'Concordia' begint een nieuw seizoen Normaal komt naar Boskoop Ouderenbonden en ouderenpartijen LEUKSTE WOONADRES VAN GOUDA 99po Geld en cd- bon gestolen IS,oo Cursus 'Kerk geschiedenis7 DONDERDAG EN VRIJDAG i KOOPAVOND J TOTH.OOu. 49,oo WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1997 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 13 "X r trum Waddinxveen). Direct mee te nemen Kwaliteitsgarantie Exclusief assortiment Eenvoudig te monteren WADDINXVEEN - Tussen woensdag 6 en zaterdag 9 augustus is er ingebroken in een bedrijf aan de G van Dort Kroonweg. De inbrekers zijn volgens de politie binnengekomen door een deur te forceren. Er wordt een cd-bon en geld vermist. In een wo ning aan dezelfde weg is eveneens ingebroken door het aan de achterzijde for ceren van een raam van de badkamer. Vermist wor den drie portemonnees, een fototoestel en een ac- culader. Afrikanen ongelooflijk of je nu uit noord, west, zuid of oost Afrika komt'. Deeqa en Ruqiya werken er aan om zaterdag 23 augustus tot een heel mooie dag in het asielzoekerscentrum te ma ken. Als het maar niet gaat regenen, want dan moet alles binnen gebeuren. ‘Maar we maken er in ieder geval een leuke dag van‘. Waddinxveen. Ik ben in Mo gadishu op school geweest. Ik zit ook op Nederlandse les maar ik vind het een erg moeilijke taal'. ‘Het is ook vaak moeilijk voor mij om me te concentreren, als er allerlei moeilijke ge dachten door mijn hoofd spe len. Maar ik doe mijn best*. ‘We zijn bezig met het organi seren van een soort mode show voor de Afrika-dag. Mannequins hebben we al wel, maar het is moeilijker om kleding te krijgen. Zelf heb je natuurlijk niet veel meer'. ‘Kleding is een makkelijke manier om mensen te laten kennismaken met de Afri kaanse cultuur. Tegenwoor dig wordt in Afrika veel Euro pese kleding gedragen. Voor- WADDINXVEEN - Volgende week zaterdag 23 augustus bieden de uit Afrikaanse landen afkomstige bewoners van het asielzoekerscentrum (AZC) aan de Zuidelijke Rondweg in Waddinxveen iedereen de mogelijkheid kennis te maken met allerlei aspecten uit hun cultuur. BOSKOOP/WADDINXVEEN - De Achterhoekse forma tie Normaal treedt zaterdagavond 13 september op in Boskoop (ITC-terrein Hazerswoude). De hekken gaan open om acht uur. LEZERS SCHRIJVEN al als mensen een baan heb ben op een kantoor bijvoor beeld. Maar met Afrikaanse kleding kunnen wij heel ge makkelijk onze gevoelens to nen', vertelt Deeqa enthou siast. ‘Je draagt andere kle ding als je naar een feesr gaat of als je trouwt. Aan de kle ding kan je ook zien of een vrouw getrouwd is of niet*. Deeqa wijst naar de hoofd doek van Ruqiya. ‘Zo draag je die als je getrouwd bent*. ‘Nu ik hier veel meer contact heb met Afrikanen uit andere landen, praten we vaak over de gebruiken in ons land over de verschillen in kleding en kleuren. Maar Afrikanen hebben iets gemeen. We hou den allemaal van veelkleuri ge kleding1. ‘Het valt ons op dat de men sen hier veel minder kleur ge bruiken. Sommigen hebben een grijs pak aan en dan ook nog grijze sokken en grijze of zwarte schoenen. Helemaal zonder kleur. Dat is voor ons G.E. VALSTAR secretaris DOBO Koekoekdreef 2 7 Waddinxveen gaf te willen stoppen. Met een nieuwe single en een nieuw album op stapel is Normaal - dat twintig jaar bestaat en 24 albums heeft uitgegeven - weer terug van niet weggeweest. De single heeft inmiddels het daglicht gezien. AAN DE GOUDKADE (bij Praxis) GOUDA/WADDINXVEEN - De Streekarchiefdienst Hol lands Miden in Gouda gaat de cursus ’Kerkgeschiedenis’ geven op de dinsdagavonden van 21, 28 oktober, 11, 25 no vember en 16 december van zeven tot negen uur. De kos ten bedragen f95,-. Docenter is drs. Liesbeth Geudeke. Wie zich met lokaal of regio naal historisch onderzoek be zig houdt, zal in veel gevallen stuiten op zaken van kerk historische aard. Bijvoorbeeld op de