Felicitatiepagina op computer in Beukenhof ene Drs. Hans Brink geen secretaris fusie-Kamer Verzoek om alg zandgraven afgewezen Open dagen bq Opleidingsinstituut Waddinxveen Rijnstreek-gemeenten besparen samen energie Terug naar de schoolbanken Rondom de feestdagen bent u 1 Aquarelleren voor senioren Kerstviering Rehobothschool 4 Klaverjassen i voor koppels hHAZÊR^WOUDE - Tafelten- Wij wensen u fijne feestdagen! PAGINA 23 (Foto: Sjoak Noteboom). Beleidsplan op 24 december a.s. welkom tot 16.00 uur en op 31 december a.s. tot 12.00 uur. Beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag zijn wij gesloten. De docenten krijgen als op dracht voor deze avond, les te geven aan ’brugklassers’ zodat ouders kunnen erva ren wat modem onderwijs begraven te worden. Men dient dan te kiezen voor een eigen graf. Alle algemene graven zijn keldergraven. In deze situatie komt geen ver andering. Het is prettig dat gemeenten samen in regionaal verband willen nadenken over afstem ming en samenwerking. Wij kunnen als EWR daar alleen maar ons voordeel mee doen.’ (Hans Démoed) WADDINXVEEN Kamers van Koophandel van Dordrecht, Midden-Hol- land en Rotterdam voorbereidt, heeft besloten niet drs. J.C. Brink, maar mr.ing. A.W.M. Geerts voor te dragen voor de functie van algemeen secretaris van de in janu ari nieuw te vormen Kamer van Koophandel Rotter dam. ABN AMRO bank ING bank RABOBANK VSB bank RIJNWOUDE - De gemeenten binnen het Intergemeen telijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR), te weten Al- phen aan den Rijn, Jacobswoude, Liemeer, Ter Aar, Nieuwkoop en Rijnwoude, gaan samen een energiebe- sparingsbeleid ontwikkelen en uitvoeren. Deze milieu taak is naar de mening van de deelnemende gemeenten bij uitstek geschikt om in regionaal verband uit te voe ren. BOSKOOP - De gemeente is geen voorstander van alge mene zandgraven, naast de huidige keldergraven op de begraafplaats aan de Roe mer. Een verzoek van begrafenis ondernemer Kramer wordt, na discussie in een commis sievergadering, in die zin BNG data service is een ge bruiksvriendelijk software pakket. Het ondersteunt de gemeente bij het doen van Iedere gemeente ontvangt vanuit de rijksgelden een fi nanciële bijdrage voor het ontwikkelen en uitvoeren van een energiebesparingsbeleid. De minister van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu heeft gesteld dat de gemeenten op 1 janu ari 1998 een dergelijk beleid in uitvoering moeten hebben. Wanneer een gemeente niet aan deze verplichting vol doet, dan kan de beschikbaar gestelde bijdrage, na toetsing door de milieu-inspecteur, worden teruggevorderd. Intentie betalingen en het innen van vorderingen. Indirect heeft dit invloed op de dienstverlening aan het publiek. Hoe sneller de ver werking van betalingen, hoe inzichtelijker en betrouw baarder de financiële admi nistratie wordt. BNG data service en me vrouw B.M.C. de Brabander, accountantmanager publie ke sector regio West. van het totale energiever bruik in de Rijnstreek. Daar naast zijn de gemeenten van mening dat juist deze doel groep open staat voor ener giebesparende maatregelen. Een belangrijk voorbeeld van een geslaagde actie gericht op energiebesparing is de ’actie Zonneboiler’. Deze actie was bedoeld om particulieren in de gelegenheid te stellen om met subsidie hun woning te voorzien van een ’alternatie ve’ boiler in de vorm van een zonneboiler. De heer Geerts (38), op dit dige algemeen secretaris van de Goudse Kamer, te kennen gegeven voor de functie van algemeen secretaris van de nieuwe Ka mer in te trekken. Het bestuur zal Hans Brink in het toekomstige manage ment