Waddinxveen Burgemeester droomt van mooi centrum in autoluw Waddinxveen e C met rijp voor een coffeeshop WADDINXVEEN - In Waddinxveen zal vooralsnog geen coffeeshop worden toegestaan. Eerst zullen de resulta ten van regionaal onderzoek naar drugsgebruik en de effecten daarvan bekend moeten zijn, voordat er even tuele besluiten in die richting genomen kunnen wor den, zo heeft de Waddinxveense gemeenteraad op voor stel van het college van Burgemeester en Wethouders besloten. Maatregelen tegen beklimmingen Computerfreak geeft les in asielzoekerscentrum UW VOUE KUURENFIIM COMPUET 10X15CM KWAUTEITSPAPIER *12 opn. met ixm. andere «ties BUDGET print KLEURENFOTO'S jLVANAf IgtfJ klein ÖNTWU<K£L^ afgedrukt vanaf TrefPunt Waddinxveen is ontmoetings plaats VIDES AUDI' N. R.G.N. K.MT Z.NN.SCH..N j i J VROM van re- Wonen Winkelcentrum te te gedogen coffeeshops DE MEESTE KEUS EN Dl lAAGSJt PRUS BIJ I FOTI eventuele aanscherping het streekplan door de ter is net zoiets als een taal leren: na een paar weken kun je niet zomaar communice ren'. beleid komen in het kort op het volgende neer: - in de politieregio Hollands Midden wordt een regionaal beleid gevoerd met betrek king tot het gedogen van cof feeshops; - er wordt uitgegaan van een maximumaantal van 23 cof- men dat het verboden is een horecabedrijf te exploiteren zonder vergunning van de kent dat het regionaal beleid kan worden gebruikt voor fei telijk nulbeleid in Waddinx veen. Een ander voorbeeld is dat er tussen gemeenten, politie en ters komen'. ‘Gelukkig konden we er drie van Reusel overnemen, ter wijl we er ook nog een paar kregen van mensen die een ken wat de reëele behoefte aan coffeeshops per gemeente is. Op basis daarvan kunnen afspraken worden gemaakt over de spreiding van het port- en distributiebedrijven. ‘Van de 26 hectare die inge vuld mag worden, zijn al veel plekjes vergeven. Het is dan ook een fantastische locatie', zegt de burgemeester van Waddinxveen enthousiast. bij de regulering van de cof feeshops moet worden sa mengewerkt met de locale autoriteiten. Voordat Alfred Nkurunziza uit Rwanda in het Waddinx- veense AZC terecht kwam, woonde hij in het AZC in Reusel. Hij had electrotechniek en automatisering gestudeerd in zijn moederland en was blij dat hij in Reusel een mede werker kon helpen bij het ge ven van computerlessen. De Rwandees had er veel ple zier in, maar met het sluiten van het AZC in Reusel in no vember 1995 kwam er een ab rupt einde aan zijn baantje. ‘Ik werd overgeplaatst naar waddinxveen en hoopte dat ik hier met lesgeven door zou kunnen gaan. Het centrum was echter nog maar net open en er waren nog geen compu ters', vertelt Alfred Nkurun ziza. ‘Toen ik de medewerkers over de computerlessen vertelde, vonden ze het een goed idee om ook in Waddinxveen zoiets op te zetten. Alleen Met het winkelcentrum hangt een ander probleem sa men: het verkeer, een groot zorgenkind in Waddinxveen. ‘De verkeerscirculatie is nu al een probleem, maar als het centrum wordt uitgebreid zal Met of zonder bestelmogelijk- nog veel meer verkeer zich door die ene straat gaan wur- WADDINXVEEN - De grootste uitdaging voor de toe komst is om in Waddinxveen, binnen de grenzen van een ’Groene Hart-gemeente’, een aangenaam woon- en werkklimaat te creëren en in stand te houden. WADDINXVEEN - In het tijdelijk asielzoekerscentrum (AZC) aan de Zuidelijke Rondweg in Waddinxveen staat Alfred Nkurunziza bekend als een computerfre ak. Hij geeft er zelfs les aan geïnteresseerden. de politieregio Hollands Mid den ingestemd met de instel ling van een werkgroep, die op regionaal niveau voorstel