dorpson derwijzer die tevens voorzan ger in de kerk was. Op ar men, die bedeeld werden door de overheid of door hun eigen kerk of op het nauwe contact tussen kerkeraad en magistraat over tal van za ken. En dat is ook geen wonder, want anders dan in onze tijd waren kerk en samenleving in het verleden onlosmake lijk met elkaar verbonden en het is die verbondenheid die kerkhistorisch onderzoek ex tra boeiend maakt. De cursus kerkgeschiedenis zal bestaan uit een informa tief en een praktisch gedeel te. Tijdens de eerste twee avonden zal een overzicht ge geven worden van de kerke lijke en maatschappelijke ontwikkelingen in de 16e tot en met de 19e eeuw en van de wijze waarop de verschillen de kerkelijke stromingen (hervormd, katholiek, doops gezind en luthers) intern en extern functioneerden in die periode. De overige avonden worden besteed aan de praktijk van net lokale en regionale kerk historische onderzoek, met behulp van verschillende bronnen zoals aanwezig in het Streekarchief Hollands Midden te Gouda. Enige ken nis van oud schrift is daarbij een voordeel maar wordt niet vereist. De docent, drs. Liesbeth Geu deke, is verbonden aan de Faculteit der Letteren van de Vrije Universiteit te Amster dam en is bezig met een proefschrift gewijd aan de op en uitbouw van de classis Edam in 1572-1650. Voor informatie of aanmel- dijg kan men bellen naar het project Regionale Geschied beoefening Zuid-Holland te Den Haag, tel. 070-3624121. In het kwekersdorp komt Normaal met een gigantische eigen tent met een rond draaiend podium. De Krachttour van Bennie Jolink en zijn muzikale ma ten omvat een compleet rei zende mammoetproduktie dat aardig op een echt circus begint te lijken. Het gezelschap komt langs met zeven trailers, twee hef trucks, vele kilometers hek werk, drie aggregaten en een vijftien meter hoge entree- poort. Alle geluid en licht wordt ’ge vlogen’. Dat wil zeggen zes ton aan geluids- en lichtap- partuur, opgehangen in de nok van de tent die elke keer weer door vier takels elek trisch omhoog wordt gehe sen. Een brugconstructie op vijf meter hoogte dwars door de tent, zodat Normaal zonder kleerscheuren vanuit de WADDINXVEEN - Na vijf weken vakantie starten de harmonie en het leerlingen orkest van de Waddinxveen- se muziekvereniging Con cordia donderdagavond 14 augustus met het nieuwe seizoen. Zowel het leerlingenorkest als het harmonieorkest be ginnen in het clubgebouw De Hoge Noot (J.W. Friso- weg) op dezelfde avond. Van 18.15 tot 19.15 uur re peteert het leerlingenorkest en van 19.30 tot 22.00 uur de harmonie, beide onder leiding van dirigent Pieter Boer. In het nieuwe seizoen wordt het leerlingenorkest van Concordia samenge voegd met het leerlingenor kest van de Boskoopse mu ziekvereniging Excelsior. Dit mede doordat zij beiden repeteren onder leiding van Pieter Boer. Door deze samenvoeging zal het leerlingenorkest vrijwel alleen nog maar uit leerlin gen bestaan. Voorheen werd kleedkamer buiten de tent op het podium kan komen. Het monitor-systeem (nood zakelijk opdat de muzikan ten zichzelf kunnen horen) is een zogenaamd ’in-ear’-sys- teem. Omdat de band op een draaiend podium staat zijn de honderden verbindingen zonder kabels (die anders ka pot zouden draaien). Normaal reist in een gloed nieuwe reuzecamper, be schikbaar gesteld door het bedrijf Mabo te Almelo. Op deze manier komen de band en haar begeleiders telkens uitgerust op de plek van het spektakel aan, wat écht geen ovèrbodige luxe is. Mercury, het platenlabel waarmee Normaal al jaren zaken doet, is ook blij met de door start van Normaal. Rocker Bennie Jolink is na melijk wakker geschud door een massale golf van reacties toen hij plotseling te kennen Er zal die zaterdag muziek zijn, een Afrikaanse markt, Afrikaans voedsel, een mode show, spelletjes voor kinde ren en een forum met discus sie over