Vierhonderdste lid voor Historisch Genootschap 'Ik ben een bijna geobsedeerde ambachtsman Kabelkrant van Leiden Rijnland binnenkort ook in Waddinxveen Rijn en Gouweh BOSKOOP ■i Uitzettingsbeleid (1) ft Automobilist in sloot Hervormde Gemeente opRTW Goudsmid Jan Willem Rebel: 'De werkbank is het allerbelangrijkste voor mij' Mishandeling aan de Nesse Tropical Nignt in De Overkant 55-Jariq huwelijk Waddinxveen veilig voor onze kinderen? (1) De Nieuwe Passage is een feit (3) (OI72) 21 31 20 141 PAGINA 21 f Jan Willem Rebel kent als geen ander de emotionele waarde van bijvoorbeeld goud. (Foto: Sjoak Noteboom) De Kerkweg. (Foto: CJ.Th. de Jong-Steenland) Prima verdiensten! De tentoonstelling van het Historisch Genootschap Waddinxveen in de bibliotheek over WOENSDAG 18 JUNI 1997 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN LEZERS SCHRIJVEN is op zoek naar 1 MB; I in de plaats J Interesse? Bel dan Jl "JM VU \l r 'xWB BA Door Nancy Ubert f lemaal kunnen ervaren. Ik raakte er van overtuigd dat ik daarmee iets voor mijzelf moest doen. Nu ben ik een opgetrommeld om te helpen. Inclusief mijn bijna tachtig „Veel dingen ontstaan uit het niets. Ik houd van experi menteren. De techniek staat voor mij voorop. Je moet eerst vakman worden, daarna mag je de kunstenaar uithangen. En wanneer je dan je fantasie ten volle kunt gebruiken, is IRMA VERMULM-CAM- MERAAT Prinses Marijkestraat 35, Waddinxveen C. STELLAARD, voorzitter IP A Molenring 131, Waddinxveen PASTOR T.F. BUITENDIJK OCarm, lid IP A E.H. ALLAART, Prins Bernhardlaan 73, Waddinxveen hier zo maar binnen en kun nen op mijn handen kijken. Dat schept een band. Het komt voor dat een klant met oud goud binnenkomt met de vraag of ik er wat nieuws van kan maken. Dan blijkt het sieraad van oma te zijn ge weest. Omdat ik terdege besef welke emotionele waarde er in dat goud verborgen ligt, nodig ik die persoon dan uit om naast me te komen staan terwijl ik het goud omsmelt. ’Zo weet je zeker dat het nieuwe sieraad echt uit het goud van oma is ge maakt’, zeg ik dan.” Vervolgens ging ik als be drijfsleider werken bij een puur commercile juwelier waar ik ook het goudsmeden voor mijn rekening nam. In diezelfde periode werd ik door mijn oude vakschool ge- uit ontstond bemoeide zich ie mand door wie de Nieuwko- per werd geslagen en ge schopt. De politie stelt een onderzoek in. manier net zo’n vakidioot is als dat ik ben. Gouden han den heeft die man. Hij bete kent onnoemelijk veel voor al in mijn handen.” „Ik ben een ambachtsman en in sommige dingen ben ik nog ouderwets ook. Ik wil alles op eigen kracht bereiken. Ik zal ook niet zo snel de bank om een lening vragen. Vandaar dat ik bij de inrichting van de asielzoekers verkeren in grote nood. Zij willen het onmogelijke doen zoals verwonding, hongersta king en zelfverbranding, om niet terug te hoeven naar Iran. Daar, vrezen zij, loopt hun leven ernstig gevaar, doodsgevaar. Deze angst is niet ongegrond op grond van WADDINXVEEN - In de nacht van vrijdag op za terdag vond om omstreeks 01.00 uur aan de Zuidelij ke Rondweg een eenzijdig ongeval plaats. Een 36-ja- rige automobilist was naast de weg geraakt en met zijn auto in de sloot beland. Hij had daarbij een lantaarnpaal en enke le verkeersborden ontwor teld. keurd, wist ik niet wat ik nog meer leuk vond. Een beroe pentest had als uitkomst dat doening, ik het beste een opleiding aan de hotelschool kon volgen, als opdrachten op. opticien moest gaan werken of voor het vak van goudsmid vak uitdragen: ik heb het al- kon kiezen. Het werd dus het laatste. Vanaf de eerste dag op school was ik enthousiast. Daarna ben ik mijn geestdrift nooit meer kwijtgeraakt. Met voorzichtig mens. Ik durfde als kostwinner niet zomaar mijn baan op te geven, daar om ging ik stapsgewijs min der werken voor mijn baas. winkel heb gekozen voor so berheid. En het mooie is, dat juist de eenvoud de mensen zo aanspreekt. Ook