PCW wil 'Geen integraal emancipatiebeleid' WADDINXVEEN - ‘Het ontbreekt in Waddinxveen aan een integraal emancipatiebeleid1, vindt Lottie van den Berg, de als zesde geplaatste en derde vrouw op de kandidatenlijst van de Partij van de Arbeid (PvdA) voor de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 4 maart. jaarlijks een publiek debat PCW wil de veiligheid van alle Waddinxveners verder bevorderen Jeroen Baars in voorronde Camel Trophy Buitenlandse 'De Regenboog' PAGINA 13 WOENSDAG 25 FEBRUARI 1998 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN De PCW-raadskandidaten voor het Waddinxveense gemeentehuis. Van links naar rechts ling drs. Cees Bax. (Foto: Sjaak Noteboom). houder Joop Neele. (Foto: De vijfde plaats wordt bij de t volgende doelstellingen: - bevordering van de veilig- einde van de wereld (Chili be tekent in indianentaal ’land waar de aarde ophoudt’). Aan het begin van de avond wordt bekendgemaakt welke tien kandidaten doorgaan WADDINXVEEN - De bevordering van de veiligheid van alle Waddinxveense burgers is één van de belang- stantse Combinatie Waddinxveen (PCW), waarmee vol gende week woensdag 4 maart aan de gemeenteraads- ontrustend zijn. Er is in toe nemende mate sprake PCW bezet door nieuwko mer drs. Cees Bax. (Foto: Sjaak Noteboom). integriteit van het gemeente bestuur en het gaat normver vaging tegen. Bedrijfsleven maakte dat ik in 1995 helaas werkloos rijp voor grotere participatie van vrouwen in de besluit vorming'. ‘Iedere partij zal hier actief mee om moeten gaan. De Pv dA doet dit al; daar is de ge lijkwaardigheid van vrouwen en mannen een vanzelfspre kendheid', aldus de in de Wingerd wonende Waddinx veense raadskandidate. Met als uitgangspunt de heil zame werking van God’s ge boden voor de openbare sa menleving kiest de PCW in slordig met de financiën om gaat, wettelijke regels niet “Veel mensen zijn daarbij ac tief betrokken en vinden hier in een zinvolle tijdsbesteding. Dat is goed voor de Waddinx veense samenleving als ge heel', aldus PCW-lijstaan- voerder en wethouder Joop Neele. Toch doen zich volgens de PCW ook in het Gouwedorp een zaak van vrouwen én man nen te zijn. Verdeling van ar en de beid en zorg is iets waar de spoorlijn, die in de toekomst komende jaren hard aan ge noodzakelijk is om in dat ge- werkt moet worden. De tijd is bied ruimte te maken voor woningbouw (Triangel). Tot slot is de PCW er een voorstander van dat alterna tieve energiebronnen worden gebruikt. De gemeente kan hierbij het goede voorbeeld geven door gebruik te maken van zogenaamde groene ener gie. De PCW wil hiervoor ex tra geld uittrekken. raakte'. De vrije tijd die dit opleverde vult de nu 60-jarige met het duo-raadslidmaatschap in de fractie van de PvdA. Naast haar bestuurslidmaatschap van de Waddinxveense Vrou wenraad zit ze in het bestuur van het regionale Anti-Dis- criminatie Bureau Midden- Holland, wat ook veel werk nog meer daan kan worden'. ‘In onze gemeente zijn lange wachtlijsten voor het gesubsidieerde kinder dagverblijf en er is een groot tekort aan gastouders. De ge meente zou eens om de tafel moeten gaan zitten met ou ders, bedrijven, onderwijsin stellingen en de organisaties op het gebied van kinderop vang om te komen tot een dekkend aanbod van kinder opvang. Ook buitenschoolse met zich meebrengt, opvang moet een basisvoor ziening worden'. Lottie van den Berg is al van af haar komst in Waddinx veen in 1969, als moeder van 'ïz. pering blijft daarom pleiten voor de zondag als rustpunt aan het begin van de week. De winkels moeten op deze dag daarom ook gesloten blij ven. De gemeente Waddinx veen kent een