D66 wil Drie beschermde monumenten weekmarkt in De Nieuwe Passage Waddinxveen' doekt Uitbreiding van Souburgh vraagt meer personeel KEUKENS HALF GELD verenigingsvorm op Bi: ■O PARKET SHOP z ALLES VOOR UW OPEL... 1 kalkhoven HARWA Van Elswijk b.v. Verlies van f 19.300,- per ouderenwoning Politie pakt valse melder wgj! Ji,.'..» eeuw stammende oude raadhuis, dat in 1911 door de gemeente werd gekocht. De 'Gouwe vormde in 1233 voor de eerste ontginners van Waddinxveen de uitvalsbasis. (Foto: Joop Dorst). Tabaksfabriek ïe unaniem gedroogd CARWASH voorzitter G. van der Vlist in een brief aan de leden. Souburgh OPLAGE 13.925 EXEMPLAREN Hoofdredacteur: B.J. Woudenberg, Telefoon 0182- 61 55 94. Kantoor kanaalstraat 10, 2741 HH Waddinxveen, Postbus 372, 2740 AJ, Telefoon 0182- 63 03 32, Telefax 0182- 63 26 33. Openingstijden: Maandag t/m vrijdag van 8.30 - 17.00 uur. de raadsfractie van D66 luidt als volgt: ZELFSERVICE AUTOWASMACHINE STOFZUIGEN 10 WASPROGRAMMA’S geopend van maandag 8.00 uur t/m zaterdag 17.00 uur 24 uur per dag (automaten werken op guldens en vijfgulden-munten) eniging ’Waddinxveen’ wil eind van dit jaar de vereni- gingsvorm omzetten in een stichtingsvorm. Dat schrijft verbinding tussen beide oe vers van ber aan de ledenvergadering ter goedkeuring voorleggen. INBRAAKBEVEILIGING een zaak van vertrouwen WADDINXVEEN - Zorgcentrum Souburgh (Prins Bern- hardlaan) meldt klaar te zijn voor tal van nieuwe ta ken, die het gevolg van zijn uitbreidingen. Ook de werkgelegenheid in het zorgcentrum neemt hierdoor toe. HUIS-AAN-HUIS In Waddinxveen, Zevenhuizen en Moerkapelle 52e JAARGANG NUMMER 2555 WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1997 geci- food- sector van een weekmarkt be moeilijkt? 5) Deelt u onze mening dat het verplaatsen van de week markt dringend noodzakelijk is en dat een verplaatsing naar De Nieuwe Passage wenselijk zou zijn? 6) Welke mogelijkheden zijn er nog om alsnog ruimte te scheppen voor de weekmarkt in of in de onmiddellijke om geving van De Nieuwe Passa ge? 7) Welke overige mogelijkhe den heeft u onderzocht en denk u op korte termijn nog te gaan onderzoeken voor de verplaatsing van de week markt? In 1942 werd het ’oude’ NKF-hoofdkantoor ge bouwd. Het gebouw werd ontworpen door architekten- bureau Stuurman. Dit bu reau ontwierp overigens me nig pand in Waddinxveen, zoals de Kruiskerk en de Bethelkerk. Het NKF-ge- bouw behoorde eerst toe aan de NV Louis Dobbelman, een sigarettenfabriek. Het ’oude’ hoofdkantoor is een late vertegenwoordiger van de Bauhausstijl. De in middels naar Delft en Delf zijl verhuisde Nederlandse Kabel Fabriek liet in de ja- ren ’80 een nieuwe pand naast het oude zetten. Geschiedenis De geschiedenis van Wad dinxveen voert terug naar 1233. In dit jaar verkocht graaf Floris IV voor 200 Hol landse ponden een ’gebied moest veen’ links van de Piasweg, aan Nicolaas van Gnepwijk en Herbert van Aalsmeer. Het jaar 1233 wordt daarom ook wel ge zien als het geboortejaar van Waddinxveen. Hetzelfde jaar nog begonnen de eerste kolonisten de grond in cultuur te brengen. Deze kolonisten waren ak kerbouwers en (later) veete lers. Vanaf 1341 begon men de veengronden rondom Waddinxveen af te graven. Dit veen werd g< (turf) en gebruikt als brand stof. Door dit afgraven van veen, ook wel turfsteken genoemd, ontstonden er geweldige plassen, zoals de Noordplas heid op alle niveaus deskun dig personeel garanties wa ren voor de voortgang van het kwaliteitsbeleid. Gezien de uitbreiding van taken zal de werkgelegenheid in zorgcen trum Souburgh stijgen. Vorig jaar werd de bewoners commissie omgezet in een cliëntenraad, werkend vol gens de Wet Medezeggen schap Cliënten Zorginstellin gen. Het oude raadhuis aan de Zuidkade stamt uit de 19de eeuw en is gebouwd als he renhuis. In 1911 kocht de gemeente dit gebouw om er een raadhuis van te maken. Het pand is toen grondig