Een echte van Boskoop Creatief modelbouwer Nostalgie met The Clarks moet tijd en geduld hebben Nieuwe cursussen Start ondergrondse warmte opslag voor Hooge Burch t. PAGINA 39 WOENSDAG 17 DECEMBER 1997 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN kunstge- Joop van der Heiden, een modelbouwer van het zuiverste water. (Foto: A. Fioole) werd. Men is tot op de dag Genie heeft hij de destijds Onzichtbaar The Clarks op 20 december in de Rozenburcht. Werk doen J.P. Glaser, directeur Hooge Burch, tapt een fles Hooge Burch bronwater uit een warmte- opslagbron. I i A MB MB rug in Nederland kon ik in 1958 meteen in Delft werken. De eerste klus was het ver- de reden dat ik soms bij ande re gelegenheden wat agres sief kan reageren. Maar, voor de rest kan ik dit werk best er een gen het gasverbruik al aan zienlijk teruggedrongen. Effi ciënte opwekking van gas en elektriciteit was de laatste ruim dertig procent. De totale besparing komt overeen met het een Je zou kunnen spreken van oen hobby die tot kunst is Hij kan enthousiast over zijn hobby vertellen, waakt er voor dat het geen obsessie wordt en laat zich door nie mand opjagen. ’Als je dat goed weet te combineren blijf je verzekerd van een fantasti sche hobby die ik nog vele ja- ren hoop te kunnen blijven doen’, zegt hij bij het af scheid. Zij deschilderen Acht lessen op maandag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Docente is Loes Ver meer. Zij behandelt onder meer kleurenleer, basis technieken en de mogelijk heden op verschillende zijden stoffen. Teken- of schilderervaring is beslist niet nodig. Kosten: 130 gulden inclusief materiaal. Eerste les: 12 januari. ’Absoluut niet’, zegt Joop la chend. ’Tijdens mijn dienst tijd werd ik bij het zware landmacht-machinepark in gedeeld en kwam als machi nist op een bulldozer terecht. Dat beviel uitstekend zodat ik na de diensttijd werk in de- woorden, ja. Wellicht is dat zelfde richting heb gezocht. Ondanks dat je dagelijks met een grote machine in de weer was, was het ook precisie werk. Hoe gek het ook klinkt, vergeten, alhoewel ik ook daar werk je met bestek behoorlijk lastige doofheid en bouwtekening, de juiste aan heb over gehouden. Jaar- hoeveelheid zand op de juiste lijks blijf ik wel mijn oud-col- lega machinisten ontmoeten. Heerlijke momenten waarbij veel oude herinneringen wor den opgehaald.’ 1L—1 2p was ik voor die bouwfirma in Nieuw Pronkstukken Tekenen en schilderen voor kinderen Deze cursus van tien les sen richt zich speciaal op kinderen van 9 tot 12 jaar. De lessen zijn op vrijdag middag van 16.00 tot 17.00 uur. Docente: Andrea Ha- eck. Kosten 50 gulden in clusief materiaal. Eerste les: 9 januari. aardgas per jaar. dankzij de ze besparingen voldoet Hooge Burch aan de Meer jaren Af spraak (MJA) Intramurale Gezondheidszorg, waarin de ondertekenaars zich ver plichten om tussen 1989 en 2000 een energiebesparing van dertig procent te realise ren. Het is verwachting dat Hooge Burch de investerin gen in vier tot vijfjaar terug- kleine zaagblaadjes en ver volgens van veerstroppen voorzien. Ook de laadbak van de GMC inclussief verdeel- schot werkt en de hendel vooraan de bak ten behoeve van de klemmen van achter klep. De huif en de zijschot ten kunnen gedemonteerd worden. De stuurinrichting maakte Joop van de aandrij ving van een autootje van een racebaan. Verder zit er een nauwkeurig gedetailleerde houten motor in waarbij zelfs de benodigde rubbers onder de motorsteunen niet ontbre ken. De banden en wielen van de ze miniatuur GMC zijn een verhaal apart. Zo zijn de ban den gemaakt van een gekocht hakken- en zolen reparatie- setje. Met secondenlijm wer den aan weerskanten van het zooltje de twee hakken ge plakt. Vervolgens werd ruw de vorm van de band ge zaagd. Nadat met veel preci siewerk de band aan het wiel was bevestigd, werd met een klein mesje het loopvlakpro- fiel van de band uitgestoken. Een heleboel priegelwerk en inspannend. Het lukte met oneindig veel geduld en het resultaat mag gezien worden. Niet geheel verwondelijk dat dit GMC model een ereplaats heeft tussen de schepen die al gemaakt zijn of waaraan nog gewerkt wordt. Boten je veel geduld hebben en heel precies kunnen werken.’ Rag fijn zaag- en snijwerk, op de halve millimeter nauwkeurig uitgevoerd. Toch komt deze hobby bepaald niet voort uit het het werk dat hij heeft hebt gedaan?. Diensttijd Alle bewegende delen zoals op het origineel, zullen ook bij dit model hun werk kunnen doen. Zoals de geschutskoe pels, de patrijsluiken, de tui gage, alles zal tot in de klein ste details op de Prins Willem 1651 worden nagebouwd en van materiaal dat ik altijd wel ergens tegenkom.’ Joop van der Heiden is een man van weinig woorden. Zijn overtuigingskracht is ge stoeld op kennis van zaken. Workshops Groendeco- ratie Vier verschillende works hops op woensdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Docente: Christina van den Bosch. Data: 14 janu ari: vogeltaart voor buiten met zaden, vet en pinda’s; 11 februari: kruidenkrans met roosjes, kruiden en versiering; 11 maart: 6 versierde kruidenkaarten (kunnen daarna ver stuurd worden) en 1 april: paasboom. Kosten 30 gul den per workshop of 100 gulden voor vier. veelvuldig met dit type vrachtwagen te maken ge maakt. Een paar jaar geleden tijdens de 50-jarige bevrij- dingsfestiviteiten, reed veel van dat oude transportmate riaal rond en kwam hij op nieuw in aanraking met de GMC. Rond die tijd onmoette hij een landbouwer in Wad- dinxveen die als hobby twee van deze authentieke model len in zijn bezit bleek te heb ben. Joop vertelde hem dat hij aan modelbouw deed en dat hij van plan was om een GMC na te bouwen. Die landbouwer bood Joop aan om foto’s van de GMC’s te maken en zo no dig met de meetlat het geheel op schaal op tekening te zet ten. Joop kreeg zelfs de bijbe horende garageboeken mee. En zo begon voor Joop van der Heiden een twee jaar du rend bouwproces. Wasmachine ren ruimschoots verdiend in de muziek. Jarenlang het huisorkest van Veronica waarbij ze optraden in bin nen- en buitenlandse radio- en televisieprogramma’s waaronder de Goud van Oud tv-show. Het concert in een afgeladen Ahoy was één van de hoogtepunten. Magical History Tour, zo is de titel van de show waarmee The Clarks stad en land af reizen. Het publiek wordt meegenomen op een muzika le trip door de jaren vijftg, ze- Er zijn natuurlijk ook men sen die daar totaal geen moei te mee hebben. Zo iemand is de nu 62-jarige Joop van Heiden, wonende aan BOSKOOP - Als iemand met de VUT of pensioen gaat kan dit wel eens een probleem opleveren. Wat doe je met de overvloed aan vrije tijd na een druk arbeidsver leden? Je kunt dan een VUT-training volgen, waar je leert om je vrije tijd op een zinvolle wijze in te vullen. Ook voor het omgaan met je partner, want die moet er net zo goed aan wennen. fase van de vernieuwing van het energiesysteem van Hooge Burch in zwammer- dam. Op 2 december zijn de boorwerkzaamheden voor de The Clarks, naar eigen zeg gen de beste partyband van Nederland, hebben hun spo- Tuinontwerpen Tijdens de cursus tuinont werpen maakt u zelf een ontwerp voor uw tuin. De cursus bestaat uit vijf les- sen theorie op donderdag- avond van 20.00 tot 22.00 uur en twee zaterdagmid dagen praktijk. Na de cur sus heeft u een fraai ont- werp en een goed beplan- tingsplan. De cursus l wordt gegeven door Maar ten Box. Kosten 125 gul- den inclusief werkboek. Eerste les: 26 maart. BOSKOOP - Na de eerdere en zeer succesvolle ’back to the sixties’ avond met Toni Maca roni in juli, staat in dit kader een tweede avond gepland op zaterdag 20 december in de Rozenburcht. De Haagse band The Clarks, een oude bekende in Boskoop, staat ga rant voor een goed stuk mu ziek