i in Mini-weerstation in huis controleert woonklimaat s Ook warmte heeft zijn prijs ‘Groene’ stroom zorgt voor schone kringloop i i I i I f i p i 1 r I i i I I I f h Groene stroom VRAAG NAAR WARMTE EN WARM WATER NEEMT TOE ■B tn rc S( 1 TRADITIONELE CV-KETEL VR-KETEL HR-KETEL GAS KEUR COMBIKETEL CV-BOILER GEISER ZONNEBOILER Doet u 't niet voor uw portemonnee, doe het dan voor het milieu De nieuwste generatie ketels gaat zuinig met ons kostbare milieu om: ze halen het maximale uit energie, stoten weinig schadelijke gassen uit en besparen door nieuwe technieken veel water. Ook van de kant van sommige producenten wordt getracht om op een zo milieuvriendelijke manier te produce ren, bijvoorbeeld door het gebruik van groene stroom tijdens het productieproces. WIN EEN 'CRUISE VAN DE EEUW' Fabrikant viert 100-jarig bestaan k ac •KB* L sv A 107) I T- WAAR MOET U ZOAL OP LETTEN Bij DE AANSCHAF VAN EEN CV-KETEL? ALLE TYPEN OP EEN RIJTJE Wat is wat in ketelland? C; 4 De Moduline 4: een mini-weerstation in huis. Extra besparing door elektronische ontsteking Energieheffing ingecakuleerd ind. vrijstelling eerste 800m} J Meer warmtecomfort in huis Groene stroom is stroom die op milieuvrien delijke wijze wordt geproduceerd, dus niet via verbranding van fossiele brandstoffen, zoals kolen of gas. Groene stroom wordt opgewekt door onder meer windmolens, zonne-energie, waterkracht en biogas. De afname van groene stroom is vrijwillig. Behalve dat betalen consumenten en bedrij ven hiervoor zelfs 4 cent per kilowatt meer dan gewone stroom. In het leveringsgebied van energiemaatschappij EDON, nam Nefit Fasto het voortouw om als zakelijke gebruiker De oplossing voor al uw wensen op dit gebied is het comfort systeem, hoog rende ment ketels met ingebouwde of losse boilers, waarmee op elk gewenst moment de juiste temperatuur in huis schept en overal, snel en ongelimiteerd de beschikking heeft over warm water. Dit wordt mogelijk gemaakt door de nieuwste modellen CV-ketels. Deze gaan erg zuinig met gas om dankzij nieuwe technieken op het gebied van thermostaten (die voortdurend de gevraagde en de werke lijke temperatuur meten) en intelligente ketels, die hierop reageren en desgewenst gas terug nemen of juist bijgeven (module ren). Snel warm water Wie wil het niet? Gelijk warm water op het moment dat je de warmwaterkraan open Onlangs tekenden Ing. A.H. Kaper namens Nefit/Fasto en drs. Ing. M. Geersing namens EDON het contract voor levering van Groene stroom. groene stroom af te nemen. Verder nemen ruim 7000 huishoudens van EDON dagelijks Groene stroom af. Dankzij de extra opbrengst kunnen nieuwe projecten op het gebied van duurzame energie van de grond getild wor den. Winst derhalve voor consument, fabri kant en het milieu. Waterbesparing Naast meer comfort besparen huidige ketels met ingebouwde boilers u niet alleen lange wachttijden, zij besparen u tevens op jaarba sis ruim 15 duizend liter water. Bij doorsnee combiketels moet u ruim 30 seconden wach ten op warm water. Dit is 3 liter water. En schrik niet, dat gebeurt per dag gemiddeld 15 keer. Met aftrek van de dagen dat u van huis bent kost u dat 3 x 15 x 340 liter water, oftewel 15.300 liter water. draait. Met de nieuwe combiketels met inge bouwde voorraadboiler of losse boiler heeft u binnen 1 tot 15 seconden warm water van gelijkmatige temperatuur tot uw beschikking. Zonder de gebruikelijke temperatuurdip, die bij de meeste gangbare toestellen optreedt. Deze vervelende situatie wordt veroorzaakt doordat bij veel CV-ketels het even duurt voordat de brander