de vitri nes heeft mijn vader ge maakt. Een bewondering dat daarmee wordt geoogst!” „Nu ik een echte eigen stek heb, merk ik dat ik nog meer van mijzelf in mijn vak kwijt kan. Ik ben een sociaal beest. Contact met anderen, daar leef ik van. Mensen stappen WADDINXVEEN - Op woensdag 18 juni hopen de heer en mevrouw C. Wape- naar-Monster, wonend aan het Noordeinde te Waddinx veen, te gedenken dat zij 55 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Het bruidspaar is getrouwd in Moerkapelle en woont van af het huwelijk in Waddinx veen. Het echtpaar heeft vijf in Nederland. Vooral de uit- kinderen, zeventien kleinkin- geprocedeerde deren en twee achterklein kinderen. Mevrouw Wapenaar was cou peuse en agente van Turken- burg zaden. De heer Wape naar heeft ruim veertig jaar gewerkt bij meubelfabriek Van Schaik-Borghuis. Burgemeester F. Jonkman zal, samen met zijn echtgeno te, mede namens het gemeen tebestuur, zijn gelukwensen overbrengen. WADDINXVEEN - Op zater dag 21 juni wordt er in speel tuinvereniging De Overkant een Tropical Night georgani seerd. Aanvang is om 20.30 uur. De entreekosten bedra gen ƒ5,- voor leden, ƒ7,50 voor donateurs en ƒ10,- voor niet-leden. De prijs is inclu sief een welkomscocktail en saté. bocht. Maar nu was de raad werkelijk woedend. Raadslid Frans Bos zei: ‘U trekt nu wederom het boete kleed aan, welnu, ik moet zeggenhet zit u als gegoten'. Hij diende namens de fractie van D66 een motie van wan trouwen in tegen wethouder Hielema. En wat gebeurt? De motie wordt verworpen met 12 stemmen tegen en 8 voor. En het crediet werd verleend. Niet omdat Hielema het ver trouwen van de raad heeft, maar omdat het Passagepro ject al zo ver gevorderd is en de gevolgen nog ernstiger zouden zijn dan het betalen van ons miljoen. Een rare gedachtengang om dat nu juist door de wethou der dat miljoenis stilgehou den om eerst het project vei lig te stellen. Maar het is wel ons miljoen. Wij als burgers moeten dat erbij leggen. Ruwweg 40 gulden per man, per kind, per vrouw. Daarom behoort u te weten wat er in de gemeenteraad gebeurt. Daarom ook zou u moeten weten welke leden van de raad de gemeentebelangen dienen en wie niet. Uw stem op een partij is niet verkeerd als die niet betrouwbare, wij ze en capabele personen in de raad brengt. vraagd om tijdens de avond cursussen de studenten de van het goudsmeden bij te brengen. Dit leraar schap gaf mij niet alleen vol- maar leverde mij ook waardevolle contacten en „Ambacht, commercie en het WADDINXVEEN - Het Historisch Genootschap Waddinxveen heeft vori ge week haar vierhon derdste lid mogen in schrijven. De vereni ging, die nu ruim vier jaar bestaat, is daar heel blij mee. ‘Een belangrij ke mijlpaal', aldus de se cretaris, ‘die aantoont dat er in Waddinxveen heel veel belangstelling bestaat voor de geschie denis van ons dorp'. De expositie ’De Kerk weg door de eeuwen heen’, die wordt gehou den in de openbare bibli otheek aan de Van Mecklenburg Schwerin- laan, mag zich over een bijzondere belangstel ling verheugen. Van heinde en ver, tot uit Amerika toe, komen mensen de oude foto’s en documenten bekijken. Een stukje Waddinx veen, dat veel losmaakt, getuige de drukte bij de panelen en de video. De expositie is nog te be zichtigen tot en met za terdag 21 juni 13.00 uur, tijdens de openingsuren van de bibliotheek. winkel weg te stoppen.” „Voor de verhuizing van de Wilhelminakade naar de Bre- derolaan had ik één weekend vind dat hij mijn werkbank heeft getimmerd. De werk bank hè, die is het allerbe langrijkste voor me. Twee da gen na de verhuizing zat ik er weer achter. In de winkel was het nog een grote wanorde, maar ik had het edelmetaal „Nadat ik de HAVO had ge daan, wilde ik piloot worden. Toen ik daarvoor werd afge- praktijk Warmond, Voorschoten en Zoeterwoude heeft HANM een aanvraag ingediend. NieuwTV voorziet de inwo ners van Leiden en omgeving van uitgebreide lokale en