gemeenteraadszetels Yvonne van Went wil voor D66 in de gemeenteraad Nieuwe groene glasbakken komen in februari Auto- en motor- les wordt duurder PvdA verwacht meer Nieuwe aanpak autorijscholen Aquarelleren voor senioren Info-avonden voor zwangeren Info-avond kraamzorg Open Cirkel over geloven M kV U x\' 'Vés® fel I ■h W0ENSDAG7JANUARI 1998 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 19 D66-raadskandidate Yvonne van Went-Rietveld op de fiets WADDINXVEEN - ‘Waddinxveners moeten zelf zo veel fabriek in drie kleuren te de WADDINXVEEN De afdeling Waddinxveen van de Opvallend aan de lijst is de I meenten in de toekomst moei teloos kunnen omschakelen. Nieuw is dat de inhoud van el ke glasbak gewogen wordt. Zo Op dezelfde plaatsen, waar nu de gele glasbakken staan, zul len de nieuwe glasbakken worden neergezet voor de in zameling van de drie kleuren glas. In plaats van geel, zijn de nieuwe glasbakken groen van kleur. Hierdoor vallen ze minder op en passen ze beter bij de omgeving. Bij de nieuwe glasbakken is het niet meer mogelijk batte rijen in te leveren. Batterijen moet men voortaan inleveren precies hoeveel glas is ingeza meld. Bovendien blijkt een voudig of op een standplaats voldoende glasbakken staan. Het glas uit de Goudse regio wordt bewerkt in Gameren, vlakbij Zaltbommel. Elk jaar is dit 6.500.000 kilogram. Het glas wordt gesorteerd en ge broken. Het belangrijkste is dat alle verontreinigingen verwijderd worden. Als een steentje ach terblijft komt dit bij de glasfa briek in een nieuwe fles of pot terecht. Dit maakt de pot of fles ongeschikt voor gebruik. In Nederland wordt via de glasbak 80% van het glas zon der statiegeld gescheiden in gezameld. Al dit glas wordt gebruikt bij de productie van nieuw glas. Hierdoor worden grondstoffen en 35% energie bespaard. Het streven is om in het jaar 2000 90% van het glas apart te houden. Om al het glas voor herge bruik geschikt te maken is het nodig ongeveer 50% van het glas op kleur te scheiden. Voor het maken van witte flessen en potten bijvoorbeeld is al leen wit glas geschikt. Tot nu toe is het nog erg ingewikkeld iode CDA er ten samenwerken voor de af zet van glas, papier en textiel. Het resultaat van de samen werking is een uniform sys teem binnen de hele regio. Belangrijk voor de gemeenten is dat de glasverwijdering op deze wijze 25 tot 50% goedko per is. een niet alleen je buurman aan, maar ook jezelf. ‘We moesten het dus samen doen, dat was duidelijk. Zo ontstond de wijkraad De Overkant, met uit elke straat en flat een paar bewoners als leden1. ‘Met de buurtbewoners zijn veel gesprekken gevoerd en de leden van de wijkraad we ten natuurlijk goed wat er in de wijk leeft, want ze zitten er middenin*. ‘Een taak van de wijkraad is ook het onderhouden van de contacten met de diverse in stanties, zoals de provincie grondse variant zodat ge- (over de Henegouwerweg), waterschap, gemeente, poli tie, Woonpartners en de be drijven in de buurt*. Op de hooravonden, die de ge- weet het gemeentebestuur meente in de wijk organiseer de, werd goed duidelijk hoe belangrijk de woonomgeving voor de mensen is, aldus Yvonne van Went. ‘Omdat gemeentebestuur en ambtenaren nooit helemaal goed kunnen inschatten wel ke problemen er in een wijk zijn, is het belangrijk dat de bewoners deze informatie aandragen. In een goede sa menspraak met de gemeente kunnen goede, inventieve en creatieve oplossingen worden bedacht'. In de Zeeheldenbuurt is op deze manier veel tot stand ge komen. Yvonne van Went: ‘Onze inspanningen hebben tot resultaat geleid. In deze buurt is hard gewerkt aan de woon- en leefomgeving'. ‘Dit is een voorbeeld van hoe het ook kan. Ik ben er een uit gesproken voorstander van dat