dat zeker ook jongeren zal aanspreken. Aquarelleren Dit zijn tien lessen op dins- j dagavond van 20.00 tot I 22.00 uur. De lessen wor den gegeven door Wemme- ke Strating. De cursus richt zich op gevorderden. Kosten 150 gulden inclu sief materiaal. Eerste les: 20 januari. Workshops schiedenis Verder zijn er maande lijks workshops kunstge schiedenis over verschil lende thema’s, bestaan de uit een lesavond op maandag van 20.00 tot 22.00 uur en een excur sie op zaterdag. Kosten 30 gulden per workshop. Voor meer informatie en aanmeldingsformulie ren: Loes Vermeer, tel. 0172-215319. Formulie ren zijn tevens in de Bo- skoopse bibliotheek ver- krijgbaar. Voor enkele jaren was de huiskamertafel de plaats waar hij zijn hobby uitoefen de. Dat was natuurlijk lastig want er moest bijvoorbeeld ook aan gegeten worden. Het voertuig is voor het grootste deel opgebouwd uit een gegalvaniseerde achter plaat van een wasmachine. Veel werk was het maken van de diverse koppelingen voor drijfassen en de assen naar de hydraulische pomp en de kruiskoppeling in de voorwielaandrijving en de op hanging van het reservewiel. Net zoals in het echt moet al les wel kunnen functioneren. Zo zijn de veerpakketten ge maakt van smaller geslepen van vandaag nog steeds be zig.’ ’De tonnen zand die ik in al der die jaren met mijn bulldozer het verzet heb zijn niet te tellen. Pastoor Daalmansplantsoen. Wel weet ik dat ik op bijna al- Ook zijn echtgenote vond het le verkeersknooppunten in de schitterend dat haar man wat Randstad als machinist ge- meer tijd voor zijn hobby werkt heb waarvan de laatste kreeg: het op schaal bouwen 24jaar bij de Stevinsgroep. Ik noem er maar een paar, het Kleinpolderplein, het Rotte- i en zo’n vier jaar bij de aanleg van het Prins Clausplein. Verder bij het aanleggen van toeristische havens door heel Nederland. Op mijn 57e kreeg ik de gele- Doordat de kinderen inmid dels zijn uitgevlogen is één van de kamers nu ingericht als hobbyruimte. Zijn heilig dom, want alles heeft een vaste plaats. Dat moet ook wel want momenteel groeit er weer een schip onder zijn nij vere handen. De Prins Wil lem 1651, een zogenaamd spiegelretourschip. Voordat met de bouw werd begonnen is er opnieuw veel voorstudiewerk aan voorafge gaan. Daarna toog hij naar het Rijksmuseum in Amster dam omdat daar een model replica aanwezig is. Hij kreeg toestemming om talloze kleu renfoto’s van elk onderdeel te maken en in bezit te komen van originele bouwtekenin gen. Via literatuur waarin eveneens heel nauwkeurig beschreven staat hoe deze boot destijds is gebouwd kreeg Joop een goed beeld van het geheel en kon hij be ginnen met het verzamelen van het benodigde materiaal. De basis van het schip is een oude eiken kast en wat pe renhout voor het snijden van de ornamenten en beelden groepen die dat soort schepen in die tijd sierden. Het snij werk is een fijn en precies werkje dat alleen met behulp van een loep, een vaste hand en heel veel geduld tot stand kan komen. Net als het zaag- werk, want van de oude eiken kast werd dun tot zeer dun latwerk gemaakt met een maximale breedte van vier millimeter. BOSKOOP - De Stichting Boskoop Creatief start in januari 1998 weer met een geheel nieuw cursuspro gramma. Alle lessen zijn in het Praathuis, Bosweg 2. van scheeps- en automodel len. Niet de kant en klare bouwpakketten die je in de polderplein winkel kunt kopen, maar ge- I’j 1 woon van allerlei restmateri aal dat hij regelmatig mee naar huis brengt. ’Kijk’, zegt Joop van der Hei den, ’op de eerste plaats moet genheid om met het werk te stoppen. Ik heb die kans met beide handen aangegrepen want ondanks dat het fantas tisch en enerverend werk is heb je wel voortdurend met stress te maken. In zo’n bouwput heb je altijd veel mënsen om je heen waaron der vrachtwagenchauffeurs. Gemiddeld zo’n vijftien die voortdurend in beweging