In 1998 meer zicht op Rijn-Gouwelijn Jubileumavond van het FNV Goüdzoeken bij De Steenbok Niets mis met bouw Buckiscope Hervormde kerk in Boskoop scheurt door zwaar verkeer Levensbeschouwing krijgt plaats in de thuiszorg KEUKENS [hawED an aiis Henk de Bas eerste man bij de HKV Open huis Kluwa Print Bedrijfsongeval JU IR 1 PAGINA 25 WOENSDAG 26 NOVEMBER ^997 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN De jubilarissen met hun partners van de hout- en bouwbond FNV. (Foto: Sjaak Note' boom). Het Afweging Voor Frank en Joanna Koopmans is een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. (Foto: Marianka Dorst) men genoemd welke een re- Fusies onderdeel is van de kwali- onderzocht in het kader van twee verkenningen. De eerste betreft de corridor Gouda-Alphen aan den Rijn- Leiden (Rijn-Gouwe Oost). Daarbij gaat het om de be nutting van de spoorwegca- WADDINXVEEN Kinderen kunnen aanstaande terdag vanaf elf uur goüdzoeken bij de Steenbok naar de Rijn-Gouwelijn is zo gestructureerd dat de resul taten kunnen worden benut voor beide verkenningen. In staat directie Zuid-Holland, omdat het primair gaat over nationale (spoor) infrastruc- handboek. Ook elders in Nederland blijkt er belang- nele activiteiten en de orga nisatiestructuur. het zuiden: de Dorpsstraat, maar deze is bij de bouw van' oude Dorpsstraat stonden. De Hervormde kerk had toen naar de hefbrug was destijds eigendom van de provincie die de hefbrug heeft laten bouwen. Vermoedelijk zit in meente is deze kwestie al ja- ren een bron van zorg. Nauw betrokken is C. van der Le den, bouwkundige van be roep, die de ontstane schade aan het kerkgebouw kan illu- de en nog hogere kosten. Met name de zuidgevel langs de oprit heeft het zwaar te ver in de eindrapportage worden de verschillende varianten ten opzichte van elkaar afge wogen op basis investerings kosten, exploitatielasten en bijdrage aan de doelstellin gen van het mobiliteitsbeleid. De eindrapportage van het onderzoek naar de Rijn-Gou welijn is naar verwachting medio 1998 gereed. De ver kenning Rijn Gouwe Oost en het openbaarvervoerdeel van de verkenning Rijn Gouwe West zijn naar verwachting in de tweede helft van 1998 afgerond. steen hetzelfde is. De meest exclusieve steen is wel diege ne die je zelf vindt. Dat geeft de meeste voldoening omdat een dergelijke steen toch be taalbaar is.” men in een ziekenhuis. die de trillingen moet opvan gen. Vervolgens moet de schade aan het gebouw her steld worden. In totaal is daarmee zo’n half miljoen gulden gemoeid. De vraag is meestal prettig als die hulp gegeven wordt door een zorgverlener met respect voor zijn of haar levens- Het OV-onderzoek moet uit sluitsel geven of een Rijn- Gouwelijn herstructurering van het lijnennet van het re gionale openbaar vervoer mo gelijk maakt, die gelet op de gestelde problematiek en het mobiliteitsbeleid zinvol is. Onder verantwoordelijkheid van Rijkswaterstaat, directie Zuid-Holland, wordt door de Advies dienst Verkeer en Vervoer en Railned uitvoe ring gegeven aan dit onder zoek. kosten van een damwand en herstel van de kerk is nog een onbeantwoorde vraag. De Hervormde gemeente heeft de provincie ’moreel verant woordelijk’ gesteld, hoewel de gemeente Boskoop nu for meel eigenaar van de weg en BOSKOOP - Er is niets mis met de bouw van het apparte mentencomplex Buckiscope (de oudst bekende, histori sche naain van Boskoop) aan de Galerij. Verhalen als zou het onlangs opgeleverde com plex te laag gebouwd zijn waardoor het bij regenval problemen krijgt met instro mend water, blijken niet te kloppen. Wel zijn