Verkeerstheorie opgefrist Wilhelmus was smeekbede om begrip Marco Bakker zingt tijdens jubileumconcert Zevenhuizen Cold Water fish, familiebedrijf door gemeenschappelijke hobby Grote belangstelling voor pluimveeshow Feestelijke aankomst van nieuwe bedden voor699r Onze 2000 m2 Sfeer - LEUKSTE WOONADRES VAN GOUDA guTOitflyiHgi Kerstshow is geopend'.'.'. Auto-inbraak Controle op vreemdelingen DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND TOT 21.00u. PAGINA 17 WOENSDAG 12 NOVEMBER 1997 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN De bariton Marco Bakker. De familie Sijtzema laat zien waar een goed ontwikkelde Direct mee te nemen Kwaliteitsgarantie tonde en over de veiligheid van kinderen in de auto. Ook werd er nog een aantal vragen gesteld over verschil lende verkeerssituaties in Waddinxveen. Op alle vra gen werd naar alle tevreden heid antwoord gegeven. De avond werd ook bijge woond door A. van Driel, verkeersadviseur van de po litie Waddinxveen. Na af loop gingen de cursisten vol lof en met een ervaring rij ker over de verkeersveilig heid weer naar huis. MOONS Gouda hobby toe kan leiden. (Foto: A. Fioole) ■an—smi innam iiaiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiwiiiiiiiiiiiiiinii Een succes, niet alleen door de organisatie van het prach tige vooij aarsconcert en de sfeervolle Proms, maar ook door het meebeleven, de me dewerking en de financiële steun van de burgerij, de do- show voor publiek geopend door J. Slotboom, bestuurslid van de NKB afdeling Zuid Holland. Vrijdagavond was de trek king van de grote verloting. De winnende nummers zijn 101, 358, 396, 474, 479, 551, 695, 846 en 955. De prijzen kunnen worden afgehaald bij J. van Wijngaanrden, Anna Paulownastraat 9 te Wad dinxveen. Zaterdagmiddag om vier uur kon een tevreden voorzitter, namens de medebestuursle den, de geslaagde tentoon stelling sluiten. nateurs, de gemeente en het bedrijfsleven. ‘Wij hadden er alleen maar van kunnen dromen', aldus Jan-Willem van Dijk namens het bestuur. ‘Ook als vereni ging beleven wij met elkaar een prachtig jaar, met de play-in, het verenigingsweek- einde, de disco in La Baraque en het blaaskapellenfestival op het Oogstfeest*. ‘Het is werkelijk uniek. En nu maken we ons op voor een (Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens), waarna de cursisten een examen training kregen via cd-rom. Van de vijftig vragen moch ten de deelnemers er vijf fout hebben om te slagen voor het theorie-examen. De meeste cursisten bleken ove rigens meer dan 5 fouten te hebben. Daarna werd er uitleg gege ven over de juiste antwoor den en konden de cursisten vragen stellen, met name vragen over het richting aangeven op de verkeersro- WADDINXVEEN - Dinsdag 4 november is een vreemdelin gencontrole uitgevoerd bij een bedrijf aan de Tuinbonw- weg. Daar werden twee vreemdelingen aangetroffen die geen documenten bij zich hadden. Uit onderzoek bleek echter dat beide uit Den Haag af komstig waren. Zij zijn der halve aan de Vreemdelingen dienst van Den Haag overge dragen. letters van de 15 coupletten vormen de naam Willem van Nassau. En Bram Maljaars natuurlijk, die zegt dat noch Coomhert noch Mamix de au teur is. Wat ook kan, is dat een broer van Coomhert, Frans, het gedicht heeft ge schreven. Dat is heel goed mo gelijk, omdat Coomhert zelf in een voorschrift van een van zijn toneelstukken schrijft: ‘Het schijnt dat mijn broer nu ook tot het gilde der dichters is toegetreden'. Bram Maljaars: ‘Om het Wilhelmus goed te kunnen begrijpen, moet menw eten dat het eigenlijk een apo logie is, een verontschuldiging. In het bed, dat is geschreven tussen 1568 en 1572, voordat de opstand succes had, is Wil lem van Oranje aan het woord*. Veel mensen denken dat de zin Wilhelmus van Nas- souwe, ben ik van Duitsen bloed een vraag is. Dat is niet waar. Je moet het zo lezen: Wilhelmus van Nassouwe ben ik, van Duitsen bloed, etc. etc.