moeten blijven, want een stil staande auto kost geld. Als er door welke oorzaak of techni sche storing een vertraging optrad had je meteen de pop pen aan het dansen. Er vielen wel eens wat harde Een ander pronkstuk is het model van de Victory, het le- gèndarische schip waar ad miraal Wilson op heeft geva ren. Deze boot ligt nog steeds in Portsmouth en is voor pu bliek toegankelijk. De echtge noot van Joop schat dat haar man er zo’n vijfjaar mee be zig is geweest. Niet iedere dag, maar wel een paar uur in de week. ’Dat was wel het geval met het opzetten van het tuig- werk’, merkt Joop glimla chend op. ’Toen ben ik inder daad drie weken lang dag in dag uit bezig geweest met het knopen en spannen van de tuigage’. Wordt zo’n boot op den duur geen obsessie? ’Ab soluut niet’, zegt Joop. ’Als je ermee begint komt zo’n mo delboot stukje voor stukje tot leven. Zeker als je de litera tuur er naast legt die vaak een aanvulling betekent op de beschikbare tekeningen. Als de boot af is slaak ik wel een zucht van verlichting. Ook van tevredenheid. Dat is echt niet van deze tijd, dat had ik vroeger ook al. Zoals met dat andere juweeltje de sleper de Zwarte Zee. Mis schien is dat ook wel de reden dat ik geen lid ben van één of andere hobbyclub. O ja, ik ga echt wel eens naar tentoon stellingen en kijk dan met een kritisch oog naar het werk van anderen. Ik kan mij soms gruwelijk ergeren als er bijvoorbeeld een klein verfs- treepje verkeerd staat. Dan denk ik altijd: wat ontzettend jammer, had er toch wat meer tijd voor genomen. Prins Willem Nederland participeren het energiebedrijf EWR en No- vem in het project. In de loop van de jaren heeft Hooge Burch door allerlei realisatie van de warmte-op- aanpassingen en verbeterin- slaginstallatie afgerond. Bij _1 de energie-opslag wordt na melijk gebruik gemaakt van waterhoudende zandlagen in de bodem. Bij Hooge Burch optie die nog overbleef om het ligt een geschikte laag op een totale energieverbruik te mi- diepte van circa honderdvijf- nimaliseren. Dankzij de com- tig meter. Door middel van binatie van een warmte- twee geboorde bronnen wordt krachtinstallatie in combina- grondwater onttrokken of tie met de warmte-opslag geïnjecteerd. De afstand tus- daalt het energiegebruik met sen de twee bronnen be draagt circa zeventig meter. In het zomerseizoen wordt bijna 900.000 kubieke meter grondwater uit de zogenaam de koude bron opgepompt, op gewarmd met de warmte van de warmte/kracht -eenheden en vervolgens in de zoge naamde warme bron geïnjec teerd. Het heeft dan een tem peratuur van ongeveer ne gentig graden Celsius. In de winterperiodeverloopt het proces in omgekeerde rich ting. Er is dan meer warmte nodig dan de warmtekracht- verdient, eenheden kunnen leveren. Het water wordt daarom uit de warme bron opgepompt en gebruikt voor van de verschillende gebou wen. Het afgekoelde water wordt vervolgens weer in de koude bron geïnjecteerd. Het project is een samenwer kingsverband tussen Hooge Burch als opdrachtgever, DWA Installatie en energie advies in combinatie met IF technology als ontwerpers, MAN (de Duitse leverancier van de warmtekracht-moto- ren) en het Deense adviesbu reau Rauschenberger A/S. Binnen Vanwege het innovatieve ka rakter en de te bereiken ener giebesparingen heeft de Eu- verwarming ropese Commissie, in het ka der van Thermie-programma, subsidie toegekend aan het project. Het is daarmee een voorbeeldproject in heel Eu ropa voor efficiënte opwek king en buffering van thermi sche energie in combinatie met decentrale elektriciteits opwekking. Dit is ook de re den dat straks na realisatie (eind april 1998) de energies tromen in het systeem enkele Nelleman, Nielsen en jaren nauwkeurig gemeten en geëvalueerd worden. ZWAMMERDAM - Onlangs is een start gemaakt met de realisatie van een energie-ef- ficiënte warmte/kracht-in- stallatie met