aantal voorzie ningen voor mensen die op of onder het minimum leven. Veel mensen maken daar echter niet of te weinig ge bruik van. De PCW wil de problematiek van deze zogenaamde stille armoede aanpakken door te proberen deze mensen beter te bereiken. De gemeente zou daarbij ook het Permanent Platform Armoedebestrijding Waddinxveen moeten inscha kelen. De PCW heeft hiervoor 100.000 gulden extra per jaar over. De PCW vindt de ver keersonveiligheid één van de grootste problemen van Wad dinxveen. De politieke groe pering heeft dan ook veel geld over voor de uitvoering van het in december vorig j aar in de gemeenteraad aangeno- WADDINXVEEN - De Prote stantse Combinatie Wad dinxveen (PCW), die aan de gemeenteraadsverkiezingen deelneemt met het program ma ’Een geloofwaardige ge meente’, is positief gestemd over het bloeiende vereni- tie van den Berg dat de poli tiek nog een echte mannen cultuur is. ‘Die is heel hard en vaak met een agressieve manier van argumenteren. Vrouwen stel len zich opener op en zijn meer bereid om te luisteren, ze zijn over het algemeen communicatiever. Ik zie het als een meerwaarde dat vrouwen en mannen elkaar aanvullen, met respect voor eikaars kwaliteiten'. Aan de gezamenlijke actie van de Vrouwenraad met het Weekblad voor Waddinxveen onder het motto Vrouwen la ten hun stem horen’ heeft ze van harte meegewerkt. De PCW is voorstander van het ontwikkelen van een inte graal ouderenbeleid. De na druk van het gemeentelijk ouderenbeleid dient te liggen op het bieden van een vol waardige en zoveel mogelijk zelfstandige, maar ook geïn tegreerde plaats van de oude ren in de samenleving. Het zolang mogelijk zelfstan dig kunnen blijven wonen staat voorop. Een goede thuiszorg is hierbij van groot belang. Door bezuinigingen handhaaft of een inconse quent beleid voert. De PCW vindt dat God’s ge boden ervoor zijn bedoeld mensen gelukkig te maken en in vrede met elkaar te doen leven. Het kan een sa menleving alleen maar goed gaan als hiermee rekening wordt gehouden. Om de be trokkenheid van de burgers bij de politiek te vergroten wil de PCW dat de gemeente een jaarlijks terugkerend groot publiek debat organi seert, waarin gediscussieerd wordt over een actueel in de gemeente spelend onder werp. Voorbeelden van zo’n discussie kunnen zijn het ar moede- en het veiligheidsbe leid. Over de uitkomsten van zo’n burgerpanel zou de ge meenteraad een richtingge vende uitspraak moeten doen, inclusief de financi 'ele consequenties. Een 24-uurs economie vindt de PCW slecht voor de sa menleving. De politieke groe- Waarnemend fractievoorzit ter mr. Wiebrand Dijkster- huis staat bij de PCW op de vierde plaats. (Foto: Sjaak Noteboom). Binnen de uitgangspunten van het Groene Hartbeleid moet bij uitbreiding van de bedrijvigheid niet de behoefte van het bedrijfsleven als zo danig centraal staan, maar een kwalitatieve ontwikke ling. De beperkte ruimte als gevolg van het restrictieve beleid van rijk en provincie moet vooral benut worden voor het Waddinxveense en regionale bedrijfsleven en dus voor de Waddinxveense en regionale werkgelegen heid. De ruimte in het toe komstig nieuwe winkelcen trum op de Passage is be perkt. Er zijn weinig uitbreidingsmogelijkheden. Om niettemin het doel van het winkelcentrum, te weten verbetering van de koop kracht in Waddinxveen, te re aliseren is nodig dat het win kelcentrum een krachtige en aantrekkelijke uitstraling heeft.De PCW heeft waarde ring voor het Historisch Ge nootschap Waddinxveen. In een gemeente waar weinig bewaard is gebleven, is het belangrijk dat ook aandacht aan het verleden wordt gege ven. De gemeente