bij druk verkeer en mist Veselka' volgend jaar te gast bij 'Podskalak' in Pelhrimov fet* Gemeente lid van 'De Windvogel' Zomerprogramma voor asielzoekers 'ij.M 1 DolfinG Senioren Mode ALLES VOOR UW OPEL... Van Elswijk b.v. officieel Opel service-dealer Kerkdienst bij RTW-radio Jaar gratis fotograferen Jaarafsluiting j|/|eer ||<ht OD rijksweg Al 2 Z^5 kalkhoven Tm Inbraakpoging Autotelefoon Twee bromfietsers botsen tegen elkaar Dominee beroepen Zie elders in deze krant ons actuele huizenaanbod. Let op: C.N. Vreeken zet punt achter dokterspraktijk Dick Brunaschool 11 WADDINXVEEN/GOUDA - Op rijksweg A12 tussen het den Rijn wordt op dit moment een uitvoerige proef juni toen de ouderraad alle De pr-commissie reikte daar Waddinxveens burgemeester Fedde Jonkman (rechts op de foto), op de achtergrond in het midden gadegeslagen door enkele gemeenteraadsleden, bij de door de coöperatieve wind molenvereniging 'De Windvogel' geschonken computer met een multi-mediaprogramma niets van De Waddinxveense N. Lafeber-Koopmcn mag van fotograaf OPLAGE 13.925 EXEMPLAREN Hoofdredacteur: B.J. Woudenberg, Telefoon 0182- 61 55 94. Kantoor kanaalstraat 10, 2741 HH Waddinxveen, Postbus 372, 2740 AJ, Telefoon 0182- 63 03 32, Telefax 0182- 63 26 33. Openingstijden: Maandag t/m vrijdag van 8.30 - 17.00 uur. te van de gangbare verlich ting opleveren van minstens 20%. Met alle milieuwinst die daarbij hoort. DYNO dient ook de verkeers veiligheid. De berekeningen gaan uit van een beperking van het aantal dodelijke ver keersslachtoffers met 10%. terprogramma zorgt voor de aansturing. WADDINXVEEN - Bij een auto-inbraak aan de Jan Dor- rekenskade-Oost is door mid del van het inslaan van een autoruit een autotelefoon ge stolen. WADDINXVEEN - Deze en volgende week verblijven op het asielzoekerscentrum aan HUIS-AAN-HUIS In Waddinxveen, Zevenhuizen en Moerkapelle 52e JAARGANG NUMMER 2550 WOENSDAG 9 JULI 1997 Wij gaan met vakantie van maandag 21 juli t/m 8 augustus. OPENINGSTIJDEN: iedere donderdag en vrijdag van 10.00 uur tot 18.00 uur iedere zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. rolstoelvriendelijke winkel Sjaak Noteboom in de Passage een jam lang gratis fotogra feren omdat ze er laatst een fotocamera kocht. ^■isscr fi ax-. Deze uitnodiging werd met veel enthousiasme begroet en er wordt zeker gehoor aan ge geven. De eerste plannen voor dit tegenbezoek liggen dan ook al klaar. MAKELAARSKANTOOR? jra Waddinxveen: Kanaalstraat 12, tel. (0182) 61 20 28 INBRAAKBEVEILIGING een zaak van vertrouwen WADDINXVEEN - In de nacht van zondag op maandag hebben onbe kenden getracht in te breken in een woning aan de Beethovenlaan. Het bleef bij een poging door dat het slot wat men wil de forceren sterker was. nuelkerk (Prinses Beatrix- laan) met als voorganger KJ. Plaisier uit Krimpen aan den IJssel. De kerk dienst begint om half tien. Na de dienst volgt een mu zikaal vakantieprogramma, waarin aandacht wordt be steed aan enkele muzikale hoogtepunten uit de kerk muziek. De formule van de SIW is dat de jongeren zelf de reis beta len en voor hun werkzaamhe den in het land van de werk vakantie geen geld krijgen. Via de SIW gaan ook veel Ne derlandse jongeren naar be stemmingen in het buiten land waar men bijvoorbeeld meehelpt met het bouwen van scholen, het onderhou den van bossen en andere projecten. WADDINXVEEN - In het kader van de vriendschaps band Waddinxveen-Pelhrimov heeft de Tsjechische volksdansgroep ‘Podskalak4 verleden week een vier daags bezoek aan Waddinxveen gebracht. Dankzij het intelligente scha- 1_ 11 1 J 1i van DYNO het vier tot zes op, op dinsdag traden de kin- jaar vol. DYNO