er leidingen in de straat op een te hoog ni veau aangelegd, waardoor problemen zouden kunnen le openbaar vervoer net werk; - fasering van een eventuele realisatie van de Rijn-Gouwe- lijn. Het leukste vindt het echt paar evenwel de zelf gevon den mineralen. „Je krijgt er echt een kick van wanneer je iets bijzonders vindt of een bekende steen in een speciale vorm.” Komende zaterdag zal ook de oud-Waddinxvener Koos Schoenmaker en zijn partner Herma de Kreek aan wezig zijn. Deze goudzoekers uit Klaaswaal reizen regel matig de hele wereld over op tief van de Stichting Rijn- zoek naar verborgen schat ten. en Lekstreek in samenwer king met de drie organisa- stelling voor te bestaan. Door tal van fusies in de af gelopen jaren zijn er steeds ning op zondag of gesprek- meer ’algemene’ organisa ties gekomen. Met andere BOSKOOP - De Hervormde (dorps)kerk heeft zwaar te lijden onder trillingen, veroorzaakt door het verkeer op de Zijde. Er is sprake van scheurvorming waardoor de muren gaan wijken en ook de dakconstructie schade oploopt. Wil de kerk behouden blijven dan moet het probleem aangepakt en de schade hersteld worden. Daarvoor is in totaal zo’n half miljoen gulden nodig. matig te schudden als zware vrachtwagens, vooral de on geveerde tractoren, over het kruispunt denderen. Zeker ’s specteerd door de Monumen- avonds en ’s nachts, als er weinig verkeer op de Zijde is, gaan deze voertuigen soms water, in aanwezigheid van afgevaardigden van de bij de Rijn- en Lekstreek aan gesloten kerken, het hand boek overhandigd aan de directie van de drie organi saties. De Vierstroom, Wei- deSticht en Zorgservice Vi- hoogstwaarschijnlijk tras gaan nu aan de slag tenwacht. Op kritieke plek ken in de kerk zijn kleine plaatjes aangebracht waarop met hoge snelheid door het de scheurontwikkeling nauw- centrum. keurig is af te lezen. ’Willen we het kergebouw be houden dan moet er wat ge- werkzaamheden in de loop der jaren zoveel aan de kerk is gewijzigd dat deze niet meer authentiek wordt be vonden. Hetzelfde argument dat ook wordt gebruikt voor Op 18 november is in Oude- de watertoren (na restaura tie). Dit alles betekent dat de kans op financiële steun uiterst ge ring is. De Hervormde ge meente zal de werkzaamhe den in ieder geval moeten voorfinancieren en draait er ook j voor op. Acties om het beno- met de richtlijnen van het digde geld bij elkaar te krij gen zijn in voorbereiding, maar men beseft dat het moeilijk zal worden. de bereikbaarheidsproblema- tiek tussen Leiden en de kust den Rijn-Leiden-Katwijk- centraal staat. Het betreft Noordwijk. een integrale studie De te onderzoeken varianten verschillen op de volgende punten van elkaar: - naar systeemtechniek op de hoofddrager van het regiona- ontstaan. Dit is inmiddels op gelost. Volgens een publicatie in een ochtendblad was bij de bouw van Buckiscope een fout ge maakt waardoor het complex zo’n dertig centimeter te laag stond met alle problemen van dien. Er zou zelfs overwogen zijn een keermuur te bouwen om te voorkomen dat hemel water van de straat het com plex inloopt. Van dit alles is echter geen sprake. ’Buckiscope is vol gens plan en goed gebouwd’, zo is door burgemeester en wethouders meegedeeld. Wel bleek tijdens het bestraten en de inrichting van de omge ving dat bepaalde nutsvoor zieningen te hoog lagen. Om dit op te lossen is het inrich tingswerk tijdelijk stopgezet en zijn aanpassingen gedaan. Daarmee moet het probleem opgelost zijn. De vertraging en het extra werk leidt wel tot enige kos tenverhoging maar de effec ten daarvan zullen door pro jectontwikkelaar