verbouwd. Zo werd de toren bijgebouwd en de indeling veranderd. De kosten van deze verbouwing waren ech ter zo groot (10.600 gulden) dat de burgemeester bij de opening meedeelde dat er geen feest zou zijn om deze opening te vieren. In de jaren ’30 werd het ge bouw te klein. Dit kwam door de groei van de Wad- dinxveense bevolking, waar door de werkzaamheden op het gemeentehuis toena men. Een aantal diensten moest daarom tijdelijk elders on dergebracht worden. Uiteindelijk was het ruimte gebrek zo groot dat men in 1978 verhuisde naar een an dere ruimte: het nieuwe ge meentehuis. Dit staat vlak bij het oude raadhuis. Hefbrug De bouw van de hefbrug over de Gouwe (1936) had veel gevolgen voor haar om geving. Zo moesten er hui zen aan de Nesse en aan de Zuidkade gesloopt worden. Verder werden de wegen die naar de brug liepen een stuk opgehoogd, waardoor de hui zen aan deze wegen werden ingesloten. Vanaf 1936 was de hefbrug voor verkeer geopend. Toch is er vanaf dit jaar niet altijd gebruik van de hefbrug. In september 1964 stortte na melijk het contra-gewicht van de hefbrug naar bene den, zodat er tijdelijk van een pontje gebruik gemaakt moest worden. WADDINXVEEN - Het bestuur van de woningbouwver- woningbouwvereniging Wad dinxveen is dan ook voorne mens om eind van dit jaar de vereniging om te zetten in een stichting. G. van der Vlist: ‘Daarmee wordt de besluitvorming en verantwoording over het ge- en korter. De omzetting van de vereniging in een stichting maakt het ook eenvoudiger om de samenwerking binnen Woonpartners Midden-Hol- land verder gestalte te ge ven'. Op de in juni gehouden leden vergadering van de woning bouwvereniging Waddinx veen, die overigens matig werd bezocht, is het voorne men tot omzetting van de ver eniging in een stichting aan de leden nader toegelicht. In de tweede helft van dit jaar wordt de omzetting van een vereniging naar een stichting door het notaris kantoor Van der Meulen, Koek en Wichman (Limaweg) voorbereid. Aansluitend zal het bestuur van de woningbouwvereni ging Waddinxveen de besluit- snel mogelijk op moeten gaan vorming in de maand decem- in Woonpartners Midden- Holland. Het bestuur van de IN HARWA’S De grootste sortering van Waddinxveen in: laminaat lamelparket niassiefparket kurkparket (Wicanders) Kom eens langs voor een vrijblijvend advies. De plaats van de hefbrug is niet toevallig gekozen. Al in de Middeleeuwen verbond een voet- en wagenveer de Brugweg met de Kerkweg. Later vormden een draai brug en een ophaalbrug de ie Gouwe. De oude draaibrug werkte niet altijd even goed. Soms wilde de brug namelijk niet dicht en moest er een smid gehaald worden om wat van de brug af te vijlen! Oude Raadhuis den-Holland. De verantwoor ding achteraf over het gevoer de beleid aan de leden van de woningbouwvereniging Wad- voerde beleid eenduidiger dinxveen heeft daarmee aan zienlijk aan betekenis inge boet. Inmiddels hebben de be wonersorganisaties, die actief zijn in het woningbezit van de SSW en de woningbouw vereniging Waddinxveen be sloten om te fuseren. De huurdersorganisatie voert over het beheer en het beleid van de woningen intensief overleg met de directie van Woonpartners Midden-Hol- land. Ook door deze ontwik keling is de betekenis van de verantwoording over het ge voerde beleid in de ledenver gadering kleiner geworden. Immers, tijdens de ledenver gadering zijn met name de le den van de bewonerscommis sies aanwezig. De huurdersorganisatie is daarbij van mening dat de drie woningcorporaties zo WADDINXVEEN - De driemansfractie van D66 in de Waddinxveense gemeenteraad wil proberen de vrijdag se weekmarkt alsnog verplaatst te krijgen naar het nieuwe winkelhart De Nieuwe Passage, die met het oog op de toekomst ook nog eens moet worden voorzien van een bredere ’vertredingsruimte’. Auto snelservice WADDINXVEEN - Het Waddinxveense college van Burgemeester en