werkt mee aan permanente huisvesting voor het Historische Genoot schap. Ouderen Een Chileense huaso (cow boy) een handje helpen bij het scheren van de guanaco’s (la ma’s) en na gedane arbeid een glas pisco (druivenbran dewijn) drinken. Een bad nemen in een warme bron midden in een uitge strekte ijsvlakte. Na een dag trekken door de eindeloze pampa’s van de Andes bij een kampvuur een omelet bakken van nandu eieren (kleine Zuid-Amerikaanse struisvo gel). Een nederzetting van de Mapuches-indianen bezoeken en een paar woordjes Mapu- dungu leren. Waddinxvener Jeroen Baars, die van tennis, snowboarden, ski' en, voetbal, basketbal, hockey, voetbal en handbal houdt, maakt kans één van de moderne avontu riers te worden die dit soort onvergetelijke ervaringen in augustus zullen beleven tij dens de Camel Trophy Tierra del Fuego ’98. ‘Avontuur is een beleving wa- rain je samen met andere personen of alleen uitdagin gen aangaat die zowel fysiek als mentaal veel van je eisen', aldus Jeroen Baars, wiens meest indrukwekkende reis ervaring het off-piste snow boarden is. Uit zo’n 3.000 inschrijvingen voor de 19e editie van het evenement zijn 500 kandida ten geselecteerd, die verdeeld over twee weekeinden in ja nuari aan de voorselectie hebben deelgenomen. Jeroen Baars, een bewonde raar van de sportsterren Ayr ton Senna, Ivan Lendl en Ste fan Edberg, behoort tot de 100 kandidaten die zijn uit genodigd voor de nationale voorronde. Deze zal in de vorm van een mini-Camel Trophy van zaterdag 28 fe bruari tot en met maandag 2 maart plaatsvinden tussen Zeist en Zoetermeer. De opzét van de nationale se lecties vormt een afspiegeling van de Camel Trophy zelf. In vier groepen zullen de kandi- - Si G a 'V1 WADDINXVEEN - ‘Culturen in en om onze school' is het thema van het schoolproject waaraan leerlingen van de rooms-katholieke basisschool ’De Regenboog’ in de afgelo pen drie weken hebben mee gewerkt. Suriname, Indone sië, Marokko, Turkije, Kaap Verdië, China en Ierland zijn de landen die in de verschil lende groepen centraal ston den. Er werd materiaal ver zameld, geknutseld en gezon gen en vooral veel verteld over de thuislanden van een aantal leerlingen. De kleuters namen de Eski mo’s en Indianen als project- onderwerp. Met een feest werd het project afgesloten. Verkleed naar de cultuur of natuur (bijvoorbeeld palm boom) van het besproken land, kwamen de leerlingen vrijdag 20 februari naar school. Zij presenteerden in de grote zaal hun land door middel van toneelstukjes, dansjes en liedjes, gezongen in diverse talen. Leerkrachten en leden van de oudervereniging ver tegenwoordigden Nederland. Zij dansten een klompendans en zongen een medley van Oud-Hollandse kinderliedjes. Spontaan werd er toen een polonaise gelopen, zodat er ook nog een beetje carnaval gevierd werd. Met een hapje en een drankje uit het land van de groep werd de ochtend afgesloten en kon de voor jaarsvakantie beginnen. De PCW-raadskandidaten voor het Waddinxveense gemeentehuis. Van links naar rechts nieuweling ina. Bart van der Roest, raadslid Henk de Bas, wethouder Joop Neele, waarnemend fractievoorzitter mr. Wiebrand Dijksterhuis en nieuwe- In januari hebben 500 Nederlandse kandidaten deelgeno men aan een voorselectie voor de Camel Trophy Tierra del Fuego 1998. Honderd van hen nemen na het komend week einde deel aan de nationale voorronde tussen Zeist en Zoe termeer. (Foto: Camel Trophy). Nieuwkomer ing. Bart van der Roest staat bij de PCW op de derde plaats. (Foto: Sjaak Noteboom). PCW-raadslid Henk de Bas staat bij de PCW op de twee de plaats. (Foto: Sjaak Note- boom). WADDINXVEEN/ZOETERMEER - De 19-jarige Wad dinxveense student Jeroen Baars (Mozartlaan) behoort tot de 100 kandidaten die zijn uitgenodigd voor de na tionale voorronde van de Camel Trophy Tierra del Fu ego ’98. of tweemaal per jaar organi seren van publieke debatten over een actueel thema', al dus de PCW. De PCW is ook voorstander van een klach tenregeling in Waddinxveen. Het is goed als klachten door de organisatie op een bevredi gende wijze intern kunnen worden afgehandeld. Als dat niet lukt moet een onafhan kelijke commissie over de klachten oordelen. In de huidige situatie kan niet verwacht wordt dat er veel meer middelen beschik baar komen voor de politie ter bestrijding van de crimi naliteit, het vandalisme en de (verkeers)onveiligheid in Waddinxveen. Om (het ge voel van) onveiligheid te ver minderen kan dus niet alleen op het politieapparaat wor den gerekend, maar moeten ook andere middelen worden ingezet. Een goed handhaving van re gels is erg belangrijk. Het kan de kwaliteit leefomge ving verhogen, het bevordert de rechtszekerheid en gelijke behandeling van burgers, het bevordert ook de geloofwaar digheid, betrouwbaarheid en 'Maar', zo zegt ze, ‘ik zorg al tijd dat er tijd overblijft voor sporten, zoals wandelen, fiet sen, tennissen en skiën. Le zen en puzzelen doe ik ook graag'. Lottie van den Berg is een groot voorstander van een multiculturele samenleving. ‘Nederland is nog lang niet vol. Ik vind het een taak van de welvarende westerse lan den om vluchtelingen op te nemen. De dictators moeten weg en de mensenrechten ge respecteerd. Tot aan beide voorwaarden is voldaan mag iedereen bij ons op visite ko men'. ‘Dat het asielzoekerscentrum nog een aantal jaren in Wad dinxveen blijft is een teken dat het met de tolerantie van de Waddinxveners tegenover buitenlanders wel goed zit. Over de integratie van al lochtonen ben ik wel be zorgd'. ‘Hiervoor kan het gemeente bestuur zich best wat meer PCW-lijstaanvoerder en wet- inspannen in overleg met al- houder Joop Neele. (Foto: lochtonenorganisaties. Ge- Sjaak Noteboom). lukkig wordt peuterspeelzaal Yasmina voor de opvang van allochtone peuters niet opge heven. Taalachterstand moet je aan de basis wegnemen'. Op de vraag wat zij vindt van de meerwaarde van vrouwen men verkeerscirculatieplan: 2,5 miljoen gulden per jaar. Daarnaast wil de PCW 0,5 miljoen gulden per jaar spa ren voor de aanleg van een westelijke rondweg. Als de politiek deze bedragen niet uittrekt, blijft de gemeente nog tientallen jaren zitten met een onverantwoord grote verkeersproblematiek. Om die reden wil de PCW van de uitvoering van het verkeers circulatieplan een hard punt maken in de komende colle- ge-onderhandelingen. Gebruik van verslavende middelen als alcohol, drugs en tabak is een bedreiging van de gezondheid. Daarom wil de PCW dit gebruik met alle middelen tegengaan. De PCW is vierkant tegen de mogelijke vestiging van een coffeeshop in Waddinxveen. Dit zou het gebruik van drugs alleen maar stimuleren. De PCW trekt extra geld uit voor de opvang van verslaafden en voor preventieprojecten. Gezien het al hoge belasting- niveau in Waddinxveen wil de PCW het tarief van de on roerende zaakbelasting (OZB) voor de inwoners niet verhogen. Het extra geld dat de PCW wil uittrekken moet komen uit bezuinigingen op de ge meentelijke organisatie en uit overschotten van de grondexploitaties. grip ’veiligheid’ moet ruim worden opgevat: bestrijding van criminaliteit en vandalis me, maar ook de bevordering van de verkeersveiligheid; - bescherming van de zwak ken in de Waddinxveense sa menleving; - bevordering van verant woordelijkheidsbesef bij de burgers