Eerste paal nieuw bedrijfspand GRATIS GSM TELEFOON* ZONDER VERPLICHTINGEN 'BU AANKOOP VAN EEN VIDEOCAMERA OP 24,25 Of 26 APRIL'97 gsTSn I sus 1 ssssi Vluchtelingen spelen toneel in het Museon Cadeaubon 'de Passage zorgt voor problemen Geen democratisch groenbeleid in W'veen Burgemeester tussen kunstwerken Behandeling bejaarden beneden alle peil (4) Een eigen droomhuis aan de Dorpstraat? Waddinxveen vrijplaats voor loslopend wild? |I JWW Klaveriasnadit met 3Ó koppels [BEEEEMEn Waddinxveense declameert in St. Janskerk Culinaire tour van Tafelronde PAGINA 17 WOENSDAG 23 APRIL 1997 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN r Victoire Ingabire, Lin Muyiezere en Raisha en Remy speel- te* mm zie ook onze advertentie elders in deze krant I FOK VIDES AUDI' zaam wil zijn. Vanuit Nederland willen hier wonende vluchtelingen hun energie inzetten om de ge schiedenis van hun landen een positieve wending te ge ven. VIDEOCAMERA 3-DAAGSE BIJ FOTO KLEIN OP DO 24, VRIJ 25 EN ZA 26 APRIL Trots ging ik met mijn ge wonnen cadeaubon van ƒ15,- naar het winkelcentrum ’de Passage’. Het was wel koud, maar dat mocht de pret niet drukken. Ik dacht - het was rond de jaarwisseling - ik ga voor mijn kinderen vuurwerk ko pen. Ik stapte bij Van de Wal naar binnen. Ik keek eerst in het rond en zag een leuk schaaltje voor ƒ5,95. Dat kwam mooi uit, want ik weet dat je geen geld terug krijgt van een cadeaubon en het vuurwerk, een juniorpak- ket, zo wist ik kostte ƒ10,-. R.C. VAN GELDEROP Tesselschadelaan 16 Waddinxveen DICKMIEDEMA Waddinxveen S. BRINKHORST Fortunalaan 3 Waddinx veen L.J. v.d. HOEVEN Lid Comité BBB (op persoonlijke titel) L. EK Kantanjelaan 10 Waddinxveen [C 5 f L van hebben? En aan de vele auto’s die, als het aan de ge meente ligt, in de toekomst maar over de smalle Veenka de moeten rijden. Voor zover ik weet ontbreekt hiervoor een passend ver keersplan. Is er nog sprake van vertegenwoordiging van de burgers en is inspraak ei genlijk geen wassen neus ge worden? U begrijpt dat ik zeer veront rust ben over de gang van za ken en ik kan me niet voor stellen dat ik de enige burger ben in Waddinxveen die hier zo over denkt. Naast uw reac tie ben ik zeer benieuwd naar de meningen van andere Wad- dinxveense burgers. se asielzoekerscentrum. Alf red Nkurunziza is de secreta ris. De leden van de organisatie zijn over het hele land verspreid. De bewoners van het asiel zoekerscentrum aan de Zui delijke Rondweg en de inwo ners van Zevenhuizen pre senteerden hun organiatie in een LEZERS SCHRIJVEN Naschrift van de redactie: In antwoord op bovenstaande ingezonden brief, die al enige tijd geleden naar de redactie van het Weekblad voor Wad dinxveen was geschreven, gaf G. van de Wal in het winkel centrum ’de Passage’ ons kortgeleden het volgende ant woord. ‘Dat men cadeaubonnen bijna volledig, voor het gehele be drag, moet besteden is bij ie dereen wel duidelijk. Als men dit echter, als consument, over twee verkoopkassa’s wil besteden moet wel duidelijk zijn wat de bedoeling is en niet gelijk de stem gaan ver heffen als het door, overigens een invalkracht die alleen vuurwerk verkoopt, niet di rect begrepen wordt. Toen de vraag namelijk ge steld werd bij de vuurwerkaf- deling wisten wij op dat mo ment nog niets van dat be ruchte schaalte van ƒ5,95 af. Logisch dat je dan een ant woord krijgt: ‘Sorry me vrouw, maar cadeaubonnen moeten vrijwel volledig be steed worden'. Ook dit j aar laat de Waddinx- veense plantsoenendienst zich niet onbetuigd. Zo zijn bij de Petteplas, de algemene begraafplaats en de Ontmoe- tingskerk talrijke