Bouwvakkers maken directeur wakker Scholieren doen EHBO-jeugdexamen Yvonne van Went (D66) vindt zorg Waddinxveen zorgwekkend Een kort 'ja, accoord hoor je hier zelden' 'Bedrijven willen minder overbodige spelregels' Kenteken graveren op Groensvoorde A a A KIES VOOR DE TOEKOMST. STEM WD. Skaband in 'De Tunnel' A A r WRRWWWi PAGINA 21 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1998 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN maart. genote, i deeltijd. Didi Smit Heij is mede-directrke van advies- en constructie- van Skaband 'Rudeness Empire'. Klachten anti-diefstalmethode. (Foto: Automark). LAAT UW AANGIFTE INKOMSTENBELASTING/ VERMOGENSBELASTING ONZE ZORG ZIJN Met Maria Wientjens en Koos de Vogel kunt u praten en discussiëren over het ouderenbeleid in Waddinxveen. Vanaf 20.00 uur zijn jullie van harte welkom! WADDINXVEEN - Minder bureaucratie en een betere communicatie zijn nodig in de zorg-sector in Waddinx veen en zullen moeten leiden tot meer samenhang in de samenleving. Zoals nu met ’de zorg’ wordt omgegaan, is zorgwekkend. directie advies- construc- bij het ontwikkelen van inia- tieven uit het bedrijfsleven1. ‘Natuurlijk moet je als ge meente uitgaan van je voor naamste bouwlocaties. Toch moet je ook daarbij niet ver geten open te staan voor het initiatief om de vele ’blinde vlekjes’ bouwkundig in te vul len. Niet alleen in grote bouwvolumes denken. Wad- „y. - nmhi ‘Er wordt al jaren gesproken van ’zorg op maat’, maar die zorg is al jaren een maatje te klein. En dat gaat behoorlijk knel len. Juist door een groot deel van de uitvoering van het rijk naar de gemeenten over te Yvonne van Went: ‘Ook de fractie van D66 krijgt regel matig klachten en protesten te horen en wordt benaderd met heel schrijnende geval len. De gemeente moet beter lui steren, alerter inspelen op ontwikkelingen, zich actiever opstellen en veel minder af wachtend zijn*. Volgens D66-raadskandidate Yvonne van Went staat bin- WADDINXVEEN - De in Waddinxveen aan het Noor- deinde wonende directeur D. Speksnijder van Brouwer lem-Alexanderschool moesten om de beurt laten zien dat zij intussen meer dan voldoende waren opge leid in de theorie en in de praktijk van de EHBO. De scholieren moesten in aanwezigheid van een exa- minatrice aan de slag. Ver banden werden aangelegd en slachtoffers moesten in de stabiele zijlegging wor den gelegd. Onder luid applaus behaal den alle 20 leerlingen het getuigschrift jeugd-EHBO- A. Naast een leuk cadeau tje ontvingen ze allemaal een verbandtrommeltje. het Oeral festival en het Be vrijdingsfestival. zoals De Melkweg (Amster dam), Tivoli (Utrecht), Het uit de verf is gekomen*. ‘Er moeten mogelijkheden ko men voor deskundigheidsbe vordering en een vacature bank kan vraag en aanbod van vrijwilligers bij elkaar brengen1. ‘Dit zijn enkele van de vele onderwerpen uit ons i waar voor ik mij graag wil inzet ten*, besluit CDA-gemeente- raadskandidate Brigitte Le- ferink. fiets toe lijkt KIES VOOR DE TOEKOMST. STEM WD. Voor reacties: Herman Kuijper Nederhoff Trasmolenlaan 8H, 3447 GZ Woerden (0348) 48 15 70 Woensdag 18 februari a.s. OUDERENBELEID Anne Frank Centrum WADDINXVEEN - Twintig scholieren van de prote- stants-christelijke Prins Willem-Alexanderschool (Wingerd) zijn geslaagd voor het jeugd-EHBO-di- ploma. BOSKOOP - Zaterdagavond 14 februari om tien uur treedt in de Boskoopse jonge rensociëteit ’De Tunnel’ de ska band ’Rudeness Empire’ op. De toegangprijs bedraagt baas in Waddinxveen voor de deur. Op het Noordeinde was het die ochtend een voor dat tijdstip ongebruikelijke druk te. Toen directeur Speksnij der nog slaperig de deur opendeed, vroegen de werk nemers of hij hen naar de werkplek in Den Haag zou willen vervoeren. Immers, door de wet van Vermeend zouden ze dat zelf niet meer kostendekkend kunnen doen. Directeur D. Speksnijder zag de actie van zijn jongens wel