van de nieuwe Kamer betrekken. Het is de bedoe- moment hoofd van de divisie Vestigingsklimaat en Be- drijfscontacten van de huidi ge Rotterdamse Kamer, is sinds september 1984 werk zaam bij deze Kamer. In zijn huidige functie geeft hij leiding aan het onderdeel van het Kamer-secretariaat dat zich inzet voor de verster- ling dat de heer Geerts in de king van de regionale econo mie. Tijdens de voorbereidende ge in december 1996 is door ge meenten binnen de Rijns treek de intentie uitgespro ken dat men samen wil wer ken aan een energiebesparingsbeleid. Aan de hand van een plan van aanpak werd allereerst een selectie gemaakt van doel groepen waarop het energie besparingsbeleid zal zijn ge richt. In februari 1997 werd deze selectie gemaakt. Aller eerst werd prioriteit gegeven aan de gemeentelijke gebou wen en aan de openbare ver lichting. Als derde doelgroep werd gekozen de bestaande woningbouw. Bewust BOSKOOP - Op donderdag avond 18 december wordt in de Gereformeerde kerk aan de Zijde een bijzondere kinder kerstviering gehouden vanaf 19.00 uur. De kerstviering, die voor iedere belangstellen de toegankelijk is, wordt door de leerlingen en leerkrachten van de Rehobothschool ver zorgd. De muzikale onder steuning gebeurt ook door leerlingen en leerkrachten. Het thema van de dienst, ’Het licht op je weg’, wordt door kinderen van de verschillende groepen uitgebeeld en bezon gen. Opvallend is ook de op voering van de kerstmusical ’Lucas’ door groep 7 en 8 van de Rehobothschool met als on derwerp de geboorte van Christus. Iedereen is hierbij welkom, de toegang is gratis. een administratieve oplei ding basiskennis boekhou- WADDINXVEEN - De afde ling senioren van de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk (SWW) kent al geruime tijd de activiteit ’aquarelleren’ in het Anne Frank-centrum (Jan van Bijnenpad). Elke donderdagmiddag van half twee tot vier uur komt een groepje senioren bij el kaar om te schilderen. Samen aquarelleren is niet alleen ge zellig, men kan elkaar ook helpen. Bovendien is er ie mand aanwezig die al vele ja- ren ervaring heeft met deze schildertechniek. In de groep is nog plaats voor een aantal mensen, zowel beginners als gevorderden. De kosten be dragen f 2,50 per keer. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het kantoor van de Stichting Waddinx veens Welzijnswerk, afdeling senioren, in het Anne Frank- centrum. Men kan ook even bellen, telefoon 0182-615555 (b.g.g. 0182-631932). door wij erg flexibel zijn. Dit is ook het bijzondere van ons instituut”, stelt Van der Ham. De cursussen worden centraal in Waddinxveen ge geven in het Trefpunt aan de Stationsstraat. Hier werd tot voor kort een zaal afgehuurd voor de cursussen. Inmiddels heeft het instituut een eigen lokaal in beheer, dat ruimer is en alle faciliteiten heeft voor een gedegen opleiding. „Begin januari krijgen wij de beschikking over een tiental nieuwe computers, zodat wij helemaal optimaal met de nieuwe cursussen kunnen starten”, aldus Van der Ham. Voorafgaande aan de open dagen kunnen leergie rigen een informatiefolder aanvragen bij Opleidingsin stituut Waddinxveen: 0182- 611781. tarisatie blijkt dat er in de ge hele gemeente Rijnwoude 3.037 lichtbronnen aanwezig zijn. De gemeente Rijnwoude stelt zich ten doel om gedurende de looptijd van het Energie- beleidsplan (tot 2001) een be sparing van 15% te realise ren. In eerste zal EWR de to tale openbare verlichting doorlichten en aangeven waar kostenbesparing moge lijk is. Op basis van de resul taten zal de gemeente moeten beoordelen op welke plaatsen andere apparatuur wordt aangebracht. Binnen de