volgroeide bomen gekapt. Bomen die na een jarenlange groei tot volle wasdom zijn gekomen wor den in luttele minuten met grof en oorverdovend machi naal geweld omgehaald. Dat dit niet met instemming van de burgers gebeurt blijkt wel uit de brieven die de afgelo pen weken in het Weekblad voor Waddinxveen zijn afge drukt. En het is niet de eerste keer dat het gemeentelijke kapbeleid dergelijke reacties oproept: enkele jaren geleden bracht een artikel van ds. A.A. van Houwelingen (her vormde Immanuëlkerkge- meente) over dit onderwerp ook veel commotie teweeg. Helaas krijgt men echter de indruk dat de verantwoorde lijke gemeentebestuurders zich aan dit alles niets gele gen laten liggen. Met deze brief wil ik niet al leen mijn steun betuigen aan de vorige schrijvers; maar te vens enkele conclusies trek ken en voorstellen in de rich ting van een ander beleid doen. Het openbaar groen draagt in hoge mate bij aan de leef baarheid van onze woonom geving. Het onnodig kappen van bomen kan dan ook als een aanslag op de leefom standigheden van de burgers gezien worden. Uiteindelijk zijn het echter ook de burgers die de kosten voor aanleg en kunstenaars schilderijen, te keningen, aquarellen, beeld houwwerk, keramiek en tex tiele werkvorming te zien. Dat een aantal leden van de Kunst Kring lessen volgt bij professionele kunstenaars was duidelijk op de driedaag se expositie te zien. Hun werkstukken hebben er meer niveau door gekregen. den: mensen van deze leeftijd naar de bijstand verwijzen. Hoezo, respectvol met oude ren omgaan? Het lijkt er soms op dat in dit land asielzoekers en vluchtelingen (hoe gerecht vaardigd en nodig ook) met meer egards worden behan deld als onze ouden van da gen. Bovendien is het zeer wel denkbaar dat door de hogere huurdruk en het moeten aan spreken van het (als het er al is) spaarcentje, er wel eens te weinig over kan blijven om straks de zorg te kopen die men mogelijk hard nodig zal hebben. Al met al zou het een ieder, die bij dit probleem be trokken is (gemeente, Woon- partners Midden-Holland, projectontwikkelaar en bou wer) sieren als men een oplos sing bood die niet zou mis staan in een beschaafd Neder land. Namelijk: voortzetting van de huidige huur voor het leven. Hoe lang zal dit, gezien de huidige leeftijd, trouwens nog zijn? Daar bovenop een verhuisvergoeding welke geen tegemoetkoming is, zoals mis schien gebruikelijk, maar een kostdekkende vergoeding in deze gedwongen zaak. Zo’n be handeling hebben onze be jaarden zéér wel verdiend. naar onderliggende anar chie? Nog maar eens opge zocht in de dikke Van Dale: een anarchist is een zelfstan dig, onbegrensd individu, die geen gezag erkend. Ik word er een beetje heel erg misselijk van. Politie en slachtoffers houden zich ook slapende. Zeggen we straks allemaal: we hebben ’t niet geweten? Een vrouw, zonder naam en adres. Je weet maar nooit, wèl in Waddinxveen, dat mooie rustige dorpje. Volgens directeur Hugo van Berkesteijn, voorzitter van de Tafelronde Waddinxveen, zijn er nog enkele kaarten van f 150,- per persoon ver krijgbaar via tel. f 613622 of 0182-614633. onderhoud van openbaar groen dragen. Het lijkt dan ook alleszins billijk om bewo ners meer inspraak te geven op dit terrein. Een mogelijk heid hiertoe zou de verplich ting van de gemeente zijn haar (kap)plannen uitvoerig openbaar te maken, zodat burgers daar bezwaar tegen kunnen aantekenen voordat het te laat is. Wellicht nog be ter zou een belangenvereni ging zijn die meebeslist over het aanplanten of kappen van bomen en struiken. Hierbij alvast een paar per soonlijke