ondergrondse warmte-opslag op hoge tem peratuur bij Hooge Burch in Zwammerdam (gemeente Al- phen a.d. Rijn), een centrum voor de opvang, behandeling begeleiding van verstandelijk gehandicapten. De warmte-opslaginstallatie is het laatste onderdeel van het nieuwe energiesysteem met twee warmtekracht-een- heden. Met dit energiesys teem wekt Hooge Burch tege lijkertijd elektriciteit en warmte op voor eigen ge bruik. Bij verschillende ande re warmtekracht-eenheden wordtde geproduceerde warmte in de zomer geloosd, omdat er dan wel vraag is naar elektriciteit en warmte op voor eigen gebruik. Bij verschillende andere warmtekrachteenheden wordt de geproduceerde warmte in de zomer geloosd, omdat er dan wel vraag is naar elektriciteit maar niet naar warmte. De warmte/kracht-eenheden bij Hooge Burch kunnen echter dankzij de warmte-opslag, het hele jaar op efficiënte wij ze energie leveren. De on bruikbare warmte wordt in de zomer namelijk bij circa negentig graden Celsius op geslagen in de bodem voor ge bruik in de winter. Het totale systeem levert een besparing op van circa 900.00 kubieke meter aardgas per jaar. Het energiesysteem is ontworpen door DWA Installatie- en energieadvies uit Bodegra ven. Begin 1996 startte de eerste Quilten Acht lessen op dinsdag middag van 13.00 tot 15.00 uur. In deze cursus behan- s delt Carla van Harten de basisprincipes van quilt en patchwork. Kosten 105 gulden inclusief materiaal. Eerste les: 13 januari. Inmiddels krijgt het model langzamerhand wat vorm. Voor een groot deel is de romp al klaar. Hoeveel uren al mee bezig? ’Geen idee’, zegt Joop. ’Als je bezig bent, zoals nu met het opspannen van de romp, de latjes van rond de vier millimeter op elkaar lij men, het doorlopende schuur- werk, het bestuderen van de bijbehorende literatuur en oude tekeningen, vooral wat betreft het binnenwerk want alles moet zo echt mogelijk worden nagebouwd, kijk je niet op de klok. Dan wordt het soms toch wel een obses sie en voel ik wanneer het tijd wordt om een pauze te ne men’. Eigenlijk is het een beetje jammer dat straks als het schip af is, misschien pas over een jaar of drie, er veel van het gedane werk onzicht baar is omdat het meeste daarvan zich dan onder het dek bevindt. Maar om te be wijzen dat het allemaal origi neel wordt nagebouwd wor den er doorlopend foto’s ge maakt. Zodat het hele bouwproces zichtbaar blijft en als een soort logboek met deze boot verbonden is. De werkstukken die in de loop der jaren door Joop zijn vliegvelden en een vervaardigd, zijn stuk voor scheepshelling in Manokwa- stuk juweeltjes van huisvlijt, ri. Achteraf gezien een schit terende tijd die ik voor geen goud had willen missen. Te- verheven. Ofschoon zijn voor keur uitgaat naar het bou wen van houten scheepsmo dellen gaat hij andere uitda- keersknooppunt bij vliegveld gingen beslist niet uit de weg. Ypenburg. Zo’n vijf jaar gele- Zo heeft hij bijvoorbeeld een den was het in feite ook weer grote GMC legertruc nage- mijn laatste klus toen de ge- bouwd, en hoe. hele handel gereconstrueerd Tijdens zijn diensttijd bij de stig en zeventig. Ze spelen nummers van The Beatles en The Stones, maar ook van KC and the Sunshineband, The Police, Joe Cocker en van Ne derlandse toppers als Golden Earring. De Rozenburcht gaat op 20 december om 21.00 uur open. Kaarten (15 gulden) zijn te krijgen bij sigarenmagazijn Verkleij in de Burg. Colijn- straat. Aan de zaal 17,50 gul den. Telefonisch reserveren kan bij de Rozenburcht: 214283. bouwtekening, de juiste plaats, geen millimeter, maar centimeterwerk. Door bemid deling van mijn commandant kwam ik in contact met Bal last en kort daarop was ik Guinea aan het werk. In twee jaar tijd heb ik meegewerkt aan de aanleg van een tweet al vliegvelden en een 1 W I 1 17? t I i XUJXV ZjCgV uuup V 0.11 UC1 11U1 ^"■3

Weekblad voor Waddinxveen | 1997 | | pagina 39