At* LADY BRAX TDMA LIMA BERGA KIBA Dufs mod? Peuterzalen zoeken een penningmeester Kerngroep raakt thuis in Tigray Popkoor van 3.000 man in recordboek 7 s UrestP DE MOOISTE DEUREN TE KUST EN TE KEUR... ft fi Problemen stapelden zich op in het gemeentehuis Gratis controle fietsverlichting e Demonstraties De Rozebottel Maaike Feih exposeert Collecte voor Diabetes Fonds Opbrengst rommelmarkt Zangavond Kruiskerk WADDINXVEEN K« JEANSBROEKEN in div. kleuren met stretch, mt. 38 - 46 vanJW nu!69,- ‘1*1 1! B IM: Uniek in Hollands Midden WOENSDAG 29 OKTOBER 1997 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 21 O l Het huidige logo van de Kerngroep Ontwikkelingssa menwerking Waddinxveen. Het logo van de Ethiopische ontwikkelingsorganisatie Relief Society of Tigray (REST). 2 mok Wonut d UITZOND! O J o X PREFAB DAKKAPELLEN IN ELKE MAAT SERRES MET WOONCOMFORT DE MOOISTE HOUTEN TRAPPEN 200 SOORTEN BESLAG tel. (0172) 47 38 18 o M 0 I0RNNMWDI de burger nietrechtstreeks ten goede1. ‘Er worden volgens ons dan ook te veel kosten voor de in terne organisatie gemaakt. satie‘. In het raadsvoorstel wordt ge meld, dat burgemeester Fedde Jonkman eerstverantwoorde lijke wordt voor de organisatie- De SWP zoekt voor deze be langrijke functie een enthou siaste vrijwilliger die met enig gevoel voor administra tie en personeelsaangelegen heden zich enkele uren per week wil inzetten voor het Waddinxveense peuterwerk. Enige affiniteit met de doel groep wordt door het bestuur op prijs gesteld aangezien de penningmeester deel zal uit maken van het dagelijks be stuur en dus mede verant woordelijk is voor het beleid van de stichting alsmede voor de uitvoering. De Stichting Waddinxveense Peuterspeelzalen heeft vijf peuterspeelzalen in beheer: Pieter Pierebas, Ketelbinkie, Hummelhonk, Dikkie Dik en Kabouterhof. De voornaamste taak van de penningmeester is het bewa ken van de kosten en het vol gen van de externe ontwikke lingen die gevolgen kunnen hebben voor de financiën. Dit betreft vooral de personeels kosten van de stichting. Overige algemene taken zijn o o WADDINXVEEN - Zoals aangekondigd houden de plaatselijke rijwielhande laren, Veilig Verkeer Ne derland en de fietsersbond enfb komende zaterdag 1 november van negen tot vier uur een gratis fiets- verlichtingsactie. Dat gebeurt ook dit jaar weer bij Wielaard voor de fiets (Dorpstraat), Versluis Tweewielers (Beethoven laan) en Henk van den Bor Tweewielers (Zuidkade). De fietsreparatie is geheel gratis. Alleen eventuele benodigde onderdelen en materialen zullen worden berekend. Het blijkt in de dagelijkse praktijk dat de gemiddelde fietsverlichting nogal eens te wensen overlaat. Veel fietsers zijn geneigd hun verlichting te veronachtza men omdat ze niet inzien hoezeer hun veiligheid is gediend met goede zicht baarheid. Met deze actie wordt ge tracht daarin verbetering te brengen. Vooral voor kinderen, die nogal eens vreemde capriolen op de weg uithalen, is zichtbaar heid van levensbelang. Alphen aan den Rijn ter van mening waren, dat zij niet in de nieuwe organisatie pasten en een stap opzij deden siert hun eerlijkheid. De vaca ture FPD viel medio vorig jaar. Het college besloot deze vaca ture niet direct op te vullen. In het raadsvoorstel over de reoganisatie, waarin een kre- EXCLUSIEVE VOORDEUREN IN ALUMINIUM Gelet op alle zaken die de afge lopen periode gebeurd zijn kwam de PvdA in de raadsver gadering tot de volgende con clusies: het college heeft de col legiale verantwoordelijkheden niet naar behoren in gevuld, zij had de wethouder meer en be ter moeten steunen; de wet houder heeft geen blijk gege ven iets van zijn zware porte feuille ter discussie te willen