Breed draagvlak Vrouwenraad in Waddinxveense samenleving Gastouderbureau werft gastouders WADDINXVEEN - De Stichting Gastouderbureau Wad dinxveen en omstreken (Zevenhuizen-Moerkapelle, Rijnwoude) houdt deze en volgende maand een wer vingscampagne om aan de toenemende vraag naar kin deropvang te kunnen voldoen. Joop Commissaris wil grenzen aan de groei UivAMte d.enkt fa) ook mm 'Maskerade' brengt 'De Eetkamer' Darten in Het Zuidhonk TERUG VAN LAAT NU UW FOTO’S GOED EN VOORDELIG AFDRUKKEN 'Dames, krijg ik gelijk?' Brievenbussen PTT vernield PAGINA 11 WOENSDAG 4 MAART 1998 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN duurzaam moet zijn. Alle partijen willen grotere wel vaart voor de burgers en.te recht natuurlijk. Maar de Want ze meten toenemende welvaart niet meer alleen in ‘Want als we dan niet kunnen groeien in aantal, dan moet het wonen voor de bestaande ‘Daarom zijn de suggesties van alle Waddinxveners voor een duurzame ontwikkeling van Waddinxveen hard no dig. Als politici zeggen te wil len luisteren naar de burgers, dan hoop ik dat via de ideeën bussen, door Duurzaam Wad- ddinxveen op verschillende plaatsen in de gemeente neergezet, de politici ruim schoots gelegenheid zullen krijgen om te bewijzen dat het ook echt menen', besluit de nieuwe voorzitter Joop Commissaris van de werk groep Duurzaam Waddinx veen. Bovendien zijn er verschillen de stands, waar instellingen en organisaties informatie ge ven. Na afloop is er gelegen heid tot napraten met een hapje en een drankje. Ieder een is welkom. De entree is gratis en voor kinderopvang wordt gezorgd. Voor inlichtin gen kan men bellen 0182- 614485 of 0182-616612. trum, met een prachtig bij het NOB in Hilversum be trokken decor, een voorstel ling die in alle opzichten af is’, vindt de toneelvereniging zelf. Voor alle bezoekers is er zoals gebruikelijk een atten tie ter herinnering. A.R. Gurney jr. is een van de meest uitgevoerde, nog le vende, Amerikaanse toneel schrijvers. De Eetkamer’ is het werk waarmee hij doorbrak op Broadway. Het meeste werk van hem speelt zich hoofdza kelijk af in de blanke Ameri kaanse middenklasse. De schrijver weet op treffende wijze zeer herkenbare situ aties te schetsen. wordt gesteld voor degenen met het hoogste aantal pun ten. De competitiespelers strijden bovendien om de kampioensbeker. Zondagmid dag 8 maart van twee tot vier uur wordt in Het Zuidhonk een soos gehouden voor ver standelijk gehandicapten. Op deze middag worden er spelle tjes gespeeld, muziek ge draaid en andere activiteiten gehouden om met elkaar een gezellige middag te hebben. WADDINXVEEN - De 11-jarige Stichting Vrouwenraad Waddinxveen, die komende zaterdagmiddag in het cen- turm voor kunstzinnige vorming ’Kreater* (Kerkstraat) de Internationale Vrouwendag 1998 viert, vindt dat ze politiek en maatschappelijk gezien breed wordt gedra gen en zowel een klankbord als een platform is voor al le vrouwenorganisaties in het Gouwedorp. ende welvaart er uit kan zien en hoe die verdeeld zal wor den. Dat is nu nog niet helder aangegeven in de verkie- de werkgroep Duurzaam zingsprogramma’s1. ‘Duurzaamheid, dat is zorg voor het milieu zeggen PCW en PvdA, maar waar leidt die zorg toe? Wel of geen rondwe- De Vrouwenraad Waddinx veen werd op 7 februari 1987 officieel opgericht. Bij een po litieke forumdiscussie voor vrouwen, voorafgaande aan de gemeenteraadsverkiezin gen in 1986, werd in principe besloten tot de oprichting van deze raad. Dit forum bestond destijds