verlangens. Berken, elzen en vooral essen zijn wel erg sterk vertegenwoordigd. Hoezeer zou ons Gouwedorp niet opgevrolijkt worden door meer van die uitbundig bloei ende prunnussen, meidoorns, acacia’s en heerlijk geurende linden? Daarnaast zouden bermen en (tijdelijk) onbenutte terrei nen ingezaaid kunnen wor den met wilde bloemen, iets wat nu al op kleine schaal ge beurt bij het pad langs de wa terzuivering. Dat zou ook ten goede komen aan allerlei in secten en (zaadetende) vo gels. Dit zijn slechts een paar ideeën; waar het om gaat is een ander groenbeleid dat meer rekening houdt met de wensen van de bewoners en ik denk dat nu de gemeente aan zet is om te tonen dat dit haar bewust is. men met de gewoonten in Ne derland op humoristische wij ze ten tonele. Vooral de zeer jeugdige spelers uit Zeven huizen, Remy en Raisha Nuy- iezere, en hun vriendinnetje Elise stalen de show. In de inter-acts trad Melchior Bigirimane uit Burundi op. Hij volgt lessen Nederlands op het asielzoekerscentrum en schrijft gedichten in de Nederlandse taal, waarin hij zijn gevoelens over al wat hij heeft meegemaakt onder woorden brengt. Er wordt in de berichtgeving alleen maar gepraat over Hu- tu’s en Tutsi’s, zeggen de CO- DAC-leden. Maar zij zijn er van overtuigd dat deze volke ren willen samenwerken. Het is zoals overal het pro bleem van de macht en de medewerking machtelozen. Dat is op te los door het sen als de dialoog op gang komt en als de internationale pen. Ook hij moest informe ren of dat wel kon. Wat is hier nu moeilijk aan? Nee, werd er gezegd. Dat kan niet want we geven geen geld terug van cadeaubonnen. Ik zei daarop: ‘Maar ik lever het gelijk weer in bij jullie en koop er een schaaltje voor van ƒ5,95. Dus ik moet ten slotte toch ook nog bijbeta len'. Hij hield vol, geen geld terug! Uiteindelijk kreeg ik f5,- in mijn hand. Ik liet duidelijk zien dat ik het weer terug gaf om mijn schaaltje te betalen. De reactie was, dat ik Inaar beter ergens anders wat kon gaan kopen, omdat ik het niet met de situatie eens was. Ik vind dit belachelijk en de klantvriendelijkheid is ver te zoeken. Van de Wal is toch Van de Wal? Die ƒ15,- hebben ze nu toch helemaal binnen, plus nog eens ƒ0,95 extra! Wat zullen ze blij zijn! Of toch niet? recteur M.J. van Wagenin- gen. Horesca Van Der Zwaard BV begon in 1964 te Gouda in een heel oud pandje. Zo’n 28 jaar geleden had daar J. van der Zwaard een snackbar waar hij zijn zelfgemaakte snacks verkocht. Na verloop van tijd kreeg hij steeds meer opdrachten voor het leveren van grote aantallen snacks. Zo groeide het idee een groot handel te beginnen. De snackbar werd afgestoten. J. WADDINXVEEN - Waddinx- veens burgemeester Fedde Op de avond voorafgaande Jonkman heeft vrijdagavond 18 april in de Remonstrantse Kerk (Zuidkade) de tiende lente-expositie van de Wad- dinxveense Kunst Kring offi cieel geopend. Op de gratis toegankelijke tentoonstelling waren van 30 Waddinxveense vrijetijds- aan de Koninginnedag, dins dag 29 april dus, kan weer worden genoten van een culi naire tour door Waddinx veen, reeuwijk en Gouda, die deze keer door de Waddinx veense Tafelronde wordt ge bruikt om geld in te zamelen voor het medisch kinderdag verblijf Zuidplas (Waddinx veen) en het kinderdagcen- trum in Gouda. Naast de restaurants ’de Gouwe Dis’ (Zuidkade) en ’t Baarsje (Zwarteweg) nemen nu ook Brunei (Gouda) en d’Ouwe Stee (Reeuwijk) aan de culinaire tour deel. In elk van deze vier restau rants wordt één van de vier gangen van het menu ge bruikt. Het vervoer tussen de restaurants vindt per tou ringcar