stellen; het management van de gemeente heeft fouten ge maakt; er zijn grote fouten ge maakt bij de reorganisatie en het aansturen van de financië le administratie, waarvoor de wethouder verantwoordelijk is en voor de organisatie moet duidelijkheid worden geboden, hetgeen betekent dat afspraak afspraak is, te beginnen bij het bestuur. “Voor de bevolking, wiens be langen wij in de raad beharti gen, betekent dit dat we als raad, iedere fractie voor zich, ieder raadslid voor zich een duidelijk streep moet trekken ten aanzien van wat kan en wat niet kan. We zijn die streep gepasseerd1, aldus drs. Aad van Holsteijn. Zijn fractie kwam dan ook in de gemeenteraad met een mo tie van wantrouwen, die met 10 tegen en 8 voor werd ver worpen. Korte tijd later maak te wethouder Jan Hielema be kend zich niet meer verkies baar te stellen en na de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar de praktische politiek vaarwel te zeggen. De avond staat in het teken van het christen-zijn wereld wijd. Op deze zangavond wor den dan ook geestelijke liede ren gezongen in verschillende talen, met name in het Ne derlands, Engels en Frans. Daarnaast is er de mogelijk heid voor de uitgenodigde asielzoekers om iets instru mentaals of vocaals uit eigen land te laten horen. Na afloop is er gelegenheid met elkaar een kopje koffie te drinken. WADDINXVEEN - Volgende week donderdag 6 en vrijdag 7 november houdt De Roze bottel Bloemen (Nesse) in het kader van de herfst twee sfeeravonden. meer veertien popsongs die door het koor worden toege zongen. Het opmerkelijke aan het zo genoemde Multi Mix Music 2000 Super Choir is dat het voor de helft bestaat uit huis- tuin-, keuken- en badkamer- zangers. De andere helft maakt deel uit van bestaande koren. WADDINXVEEN - Na Toma (Burkina Faso) en Lima (Peru) probeert de Kerngroep Ontwikkelingssamen werking Waddinxveen nu banden te smeden met de be volking in de Ethiopische provincie Tigray. Dat ge beurt met behulp van de plaatselijke ontwikkelingsor ganisatie Relief Society of Tigray (REST). WADDINXVEEN - De Stichting Waddinxveense Peuter speelzalen (SWP) is op zoek naar een penningmeester ter vervanging van de huidige penningmeester R. Bek kers die eind van dit jaar vertrekt. Al onze producten worden desgewenst door onze vok- bekwome medewerkers bij u n thuis geplaatst. Op al onze producten, ook de plaatsing jj geven wij 10 jaar gorantiel c volgens de sociaal-democraten een oplossing voor een aanstu- ringsprobleem. Er wordt ech ter niets gezegd over de rest van de organisatie en het per soneel. ‘Als dit niet bij de afweging wordt meegenomen geeft het college geen invulling aan het rapport bestuurlijke vernieu wing', meent de PvdA-fractie- voorzitter. ‘Dit rapport is op die punten door de raad bekrachtigd. Daarin is vastgelegd, dat bij de portefeuilleverdeling samen hangende beleidsvelden in een portefeuille worden onderge bracht. In het raadsvoorstel wordt een deel van organisa tie en het personeel bij een andere portefeuille gezet. Er zijn twee portefeuillehouders verantwoordelijk1. ‘Het college geeft derhalve on voldoende invulling aan de be sluiten van de gemeenteraad op het punt van bestuurlijke vernieuwing en laat verant woordelijkheden onduidelijk'. De reorganisatie was een taak voor het college. In het dage lijks werk was daarvoor een bijzondere rol weg gelegd voor CDA-wethouder Jan Hielema. Hij trok de reorganisatie, sprak met het personeel, on derhandelde met de vakbon den en rapporteerde naar college en raad. Drs. Aad van Holsteijn: ‘Jan Hielema draagt als wethouder organisatie bijzondere verant woordelijkheid voor de reorga nisatie en de situatie die nu is