len over bovenstaande zou doen. Deze werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van gemeenten, justitie en politie, ding zou moeten plaatsvin- een nota geschreven den, aangezien in deze ge meente het merendeel van het aantal coffeeshops aan wezig is, waarvan bovendien een aantal niet voldoet aan de criteria. Door de burgemeesters van de betrokken gemeenten is afgesproken dat de GGD Mid- den-Holland een onderzoek naar de behoefte en het ge bruik van softdrugs zal ver richten. Het onderzoek zal worden verricht onder jongeren (zo wel onder als boven de 18 echt iets ’kunnen’ met de computer. Maar dan zeg ik: leren werken met een compu- worden beperkt tot een vast te stellen maximum; - op grond van bijzondere lo cale omstandigheden en lo caal geïntegreerd drugsbeleid de gemeente, open dag bezochten. Zodoen de kon ik in Waddinxveen doorgaan met het lesgeven in WordPerfect, Dos en Dbase'. De interesse voor de lessen van Alfred Nkurunziza is zeer behoorlijk. Vreemd vindt hij dat niet. ‘Het is belangrijk om met computers te leren werken. Computers zijn overal, waar je ook komt. Je moet mee, ’open your mind for it’. En je hoeft niet te begrijpen hoe ze precies werken, als je maar leert hoe je ze kunt gebrui ken'. Zo’n dertig uur per week helpt hij de bewoners van Waddinxveen bij het gebruik van de computers. ‘Ik verdeel de geïnteresseerden in groe pen, zodat het kennisniveau per groep niet te sterk ver schilt'. ‘Wat het moeilijk maakt is dat iedereen een andere taal spreekt. Ik spreek wel Frans en Engels en een beetje Ne derlands, maar dan nog is het moeilijk om iedereen te berei ken'. Veel jonge bewoners spreken veel beter Nederlands dan ik en geen Frans en Engels. Met hen communiceer ik dan er wel locale behoefte aan softdrugs is. Elders moet wel worden voorzien in de behoef te, zonder dat er sprake is van overlast; - een coffesshop binnen een afstand van 150 meter van een school, jeugdhonk of psy- verboden. Het aantal coffeeshops in de Goudse regio wordt beperkt tot maximaal 23. De be stuursrechter accepteert dit maximumbeleid. Een exploi tatievergunning op grond van de APV voor een nieuwe cof feeshop kan derhalve worden geweigerd met een beroep op het regionaal beleid. Voorwaarde is wel dat het re gionaal beleid onderdeel uit maakt van een eigen gemeen telijk beleid dat vervolgens In de landelijke drugsnota bekend is gemaakt. Dit bete- wordt ruimte gelaten voor het maken van afspraken op locaal niveau over de invul ling van het gedoogbeleid voor softdrugs. Daarnaast is het Openbaar Ministerie van mening dat er justitie afspraken worden ge maakt waardoor goede en snelle controle en handha ving kan plaatsvinden. Voor de 23 toegestane coffees- Ter uitvoering hiervan heeft hops moet wel sprake zijn van een redelijke spreiding. Op dit moment zijn in de Goudse streek acht coffees hops aanwezig, waarvan een in Schoonhoven en zeven in Gouda. De gemeente Gouda is van oordeel dat een betere sprei- Veel zal afhangen van de dis cussie over de invulling van het Groene Hart. Fedde Jonkman vindt dat die dis cussie zich teveel toespitst op het aantal woningen en het aantal hectares voor bedrij venterreinen. ‘Als het Groene Hart louter een zaak is van minder ruim te voor wonen en bedrijven, kan dat betekenen dat de rest in de versukkeling raakt en daarmee zijn we op termijn nog verder van huis. In die discussie wil ik daarom het onderste uit de kan halen voor de ontwikkeling van de gemeente'. ‘Naast ontwikkelen moeten we ook op het gebied van be heer het nodige doen. Het wordt de grootste uitdaging van de toekomst om binnen