behouden blijven voor volgende generaties’ Vloerkleden naar eigen keuze desso i van der linde Onbeperkt paling eten gebakken en gestoofd ƒ24 l ’Bonifaciuskerk moet Pianisten Jan Vayne en Louis van Dijk: ’Concert op 7 april wordt een juweeltje’ 1 I1 Kaarten nu reeds verkrijgbaar U ai lil ■■I 0 in i BiIIhi P P- I i l 'Wc Ifii Gl Passe-Partout Tapijt niet uw persoonlijk signatuur INTERIEURVERZORGING 80 kW -.. 31 3 A 31 In. Door Dennis Captein gevraagd voor hem In te vallen. spelen. We maken geen af musiceren is alleen mogeüjk wan- L A; Voeg nu een warme tapijtsfeer toe aan uw vloer met Desso Passe-Partout. Vloerkleden naar individuele keuze, in elk formaat, zijn vanaf 1,30 x 1,30 meter tot 6.00 x 4.00 meter leverbaar. De mooiste Desso kwaliteitstapijten zijn nu ook verkrijgbaar als vloerkleden, fraai afgewerkt met textiele of lederen randen. U kunt kiezen uit een scala van kleuren en randdessins, altijd passend en aansluitend bij uw interieur. Desso Passe-Partout geeft op unieke wijze accent aan uw woonstijl. Kies uit honderden combinatie mogelijkheden voor een persoonlijk vloerkleed. Exclusief voor u op maat gemaakt in de wereldwijd gerenommeerde Desso fabrieken. „De parochie is dankbaar dat de Alphense bevolking zoveel voor de kerk wil doen. Alles aan de kerk is oud en heeft dus veel on derhoud nodig. De vierduizend parochianen doen er gelukkig al les aan om de Bonifaciuskerk, land Boys Choir is zeer bijzonder. Daarnaast moet iedereen natuur lijk begrijpen dat de opbrengst, dus de volle honderd gulden per kaartje, geheel ten goede komt knede persoonlijkheid van mid delbare leeftijd en toont een warme - bijna aanhankelijke - be langstelling voor hetgeen om hem heen gebeurt. Jan Vayne, die met zijn 31 jaar in de late och tend van zijn bestaan verkeert, wekt met enkele quasi grappige opmerkingen in eerste instantie de Indruk in weinig anders geïn teresseerd te zijn dan in zijn ei gen (ritmische) belevingswereld. melijk al eerder het Holland Boys Choir begeleid. Deze concerten werden bejubeld door pers en publiek. dat we denken aan te brengen gaat al spoedig op in de vrije Im provisaties. Wij zijn pianisten die keihard moeten werken. Geen seconde mag de aandacht ver- dat ik had ontdekt dat ik zelf kon bedenken en ondervinden was ik Wanneer ik met Louis samenwerk ontstaat er als vanzelf een unieke situatie. Alleen spelen is best leuk, maar lang niet zo boeiend als samen. Samen is honderd keer meer fascinerend.” „Dat is oren hebben. Het gehoor is de opmaat naar een nieuwe ontwik- gevaar datje fouten maakt. Datje iets doet dat je niet bedoelt Dorpstraat 38, Waddinxveen, tel. (0182) 61 23 73 Zijde 3, Boskoop, tel. (0172)21 25 44 r e Bonifaciuskerk in Al- Jphen aan den Rijn moet in de oorspronkelijke staat behouden blijven voor de volgende generaties. Het is één van de mooiste gebou wen in Alphen en kent een grote culturele waarde. Een kerk als deze moet te allen tij de bewaard blijven.” Dat zegt de heer H. Krol, de bekende Alphense projectontwikkelaar, die zich momenteel inzet om de restauratie van de Bonifaci- jskerk kostendekkend te ma- ken. l' y ..w De rond 1875 geschilderde glas- in-lood ramen, karakteristiek voor de Bonifaciuskerk, zijn namelijk aan renovatie toe. Pastoor Steen- vorden van de Bonifaciuspa- rochie vertelt: „In de Tweede Wereldoorlog hebben de ramen een opdoffer gekregen toen de spoorlijn bij het Hazeveld ge bombardeerd werd. Niet alleen de ramen, maar ook de stenen er om heen hebben daardoor een fikse dreun gehad. Inmiddels hebben we het zogenaamde Sint Jozefraam kunnen renoveren. Dat kostte anderhalve ton. Daarnaast hebben de ramen de lijden ge had door milieuvervuilingen en grote temperatuurverschillen aan met name de zuidkant van de kerk. De verwering heeft toegesla gen en moet behandeld wor den.” De renovatie van de overige ra men moet ruim drie ton gaan kos ten. Steenvoorden: „Ook een deel van het dak van de kerk is aan slijtage onderhevig. Enige jaren geleden is het zuidelijke