ontstaan'. Vanaf 1 januari 1996 is er sprake van integrale verant woordelijkheid. Dat betekent dat iedere wethouder ook ver antwoordelijk is voor ‘de mid delen1 binnen de portefeuille. Wethouder Jan Hielema van financiën was dat al, maar is Voor de personeelslasten, voortvloeiend uit de reorgani satie, is een frictiepot ge maakt. In de begroting voor 1997 staat een bedrag ge noemd van 3 ton. Drs. Aad van Holsteijn: ‘Dit zijn allemaal kosten voor in tern. De burger profiteert daar weliswaar van mee, maar indi rect. Vraag is dan ook wat dit college van zijn doelstelling waar maakt de lasten voor de burger te beperken'. ‘We hebben nu een meevaller MEER DAN 100 BINNEN- EN BUITENDEUREN j KUNSTSTOF KOZIJNEN IN VELE KLEUREN ‘Het college moet op de hoogte geweest zijn', is de derde con clusie van drs. Aad van Holste ijn over de gang van zaken in het gemeentehuis. Op 1 januari 1996 ging de nieuwe structuur van start en werden de leidinggevende functionarissen benoemd. Alle leidinggevenden moesten een assesment, een soort test, on dergaan. Assesment en ervaringen met betrokkenen in het verleden - zij werkten al enige tijd bij de gemeente - leidden tot het be sluit van het college de be treffende medewerkers te be noemen. Dat sommige betrokkenen la- vertrouwelijke stukken blijkt, dat het management al bezig was de problemen in beeld te brengen en daar toen al een idee van had‘. ‘Het grote probleem lijkt te zijn, dat het bestuur toen niet wist dat ze een probleem had den. Het bestuur had geen idee wat zich in de organisatie af- diet van 7 ton gevraagd werd, speelde en ging maar door met wordt gesteld, dat twee finan- onhaalbare planningen1. ciële systemen in elkaar ge voegd moesten worden en er VOOR UIT onder andere het voorberei den van de begroting, het on derhouden van contacten met de accountant en de gemeen te Waddinxveen en aan spreekpunt zijn voor de leid sters voor de toepassing van de arbeidsvoorwaarden. De financiële administratie en de salarisadministratie zijn uitbesteed aan de accoun tant. Wat de dagelijkse gang van zaken betreft verzorgt de penningmeester de volgende taken: het controleren en be talen van facturen, het door geven van mutaties aan het accountantskantoor, het be talen van de salarissen en het verzorgen van ziekmeldin gen. Overige taken betreffen de huur van de peuterspeelzalen en het beheer van verzekerin gen. De SWP roept vrijwilli gers op zich voor deze functie beschikbaar te stellen. Be langstellenden kunnen con tact opnemen met de huidige penningmeester R. Bekkers, telefoon 0182-614341 (na 19.00 uur). hierdoor als het ware nog meer verantwoordelijk geworden voor juist de financiële admini stratie. ‘Ik vind daarom dat wethouder Jan Hielema onvoldoende in vulling heeft gegeven aan de integrale verantwoordelijk heid voor de financiële admini- s tra tie De PvdA heeft in 1994 al ge vraagd of de werkverdeling binnen het college wel goed was. Werd er niet'te veel werk bij een persoon neer gelegd? Het winkelcentrum, de finan ciën en de reorganisatie zitten bij een persoon. Nee hoor, daar hoefde de PvdA zich geen zor gen over te maken. Dat gaat goed. ‘Bij het aantreden van de bur gemeester hebben wij ge vraagd of het winkelcentrum en ruimtelijke ordening niet in een portefeuille kunnen wor den opgenomen. Nee hoor, niet nodig', weet drs. Aad van Hol steijn. Bij het voorstel over het kre diet voor De Nieuwe Passage enkele maanden geleden is een motie ingediend met als strek king dat de financiën en win kelcentrum uit elkaar gehaald moeten worden. Het college wilde hier niets van weten. De financiële con trole op het winkelcentrum en de financiën bleven in een hand. En dat terwijl