Geen zon besproken Nu boeken is geld besparen! Rabobank Reizen eens recreatieverkeer bij komt op weg naar het Bent woud. Voor een echte aanpak van het probleem is een wes telijke rondweg nodig die het dorp afsluit voor doorgaand verkeer'. ‘Het is een miljoeneninveste ring, maar hij staat hoog op onze agenda. In elk gesprek met gedeputeerde staten staat voorlopig de westelijke rondweg op de eerste plaats1, belooft hij. Uitdaging waar bijvoorbeeld onderne mers en consumenten of ver enigingen en leden elkaar zullen ontmoeten. Daarvoor heeft TrefPunt Waddinxveen een aantal in teressante presentatievor men ontwikkeld. Variërend van eenvoudig tot uitgebreid. heid. Al dan niet met een betaal functie. Maar altijd tegen la ge kosten en een wereldwijd bereik; 7 dagen per week en 24 uur per dag. Verder biedt TrefPunt Wad dinxveen een agenda voor lo cale en regionale activiteiten en evenementen, een podium voor discussies en nieuws groepen en natuurlijk de mo gelijkheid om electronische post te verzenden en te ont vangen. Iedereen in Waddinxveen, of moesten we nog aan compu- waar ook ter wereld met een computer, een modem en een aansluiting op het Internet, kan terecht bij TrefPunt Waddinxveen. heid toch voor een goed woon- lijk komen er woning-be- en werkklimaat te zorgen, drijfscombinaties'. Fedde Het is steeds zoeken naar een Jonkman wil graag de bereik- goede balans', baarheid van het terrein met ----- het openbaar vervoer verbe teren. ‘Er moet een spoorwegstation bij Coenecoop komen1, vindt hij. Daarnaast is ook het par ticuliere bedrijventerrein wordt bij gesteld en dat kwali- Doelwijk langs rijksweg A12 (Utrecht-Den Haag) in ont wikkeling. Hier komen trans- Stokpaardjes heeft Waddinx veens burgemeester niet. Of het moet de betrokkenheid van de burger zijn. ‘Ik geloof in het zelforganise rend en zelfontwikkelend vermogen van de moderne sa menleving. Ik wil daarom een beroep op de burgers doen zelf de handen uit de mouwen te steken, mee te denken en ideeën aan te dragen. Ook meebetalen hoort daarbij'. ‘We moeten samen de kar trekken. Het nieuwe centrum moet ons centrum worden. Als de burgers er niet achter staan, komen wij nergens Ook voor de bedrijven staat er het nodige op stapel. De bedrijvenparken Coenecoop 1 en 2 zitten bijna vol. Daarom zijn er plannen voor een Coe necoop 3. ‘Het is nog niet zeker hoe dat de beperkingen van de over- me er graag voor inzetten een ingericht gaat worden. Moge- goede samenhang te creëren lijk komen er woning-be- tussen wonen, werken en drijfscombinaties'. Fedde leefbaarheid'. mond Fase. Hij had in een overmoedige bui met twee vrienden de hefbrug beklom men. In antwoord op een brief van Boskoops burgemeester drs. Jaap Spros aan het provinci aal bestuur heeft gedeputeer de Ted Jansen (WD) aange geven mee te willen zoeken naar wellicht betere veilig heidsvoorzieningen aan de hefbruggen, die baldadige klimpartijen meer moeten helpen voorkomen. De extra maatregelen zijn na drukkelijk gevraagd door Bo skoop en het politiedistrict Gouwe-IJssel en worden na tuurlijk niet gedwarsboomd door Waddinxveen, hoewel deze gemeente deze kar niet heeft willen trekken omdat ’we dan alles wel kunnen be veiligen’. De onrust die hier over bij de bevolking onstond werd niet overgenomen. maar met handen en voeten'. ‘Soms zijn mensen verbaasd dat ze na vier weken nog niet aanwezige coffeeshops kan het aantal binnen de gemeen- aantal coffeeshops over de be trokken gemeenten. Indien uit het onderzoek blijkt dat in Waddinxveen geen behoefte bestaan aan verkooppunten van softdrugs dan kan voor na samen spraak met de