voor elkaar en voor het publieke belang; - zorgvuldige omgang met de schepping, tot uiting komend in de zorg voor het milieu. De PCW is er een voorstan der van als de gemeente bij burgers hun mening peilt over belangrijke beleidsza ken. ‘We denken niet alleen aan incidentele meningspei- lingen, maar bijvoorbeeld ook aan een regelmatig terugke rend burgerpanel of het één verschillende locaties ze on derweg aandoen en met wel ke vervoermiddelen. Hoe moeilijker de locatie te berei ken is, des te meer punten er te verdienen zijn. Op drie ontmoetingspunten gaan de 20 teams gezamen lijk spannende expedities on dernemen (géén competitie) en om in een gezellige, ontspan nen sfeer hun ervaringen uit overheidsgeld te wisselen. De kandidaten maken ge bruiken van de nieuwe Land Rover Freelander (een we reldprimeur), mountainbik es, en sneeuwschoenen. Een speciaal voor deze 19e editie van het evenement ont worpen wintercollectie van Camel Trophy Adventure Wear (kleding, schoenen, tas- de periode 1998-2002 voor de sen en horloges) zal ervoor zorgen dat de kandidaten goed beschermd zijn tegen de heid van de burgers. Het be- extreme omstandigheden van Tierra del Fuego. veel ,Se" lijst van de Partij den. Dat kan de overheid echter alleen als zij zich zelf houdt aan normen die zij de burgers wil voorhouden. De gemeente is niet geloofwaardig als zij Camel Trophy zal worden be- gedane beloften niet nakomt, steed (skiën, snowboarden en lopen op sneeuwschoenen). Vier van hen gaan vervolgens naar Zweden, waar van zon dag 26 april tot en metzondag 3 mei de internationale selec ties zullen plaatsvinden. Daar worden Team Holland ’98 en het reserveteam be kendgemaakt. De Camel Trophy Tierra del Fuego ’98 gaat op woensdag 5 augustus van start in de Chi leense hoofdstad Santiago en eindigt op dinsdag 25 augus- rijkste punten in het nieuwe programma van de Prote- tus in Ushuaia, de meest zui delijk gelegen plaats ter we- reld. Het strategisch inzicht verkiezing hen wordt deelgenomen, van de teams wordt dit jaar zwaarder dan ooit op de proef De PCW is een samenwer- gesteeld, want ze moeten zelf kingsverband van de Staat- bepalen welke van de ruim 50 kundig Gereformeerde Partij (SGP), de Hervormde Kies Vereniging (HKV), de Refor matorische Politieke Federa tie (RPF) en het Gerefor meerd Politiek Verbond (GPV). Volgens de PCW, die nu vijf zetels heeft, neemt de belangstelling van de burgers voor de politiek af. Het niet nakomen van beloften, het krijgen ze de gelegenheid niet serieus nemen van bur gers, het slecht omgaan met en het niet handhaven van regels doen de geloofwaardigheid van de gemeentelijke overheid geen goed. kajaks, ski’s, snowboards Doelstellingen ‘Dat is niet zo verwonderlijk als je bedenkt dat PCW-wet- houder Joop Neele jarenlang emancipatie in zijn porte feuille had, maar het had an ders kunnen gaan toen Maria Wientjens-van der Velden van de VVD bij haar aantre den als wethouder in 1996 dit van hem overnam'. ‘Er is een nog steeds actuele emancipatienota uit 1988, maar het college van B. en W. vindt het geen prioriteit om de uitvoering ervan te evalu eren', zo memoreert Lottie van den Berg in een brief aan de Stichting Vrouwenraad Waddinxveen, waarvan zij secretaris is. ‘Dat er enkele punten wel aandacht kregen, zo als het ge meentelijk perso neelsbe leid en kinderop vang, vindt het college blijkbaar genoeg om niet ver der actief aan eman cipatiebe leid te doen, hoe wel er op het gebied van kin deropvang iOffje van jen Berg staat op de nen deze - - vorm van de Arbeid onderwijs voor de gemeenteraads- van hogere overheden komt deze zorg op de tocht