zitten. ‘De nieuwe wet is ook niet in het belang van de werkgevers,* zei hij. ‘En ik zeg jullie toe dat ik voorlopig de oude vergoeding blijf beta len'. Terwijl de werknemers een kopje koffie dronken, kleedde de Waddinxveense directeur zich snel aan en reed de di- recteursbolide voor. pel staat'. ‘In ons verkiezings programma spreken wij ons uit voor de bevordering van een veelvormig aanbod van kinderopvang, inclusief bui tenschoolse opvang, om de ar beidsparticipatie van vrou wen te bevorderen. Hierbij verdienen vrouwen in de bij stand speciale aandacht'. coord' hoor je zelden, ook al is ‘Ook heeft het CDA oog voor men het geheel met de vorige de vele vrijwilligers die actief zijn in Waddinxveen. Helaas is het vrijwilligersbeleid de WADDINXVEEN - CDA-gemeenteraadskandidate Bri gitte Leferink (34) is bestuurslid van het CDA-Wad- dinxveen, voorzitter van het plaatselijke CDA-Vrou- wenberaad en in de afgelopen vier jaar duo-raadslid voor het CDA. Zij staat nu nummer 3 op de CDA-lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 4 WADDINXVEEN - Het team van Automark houdt zater dag 14 februari van negen uur tot half zes weer een ac tie kenteken graveren tegen autodiefstallen op de par keerplaats van het winkelcentrum Groensvoorde. Komende zaterdag kunnen ook barstjes of sterretjes in de voorruit van de auto gerepa reerd worden. Voor beide za ken is een afspraak maken niet nodig. Een barstje of sterretje in de voorruit kan, ook na langere tijd, door gaan scheuren, soms van links naar rechts over de hele voorruit. Een dergelijke grote scheur zal vrijwel zeker vervanging van de voorruit inhouden en dit betekent voor de eigenaar dus minimaal het betalen van een eigen risico. Het graveren van kentekens in autoruiten wordt aangera den door politie, ANWB, ver zekeringsmaatschappijen en de Consumentenbond. Het is de goedkoopste anti-diefstal- methode voor auto’s en zeer effectief. Wil men echter een gestolen auto met gravures in alle rui ten doorverkopen, dan zal dat tien gulden per persoon, toch moeten, want op de (val- Rudeness Empire bestaat uit se) papieren staat een ander kentekennummer en geen ko- vallende blazerstrio per wil de auto dan nog heb- Horny Horns'. Buiten ben. Het graveren van het groovy traditionele kenteken met NL kost ƒ25,- per auto. Dit is inclusief twee waar schuwingsstickers op de voor- portieren. Voor ƒ10,- extra kan men een speciale reflec- tielaag over de gravures laten Nederland gedaan in zalen aanbrengen, waardoor deze ook bij regen en ’s avonds bij weinig licht goed zichtbaar Noorderlicht (Tilburg) en op blijven. Dat verhoogt de pre- ventiewaarde. spreker eens. Ik denk dan vaak: er is nog zoveel meer te doen in Waddinxveen, laten afgelopen jaren onvoldoende we het daar over hebben.' ‘Maar om op de combinatie terug te komen, ik vind het wel belangrijk dat politici ook buiten de politiek actief zijn. Als je met beide benen in de maatschappij staat weet je beter wat er speelt. Je blik- verkiezingsprogramma D66-raadskandidate Yvonne van Went: 'Zorg op maat is al jaren een maatje te klein'. (Foto: Winny van Went). acht leden, onder wie het op vallende blazerstrio ‘The de groovy traditionele ska- sound en muzikale variaties vallen de meerstemmige zang- en blaaspartijen bui tengewoon op. Rudeness Emprire heeft in tussen zo’n 100 optredens in hevelen, zou er winst te boe ken moeten zijn uit efficien cy. Een gemeente zou immers - beter dan het rijk - kunnen weten waar de knelpunten liggen. Maar dat is niet zo: de zorg in Waddinxveen is zorg wekkend', stelt Yvonne van Went. ‘Het zijn veelal vrouwen die de zorg verlenen en zij zijn de bruggenbouwers tussen de mens die zorg behoeft en de zrgverlenende instanties. Zij signaleren de tekortkomin gen, maar daar wordt weinig of niets mee gedaan. Heel veel mensen zijn al blij met het beetje hulp dat ze hebben en durven niet te