Amstelland Vastgoed gedragen worden. Het vier miljoen gulden kos tende complex bevat 41 ap partementen die allemaal zijn verkocht, het overgrote deel aan Boskopers. Alleen voor de vier winkelpanden op de beganegrond zijn nog geen gegadigden gevonden. de Leidse regio en de provin cie Zuid-Holland light-railverbinding op het traject Gouda-Waddinxveen- Boskoop-Alphen aan Rijn-Leiden-Katwijk-Noord- wijk. De problematiek die in aan heeft betrekking op de be- baar vervoerbedrijven zijn op het regionale schaalniveau alternatieve vervoernetten wijk (Rijn-Gouwe West) waar gedefinieerd voor de gehele corridor Gouda-Alphen aan den REGIO - Iemand die zorg of ties het ’Handboek Levens- hulp nodig heeft, vindt het beschouwing in Thuiszorg en Maatschappelijk werk’ samengesteld. Het hier een integrale studie waarin het regionale wegen net en het openbaar vervoer in hun samenhang worden beschouwd. De uitgangsposi- WADDINXVEEN - De leden van de Hervormde Kiesver eniging ’Groen van Prinste- rer’ hebben vorige week dins dagavond 18 november eens gezind hun kandidaten gekozen voor de gemeente raadsverkiezingen in 1998. Deze kandidaten komen voor op de gemeenschappelijke lijst van de PCW. De HKV- kandidaten zijn (in volgorde van de lijst) H.C.J. de Bas, drs. C.D. Bax, G.W. Kore- vaar, F.M.B. van den Bosch, J.W. van der Werken jr. en G. van den Berg. Uitgaande van vijf zetels bij de gemeenteraadsverkiezin gen voor 1998 betekent dit dat de heren De Bas en Bax gekozen zullen worden in de gemeenteraad. De volgende twee kandidaten op de lijst stellen zich beschikbaar voor de raadscommissies. plomeerd graveur en in Schoonhoven heb ik een zil- versmidopleiding gedaan. Met deze kennis ben ik van uit huis begonnen met het slijpen van stenen en het ver vaardigen van sieraden”, ver volgt Frank. De hobby liep al snel uit de hand, waarop het echtpaar op zoek ging naar een geschikt winkelpand. Aan het Koningin Wilhelmi- naplein hebben zij nu een perfekte lokatie gevonden. Frank zal zich hoofdzakelijk bezighouden met het ver vaardigen van sieraden, ter wijl Joanna in de winkel pre sent zal zijn. Daarbij wordt het pand multifunktioneel, want naast de verkoop van sieraden, mineralen, fossie len en andere stenen biedt Joanna en Frank him ruimte aan kunstenaars aan om te exposeren. „Binnenkort krijgen we al een kunstschilder die hier haar werk tentoonsteld en zo hopen wij een en ander ver der uit te breiden”, voegt Jo anna toe. Joanna, een echte koralenliefhebber, heeft zich Voor Frank en Joanna Koop mans is een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Vanaf zijn dertiende kreeg Frank al zijn passie voor mi neralen en fossielen. „Dit kwam eigenlijk door mijn aardrijkskundeleraar die er een enorme verzameling op na hield en mij er heel veel over vertelde”, vertelt Frank. „Hierdoor ben ik ook zelf mi neralen gaan sparen en ook zelf zoeken.” Volgens Frank hoef je niet naar het buiten land te gaan om bijzondere mineralen te vinden. „In Ne derland zijn er voldoende plaatsen, bijvoorbeeld de Ve- luwe waar veel zwerfkeien en fossielen te vinden zijn. Ook pyriet in de buurt van Win terswijk is bij de kenners goed bekend.” de afgelopen jaren sterk inge leefd in de achtergrond van mineralen en ander gesteen te. Dit resulteert in een reus achtige bibliotheek met veel naslagwerk over de herkomst en heilzame werking van be paalde stenen. „Bepaalde mi neralen hebben gezondheids- werkingen. Ook hierover heb ben wij uitgebreide documentatie”, aldus Joanna. „Al jarenlang wordt onder zoek gedaan naar de heilza me werkingen en ik