re gionale informatie via de ka bel: naast het onafhankelijke televisiedagblad ’NieuwsTV brengt HANM edities van WoonTV, Au to TV en een aan tal nieuwe diensten via zgn. ’intelligente teletekst’. NieuwsTV Leiden en Rijn land zijn toegerust met de nieuwste digitale techniek, waardoor adverteerders bin nen de kabelkrant volwaardi ge full-motion commercials kunnen uitzenden. Als ach tergrondmuziek geeft HANM het non-stop muziek-pro- WADDINXVEEN - „Een sieraad hoort bij de mens. Iede re vrouw of man weet waarom hij een bepaald een stuk je edelmetaal cadeau heeft gekregen of gegeven. Een sieraad heeft meer waarde dan het geld dat je er voor neer moet leggen. Je merkt het al, ik leef voor mijn vak. Ik ben goudsmid in hart en nieren. Een bijna geobse deerde ambachtsman die niet achter zijn werkbank vandaan kan komen.” Aan het woord is Jan Willem Re bel (43), goudsmid te Waddinxveen. Sinds een kleine twee jaar heeft hij een atelier in winkelcentrum de Lui- felbaan aan de Brederolaan. WADDINXVEEN - Het Ka- belpakket in Leiden en regio heeft weer een kabelkrant: ’NieuwsTV Leiden e.o.’, uit gegeven door Holland Adver tising Nieuwe Media bv, ’s lands grootste producent van kabelkranten en lokale inte- restprograinma’s. NieuwsTV verschijnt in drie edities op de kabel, te weten ’Leiden- stad’, ’Rijnland-West’ en ’Rijnland-Zuid’. Dit uitzendgebied omvat de netten van Telekabel in de gemeenten Leiden, Leider dorp, Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg, binnen enkele weken naar verwacht aange vuld met Rijnwoude en Wad dinxveen. Ook voor de Case- ma-netten in Oegstgeest, Leuk zo’n energieke gemeen teraad in Waddinxveen. Plannen bedenken gaat hen prima af! Maar wordt er nog wel aan de veiligheid van on ze kinderen gedacht? Mijn man en ik hebben drie doch ters. De oudste is net acht jaar geworden, de tweede is ruim zes jaar en de jongste is een jaar. De twee oudste kin deren gaan naar de Eben Haëzerschool (Juist! Die school bij het parkje, ja!). het diploma op zak, ben ik ne gen jaar blijven hangen op mijn stageadres, de Konink lijke Nederlandse Metaal In dustrie. Een pracht bedrijf Vier jaar geleden heb ik de waar ik heel veel heb geleerd, sprong in het diepe gewaagd v- en ben ik voor mijzelf begon nen. Aanvankelijk was ik bang dat ik mijn uren niet zou kunnen vullen, maar niets bleek minder waar te zijn. Ik huurde een ruimte in een bedrijfsunit aan Wilhel minakade. Vanaf de eerste minuut dat ik daar zat, stroomden de opdrachten binnën. Er waren periodes dat ik ’s nachts doorwerkte om op tijd klaar te kunnen zijn. Hoewel mijn vrouw wel- eens stapelgek van me werd, heeft ze me altijd door dik en dun gesteund. Nu nog steeds, de tijd. De hele familie werd trouwens. Ze begrijpt heel goed dat ik liever achter mijn werkbank dan achter de tele- jaar oude vader die op zijn visie zit. Ik noem haar weleens ’het mannetje met de oliespuit’. Zij zorgt er voor dat de boel blijft draaien.” „Ik heb gezocht naar een werkvorm waarin ik mijn vak kan uitdragen en te gelijkertijd contact heb met klanten. Sinds mijn winkel aan de Brederolaan, heb ik dat gevonden. Tussen de ju- mij. Vandaar dat ik het zo fijn welier en de goudsmit, ligt een wereld van verschil. Ik wilde naar buiten treden zon der het imago van blauwe pakken en glanzende schijn. Ook vond ik het belangrijk om mijzelf niet in het achter kamertje van een juweliers- gramma van DigiMusic door, een satellietzender die zij be zit samen met o.a. VNU en de NMG. Via eigen pagina’s op NieuwsTxt, de teletekst ach ter NieuwsTV, kunnen be drijven en organisaties in Leiden en omgeving vanuit de eigen PC en modem ’on line’ een venster openen naar de kijker. HANM stelt aan verenigingen, overheden en nonprofit-instellingen deze faciliteit tegen een laag ta rief, soms zelfs gratis ter be schikking. Met haar Leidse NieuwTV-edities vergroot HANM, dat voor de helft in handen is van Philips, haar