induiken voor vrachtwagen Middeleeuwen thema van braderie Boskoop Uitwijken voor een slang en de berm H Man overleden na aanrijding met wielrenner Bij Boevetra aantal speciale rijtrainingen Cd's en cd-rom bibliotheek zijn in trek c A x o L 1 1 Door Tanja Woudenberg kerstavond 5TOLE/V Hl (OUR vierendelen maar Niet dat er nu direct brand stapels komen, heksen wor den vervolgd, een pestepide mie uitbreekt of dat er een demonstratie plaatstvindt. Nee, maar de organiserende middenstanders hebben wel veel andere activiteiten aan getrokken die in het teken staan van de Middeleeuwen. Oude ambachten en spelen komen er zeker. Middeleeuw se ’figuren’ zwerven over het parcours, straten krijgen een Middeleeuws tintje en er is Middeleeuwse muziek te ho ren. Het kan zelfs nog zo zijn dat Ridder Lancelot dan Bo skoop op zijn Kruistocht aan gaat doen. De deelnemers hebben weer massaal ingeschreven. Selec tie vindt plaats. Dit laatste om een zo verschillend moge lijk aanbod te krijgen. Veel deelnemers van buiten Boskoop komen al jaren en hebben een eigen klanten- en kennissenkring opgebouwd. Traditioneel doen de Bo- BENTHUIZEN - Een 73-ja- rige inwoner van Benthuizen is maandag dood in zijn wo ning aangetroffen. Hij werd gevonden door bu ren. De man is volgens de politie overleden aan inwendig let sel, opgelopen door een bot sing met een wielrenner, een dag eerder. De bejaarde man kwam door de botsing ten val en liep ver wonding op aan zijn gezicht. Hij werd door de wielrenner, een 55-jarige man uit Zoeter- woude, thuisgebracht. Aanvankelijk weigerde het slachtoffer medische behan deling, maar volgens de poli tie heeft hij later toch een arts geraadpleegd. Die con stateerde overigens geen ern stig letsel. In zeven maanden tijd heb ben de Waddinxveners Henk (38) en Caroline Heuvelman (30) van de Zuidkade ruim 6.700 kilometer op de fiets af gelegd door India, Indonesië, Maleisië en Vietnam. Het verslag van een indrukwek kende, maar soms ook barre tocht. Echt veel hadden de Wad dinxveners van tevoren niet getraind. ’Het viel dan ook best tegen in het begin’, ver telt Henk. ’Hoewel we haast te goed voorbereid waren zijn er altijd dingen waar je geen rekening mee houdt. Dat het in die landen koud kan zijn ’s nachts dat wisten we, maar ze reis per bus voortzetten. Ik voelde me echt weer een toe rist. Op de fiets zie je zoveel meer. We kwamen op plaat sen waar je met de bus niet komt. Dan krijg je toch weer de bekende excursies en dat had ik op een gegeven mo ment wel gehad. Vanaf dat moment wilde ik ook best graag naar huis.’ Henk had nog wel even wil len blijven. ’Al waren we nog een halfjaar langer gebleven, voor mij had het niets uitge maakt. Het is zo vreemd om weer thuis op de bank te zit ten. Ik heb ook echt moeite met het vinden van mijn oude ritme. Aan het eind van de middag ben ik doodmoe en wannéér het tijd is om naar bed te gaan ben ik klaarwak ker. Maar ik heb ook geen rust in m’n kont. Mijn hoofd stroomt alweer over van nieuwe reisplannen. Waar heen en wanneer dat is nog de vraag, maar dat we weer gaan staat vast.’ BOSKOOP - Vrijdag 19 en zaterdag 20 september gaan in de Dorpskern van Boskoop oude tijden herleven tij dens de 19e najaarsbraderie. Als thema is voor dit jaar zijn de Middeleeuwen gekozen. z (P 'X skoopse middenstandbedrij- ven volop mee en Boskoopse verenigingen laten zich ook niet onbetuigd. Het Kerkplein gaat een hore- caplein worden. Veel eten en drinken en muziek. De orga nisatie onderhandelt op dit moment met een zeer specta culaire attractie die nog niet in Boskoop of omgeving te zien is geweest. Niet hele maal Middeleeuws, toch een klein