wil ons naslagwerk ook up to date houden met nieuwe gegevens over bepaalde conslusies.” Iedere maand staat een be paalde steen centraal bij de Steenbok, waarover alle in formatie te verkrijgen is. „De komende maand is dit de ho- ningcalciet die ik in de buurt van Charleroi zelf heb gevon den”, vertelt Frank trots. „Op deze manier proberen we mi neralen wat meer bekend te maken bij het publiek.” Voor Joanna en Frank is het be langrijk hun winkel zo laag drempelig mogelijk te hou den. „We vinden het prima als mensen alleen maar ko men kijken naar de stenen, want er zijn uiteraard unieke stukken bij”, stelt Joanna. „Dit wil niet zeggen dat uniek ook duur hoeft te zijn. Ieder stuk is uniek in zijn soort omdat geen enkele WADDINXVEEN - De bouw- en houtbond FNV hield vrijdagavond 21 no vember in hotel-café-restau- rant De Unie (Kerkweg- WADDINXVEEN - Eerder deze maand gingen de deuren open van Kluwa Print in het bedrijfspand Gouwestaete- aan de Noordkade 64. Niet zonder trots hebben Jos Warmerdam en Elly van der Klugt nu de mogelijkheid hun klanten van dienst te zijn met drukken, kopiëren, vou wen en inbinden. Nu ook de verschillende bouwlieden en technici hun werk hebben afgerond houdt Kluwa Print vrijdagmiddag 28 november van vier tot zes uur open huis in de nieuwe bedrijfsruimte. De problemen worden veroor zaakt door de slechte funde ring van de brugoprit, de on effen klinkerbestrating en het zware verkeer. Winke liers langs de Dorpsstraat klagen daar al jaren over. 1 streren aan de hand van rap- Ook hun panden staan regel- porten. Ieder jaar wordt de kerk - evenals de aangebouw de gemeentetoren die ook in slechte staat verkeert - geïn- Inmiddels zijn in het kader van het onderzoek de volgen de activiteiten afgerond: - audit beleidsplan Rijn Gou- we Lijn; - workshop ter bepaling van openbaarvervoerconcept ten behoeve van uitwerking re gionale lijnennetten open baar vervoer: - nader onderzoek naar de verkeer- en vervoersrelaties in de corridor. DEN HAAG/REGIO - In de loop van volgend jaar moet meer zicht komen op de omvorming van de spoorlijn Gouda-Katwijk/Noordwijk tot een snellere lightrailver- binding. Dat heeft minister A. Jorritsma-Lebbink van Verkeer en Waterstaat in een brief aan de Tweede Ka mer over de Rijn-Gouwelijn - één van de zes haalbare lightrailprojecten - laten weten. Het in 1996 uitgevoerde on derzoek wees uit dat een goe de aanpak van de oprit zo’n 300.000 gulden gaat kosten. De gemeente had daarvoor het geld niet, wel is de klin kerbestrating toen opgeknapt oprit is. Van der Leden deelt maar met de huidige ver- mee dat er contacten zijn met keersbelasting traden al snel de provincie. ’Men wil het uit weer oneffenheden op. Binnen de Hervormde ge- Oost) haar jubileumavond. Berloth (40 jaar), L. Hordijk Op deze avond zijn tijdens (40 jaar), J. v.d. Berg (40 een feestelijk dinert de jubi- jaar), A. v.d. Berg (50 jaar) larissen T.H.A. Versluis (25 en C.P. Cammeraat (50 jaar) jaar), P. Kroon (25 jaar), B.P. in het zonnetje gezet. van thuiszorg en maat schappelijk werk nog een duidelijke signatuur had den, bijvoorbeeld prote- de hulpverlening, promotio- stants of katholiek, wist de 1 j cliënt waar hij of zij wat be treft 1 aan toe was. De Rijn-Gouwelijn is een door tie van de delen ten oosten en 1 westen van Leiden is nogal beoogde verschillend. Bovendien zijn de doorgaande vervoerrela- ties tussen het oostelijk en den het westelijk deel in omvang beperkt. De problematiek wordt daarom in twee ver- deze regio aan de orde is kenningen uitgewerkt, heeft betrekking op de be reikbaarheid