uit Maria Wientjens-van der Vel den (WD-vrouwen), Bep Ver- meij (Rooie Vrouwen PvdA) en Wil Waterreus (CDA- Vrouwenberaad) en werd ge leid door Lottie van den Berg (Vrouwentrefcentrum PvdA). Het Vrouwentrefcentrum, op gericht door de Rooie Vrou wen, huurde destijds ruimte in het voormalige ketelhuis aan de Busken Huetlaan, waar nu een moskee is geves tigd. De organisatie was al langer op zoek naar een eigen onderkomen in Waddinxveen. Het eerste bestuur van de Stichting Vrouwenraad Wad dinxveen werd gevormd door Maria Wientjens-van der Vel den (VVD), Yvonne de Jong (Katholieke Vrouwenorgani satie KVO), Jeannette van der Loo (Werkgroep Vrou wenemancipatie), Wil Water- reus-de Vries (CDA-Vrouwen- beraad) en Lottie van den Berg (Rooie Vrouwen PvdA). ‘De gemeente werkte uitste kend mee en stelde een eigen ruimte beschikbaar in een voormalig schooltje aan de Staringlaan', blikt Lottie van den Berg terug. ‘Maanden zijn we bezig ge weest het schooltje op te knappen en heel wat mannen hebben ons daarbij geholpen. Tineke Pruijmboom-van Beek maakte een heel bijzonder WADDINXVEEN - Duurzame ontwikkeling is voor de kom wende raadsperiode (1998-2002) de echte opgave voor de plaatselijke politieke partijen. ‘Leefbaarheid krijgt voorrang en welvaartsgroei wordt kwalitatief1, voorspelt de werkgroep Duurzaam Waddinxveen. WADDINXVEEN - Vrijdag avond 13 en zaterdagavond 14 maart om acht uur brengt de Waddinxveense toneel vereniging ’Maskerade’ het stuk ’De Eetkamer’ van A.R. Gumey jr. op de planken in het Anne Frank-centrum (Jan van Bijnenpad). De toe gangsprijs bedraagt f 11,50 per persoon en voor CJP- houders en 65-plussers f 9,-. ’De Eetkamer’ is onder regie van Paul Segaar een prach tige avondvullende theater- schildering in 18 scènes waarin steeds de hoofdrol wordt gespeeld door de plaats van handeling: de eet kamer. De verschillende scè nes laten een enorm pallet bevolking in Waddinxveen wel aangenamer worden. Groei in de kwaliteit van de samenleving. Het vereist ’je Waddinxvener’ willen noe men. Trots op je Gouwedorp'. ‘Hier wordt naar je geluis terd. Vandaar de ook opval lende eensgezindheid tussen partijen over herstel en be houd van typisch Waddinx veense mooie plekjes en res terende cultuurmonumenten en de steun voor de Vereni ging Historisch Genootschap Waddinxveen'. ‘Voor het zetten van de derde- stap moet', volgens Joop Commissaris, ‘de komende gemeenteraadsperiode wor den gebruikt. Dan moet düi- delijker worden wat we onder duurzame ontwikkeling ver staan1. ‘En vervolgens moeten keu zen worden gemaakt hoe en waarmee we ons geld gaan verdienen. Het ontwikkelen van een ’milieutoets’ (PCW en D66) of beter een ’duur- zaamheidstoets’ (PvdA) is daarvoor een goed begin. Het is bovendien ook een project uit de Lokale Agenda 21, het programma dat nog lang niet af is'. kunstwerk. Het gebouw ’De Vlieger’ was een plaatje'. Twee jaar geleden heeft de Vrouwenraad die ruimte in Waddinxveen-Noord opgege ven. ‘Het stond te vaak leeg en medegebruik door andere groepen gaf af en toe proble men', zegt Dea van Ringelen- stein, nu voorzitter van de Vrouwenraad. Lottie van den Berg is de se cretaresse en Helgard de Nie (voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen) is lid. Via de Stichting Waddinx- veens Welzijnswerk (SWW) kreeg de Vrouwenraad een nieuw honk in het centrum voor kunstzinnige ’Kreater’ (Kerkstraat). SWW regelt de financiën en geeft enige on dersteuning. Het cursusaanbod stemt men op elkaar af en dat werkt