bereik in Noordwest-Neder- land tot circa 800.000 huis houdens. hun eigen vroegere ervarin gen en op grond van het onze kere lot van hen die wel moest terugkeren. In tegen stelling tot ambtsberichten blijkt uit andere berichtge ving dat Iran beslist geen vei lig land is. Beter dan wie in ons land ook wordt men op de hoogte gebracht van de moei lijkheden die gevluchte Ira- niërs bij gedwongen terug keer ondervinden. In het vertrouwen dat u, me vrouw Schmitz (staatssecre taris van Justitie), conform de internationale verdragen en de humane politiek die u wilt voeren bescherming wilt bieden aan deze weerloze ont heemde en in nood verkeren de Iraanse medemensen, wil len wij u vragen het door u bevolen uitzettingsbeleid van uitgeprocedeerde Iraanse asielzoekers nogmaals in overweging te nemen en van ieder van hen persoonlijk hun moeilijke en uitzichtloze situ atie nader te bezien. Als kerken in Waddinxveen willen wij niet alleen voorbe de doen en vrijwilligerswerk verrichten in het Asielzoe kerscentrum. Ook willen wij een beroep doen de wetgeving omtrent vluchtelingen ruim hartig toe te passen. Het kan immers niet uw bedoeling zijn vluchtelingen terug te brengen naar het onveilige land waaruit zij uit lijfsbe houd gevlucht zijn. Wij bidden u wijsheid van Godswege toe, u dat rustig vergeten. Onze school telt op dit mo ment zo’n 294 kinderen, waarvan ongeveer tachtig kleuters. Kunt u zich de drukte voorstellen die er op dat smalle weggetje van de Jan Dorrekenskade heerst rond de school-spits? Als er hier dan ook nog ’heilige koei en’ van ons nieuwe ’wereld- winkelcentrum’ staan, is op halen zo langzamerhand ook onmogeljk geworden. Het is een feit dat ook de Kanaal straat drukker en drukker wordt. Het is nu al zo moeilijk om ouders voor de verkeers- brigade te krijgen en als je het goed bekijkt, moeten ve len van ons zich diep en diep schamen. De oversteek daar is namelijk een voetgangersoversteek- plaats. Een ieder die van ver keersregels op de hoogte is moet weten dat ze moeten stoppen als er iemand staat om over te willen steken. Maar wie stopt? We karren met z’n allen lekker door. Als ieder zich aan de juiste regels zou houden hebben we zelfs geen verkeersbrigade meer nodig! Maar waar is het nu nog veilig voor onze kinderen! de enige begrenzing het bud get en het materiaal. Ik heb al zoveel dingen gemaakt dat ik het moeilijk vind om te zeggen wat ik nu mijn beste prestatie vond. Op dit mo ment ben ik bezig met een miniatuur snoeischaar. Een vrouw van een kweker wil haar man dat cadeau geven. Kun je je voorstellen wat voor een mooie symboliek er ach ter hét kleinood schuilt? Die man verdient al jaren zijn brood met dat stuk gereed schap. Prachtig vind ik dat.” „Telkens opnieuw ervaar ik dat ik op een waardevolle ma nier bezig ben. Ik ben van mening dat je een persoon moet begrijpen en kennen voordat je in opdracht een sieraad kunt maken. In feite heb ik bijna dagelijks een stukje leven in handen van een medemens. Daar wil ik meer dan zorgvuldig mee om gaan.” WADDINXVEEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag deed een 26-jarige Nieuwko- per aangifte van mishande ling. Hij werd aan de Nesse in Waddinxveen aanvankelijk door onbekenden zonder re den in het gezicht gespuugd. I Met de onenigdheid die daar- Maar ook nabij de Passage en -dug bouwen nieuwe Passage. De route die ze naar school lopen of fietsen gaat precies langs al die versnip perde parkeerplaatsen. Str aks moet ik ze zelf naar school brengen (blijven bren gen) omdat het ’zoekende’ verkeer meer op open par keerplaatsen let dan op speel se kinderen. Natuurlijk leer je je kind dat het uit moet kij ken in het verkeer en natuur lijk zijn er nog mensen die wel op letten. Maar u kunt misschien wel begrijpen dat ik dan niet rustig meer thuis zit tot de kinders weer uit school komen. Want als het inderdaad drukker wordt door die nieuwe Passage, zul len we dat