het bestuur wordt terug gebracht naar de burger. Nu eens geen plannen óver de burger, maar mét de burger'. ‘Ik ben ervan overtuigd dat het niet overal in Waddinx veen even soepel zal verlo pen, niet voor de burger en ook niet voor de gemeente1. ‘Het is nu eenmaal zo dat in het verleden de gemeente al les besliste. En toch, het roer moet om! De inwoners zullen aan hun inspraakrecht moe- kundige wat vertellen oVer het verblijf op de afdeling verloskunde. Ook zal een me dewerkster van de kruisvér-1 Ungsavond te verkrijgen: len kennelijk; yknwege de ho- BUNNIK/WADDINXVEEN - De prijzen van auto- en mo torrijlessen gaan waarschijnlijk omhoog. Volgens voor- beeldberekeningen van de BOVAG-afdeling verkeers opleidingen moet een praktijkles van een heel uur met een personenauto gemiddeld minstens 69,50 kosten. Een motorrijles komt op tenminste 72,75 per lesuur. Voor de afzet wordt het GVB Partij van de Arbeid (PvdA) heeft op de ledenvergade- toename van mensen uit het lid van de VAOP, een landelij- ring in het centrum voor kunstzinnige vorming ’Kre- ke vereniging waarin gemeeh- ater’ (Kerkstraat) de lijst voor de koihénde gemeente raadsverkiezingen vastgesteld. Fractievoorzitter drs. Aad van Holsteijn voert de lijst met sociaal-democraten aan. van het afvalstation aan de Henegouwerweg Zuidelijke Rondweg. Een belangrijke argument voor de keuze van het nieuwe type glasbak is de unieke wij ze van inzamelen. Door de ten wennen en de gemeente zal moeten leren beter te lui steren1. ‘Zonder inspraak van de bur gers kan er nooit een goed be leid tot stand komen, waar over iedereen tevreden is. En financieel is het ook beter om de buurtbewoners bij hun leefomgeving te betrekken. Wijk- en buurtbeheer zal - op maat gesneden per wijk - be keken moeten worden met degenen die er het meest be lang bij hebben: de buurtbe woners'. ‘Dat scheelt bovendien mis sers, die dikwijls veel geld kosten. De scheidingsmuur- tjes tussen gemeente en be woners moeten worden ge slecht, de drempels voor over leg moeten omlaag. De dialoog tussen de buurtbewo- Aansluitend zal een verpleeg- ners en de gemeente moet op gang worden gebracht, de tijd van gemeentelijke monologen is definitief voorbij!' Overigens zeggen de Attent- rij scholen van de nood ook een deugd te willen maken door hun eigen organisatie beter te profileren en nu ook te komen met een spoedoplei ding, die voorheen alleen werd gegeven door de ANWB. In de Goudse regio zijn onder meer Johan van Asselt en Succes-Mimpen (Oranjelaan) bij Attent aangesloten. Zoals misschien bekend werkt de rijschoolbranche al twee jaar aan een vrijwillige erkenningsregeling, de SKR (Stichting Kwaliteitscontrole Rijscholen). Terwijl de invoe ring daarvan volop aan de gang is toverde de ANWB plotseling een nieuw konijn uit de hoed. Alle 350 erkende ANWB-rij scholen in Neder land werden bedankt en de ANWB startte een eigen orga nisatie met ARO-rij scholen die door de ANWB zijn gese lecteerd. Daartoe behoren niet de scholen die al een ANWB-erkenning hadden en nu met een SKR-erkenning verder gaan, maar juist scho len die voorheen zonder er- GOUDA/WADDINXVEEN - Woensdagavond 14 januari worden in het Goudse Groene Hart ziekenhuis (St. Jozeflo- catie) twee voorlichtings avonden gehouden voor zwangeren én hun partners. De avond duurt ongeveer twee uur en start vooy een eerste groep om 19.30 uur en om 20.30 uur voor een tweede groep. De toegang is gratis. Tijdens deze avond wordt door middel van een uitvoeri ge videofilm getoond hoe de gang van zaken is rond een bevalling op de afdeling ver loskunde van het Groene Hart ziekenhuis. Twee jaar geleden was het zeer treurig gesteld met de wijk. De bestrating was er barmelijk, de groenvoorzie