Wethou ders heeft besloten het mi nisterie van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschappen (OCW) te adviseren de voor malige tabaksfabriek en oud-NKF-kantoor (Noordka- de 64), de hefbrug over de Gouwe met brugwachters- huisje (Kerkweg-Oost) en het voormalige gemeente huis (Zuidkade 8) in te schrijven in het rijksregister van beschermde monumen ten. Een voorstel daartoe zal aan de gemeenteraad worden ge daan. Met het aanwijzings- advies voor inschrijving van de drie objecten in het rijks register heeft het college van B. en W.' vorige week dinsdag unaniem inge stemd. Volgens het pasverschenen kwaliteitsjaarverslag 1996 van het zorgcentrum houden de nieuwe taken verband met de voorziene groei van 30 ver pleeghuisplaatsen en 52 ap partementen als woonzorg- combinaties. Het verslagjaar begon met een fusie, waar door Souburgh nu onderdeel is van de Stichting Zorgcen tra voor de regio Midden-Hol- land, waarvan de Waddinx- vener mr.G.J. Blankemeijer de directeur is. Andere partners in de stich ting zijn verpleeghuis De Riethoek in Gouda, Zorgcen trum Vijverhof in Bodegra ven en een dependance van het verpleeghuis De Breeye Hendrick in Lekkerkerk. Vorig jaar had zorgcentrum Souburgh 89 verzorgings- plaatsen en 20 verpleeghuis plaatsen psycho-geriatrie. De dagverzorgjng kreeg 15 tot 20 psycho-geriatrisch geïndi ceerde cliënten per dag. Thuisdiners worden dagelijks bezorgd bij zelfstandig wo nende ouderen in Waddinx veen. Twee kamers zijn be schikbaar voor tijdelijke 24- uurs opnamen in het flankerend ouderenbeleid. officieel Opel service-dealer Tel. (0172) 58 96 97 Dorpsstraat 257 Hazerswoude-Dorp J en de Zuidplas, Rond de 16de eeuw was er zoveel veen afgegraven dat het grootste deel van Noord- en Zuid-Waddinxveen letterlijk in het water verdween. De huizen hadden alleen nog kleine erfjes. Verder was alle grond water gewor den. Er was zelfs zoveel wa ter rondom Waddinxveen dat dit bij stormachtig weer een bedreiging voor de be volking vormde! Daarom werden tussen 1759 en 1872 veel plassen droog gelegd.’ Zo ontstond door drooglegging van de Noord plas de Achterofschepolder (1756) en uit de Zuidplas de Zuidplaspolder (1839). Door het droogleggen van de plas sen ontstond er volop ruim te, die gebruikt werd voor de landbouw en de bouw van woningen. Waddinxveen is niet altijd één gemeente geweest. Ruim 100 jaar geleden be stond Waddinxveen uit de gemeente Zuid-Waddinx veen, Noord-Waddinxveen en Broek. Pas in 1870 wer den deze drie gemeenten sa mengevoegd tot: de gemeen te Waddinxveen. Een echt centrum heeft Waddinxveen nooit gehad. Het dorp was vroeger opge bouwd uit twee kernen: (1) het gebied bij de brug en (2) het oude dorp. Het oude dorp (Dorpstraat) is de oud ste kern van Waddinxveen. In de 18de eeuw vonden hier al veel activiteiten plaats, zoals de jaarlijkse kermis en de paardenmarkt. Het ge bied bij de brug ontwikkelde zich pas rond 1870. WADDINXVEEN - Op de bouw van de eerste 26 huur woningen voor ouderen aan de Prins Bernhardlaan moet de woningbouwvereniging Waddinxveen 19.300 gulden per woning bijleggen. Dat blijkt uit het verslag van de laatst gehouden algemene ledenvergadering van de nog altijd zelfstandige woning bouwvereniging Waddinx veen. Voor de bouw van de be treffende huurwoningen en de loopbrug naar zorgcen trum Souburgh heeft Wad- dinxveens oudste corporatie overigens de maximale subsi die van de rijksoverheid ge kregen. Aangezien er minder nieuw- bouwsubsidie is dan in het verleden en toch een huur prijs van 756 gulden vastge houden moest houden ont stond een negatief saldo van 19.300 gulden per woning. Het negatieve saldo, dat res teert na aftrek van alle kos ten, inclusief sloop van de huidige bejaardenwoningen, zal door de woningbouwver eniging Waddinxveen in één keer worden afgeboekt. Voor de bouw is van het Wad dinxveense gemeentebestuur 260.000 gulden