aanslaat. Bij de meest moderne combiketels zorgt een ingebouwde thermostaat ervoor dat het instromende koude water onmiddellijk wordt opgewarmd. Aanklikboiler Een van de laatste ontwikkelingen is de zoge heten aanklikboiler, waarbij een aparte boiler eenvoudigweg wordt aangeklikt aan de ketel. Dit kan rechts, links, onder, afhankelijk van uw voorkeur en de ruimte om de ketel. Een fraaie combinatie die veel warmwatercomfort oplevert. Bij deze boilers met extra grote capaciteit kunt u op meerdere punten in huis stranden en schilderachtige kustplaatsjes aan gedaan. Om voor een van deze fraaie reizen in aanmerking te komen hoeft u alleen het garantiebewijs in te sturen en een slagzin af te maken op het wedstrijdformulier. Inzenden is mogelijk tot 15 april 1998. Meer informatie is verkrijgbaar bij uw Nefit-dealer, die u alles kan vertellen over de cruise en de HR-ketels. U kunt ook bellen met 0800-0786 voor een informatiepakket en/of videoband over de Nefit EcomLine-ketel. gebruik maken van de warmwaterkraan. Of vult u uw bad binnen vijf minuten met water van de gewenste temperatuur. Het comfortsysteem zorgt voor een weldadige warmte in huis zonder dat kostbare energie verspild wordt. Terwijl het weer buiten ondanks razendsnelle computers, weersatellieten niet zelden een grillig karakter vertoont en hoogstens voor speld kan worden, hebben we het binnenkli maat aardig onder controle. Het grote ver schil met buiten is dat met een kamerther mostaat niet alleen de temperatuur nauwkeu rig voorspeld, maar vooral ook geregeld kan worden. Energiebesparing Voor de woonconsument betekent dit een ander woord voor genieten, want er is niet alleen overal en te allen tijde behaaglijke warmte, maar het levert tevens een flinke besparing op de (almaar stijgende!) energie kosten. Praktisch al het gas - om precies te zijn 97,4% - wordt omgezet in warmte. Anders gezegd: van elke gulden wordt meer minuut kunnen beschikken over warm water), de gezinssamenstelling (heeft u bijvoorbeeld kinderen, die vaak willen douchen), de isola tie en de ligging van de woning. Geen subsidie meer Tot medio 1996 verleende overheid subsidie op HR-corhbiketels. Dit is stopgezet omdat het doel dat de overheid voor ogen had inmiddels bereikt is: veel consumenten zijn tot aanschaf van een milieuvriendelijkere HR- ketel over gegaan. Wel subsidieert de over heid nog de aanschaf van combi-zonneboi- lers. Hiervan liggen de aanschafkosten aan de hoge kant. Als het dak hiervoor geschikt is (en liefst op het zuiden ligt) kunnen hiermee op termijn echter ook interessante besparin gen gerealiseerd worden. matie voorziet over het 'weer' in huis. Op basis van die informatie kan een ketel die daarop is voorbereid, beslissingen nemen om 'gas bij te geven' of juist 'gas terug te nemen'. dan 97 cent omgezet in warmte. Vergelijkt u dat eens met oude ketels die een rendement halen van 70 tot 80 ofwel 20 tot 30 cent van elke gulden verspillen. Een besparing der halve van dertig procent op uw gasrekening! Ook het milieu vaart er wel bij omdat er veel minder uitstoot is van gassen, wat weer bij draagt aan het terugdringen van het broei kaseffect op aarde. Modern toestel waarbij de zon voor een groot deel het water verwarmt, via speciale zonne-collectoren op het dak. Omdat de zon niet altijd en met wisse lende sterkte schijnt, moet het water naverwarmd worden Hiervoor zijn spe ciale toestellen nodig, herkenbaar aan het Gaskeur NZ-label, zoals de Nefit EcomSol zonneboiler. Van alle toestel len het duurste in aanschaf, maar gezien de milieuvriendelijke