een zeker tegenwicht juist zo nodig bleek, omdat er meer geld was uitgegeven, dan er beschik baar was. Wethouder Jan Hielema wilde deze integrale verantwoorde lijkheid blijven dragen. ‘De wethouder wilde te veel zelf blijven doen', oordeelt de Pv- dA-fractievoorzitter. Hij geeft daarbij aan dat de Pv dA Jan Hielema heeft leren kennen als een bestuurder die zich in problemen vastbijt. Daarvoor heeft de PvdA re spect en erkenning. De fractie heeft dat geregeld kritisch, maar constructief la ten blijken bij de reorganisatie en het winkelcentrum. Op moeilijke momenten slaagden we erin een brug te slaan. Het krediet van het winkelcen trum voor de zomer was de laatste steun van de zijde van de PvdA. Deze fractie gaf het college toen het voordeel van de twijfel en het krediet. EXCLUSIEVE KUNSTSTOF VOORDEUREN j BOSKOOP - De Boskopers Y. van Pelt en R. de Visser van de Stichting Volkoren brengen op zaterdag 29 no vember in de Brabanthallen in Den Bosch een popkoor van 3.000 zangers en zangeressen op de been. WADDINXVEEN - De zater dag 18 oktober door De Gou- webloem gehouden rommel markt heeft het nettobedrag opgeleverd van ƒ4.100,-. Dit bedrag zal geheel ten goede komen aan de eigen activitei ten. WADDINXVEEN - De Gere formeerde Kerk (Vrijge maakt) houdt zondagavond 2 november om half acht weer een zangavond in de Kruis kerk (Passage), waarbij ie dereen van harte welkom is. De toegang is vrij. joen gulden is dus nog maar het begin. Deze kosten moeten geplaatst worden tegen de achtergrond van al die andere kosten die de afgelopen jaren binnen de or ganisatie zijn gemaakt, zoals vooor reorganisatie 2,8 mil joen, voor de verbouwing ruim 7 miljoen, voor het computer plan 9 ton per jaar en voor het atie bij FPD voort te laten be- meubilair 7 ton per jaar. staan'. Voor de Het raadsvoorstel over de be stuurlijke aspecten is begin september in de betreffende raadscommissie besproken. De behandeling van dit voorstel is niet in de officiële gemeenteru- briek in het Weekblad voor Waddinxveen aangekondigd geweest. Nu worden niet alle voorstel len in de agendaoverzichten mee genomen, maar dit was wel een pittig voorstel. Bij het voorstel zat een vertrouwelijke bijlage, waarin opgenomen het in de uitkering uit het gemeen- totaal aan kosten tot dit mo ment. Daaruit bleek, dat al vier ton was uitgegeven voor reparatie tefonds. Die 150.000 gulden is nu voor de organisatie nodig. We hebben treasurymanage ment, dat ons geld oplevert. De van de organisatie. Pas later is opbrengsten daarvan komen op initiatief van de PvdA deze bijlage openbaar gemaakt. ‘Het college heeft niet zorgvul dig gehandeld ten aanzien van de behandeling van het voor stel. Het voorstel is niet goed Voordeeltjes voor de gemeente naar buiten gebracht1, oordeelt verdwijnen in de eigen organi- drs. Aad van Holsteijn. Het voorstel bevat een korte opsomming van 11 redenen waarom de organisatie is vast gelopen. Bij elkaar nog geen bladzijde lang. In de openbare verbetering. Op zich lijkt dat stukken wordt verder geen toelichting gegeven. Wel zijn er vertrouwelijke stukken. Maar door de afspra ken die daarover in de geme- denteraad zijn gemaakt kun nen die niet bij de openbare be handeling betrokken worden. Zo was er volgens de sociaal democraat geen goede discus sie in de raad over de oorzaken mogelijk. ‘Het college heeft on voldoende informatie gegeven, waarop de raad zich bij de oor deelsvorming en het openbaar debat kan baseren. Dit is niet goed voor de democratische be sluitvorming', meent drs. Aad van Holsteijn. In het vooijaar kwam de plan- Met hun initiatief gaan ze nog een stapje verder dan vo rig jaar. Toen verzamelden ze in de Central