heel goed, omdat deze opleidingen voor iedereen toegankelijk zijn en dus altijd voldoende deelnemers trekken. Met na me de computercursussen lo pen als een trein. ‘Als Vrouwenraad dragen wij ideeën aan. De SWW regelt verder alles', aldus Dea van Ringelenstein. ‘Op maandag 9 en maandag 16 maart komt een belastingconsulent tekst en uitleg geven over het doen van een aangifte'. ‘Daarna hebben we als onder werp: Na de vervroegde uit treding, wat dan? Zaken die vrouwen en mannen aan gaan. De samen met het Weekblad voor Waddinxveen gevoerde actie Vrouw en Poli tiek’ was een initiatief van de Vrouwenraad, evenals de vie- des te beter', zegt Dea van Ringelenstein. ‘Ons draagvlak is heel breed en iedere vrouwenorganisatie met welke kleur, levensbe schouwing en leeftijd dan ook, kan zich bij de Vrouwenraad aansluiten. Raad klinkt wel licht wat formeel. Platform brengt beter tot uitdrukking wat ons werk inhoudt'. De Waddinxveense Vrouwen raad is een onderdeel van de Provinciale Vrouwenraad, die veel studie- en themadagen organiseert en als een uitste kende achterban functio neert. Een hecht netwerk, waar de Waddinxveense vrouwen veel aan hebben. De werkgroep Vrouwendag heeft de viering van de Inter nationale Vrouwendag zater dag 7 maart van 13.00 tot 17.00 uur in ’Kreater’ voorbe reid. Het thema is duurzaam en leefbaar Waddinxveen. In de werkgroep zitten verte genwoordigers van Amnesty International, de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen, de Nederland se Bond van Plattelandsvrou wen, PvdA-werkgroep Eman cipatie, Samenwerkende Bui tenlandse Vrouwen, Vluchtelingenwerk Waddinx veen, VAC, Vrouwenraad, Stichting Wereldwinkel Wad dinxveen en de Werkgroep Duurzaam Waddinxveen. Drie korte inleidingen, door Jan Juffermans van De Klei ne Aarde, Bert Postma van De Windvogel en Jeanne Hup van het ECO-team, een fo rumdiscussie onder leiding van Brigitte Leferink, muziek door Connie Timmermans en Rineke Marwitz en een leven de poppenkast door toneelver eniging Toi-Toi garanderen een levendig en afwisselend programma. heid). Na een proefperiode kan de koppeling in principe beginnen. Gastouders verdie nen overdag ƒ4,- per uur per kind, ƒ3,50 voor een tweede kind en bij buitenschoolse op vang ƒ4,50 per kind. Voor maaltijdtarieven en andere vergoedingen heeft het Gast ouderbureau vaste richtlij nen. Het Gastouderbureau Waddinxveen is geopend op maandag tot en met donder dag van 08.30 uur tot 17.00 uur en vrijdag van 08.30 tot 12.30 uur. Het telefoonnum mer is 0182-619591. ring van de Internationale Vrouwendag komende zater dag 7 maart'. Dea van Ringe lenstein en Lottie van den Berg vinden het jammer dan de WD-vrouwen dit jaar heb ben afgehaakt en dat vanuit D66 nimmer belangstelling voor de Vrouwenraad be stond. De leden van de raad zijn nu het CDA-Vrouwenberaad, In- nerwheel, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen, de Vrouwenadviescom missie voor de Woningbouw (VAC), Amnesty Internation al Waddinxveen, Stichting Wereldwinkel Waddinxveen, Emancipatiewerkgroep PvdA en FNV-vrouwen. Ontplooiing is de drijfveer van alle activiteiten die de Vrouwenraad entameert. Vroeger hadden vooral veel vrouwen behoefte aan cursus sen vergader- en discussie techniek en spreken in het openbaar. Nu wordt gekeken naar onderwerpen die voor ie dereen aantrekkelijk zijn. ‘Het allerbelangrijkste vinden wij dat de Vrouwenraad een platform naar de gemeente toe is', legt Dea van Ringelen stein uit. Zelf is zij eveneens lid van