in het algemeen Samenhang en op de dure exploitatie op het spoortraject Gouda-Al- Het oostelijke deelproject phen aan den Rijn. De bete- wordt geleid door Rijkswater- kenis van een Rijn-Gouwelijn bij het oplossen van deze pro blemen wordt inmiddels door de rijksoverheid in Den Haag tuur. Het deelproject Rijn Gouwe West staat onder lei ding van de provincie Zuid- Holland. Vanwege de samen hang zijn diverse instanties bij beide deelstudies betrok ken. Ook inhoudelijk wordt de sa menhang gewaarborgd (het paciteit. Het rijk is de infrast- openbaar vervoer) onderzoek ructuurbeheerder. Door mid del van een andere vorm van exploitatie met lichter mate rieel dan de huidige stop- treinvoorziening zouden de overleg met de provincie, ge- kwaliteit en de financiële re- meenten en gebruikmakend sulfaten van het openbaar van de expertise van de open vervoer kunnen verbeteren. De tweede gaat in op de cor ridor Leiden-Katwijk-Noord- zoeken. De provincie erkent het niet maar wijst het ook niet af. Natuurlijk zijn er ook contacten met de gemeente Boskoop, maar wij beseffen ook dat de gemeente geen geld heeft.’ Vast staat dat er snel maat regelen genomen moeten worden, wil de schade niet onherstelbaar groot worden. Men heeft onderzoek gedaan naar de fundering van het kerkgebouw. Die en de hou ten palen bleken nog in goede staat te zijn. Vervolgens is een plan opgesteld voor een wand van dikke platen temp- boek ex, langs de zuidgevel schuin geeft concrete aanwijzingen onder het trottoir, om de tril- om het aspect levensbe- lingen te dempen. Dit plan is overtuiging. In de tijd dat schouwing te integreren in afgeketst daar de gemeente organisaties op het gebied het dagelijks werk. Bijvoor- Boskoop bang is voor verzak- beeld hoe kan levensbe schouwing van betekenis zijn bij het intakegesprek, king van de weg. Nu liggen er plannen voor een damwand van hout of staal, rechtstan-? dig onder het trottoir. Van der Leden. ’Daar studeren we nu op. Een houten damwand levensbeschouwing Zo worden ook omgangsvor- komt op 60.000 gulden, een men genoemd welke een re- stalen wand het dubbele.’ latie hebben met geloof zo- Welke oplossing ook gekozen als taalgebruik, rekening wordt, de Hervormde ge houden met de dagindeling meente wil er nog deze winter van de cliënt bij hulpverle- werk van maken want de tijd dringt. ken over leven en dood. Als Op geld uit een monumenten vertrekpunt is aangenomen polje hoeft niet gerekend te woorden: de verzuiling is dat levensbeschouwing een vrijwel uit de zorgsector verdwenen. Om de aan dacht voor levensbeschou wing te bewaren en te be waken hebben een drietal organisaties voor thuiszorg zijn aangesloten bij Rijn- en en maatschappelijk werk in de regio’s rond Woerden deze opzet de diaconale in- twee jaar geleden een over- breng in de zorg- en hulp- eenkomst gesloten met de verlening, kerken die zijn aangesloten bij de stichting Rijn- en Lekstreek. Maar een over eenkomst op papier was voor de betreffende organi saties (Rijn- en Lekstreek Woerden, De Vierstroom Gouda, Zorgservice Vitras Nieuwegein en WeideSticht Maarssen) onvoldoende. Om er in de praktijk gestal te aan te geven is op initia- De verzamelpassie van Frank bracht hem in contact met Hans en Ria Banis die de Stenen Wereld aan de Kerk- weg West hadden. Daar hielp Frank in zijn vrije tijd en ook was hij veel op mineraalbeur- sen te vinden. „Ik ben gedi- Bij de Steenbok zal de bezoe ker dan ook stenen in zeer uiteenlopende prijsklassen tegenkomen. Van een leuk sieraad van een paar gulden tot een prachtig fossiel dat natuurlijk wat kostbaarder