Studio’s van Utrecht 1.600 koorleden voor de opname van een kerst-cd. De initiatiefnemers verwach ten nu met het grootste koor aller tijden niet alleen te wor den opgenomen in het Gui- ness Book of Records, maar ook een avondvullend pro gramma voor 6.000 toeschou wers te kunnen verzorgen. Gordon, The Fortunes, Ray mond van het Groenewoud, The Jody’s Singers en The Bold en the Beautiful-sterren Bobbie Eaks (Macy) en Schae Harrison (Darla) hebben in middels hun medewerking aan het festijn toegezegd. Ook van dit concert wordt een live-cd opgenomen die omst reeks Sinterklaas in de win kels ligt. Daarop staan onder Op beide avonden wordt van af half acht getoond hoe op een sfeervolle wijze en met natuurlijke materialen prachtige herfstdecoraties kunnen worden gemaakt. Het resultaat is veelal ver rassend. ning van de begroting, de ma- en de jaarrekening op tafel. De frac tie van de PvdA heeft toen aangegeven, dat die planning was. Drs. Aad van Holsteijn: ‘Wij hadden geen insideinformatie, maar baseerden ons onder meer op de manier waarop de begroting 1997 tot stand kwam. In de commissie alge meen bestuurlijke zaken kre gen wij geen bijval van de kant van het college1. ‘Integendeel. Wij moesten ver trouwen in de organisatie heb ben. Natuurlijk was het moei lijk, maar alles zou volgens plan gaan. Wij werden erop aangesproken, dat we onvol doende vertrouwen hadden'. ‘Het bestuur had blijkbaar op dat moment niet in beeld wat er speelde. De verbinding met de ambtelijke organisatie was er niet. Er blijft twijfel. Uit de o Openingstijden: moondcg van 13.00 -18.00 dinsdag, woensdog donderdag Z ran 09.00 18.00 u. vrijdag van 09.00 - 21.00 u. zaterdag van 09.00 - 16.00 u. MEIDOORNSTRAAT 1 BERGAMBACHT TELEFOON (0182) 358 358 FAX (0182) 358 357 Het gemeentehuis aan het Raadhuisplein waar het hoofd moet worden geboden aan talrijke organistorische en financiële pro blemen. (Foto: Sjaak Noteboom). In het raadsvoorstel wordt 7 ton gevraagd. Er was intussen een' nieuw systeem ingevoerd al 4 ton uitgegeven. Het college moest worden, het FBS. heeft nog geen inzicht in de Dit kostte tijd. Daardoor bleef verdere kosten kunnen geven, het gewone werk liggen. In Bekend is alleen dat die er zul- mooie woorden wordt gezegd len zijn. De genoemde 1,1, mil- betekende dit dat nieuwe pro cedures ’leertijd’ kostten. Op zich is dit alles niets nieuws. Dat weet je als je die dingen doet. Vierde conclusie van drs. Aad van Holsteijn: ‘Het management is niet bij les geweest. Zij had maatregelen moeten nemen. Voorts heeft het college onverantwoord ge handeld door de vacaturesitu- De Kerngroep Ontwikke lingssamenwerking Wad dinxveen heeft ongeveer een jaar geleden een nieuw ont wikkelingsproject gekozen na 15 jaar een bedrijvenpro- ject in de Peruaaanse hoofd stad Lima te hebben ge steund. gatie, waardoor de oogst vele malen groter en minder af hankelijk van de regenval zal zijn. In 1996 viel er wat meer re gen dan in 1995 en was er mede dankzij de activiteiten van REST in bepaalde re gio’s zelfs een graanover schot. Dit graan wordt door de Etiopische ontwikkelingsor ganisatie opgekocht en in andere regio’s van Tigray, waar nog steeds structureel een voedseltekort is, als voedselhulp verdeeld. T R U M In het 'Centrum voor Uitzonderlijk Wonen' in Bergombocht kunt u zich uitvoerig oriën- teren (en loten odviseren) op het gebied von deuren, kozijnen, romen, trappen, serres, dakkapellen en garagedeuren van exclusief niveau. Nergens anders in Nederland vindt u zo'n compleet overzicht van s’werelds topmerken. U bent von harte welkom! r'a, «s», Zowel de kant-en-klare herfstdecoraties als ook de materialen om zelf aan de slag te gaan