thema op CDA-avond PvdA wil meer aandacht kwaliteit onderwijs Bridgenacht met 28 paren Marcel van Reede (D66) zoekt rechtvaardigheid PvdA wil terug in het college INFORMATIE OCHTEND OPEN DAG Spreekbeurt van predikant LAAT W AANGIFTE INKOMSTENBELASTING/ VERMOGENSBELASTING ONZE ZORG ZIJN PAGINA 21 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1998 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Basis voor de bestuurders van hun Invloed voor andere richtingen in het onderwijs’. en Maarten WADDINXVEEN - ‘De simpele toepassing van wettelij ke regelingen kan voor sommige inwoners onrecht- WADDINXVEEN - De afdeling Waddinxveen van het Christen-Democratisch Appèl (CDA) houdt dinsdag avond 10 februari van acht tot tien uur in het Anne Frank-centrum (Jan van Bijnenpad) een politieke bij eenkomst over veiligheid. Sprekers zijn CDA-Tweede- In de verkiezingscampagne voor de gemeenteraadsver kiezingen op woensdag 4 maart en voor de Tweede Ka- mer-verkiezingen op woens dag 6 mei vestigt het CDA meer betrokken gaan voelen bij het onderwijs aan hun kinderen. Leerkrachten die de ambitie van kwalitatief hoogwaardig onderwijs waar willen maken, zullen daarbij worden betrokken’. ‘Goede kinderopvangvoorzie- ningen zijn voor intreding in het arbeidsproces en emanci patie van groot belang. Ze hebben ook een opvoedkun- meenschappelijk moreel be sef, vindt Dorenda Gerts. ‘Natuurlijk ligt daar een taak ‘Zo moet er meer aandacht worden besteed aan verbete ring van het onderwijs. Dat kan door het stimuleren van ZATERDAG 7 FEBRUARI VAN 10.00-13.00 UUR Chr. school voor V.B.O. en leerlingstelsel Zijde 105 in Boskoop Voor reacties: Herman Knijper Nederhoff Trasmolenlaan 8H, 3447 GZ Woerden (0348) 48 15 70 MEER INFORMATIE? BEL 0172 213456 OF FAX 0172 230661 VOOR HET LEERLINGSTELSEL Beroeps Begeleidende Leerweg Plantenteelt (boomteelt) en Groene Ruimte (groenvoorziening) op het niveau van Beginnend Beroepsbeoefenaar. IVe/kom in Ijoskoop op ome VOOR HET VBO EN OP DE WADDINXVEEN - Zes en vijftig bridgeliefhebbers (28 paren) uit Waddinxveen en omgeving hebben in de elf de ’Nacht van Waddinxveen’, een open parenwedstrijd van de bridgeclub Waddinxveen, gestreden om de Ly dia Ebens beker. ‘Eén van de drijfveren voor het voeren van een ander soort politiek is het simpele onderscheid tussen macht en gezag', zegt Marcel van Ree- de. ‘Macht wil zeggen dat be paalde besluiten door een be voegd lichaam worden geno men waarbij de mening van spelers wakker gehouden met door het Anne Frank- centrum verzorgde broodjes, salades en soep. De strijd ein digde de volgende morgen om ongeveer acht uur met een ontbijt. Dit zegt kandidaat-raadslid Maarten van den Broek die achtste staat op de lijst van de Partij van de Arbeid in Waddinxveen. Zijn speciale aandacht voor het onderwijs blijkt uit het feit dat hij lid is van de medezeggenschaps raad van de Stichting voor Protestants ChristelijkOn derwijs die in Waddinxveen een drietal basisscholen be heert. Het samen besturen trekt hem erg aan. ’Iedereen telt’ geldt zeker in het onderwijs’, aldus Maarten van den Broek en wijst op de onder- wijsparagraaf uit het verkie zingsprogramma van de Pv dA. ’Onderwijs is van en voor ie dereen. Daarom zal de ver antwoordelijkheid breed ge dragen moeten worden door scholen en gemeente. Geza menlijk geven zij het beleid vorm met ouders die zich geweest om ’normen en waar den’ weer op de politieke agenda te zetten. De christen-democraten wij- aan de woonomgeving be steed, maar ook aan veilig- en