gemeentelijke or ganisatie van Rijnwoude is één van de medewerkers aan gesteld als energiebeleidsme- dewerker. Deze coördinator is verantwoordelijk voor de uit voering en regelmatige evalu atie van het beleid. Na vast stelling van het Energiebe- leidsplan in de raad van Rijnwoude zal men aan de slag gaan. Een medewerker van EWR laat desgevraagd weten zeer enthousiast te zijn over de gezamenlijke aanpak van de Rijnstreek-gemeen- ten: ’Het is beslist een voor waarde dat de betrokken in stanties de handen ineen slaan om het doel van ener giebesparing te kunnen be reiken. Deze doelgroep is gekozen omdat het energieverbruik door deze doelgroep een zeer aanzienliik deel uitmaakt De gezamenlijke gemeenten hebben in een projectgroep hard gewerkt aan de tot standkoming van het doel groepenbeleid voor wat be treft de energiebesparing. Deze voorbereiding heeft ge resulteerd in een regionaal Energiebeleidsplan en een specifiek plan voor de ge meentelijke gebouwen ■m de is. Uit de reacties van de ouders blijkt dat ze zijn verrast door de moderne en speelse manier van lesge ven. ’De leerstof wordt mooi verpakt in voor de kinderen herkenbare zaken, zodat het niet meer zo moeilijk is’, aldus een vader. In de gezellige nabespre king met een kopje koffie zijn veel gasten het er over eens dat het onderwijs nu veel uitdagender en leuker is dan in hun tijd. Nieuwe vakken, aansprekende me thoden en aantrekkelijke werkvormen. Laat op de avqnd verlieten de laatste ouders de school; sommigen met het voorzichtige ver zoek of het Coenecoop Col lege niet meer van deze avonden kan organiseren. Volgend jaar november is er weer een speciale les avond voor de ouders. WVEEN/BOSKOOP - ’Ik zou zelf wel weer terug naar school willen’, zo luid de de reactie van een moe der van een leerling van de eerste klas na een lesavond voor ouders op het Coene coop College. ’Nu weet ik beter waar mijn dochter het 's middags over heeft.’ Ieder jaar in november or ganiseert het Coenecoop College een bijzondere in formatieavond die toegan kelijk is voor ouders van leerlingen van groep 7 en 8. Ook de ouders van de leer lingen van de eerste klas van het Coenecoop College worden voor deze avond uitgenodigd. WOENSDAG 17 DECEMBER 1997 WEEKBLAD VOOR WADDINXVÉÉN openbare verlichting in Rijn woude. Het is nadrukkelijk de bedoeling om deze plannen nog in december in de ge meenteraad te behandelen, zodat wordt voldaan aan de wettelijke verplichtingen op 1 januari 1998. De Rijnstreek-gemeenten willen bij de energiebespa ring nauw samenwerken met Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR). De doelgroep "burgers’ is regio breed gekozen. De doelstel ling is dat deze doelgroep in 2007 16 procent energiezuini ger zijn dan in vergelijking met het verbruik in 1996/1997. Uiteraard brengt dit beleid ook kosten met zich. In het Regionale plan is ervan uitgegaan dat de ge meente Rijnwoude in 1998 in totaal 498 uur zal nodig heb ben om het beleid uit te voe ren. In geld uitgedrukt zal het Energiebesparingsplan Rijn woude in 1998 ongeveer 75.000 gulden kosten. In dit bedrag is nog niet opgenomen het geld dat nodig is voor technische besparingsvoor- zieningen. De gemeenten wil len met verschillende instru menten aan de slag gaan om hun doel te bereiken. Aller eerst zullen er financiële prikkels zijn om zuinig met energie om te gaan. Het be langrijkste voorbeeld is de subsidie op het treffen van energiebesparende maatre gelen. Daarnaast zullen de gemeen ten in samenwerking met het EWR veel aandacht besteden aan voorlichting. EWR kan daarbij ook een belangrijke adviserende rol hebben in de richting