de gemeentelijke marktcommis- sie, voorzitter van de VAC en lid van de branche- en selec tiecommissie voor het nieuwe winkelcentrum ’de Passage’. ‘De wethouders kunnen ons inschakelen bij het ontwikke len van beleid, zoals bij de in tegrale veiligheid', aldus Lot tie van den Berg. Hetgeen overigens niet wil zeggen dat de Vrouwenraad lijdzaam af wacht tot vanuit het raadhuis wordt gebeld. In 1988 kwam in Waddinx veen de emancipatienota tot stand. Op de vraag die nota vorig jaar te evalueren kwam als antwoord een heel kort briefje, waarin werd meege deeld dat dit onderwerp geen prioriteit had. Na een brief van de Vrouwenraad was die prioriteit er echter wel. ‘Hoe het fabeltje dat de Vrou wenraad een politiek clubje zou zijn de wereld is ingeko men weet ik niet. Dat dit ab soluut niet waar is, weet ik Vrouwenraad Waddinxveen in 1987. Van links naar rechts notaris Jacob in 't Hol, Bep Vermeij, een tekenende Maria Wientjens-van der Velden, Lottie van den Berg en Wil Wa- terreus-de Vries. Het Gastouderbureau Wad dinxveen zoekt gastouders die enkele dagen per week op kinderen willen passen. WADDINXVEEN - Terwijl de stembussen voor de ge meenteraadsverkiezingen in Waddinxveen nog tot vanavond acht uur open zijn maakt op initiatief van de Stichting Vrouwenraad Waddinxveen Puck van Leeuwen (Julianastraat) nog even van de gelegen heid gebruik haar stem te j laten horen. Puck van Leeuwen: ‘In ons J democratische bestel wordt tenminste één keer in de vier jaar gedongen naar de gunst van de burgers; poli tieke partijen op jacht naar de macht van het getal'. ‘De meesten van ons laten het verkiezingscircus min of meer lijdzaam over zich heen komen en eigenlijk gelooft niemand meer dat alles wat wordt verkondigd I ook waar is, of waarge maakt zal worden'. ‘Uitein- delijk besluiten we (maar al te dikwijls op de dag zelf) om te gaan stemmen, of niet, en zo ja, op welke par- I tij en op welke persoon'. ‘Feitelijk is dat het enige - moment van macht waar over de gemiddelde burger beschikt en ook die is zeer betrekkelijk, want immers gedeeld met miljoenen an deren'. ‘Het proces dat direct na de verkiezingen pas goed op gang komt rond de porte feuilleverdelingen is alleen voor ingewijden en voltrekt zich op nog veel grotere af stand van ons. Met de re sultaten daarvan leven we I dan met elkaar weer een periode tot de volgende verkiezingen'. ‘Ik zou het een ietwat broze II symbiose willen noemen, waarbij je de vierde macht zeker niet buiten beschou wing moet laten. En al heb je enig richtingsgevoel over hoe hiervan een consisten ter geheel te maken, dan nog is dit een vrijwel onmo gelijke opgave gezien de massaliteit aan gremia, re gels, procedures, afspra- ken, mensen'. II ‘Bovendien, laten we eer- lijk zijn, wie staat er nou te trappelen om zich in het politieke geweld te storten, met alle (publieke) risico’s van dien?' ‘Toch, het uitgangspunt van onze democratie zijn de vrije verkiezingen en i een hoge opkomst garan- deert in ieder geval een grote bijdrage van de bur gers'. ‘Het gaat er daarbij niet zo zeer om dat je je ei- gen keuze terugziet in de uitslagen of de formatie- uitkomsten, als wel om het gevoel dat je jouw druppel tje hebt gestort in de bad kuip. Een stofje in het land-brede tapijt der demo cratie'. ‘Gevoelsmatig zeg ik dat vrouwen met dergelijke be trekkelijke waarden beter uit de voeten kunnen dan mannen. Als dat zo is, zou de opkomst onder vrouwe lijke kiezers relatief hoog moeten worden. En dames, krijg ik