manier van verwarmen een apparaat voor de toekomst. Bekend warmwatertoestel dat met name in kleine woningen voor warm tapwater zorgt. Voor gebruik als dou che- en badgeiser zijn er grotere toe stellen verkrijgbaar, die grotere hoe veelheden water sneller kunnen ver warmen. De werking is eenvoudig: bij het opendraaien van de warmwater kraan stroomt er water door een spi raal dat door een gasbrander wordt verhit en langs de warmtewisselaar wordt geleid. Alternatief voor de Combiketel, waarbij op het CV-leidingnet een aftakking gemaakt voor een aparte boiler met een ruime hoeveelheid tapwater. De aftakking die als een spiraal door het voorraadvat loopt houdt het water in de boiler indirect op temperatuur. Dit type toestel geeft in combinatie met een HR-ketel een hoog tapwatercom fort en gelijktijdig tappen, zoals de Nefit HR 75, 80 of 120 liter boilers. Huidig gas-verbruik in m3 per/jr Rendement 70% (oude ketel) 1000 m’ 1500 m! 2000 m! 2500 m’ 3000 m’ 3500 m’ 4000 m’ 5000 m1 6000 ms Besparing versus aanschaf Welk type toestel u ook aanschaft, van belang is vooral of de investering opweegt tegen de besparingen. Dit is uit te rekenen door alle kosten over een periode van 15 jaar - zolang gaan de meeste ketels mee - uit te rekenen en met elk toestel te vergelijken. Hiervoor zijn gegevens van belang als: aankoopbedrag, verbruikskosten en onderhoudskosten. Met behulp van de oude gasrekeningen en tech nische- en prijsinformatie van de installateur zijn de belangrijkste gegevens al bekend. Reken voor onderhoudskosten, afhankelijk van het onderhoudscontract, jaarlijks op een bedrag tussen de f 100 en f 150. De totale kosten gedeeld door 15 leveren de jaarlijkse kosten op, waarmee u verschillende toestellen zoals Hoog Rendement (HR), Verbeterd Rendement (VR), met boiler of zon der boiler goed met elkaar kan vergelijken. De keus voor een bepaald type toestel hangt verder af van een aantal zaken, dat per woning aanzienlijk kan verschillen. Zoals bij voorbeeld de grootte van de woning, het gemiddelde energieverbruik (hoe warm moet het zijn in huis en hoe vaak bent u weg), het gewenste comfort (overal lekker warm en a la Zintuig De thermostaat vervult een belangrijke rol in het beheersingsproces van het binnenkli maat. Eigenlijk kunt u de thermostaat zien als een belangrijk zintuig - net zoals de huid bij de mens - die de ketel voortdurend van infor- Elke CV-installatie bestaat uit een ketel met brander, een waterpomp, expan- sievat, radiatoren, leidingen en een op afstand bediende regeling (thermo staat). De CV-ketel warmt het water op, de warmtewisselaar (die door de brander wordt verwarmd) zorgt dat de warmte wordt overgebracht aan het water. Een pomp pompt dit water door de leiding. Het expansievat zorgt ervoor dat het extra volume dat ver warmd water krijgt, kan uitzetten zon der dat de leidingen onder te hoge druk komen. Verschillende veiligheids systemen zorgen voor een veilige wer king van het systeem. Qua rendement scoren deze toestellen naar huidige maatstaven niet hoog, zo rond de 70%. Toestel dat een verbeterd rendement levert ten opzichte van traditionele CV- ketels. Met dit type toestel kan een ren dement bereikt worden van 80 tot 85%. Voor kleine, goed geïsoleerde woningen is deze ketel een zeer econo mische oplossing. Net zoals bij de HR- ketel tegenwoordig vrijwel altijd in combi-uitvoering verkrijgbaar, zoals de Nefit VR Combi 24V. Erkende installateur Iemand die u deskundig kan adviseren, de warmtebehoefte van uw woning kan uitreke nen en ook de ketel vakkundig kan installeren