o 5 JO,- 30.- 25. 35,- Terminale thuiszorg zoekt vrijwilligers Vereniging Oud- Leerlingen Tuinbouw-, onderwijs 55 jaar SS* sSff 'Creatief werken met kinderen 25- 10.-1 J I I I GroenRijk De Bosrand Aquariumweek in bibliotheek 95 5 J PAGINA 17 In het centrum voor kunstzinnige vorming 'Kreater' (Kerkstraat) kunnen vrijwilligers van buurt- en speeltuinverenigin- Bestaansrecht Doelstelling Ontwikkelingen 1 Vanaf ’t leukste woonadres van Gouda f 100 stuks voor slechts ge vorming ’Kreater’ (Kerk straat) op woensdag 29 okto ber, 5, 12, 19 en 26 november van 9.30 uur tot 11.00 uur. Iedere cursusavond zal er een activiteit (zoals bijvoorbeeld sport, toneel, knutselen of au dio visuele middelen) op een thematische manier worden uitgewerkt. De cursus is een doe-cursus waarbij de deelnemers door het aanbod en het bekijken van verschillende materialen ideeën kunnen opdoen. Tij dens de avonden is er ook ruimte voor het uitwisselen van ervaringen van de vrij willigers onderling. Wie als vrijwilliger in een buurthuis of bij een speel tuinvereniging werkt krijgt de cursus gratis aangeboden door de Stichting Waddinx- veens Welzijnswerk ter on dersteuning van het activitei- RIJKE 2 n <0 e r G70EN7u< TUINLEVEN Van I tenaanbod. Men betaalt dan alleen een vergoeding voor koffie en thee. Voor andere geïnteresseer den bedraagt de deelnemers bijdrage voor deze cursus f 50,-. Er is nog plaats. Wie meer informatie wil of zich wil opgeven kan bellen naar Stichting Waddinxveens Wel zijnswerk, Astrid de Weerd, tel. 0182- 631932. GOUDA/WADDINXVEEN - De Thuishulpcentrale van De Vierstroom (kruiswerk en maatschappelijke dienstver lening) zoekt vrijwilligers voor de terminale thuiszorg. vervangende functie. Daarom stemmen we de inzet van vrij willigers ook goed af met de reguliere zorg, bijvoorbeeld de wijkverpleging of gezins verzorging1. ‘Ook goed overleggen met de patiënt is natuurlijk belang rijk. Vrijwilligers kunnen net dat extra aan de mantelzor- ger bieden zodat die beter te gen zijn of haar taak is opge wassen. Die kleine dingen als meeleven, luisteren of er ge woon zijn'. De vrijwilligers kunnen ook in het weekeinde of ’s avonds worden ingezet. De Thuishulpcentrale biedt ook vrijwillige hulp aan ou ders en verzorgers van gehan dicapte kinderen en mantel- zorgers van dementerenden, gehandicapten en langdurig zieken. gen werden soms nomencla- tuurwedstrijden gehouden. De leden namen bij zo’n wed strijd allerlei planten mee. Ook worden en werden er be langrijke actuele onderwer pen behandeld. Dat is in al die jaren zo gebleven. Zo is onlangs het belang van tele communicatie voor de kweker besproken. Van Bockel: ’Dat was veel interessanter dan ik gedacht had. Nu weet ik bij voorbeeld dat sommige mo biele telefoons in Boskoop minder goed te gebruiken zijn. Ook weten we nu wat er op het gebied van telecommu nicatie legaal en illegaal is. De moderne kwekers weten nu ook hoe verbindingen te leggen met de computer.’ Vroeger waren er ook wel eens sprekers die enige be kendheid genoten. Dan wa ren de avonden druk bezocht. Zo is de vroegere minister Tuinman een keer op bezoek geweest en heeft Willem Drees jr. kort na de oliecrisis in 1973 gesproken over ’De invloed van de investeringen van Arabieren op onze wes- terse economie.5 Veel aandacht is er altijd voor WADDINXVEEN - De Stich- teeltbesprekingen. Dat kan ting Waddinxveens Welzijns- gaan over het kweken van co niferen in pot of het kweken van acers. Andere onderwerpen nachtvorstbestrijding en bouw van tunnels en kassen. gen in de boomkwekerij gaan de. De potcultures nemen toe, terwijl de Boskoopse bodem daar niet zo geschikt voor is. Maar nu praat ik over een terrein waarop de Vereniging Oud-Leerlingen Tuinbouw- onderwijs zich niet beweegt. Onze vereniging is niet be leidsbepalend bezig. Ook al is dit een leuk onderwerp om over te filosoferen. Onze ver eniging wil meer kennis aan- bréngen bij individuele kwe kers. Van elke lezing en van elk werkbezoek steekje iets op. Daar gaat het om, het verga ren van meer vakkennis.’ Als een goede voorzitter laat Van Bockel nog eens horen dat niemand om hét geld te vereniging links hoeft te la ten liggen. ’Ooit zijn we ge start met een knaak contri butie per jaar en tegenwoor dig is dat 25 gulden per jaar. En dat lijkt me in deze tijd toch geen onoverkomelijk be drag.’ Zoals gezegd, vrijdag 24 oktober viert de Vereni ging Oud-Leerlingen Tuin- bouwonderwijs het 55-jarig bestaan. Gelet op het enthou siasme van het bestuur zal de club ook de 75 jaar wel halen. kei: ’Ooit is Boskoop, en het is beter te spreken van de regio Boskoop, als boomkwekerij- gebied toonaangevend en misschien wel beleidsbepa lend geweest. Die tijd is ge weest. Qua sortiment is Bo- HET ging wil naast kennis aan brengen ook een stuk gezel ligheid verschaffen. Dus heeft onze club nog steeds be staansrecht.’ en 1 Een naaste begeleiden en ver zorgen die thuis gaat sterven, is volgens De Vierstroom niet alleen waardevol maar ook moeilijk. In Midden-Holland zijn er jaarlijks honderden mensen die dit doen, de man- telzorgers. Zij vinden het belangrijk dichtbij iemand te zijn in de laatste fase van zijn of haar leven en steun te bieden. In veel gevallen worden zij daar bij ondersteund door profes sionele krachten, bijvoorbeeld een wijkverpleegkundige. Toch kan de mantelzorger vaak nog wel een extra steun tje gebruiken. Daarom start de Thuishulp centrale van De Vierstroom begin 1998 met het aanbieden van vrijwilligershulp aan mantelzorgers van terminale patiënten. Omdat het een nieuwe dienst betreft zoekt de Thuishulpcentrale vrijwilli gers. Wie belangstelling heeft wordt uitgenodigd voor een informatieavond op dinsdag 4 november. Opgeven kan via De Vierstroom-Zorglijn (tel. 0182-594500). De vrijwilligers kunnen even de taak van de mantelzorger overnemen, maar ondersteu nen ook op sociaal emotioneel en geestelijk gebied. Verder kan de vrijwilliger helpen bij eenvoudige lichamelijke ver zorging, zoals het kussen schikken, naar het toilet be geleiden of helpen bij het eten en drinken. Allemaal taken die aanvullend zijn op het werk van de professionele thuiszorg. Elly van Tol, coör dinator van de Thuishulpcen trale voor terminale thuis zorg, zegt hierover: ‘Juist een vrijwilliger kan meer tijd en aandacht geven aan de man telzorger en de patiënt omdat hij of zij geen volgende pa tiënt heeft die op hem of haar wacht'. ‘De vrijwilliger heeft een ondersteundende en geen Dat er binnen de Vereniging Oud-Leerlingen Tuinbouw onderwijs sprake is van een vergrijzing en dat de vereni ging, die vroeger op het hoog tepunt bijna 300 leden telde, WADDINXVEEN - Voor het zesde opeenvolgende jaar heeft de Waddinxveense aquarium- en terrariumver- eniging ’De Gouwe Vis’ een tentoonstelling van een week georganiseerd in de Openba re Bibliotheek Waddinxveen (Van Mecklenburg Schwerin- laan). De jaarlijkse aquariumdag, zaterdag 25 oktober, is de aanleiding hiervoor. De ten toonstelling is opgezet door de leden van de vereniging met medewerking van Fau naland Hoodie (Brederolaan), Verduyn Cichlide (Zevenhui zen) en tuincentrum Van Of- wegen (Boskoop). Tot en met volgende week za terdag 1 november kunnen de bezoekers het een en ander komen bekijken tijdens de openingsuren van de Wad dinxveense bibliotheek. ertafel5- Vanaf Bestuurslid van de Vereni ging Oud-Leerlingen Tuin bouwschool, Wim van der Werf (52) weet zich nog te herinneren dat hij die avond school volgde. Voorzitter Bram van Bockel (49) maakte de overgang naar de dag school mee. Hij pendelde van een lokaal in de Koningin Wilhelmina- school aan BC-straat naar een lokaal in de ULO-school in de Nieuwstraat, de tegen woordige Schoolstraat. Later, omstreeks 1965, werd de La gere Tuinbouwschool, tegen woordig de Chr. Agrarische School ’De Groene Zijde’ in gebruik genomen. Deze school was een dag school en maakte het avon donderwijs overbodig. Naast de doelstelling het ver meerderen van vakkennis, wilde de vereniging het tuin- bouwonderwijs financieel en moreel steunen. Deze doel einden moesten bereikt wor den door het houden van le zingen, met name dan na tuurlijk over tuinbouw, maar ook door het houden van ten toonstellingen. Met dat alles heeft de vereni ging zich inderdaad daadwer kelijk beziggehouden. Tegenwoordig ligt het accent op lezingen en werkbezoeken bij voornamelijk tuinbouwbe drijven. Op de vroegere vergaderin- 1 jkastep3t>els WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN BOSKOOP - De Vereniging Oud-Leerlingen Tuinbouw- onderwijs in Boskoop was op 14 oktober 55 jaar oud. Dat heuglijke feit wordt vrijdag 24 oktober bescheiden gevierd met een