ning was in slechte staat, het onderhoud van de woningen gebeurde minimaal. Zo waren bijvoorbeeld de gas- bij de chemokar of bij het de- leidingen sterk verouderd. De pot voor klein chemisch afval verkeersveiligheid op de ge vaarlijke liet te wensen over. ‘Op een gegeven moment wa ren de bewoners het zat', zegt Yvonne van Went. ‘Maar wanneer er problemen zijn in speciale constructie binnenin wijk of Buurt, gaat dat de container en op de inzamel- auto (het zogenaamde pyra- midesysteem) kan de chauffeur de glasbak in één keer legen. Doordat de contai ner op de inzamelauto ook in drie vakken verdeeld is, blijft het glas gescheiden in drie kleuren. Bij de bewerkingsfa- briek worden de drie kleuren vervolgens apart gelost. Doordat de chauffeur bij het pyramidesysteem ongeveer 75 glasbakken per dag kan legen blijven de kosten voor kleur- scheiding beperkt. Ook is hetzelfde type glasbak beschikbaar in een onder- Dat zegt het D66-kandidaat- raadslid Yvonne van Went- Rietveld. Zij staat derde op de lijst voor de democraten en hoopt na de gemeenteraads verkiezingen in maart een raadszetel te kunnen tape men De PvdA heeft in deze perio de (1994-1998) drie zetels in de Waddinxveense gemeente raad. Landelijk is er sprake van een groeiende populari teit voor de PvdA. Dit zal zich Doordat de container op de in Waddinxveen naar ver wachting vertalen in een sterke groei van de fractie, denkt de PvdA in het Gouwe- dorp. Lijsttrekker Aad van Holste ijn gaf in de ledenvergadering aan dat het eerste doel is de PvdA weer terug te brengen in het College van Burge meester en Wethouders. De PvdA heeft heel lang aan het dagelijks bestuur van de gemeente deelgenomen. Dr. Martin Kraaijestein was de laatste PvdA-wethouder. In de huidige raadsperf kozen PCW, WD en CDA voor - net als in de periode 1990-1994, met elkaar het college van B. en W. te vor men en de PvdA, D66 en Unie 55+ daar niet bij te halen. ‘Het is natuurlijk weer de vraag of dat in maart 1998 ook zo zal zijn1, zegt Aad van Holsteijn. ‘De sfeer binnen het college is nu duidelijk an ders dan vier jaar geleden. De samenwerking tussen de fracties gaat minder soepel'. ‘De discussie over het te voe ren jongerenbeleid gaf aan dat het college zelf niet op een lijn zit als het gaat om het on derzoek naar het drugsbeleid onder jongeren. Er was veel kritiek, ook van collegepartij en over de interne organisa- In veel gemeenten staan ver schillende typen glasbakken voor de drie kleuren glas (wit, groen en bruin). Soms stonden er ook nog glasbakken voor gemengd glas (bont). Voortaan komen er overal de zelfde driekleuren-glasbak. De inwerpopeningen voor wit, groen en bruin glas vindt men naast elkaar, zodat het op kleur scheiden van glas nau welijks extra moeite kost. Binnenin is de container ver deeld in drie compartimenten die zijn aangepast aan de kleuren glas: wit, groen en bruin. In verband met het ve le glas dat altijd rond de jaar wisseling ingeleverd wordt, worden nieuwe glasbakken in Waddinxveen in de eerste mogelijk inhoud kunnen geven aan de leefbaarheid in week van februari geplaatst. de directe omgeving. Het bewaken van de kwaliteit en het bevorderen van de duurzame inrichting van de woon- en leefomgeving kan dan ook het best tot stand komen op buurtniveau. In samenspraak met alle be trokken partijen moet en kan de kwaliteit van de woon omgeving omhoog*. inzamelauto ook in drie vakken verdeeld is, blijft het glas gescheiden in drie kleuren. ge kwaliteit van de lessen. De verhoging van de losprij zen is een gevolg van een stij ging van een aantal kosten voor de rijschoolhouder. De prijzen van brandstoffen, au to’s en personeel zijn het af gelopen jaar wederom geste gen. Ook wordt verwacht dat de premies voor de autoverzeke ringen zullen gaan stijgen door de invoering van de risi- co-aansprakelijkheid. Nieuw zijn de kosten voor de applicatietoets (Wet Rij-on- derricht Motorvoertuigen) die instructeurs dit jaar moe ten afleggen. WADDINXVEEN - Binnenkort worden in Waddinxveeh, evenals in bijna alle gemeenten in de Goudse regio, nieuwe glasbakken geplaatst. Op die manier wordt het het publiek nog gemakkelijker gemaakt het glas apart te houden. scheiden. Omdat de huishou- rJ A®.