ontlast dus ook het budget voor beheer en onderhoud. En dat alles voor een investe ring die nauwelijks hoger ligt dan die voor het ’oude’ sys teem: 225.000 gulden per ki lometer tegen 175.000 gulden per kilometer. Alleen al dankzij de energiebesparing verdient het systeem de meerprijs binnen de korste keren terug. De ontwikkeling van DYNO aan een tot donderdag 24 juli durende landelijke actie, die honderden kopers van een nieuw fototoestel beloont met een bijzondere prijs. Tel. (0172) 58 96 97 Dorpsstraat 257 Hazerswoude-Dorp Zo kent het Gouwedorp een subsidieregeling in de vorm van een tegemoetkoming in de kosten van aanschaf van een zonnecollector voor de be reiding van warmtapwater. ’De Windvogel’ is een coöpe ratieve windmolenvereniging die zich inzet voor het opwek ken en het gebruik van mi lieuvriendelijk energie (duur zame energie). De vereniging, die bijna 500 leden telt, bracht kortgeleden de ’Haag se Windmolenvereniging’ on der haar vleugels. Zaterdagavond werd het vier daagse bezoek afgesloten met een daverend slotfeest in ‘Het Zuidhonk* (Zuidplaslaan). Er was door een twintigtal le den van ‘Veselka* een heerlijk warm en koud buffet klaarge maakt met een aantal ty- pisch-Hollandse gerechten zoals nieuwe haring en olie bollen. Daarna gingen bij de enthou siaste klanken van de Tsje- Ondanks het zeer wisselvalli ge weer is hun verblijf in het Gouwedorp een daverend succes geworden. Alle geplan de optredens in de open lucht konden tussen de regenbuien door doorgang vinden. Ook de Waddinxveense volksdansvereniging ‘Vesel ka*, die optrad als gastvrouw, kon haar door Adri Crama in gestudeerde choreografie driemaal laten zien. voor een bedankavond. Hoe wel het een regenachtige de Zuidelijke Rondweg in Waddinxveen 12 internatio nale jongeren die via de Stichting Internationale Vrij willigers (SIW) een zomer- programma voor de bewoners verzorgen. De jongeren zijn afkomstig uit Frankrijk, Ca nada, Litouwen, Zwitserland, de Verenigde Staten, Spanje en Denemarken. Het is voor hen een leer-werk-vakantie. Het programma wat de jonge ren voor de bewoners van het centrum gaan uitvoeren be vat de volgende onderdelen: een sportdag met volleybal toernooi, een spelletjesdag voor de kinderen, een vrou wenavond, een speciale mid dag voor de oudere bewoners, een pannekoekenfeest met schminken en maskers ma ken, het opschilderen van banken, een tandenpoetsmid- dag voor de kleintjes tot 12 jaar, een barbecue met ook al le regulier vrijwilligers die op het centrum werkzaam zijn en vele andere activiteiten. Door de bewoners van het centrum is enthousiast gere ageerd op deze tijdelijke gas ten. De jongeren slapen in een voorlichtingslokaal dat tijdelijk tot slaapzaal is om gebouwd en delen verder de voorzieningen met de bewo ners. WADDINXVEEN - Zondag morgen 13 juli van negen tot twaalf uur wordt de we kelijkse kerkuitzending bij de lokale RTW-radio ver- zorgd door de hervormde j Immanuëlkerkgemeente. Om negen uur begint de uitzending met het kinder- programma, gevolgd door I de kerkdienst uit de Imma- O Vorig jaar vierde de huis arts temidden van zijn ge zin, familie, collega’s, vrienden, bekenden en pa tiënten zijn zilveren jubi leum. Dokter Vreeken wordt per zaterdag 4 oktober opge volgd door de huisarts C. Vroom, die nu al in zijn praktijk werkzaam is en onder andere elders in Ne derland en in Thailand heeft gewerkt. De afscheidsreceptie van dokter C.N. Vreeken is vrijdag 19 september in de hal van de Ontmoetings- kerk (Groensvoorde). En ja hoor, het weer bleek de Dick Brunaschool gunstig ge zind, want de hele dag kon het programma in een zonne tje afgewikkeld worden. Op