plaats. Het programma voorziet daarnaast in onverwachte verrassingen, muziek en een gezellige afsluiting in eetcafé Paddle’s (Zuidkade). De avond begint rond zes uur bij Van Berkesteijn Wooncul- tuur (Kanaaldijk). WADDINXVEEN - In de nacht van vrijdag 18 op za terdag 19 april werd door de Stichting Wijkwerk De Zuidplas in Het Zuidhonk (Zuidplaslaan) de klaver- jasnacht om de Van ’t Hof- wisselbokaal gehouden. Van de 30 ingeschreven koppels belden er twee af en tijdens de kaartavond bleef er één koppel zonder afzegging weg zodat er een herindeling moest plaats vinden. Er werd op een sportieve en gezellige wijze gekaart. Tijdens de pauzes werd er goed voor de kaarters ge zorgd en na afloop de vol gende morgen was er een stevig en smakelijk ontbijt. De goed gevulde prij zenta fel zorgde er voor dat er voor iedereen een prijs was. De uitslag is: 1. Marinka Kosten-Harry Binckhorst (20811 punten); 2. Roden- kerk-Kramer (20339 pun ten); 3. R. Kuysterman-S. van Eek (20173 punten); 4. P. Honkoop-T. v.d. Berg (20063 punten); R. van der Woud-V. van Wichem (20029 punten). De volgende klaveijas- nacht is op 10 januari 1998 waar dan weer om de Van ’t Hof-wisselbokaal gestre den wordt. Enkele werkgroepen treffen nu voorbereidingen voor het jubileumjaar 1998 van de Kunst Kring. Naast tentoonstellingen or ganiseren de amateur-kun- stenaars ook regelmatig dia- lezingen en museabezoeken voor bijna 100 leden en meer dan 100 vrienden en dona teurs. v.d. Zwaard richtte zich toen helemaal op het grossie- r schap. Het bedrijf is nu bijna 20 jaar in Waddinxveen gevestigd en bedient zo’n 500 klanten in een gebied van ongeveer 25 a 30 km in de omgeving van het Gouwedorp. Dagelijks rijden er vijf vracht wagens met een diepvriesge deelte, zodat de diepgevroren producten niet de kans krij gen onderweg te ontdooien. WADDINXVEEN - Vorige week woensdagmiddag is de eerste paal geslagen voor het nieuwe bedrijfspand van Ho resca Van Der Zwaard Wad dinxveen BV (Maarten Schoutenstraat) op het Wad dinxveense bedrijvenpark Coenecoop. De officiële han deling werd verricht door oud-directeur J. van der Zwaard, daarbij gesteund door de twee dochtertjes De mi en Britt van de huidige di- DEN HAAG/WADDINXVEEN - Vluchtelingen uit Wad dinxveen en Zevenhuizen hebben zondag 20 april in het Haagse Museon tijdens de Rwanda-manifestatie hun nieuwe organisatie CODAC in een zelfgeschreven toneelstuk gepresenteerd. Victoire Ingabire, Lin Muyiezere en Raisha en Remy speel den een door CODAC-leden geschreven toneelstuk in het Museon in Den Haag. (Foto: Noortje Meskers). Dus dan was de cadeaubon volledig op. Maar toen kwam het probleem. Ik vroeg of ik het schaaltje kon kopen met mijn cadeaubon en dan het vuurwerk. Nou dat moest de verkoopster eerst even navragen. Ik deed twee stappen opzij en stond bij het vuurwerk. Ik vroeg aan een jongeman: ‘Heb je nog een juniorpakket?' Ja, zei hij. Ik vroeg ook aan hem of ik met mijn cadeau bon kon betalen. Het kostte ƒ10,-. Ik zou dan ƒ5,- terug krijgen en daarvoor mijn schaaltje van ƒ5,95 gaan ko- Het doel van de Haagse ma- ties. Het secretariaat is ge- nifestatie was om Nederlan- vestigd in het Waddinxveen- ders te laten zien dat het gro te merengebied in het midden van Afrika - Rwanda, Burun di en Zaïre - meer is dan Hu- tu’s en Tutsi’s. Dat gebeurde door mensen uit deze drie landen die in Waddinxveen en Zevenhuizen wonen. Geza menlijk hebben zij de organi satie CODAC opgericht. CODAC staat voor Contact, een zelfgeschreven toneel- Dialoog en Charitatieve Ac- stuk. Ze brachten hun proble- MMMMMMHMM GOUDA/WADDINXVEEN - De afdeling Gouda en omstre ken van de Vereniging Prote stants Nederland belegt op Bevrijdingsdag (maandag 5 mei) in de Goudse St. Jans kerk een samenkomst ter herdenking van de bevrij- ding. Spreker tijdens deze gratis toegankelijke herden king, die om acht uur begint, zal zijn dr.ir. J. van der Graaf (Huizen) over Vrij gevoch ten....’