“s dens in het merendeel van de gemeenten in deze streek ge wend zijn het glas in drie kleuren apart te houden blijft dit zo. In sommige andere re gio’s in Nederland wordt al leen bont glas ingezameld. De gemeenten die deelnemen in het Gemeenschappelijk Vuilverwerkingsbedrijf Mid- den-Holland en Rijnstreek (GVB) werken voor het eerst samen bij de glasverwijde ring. bedrijfsleven. Er staan nu vijf mensen op de lijst die in het bedrijfsleven werken of zelf standig ondernemer zijn. Op nummer 3 en 5 staan de hoogste, Rob van Hoek en Bert Simonis. De ervaring met de vakbewe ging ontbreekt evenmin bij de eerste tien. Bert Simonis is lid, secretaris en voorzitter van de ondernemingsraad van Kodak Nederland ge weest. Ook lijsttrekker Aad van Holsteijn is actief binnen de vakbeweging (AbvaKabo) geweest. Er zit ook kennis van het ker kelijk leven in de lijst. Mar jan Stoffers werkt nu bij de interkerkelijke organisatie voor ontwikkelingssamen werking ICCO en is bestuur lijk actief geweest in de ker ken. Dat laatste geldt ook voor Aad van Holsteijn, die in het Westland actief geweest is in kerkelijke organisaties en van daaruit actief was in het Interkerkelijk Vredesberaad. De helft van de eerste tien kandidaten heeft ervaring met het onderwijs. Aad van Holsteijn en Bep Vermeij zijn in het onderwijs werkzaam (geweest), anderen hebben ervaring met scholen of met vakorganisaties in het onder wijs. Aad van Holsteijn was voorts secretaris-van een schoolbe stuur in Waddinxveen. Bep Vermeij zit in het bestuur van het Coenecoop College. Twee kandidaten zijn actief in ondersteuning de Vereni ging Openbaar Onderwijs (VOO). Aad van Holsteijn voegt hier aan kennis van de kinderop vang in Waddinxveen toe. Hij was voorzitter van de Stich ting Peuterspeelzalen Wad dinxveen en oprichter van de Stichting Gastouderproject Waddinxveen en omgeving. De emancipatiebeweging is ook goed in de lijst vertegen woordigd. Marjan Stoffers en Lottie van den Berg zijn bei de actief in de vrouwenbewe ging. Op de eerste zes plaat sen van de lijst zijn man en vrouw gelijk vertegenwoor digd. Matjan Stoffers is lid van het Permanent Platform Armoe debestrijding Waddinxveen. Bep Vermeij ondersteunt de inbreng in het overleg Locale Agenda 21, waarin gezocht wordt naar maatregelen om de duurzaamheid Waddinx veen te versterken. ‘De PvdA brengt een lijst met kandidaten met heel ver schillende achtergronden, met veel bestuurlijke erva ring, met veel ervaring in or ganisaties in Waddinxveen, met politieke ervaring maar ook met vernieuwing1, vast lijsttrekker Aad van Holste ijn samen kenning werkten. Bevreem ding en ergenis bij de oude ANWB-erkende rijscholen zijn het gevolg. Met de nieuwe SKR-erkenning worden zij nu plotseling aan de kant gezet om redenen waarnaar het slechts gissen is. Van Asselt en Succes-Mimpen geven aan dat die ANWB-erkenning ver dient moest worden door het slagingspercentage, een goe de administratie en aantrek kelijkheid vóör het publiek. Bedrijven die voorheen de ANWB-erkenning niet had den zijn nu wel benaderd voor de ARO-organisatie van de ANWB. Die organisatie spreidt zich als een olievlek uit over tien regio’s in Neder land. “Natuurlijk spelen com merciële belangen