van particulieren en bedrijven. Tot slot hebben de Rijnstreek gemeenten ook een wettelijk instrument om bepaalde energiebesparende maatregelen af te dwingen. Op grond van de Wet Milieu beheer kunnen bedrijven worden voorgeschreven be paalde maatregelen te tref fen. De gemeenten hebben gezamenlijk gekozen voor de doelgroep ’burgers’ als hoog ste prioriteit. Voor de computer met de felicitatiepagina van BNG data service zit Waddinxveens burgemeester Fedde Jonkman, ter wijl rechts wethouder Jan Hielema (CDA) toekijkt. WADDINXVEEN - Omdat Waddinxveen als 500e ge meente is aangesloten op de BNG data service was het vrijdagmiddag 12 december een beetje feest in het pand Beukenhof (dependance van het gemeentehuis). In deze dependance van het gemeentehuis staat de computer waarmee elek tronisch betalingen wor den verwerkt. De directie van BNG bood de ge meente Waddinxveen ’elektronisch’ een felicita- J tiepagina aan. waarbij zij onze onderstem den. „Daarnaast hebben wij ning krijgen”, vertelt Jan een rJ--1-- Rozema enthousiast. „Wij werken met kleine groepen den en basiskennis calcula- van 6 tot 8 personen, het geen de opleiding ten goede komt.” Opleidingsinstituut - uit van Rozema en a t Ham administratieve dienst- sus .Algemene Ondernemers verlening en opleidingen. De Vaardigheden, het voormali- ruime ervaring van Jan Ro- ge middenstandsdiploma zema en Hans van der Ham alsmede dè verklaring socia le hygiene, welk diploma binfïen de horeca is vereist.” Dat Opleidingsinstituut Waddinxveen zo succesvol is, is wel te dénken aan het feit een cursus een tijd- „Wij geven zowel cursussen overdag als ’s avonds, waar- WADDINXVEEN - Met goede voornemens voor het nieuwe jaar kun je maar be ter zo snel mogelijk begin nen. Daarom organiseert Opleidingsinstituut Wad dinxveen op maandag 5 ja nuari en maandag 12 janu ari van 10.00-22.00 uur open huis, waar alle informatie omtrent het nieuwe cursus programma wordt gegeven. Op deze open dagen begint tevens de inschrijving voor het nieuwe cursusjaar. Om dat Opleidingsinstituut Waddinxveen in principe met kleine groepen van 6-8 personen werkt, is het raad zaam niet al te lang met de inschrijving te wachten. „Zelfstandig werken is het basisprincipe binnen onze opleidingen. De cursisten werken erg individueel, De gemeente Rijnwoude heeft bewust afgezien van de doelgroep nieuwbouw. Het aantal woningen dat in Rijn woude kan worden gebouwd is zodanig beperkt dat een aparte doelgroep niet aan de orde is. Uiteraard zal in het kader van het ’Duurzaam bouwen’ wel aandacht wor den besteed aan energiebe sparing bij nieuwbouw. In Rijnwoude werd eerder al overgegaan tot de bouw van een aantal milieuwoningen in Hazerswoude-Rijndijk. Met behulp van de data ser vice kunnen betalingen effi ciënter aangemaakt worden; bijkomend voordeel is de snellere verwerking bij de BNG. Via de computer ban kieren is invoegen op de elektronische snelweg van het betalingsverkeer. De gemeente Rijnwoude heeft naast de regionale doel groep ’Burgers’ ook gekozen voor een lokale behandeling van de doelgroepen ’gemeen telijke gebouwen’ en ’openba re verlichting’. Hiertoe is een apart deel opgesteld. De doel groep ’gemeentelijke gebou wen’ beperkt zich in eerste in stantie tot het gemeentehuis, de gemeentewerven, de brandweerkazernes en het zwembad ’De Dolfijn’. Een in ventarisatie van de energie- gegevens leert dat met name de gemeentewerf en de brandweerkazerne in Koude kerk hoog scoren. Voor wat betreft het overdekte zwem bad ’De Dolfijn’ valt op dat het gasverbuik ten opzichte van vergelijkebare baden zeer hoog te nemen is. Het electriciteitsverbruik