omliggende ge meenten, politie en jusitie, de nuloptie worden afgesproken. De gemeente hoeft namelijk niet te dienen als opvang voor behoeftigen elders. Indien er wel behoefte bestaan aan ver kooppunten van softdrugs dan kan op grond van bijzon dere locale omstandigheden en locaal geïntegreerd drugs beleid toch worden besloten geen coffeeshop te gedogen als elders in voldoende mate wordt voorzien in de behoef te, zonder dat daarbij sprake is van toename van overlast elders. Een dergelijk besluit zal wel zeer goed moeten worden ge motiveerd. Overigens kan een coffeeshop vanuit het openbare orde aspect uit komst bieden als er een aan zienlijke behoefte is. Dit kan immers betekenen dat er vanuit de illegaliteit zal wor den gehandeld, hetgeen di verse problemen op kan leve ren. ‘Er wordt gezorgd voor goede en er moeten echte centrumfunc ties komen, zoals bijvoor beeld een horecagelegenheid. Kortom: we streven naar een centrum waar het goed toe ven is‘. De gemeenteraad heeft in middels een samenwerkings overeenkomst met de project ontwikkelaars voor De Nieu we Passage goedgekeurd. De komende maanden wordt het bestemmingsplan verder uit gewerkt. Fedde Jonkman eer ste paal geslagen kan wor den. ‘Het is belangrijk dat dat niet de bestaande bebouwing lang meer duurt. Onzeker heid is heel erg voor onderne- uitgroeit tot een digitaal dorp mers. Maar ik heb er vertrou wen in dat de trein nu in be- het water en het verkeer moeten letten, maar ook op wat er op zijn brug aan het af spelen is. WADDINXVEEN - Het is niet uitgesloten dat er van de zijde van de provincie Zuid- Holland extra veiligheids voorzieningen worden aange bracht om het klimmen op de hefbrug over de Gouwe in Waddinxveen meer te verhin deren. Hoewel dat van ge meentewege niet zo noodza- met onze plannen. Draagvlak kelijk wordt gevonden, omdat ontwikkel je door samen te praten over de wensen. Ons huiswerk ligt op straat. Ik ben daarom ook niet van plan heeft een nota geschreven met aanbevelingen voor de gezamenlijke vormgeving van kaders voor softdrugsbe leid in de politieregio Hol lands Midden. De burgemeesters van de be trokken politiedistricten heb ben bekeken of een en ander in verschillende op elkaar kan worden opgepakt. Afge sproken is dat getracht zal worden zo’n gezamenlijk be leid vast te stellen. In november 1995 is tijdens de behandeling van de nieu- jaar). Voor jongeren onder de we Algemene Plaatselijke 18 jaar geldt dat aan hen Verordening (APV) in de geen softdrugs mogen worden Waddinxveense gemeente raad de politieke wens uitge sproken uit te gaan van geen coffeeshops. Gebleken is evenwel dat de hefbruggen over de Gouwe toch nog te gemakkelijk door ondernemende jongeren zijn aansluitende politiedistricten te beklimmen. Dat blijkt ook uit verhalen die de jongeren zelf vertellen. ’Als je de hefbrug hebt be klommen hoor je erbij’, zegt één van hen. ’Heb je ze alle drie beklommen - in Boskoop, Waddinxveen en Alphen aan den Rijn - dan is dat natuur- Waddinxveense gemeente- verkocht, lijk helemaal gaaf. raad de politieke wens uitge- Gelet op de gedoogrichtlijn De provincie Zuid-Holland sproken uit te gaan van geen hecht Waddinxveen het bekijkt nog om welke veilig- coffeeshops. meeste belang aan het onder- heidsmaatregelen het precies Dit is niet nader vastgelegd zoek onder de groep jongeren vanaf 18 jaar. De gegevens over de groep jongeren onder de 18 jaar kunnen echter wel informatie voor de toekomst opleveren en kunnen daar naast van belang zijn voor WADDINXVEEN - Om de commerciële en niet-commer- ciële mogelijkheden van In ternet verder te stimuleren is de