. Declamatie is in han den van de Waddinxveense H. Neven-Oskam. Muzikale wordt verleend door het Christelijk Gemengde zang verenigingen Sursum Corda gemeenschap daarbij behulp- (Gouda), Vox Humana (Dor drecht), het jongerenkoor Cantate Domino (Zoeter meer) onder leiding van Hen ri Adema. Organist is Ton Adema en trompettist Samu el Schelling. WADDINXVEEN/GOUDA - Gedwongen worden! Elke rechtgeaarde Hollander krijgt dan een waas voor zijn ogen. Het is dan ook een manier van doen, die in ons land (waar overleg en inspraak bij onze cultuur schijnt te horen) niet erg in zwang is. Echter, als het om een groep zéér ouden van dagen gaat, waarvan de gemiddelde leeftijd inmiddels zo’n 77,8 jaar bedraagt, blijkt men (gemeente, politieke par tijen en Woonpartners Mid den-Holland) zich hier bitter weinig van aan te trekken. Geachte bewoner, uw woning wordt gesloopt! U gaat 35,2 tot 86,9% meer netto huur verwonen en als pleister op de wonde krijgt u 5.000,- om de verhuizer te betalen en u op nieuw in te stofferen. Einde overleg, einde in spraak. Men boft als beleids makers maar, dat men hier met een groep mensen te ma ken heeft, die de kracht en de kennis missen om zich ade quaat te verweren. Gelukkig hebben enkele on der hen kinderen, die zich hiertegen wel verzetten. Langzamerhand komt ook de publieke opinie tot het besef dat hier iets goed mis is. Het wordt duidelijk dat men zo niet met deze mensen, die cri sisjaren en oorlog hebben meegemaakt, kan omgaan. ‘Is het dan zo erg?', vraagt de nog niet wetende lezer zich af. Oordeelt uzelf. Van een huur verhoging zoals genoemd zou elke politieke partij op zijn achterste benen moeten gaan staan. Men zou over elkaar heen moeten vallen om het ‘maatschappelijk onaan vaardbaar' uit te schreeuwen. Zoniet in Waddinxveen! De politiek houdt zich muisstil. Het heeft er alle schijn van dat B. en W. en de gemeente raad omgeturnd zijn tot ware managers en zakenlui, voor wie het belang van de burgers bijzaak is geworden. Zij zien lijdzaam toe hoe de enorme huurverhoging door de strot van de bejaarden wordt geduwd. Het overleg en inspraakmodel van Woon partners Midden-Holland be staat uit het uitrekenen van de meerprijs van de huur en het presenteren van een machtiging voor automatische incasso hiervoor. Tegelijkertijd doet men in de media uitgebreid en trots kond van het feit dat men der tien miljoen gulden (f 13.000.000,-) uittrekt voor on derhoud. Men bijt zich als een terriër vast in een verhuisvergoeding die (zoals door ter goeder naam en faam bekend staan de plaatselijke woninginrich ters) is begroot op ongeveer 12.000,-.Dit alles onder het motto: ‘Dit is overal zo. Geen precedent scheppen. Ga maar naar de bijstand'. Het idee al leen is al te bizar voor woor- Na een lange zoektocht in ver schillende gemeenten voor mijn droomhuis dacht ik deze in Waddinxveen gevonden te hebben. Een oud huis waar ik nog veel aan kon verbouwen en dat bo vendien nog in het rustieke gedeelte van Waddinxveen staat. Vorig jaar ben ik dan ook verhuisd naar de Dorp straat, waar ik aan de achter kant vrij uitzicht in de polder heb. Ik voelde me dan ook een rijk mens. Nu voel ik me ech ter behoorlijk voor de gek ge houden omdat blijkt dat de ge meente opeens