daaren tegen is erg laag. Het tweede onderdeel betreft de openba re verlichting. Uit een gemeentelijke inven- eerste vergadering van het algemeen bestuur van de nieuwe Kamer van Koophan- sprekken voor de aanstaande del Rotterdam op maandag 5 fusie heeft de beoogde kandi- januari 1998 zal worden be- daat, drs. Hans Brink, de hui- noemd. tie”, licht Van der Ham toe. „Deze opleiding is vooral ge schikt Voor administratieve Wad- medewerkers. Voorts verzor- dinxveen maakt onderdeel gen Wy de cursus praktijkdi- d-Van (jer plonya boekhouden, de cur- - dlsus Algemene Ondernemers middenstandsdiploma stelt hen in de gelegenheid adequate opleidingen in di verse sectoren te geven. Op leidingen waar de cursist in de praktijk ook echt iets aan heeft. Zo is de opleiding wer ken met een pc al jaren een dat ciifsisten succes. Binnen deze oplei- kunnen volgen op ding vallen Windows 95, In- stip ddt hen het beste schikt, ternet, Word 97, Word Per fect en computer boekhou- schriftelijk beantwoord. Alle Het véfzoek van Kramer ligt inwoners van Boskoop heb- in hei verlengde van de wens ben, als zij dat wensen, de vaöeen Böskoops echtpaar, mogelijkheid in een zandgraf Hét eéntpaar geeft de voor- 1,1 keur aan begraven in een zandgraf, friaar wil de kinde- rèh filet met de extra kosten opschepen. Kramer infor- meerde vervolgens bij de ge meente öf èr, naast de kelder- gravén. niét een aantal alge- merïe Zandgraven kan komen. Als bijkomend argument zei Kfamèr d'at algemene zand- graven'minder ruimte in be- sla'g'nêmen, uitgaande van eefi .grhfruSttermijn van tien jaaftfia dé laatste bijzetting. Dergfelijkë graven bieden plftötödan twee stoffelijke restefijv Daarmee zou de capa- ciiïnfc van; de begraafplaats kunnen toénemen. Volöefis'-de gemeente klopt dit "ëchtér niet helemaal. Wanfieér, Zoals Kramer voor spelt, weinig gebruik van de algemene zandgraven wordt gemaakt, zou er na de eerste teraardebestelling wel eens eèn termijn van vijftien jaar kupnen verstrijken als na de tweede begraving tien jaar grafruét in acht wordt geno men. Bovendien vindt de ge- meentë een periode van tien jaai* tfe kort. De gemeente raad heeft in 1992 besloten eeh terhlQn van twintig jaar in’AchUtê nemen. Dit houdt verband met de tijd van ont binding én de gevoelens van nabestaanden. - Het bestuur dat de fusie tussen de ging töè. nhonrlül van ÏUrmrl i IWirlrl ni&vërélfiging Avanti organi- Seëri qp dinsdag 30 december zijn kandidatuur èfiqe ópen Hazerswoudse ka&mldenschappen koppel- kla-vërja'èsen. In totaal wor- defi ^rep ronden gespeeld om pfijzènkBegonnen wordt stipt oiii 19.30 uur in het clubge- bouwvdn Avanti aan de Sportparklaan in Hazers- Woude-Hörp. De zaal gaat om 18.45 uur open. Inschrijven gulden per koppel en kabv'bij Cor Lucas (588329, Marcel'Van Beek (587212) of Café ’De Egelantier’ (5886301. Burgemeester Fedde Jonkman riep in het bij zijn van medewerkers van de afdeling Financiële en Personele Dienstverle ning deze pagina op. Na mens het gemeentebe stuur was ook aanwezig wethouder Jan Hielema (CDA). Namens de BNG waren aanwezig drs. S. Martin, directeur ac- countorganisatie, drs. M.A.M. Meijs, hoofd pu blic relations, A.J. van der Linden, productspecialist terror ■4 ■g f. (Op zaterdag 27 december is ook de Rabobank gesloten. Op 31 december is zij vanaf 09.00 uur geopend) 1 Ihwilligén van Krataer’s ver- zöek ZOu volgens de gemeente de,prqgnose, dat de huidige begraafplaats met eigen gra- vefi’en keldergraven tot 2025 ‘volstaat, op losse schroeven zettéji» Daarmee neemt ook de .kans op een tariefsverho- r I

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 23