‘ Willem van Oranje is aan het woord en vertelt over zichzelf. Dan klopt het hele verhaal wel. Want hij is van Duitsen bloed. En hij heeft de koning van Hispanje altijd geëerd. Maar omdat Phlips de Tweede maar niet wilde begrijpen dat zijn landvoogd Alva hier ver schrikkelijk tekeer ging, (De Raad van Beroerten, de extra belasting in de vorm van de Tiende penning, een nieuwe strafwetboek, steun aan de in quisitie) moest Willem wel in opstand komen. Telkens weer heeft hij gepro beerd Philips de Tweede naar de Nederlanden te krijgen zo dat deze met eigen ogen kon zien hoe zijn plaatsvervangers hier voortdurend het volk te gen de haren in streken'. Wat Willem zelf van het liedje vond, is niet bekend. Hij heeft zich er nooit over uitgelaten. Wel is zeker dat hij het heeft gehoord. Bij een bezoek aan Brussel heeft het volk het voor hem gezongen1. ‘Het oorspronkelijk Wilhelmus is overigens veel vrolijker, lichtvoetiger dan deversie die wij nu zingen. Het is geba seerd op een Frans volksliedje. Adriaen Valerius (1575-1625), de samensteller van de Neder- lantsche gedenckclanck, heeft het plechtiger en langzamer gemaakt'. ‘Persoonlijk word ik meer gegrepen door de inhoud. Als christen, ik ben een echte calvinist, kan ik een regel als Mijn schild ende betrouwen zijt Gij, o God, mijn Heer niet meezingen zonder er ontroerd door te worden. Bij ons in de kerk zingen we het Wilhelmus regelmatig1. ‘Ik snap best dat koningin Wilhelmina in 1932 het Wilhelmus als officieel volkslied heeft aangewezen. Het is veel en veel mooier dan dat wat brallerige Wien Neêr- lands bloed door de ad’ren vloeit'. ‘De reden dat de auteur zich niet bekend heeft ge maakt, is eenvoudig. Ten eer ste moet hij zich schamen voor de kwaliteit van zijn werk, ten tweede kon je in die tijd voor minder aan de galg worden ge bracht. Het was gewoon ge vaarlijk om toe te geven een lied op Willem van Oranje te hebben gemaakt'. En Bram Maljaars, hij spit verder. Want ooit wil hij er achterkomen, wie, o, wie het Wilhelmus schreef. En zo gebeurde, waarmee ook de basis werd gelegd voor het huidige centrum voor vij ver vissen ’Cold Water fish’, te vinden aan het Rijneveld 88. Aanvankelijk beperkte Sijtze ma zich tot jonge voorntjes maar dat werd later toch iets anders. Dochter Esther kwam op een dag thuis met een vriendje die een groot aquari- umliefhebber bleek te zijn. Vanaf zijn tiende jaar was Wemer al bezeten van vissen en al het andere wat in en rond het water leeft. Urenlang konden ze beiden over dit on derwerp praten. Dit had als resultaat dat mevrouw Sijtze ma en dochter Esther ook met het virus besmet raakten. Na verloop van tijd groeide dan ook het plan om de hobby wat groter te gaan aanpakken en het niet alleen beperkt te houden tot snoekvisjes maar ook andere, met name siervis sen, aan de collectie toe te voe gen. Een plaats was snel ge vonden. Sijtzema had op zijn kwekerij nog een stukje kas vrij. Een plek waar eerder de Ilex tot wasdom kwam en kon daarvoor worden ingericht. Het leek zo simpel. Zet maar een paar grote bakken neer, doe er water en visjes in en klaar is kees. Al snel kwamen ze er achter dat het natuurlijk niet zo werkt. Gezamenlijk gingen ze op bezoek bij andere viskwekerijen en lieten zich WADDINXVEEN - Dinsdag 4 november tussen 14.10 en 14.20 uur is ingebroken in een auto die geparkeerd stond aan de Passage. Een portierruit is ingeslagen en er wordt een autoradio-cd- speler vermist. Eén of twee keer per jaar treedt dit korps op met een amateurorkest en die éne keer is dus nu samen met de Kleine Trompetter. Marco Bakker zal samen met het be kende mannenkoor Gouda’s Liedertafel het publiek in vervoering brengen. AAN DE GOUDKADE (bij Praxis) uitvoerig informeren over be paalde technieken en alles wat er verder nog meer bij komt kijken. ’Het heeft ons wel verbaasd, dat men zoveel informatie gaf, zegt Sijtzema. ’Natuurlijk vertellen ze niet alles, een beetje beroepsge heim hoort er nu eenmaal bij, maar toch...’ Door goed te luisteren en om zich heen te kijken leerden zij heel veel. Ondermeer over de vereiste zuurgraad van het water, het licht, de tempera tuur, de filtersystemen en de soorten visvoer. Welke vis soorten moeten drijvend voer hebben en welke zinkend voer, enzovoort. Langzaam aan kwamen er meer vissoor ten, met name goudvissen, de verzameling werd uitgebreid, de techniek aangepast met on der andere een eigen ontwor pen filtersysteem. Met de kennis die Ab Sijtzema samen met zijn schoonzoon Wemer tijdens bezoeken bij andere vijvervisbedrijven had opgedaan en diverse studies over dit onderwerp, besloten zij zelf een filtersysteem te ontwikkelen. Aanvankelijk lukte dat niet zo goed maar la ter ging het beter. Nog niet helemaal perfect, maar toch, het begin was er. Een volgende stap was inmid dels in voorbereiding. Naast een groot assortiment goud vissen kwamen de steur en de koivissen zich door de familie Sijtzema laten verwennen. Daarbij kwam een ander pro bleem om de hoek kijken. Hoe ga je om met ziektes onder de vissen, de juiste temperatuur van het water om de algvor- ming zoveel mogelijk te beper ken? Opnieuw begon een pe riode van experimenteren, waarbij men al vlug tot de ont dekking kwam dat het zelf ontwikkelde filtersysteem niet aan de door hen gestelde eisen kon voldoen en uiteinde lijk besloot men om een pro fessioneel filtersysteem aan te schaffen. Alles draait nu zoals ze dat graag wilden hebben. Acht a negen keer per etmaal wordt er gemiddeld 40.000 liter wa ter via een negental biologi sche filters gerecirculeerd en worden de schadelijke bacte riën via zuiveringskamers uit het water gehaald, voordat het weer terug vloeit in de to taal 35 bakken en reservoirs waarin momenteel zo’n 4.000 steuren, windevissen, goud karpers, koi- en andere goud vissen alle ruimte hebben. Cursusleider John Mimpen begon met een uitleg over de verandering van de nieuwe verkeersregels en borden WADDINXVEEN - De vori ge week donderdagavond ge houden opfriscursus ver- keerstheorie voor automobi listen, die de afdeling Waddinxveen van de vereni ging van Veilig Verkeer Ne derland (WN) in samenwer king met verkeersschool Succes-Mimpen (Oranje- laan) hield, is een succes ge worden. Met de aanschaf van een nieuwe, hypermodern bed maakt het ziekenhuis een grote sprong voorwaarts als het gaat om comfort, veilig heid en service voor de pa tiënt en gebruiks- en bedie ningsgemak voor de verpleeg kundigen en de transportdienst. In Nederland werden niet eerder zoveel van deze bed den met bijbehorende nacht kastjes, matrassen en acces soires in één keer door een ziekenhuis besteld. Het be treft een een order van rond de drie miljoen gulden. De aankomst van de eerste 60 bedden vrijdagmorgen was een bijzondere gebeurte- Buiten de vis vindt men bij Cold Water fish eveneens een uitgebreide collectie water planten, zowel oever-, drijven de-, bodem-, en speciale zuur stofplanten. Ook voor dit on derdeel heeft de familie Sijtzema een leerproces moe ten doorlopen. Want hoe hou je planten in goede conditie, hoe reageren bepaalde soorten vis op de planten enz. enz. Kortom een voortdurend bezig zijn om zowel vis als plant in optimale conditie te houden. Men gaat zelfs zover om te helpen bij mensen thuis zodat zieke vissen weer even speels als voorheen gaan rondzwem men. Ook daarvoor is inmid dels de nodige kennis opge daan. Vaak is de toestand van de vijver de eigenlijke oorzaak van de ziekte. Een vis toont trouwens