de toekomst voor Afrika. AZC-bewoonsters Deeqa A. Ibrahim en Ruqiya Salah ko men beiden uit Somalië. Deeqa werd 28 jaar geleden geboren in Hargeisa, in het noorden van Somalië. Ze is de oudste dochter in een gezin met tien kinderen. Ze ging in Hargeisa naar school. ‘Ik ben nu twee jaar en acht maanden in Nederland en in oktober twee jaar in Wad dinxveen. Op 16 oktober 1995 kwam ik hier met de eerste groep mensen aan. Ik doe mee aan de organisatie van de Afrika-dag. Het is goed om ergens mee bezig te zijn*. Deeqa volgt de lessen Neder lands in het asielzoekerscen trum, maar het is voor haar toch makkelijker om Engels of Frans te spreken. Die talen spreekt ze vloeiend. Daar naast spreekt ze Somalisch en Arabisch. Ruqiya is 32 jaar. Ze is gebo ren in Mogadishu, de hoofd stad van Somalië. ‘Mijn vader had twee vrouwen,' zegt ze. ‘Dat is niet ongewoon in mijn land1. ‘Ik ben de jongste dochter van zijn eerste vrouw. Toen de oorlog in Mogadishu uitbrak was ik niet thuis. Mijn hele familie was gevlucht*. ‘Ik wist niet waar ze waren. We zijn alle kanten uitge vlucht. Mijn moeder en mijn kinderen zijn nu in Kenia. Eem zusje van mij en ik in Nederland1. ‘Op school hebben we alle landen van Europa geleerd. We leerden ook Holland en waar dat lag. Maar nu merk ik dat het land Nederland heet1. ‘Ik kwam in november 1995 in het asielzoekerscentrum in het orkest nogal eens aange vuld met leden uit het har- monie-orkest. Het leerlingenorkest be staat uit leerlingen die al ongeveer één a twee jaar les hebben, zodat zij op deze manier orkestervaring op kunnen doen. Het orkest speelt eenvoudi ge muziekwerken die goed in het gehoor liggen en te vens bij iedereen bekend zijn, zoals The Lion King en Earth Song van Michael Jackson. Na een aantal jaar kunnen deze leerlingen doorstromen naar het har- monie-orkest. Met ingang van deze maand zullen de muzieklessen voor blaasinstrumenten, als ook eventueel slagwerkinstru- menten en de cursus alge mene muzikale vorming (AMV), verzorgd worden door het centrum voor kunstzinnige vorming Kre- ater (Kerkstraat). Voor wat betreft de muziek lessen zijn de leerlingen lid van Concordia, maar krij gen ze bij Kreater muziek les. Voor de cursus AMV zijn de leerlingen lid van Kreater, maar is het wel de bedoeling dat ze tijdens deze cursus een kijkje komen ne men bij Concordia om ken nis te maken met het leer lingen- en harmonieorkest en met het musiceren in een orkest. In deze cursus leren kinde ren luisteren naar muziek, muziek maken en noten le zen. Verder oefenen ze het ritmegevoel, het gehoor en Het (b)lijkt nuttig om het verschil in aard en aktivitei- ten van de ouderenbonden en de ouderenpartijen in Waddinxveen nog eens toe te lichten. Beiden bedoelen op plaatse lijk, provinciaal en landelijk niveau (ook als het gaat om bestuur en beleid) invloed te verkrijgen. De ouderenpar tijen (in Waddinxveen de Unie 55+) door zich bij ver kiezingen te presenteren en de ouderenbonden door over leg met de desbetreffende overheidsorganen. Daarbij komen de belangen van de snel in aantal toene mende 50- a 55-plussers aan de orde. Bij de ouderenbon den bestaat de indruk dat het overleg zich steeds in tensiever ontwikkelt. Het gaat dan om invloed te hebben bij de voorbereiding en uitvoering van wetten en verordeningen, zoals de Wet Voorzieningen Gehandicap ten en de Huursubsidiewet. Zo bestaat het vraagstuk van het op peil houden van de AOW-pensioenen, gelet op het de komende decennia sterk toenemen van het aan tal mensen dat 65 jaar wordt. Onderling overleg vindt plaats met andere belangen organisaties zoals met het Patiënten- en Gehandicap ten Platform Midden-Hol- land en dan met name in de sectie Ouderen. De ouderenbonden in Wad dinxveen trachten betrok ken te zijn bij de voorberei ding en uitvoering van - met name - het gemeentelijke ou derenbeleid, dat