te staan. Vrijwilligerswerk wordt steeds belangrijker. De bereikbaarheid van voor zieningen moet gewaarborgd in de politiek, antwoordt Lot- worden, zoals door veilige (loop)routes naar winkelcen tra. Deelname van ouderen aan sociaal-culturele activi teiten moet worden bevor derd. De PCW is voorstander van een beleid dat de land- en tuinbouw ontwikkelingskan sen biedt. Dit dient wel te ge beuren binnen de voorwaarde dat het milieu zoveel moge lijk wordt ontzien en dat de landschappelijke kwaliteiten van het landelijk gebied wor den gehandhaafd en waar mogelijk worden versterkt. De glastuinbouw wordt be perkt tot het concentratiege bied aan de Abraham Kroes weg. Bij deze concentratie moet nu al rekening worden ‘Emancipatie behoort gehouden met uitplaatsing van kassenbedrijven tussen de Beijerincklaan en de toen drie kleine kinderen van wie een tweeling, actief met emancipatie bezig. Eerst in de actiegroep ’Man Vrouw Maatschappij’, vanaf haar PvdA-lidmaatschap in 1975 in de Rooie Vrouwen. ‘Zelf heb ik ook vrijwel altijd gewerkt', vertelt de vrouw van de op de 22e plaats staande PvdA’er Ton van den Berg. ‘Tot de geboorte van ons eerste kind in 1966 als directiesecretaresse bij het hoofdbestuur van de PTT, enige jaren na de verhuizing van Voorburg naar Waddinx veen als part-time adminis tratief medewerkster bij bouwmaterialenhandel De Waardt aan de Staringlaan'. ‘Deze baan heb ik in 1986 inge ruild voor de functie van docen te in het volwasse nenonder wijs bij het Gouwe Col lege en la ter het Del ta College in Gouda. Verminde ring van de rijkssubsi- die en daardoor een reorga nisatie bin nen vorm daten over anderhalve week zelf hun weg moeten zoeken. Onderweg moeten ze met be hulp van kaart en kompas drie plaatsen aandoen. Net als in Tierra del Fuego zullen die plaatsen niet allemaal even eenvoudig en op meer dere manieren te bereiken zijn. De kandidaten krijgen een vlot, peddels en zwemvesten en 50 meter touw en mogen zelf uitmaken hoe ze zich ver plaatsen (liften, trein, een busje of fietsen huren, lopen). Diverse traditionele Camel Trophy-disciplines, zoals het maken van een waterover- steek, zullen tijdens dit selec- tieweekeinde aan bod komen. Dit staat garant voor een spetterend, avontuurlijk Ca mel Trophy-evenement op va derlandse bodem. Zondagavond is er in Zoeter meer een grote barbeque en wisselen de deelnemers in een gezellige sfeer rond het tradionele Camel Trophy- gingsleven in Waddinxveen. kampvuur hun ervaringen van de afgelopen dagen uit. Maandag laten ze in Snow World in Zoetermeer zien hoe ze met ski’s of snowboard uit de voeten kunnen. De andere selectie-onderdelen zijn een mountainbike-parcours, een conditietest en een persoon lijk interview voor de camera, ’s Middags krijgen de deelne- ontwikkelingen voor die ver- mers tijdens een presentatie een goed beeld van de opzet nemende mate sprake van van de Camel Trophy Tierra (gevoelens van) onveiligheid, del Fuego ’98 en het gebied alcohol- en drugsgebruik, waar ze doorheen trekken op maar ook van armoede. weg richting Kaap Hoorn, het De PCW vindt dat de ge- meentelijke overheid deze problematiek moet aanpak ken door het initiatief te ne men bij het voeren van een discussie over normen en waarden die in de samenle- naar de volgende ronde. Van ving minimaal moeten gel- vrijdag 20 tot en met maan dag 23 maart gaan de overge bleven kandidaten naar het Franse Les Arcs, waar aan dacht aan de witte onderde len van de 19e editie van de zesde plaats van de kandidaten- I van i lijst vc (PvdA) i verkiezingen. is® ■a..., «•'V V"

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 13