is. Desondanks behouden de stenen hun exclusiviteit om dat er niet een hetzelfde is. Joanna en Frank zijn vaak op zoek naar exclusieve, maar ook betaalbare stenen. ,,Als je dan wat op de kop hebt ge tikt is het natuurlijk gewel dig wanneer je iemand in de winkel krijgt voor wie de steen aanspreekt.” De brugoprit - in feite een soort bak waarvan de zijwan- beuren’, aldus Van der Le den met trekstangen op hun den. En snel ook, want iedere plaats worden gehouden - uitstel leidt tot grotere scha- heeft jarenlang geen krimp gegeven. De situatie is echter veranderd toen in 1992 het kruispunt Zijde-Burg. Colijn- duren. Men heeft plannen in straat en Koninginneweg de la voor een damwand on- werd gereconstrueerd. Het der het trottoir langs de kerk, kruispunt in z’n oude vorm dwong het verkeer tot een matige snelheid. In de huidi ge situatie wordt op de Zijde overdag niet zo hard gereden gezien de drukte en overste kende voetgangers. Maar in wie dit gaat betalen, de avonduren is dat wel an ders. Van der Leden maakt duide- Kerkvoogdijvoorzitter C. Ver- lijk dat die vraag moeilijk te meij beaamt dat het verkeer beantwoorden is. De oprit in combinatie met het slechte wegdek de boosdoener is. Na dat winkeliers in 1996 hun beklag deden over de zware trillingen is een onderzoek in- het zandpakket onder de op gesteld naar de fundering rit ook nog puin van gesloopte van de oprit. De uitkomst panden die vroeger langs de was dat eigenlijk een nieuwe, vormvaste fundering nodig is met een grotere samenhang tertijd ook de hoofdingang op dan een zandlaag zoals nu. het zuiden: de Dorpsstraat, Bovendien zou een gladde as- i faltlaag ook veel beter zijn brug en oprit, op verzoek van dan de huidige klinkerbestra- de provincie, verplaatst naar x.-__ -j- Kerkplein. Al deze facto ren spelen nu een rol. BOSKOOP - Bij een bedrijfs ongeval is een 18-jarige inwo ner van Boskoop vorige week ernstig gewond geraakt. De jongeman sloeg op een bedrijf aan het Zuidwijk met een zwaar handheiblok een paal in de grond toen hij de contro- WAUULTNAVKKIN Kinderen kunnen aanstaande za- le over het apparaat verloor. terdag vanaf elf uur goüdzoeken bij de Steenbok aan Hij kreeg het heiblok op zijn het Koningin Wilhelminaplein. Tijdens de officiële ope- hoofd en bleef bewusteloos ning van de speciaalzaak in fossielen en mineralen mo- liggen. Het slachtoffer is met gen kinderen naar hartelust goud wassen en alle stuk- emstig hoofdletsel opgeno- jes goud, die zij hierbij vinden, mogen zij nog houden men in een ziekenhuis. ook. ALPHEN A/D RIJN GOUDA worden. Het kerkgebouw zal nooit een beschermde monu- teit van de hulpverlening mentenstatus krijgen. Wel en in het kwaliteitsbeleid een dorpsmonument, maar, wordt opgenomen. De geen rijksmonument. Dit plaatselijke kerken, welke komt omdat er tijdens diverse Lekstreek, behouden door ting in verschillende uitvoe ringen. Daardoor ontstaan snel oneffenheden en iedere Wie er gaat opdraaien voor de hobbel veroorzaakt trillingen in de bodem. GROOT AANTAL Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire halfgeld-actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nü koopt, krijgt u van Hans een echte Kroonkeuken voor de helft van de door de leverancier aan bevolen adviesprijs! Kom nu snel écht geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Wij garanderen u de beste keu ken en het beste ontwerp voor de beste prijs! DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND GOUWESTRAAT 60A - 0172-476672 JOUBERTSTRAAT 34 - 0782-525077

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 25