiding van de kleedaccomo- den meer vaardigheden bij te brengen op het gebied van het lezen van noten, juist stemgebruik en omgaan met moeilijke passages. Mensen maken. De samenwerkings overeenkomst zal zaterdag 15 maart in de RTW-studio wor den getekend. WADDINXVEEN - Deze en volgend maand zijn in het restaurant ’De Komeet’ van het St. Elisabethziekenhuis aan de Simon Smitweg in Leiderdorp aquarellen en et sen te zien van de Waddinx veense kunstenares Neel van Oosten. De inspiratie voor haar aqua rellen en etsen haalt zij uit de natuur. Zo ontstaat er een verschei denheid aan landschappen en bloemen. Neel van Oosten krijgt altijd lovende reacties. Haar werk is herkenbaar. Naast haar exposities in res taurants, gemeentehuizen, bibliotheken en ziekenhuizen is zij ook met haar werk te zien op diverse kunstmark ten in de regio. De cursus omvat tien lessen van een uur en wordt gehou- Engelse woord voor strotte- den vanaf woensdag 16 april hoofd', legt zij uit. ‘Het is een van half acht tot half negen, gemengd koor met negentig Een projectkoor wereldmu- leden. We maken onze eigen ziek is iets geheel nieuws in theaterprodukties. Eerst be- Waddinxveen. denken gaven we voorstellin- Tedereen die zin heeft om te gen in een zwembad en op de zingen is welkom*, zegt Rine- roltrappen van V D*. ke Marwitz. ‘Ik laat de men- sen kennis maken met mu ziek van de hele wereld. Met een swingende mambo uit Pe ru tot en met een Japans wie geliedje. Noten kunnen lezen of zangervaring hebben is ter niet uit de voorzieningen voor gehandicapten halen. Toen de gemeente dit geld uit Scheveningen. een paar jaar geleden van het Verder werken mee de solis- Riet den Hertog het koor in volle glorie is te (sopraan), Noortje van Mid- beluisteren. Het programma voor het pas sie- en paasconcert ziet er ge varieerd uit. Het is gevuld met koorzang, massale sa menzang, enkele soli en mu zikale intermezzi en wordt met veel afwisseling gepre senteerd. De muziek en zang vertellen het lijdensverhaal en de op standing van Jezus Christus op de paasmorgen. Er staan bekende paasliederen op het programma, maar er worden ook geheel nieuwe stukken ten gehore gebracht. Het programma voor de pau ze staat in het teken van het WADDINXVEEN - De plannen voor een nieuwe ingang en een ruimer kantoor van het Gouwebad ‘de Sniep‘ (Sniepweg), waarvoor de gemeenteraad 362.000 gulden beschikbaar stelde, houdt de gemoederen nog bezig. Dat was ook in de gemeenteraad het geval, waar het de verbouwing slechts de krappe steun kreeg van tien raadsleden, terwijl er acht tegen stemden. WADDINXVEEN - Op de dinsdag 18 maart om acht uur in de recreatiezaal van Huize Souburgh (Prins Bernhardlaan) te houden avond van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen houdt de Waddinx veense drs. Lieve van den Meerschaut een dialezing over de Mayavrouwen in de jungle van Belize. Voor niet-leden is de avond voor f 6,- toegankelijk. Er leven ongeveer zeven miljoen Maya-indianen in Midden-Amerika (Zuid- Mexico, Guatemala en Be lize). Hoewel de meerder heid van de Maya’s in ar moedige omstandigheden leeft is het een trots volk. De meesten willen de tradi ties en de waarden van hun voorouders in ere gehou den. Zo ook in het dorpje Santa Cruz, in de Zuid-Beliziaan- se jungle. De vrouwen spe len hierin een grote rol, maar gaandeweg het ver haal zal wel duidelijk wor den dat dit geen echt be wuste keuze is. Het leven van de Maya vrouwen wordt door de tra ditie bepaald. In de oude le venspatronen vindt zij haar bestemming en die beiden haar ook bescher ming. De grootste waarden van de Mayavrouw zijn haar man en kinderen. Drs. Lieve van den Meers chaut (1945) studeerde in de herfst van 1994 af aan de Rijksuniversiteit in Lei den bij de vakgroep talen en culturen van Indiaans Amerika. Zij deed ruim vier maan den veldwerk bij de Mop- ran Maya Indianen in Zuid-Belize, waar zij on derzoek deed naar de spo ren van Spaanse cultuurin vloeden op de Mayataal. Vijf studiereizen door de Maya-regio en een langdu riger verblijf in de Mopan- gemeenschap brachten haar niet alleen in nauw contact met de Maya-cul- tuur, maar leverden ook een diepe betrokkenheid op bij het wel en wee van de dragers van die cultuur. Aan de hand van dia’s zal de Waddinxveense een beeld schetsen van het le ven van Maya-vrouwen in een dorpje midden in de jungle van Zuid-Belize. Ook zullen allerlei produc ten van Maya handvaar digheid tentoongesteld worden. 1 I ■MB DE GRATIS BROCHURE OVER AFRASTERINGEN LIGT VOOR U KLAAR. Donderdag en vrijdag koopavond. Witte, gele of blauwe bosviolen. Vertederende en charmante kleurbrengers op terras of balkon. 10 stuks In handige draagtas. Nu Alphen aan den Rijn TER AAF Veldweg Kingang Kerkweg) tel. 0172-602241 ^sintratuin HET GROENE WARENHUIS i np ■0 3

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 13