gelijk?' WADDINXVEEN - Afgelopen weekeinde zijn in Waddinx veen brievenbussen van de PTT vernield op het Koningin Wilhelminaplein, Stations straat, Tollenslaan en Peu- leyen. Woensdag 25 februari rond 15.30 uur is een winkel wagen gestolen op de Zuid- plaslaan. Aan de 46-jarige vrouw uit Waddinxveen die met de winkelwagen liep werd de weg gevraagd. Toen zij daardoor niet op haar kar retje letten, werd deze met boodschappen erin gestolen. WADDINXVEEN - Donder dagavond 5 maart is er in het wijkgebouw Het Zuidhonk (Zuidplaslaan) weer een dart- avond. De avond wordt opge splitst in twee delen. Van 19.00 tot 20.00 uur komt de jeugd aan bod. Daarna spelen de volwassenen tot 22.15 uur dit aantrekkelijke spel. De kosten bedragen f 2,50 per persoon. Vrijdagavond 6 maart om acht uur wordt in Het Zuidhonk weer een ronde van de klaveij ascompetitie ge speeld. Zoals bekend zijn ook mensen die graag een avondje willen klaverjassen, zonder gelijk deel te moeten nemen aan een competitie, van harte welkom. De kosten bedragen f 2,50 per persoon per avond, waarvoor per speelavond een aantal prijzen beschikbaar FotoKlein met 16 vakzaken altijd bij u in de buurt! klein ZIE ONZE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT Oprichting van de Stichting Aandachtig gehoor voor het pro gramma van de vorig jaar in het centrum voor kunstzinnige vorming 'Kreater' (Kerkstraat) gehouden Vrouwendag Waddinxveen, die nu komende zatwerdagmiddag in dezelf de ruimte wordt gehouden. (Foto: Arrhief Vrouwenraad). aan emoties zien die uiteen lopen van een overspelig stel tijdens een kinderfeestje tot het gekronkel van een pas gescheiden vrouw met een meubelmaker. In een unieke vormgeving, waar scènes uit verschillende tijden soms overlappend worden ge speeld, wordt elk moment de aandacht van het publiek vastgehouden. Regisseur Paul Segaar is er in geslaagd met de spelers van ’Maskerade’ een boeien de voorstelling te maken, in een spel dat veel vraagt van de acteurs en actrices en veel biedt aan het publiek. ■Maskerade biedt in het ver nieuwde Anne Frank-cen- dat moet helpen van Wad dinxveen een duurzaam groeiende gemeente in de vol gende eeuw te maken. ‘PCW en PvdA zeggen dat Waddinxveen genoegen moet nemen met een bescheiden groei aan woningen en bedrij ven. De VVD stelt dat Wad dinxveen is gelegen in de drukste en dichtstbevolktste regio van Europa'. ‘Die situatie wordt in de toe- lijk niet, maar zetten vrijwel komst alleen maar erger. Vol- eensgezind toch een tweede gens de liberalen leidt dat tot stap in de goede richting, een toenemend spannings veld tussen de wensen van Waddinxveen op het gebied materiële goederen'. agrarische ‘Tegenover de beperkte mate riële groei leggen ze de na druk op een sterk te verbete ren leefomgeving in Wad dinxveen. Betere voorzieningen, meer veilig heid, sport, cultuur, recre atie, wijkbestuur en inspraak moeten bijdragen aan de Een scène uit 'De Eetkamer', dat de Waddinxveense toneelvereniging 'Maskerade' twee avonden lang (vrijdag 13 en zaterdag 14 maart) in het Anne Frank-centrum (Jan van Bij nenpad) op de planken zal brengen. (Fata-, isaokorado - w. woiiwijk). “Voor het eerst worden de Waddinxveners zich ervan bewust dat de groei van de gemeente tegen grenzen op loopt. Alle politieke partijen echte vraag is hoe die groei- spelen daar in hun verkie zingsprogramma’s op in', zegt Joop Commissaris. Hij is de nieuwe voorzitter van Waddinxveen, waarin verte genwoordigers van veel maatschappelijke groepen