proteste ren.' PCW-lijst geplaatst, al heeft de PCW het vanwege de interne ver deeldheid en het harde stand punt van de SGP niet aange durfd een vrouw op een ver kiesbare plaats te zetten. Dit probleem lijkt een steeds gro tere splijtzwam binnen de PCW‘. Brigitte Leferink hoopt dat het CDA de komen de gemeenteraadsperiode weer een belangrijke rol kan spelen in Waddinxveen. ‘Er is veel te doen. Denk bij voorbeeld aan het accommo- datiebeleid: de huisvesting van verenigingen en voorzie ningen, variërend van Kre- ater, het Historisch Genoot schap Waddinxveen en de ka mermuziekconcerten tot peuterspeelzalen'. ‘Dat laat ste spreekt mij als moeder van twee kleine kinderen na tuurlijk extra aan. Net als de inventarisatie van de kinder- blijkt keer op keer de beste manier om echt een goed in zicht in een probleem te krij gen*. ‘Dat bleek ook toen we als CDA in Waddinxveen huiskamerbijeenkomsten or ganiseerden met ouderen. Dan hoor je meer. Bovendien voelen mensen zich minder geremd zodat gesproken wordt over wat hen echt bezig houdt*. ‘Papierwerk is onver mijdelijk, maar van niets leer je zoveel als van zelf ter plek ke gaan kijken. Daarom heb ben we onlangs een grootfrac- tieberaad gehouden op het asielzoekerscentrum1. De vraag is natuurlijk of Brigitte Leferink haar duo-raadslid- maatschap goed kan combi neren met andere activitei ten. ‘Ja, maar ik wil wel een kanttekening maken. Na tuurlijk vergt het een en an der de nodige organisatie, opvang die binnenkort op sta- Mijn gezin met twee kinde ren, mijn deeltijdbaan als personeelsfunctionaris en mijn andere activiteiten leg gen ook een groot beslag op mijn tijd*. ‘Daarom erger ik mij wel eens aan mensen die tijdens commissievergaderin gen erg graag naar zichzelf luisteren. Een kort ‘ja, ac- Kenteken graveren, komende zaterdag op het parkeerter rein van winkelcentrum Groensvoorde, is de goedkoopste ‘Ik voel mij thuis bij deze partij*, zegt Brigitte Lefe- over CDA. mijn verzorging schoongelapte ruiten. Een een week later kan dat an ders zijn. De verzorgsters moeten veel meer ruimte hebben om die behoefte in te vullen*. ‘De gemeente land werden handtekeningen kan daar veel aan doen door invloed op de thuiszorg-or- ganisaties uit te oefenen. Bo vendien kan de gemeente meer doen met de inbreng van belangenorga nisaties als ouderenplat form, gehandi captenplat form en oude renbonden'. ‘De gemeente zou meer dan nu het geval is een open oor moeten hebben voor de mensen die hier hun tijd en energie in steken. Die mensen hebben de kennis van zaken om te kunnen bij dragen aan oplossingen'. ‘De mens wordt steeds beter opgeleid, steeds vaardiger en steeds mondiger. Dat leidt soms tot dialogen en discus sies rink haar ‘Sinds 18e ben ik er voor actief. Door met po litiek bezig te zijn kun je zelf een steentje bij dragen aan de leefbaar heid van je woonomge ving'. ‘Toen ik in 1989 in Wad dinxveen kwam wonen, meldde ik mij bij de plaatse lijke CDA-af- deling. Het CDA telt in Waddinxveen veel mensen die zich inzet ten voor ons dorp. Dat is belangrijk, want het lijkt er tegenwoordig vaak op dat ie der voor zichzelf leeft'. ‘Dat is natuurlijk niet zo. ‘Sa menleven doe je niet alleen* noemen we dat in het CDA. Maar daaraan moet je wel consequenties verbinden, zo als het CDA ook doet'. ‘Dat wil zeggen aandacht voor de veiligheid op straat, voor het onderwijs, voor de zwakkeren, voor de kwaliteit van onze leefomgeving en voor ouderen. Die belangstel ling spreekt mij aan. Het zijn de onderwerpen van onze tijd'. Brigitte Leferink zegt met plezier terug te kijken op vier jaar duo-raadslidmaat- schap. ‘Het is zinvol werk', zegt ze. Volgens haar is expe riment van duo-raadsleden in twee opzichten geslaagd. ‘Voor de fracties is het nuttig dat er naast de raadsleden nog enkele mensen van zeer nabij meedenken en meepra ten. Bovendien kun je het werk verdelen'. ‘Op de tweede