kunnen ter plaatse worden gekocht. De toegangsprijs bedraagt (in clusief koffie met een lekker nij) f 2,50 per persoon. Voor aanmelding kan men bellen met 0182-615741. WADDINXVEEN - ’Geef’s voor diabetes, voor ’n toe komst zonder complicaties’ is het motto van de lande lijke collecte van het Dia betes Fonds Nederland, die volgende week ook in Waddinxveen wordt ge houden. Eén op de 36 Nederlanders heeft diabetes (suikerziek te), een tot nu toe ongenee slijke aandoening. Nier- aandoeningen is één van de bijkomende complica ties van diabetes. Het langzaam sléchter gaan functioneren van de nieren kan uiteindelijk lei den tot nierdialyse of nier transplantatie. Weten schappelijk onderzoek moet de oplossing brengen voor deze ziekte en de com plicaties. WADDINXVEEN - In het Riagg-gebouw aan de Ronsse- weg in Gouda is werk te zien van de Waddinxveense kun stenares Maaike Feih. De tentoonstelling is een jaarlijkse activiteit van de re gionale instelling voor ambu lante gezondheidszorg in sa menwerking met de Regiona le Kunststichting Gouda. Het werk van Maaike Feih is tijdens de openingsuren op werkdagen tot en met vrijdag 14 november te zien. De ten toongestelde serie etsen en li tho’s tonen haar fascinatie voor het constructiewerk in de bouwkunst. In de gemeenteraad heeft frac tievoorzitter drs. Aad van Hol steijn namens de PvdA aange geven waar aan het Raadhuis plein het verkeerd is gegaan en wie daarvoor verantwoorde lijk zijn. Bij het aantreden van het hui dige college van Burgemeester en Wethouders waren er plan nen de organisatie fors aan te pakken. Al enkele maanden na het installeren van de raad in mei 1994 kreeg het college een budget van 2,8 miljoen gulden mee voor een grote reorganisa tie. Dit voorstel heeft vanaf het begin de steun van de sociaal democraten gekregen. In dit forse bedrag waren kos ten opgenomen voor externe ondersteuning en inzet van tij delijk personeel om knelpun ten weg te werken. Er was ook geld voor de opleiding van het gemeentepersoneel, nodig om de beoogde cultuurslag te ma ken. Bij de reorganisatie was een stuurgroep betrokken die werd voorgezeten door CDA-wet- houder Jan Hielema. Tot janu ari vorig jaar verscheen er van gemeentewege regelmatig een informatiebulletin. Daaruit was af te leiden, dat er geen problemen waren. In de raadscommissie is regel matig gevraagd naar de gang van zaken. Naast vertraging op onderdelen en vacatures die open bleven en met interim personeel werd opgevuld wa ren er geen problemen. In januari 1996 ging dan ook de vlag in top. Waddinxveen was klantvriendelijk, open en modern geworden. Die vlag heeft enige tijd de voorgevel van het gemeentehuis gesierd. In de commissie algemeen be stuurlijke zaken was de ge meentelijke reorganisatie nim mer een agendapunt. Er was ook geen schriftelijke achter grondinformatie. ‘De gemeen teraad is niet goed geïnfor meerd geweest', luidt dan ook de eerste conclusie van drs. Aad van Holsteijn. De hele reorganisatie is bege leid door BMC, het bureau dat bij uitstek ervaring heeft met gemeentelijke reorganisaties en de invoering van BBI, het besturingssysteem dat bijna alle gemeenten in Nederland heeft en Waddinxveen gekozen heeft. BMC heeft de onderzoeken binnen de organisatie gedaan, de veranderingstrajecten uit gezet en voorstellen gedaan. Vanaf 1 januari 1995 is als in- terim-directeur middelen een adviseur van BMC benoemd. BMC werd op deze manier di rect verantwoordelijk voor de dagelijkse leiding over de afde ling financiën. Een afdeling met een beperkte formatie en met beperkte en duidelijk toetsbare doelen. ‘BMC wist wat er binnen de fi nanciële administratie speel de1, luidt de tweede conclusie