beetje. Het ligt in de bedoeling Bo skoop twee gezellige dagen te geven, voor deelnemers, orga nisatie en publiek. De oude Dorpskern leent zich hier uit stekend voor. De armoede en het werk van het Liliane-fonds hebben Henk en Caroline wel doen relativeren. ’Als je ziet dat hier met weinig geld zoveel gedaan kan worden, dan geef je vanzelf wel. Een bezoek aan verschillende projecten van het Liliane-fonds heeft onze vakantie echt een extra dimensie gegeven’, zegt Henk. ’We hebben echt be wondering voor die mensen, die zich zo onvoorwaardelijk voor gehandicapte kinderen inzetten.’ Caroline: ’En dan komen wij daar aan met dure fietsen. We zagen er voor hun über haupt uit als marsmannetjes met die helmen op ons hoofd. Iedereen vond die fietsen hartstikke interessant.’ ’Zodra we ergens stopten’, vervolgt Henk, ’hadden we vrijwel direct een zwerm mensen om ons heen. Alle maal nieuwsgierig naar wat we bij ons hadden. Maar nog nooit is het voorgekomen dat ze in de fietstassen zaten of dat iemand probeerde iets te stelen.’ Toch moesten Henk en Caro line de laatste maand in Viet nam zonder fietsen doorbren gen. Meerdere sloten hadden de dieven’niet belet om ze als nog mee te nemen. ’Ja, dat is echt een ramp. Je enige vervoermiddel is plot seling verdwenen. We zijn di rect naar de politie gegaan om aangifte te doen, maar Vietnam is zo’n corrupt land dat je van de politie ook niet al te veel moet verwachten’, legt Henk uit. WADDINXVEEN - Een weg banen door het krioelende verkeer, af en toe uitwijken voor een slang of de berm induiken voor een vrachtwagen, die zonder licht rijdt, omdat men zo benzine denkt te besparen. Fietsen in Azië is wel wat anders dan het fietsvriendelijke Neder land. G 2 E je sjouwt je rot aan die reser ve fietsonderdelen. Het was achteraf gezien ook niet no dig. We hebben wel gemerkt dat de plaatselijke bevolking heel creatief en handig is. Onderdelen die ze zelf niet hebben, kunnen ze met ge mak namaken.’ ’Door een lelijke val zat heel mijn fiets in elkaar en daar stonden we dan aan de kant van de weg.’ Maar volgens Caroline duurt dat nooit lang. ’De mensen zijn zo ont zettend behulpzaam; daar hebben wij echt wat van kun nen leren. In no-time kwa men er twee jongens voorbij die aanboden om de fiets van Henk te repareren.’ Henk: ’Ja, en wat doe je dan. Je fiets afgeven met de ach terliggende gedachte dat je die misschien wel nooit meer terug ziet, of blijven staan, maar daar kom je ook niet verder mee. Ik heb mijn fiets dus op hoop van zegen afge geven. Hoe ze het gedaan hebben weet ik niet, maar een paar uur later kreeg ik ’m als nieuw terug.’ De Waddinxveners waren erg te spreken over de gastvrij heid en vooral ook de vriende lijkheid van de mensen in Azië. ’Waar je ook staat en wat er ook mis is, er is altijd wel iemand die komt helpen’, zegt Caroline. ’We konden op geen hotel meer vinden. Uit eindelijk zijn we bij de familie van een docent belandt, die ons graag een slaapplaats aanbood.’ ’We hebben meteen allerlei rituelen meegemaakt’, aldus Henk. ’Caroline werd ver kleed als een Indiase vrouw met beschilderde voeten en natuurlijk een bindi (een stip) op het voorhoofd.’ ’Ik kreeg een sarie omgedrap- peerd en sieraden. Indiase vrouwen passen hun kledij aan, wanneer ze trouwen. Zo kan iedere man zien van wel ke vrouw ze af moeten blijven en van welke niet.’ Langs de route kwamen de Heuvelmans ook minder leu ke dingen tegen. ’Een cul tuurschok hebben we niet echt gehad, maar je schrikt natuurlijk wel van al die ar moede’, legt Caroline uit. ’We hadden ook echt de neiging om die zwerfkinderen te hel pen, maar dat gaat nou een maal niet.’ Henk: ’Af en toe namen we wat kinderen mee uit eten en als we zelf hadden gegeten riepen we de kinderen er al tijd bij voor hetgeen nog over was.’ ’Die kinderen zijn echt onge lofelijk’, gaat Caroline verder. ’Ze hebben honger, allemaal, maar als er een iets te eten heeft weten te bemachtigen dan wordt er altijd gedeeld. Dat vonden we echt bewonde- renswaardig.’ Allen die nog willen deelne men of anderszins iets aan de Middeleeuwse braderie in Boskoop willen toevoegen kunnen schriftelijk contact opnemen met het secretari aat van de Braderievereni- ging Boskoop, Burgemeester Colijnstraat 31, 2771 GE Bo skoop. WADDINXVEEN - In Wad- dinxveen worden er door Boe vetra Verkeerstrainingen (Willem de Zwijgerlaan) spe ciale rijtrainingen op maat gegeven aan mensen met leermoeilijkheden, een lichte verstandelijke handicap, con centratie- en geheugenstoor nissen, angsten en gebrek aan zelfvertrouwen. In de praktijk blijkt het steeds vaker voor te komen dat mensen binnen de ’nor male’ rijopleiding vastlopen. Instructeurs zijn vaak onvol doende opgeleid om specifie ke leer- en angstproblemen te onderkennen en te begelei den. Bovendien is er binnen het leerproces weinig tijd voor individuele aandacht. Ook gesprekken over bijvoor beeld rij- en examenangsten horen hierbij. Boevetra Ver keerstrainingen richt zich met name op deze doelgroep. Zo wordt er alleen individueel theorieles gegeven bij de cur sist thuis of op het trainings centrum. Ook kunnen er mensen te recht die reeds jaren hun rij bewijs hebben, maar om be paalde redenen niet meer durven rijden. Een veelgehoorde opmerking van vrouwen is: ’Nu mijn partner in het ziekenhuis ligt moet ik hem met de auto be zoeken. Via de snelweg durf ik dat niet. Kan u mij hierbij helpen? Dan volgt een aantal trainingen en in de meeste gevallen is dit met een aantal uren begeleiding snel verhol- pen.Voor bedrijven bestaan er rijstijltrainingen die er voor moeten zorgen dat me dewerkers veiliger de weg op kunnen en de bedrijfsauto’s schadevrij terugkomen. in India was het wel heel erg. We hadden in onze hotelka mer nog van die dunne de kens ook, dus we lagen echt te blauwbekken, ’s Ochtends was het niet veel beter. Voor elf uur konden we niets be ginnen, want dan zaten we echt met blauwe nagels op de fiets.’ Het Waddinxveense stel be gon zeven maanden geleden aan de gesponsorde fietstocht voor het Liliane-fonds in het Indiase Delhi. ’We hebben be wust een goed doel uitgezocht voor de zelfstimulatie’, zegt Henk. Het Liliane-fonds helpt kinderen met een han dicap in ontwikkelingslanden WADDINXVEEN - De cd’s en cd-rom’s van de Openbare Bibliotheek Waddinxveen (Van Mecklenburg Schwerin- laan) blijken zeer in trek te zijn. Op het lijstje met de nieuwste titels staan Co rel Print House, Cursus Internet, Discworld II, Evidence, Elseviers fi nanciële planner, Medi sche encyclopedie, Police Quest SWAT, Putt Putt en Peps, Windows 95 lexicon. Sinds mei van dit jaar moeten bibliotheken leenrecht betalen over het uitlenen van cd’s. De Stichting Leenrecht bere kent ƒ0,50 per uitlening van een ’gewone’ cd en ƒ2,- per top-100 cd. Gezien de financiële pro blemen van de biblio theek ziet het bestuur zich genoodzaakt deze heffingen aan de leners door te berekenen. De cd-tarieven zijn sinds deze maand als volgt: ƒ3,- per week voor één gewo ne cd en ƒ4,50 voor een top-100 cd. In de Openbare Biblio theek, waar het Histo risch Genootschap een expositie over de Kerk- weg hield en de heer Ver hoef zijn verzameling mi- niatuur-brandweerauto’s toonde, is nu een foto-ex- positie van Martijn van Leeuwen te zien. De bilbiotheek heeft en nieuw telefoonnummer (0182-640572) en er kan nu ook aan zowel de uit leenbalie als bij de inlich tingenbalie met de chip- pas worden betaald. en besteedt het geld lokaal. ’Dat leek ons een nuttig doel.’ Met goed uitgeruste fietsen en zo’n twintig kilo per per soon aan bagage begonnen ze aan de tocht. ’Over die baga ge moet ik de volgende keer nog maar eens goed naden ken’, vertelt Caroline. ’Al die reserve-onderdelen voor de fiets kunnen natuur lijk heel nuttig zijn, maar in het algemeen heb je er eerder last van dan gemak. Je moet het ook allemaal meezeulen en als je dan een heuvel van 28 kilometer met de fiets moet beklimmen dan maken een paar kilo minder veel uit.’ ’En dat was niet het enige’, vult Henk aan. ’Als we ergens gingen overnachten namen we de fietsen meestal mee naar onze hotelkamer, uit preventie voor diefstal. Daar gingen we dan drie trappen op met die fietsen en nog eens twintig kilo bagage.’ ’Het is net wat Caroline zegt ’We hebben nog wel gepro beerd om daar fietsen te ko pen, maar die zijn er niet be paald op gebouwd om lange afstanden mee te fietsen. Ze hebben niet eens versnellin gen.’ De bus als alternatief gaf Caroline geen genoegdoe ning. ’Opeens moesten we on- - f J'y 'THAMKS IK) ATJVAhJcE, HEnvc CAKOUKJE HEUVELMAN. de t 3 PAGINA 15 WOENSDAG 16 JULI 1997 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN ome het liliane-fonds, dat gehandicapte kinderen helpt in ontwikkelingslanden.' iw» USD a pee <jay jSOSS pe# US0200 per month PteaM» r.»t 8154684 as* tcc IKWld Tfra l»n My mt>M« phone Daag! 1 i>i ■V* ,r! j UA* r'fZ. L IT 'Toen we op kerstavond geen slaapplaats konden vinden konden we w lie van een docent terecht, die we onderweg waren tegengekomen', vertelt Caroline. 'Met 'De laatste maand in Viet nam zijn onze fietsen gesto len, ondanks de vele sloten waarmee we ze hadden vastgeketend. We zijn direct naar de politie gegaan om aangifte te doen, maar Viet nam is zo'n corrupt land dat je van de politie ook niet al te veel moet verwachten. We kwamen een man tegen die misschien wel wist waar onze fietsen waren. Hij nam ons mee naar een plek waar vaker gestolen fietsen te koop worden aangeboden, maar tevergeefs. Onze reis- maatjes zaten er niet tus sen. We zijn nog in de plaat selijke fietsenwinkels gaan kijken, maar de fietsen die je daar kunt kopen zijn ab soluut niet geschikt voor lange afstanden. Er zitten niet eens versnellingen op. Ga daar dan maar eens een heuvel van 28 kilometer mee beklimmen. We hebben onze tocht helaas per bus moeten vervolgen.' 'Dit was bij een van de projecten van 'Deze twee meisjes kwamen we tegen in Vietnam. Een van de twee meisjes droeg een slip per waarvan de hak was afgebroken, ze kon bijna niet meer lopen. We nebben haar toen meegenomen naar de markt om nieuwe schoenen te kopen. Het grappige was dat we die zelfde meisjes later op de dag weer tegenkwamen, maar dat ene meisje droeg haar nieu we schoenen niet meer. We hebben natuurlijk meteen gevraagd waar haar mooie schoenen waren. Waarop ze antwoordde dat ze die nog niet wilde dragen. Pas als het nieuwe jaar zou beginnen. Het nieuwe jaar in met nieuwe schoenen.' handen en voeten werd mij gevraagd of ik er als een getrouwde, Indiase vrouw uit wilde zien. Mijn voeten werden beschilderd, ik kreeg een bindi (een stip) opmijn voorhoofd en een kleurige sarie omgedrappeerd. Indiase vrouwen passen hun kledij aan, wanneer ze getrouwd zijn. Zo kunnen mannen in een oogopslag zien van welke vrouwen ze af moeten blijven en van welke niet.' V.. 'V you SEE THEM,TLE6SE CONTACT HISS Lof5 GUESTHOUSE TEL. 4 I.

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 15