het openbaar groen. Verder wordt voorgesteld woonwijken in nauw overleg en in samenwerking met de den meer om te vragen naar een dekkende argumentatie: de meerderheid heeft beslist. De bewoners van de Sta tionsstraat en Prins Bern- hardlaan kunnen daarover meepraten1. ‘Gezag betekent dat er over besluiten altijd nog gepraat kan worden, met andere woorden, degenen die het be sluit raken, hebben recht op een deugdelijke argumenta tie. Dit vereist een behoorlij ke extra inspanning van be stuurders'. ‘Zij zijn als democratisch ge- Deze drie hoekstenen vor men de basis voor het pro gramma. De titel ‘Samen werken aan een duurzaam Waddinxveen1 heeft die drie dingen in zich. Dirk Lont overhandigde het programma aan PvdA-lijst- trekker drs. Aad van Holste- ijn. Déze benadrukte het be lang van duurzaamheid en solidariteit in Waddinxveen. ‘Duurzaamheid heeft te ma ken met een goed gebruik van schaarse grondstoffen en energie. We moeten meer duurzaam bouwen. De ge meente moet ook meer wind energie gaan benutten. We moeten lid worden van het klimaatverbond om mee te werken aan vermindering van de CO2 uitstoot', aldus Aad van Holsteijn, die aang- de meerderheid de doorslag geeft1. vaardig uitpakken. Het blijft voor de gemeente zaak ‘Er is dan ook plots geen re- voortdurend rechtvaardige belangenafwegingen te maken. Dat vereist een praktische manier van bestu ren*. meenten hebben in de toepas sing van diverse wettelijke regelingen een steeds grotere Dat het wel kan bewijst vol- eigen bevoegdheid gekregen'. g WADDINXVEEN - ’In de samenleving is het van belang dat ieders talenten zo veel mogelijk tot hun recht ko men en dat de kansen zo veel mogelijk gelijk zijn om werk te vinden en een behoorlijk inkomen te verdie nen. De gemeente Waddinxveen kan daaraan bijdra gen door de komende jaren meer aandacht te beste den aan de kwaliteit van het onderwijs. Natuurlijk al lereerst voor het openbaar onderwijs, waarvan de gemeente de dienst uitmaakt, maar waar mogelijk ook De eerste 10 plaatsen van de ranglijst zagen er als volgt uit: 1. De Hoog-Koopmans 58,17%, 2. Steensma-van Veghel 57,69%, 3. dames Sla- ger-Van der Linden 57,21%, 4. echtpaar Anker 55,93%, 5. Van Dooyenwaar-Stamps 54,75%, 6. Van ’t Slot-van de Weert 54,59%, 7. dames Looyenstein-van der Valk 53,37%, 8. dames Van Ber- gen-Den Hertog 52,62%, 9. mevrouw Breedijk-De Jong 52,14%, 10. mevrouw Van Doorn-Kok 51,39%. woningbouwverenigingen en de huurders op te knappen. Aad van Holsteijn: ‘Bij al die plannen moet er meer en be ter gesproken worden met de bewoners. De gemeente maakt prikkelende voorstel len, stimuleert discussie met de bewoners. Op basis van die reacties wordt beleid ge formuleerd1. ‘Dat betekent niet altijd men vraagt en wij draaien. Je moet laten zien watje met de inbreng van de bewoners doet. De maatrege len worden daardoor beter en het draagvlak wordt ver groot'. Programma ‘Ons programma moet de ba sis leggen voor een goed ver kiezingsresultaat. Wij heb ben de laatste vier jaar niet in het college gezeten. Van uit die situatie hebben wij een bijdrage geleverd aan het besturen van Waddinx veen'. ‘We hebben ons steeds coöperatief opgesteld. Alle voorstellen van het college werden gewogen op hun kos ten en de effecten. Vanuit die afwegingen hebben we voorstellen gesteund, maar ook verworpen. De PvdA is toe aan een plaats in het col lege', besluit de PvdA-lijst- trekker en wethouderskan- didaat voor zijn partij Aad van Holsteijn. Na de verkiezingen op woensdag 4 maart wordt er onderhandeld