van PvdA-fractievoorzitter drs. Aad van Holsteijn. De interim-directeur middelen maakte snel carrière binnen de gemeente. Spoedig werd hij eerste loco-gemeentesecreta- ris. Als zodanig heeft hij in het hart van het gemeentebestuur gezeten. Daar kon hij aangeven hoe de omzetting van de oude naar de nieuwe organisatie plaats vond. De overgang van midde len naar de nieuwe organisatie kon daarbij als voorbeeld die nen. Zijn informatie kon hij rechtstreeks in het college in brengen. Steun wordt nu verleend aan een plattelandsproject van de ontwikkelingsorganisatie REST in Ethiopië. Dit Afri kaanse land was jarenlang het toneel van een rampzali ge burgeroorlog. Tot er in 1991 eindelijk vre de kwam, Eritrea zich af scheidde en Tigray een auto nome provincie van Ethiopië werd. Via de Nederlandse ontwik kelingsorganisatie NOVIB heeft de kerngroep contacten gelegd met de Ethiopische ontwikkelingsorganisatie Relief Society of Tigray. REST werkt al sinds 1978 samen met de bevolking van Tigray om ervoor te zorgen dat ze de ellende van de bur geroorlog te boven komen en land en water beter gaan be heren en bebouwen, zodat ze zelf voldoende in de eigen voedselbehoefte kunnen voorzien. Nu is het nog zo dat het grooste deel van de bevol king in Tigray af en toe voed selhulp nodig heeft en dat 80% van de kinderen onder voed is. REST geeft hulp aan de be volking van Tigray. Tigray is de noordelijkste provincie van Ethiopië en heeft een be volking van 3,4 miljoen men sen, van wie 83% in de land bouw werkzaam is. Tijdens de burgeroorlog hield REST zich voorname lijk bezig met het verlenen van noodhulp. Na 1991 ver breedde REST de activitei ten tot het geven van struc turele ontwikkelingshulp. In de afgelopen tien jaar hebben al 160.000 uit Soe dan teruggekeerde vluchte lingen een nieuw bestaan kunnen opbouwen dankzij REST. Maar de organisatie houdt zich zeker niet alleen bezig met hulp aan vluchtelingen. REST voert integrale ont wikkelingsprogramma’s uit, waarbij gewerkt wordt met de totale bevolking van een regio. Het grootste probleem in Tigray is het gebrek aan wa ter. Dat komt vooral door het verdwijnen van de oorspron kelijke bebossing en be- groeing. De bodemerosie neemt hierdoor hand over hand toe. De vruchtbare aar de verdwijnt met het regen water. Dit proces wordt nog verer gerd door de regelmatig te rugkerende perioden van grote droogte, die tot gevolg hebben dat de traditionele waterbronnen ofwel hele maal opdrogen of alleen nog maar een heel klein beetje water geven. De landbouw in Tigray is tot op de dag van vandaag bijna volledig afhankelijk van de regenval. Bovendien wordt de oogst sterk aangetast door ziektes en insecten. De boeren werken nog op de tra ditionele wijze, zonder enige mechanisatie, en de op brengst is dan ook erg laag. REST werkt hard met de boeren in de armste streken van Tigray om hierin veran dering te brengen. Ond.er lei ding van eigen technici wor den door de boeren zelf ter rassen aangelegd, drainagepijpen gelegd, dam metjes gebouwd, delen van riviertjes van de hoofd stroom weggeleid, bronnen aangeboord en herbebost. Allemaal om te zorgen dat het regenwater vastgehou den wordt en een begin ge maakt kan worden met irri- WADDINXVEEN - De afgelopen tijd is er in de Wad dinxveense gemeenteraad veel gezegd over het functio- nagementrapportage neren van de gemeentelijke organisatie. Er is in een paar jaar tijd veel veranderd binnen het gemeentehuis. Daarbij zijn veel mensen betrokken geweest, die er en- thousiast aan gewerkt hebben. Het heeft veel geld ge- niet haalbaar kost. En er is ook nogal wat verkeerd gegaan.

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 21