Rabobank Waddinxveen met TrefPunt Waddinxveen gestart, een locale variant van een landelijk initiatief. Met TrefPunt Waddinxveen biedt de Rabobank aan de Kerkweg-Oost overheid, be drijven, verenigingen en stichtingen de mogelijkheid om zich op Internet te presen teren. Het is dan ook de bedoeling dat TrefPunt Waddinxveen In het najaar van 1995 is de kan worden besloten geen drugsnota ‘Het Nederlands coffeeshop te gedogen, terwijl drugsbeleid; continuïteit en verandering' van het kabinet- Kok verschenen. Er is sprake van landelijk gedoogbeleid ten aanzien van het bij zich hebben van een beperkte hoeveelheid soft drugs voor eigen gebruik. Er wordt derhalve geen prio- chiatrische inrichting is altijd riteit gegeven aan de opspo ring en bestrijding van soft- drugsgebruik. Dit is een lan delijk gegeven waar gemeenten in Midden-Hol- land niet omheen kunnen. Ten aanzien van coffeeshops is het Openbaar Ministerie (OM) van mening dat het to taal uitbannen van coffees hops niet haalbaar is. Het te rugdringen van het aantal coffeshops en daarmee ook het tegengaan van nieuwe coffeeshops echter wel. Als nieuwbakken Waddinx- vener is de bewoner van een koophuis aan de Jan Dorre- kenskade-Oost best trots op de nieuwbouwwijk Zuidplas ’90, die hij een voorbeeld van modern bouwen noemt. ‘Er is veel aandacht geschon ken aan de sociale veiligheid', zegt Fedde Jonkman. ‘De nieuw woonwijk is overzich telijk, er is geen hoog groen en genoeg sociale controle. Ook qua duurzaamheid heeft de wijk een voorbeeldfunctie'. Zuidplas ’90 - de opvolger van de woon wijk Zuidplas - na dert zijn voltooiing. Als de bedrifjsgebouwen van de au tobedrijven van Van Leeu wen BV (Piasweg), die er nu aan de rand van het gebied nog staan, verhuisd zijn naar het bedrijventerrein Doel wijk aan de Bredeweg, kunnen de laatste 80 tot 90 woningen worden gebouwd. Het is overigens nog niet dui delijk wat er verder aan nieuwbouw - na de eeuwwis seling - in Waddinxveen mo gelijk is. Als ’Groene Hart-ge meente’ kampt ook het Gou- ‘De plek is vorig jaar aange- wedorp met ruimte- en wezen: rondom het bestaande bouwbeperkingen. winkelcentrum. Het aantal VROM-minister Margreeth winkels wordt uitgebreid. Er de Boer wil met het oog op het komt een woonzorgcomplex milieu het provinciale streek- bij Souburgh'. plan Zuid-Holland Oost aan- scherpen, waardoor de bouw parkeergelegenheid van woningen en bedrijven voor een deel op de tocht komt te staan. Ook in Wad dinxveen. Dat betekent bij voorbeeld onzekerheid over zo’n 3.000 nieuwbouwwonin gen in de nieuwe woonwijk ’Triangel’ tussen Tweede Bloksweg-Zuidelijke Rond- weg-spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn, dat de opvolger zou moeten worden van Zuid plas ’90. ‘Er is sprake van dat we be- gewerkt. Fedde perkt mogen bouwen', zegt verwacht dat spoedig de Fedde Jonkman. ‘De komen de jaren zal er daarnaast ver der nieuwbouw verrijzen tus sen in. Dat kan bijvoorbeeld als ondernemingen verhuizen naar bedrijventerreinen'. Maar voorlopig heeft hij nog weging blijft', hoop. ‘Ik kan best verkopen dat ’Triangel’ geen nieuw bouwwijk is, maar een ’in- bouwwijk’. Het ligt als een taartpunt tussen bestaande bebouwing. Je verknoeit dus geen mooi landelijk gebied, als je daar gaat bouwen'. Hij wacht met spanning hoe de provincie Zuid-Holland op men', vreest Fedde Jonkman, een eventuele aanscherping ‘En ik moet er niet aan den- van het streekplan door de ken dat er straks ook nog Dat vindt de 56-jarige Fedde Jonkman, sinds begint van dit jaar burgemeester van Waddinxveen als opvolger van de aan de Piasweg blij vende wonende oud-burge- meester