is de erkende installateur. Het zelf plaatsen van een ketel is gezien de complexiteit van aanleg en inregelen van de apparatuur af te raden. Bel voor adressen van erkende Nefit- installateurs naar de Nefit-consumentenlijn: 0570-678500. sn. 19 .V 611 mo 00 io- -6’ ax Milieu Naast de enorme waterbesparing (reken dat maar eens uit voor vijf miljoen huishoudens) gaan moderne CV-installaties veel efficiënter om met de aangevoerde energie (meestal aardgas). Waar vroeger een rendement van 80% (VR-ketels) tot 90% (HR-ketels) al heel mooi was, leveren de beste HR-ketels tegen woordig een rendement op van meer dan 97%. Naast een besparing tot 30% op uw huidige energierekening betekent dit ook dat er veel minder milieubelastende stoffen wor den uitgestoten. Winst voor uw portemonnee èn het milieu! Nefit Fasto was de eerste producent ter wereld die in 1981 op de markt kwam met een ketel die meer rendement leverde dan alle andere bestaande ketels: de Hoog Rendementketel (HR). Een succesproduct, want sindsdien heb ben meer dan een miljoen HR-ketels hun weg gevonden naar de consument. Deze ervaring heeft de fabrikant tot de dag van vandaag tot de meest toonaangevende op het gebied van het ontwikkelen van hoog rendement-verwar- mingsapparatuur gemaakt. Een kennisinten sieve industrie om als Nederlander toch een beetje trots te zijn. Om deze heuglijke mijlpaal te vieren - hon derd jaar ervaring in schone energie en warm te is tenslotte niet niks - maken consumenten bij aanschaf van de nieuwe kampioenen schoon, zuinig en comfortabel stoken: een Nefit EcomLine HR-ketel of een EcomLineHR Combi-ketel, kans op een geheel verzorgde cruise inclusief vliegreis. Iedereen die tussen 15 september 1997 en 31 maart 1998 een ketel van dit type laat installeren dingt mee naar één van de 'cruises van de eeuw': een geheel verzorgde reis op een luxe vijfmaster langs de mooiste Griekse eilanden en Turkse kustwateren. Onderweg worden schitterende ------X HR staat voor Hoog Rendement. Dit type ketel zet vrijwel alle energie om in bruikbare warmte, tot wel 97% zoals bij de Nefit EcomLine HR 22, 30, 43 en 65. De werking en het basisprincipe zijn hetzelfde als bij een gewone CV- ketel. Zij het dat het hoge rendement wordt gerealiseerd door een speciale warmtewisselaar, die de nog niet benutte warmte in verbrandingsgas gebruikt om het water te verwarmen dat door de ketel stroomt. De HR-ketel is duurder in aanschaf, maar levert een hoger rendement en dus op de langere duur een besparing op. Sommige moderne HR-ketels, zoals de EcomLine van Nefit kunnen terugmoduleren, waardoor nooit meer gas wordt ver bruikt dan noodzakelijk en het huis precies op temperatuur is. Veel gebruikt toestel voor bereiding van warm tapwater en het stoken van de centrale verwarming, dat zowel in combinatie met een HR- als VR-ketel voorkomt, zoals de Nefit EcomLine HR Combi 22 of 3OH of de EcomLine VR Combi 24V. Dit type toestel gebruikt twee gescheiden watersystemen, doch slechts één brander, één gasaansluiting en één afvoer. Er zijn twee soorten: doorstroom- of voorraadtoestellen. Bij het doorstroomtype wordt het water door een spiraal geleid en verwarmd door de brander. Ideaal als niet teveel warm water wordt verlangd. Het voor- raadtype houdt een grotere voorraad water op temperatuur in een speciaal vat, losse boiler of 'aanklik'boiler, die tot 120 liter water kan bevatten. Dit type boiler zorgt voor aanmerkelijk kortere wachttijden en daardoor ener gie- en waterbesparing. Uitermate geschikt voor bijvoorbeeld gezinnen waar veel en direct warm water