zeer goed kunnen merken. De weg langs school is een éénrichtingsverkeers- weg en als u daar ten tijde van de ’spits’ langs wilt, kunt Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden ge weigerd. Anonieme brieven worden niet gelzen. Brieven onder pseudoniem worden wel ge- plaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. In de raadsvergadering van 28 mei is het dan eindelijk duidelijk geworden. Wethou der J.A. Hielema is door de mand gevallen. En hoe! De gemeenteraad werd voor de gek gehouden. En wij als bur gers niet minder. Wat is die gedenkwaardige avond ge beurd? Jarenlang heeft Hielema, als projectwethouder van het uit te breiden winkelcentrum Passage, de gemeenteraad doen geloven dat de kosten voor de bestemmingsplan procedure en de ambtelijke kosten anderhalve ton zou den bedragen. Nu werd de raad overvallen met het ver zoek om een aanvullend cre diet, omdat het,inmiddels om bijna een miljoen blijkt te gaan. De meeste raadsleden verna men pas ter elfder ure hoe groothet debacle was. In de landspolitiek zou een minis ter na zo’n misstap in de kort ste keren werkeloos thuis zit ten. Maar het is geen lands politiek, want het voltallige college van B W moet zich hiervoor schamen. Zelfs veel gemeenteraadsleden valt te verwijten dat ze de wethou der keer op keer het voordeel van de twijfel gaven. Bij eerdere uitglijders van Hielema trok hij dan, net als deze keer, het boetekleed aan, zei dat het mis was, bood excuses aan en deed beloftes. En de raad ging weer door de De directe aanleiding tot dit schrijven vormen de berich ten in het Weekblad van Waddinxveen van 21 mei 1997 over twee Iraanse asiel zoekers die vanwege hun noodsituatie zichzelf dreigen te verwonden en de berichten in de Bazuin van 16 mei 1997 over vier Iraniërs die in hon gerstaking zijn gegaan in Nij megen. Inmiddels hebben zij de hon gerstaking beëindigd. Voor deze zes en ook voor andere uitgeprocedeerde Iraniërs dreigt uitzetting uit ons land waardoor zij een veilig heen komen hebben gezocht om het gevaar dat zij liepen in ei gen land te ontvluchten. Uit geprocedeerde vluchtelingen die naar Iran worden terug gezonden lopen wederom zeer grote risico’s. Veelal de dood straf. Op z’n minst lange ge vangenisstraffen. De rege ring van dit land treedt hard óp tegen politieke tegenstan ders en/of religieuze minder heden. Vooral tegen hen die getracht hebben hun situatie te ontlopen door te vluchten. De Iraniërs die asiel hebben aangevraagd verkeren in gro te angst en onzekerheid. Zij hebben in Iran alle schepen achter zich verbrand om el ders in deze wereld in veilig heid en vrede te kunnen le ven. Zij hebben gehoopt op aanvaarding en bescherming OWSt rjn m/v minimumleeftijd 15 jaar WADDINXVEEN - Op zondag 22 juni zal de uit- S zending voor kerken ver- zorgd worden door de Cen traal Hervormde Gemeen te. Om negen uur ’s ochtends wordt het pro- gramma geopend met een uitzending voor de kinde ren. Om half tien schakelt de omroep over naar de Brugkerk voor de uitzen ding van de kerkdienst. Voorganger is ds. M. van Campen. Na de kerkdienst, om on geveer tien voor elf, wordt de uitzending vervolgd J met een programma rond J de presentatie van de i nieuwe cd van Jan Mulder I (vleugel en orgel) en Kees Alers (dwarsfluit). Kees Alers zelf hoopt in dit pro gramma de liedereen aan i te kondigen en toe te lich ten. Daarna, van half twaalf tot twaalf uur, wordt de uitzending afgesloten met I een informatief program ma over de reis naar Roe- menië die een aantal jon- geren van de gemeente in de zomervakantie hoopt te maken om daar hulpverle- ningswerk te verrichten. In mei is er reeds een j groep geweest die een be- j gin heeft gemaakt met het opknappen van de bouw vallige pastorie van de Re- j j formierte Kirche in Ocna Sibiului. Op dinsdag 8 juli i vertrekken 20 personen om het werk voort te zet ten.

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 21