over een be leidsprogramma voor het volgende college B. en W. Bij de PvdA bepalen de leden vervolgens of dat program ma de basis is voor deelname aan het college'. Maarten van den Broek woont sinds 1984 aan de Zuidkade in Waddinxveen. Samen met vrouw en dochter geniet hij dagelijks van de le vendige blik op de Gouwe. Hij verdient de kost met werk als freelancer in de au tomatisering. Het meeste werk kan hij doen op de per sonal computer vanuit zijn werkkamer thuis. ‘Dat is ideaal vanuit een oog punt van kinderopvang wan neer, zoals in mijn geval, je partner een paar dagen per week buiten de deur werkt. Voor mensen die niet in deze taak op dit gebied', luxe positie verkeren heeft de gemeente een belangrijke nu al wat aan het opleiden van werklo zen. De economische ontwik- is er een begin van een debat keling maakt het mogelijk het bedrijfsleven verder op die weg te stimuleren', legde de PvdA-lijsttrekker uit. In het PvdA-programma zen er fijntjes op dat dit debat wordt niet alleen aandacht sneuvelde toen onder luid ap plaus een WD-partijraadslid stelde: “Wie hier nog één keer heid het woord moraal in de mond neemt verlaat met pek en ve ren de zaal!' inspelen op de behoeften van mensen'. ‘Maar deze bevoegdheid ver eist een vaardige houding van de ge meente jegens haar inwo ners', aldus Marcel van Reede. ‘Natuurlijk kan niet iedereen rein van de Algemene Bij standswet, het verlenen van bouwvergunningen, het wij zigen van bestemmingsplan nen en kwesties die te maken hebben met leerlingenver voer'. ‘Door allerlei ontwikkelingen in bestuurlijk Nederland heb ben uitvoerende instanties, zoals gemeenten, steeds meer beleidsvrijheid gekregen. Niet de alwetende ministe ries in Den Haag bepalen wat kozenen echter verplicht om goed is voor de mensen, de ge- op die wijze met de burgers die hen het bestuur hebben toevertrouwd om te gaan'. gens Marcel van Reede de Heijden. ‘Op zich is dat juist, omdat uiteindelijke keuze van het gemeenten veel dichter bij de college voor een alternatief q q I inwoners staan en op een bouwplan op de locatie-Dorp- BV lil I BA V BI AB BB meer adequate wijze kunnen straat-Veenkade, zij het pas gg III wl B B I WB A II I I wB WB na forse bewonersprotesten. ‘Het partijprogramma van D66 ’Het moet anders’ is ge- dienstbare, hulp- heel geschreven vanuit de vi sie dat het bestuur het gezag moet terugwinnen'. ‘Ik wil mij er dan ook sterk voor maken om de inwoners steeds opnieuw nauw bij de altijd en overal zijn zin krij- politieke besluitvorming te gen. Een rechtvaardige be langenafweging blijft noodza kelijk, al was het maar omdat toegeven aan de een niet ten koste mag gaan van de belan- gemeente', zo'vat Marcel van Reede deze uitgangspunten samen. dige waarde. Ik vind dat de gemeente ervoor moet zor gen dat er rheer plaatsen ko men in de kinderdagverblij ven, de buitenschoolse op vang, de gastouderopvang en ook de peuterspeelzalen’. Zijn favoriete vrijetijdsbeste ding is het hardlopen in het buitengebied rond Waddinx veen. Dit is na een dag wer ken een heerlijke manier om te ontspannen en te genieten van het moois dat het Groene Hart te bieden heeft. Voor de geestelijke ontspanning zingt hij in een kamerkoor. ’De gemeente kan met actief landschapsbeheer het be houd van dit gebied met zijn sloten en plassen nastreven. En voor de leefbaarheid van Waddinxveen vind ik het van het grootste belang dat de gemeente allerlei activitei ten op sportief en cultureel gebied, binnen en buiten ver enigingsverband, krachtig ondersteunt’, besluit