wordt verlangd. Vanwege de omvang vaak in zowel horizontale als verticale (ruimte- besparende) uitvoering verkrijgbaar. Combinatie Het zeer hoge rendement èn het warmtecom fort in huis worden bereikt indien de ModuLine wordt gekoppeld aan een Hoog Rendementketel (HR) die zijn vermogen kan aanpassen, zoals de Nefit EcomLine. Deze ketel kan tot 30% van zijn vermogen terug moduleren (gas terug nemen). Dat is heel praktisch want het grootste deel van het jaar wordt minder dan de helft van het vermogen van uw ketel gevraagd. Veel oude ketels bran den op een hogere temperatuur dan noodza kelijk is voor de warmtevoorziening op dat moment, waardoor veel energie (en geld) verloren gaat. Daarnaast maakt de EcomLine niet zes tot tien keer per uur een zogeheten koude start, zoals veel oude ketels. Hierbij moet de ketel korte tijd hoog branden om de gevraagde temperatuur te kunnen leveren. Bij een gelijkmatige, van moment tot moment gestuurde ketel, is dit niet meer nodig. De keuze uit het aantal ver schillende typen CV-ketels is er de laatste jaren alleen maar groter op geworden. Begrippen als Hoog Rendement, Verbeterd Rendement, combi- boiler, modulerend, volmodu lerend en dergelijke hebben het er voor de consument niet makkelijker op gemaakt om te -kiezen. Reden om de verschil lende typen eens op een rijtje te zetten. ModuLine De meest geavanceerde thermostaten, zoals de ModuLine kamerthermostaten van Nefit, zijn in staat om de vraag naar warmte aan uw wensen aan te passen zonder energie te ver spillen. De ModuLine is in feite een soort drie- trapsweerstation, die - opgebouwd uit losse elementen - van uw kamerthermostaat een compleet weerstation maakt. Deze thermo staat vergelijkt voortdurend de werkelijke temperatuur van de ruimte met de gevraag de temperatuur en weet daardoor of de ketel hoger of juist lager moet branden. Dit proces, dat gekenmerkt wordt door een soepel en gelijkmatig energieverbruik, noemt men moduleren. We staan er niet dagelijks bij stil, maar de verwarming van ons huis slurpt zo'n driekwart van de totale kos ten voor energie op. We zit ten er warmpjes bij, maar dat kost dus wel veel geld. Kosten, die elk jaar toene men doordat energie in het algemeen steeds duurder wordt, niet alleen door prijsstijgingen maar ook door toeslagen zoals de recent ingevoerde energie heffing. Alleen al om die redenen is het van belang dat u bij de aanschaf van een nieuw verwarmingstoe stel zorgvuldig moet afwe gen welk toestel het beste voor uw situatie is om te kunnen besparen op uw energiekosten. Maar waar moet u zoal op letten? Makkelijk aan elke ruimte aan te pas sen: de aanklikboiler. Gaskeurmerk Goedgekeurde ketels dienen voorzien te zijn van het Gaskeurmerk. Dit label laat zien aan welke eisen het toestel voldoet, zodat u kunt zien of het aansluit op uw persoonlijke wensen. Voor de HR-ketels zal overigens een nieuw systeem gehanteerd worden waarbij de aanduiding voor het rendement is veranderd. Het oude rendement, dat in 90-tallen werd aangege ven, wordt nu in getallen van 100 en hoger aangeduid. Er zijn drie klassen: 100 (was 90%), 104 (was 94%) en 107 (was 97%). Ook kan een toestel daarnaast voor zien zijn van een SV- en CW-Gaskeur. Het eer ste houdt in dat het toestel een minimale hoeveelheid voor het milieu schadelijke stof fen uitstoot. GW staat voor comfort warmwa ter en geeft aan dat het toestel voldoet aan belangrijke basiseisen, zoals wachttijd, gelijk matigheid van de temperatuur, rendement en tapdrempel, zodat u kunt vaststellen of de prestaties van het toestel passen bij