plaats is het een prima voor bereiding op een eventueel raadslidmaatschap. Je kijkt in de keuken, je leert veel, je werkt meë en je kunt zien of het je bevalt'. Eén van de meest boeiende aspecten van het werk vindt de christen- democrate de contacten die je met veel mensen in Waddinx veen onderhoudt. Ze noemt enkele voorbeelden. ‘Ter voorbereiding op de behande ling van het sportbeleidsplan heeft het CDA met de Wad dinxveense sportverenigin gen gesproken. Hun mening weegt voor ons natuurlijk zwaar. Persoonlijk contact Didi Smit-Heij is voor veel Waddinxve- ners geen on bekende. Sa men met haar man voert zij de over en tiebureau Smit (Nesse). Ze is duo- raadslid voor de VVD in Waddinxveen. Ook voor de komende ge meenteraads periode is zij weer kandi daat en staat op de 10e plaats van de WD-verkie- zingslijst voor woensdag 4 maart. ‘Natuurlijk doe ik weer mee. Politiek is een stuk van mijn le ven geworden. Ons bedrijf be staat dit jaar 25 jaar. Door de vele contac ten roepsmatig heb met aller lei bedrijven weet ik heel goed wat we met elkaar moe ten doen een gezond bedrijfs leven in stand te houden', zegt Didi Smit-Heij. Ze somt op: ‘Goede communicatie tus sen gemeente en bedrijfsle ven, snelheid bij de afgifte van vergunningen en bereid heid van de gemeentelijke overheid om mee te denken nen de klantgerichte zorg het primaire proces centraal. Dat betekent dat behandeling, verzorging en begeleiding voorop moeten staan en moe ten aansluiten aan de behoef te. ‘De één heeft misschien op een bepaald moment meer behoefte aan een praatje of een goed gesprek dan aan li chamelijke verzorging of Bouwwerk BV uit Leerdam is ’s morgens vroeg gewekt door bouwvakkers, die protesteerden tegen de nieuwe carpoolregeling. veld is ruimer'. Brigitte Leferink windt er geen doekjes om als ze zegt het belangrijk te vinden als vrouw politiek actief te zijn. ‘Jazeker, vrouwen verdienen net als mannen een plaats in de politiek'. ‘In de politiek bepalen we immers samen hoe onze sa menleving eruit ziet. Ik ben daarom blij dat er steeds meer vrouwen poli tiek actief zijn, ook in Waddinxveen. Ik vind het jammer dat een aantal christelijke vrouwen van hun politieke beweging niet de ruimte krijgt voor po litiek werk'. ‘Dat zal overi gens niet eeu wig duren. RPF en GPV hebben in Waddinxveen De 34-jarige CDA-raadskandidate Brigitte Leferink is echt- al vrouwen op ~ienote, moeder, vrijwilligster en personeelsfunctionaris in de Direct na de jaarwisseling kwam de Bouw- en Houtbond FNV in actie tegen de kwalij ke gevolgen die de Wet Fisca le Milieuversterking heeft voor de bouw. In het hele Vorige week donderdag 5 februari was er weliswaar geen groot ongeluk gebeurt maar toch was er op de Prins Willem-Alexander- school een aantal gewon den die nodig verzorgd moesten worden. De schrikbarende wonden, bloederige benen en armen en hoofdwonden moesten worden verbonden en ver zorgd. Er was dus dringend behoefte aan goede EHBO- ers. Ze behoefden niet te worden gezocht want ze waren al opgeroepen. Twintig scholieren uit groep 8 van de Prins Wil- wordt daardoor ontmoedigd in plaats van gestimuleerd. Werknemers van Brouwer Bouwwerk BV uit Leerdam hadden hun eigen plannetje bedacht om te protesteren te gen de nieuwe carpoqlrege- ling. Maandagochtend ston den ze - samen met districts- bestuurder Cees Bos van de Bouw- en Houtbond FNV - al om kwart over zes bij hun dinxveen moet een aantrek kelijke gemeente blijven om te wonen', zegt Didi Smit-He ij. ‘Ik besef best dat de verde re ontwikkeling van het Bentwoud niet tegen te hou den is. Over de kosten van onderhoud maak ik mij, net als de an deren binnen de WD-frac- tie, nogal zor gen. Wij moe ten er heel erg voor op passen dat die niet uit de hand gaan lo pen en dat Waddinxveen daardoor in de toekomst in ernstige fi nanciële pro blemen ver zeild raakt'. ‘Ik kom zelf uit een bosrij ke