PvdA- raadskandidaat van den Broek. WADDINXVEEN - Het verkiezingsprogramma ’Samen werken aan een duurzaam Waddinxveen’ moet de Par tij van de Arbeid weer terug brengen in het na de ver kiezingen te vormen nieuwe college van Burgemeester en Wethouders. Mr. Marcel van Reede, kandidaat-raadslid voor de komende gemeenteraadsverkiezingen, samen met zoon Mischa in zijn woning aan de leplaan (foto: 066). De wedstrijd, die werd ge speeld in het Anne Frank- centrum (Jan van Bijnenpad) en werd gesponsord door de ABN AMRO Bank, de ING Bank en de Rabobank, begon vrijdagavond 30 januari om acht uur en ging over drie zit tingen van elk 24 spellen. De wisselbeker werd uitein delijk gewonnen door de he ren De Hoog-Koopmans, een combinatie uit Gouda Waddinxveen. Na een gewon nen eerste zitting zakten zij in de tweede en derde zitting enigszins weg. Maar omdat de concurrentie het eveneens af liet weten, konden zij, dankzij het behaalde hoge percentage in de eerste zit ting (64,1%), uiteindelijk met de eer gaan strijken. Tussen de zittingen door werden de Dat zegt mr. Marcel van Ree de, dié vierde staat op de kan didatenlijst van D66 voor de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag 4 maart. Het huidige gemeenteraads lid en juridisch adviseur Mar cel van Reede (leplaan) is lid van de raadscommissies voor ruimtelijke ordening en be drijfsterreinen, van volks huisvesting, welzijn, educatie en cultuur en van bezwaar- en beroepschriften. De Waddinxvener is sinds 1992 politiek actief, eerst als fractiemedewerker en com missielid en sinds 1997 als gemeenteraadslid. Marcel van Reede, tot voor kort beleidsadviseur bij het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM), is 15 jaar geleden vanuit Rijs wijk naar het Gouwedorp verhuisd. ‘In feite was het voor mij back to my roots: mijn vader en mijn opa zijn afkomstig uit Gouda, mijn oma uit Moord recht en een oud-oom (Piet Rupke) is eind vorige eeuw nog burgemeester in Wad dinxveen geweest', aldus Marcel van Reede, die samen met Sandra de Vlaming en zoon Mischa (1 jaar) de wo ning van de voormalige bak kerij Kerver bewoont. Bekend stramien Afdelingsvoorzitter drs. Dirk Lont gaf zaterdagmorgen, tijdens de officiële presenta tie van het partijprogram ma, aan hoe het programma tot stand is gekomen. In het vroege voorjaar van 1997 is binnen de PvdA een werk groep in het leven geroepen die een eerste opzet heeft ge maakt. Het concept is vervol gens aan maatschappelijke instellingen toegestuurd. Daarna hebben de PvdA-le- den er hun mening over kun nen geven. In een tweede ronde hebben weer de orga nisaties kunnen reageren en is het programma in decem ber definitief vastgesteld. Dirk Lont gaf aan dat dit een goed voorbeeld is van inter actief werken. Het PvdA-programma kent als centrale uitgangspunten duurzaamheid en gelijk waardigheid. Maatregelen moeten langs de lijnen van interactief bestuur uitge werkt worden. schappelijke organisaties en het verenigingsleven worden betrokken. Hét CDA acht verslaving in strijd met de menselijke waardigheid. Daarom wil de ze partij het gebruik van drugs terugdringen en is zij tegen het gedogen van de ver koop van drugs in Waddinx veen. Dus geen vestiging van een coffee-shop. Voor de christen-democraten staat echter voorop dat over heidsmaatregelen op zichzelf te weinig houvast bieden om de verloedering van de sa menleving tegen te gaan. Daarvoor is hernieuwde aan dacht voor ’normen en waar den’ geboden. ‘Regels hoe je met elkaar omgaat kunnen niet door