een rol1, al dus Van Asselt en Succes- Mimpen. Tegen alle afspraken in zijn de erkende scholen hiervoor niet bena derd1. Terwijl alle mogelijkheden onderzocht worden om deze ontwikkeling een halt toe te roepen, gaan de rijschoolhou ders niet lijdzaam afwachten. De bij Attent - al jaren een be langenorganisatie - aangeslo ten rijschoolhouders gaan on der die naam aan de weg te timmeren. Met naast de nor male rijopleidingen ook een spoedopleiding zodat men op alle fronten kan wedijveren. Vöor de klant is dit winst. Vroeger kon een spoedoplei ding alleen bij de ANWB wor den gevolgd. Nu bij zo’n dertig rijscholen in de Goudse regio, herkenbaar aan het Attent-lo- go. De samenwerkende rij scholen bieden in de wijde re gio een uniform opleidings pakket aan en houden binnen de organisatie een vinger aan de pols door controle op nale ving van de gestelde regels. Dit betreft het slagingsper centage, de begeleiding van leerlingen, een tussentijds proefexamen bij het CBR en een tweedaagse theoriecurcus met als resultaat een zeer hoog slagingspercentage. tie binnen de gemeente'. ‘Met veel geld moeten er nu extra maatregelen worden genomen binnen het gemeen tehuis om de zaak op orde te krijgen. Ook bij het laatste voorstel om een onafhankelij ke partij de omvang van het nieuwe winkelcentrum na te laten rekenen bleek, dat de collegepartijen verdeeld wa ren1. ‘Kortom, het lijkt erop, dat er na de gemeenteraadsverkie zingen in maart meer ruimte voor vernieuwing komt in het bestuur van Waddinxveen1, verwacht Aad van Holsteijn. De sociaal-democraat voert een lijst aan waarop kandida ten staan die veel ervaring hebhen, maar waarop ook nieuwelingen voorkomen. Marjan Stoffers, die nummer twee staat, is vier jaar com missielid en heeft ervaring met het werken in raadscom missies. Dat geldt ook voor Bert Simonis, die op de vijfde plaats staat. Bep Vermeij, die al jaren lid is van de gemeenteraad, brengt een brede bestuurlijke ervaring in op de vierde plaats. Op dit moment is zij de nestor van de raad. Op nummer drie staat een nieuwkomer, Rob van Hoek. Lottie van den Berg is ook al jaren actief in de PvdA. Zij is nu commissielid en staat op zes. Charles Wijnen, Maarten van de Broek, Teus Twigt en Dirk Lont maken de bovenste tién vol. NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL - Kraamzorg De Waarden houdt dins dagavond 12 januari om half acht een informatie avond voor aanstaande ou ders in het Ontmoetings centrum (Vijverzaal) aan de Bospolderstraat in Nieuwerkerk aan den IJs- sel. Op deze avond vertelt een kraamverzorgende over haar werk tijdens de De politiek actieve Waddinx- kraamperiode. Een ver pleegkundige vertelt over de organisatie van het kraamcentrum, de soorten en vormen van thuis- kraamzorg waar men als cliënt uit kan kiezen. De verpleegkundige maakt de aanwezigen wegwijs in de aan te schaffen benodigd heden voor de thuis- of zie kenhuisbevalling en de verzorging van de nieuwe wereldburger. In de pauze kunnen de be zoekers een tafel met fol ders en boeken bekijken en er is een babyuitzet te zien en zijn de kraamspullen aanwezig. Voorts is er vo lop gelegenheid tot het stellen van vragen. Een deel van de PvdA-kandidatenlijst{ gefotografeerd in Kreater. Van links naar rechts op 1 van Stoffers (2), Bep Vermeil (4), Lottie v.d. Berg-Bouwman (6) en An Swart-Jaarsveld (18). Op de bo- nste rij Teus Twigt (9), Cees Seelen (23), Maarten v.d. Broek (8), Ko Henneman (13) en Dirk Lont (10). Op ae foto ontbreken Will Erath (12), Truus Both (14), Frank Kremer (15), Jan-Karel van Gent (17), For Bonsel (19), Mar jo Geraedts (20) en Vigou Ayad (21). WADDINXVEEN - De her vormde ontmoetingskring De Open Cirkel komt van avond (woensdag 7 