toegezegd uit de pot Wet Voorzieningen Ge handicapten (WVG). Bovendien is de gemeente raad over de brug gekomen met 2.000 gulden extra ver huiskostenvergoeding voor de huurders. Het verzet van 7 kinderen van de 40 huurders richtte zich destijds volgens de cor poratie met name op de tota le vergoeding van verhuis- en herinrichitngskosten. Voor de sloop van de eerste zes wo ningen zijn geen bezwaren meer gekomen. De bouw van de nieuwe wo ningen voor ouderen zal wor den gerealiseerd door aanne mingsbedrijf Trebbe-Utrecht BV. Trebbe Projecten BV is de projectontwikkelaar van deze onderneming en risico dragende partij voor de reste rende 50 koopwoningen voor ouderen. Voor de ouderenhuisvesting ruilt de woningbouwvereni ging Waddinxveen grond met de gepieente voor het realise ren van het winkelhart De Nieuwe Passage. Met dit plan en de woningen voor ou deren bestaat dan ook een in directe relatie, zonder er ove rigens deel van uit te maken. Tijdens de algemene leden vergadering gaf oud-voorzit- ter C.M.P. van Vuuren te kennen Woonpartners Mid- den-Holland, de beheerstich- ting van de woningbouwver eniging Waddinxveen, een vercommercialiseerde en bu reaucratische instelling te vinden qua organisatorische opbouw. Voorzitter G. van der Vlist deelde die mening niet. De samenwerkingsovereen komst met Woonpartners Midden-Holland zal resulte ren in de bouw van 102 ap partementen naast Sou burgh, waarvan 50 koopap- partementen met zorggarantie en 52 woonzor- geenheden. Het in de zomer van 1995 door zorgcentrum Souburgh behaalde certifi caat ISO-9002 bleef ook vorig jaar nimmer aflatende aan dacht houden. Intern en extern werd het systeem met grote regelmaat gecontroleerd en waar nodig bijgesteld. Aan het manage mentteam werd voor de be waking en de voortgang kwa liteitscoördinator Els Voogt toegevoegd. Zorgcentrum Souburgh werljt met een kwaliteits handboek, dat actueel in speelt op wettelijke en andere belangrijke ontwikkelingen in de zorgverlening. Iedere medewerker heeft een hand boek met daarin de voor hem of haar van toepassing zijnde procedures en werkinstruc ties. Locatiemanager Truus Fahmer-van Os tekent in het jaarverslag aan dat de geste gen inbreng en de betrokken- Zoals bekend droeg de wo ningbouwvereniging Wad dinxveen op 1 mei vorig jaar de beheertaken over aan de Stichting Woonpartners Mid den-Holland (Mercuriusweg). Woonpartners Midden-Hol land is een beheerstichting waarin naast de woning bouwvereniging Waddinx veen ook de woningbouwver eniging Beter Wonen (Zeven huizen) en de Stichting SSW deelnemen. De werkzaamhe den voor huurders en wo ningzoekenden worden door Woonpartners Midden-Hol land thans adequaat uitge voerd, meent Waddinxveen- voorzitter G. van der Vlist. Bij de oprichting van Woon partners Midden-Holland hebben de besturen van de drie woningbouwcorporaties echter een nauwere vorm van samenwerking in de toe komst nadrukkelijk niet uit gesloten. In de praktijk is de besluit vorming over het beheer van de woningen thans neerge legd bij Woonpartners Mid- Dat blijkt uit zeven schrifte- lijke vragen die raadslid Frans G. Bos zaterdag 9 au gustus namens zijn fractie heeft gesteld aan het college van Burgemeester en Wet houders. In een toelichting op de schriftelijke vragen geeft de raadsfractie van D66 aan al geruime tijd ernstig bezorgd te zijn over de huidige plaats van de vrijdagse weekmarkt in de Willem de Zwijgerlaan. ‘Onze fractie heeft bij ver scheidene gele genheden aan gedrongen op een snelle oplos sing van dit pro bleem', aldus democraat Frans Bos in zijn brief aan het college van B. en W. ‘Het is naar de mening van on ze fractie niet meer aanvaard baar - vooral met het oog op de afwikkeling van (vrachtver keer van en naar bedrijven aan de Staring- laan en Noordkade - dat een belangrijke verkeersader el ke vrijdag wordt afgesloten'. De D66-raadsfractie vindt dan ook dat