de overheid worden opgelegd, maar dienen hun basis te vinden in een goed ontwikkeld individueel en ge- af dat het aanleggen van een rondweg bij de sociaal-demo- craten geen prioriteit heeft. ‘Duurzaamheid heeft ook be- voor opvoeders, binnen het trekking op de realiteit tus- gezin en op school. Maar de sen mensen. Als zodanig is samenleving als geheel dient het een uitdrukking van soli- zich te realiseren dat zonder dariteit. Mensen die achter- dit besef de samenhang in de blijven in inkomen, werk, kennis moeten niet in de kou blijven. Daar moet gericht beleid op worden ontwik keld'. maatschappij verdwijnt en de verloedering toeslaat'. Vragen van ethiek en moraal moeten volgens haar ook in het openbaar debat een rol spelen. De politiek mag hier Aandacht niet voor weglopen. Volgens het CDA verschuilt de Partij van de Arbeid zich in dit ver band achter de overheid. Het landelijke PvdA-verkie- zingsprogramma ’Een wereld voorschoolse opvang. Het be te winnen’ rept bijvoorbeeld drijfsleven doet 1 met geen woord over normen en waarden. Binnen de VVD de christen-democraten mag worden gevraagd van de overheid is dat het veilig is op straat, op en om school en in en om huis. Veiligheid is dan ook het on- van de volgende week dinsdagavond te hou den speciale openbare leden vergadering van de CDA-af- deling Waddinxveen. Het Rotterdamse CDA-Twee- de-Kamerlid Frans Jozef van der Heijden zal het veilig heidsbeleid van het paarse kabinet aan de orde stellen. Voorts zal de Waddinxveense op alle fronten steeds politiechef Adri Twigt zijn vi- j- gje geven vanujt zjjn specifie ke deskundigheid inzake de handhaving van veiligheid in het Gouwedorp. Ook voert CDA-lijsttrekster Dorenda Gerts het woord. Onder haar leiding deed het Waddinxveense CDA in 1996 onderzoek naar de sociale veiligheid. Sindsdien heeft haar fractie in de Waddinx veense gemeenteraad dit on derwerp keer op keer aan de orde gesteld. Het CDA meent met het the ma veiligheid een zwak punt in de huidige paarse rege ringscoalitie te raken. On danks beloften vier jaar gele den dat er tot 10.000 agenten meer op straat zouden ko men, moest WD-minister Hans Dijkstal onlangs beken nen dat hij niet precies wist of er agenten bij waren geko- betrekken. Zij behoren daar zelf niets extra’s voor te hoe ven doen, dat is een opdracht Kamerlid Frans Jozef van der Heijden, de Waddinx veense politiegroepschef Adri Twigt en CDA-lijsttrek ster Dorenda Gerts. CDA-Tweede-Kamerlid Frans Jozef van der De Waddinxveense politiegroepschef Adri Twigt. gen van de ander'. ‘Praktisch besturen is daarbij vereist. Dat is soms moeilijk maar tegelijkertijd heel be vredigend, omdat je als raadslid in staat gesteld wordt om mee te werken aan een voor alle partijen aan vaardbare oplossing'. Macht en gezag Maarten van den Broek, op de foto met aap, staat acht ste op de lijst met PvdA- kandidaten in Waddinx veen. WADDINXVEEN - Woensdag avond 11 februari om kwart voor acht houdt de afdeling Waddinxveen van de Confes sionele Vereniging in de Neder landse Hervormde Kerk en het Confessioneel Gereformeerd Beraad een gezamenlijke avond in het Anne Frank-cen trum (Jan van Bijnenpad). men: hij was de tel kwijt. De christen-democraten ge ven toe dat er de laatste jaren veel cellen zijn bijgekomen, doch ze wijzen erop dat de plannen om meer gevange nissen te bouwen nog stam men uit de tijd dat het CDA hiervoor verantwoordelijk was. Als enige partij heeft het CDA in haar verkiezingspro gramma ’Samen leven doe je niet alleen’ vastgelegd