janu- I ari) om kwart over acht weer in De Schaapskooi (Nesse) bijeen. Voor deze avond is ds. D. i van Keulen uit Houten uit genodigd om over het on- derwerp ’Geloven is een werkwoord’ een inleiding I te houden. Voor de verdieping van ie ders geloofsleven, waar- I van God de bron is, is het i I noodzakelijk aan het werk te blijven. Alleen dan kan men een goede relatie met Christus krijgen en met de medemens. WADDINXVEEN - De afde ling senioren van de Stich ting Waddinxveens Welzijns werk (SWW) timmert al eni ge tijd aan de weg met aquarelleren voor senioren in het Anne Frank-centrum (Jan van Bijnenpad). Elke donderdagmiddag van half twee tot vier uur komt een groepje senioren bij elkaar om te schilderen. Samen aquarelleren is niet alleen ge zellig, de deelnemers kunnen elkaar ook helpen. Bovendien is er iemand aan wezig die al vele jaren erva ring heeft met deze schilder techniek. In de groep is nog plaats voor een aantal men sen, zowel beginners als ge vorderden. De kosten bedra gen f 2,50 per keer. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het bij kantoor van de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk in het Anne Frank-centrum. Men kan ook even bellen, te lefoon 0182-615555 (bij geen gehoor 0182-631932). De BOVAG-afdeling ver keersopleidingen heeft de in Waddinxveen aangesloten rijscholen geadviseerd de ei gen tarieven opnieuw te bere kenen op basis van de nieuw ste gegevens. Gemiddeld wordt voor de les sen nu rond de 60,- berekend. Om een moderne, kwalitatief goede rijschool te financieren, zou men naar een hoger ta rief moeten. In de praktijk blijkt dat de rijscholen die wel reële tarie ven berekenen toch ruim vol- veense is onder meer maat schappelijk actief in de wijk raad De Overkant en de ge lijknamige speeltuinvereniging in Zeeheldenbuurt. ‘Eén van de essentieelste za ken in het menselijk bestaan is wonen in een prettige woon- en leefomgeving. Ou deren, jongeren, kinderen, ie dereen heeft een bepaalde in vulling van de dag, maar uit eindelijk komt men altijd weer een keer naar huis. Prettig wonen is een groot goed en dat heeft niet alleen te maken met huisvesting, maar ook met de leefomge ving1. Yvonne van Went woont al 23 jaar in de Zeeheldenbuurt. WADDINXVEEN/BOSKOOP - Een dertigtal erkende ANWB-rijscholen in de Goudse regio gaan onder het ’At- tent’-vaandel een nieuwe koers varen. Deze stap is deels noodgedwongen omdat - volgens de betrokken rijscho len - de ANWB het autorijschoolwereldje op z’n kop heeft gezet. eniging en het kraamcen trum ingaan op de periode na de bevalling. Naast deze presentatie zijn een groot aantal kramen in gericht met informatie over borstvoeding, flesvoeding, di verse babyverzorgingspro- dukten, luierservice en kraamzorg. Ook zijn een ver loskundige en verpleegkundi ge van de afdeling aanwezig. Tijdens dit gedeelte van de avond is er volop gelegenheid tot het stellen van vragen. Aanmelden voor deze gratis voorlichtingsavond kan tele fonisch tussen 09.00-12.00 uur bij de afdeling verloskun de van het Groene Hart Zie kenhuis (tel. 0182-566445). Op ditzelfde nummer is meer doende leerlingen krijgen, informatie over deze voorlich- Leerlingen kiézen zülke scho- i I kk 1 - V j a t l (vn uvvi nun iiv rvuM-KwnuiuHivnupi. yeiuiuyrvievru in nrvuier. *un imio naar revni 6 de eerste rij Ton v.d. Berg (22), Charles Wijnen (7), Bert Simonis (5), lijsttrekker Aad en kostbaar om bont glas in de Holsteijn 1Gerard Torenbeek 11en Josuah Onemu 16). In het midden Marjan Stol fabriek in drie kleuren te (2), J (foto: Emka Krötifhall-Koopmantl. ■L A Wit glas In één keer te ledigen - naar kleur gescheiden Bruin glas Groen glas „3^8

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 19