uw wensen. MOGELIJKE GASBESPARING PER JAAR Gasprijs 68,5 ct in 1997 HR-ketel met 97% rendement f 246,- f 355,- f 450,- f 545,- f 641,- f 736,- f831,- f 1022,- f1213,- We worden steeds veeleisen der als het gaat om verwar ming en warm water in huis. Alleen behaaglijk verwarmen is niet genoeg, we willen ook steeds meer uitgebreid baden en douchen. Aan onze verwar- mingsinstallatie worden daar om steeds hogere eisen gesteld. Vooral omdat we zui nig willen zijn met energie, maar ook omdat we als het een beetje kan ook nog rekening willen houden met het milieu. 910' -O’"' Rendement Bij de keuze voor het type toestel speelt naast het comfort het rendement een grote rol. Oude, conventionele (combi)ketels leverden zo'n 75% rendement. Hierbij verdwijnt van elke gulden ongeveer een kwartje onge bruikt door de schoorsteen. Moderne VR- ketels leveren al een beter rendement, 80 tot 85%. De meest energiezuinige, de HR-ketels hebben een rendement van minimaal 90%, de beste toestellen halen zelfs ruim 97%. Omdat de ketels met het hoogste rendement duurder zijn in aanschaf (o.a. ook door een duurdere plaatsing en materialen) is het van belang uit te (laten) rekenen of de aanschaf van een zuinige, maar wat duurdere ketel opweegt tegen de kosten. Zo zal een kleine, goed geïsoleerde woning over het algemeen genoeg hebben aan een VR-ketel. Verbruikt u vee! gas (vanaf zo'n 1300 m3 per jaar) of woont u in een groot huis, dan levert een HR- ketel momenteel de meeste besparing op, bovendien profiteert het milieu mee. Gasprijs 72,2 ct in 1998 HR-ketel met 97% rendement f 253,- f 374,- f 474,- f 575,- f 675,- f 776,- f 876,- f 1077,- f 1278,- Nederland heeft voor een klein kikkerlandje relatief veel industrieën binnen de landsgrenzen die ook ver buiten de landsgrenzen bekend zijn. Met Nefit Fasto heeft ons land een ketel-, boiler- en geiserbou- wer van formaat in huis. Met een omzet van 500 miljoen gulden wereldwijd is deze oer-Hollandse producent van verwarmings- en warmwaterapparatuur (met ultramoderne fabrieken in Deventer en Buinen) zelfs wereldwijd marktleider in hoog rendement. Het Gaskeurmerk vertelt u veel over de eigenschappen van het toestel. Comfort Worm water CV-gebruikers van de oude stempel herinneren zich vast de eerste kamerthermostaten, die eenvoudige bolletjes, waar mee alleen de gewenste gemiddelde temperatuur kon worden ingesteld. Ook dit apparaat - dat de vertrekken in huis op aangename tempera tuur moet houden - is met z'n tijd mee gegroeid. Sommige moderne kamerthermostaten bieden vandaag de dag zelfs zoveel mogelijkheden dat gesproken kan worden van een miniatuur KNMI-weerstation in huis. ■r eeh sATduktiteust Gasprijs 81,2 ct in 2000 HR-ketel met 97% rendement f 287,- f 420,- f 532,- f 646,- f 759,- f 872,- f 985,- f2111,- f 1437,- Welk verwarmingstoestel u ook kiest, belangrijk is dat u snel en gelijkmatig van heer lijk warm water kunt genieten. Allereerst zult u de keus moeten maken welk soort verwarmingstoestel u kiest. Er is een keur aan apparaten, zoals gaskachels, cv- ketels, boilers, geisers, tot open haarden en houtkachels aan toe. Elk met hun eigen ren dement, energieverbruik, warmtecomfort. Het meest populaire is echter de CV-ketel, die in de meeste woningen in Nederland staat te spinnen. Met dit toestel kan het hoogste warmtecomfort worden bereikt. Bovendien geven de moderne combi-installaties de mogelijkheid om warmte en warm tapwater tegelijk te leveren, wat het comfort in huis verder verhoogt. Aangenqmen gasprijs

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 33