de Sperwerhoek was een piratenspel voor 1 en groep 2, 3 en 4 hielden een speurtocht door het dorp en groep 5, 6 en 7 hadden een Franse ochtend op de jeu de boulebaan. De groepen van de Zuidplas- hof hadden een speur- en spelletjestocht door de wijk Zuidplas en de kinderen van de Essengaarde hadden hun bij Sjaak Noteboom tenten opgeslagen op het grasveld voor de school en hadden hun spelletjes daar. WADDINXVEEN - De ker kenraad van de hervormde Immanuëlkerkgemeente te Waddinxveen heeft een beroep uitgebracht op ds. C. de Jong te Hoek van Holland. Sinds januari van dit jaar bestaat er een predikants- vacature bij het Waddinx veense kerkgenootschap door het vertrek van ds. A.A. van Houwelingen naar Noordwijk aan Zee. WADDINXVEEN - Waddinx veen is als eerste gemeente bestuur lid geworden van de coöperatieve windmolenver eniging ’De Windvogel’. Vori ge week donderdagavond 3 juli, vlak voor het begin van de tweedaagse gemeente raadsvergadering, werd aan dit lidmaatschap een officieel tintje geschonken. Het gemeentelijk lidmaat schap beloonde ’De Windvo gel’ met een computer en een druk natriumlampen (250 Dinsdag 24 juni vertrok Watt is gebruikelijk) worden groep 8 naar Leusden voor het Amersfoort, liepen daar een stadswandeling, gingen naar het zwembad (toen regende het net) en hadden uiteraard taat uitlegt in het blad ’De In genieur’, belangrijke voorde len boven het huidige starre systeem. Dat kan alleen maar aan en uit. Mevrouw Lafeber-Koopman nam dezer dagen haar prijs op feestelijke wijze in de win kel van Sjaak Noteboom, waar in een uitgebreid assor timent de nieuwste camera- modellen in vele prijsklassen te bewonderen zijn, in ont vangst. chische viermansformatie ‘Antonka* nog eenmaal de beentjes van de vloer. Bij het laatste dankwoord van ‘Pods kalak' werd “Veselka* uitge nodigd om volgend jaar, wan neer de stad Kamenice bij Pelhrimov haar 750-jarig be staan viert, dit feest op te lui steren met hun aanwezig heid. De input over de weers- en verkeersomstandigheden voor de automatische schake ling wordt geleverd door de GMS-stations (gladheidmeld- systeem) langs de weg. Met het oog op de nieuwe functie zijn de stations uitgebreid met onder andere een zicht- sensor en een regenmeter. Zonodig kan de wegbeheerder de schakeling vanuit de ver- keerscentrale ook handmatig aanpassen. Het schakelen gaat zo geleidelijk dat de weggebruiker er niets van merkt. WADDINXVEEN - Mevrouw N. Lafeber-Koopman mag van Foto Sjaak Noteboom in het winkelcentrum ’de Passa ge’ een jaar lang gratis foto graferen, overigens tot een maximum van 200 foto’s in clusief films, ontwikkelen en afdrukken. De Waddinxveense had pas een nieu we fotocamera gekocht. Zij bleek achteraf in de prijzen te vallen omdat de Waddinx veense fotozaak deelneemt multi-mediaprogramma over duurzame energie. De com puter krijgt een plaats in de publiekshal van het gemeen tehuis. De coöperatieve wind molenvereniging doet in Waddinxveen mee aan de ’Lo kale Agenda 21’ om te komen tot een plaatselijke duurzame samenleving. Eén van de onderwerpen in dit kader is ’energie’. Het be lang van zuinig en duurzaam energieverbruik wordt ook door de gemeente Waddinx veen onderkend. Dolfing Senioren Mode Overtocht 23 2411 BS Bodegraven Telefoon (0172) 65 08 71 het optreden van hun kinde ren. Vrijdag 27 juni was het de beurt aan de kinderen van de groepen 1 en 2 aan de Sper werhoek. Zij verzorgden daar de maand (en meteen jaar) afsluiting, ’s Avonds stond meegaan, waardoor de perio- groep 3 en 4 met de Letter- J--’-- - boerderij op het podium. WADDINXVEEN - Vorige week dinsdagmiddag vond op de Tweede Bloksweg een aan rijding