in feite ook een stuk gehandicaptenbe leid voor ouderen bestrijkt. Het Platform Gehandicap ten Waddinxveen zet zich ui teraard daarvoor in en in fei te voor alle leeftijden. In onze gemeente zijn drie ouderenbonden actief. De KBO (Katholieke Bond voor Ouderen), de ANBO (Alge mene Nederlandse Bond de stem. Dit alles door mid del van zingen en het bespe len van ritme-, klank- en melodische instrumenten. Contactpersoon bij Concor dia omtrent informatie voor de instrumentale lessen en de AMV-cursus is Joke Bou- man, tel. 0182-619569. Voor het nieuwe seizoen staat er al een aantal activi teiten op het programma. Vrijdagavond 7 november is er een gezamenlijk concert met het algemeen koor Krea Musica in de Ontmoetings- kerk. Op die avond zullen enkele muziekwerken geza menlijk ten gehore gebracht worden, zoals Les Misera- bles en Bridge over Troub led Water. Verder zullen het koor en de harmonie ieder hun eigen programma laten horen. Het harmonie-orkest van Concordia geeft donderdag avond 20 november een con cert in zorgcentrum Sou- burgh (Prins Bernhard- laan). Deeqa A. Ibrahim (links op de foto) en Ruqiya Salah (rechts) uit Somalië organiseren op zaterdag 23 augustus de Afri kaanse modeshow in het asielzoekerscentrum aan de Zui delijke Rondweg in Waddinxveen. (Foto: Asielzoekerscen- uit Somalië, Deeqa uit Somalië, Hussein uit Burundi, Ismail uit Somalië en Jake uit Nigeria. (Foto: Asielzoekerscentrum Waddinxveen). voor Ouderen) en de PCOB (Protestants-Christelijke Ouderenbond). Teneinde ’eenduidig* over te komen is een samenwer kingsverband gevormd: het DOBO (Drie Ouderen Bon den Overleg). Enige leden daarvan hebben een plaats in het Ouderen Platform, waarin tesamen met andere belangenbehartigingsorga- nisaties en instellingen pe riodiek overleg met de ge meente plaats vindt. Dat gebeurt thans onder voorzitterschap van VVD- wethouder M.C. Wientjens- van der Velden. Overleg met name gericht op de - uiter aard - ouderen- en gehandi- captenbelangen. Het DOBO heeft eerder dit jaar de gemeente schriftelijk en mondeling gevraagd om, respectievelijk gewezen op, de noodzaak een ouderenbe leidsnota samen te stellen. Inmiddels heeft de wethou der periodiek overleg daar over met het DOBO aange- kondigd. Overigens zij nog vermeld dat bondsleden in het over leg kunnen participeren van het Regionaal Netwerk Ou deren Midden-Holland, be doeld voor contact met het Intergemeentelijk Samen werkingsverband Midden- Holland. Tenslotte nog dit. De oude renbonden zetten zich in om hun leden voor te lichten en behulpzaam te zijn - zo mo gelijk - bij persoonlijke moei lijkheden. Zij leveren een bijdrage aan ontspanning en ontmoeting in het aanbieden van een programma in de ledenver gaderingen (ook wel eens bingo, maar meestal niet) en zo mogelijk het organiseren van vakantie respectievelijk uitgaansdagen. I Van 399^ voor in het AZ ’t Nieuwe schooljaar 'LY TIENERMATRAS SG 30 Matrasmaat 90x200 cm. Van 169,-voor 129,- SLAAPBANKTIGNES Slaapbank, dessin/blauw. Van 399,- voor 299,- Van 19+ voor Poison, tulipe of scottisch.Van 19,- voor 15,- BED BOBY Bedmaat 90x200 cm. Massief grenen. Exd. matras en latxenbodem. Van 139,- voor 99,- BUREAU TEDDY Massief grenen, 2 laden. Van 269,- voor 229,- Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden ge weigerd. Anonieme brieven worden niet gelzen. Brieven onder pseudoniem worden wel ge- plaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. Goudkade 4, Gouda.Tel.: 0182 599306. Maan-/dins-/woens- 9.00-18.00 uur, donder- 9.00-21.00, uur, vrij- 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-17.00 uur BUREAUSTOEL DACTYLO Leverbaar in 4 kleuren.Van 59,- voor 49,- Luxe uitvoering in zwart met gasveer. Van 129,- voor 99,- Zaterdag 23 augustus Afrika-da A x x. Van 59^ voor Van 139? voor

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 13