gezellige avond in De Loods achter de Gereformeerde kerk. Het is bij de vereniging traditie om elk lustrum feestelijk te vieren. per was van de verschillende later opgerichte studieclubs. Die studieclubs die onlangs besloten hebben samen te willen gaan in ’Studieclub Boskoop’. ’Misschien mag ik het zo niet zeggen en het is beslist mijn Vanzelfsprekend komt het bedoeling niet om iemand op gesprek ook op de ontwikke- de tenen te gaan staan,’ zegt lingen in Boskoop. Van Boc- van Bockel, ’maar een grote club, zoals straks de Studie club Boskoop, heeft als na deel dat niet iedereen iets durft te zeggen. Als je in een kleine groep aan de slag bent, durven mensen wat sneller iets te zeggen. Onze vereni- skoop nog steeds heel sterk, maar we kennen ook veel pro blemen. Kijk maar naar het logistieke probleem. Verder zijn er andere ontwikkelin- e gen de cursus 'Creatief werken met kinderen' gaan volgen. (Foto: Erie Taal). Eén van de initiatiefnemers en uiteraard mede-oprichter van de Vereniging Oud-Leer lingen Tuinbouwonderwijs was Kees Verboom, die ook de eerste secretaris werd. Hij bleef dat tot 1971. Daarna mocht hij nog tot 1975 met de voorzittershamer zwaaien. De naam van de vereniging die op 14 oktober 1942 werd opgericht luidde oorspronke lijk Vereniging oud-leerlin- gen tuinbouw-avondonder- wijs’. Dit avondonderwijs was een cursus die in 1897 van start ging. Hierbij speelde J. Zwartendijk, hoofd van de Plantenziektekundige Dienst (PD), een zeer belangrijke rol. Zwartendijk, die later ook heel actief was in de Vereni ging Oud-Leerlingen Tuin bouwonderwijs, wilde de Bo skoopse kwekers, die vaak al leen maar lagere school hadden genoten, op een hoger peil brengen. Naast veel jon gere kwekers werd de avond school ook druk bezocht door oudere rotten in het vak. De lessen gingen over boomteelt (uiteraard), de nomencla tuur, bemesting en dergelij ke. Veel Boskoopse kwekers zul len zich de avonden in hotel Neuf nog wel herinneren. Vanaf het eerste jaar verga derde de Vereniging Oud- Leerlingen Tuinbouwonder wijs in Neuf. Een jaar later moest men echter, na de brand in Neuf in juli 1943, verhuizen naar de overkant, naar het oude café Tasma. Vanaf juli 1947 kon er weer in Neuf vergaderd worden. En dat zou heel lang zo blij ven. werk (SWW) gaat een cursus geven voor vrijwilligers die werken met kinderen in de zijn leeftijd van 4-12 jaar. De de reeks is vooral bedoeld voor vrijwilligers van scholen en buurt- en speeltuinverenigin gen in het Gouwedorp. De nieuwe cursus zal worden gehouden in het gebouw van Oud-Leerlingen het centrum voor kunstzinni- Fly Gouda, Goudkade 4 (bij Praxis), 2802 AA Gouda, tel.: 0182 - 599 306 Bij de vraag of zo’n Vereni ging van Tuinbouwonderwijs niet een beetje uit de tijd is, kijken Van Bockel en Van der Werf nu op zo’n 210 blijft steken, elkaar even aan. ’Ja, daar komt volgens beide bestuurs- hebben wij natuurlijk best leden door de moderne tijd en wel eens over nagedacht. Zo- het andersoortige onderwijs, lang er anno 1997 nog 210 le- Vroeger ging 99 procent van den zijn en er gemiddeld zo’n de jongens uit een klas van de 25 tot 40 mensen naar een lagfere tuinbouwschool de vergadering (lezing) komen, boomkwekerij in. Hetzij als dan vervullen we wel degelijk kleine zelfstandige, hetzij als een taak. Zo bekeken zijn wij medewerker (knecht) bij een beslist niet uit de tijd,’ zegt wat grotere kweker. Zo’njon- Van der Werf. gen werd bijna automatisch Van Bockel legt uit dat de lid van de Vereniging Oud- vereniging in feite een voorlo- Leerlingen Tuinbouwonder wijs. Dat is tegenwoordig anders. Het merendeel van de jeugd dat van de agrarische school van Boskoop komt, komt niet meer in de boomkwekerij te recht. - IjgfiB Wim van der Werf en Bram van Bo<kel: 'Onze club heeft 3 B A OPENINGSTIJDEN */2 Dea A za. Van 99,- voorW ma. di. wo. do. 9.00 tot 18.00 uur 9.0Ó tot 18.00 uur 9.00 tot 18.00 uur 9.00 tot 21.00 uur 9.00 tot 21.00 uur 9.00 tot 17.00 uur Voorjaarsbollen. Bloeitijd vanaf maart. Geschikt voor verwildering in gazon of border. Van 89,- voor (0 r. r. o rt. e o V) ■o Van 59,- voor Van 49,- voor’® Cr r Prinsen Schouw 1, 2394 CX Alphen a/d Rijn Telefoon (0172)47 52 99, Fax (0172)49 52 51 ^J00 us r- tk j Van39,-voorlH A ■O V) o •4 ■o *14

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 17