plaats tussen twee bromfietsers. Een 18-jarige Waddinxveen se bromfietser sloeg vanaf de Tweede Bloksweg linksaf de Dreef op. Daarbij verleende hij geen voorrang aan de hem tegemoet komende 33-jarige Waddinxveense bromfietser. De laatste kwam ten val en brak zijn sleutelbeen. Van de gewonde is in het ziekenhuis een bloedproef genomen om dat een blaastest uitwees dat hij vermoedelijk te veel had gedronken. komt niet uit de lucht vallen, legt Engbert Folies uit. Het initiatief komt voort uit de in ternationale studiereis die vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat en het be drijfsleven half jaren tachtig maakten om zich een beeld te vormen van de verschillen die er zijn in de aanpak van de openbare verlichting. Engbert Folies: ‘De reis maakte duidelijk dat er grote accentverschillen bestaan. In het ene land is de burgervei- ligheid het belangrijkste cri terium, in het andere laat men zich leiden door de kos ten en baten en weer elders, zoals bijvoorbeeld in België en Singapore, worden ’ge woon’ alle snelwegen ver licht*. Naar aanleiding van de be vindingen besloten de partij en tot een grondig onderzoek, rekening houdend met de doelstelling van het Struc tuurschema Verkeer en Ver voer en het Nationaal Milieu beleidsplan. Verkeersveilig heid en benutting zijn op grond daarvan de belangrijk ste criteria geweest bij de ontwikkeling van DYNO. Het nieuwe verlichtingssys- teem is opgebouwd uit be staande en nieuwe compo nenten. De 15 meter lange lichtmas ten en de armaturen zijn als vanouds. Het nieuwtje zit in de armaturen. Daarin huizen krachtige 400 Watt hogedruk natriumlam pen met een twee keer zo hoog lichtniveau als de ge bruikelijke 250 Watt lampen. Voor de kenners: het lichtni veau bedraagt maximaal 2 candela per vierkante meter wegdek (cd/m2). De belangrijkste technische primeurs zijn echter het schakelregime en het varia bele lichtniveau van de lam pen. Het lichtniveau kan op drie standen worden inge steld, respectievelijk op 20, over energie. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - In de af gelopen weken stonden de drie vestigingen van de open bare Dick Brunaschool bol van de slotactiviteiten. Het begon al op woensdag 18 Gouwe-aquaduct in Waddinxveen en Nieuwerbrug aan hulpouders uitgenodigd had door de rijksoverheid genomen met dynamische open- bare verlichting. DYNO in vaktermen. Bij grote ver keersdrukte en slecht zicht (mist) is er meer licht dan week was, konden de ouders op rustige momenten tijdens de nacht, gezellig op het plein bij de Es sengaarde onder het genot Anders dan de bekende syste- van een hapje en een drankje het jaar bespreken. WADDINXVEEN - De Waddinxveense huisarts C.N. Vreeken van de Wei- dezoom stopt met zijn praktijk, zo heeft hij in een brief aan zijn patiën ten laten weten. Hij is 26 jaar in het Gouwedorp werkzaam geweest en gaat elders wonen. 100 en 200% (uitgedrukt in relatie tot de lichtsterkte van de huidige 250 Watt lampen). Dat is nog niet eerder ver toond bij openbare verlich ting. Rijkswaterstaat heeft in sa menwerking met TNO Tech nische Menskunde een voor lopig schakelregime ontwik keld om de weggebruiker onder weers- en verkeersom standigheden de optimale verlichting te bieden. 