plannen heeft een luxe appartementencom plex in mijn ’achtertuin’ te planten. Los van het feit dat mij dit nooit verteld is bij aankoop van mijn huis - er bestonden alleen plannen voor laagbouw - vind ik dit een regelrechte aantasting van het landelijke gebied en is het niet meer dan logisch dat ik recht heb om het naadje van de kous te we ten. Want kan een gemeente de totale kosten van ruim 15 jaar braakliggend terrein (rente op rente), uitkoopkos- ten van een bedrijf en de schoonmaakkosten van een verontreinigd gebied zomaar optellen en dan zeggen vol gens het beginsel te werken dat elk woongebied in ieder geval kostendekkend be bouwd moet worden? Nee, daar zeg ik keihard nee tegen. Want dit beginsel houdt in dat wij voor deze kos ten (en welke kosten mag je dan sowieso doorrekenen) op draaien. De gemeente verschuilt zich achter dit beginsel en zegt dan ook dat er minimaal 60 wooneenheden gebouwd moe ten worden om uit de kosten te komen. Dus is de enige optie hoog bouw. Er mag namelijk wel meegepraat worden mits aan de stringente randvoorwaar den van de gemeente wordt voldaan; kostendekkend en 60 wooneenheden. Waar blijf je dan als burger? Indien de gemeente vasthoudt aan dit beginsel is een alter natief niet mogelijk, aange zien het ’ontwikkelingsplan Veenkade-Dorpstraat’ een kleine oppervlakte behelst. Trouwens, wie heeft dit begin sel opgesteld? En waarom mag er niet op sommige gebie den verlies worden gemaakt als er op andere Waddinx veense locaties (Zuidplas en Coenecoop) flinke winsten worden behaald. Ik vraag me dan ook af of er geen andere belangen mee spelen. Bijvoorbeeld de winst van bouwbedrijf Rehorst Bouw BV op de dure penthou ses. Wordt het appartemen tencomplex een voorbode om hierna ook de polder tot aan de nieuwe randweg vol te bou wen? Want ook de randweg schijnt volgens de gemeente hard nodig zijn. En verder, waar is de visie op bouwen in de Randstad geble ven? Is er eigenlijk wel ge dacht aan het toenemende (sluip)verkeer waar we in de Dorpstraat toch al zo veel last Een week eerder ’maar’ zes. ‘En volgende week? Bellen naar verzekering, Car- glass en garage wordt routi ne. De politie weet dat ’ze’ op de fiets zijn. Het is donker als ’ze’ langskomen. Slapen de ouders of houden ze zich sla pende? Wat zei WD-coryfee Hans Wiegel toch ook al weer...? Is er die beangstigen de stijgende lijn van balda digheid naar vandalisme Teugelloos. Losgeslagen en ’s nachts erop losslaand. Nog kinderen? Opgroeiend in ’t wild. Zonder leiding en zon der rede. Kleine krantenbe richtjes. De politie meldt. Vo rige week een tiental auto’s. Burgemeester F. Jonkman en zijn echtgenote temidden van de kunstwerken op de in de Re- 'dkade gehouden driedaagse tentoonstelling van de Waddinx veense Kunst Kring. (Foto: Sjaak Noteboom). V Oud-directeur J. van der Zwaard sloeg samen met de dochtertjes Demi en Britt van directeur MJ. van Wage- ningen ae eerste paal op het bedrijvenpark Coenecoc voor het bedrijfspand van Horesca Van Der Zwaard Wa<_ dinxveen BV. (Foto: Sjaak Noteboom). Alphen aan den Rijn z d Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden ge weigerd. Anonieme brieven worden niet gelzen. Brieven onder pseudoniem worden wel ge- plaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. Met 16 filialen in regio Rotterdam Gouda Hoogvliet Middelharnis FOT* Numansdorp Nieuwerkerk a/d IJssel Klaaswaal Oud-Beijerland Rotterdam BB mB^B Schiedam Spi/kenisse Zoetermeer ^B Aanbieding geldt olleen op 24, 25 en 26 opril. Zolang de voorrad strekt. "V

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 15