dat het zo nodig mogelijk moet zijn om twee gevangenen in één cel te zetten. Het CDA wil 7.000 politie mensen meer op straat en heeft daar in de alternatieve begroting de financiële mid delen voor vrij gemaakt. De christen-democraten ma ken zich grote zorgen over het geblunder van justitie in eni ge grote geruchtmakende za ken. De partij wil politie en justitie meer bevoegdheden geven om de georganiseerde criminaliteit aan te pakken. ‘Met alle incidenten van de laatste tijd, slaagt de paarse regering er niet in de hier voor noodzakelijke wetgeving voortvarend ter hand te ne men', aldus het CDA. Op gemeentelijk niveau pleit het CDA voor een integraal veiligheidsbeleid. Het gege ven dat burgers zich vaak on veilig voelen is voor het CDA onaanvaardbaar. Uit het CDA-rapport ’Veilig heid in de Waddinxveense sa menleving1 komt naar voren dat Waddinxveen een over wegend veilige uitstraling heeft. ‘Blijvende aandacht is echter geboden1, aldus het CDA dat pleit voor een wijk gerichte aanpak, waarbij bur gers, bedrijfsleven maat- Op dezeavond zal ds. R. de Reuver uit Boskoop een inlei ding houden over het onder werp ‘Pluraliteit, bedreiging of verrijking? Volgens de organisatoren wordt pluraliteit of meervou digheid, vooral ook in de kerk, vaak als een bedreiging gezien. Dominee De Reuver zal aanto nen dat het ook een geschenk kan zijn als de kerk wat van haar veelkleurigheid laat zien. Belangstellenden zijn van har te welkom welkom. Marcel van Reede vervolgt: ‘D66 heeft ook al in deze raadsperiode met drie zetels nadrukkelijk de aandacht op getracht om het democra- de veiligheid in de samenle- tisch gedachtengoed te laten ving. Het minste wat volgens doorklinken in de besluitvor ming binnen de gemeente raad. Op tal van zaken heb ben wij invloed kunnen uit oefenen'. ‘Ik zou er graag aan werken om in de volgende raadsperiode de serviceverle- derwerp ning van de gemeente nog 1 verder te optimaliseren. En het financieel beleid moet zo danig op orde worden ge bracht, dat voor alle inwo ners echt duidelijk wordt waar hun belastinggeld aan wordt uitgegeven en waarom die uitgaven noodzakelijk zijn'. ‘Kortom, de gemeente moet een open houding aannemen: wat leeft er onder de mensen, wat ergert ze, wat moet er veranderen en kan dat zon der de belangen van anderen te schaden'. ‘Op die manier wil ik graag een positieve bijdrage leve ren aan de ontplooiing van Waddinxveen, nu en tot in de volgende eeuw. Dat is trou wens ook een van de kenmer ken van het voeren van een pragmatische politiek'. ‘D66 houdt zich niet vast aan politieke dogma’s zoals socia lisme of liberalisme, maar is bereid om besluiten te nemen met het oog op actuele situ aties. D66 acht zich niet ge bonden aan een vast keurslijf of bepaalde belangengroe pen', besluit D66-gemeente- raadslid mr. Marcel van Ree de. f jan K°m kennismaken 9 met een opleiding waar je verder mee komt dan je denkt! In Boskoop bij het NS-station. Marcel van Reede signaleert regelmatig dat veel zaken op gemeentelijk niveau al te lang volgens het bekende stramien en daardoor niet al tijd even efficiënt en recht vaardig verlopen. ‘Juist bij zaken die spelen in de commissie voor bezwaar- en beroepschriften blijkt hoe onrechtvaardig de simpele toepassing van wettelijke re gelingen voor sommige inwo ners kan uitpakken'. ‘Het gaat daarbij veelal om bezwaarschriften op het ter- iliK y |j flli (foto; Martina van den Broek). Vg r a «.mt ró7i e i d i n g~f <~CENTRURT^

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 21