Kees van der Linden. In een lezenswaardig inter view met Rabo Kring Nieuws, het magazine van de Rabo bank Waddinxveene (Kerk weg-Oost), droomt hij van een autoluw Waddinxveen waar betrokken burgers door een mooi centrum flaneren. Oorspronkelijk stond Fedde Jonkman voor de klas. Na de functies van decaan, adjunct- directeur en wethouder volg de voor de oud-onderwijzer een post als burgemeester van Rijnsburg. Na twaalf jaar vond hij het welletjes. Het was tijd voor iets nieuws. ‘De twee grote problemen van Rijnsburg, de financiële situ- minister atie en de omslag van agrari- ageert, sche gemeenschap naar han- delscentrum, waren in grote Bedrijfsterrein lijnen opgelost. Ik wilde graag nog een nieuwe uitda ging aangaan', verklaart hij zijn overstap. Het bevalt hem prima in Waddinxveen. ‘Het is een he le dynamische gemeente waar veel te doen is. Ik wil Een andere zaak die zijn aan dacht heeft is het ’hart’ van Waddinxveen. Na een jaren lange discussie over de plaats van een nieuw centrum, zit er nu toch schot in de zaak. ‘Gelukkig maar, want de ge meente heeft een hart nodig. Een plek waar je meer kunt ontwikkel je door samen te het hefbrugklimmen in Wad- doen dan winkelen. Plannen praten over de wensen. Ons dinxveen toch een minder hiervoor zijn in een vergevor- huiswerk ligt op straat. Ik vaak voorkomende baldadig- derd stadium. De plek is vo- ben daarom ook niet van plan heid en bravouregedrag van rig jaar aangewezen: rondom al te veel tijd op het gemeen- jongeren is dan in Boskoop het bestaande winkelcen- tehuis door te brengen'. het geval blijkt te zijn, zijn er trurn'. gelijksoortige maatrege len voor alle drie de karakte ristieke hefbruggen over de Gouwe in voorbereiding. Zoals bekend heeft kortgele den in Boskoop een middern achtelijke val van een onbe veiligde ladder op de hefbrug over de Gouwe het leven ge kost van de 19-jarige Ray- moet gaan, zodat aan dit le- of uitgewerkt. Wel is in de vensgevaarlijke gedrag de- Waddinxveense APV opgeno- finitief een einde kan komen. Ook een beter toezicht van de brugwachter speelt hierbij een rol. Hij zal niet alleen op burgemeester. De belangrijkste punten uit het opstellen van het flanke- het voorgestelde regionaal rend softdrugsbeleid. Waddinxveen is daarnaast van mening dat tijdens het onderzoek tevens aspecten van volksgezondheid-, pre ventiebeleid en spreidingsbe- leid moeten worden meegeno men. Op basis hiervan kan een goed preventief en cura tief beleid worden opgezet. feeshops, zijnde het huidige Uit het onderzoek moet blij- aantal aanwezige coffees hops, terugdringing staat echter voorop; - binnen het totaal aantal Fedde Jonkman heeft er best vertrouwen in. ‘Beleid ver loopt in golfbewegingen. Ik verwacht dat het strikte be- V 9 WOENSDAG 30 JULI 1997 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 11 veen. (Foto: Sjaak Noteboom). s KL Met 16 filialen in regio Rotterdam Gouda Hoogvliet Middelharnis Numansdorp Nieuwerkerk a/d Ussel Klaaswaal Oud-Beijerland Rotterdam Schiedam Spijkenisse Zoetermeer Waddinxveens burgemees ter Fedde Jonkman (56). (Fo to: Rabobank Waddinx veen). Kerkweg Oost 161 in Waddinxveen. Telefoon: (0182) 62 53 36 leid van VROM, dat is toege- provincie Zuid-Holland bekijkt welke extra veiligheidsmaatregelen er genomen moeten spitst op hectares, wel weer worden om het beklimmen door overmoedige jongeren van de drie hefbruggen over de jgesteld en dat kwali- Gouwe tot een minimum te beperken. Op de foto de hefbrug over de Gouwe in Waddinx- teit en samenhang centrale begrippen vormen'.

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 11