B. en W. een ui terste poging moeten doen alsnog ruimte te scheppen voor de weekmarkt in De Nieuwe Passage, ook al zou dit opnieuw een aanpassing van het huidige plan vergen. Een verbreding van de ’ver tredingsruimte’ in De Nieuwe Passage biedt volgens de de mocraten de benodigde ruim te voor de weekmarkt. ‘Bo vendien hoeft hierdoor de his torische Kerkweg niet definitief en voor immer afge sloten te zijn'. De letterlijke tekst van de ze ven schriftelijke vragen van WADDINXVEEN/ BOSKOOP - De politie heeft een 26-jarige Boskoper aan gehouden die herhaaldelijk het alarmnummer 112 heeft gebeld voor een valse mel ding. In de nacht van zaterdag 2 op zondag 3 augustus bleken bij het alarmnummer 112 verschillende valse meldin gen te zijn binnengekomen. Er werd daarbij melding ge maakt van verschillende za ken voor politie en brand weer. Het bleek echter her haaldelijk om een valse melding te gaan. Volgens artikel 142 lid 1 van het Wetboek van Strafrecht is het strafbaar om opzette lijk door valse alarmkreten of signalen de rust te versto ren. Het valselijk telefonisch mel den van alarmkreten wordt daarbij gelijk gesteld aan alarmsignalen. Iemand moet daarbij wel weten dat het om een valse melding gaat en deze bewust door kreten of signalen bekend maken. Daarnaast is het volgens ar tikel 142 lid 2 strafbaar om opzettelijk, zonder dat daar toe de noodzaak aanwezig is, gebruik te maken van een alarmnummer voor publieke diensten. Ook het bellen naar een alarmnummer zonder valse melding te maken is dus strafbaar, als daar geen noodzaak voor is. Hier moet het dus eveneens gaan om opzet. Iemand die bijvoorbeeld belt om aangifte te doen is bij het alarmnummer niet aan het goede adres, maar kan hier voor niet worden gestraft. Overtreders van artikel 142 lid 1 of 2 kunnen worden ge straft met een gevangenis straf van ten hoogste twee weken of een geldboete van de tweede categorie. Als er sprake is van een strafbaar feit kan bij de alarmcentrale worden ach terhaald vanaf welk telefoon nummer de melding is ge pleegd. Dat is in dit geval ook ge daan. De verdachte in deze zaak, een 26-jarige man uit Bo skoop, heeft bekend de mel dingen gedaan te hebben. Wim de Wit is voorzit ter van de driemans fractie van D66 in de Waddinxveense ge meenteraad. (Foto; Ar chief). 1) Heeft u kennis genomen van het artikel in het Week blad voor Waddinxveen van 6 augustus jongstleden, waarin verslag wordt gedaan van een onlangs gehouden ’ronde-ta- felconferentie’ over de cen- trumproblematiek, alsmede het artikel op dezelfde pagina over de opvattingen van de heer T.W. Ver- weij ten aan zien van de breedte van de zogenoemde vertredings ruimte van De Nieuwe Passa ge? 2) Is het juist dat in de on langs gewijzig de plannen voor De Nieuwe Pas sage geen ruim te (meer) is voor de week markt? 3) Zo ja, kunt u nauwkeurig aangeven wat daarvan de exacte oorza ken zijn? 4) Kunt u te vens uitleggen hoe - zoals in het eerstge noemde artikel wordt teerd - sierbestrating de food- entiende f Weekblad voor addinxveen 3 U VINDT ONS HIER: Coenecoop 397, Waddinxveen, Tel. (0182) 61 4714 (nieuw!) ALPHEN A/D RIJN GOUWESTRAAT 60a - 0172-476672 GOUDA JOUBERTSTRAAT 34 - 0182-525077 Spoorstraat 17-29 2801 BA Gouda Tel. (0182) 51 80 55 - Fax (0182) 52 29 26 Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire halfgeld actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans een Caribbean keuken voor de helft van de door de leverancier aanbevolen advies prijs. Kom nu snel echt geld ver dienen en vraag naar de snelle beslisserskorting Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs!! Maak tijdens onze Caribbean actie kans op een fantastische reis naar Aruba. DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND Rijnlondstraat 4 2741 GZ Waddinxveen Tel. (0182) 616119, fax (0182) 616638

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 1