100% is daarbij de ’normaalstand’. Engbert Folies schetst de cri teria van het regime: ‘Bij een hoge verkeersintensiteit van meer dan duizend voertuigen per uur per rijstrook en nor male lichtomstandigheden blijft alles bij het oude. De verschillen manifesteren zich als het rustig op de weg is, bij duisternis en onder bijzonde re omstandigheden*. ‘Zo schakelt de verlichting in dien het natuurlijk licht on der een bepaald niveau komt (401x) en er minder dan zes honderd voertuigen per uur per rijstrook passeren, auto matisch over op wat ik noem de ’natuurstand’ ofwel 20% van het beschikbare vermo gen. Het hoge lichtniveau van 200% wordt ingeschakeld bij mist (zicht kleiner dan 140 meter), bij calamiteiten en bij combinaties van bijzondere verkeers- en weersomstan digheden*. De Tsjechische volksdansgroep 'Podskalak' (foto) heeft de Waddinxveense volksdansver eniging 'Veselka' uitgenodigd voor een tegenbezoek in 1998. De benodigde gegevens over verkeersintensiteit, volgtijd en verkeerssoort, tempera tuur, wind, zicht, neerslag en wat dies meer zij worden af getapt van de detectielussen van het bestaande signale- Duinrell. Iedereen ringssysteem en het glad- in de regen vertrokken de ne gen bussen, maar vlak bij Den Haag werd het droog en het heeft de hele dag nauwe- lijk geregend. Dat betekende voor de kinderen genieten. men, die alleen maar aan en uit kunnen, kent DYNO drie schakelstanden: 20%, 100% (staat gelijk aan de gangbare de ’Nijn van het Jaar’ uit aan verlichting) en 200%. Een Janny Kruyf, die de sportac- speciaal ontwikkeld compu- tiviteiten op een uitstekende -- manier voor de school had ge regeld. Op die manier wilde men alle ouders bedanken voor hun inzet in het afgelo pen schooljaar. Maandag 23 juni stond de schoolreis op het programma. Groep 1 tot en met 4 ging naar Drievliet en 5 tot en met 7 naar F keek somber naar de lucht en heidsmeldsysteem. Met dit doel zijn enkele appli caties toegevoegd. De belang rijkste noviteiten van DYNO zijn het schakelregime en de sturingstechniek, waarmee de toegepaste 400 Watt hoge druk natriumlampen gedimd. kamp. Zij bezochten Op papier biedt DYNO, naar projectleider Engbert Folies van de Adviesdienst Verkeer en Vervoer van Rijkswaters- veel plezier in hun tenten kamp. Vorige week dinsdag- en woensdagochtend hielden de groepen aan de Zuidplashof Het dynamische systeem kan een afscheidsavond voor hun volgens de berekeningen een ouders. Alle kinderen uit energiebesparing ten opzich- groep 1 tot en met 7 stonden op het toneel met muziek, to neel en dans. Uit de reacties uit de zaal te merken viel het geheel bij de toeschouwers prima in de smaak. Donderdag 26 juni voerden de kinderen van groep 1 en 2 aan de Essengaarde een mu sical op voor hun ouders. Ook En last but not least zou het daar genoten de ouders van systeem helpen om de benut- i.-x x_._j-iting van de wegcapaciteit te verbeteren. Met maar liefst 2%. De winst wordt niet alleen bereikt door de kwaliteit van de verlichting, maar tevens doordat de lampen langer dieke vervanging minder vaak hoeft plaats te vinden. Op dit moment gebeurt dat De laatste week was de beurt elke twee a driejaar. weer aan groep 8. Op maan- Dankzij het intelligente scha- dag voerden de kinderen van kelregime houden de lampen de Zuidplashof hun musical deren van Sperwerhoek en Essengaarde voor het voet licht. De laatste groep werd geassisteerd door groep 6. Op donderdag de laatste schooldag. De activiteiten commissies hadden voor elke vestiging een programma in elkaar gezet en zij keken ang stig naar de weerberichten, want vrijwel alles zou buiten gebeuren. Weekblad voor addinxveen Deze en volgende week 25% extra korting op de zomercollectie. Spoorstraat 17-29 2801 BA Gouda Tel. (0182) 51 80 55 - Fax (0182) 52 29 26 (Foto: Sjaak Noteboom). Zaterdag 9 augustus staan we weer voor u klaar. Behang- en schildersbedrijf Dorpstraat 80 - 2742 AK Waddinxveen - Tel 0182-617596 Rijnland i ■VJexpert nJ V I Gouwestraat 21 Boskoop 0172-212506

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 1