zitting hebben. Samen met het gemeentebe- gen die het milieu aantasten, stuur geeft de werkgroep uit- wel of geen uitbreiding van voering aan de Lokale Agen- glastuinbouw, wel of geen da 21. Dat is een programma nieuwe bedrijfsvestigingen?' Joop Commissaris: ‘Een voor beeld van zorg voor het mi lieu is het nationale Groene Hart-beleid, maar volgens het Waddinxveense CDA heeft het op langere termijn een negatieve uitwerking op een evenwichtige ontwikke ling van Waddinxveen'. ‘Partijen lopen dus tegen keu zen op uit twee kwaden. Ze maken die keuzen uiteinde- In het kader van de wervings campagne zullen er folders en buttons worden verspreid en affiches worden opgehangen. Voor de kinderen is er een te kenwedstrijd. Woensdag 18 maart geeft het Gastouderbureau acte de pre sence in de Openbare Biblio theek (Van Mecklenburg Sch- werinlaan) en op woensdag 1 april in de speel-o-theek. Vrij dag 27 maart staat men met een kraam en de lopende pop penkast ’De Kleine Zon’ op de weekmarkt. I t Gastouderopvang is het zor gen voor kinderen in het ei gen huis. De opvang moet mi nimaal vijf uur per week zijn. Gastouders kunnen maxi maal 4 kinderen tot 12 jaar tegelijkertijd opvangen. Gastouders hebben plezier in het omgaan met kinderen of zoeken een speelkameraadje voor de eigen kinderen. Het gastouderschap biedt de mo gelijkheid te genieten van op groeiende kinderen. Het gastouderbureau Wad dinxveen bemiddelt tussen gastouders en ouders die op vang zoeken voor hun kind (vraagouders). Door de per soonlijke wensen en gezinssi tuaties zo goed mogelijk op el kaar te stemmen, krijgt men kinderopvang op maat. Afspraken worden in samen spraak met het Gastouderbu reau in een contract vastge legd (bijvoorbeeld het tijdstip van halen en brengen, maat regelen die getroffen worden ten behoeve van de veilig- van economie, ontwikkeling, milieu en re creatie', denkt Joop Commis saris. ‘Hier ligt de kern van het pro bleem. Als we doorgaan met economische groei in materië le zin, zullen we steeds meer te maken krijgen met keuzen moeten bijdragen aan uit twee steeds grotere kwa- groei van de welvaart', den. Of handhaving van het milieu of meer bedrijfsvesti gingen of meer auto’s of meer verkeersveiligheid'. ‘De politieke partijen in ons Gouwedorp hebben op die problematiek ingespeeld en rtD de toon van de vrkiezingspro- gramma’s is daarom heel an ders dan vier jaar geleden. Nu staat in de teksten de term ’duurzaam’ centraal'. Volgens Joop Commissaris is dat een positieve ontwikke ling, ‘want dan wordt er niet alleen naar de komende vier jaar gekeken. Dat is een be langrijke eerste stap'. Als het positief is en alle par tijen het erover eens zijn, wat is dan het probleem? ‘Ik zei een eerste stap want het woord ’duurzaam’ alleen, heeft niets met wenselijkhe den te maken', aldus Joop Commissaris. ‘Duurzaam betekent - vol gens Van Dale’ Groot Woor denboek - bestemd om te du ren, weinig vergankelijk, lang aanhoudend. Dus het af val van de kerncentrales, dat 10 tot 20 duizend jaar radio actief blijft, is ook duurzaam'. Waar het om gaat is dat de ontwikkeling van de welvaart lliiL H~ W t L" (Foto: Arihief Vrouwenraad). KLEIN IN p/fijt ÏN SFRyicf (Foto: Stiihting Gatfoudorburoau Waddinxveen on omxtrekon). Vivanteals de sfeer moet blijven hangen wanneer de zon onder is. SPOiTf De (feer v«h je leven t Rijnlandstraat 4,2741 HZ Waddinxveen (2 straten achter het gemeentehuis) t •ma .v*ceru L» j**"

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 11