altijd direct dat er wat met het water of de be planting aan de hand is. Een belangrijk element is daarbij de PH waarde. Verder zijn amoniakgehalte, het nitraat- gehalte en de zuurgraad van het water de drie belangrijk ste elementen om de visvijver in optimale staat te houden. ZEVENHUIZEN - De hon derdjarige muziekvereniging ’De Kleine Trompetter’ treedt tich zaterdagavond 15 no vember om acht uur op met de zanger Marco Bakker in de Zevenhuizense sporthal Swanla. Bariton Marco Bak ker was anderhalve week be trokken bij een dodelijk ver keersongeval in Amsterdam. De Kleine Trompetter neemt een unieke plaats in in de sa menleving van Zevenhuizen, aldus burgemeester drs. Leo Schoots in zijn voorwoord in de jubileum-presentatiegids van begin dit jaar. Deze unieke plaats in samen hang met de unieke leeftijd van 100 jaar vraagt om een unieke actie. Burgemeester Leo Schoots had blijkbaar een goede vooruitziende blik, want het jubileumjaar is tot op heden een doorslaand suc ces gebleken. WADDINXVEEN - De Waddinxveense leraar dr. Bram Maljaars (53) is volgens een interview in de bijlage ’Weekeinde’ van het dagblad De Telegraaf een van de weinigen die vrijwel alle raadsels rond het Wilhelmus kennen. daverend slot onder leiding van de dirigent Wenceslaus Scheepmaker die de harmo nie tot prachtige prestaties weet te inspireren. Nu voor een werkelijk pakkende fina- le-avond met een werkelijk unieke bezetting1. De finale-avond is zaterdag avond 15 november in dorps huis Swanla. In de afgelopen honderd jaar heeft De Kleine Trompetter vele malen schit terende prestaties neergezet en nu opnieuw in het jubi leumjaar in eigen huis. Met dit concert wordt het ju bileumjaar afgesloten. Met een bezetting waarop de jubi leumcommissie uitermate trots is. Naast de bariton Marco Bakker is ook de me dewerking van de Koninklij ke Militaire Kapel bijzonder te noemen. BOSKOOP - Je bent een visliefhebber en probeert wat klein, levend aas te verschalken om te gaan snoeken. Je blijkt daar een goede hand in te hebben want er komen gaandeweg wat mensen die vragen of je voor hen ook wat klein vis in voorraad hebt. ’Dat niet’, zei A. Sijtze ma, ’maar ik kan er wel voor zorgen’. Het Wilhelmus is populair. Bill van Dijk zingt het. Gordon zingt een hedendaagse versie. Alleen, niemand snapt nog waar het over gaat. Tweede-Kamerleden kennen niet één couplet uit hun hoofd. Voetballers staan maar wat te playbacken. En dat terwijl het een fascinerend lied is. Leraar Bram Maljaards legt uit dat het Wilhelmus is be doeld als smeekbede van Wil lem de Zwijger aan de koning van Spanje om een beetje be grip voor zijn volk. Vorig jaar verscheen van zijn hand een proefschrift over de vraag wie nu eigenlijk de au teur van het volkslied is. Maar we hebben toch allemaal ge leerd dat het Mamix van Sint- Aldegonde is geweest? Bram Maljaars: ‘Juist, en hoe graag ik dat ook had gewild, Mamix was het niet. En de in dit verband veelgenoemde Dirck Volkertszoon Coomhert was het ook niet!' “Helaas, helaas, ik moet be kennen dat ik na tien jaar stu die nog steeds niet weet wie het nu wel was. Maar voor mij is het absoluut zeker dat deze beide dichters het niet zijn ge weest. In 1979 deed H. Bonger een boekwerkje verschijnen waarin hij beweert dat Coom hert de schrijver was‘. Coomhert (1522-1590) was een vriend van Willem van Oranje. Hij was dichter, proza schrijver, denker, silosoof, po liticus en etser. Zijn leven lang heeft hij zich bezig gehouden met het be strijden van fanatisme. Hij schroomde niet zijn eigen Roomse kerk aan te vallen, maar evengoed trok hij fel van leer tegen de beeldenstormers. Bram Maljaars is niet voor niets leraar. Hij dicteert op ra zende snelheid: ‘Coomhert kan het niet geweest zijn, om dat hij zelf in een verhande ling over de