omgeving, maar kan juist zo gewel dig genieten van een open landschap, zoals nu het geval is. Het Bentwoud zal dat drastisch veranderen', voorspelt Didi Smit-Heij. _jj is mede-direcfrice van advies- en constructie- ‘Ondanks bureau Smit (Nesse) en staat op de 10e plaats van de WD- mjjn drukke die ik be- kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen van zakelijke be- woensdag 4 maart. (Foto: Victor van Leeuwen). staan maak ik altijd tijd vrij voor mijn man Frits en de kinderen. En niet te vergeten mijn kleinkind', voegt de Waddinxveense liberale daar trots aan toe. Zaken doen, po litiek bedrijven en een plezie rig gezinsleven leiden in Waddinxveen. Met die combinatie blijkt Didi Smit-Heij geen proble men te hebben. verzameld die vervolgens aan PvdA-staatssecretaris dr. Willem Vermeend van Finan ciën zijn overhandigd. Een delegatie van de bond had op die dag een afspraak met de staatssecretaris om hem, na dat dat eerder al schriftelijk was gebeurd, ook persoonlijk nog eens uit te leggen waar om zijn wet voor de bouw ver keerd uitpakt. “'De bond wil dat dr. Willem Vermeend maatregelen neemt om die negatieve ge volgen weg te nemen. De staatssecretaris heeft dat overigens ook toegezegd. De Fiscale Milieuversterking is onder meer bedoeld om het carpoolen te stimuleren. Bouwvakkers carpoolen mas saal van woon- naar werk plaats en andersom. De bouw-cao schept daarvoor gunstige voorwaarden. Die worden door de nieuwe wet onderuitgehaald Dat kan een bouwvakker die collega's meeneemt naar het werk tot wel 4.000 gulden per Want vroegen werden organi- jaar schelen. Samenrijden saties - ook de gemeenten - bestuurd door leiden die dachten dat ze het heel goed voor anderen wisten'. ‘Maar de tijd van regenten is voorbij. Echter, hoewel de mensen steeds mondiger wor den, hebben bestuurders er dikwijls nog moeite mee naar die mensen te luisteren,' be sluit D66-ster Yvonne van Went. WADDINXVEEN - In een paar steekwoorden geeft WD- gemeenteraadskandidate Didi Smit-Heij haar gedach ten weer: ‘Betere communicatie tussen overheid en be drijfsleven, minder onnodige regelgeving, variatie in het bouwen, mensen kansen geven zich te ontwikke len'. Dat vindt Yvonne van Went, derde op de kandidatenlijst van D66 voor de gemeente raadsverkiezingen van woensdag 4 maart. ‘De zorg voor de oudere mede mens is blijkbaar niet meer vanzelfsprekend en door be zuinigingen bijna wegge saneerd. Zorgverle ners, meestal vrouwen trouwens, weten vaak niet meer hoe ze onder deze grote werk druk hun taak moeten uitvoeren'. ‘In drie uurtjes vijftien men sen verzor gen, waar je dan ook nog op de naar moet, mij het onmo gelijke vra gen', zegt de- mocrate Yvonne Went. ‘De dynamiek van onze sa menleving leidt ertoe dat de samenhang tussen jongeren, mensen van middelbare leef tijd en senioren ver te zoeken is. Het gebrek aan samen hang houdt meer in dan een tweedeling in de maatschap pij, het leidt tot contactarme relaties en eenzaamheid'. ‘Natuurlijk heeft dat ook te maken met de woningbouw- problemen van na de oorlog. Toen grote massa’s mensen de stad, de wijk of de buurt uit moesten voor een passen de woning, begonnen familie banden te verslappen'. ‘Maatschappelijk zorg en aandacht voor ouderen moest van toen af in toenemende mate van anderen dan de di recte familie komen, want de kinderen wonen te ver weg. En dat is niet zo gemakkelijk meer terug te draaien'. ‘En met de situatie in de thuiszorg wordt het er niet beter op. De verzorgsters die bij de ou deren thuis komen, hebben geen tijd meer voor een praatje en leveren elke dag weer een uitputtingsslag. Dat levert onvrede op bij beide partijen', aldus Yvonne van Went. I RS JI KOM LUISTEREN PRAAT MEE Kunt u zelf niet stemmen? Bel voor machtiging: Boskoop (0172) 23 08 56. Waddinxveen (0182) 61 67 83 of 61 78 67 Ss SS® <s •71

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 21