dichtkunst heeft geschreven dat je in een be hoorlijk gedicht niet binnen zestig regels hetzelfde eind rijm mag gebruiken1. Welnu, de dichter van het Wilhelmus heeft zich in het ge heel niet aan die regel gehou den. Integendeel, het wemelt zelfs van de fouten. Zo zitten er bijvoorbeeld maar liefst ze ven onzuivere rijmen in1. “Kijk maar naar de eerste re gel. Ben ik van Duitsen bloed rijmt natuurlijk niet op Ge trouw blijf ik tot in den dood. Toto in den dood1, dat stond echt in het origineel, later heeft men daar ‘tot in den doed‘ van gemaakt om het te laten rijmen1. Weer later werd zelfs een heel andere zin bedacht. Nee, Coomhert had dit gedicht nooit, maar dam ook nooit goedgekeurd. Hetzelfde geldt voor de dichter Mamix van Sint-Alegonde, die ook een veel te goed vakman was om zo’n werkstuk af te leveren1, zegt Bram Maljaars stellig. Op het ogenblik zijn er min stens drie wetenschappers in ons land bezig met het achter halen van de auteur van het Wilhelmus. Dat zijn Ad den Beste, die voor Mamix van Sint-Aldegonde is, de schrijver E. Hofman die beweert dat Mamix een oudere, slechtere versie van het Wilhelmus heeft opgeknapt en er het acrostichon (het naamdicht) van heeft gemaakt. De eerste nis en een moment om even bij stil te staan. Op feestelijke wijze werd het allereerste bed naar binnen gereden door de voorzitter van de Raad van Bestuur en de Goudse wet houder voor gezondheid- en maatschappelijke zorg, Els Schoften. De oude bedden in het in 1992 gefuseerde Groene Hart Ziekenhuis (650 bedden, 1.700 medewerkers, van wie 100 medisch specialisten) krijgen overigens nog een verlengde levensduur. De bedden van diverse mer ken en typen gaan naar zie kenhuizen en klinieken in Suriname, Polen, Roemenië en Mauretanië. Donderdag 6 november werd het tentoongestelde pluimvee gekeurd. De winnaars waren A.P. Wijntjes uit Rhoon, C. v.d. Starre uit Gouda, J. v.d. Veer uit Schagerbrug, H.J.N. Palsgraaf uit Bergambacht, Joh. v.d. Velden uit Koude kerk aan den Rijn, P. de Mooij uit Rijnsburg en G. Jansen uit Bodegraven. Ook twee jeugdinzenders be hoorden tot de winnaars: Da niël van Belzen uit Dordrecht en Paul v.d. Hek uit Bergam bacht. Onder grote belangstelling werd donderdagavond de Bij verkeersschool Succes-Mimpen aan de Oranjelaan hield de WN-afdeling Waddinx veen een geslaagde opfriscursus verkeerstheorie. (Foto: Mega Color). WADDINXVEEN - In de sportzaal Groenswaard (Win gerd) is voor de vijfde maal door ’Nieuwe Leven’ de ten toonstelling van konijnen, cavia’s, sierduiven, eenden, hoenders en dwerghoenders gehouden. GOUDA - Met spandoeken en trompetgeschal en het la ten zakken van een container met daarin het eerste nieuwe bed is op vrijdagmorgen 7 november in het Goudse Groene Hart Ziekenhuis een begin gemaakt met de vervanging van 400 ziekenhuisbedden. 7S-' Welterusten FLf FAUTEUIL MOUSSY Stoel uitklapbaar tot l-persoons logeermatras. 99,- SLAAPBANK AKITA 3-ZITSBANK Firtonmatras met lattenbodem. Bedmaat 140x200 cm. In diverse dessins of uni stof. Van 749,- voor 699,- SLAAPBANK ARCADIA Uitvouwbaar als I of 2 persoonsbed. Grote bedmaat 160x190 cm.Volledig afneembare hoes in 7 kleuren. Van 599,- voor 399,- SLAAPBANKTIGNES Slaapbank, dessin/blauw. Van 399,- voor 299,' HÉT TUINCENTRUM VOOR GROENLIEFHEBBERS^^W Boskoop Noord-Oost, Rijneveld 86 (0172)21 6114, Vrijdag koopavond Gouda, Achterwillenseweg 31 (0182) 58 13 37, Donderdag koopavond Goudkade 4, Gouda.Tel.: 0182 - 599306. Maan-/dins-/woens- 9.00-18.00 uur, donder- 9.00-21.00, uur, vrij- 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-17.00 uur SLAAPBANK FANNY Bed met lattenbodem. Door klik-klak-sys- teem eenvoudig uit te klappen. Bekleding in diverse dessins. Van 799,- voor 599,- "’-J

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 17