gedeelte van het dak reeds vernieuwd. Maar de noordkant moet binnen afzienbare tijd ook gerenoveerd worden.” Toen Krol, die zichzelf liever christen dan katholiek rapemt, dit ter ore kwam, begon hij zich in te spannen voor de broodnodige financiële onder steuning. Hij arrangeerde de be kende pianisten Jan Vayne en Louis van Dijk en het Holland Boys Choir, dat onder leiding staat van dirigent Pieter Jan Leusink. Op 7 april komen deze musici een een malig concert geven in de Bonifa ciuskerk. De kosten voor dit con cert komen geheel voor rekening van vijf bedrijven, die zich belan- Laat u snel informeren over Desso Passe-Partout vloerkleden bij uw Desso adviseur: het concert verleent. „Dat koor kent een schier Engels niveau. in staat te accepteren dat ik les- Absolute top. Het is een uitda- Nooitl Het kleine beetje structuur sen nodig had om verder te ko- ging om die jongens te begelel- men. Ik noem mijzelf muzikant, den. Het repertoire van het koor geen musicus. Het woord muzi- staat vast maar Jan en Ik doen ge kant dekt voor mij meer de lading woon waar we zin in hebben. We op gevoel en gehoor interactief van hetgeen ik doe. Mijn leefwe- spelen naar de stukken toe en reld, de kosmische verbinding van de stukken af. Geloof me, spraakjes of schemaatjes. Dat vrij die ik ervaar en de vrijheid in mij- het concert van 7 april wordt een zelf. Muziek is mijn taal en ik wens juweeltje.’' neer je elkaar daadwerkelijk aan- geen barrières op te werpen, voelt en wanneer je beiden cre atief en flexibel bent. Louis en ik waarop we graag spelen. Uiter aard heb ik tijdens mijn opleiding twee mensen dezelfde soort aan het conservatorium de mu- Tijsterman te houden. Of ze nu helpen met de tuin, het secretariaat, collecte ren, schoonmaken of wat dan ook, ze helpen massaal en daar ben ik ontzettend blij mee. Maar deze renovatie vergt teveel, gaat onze krachten te boven. En dus komt deze hulp uit het bedrijfsle ven als geroepen. Ik vind het dan ook fantastisch.” Krol vervolgt: „Het concert vergt een organisatie die er niet om liegt. Maar goed beschouwd kan dat ook niet anders als je je be denkt dat de Nederlandse top in dit muzikale genre naar de Bonifa ciuskerk komt. Jan Vayne en Louis van Dijk hebben natuurlijk een volle agenda, maar toch hebben we het voor elkaar gekregen om ze op zo korte termijn nog te boeken. Dat heeft best wat voe ten in de aarde gehad, maar straks blijkt dat dat het allemaal dubbel en dwars waard is geweest. Want dit concert wordt een uniek ge beuren, daarvan ben ik over tuigd.” De volledige restauratie van de kerk is een tienjarenplan. Met dit concert alleen zijn de re- novatiekosten niet gedekt. „Als dit concert aanslaat, en daar gaan we vanuit, volgen er meerdere”, belooft Krol. „Het uitgangspunt is drie concerten per jaar. De invul ling van die concerten moet lijken op dit concert, maar zal waar schijnlijk qua genre afwijken. Met de pianisten, die overigens ter plekke zullen improviseren, is op 7 april sprake van een lichter gen re. De andere concerten zullen misschien wel de gehele Mat thaus Passion ten gehore geven en dat is aanzienlijk zwaarder. Wellicht dat de prijs per kaartje dan zal zakken." Niettemin brengen het Holland Boys Choir, Louis van Dijk en Jan Vayne wel alvast de hoogtepun ten uit Bach’s beroemde Matthaüs Passion ten gehore. „Tesamen met diverse andere meesterwer ken wordt dit voor mij in ieder geval één groot muzikaal hoogte punt”, zegt Krol. Restaura ALPHEN Kaarten voor het concert van Jan Vayne, Louis van Dijk en het Hol land Boys Choir, dat 7 april plaatsvindt in de Bonifaci uskerk, zijn nu reeds ver krijgbaar bij de volgende fi lialen van de ING Bank: Cas- tellumstraat 1 en Overtureweg 15 in Alphen en Beatrixlaan 6 te Nieuw koop. Kaarten kunnen verder per fax besteld worden bij de Verenigde Bedrijven Krol (faxnummer: 0172- 492247), bij de pastorie van de Bonifaciuskerk (da gelijks van 9.00 tot 12.00 uur) en bij de kantoren van het Dagblad van Rijn en Gouwe in Alphen (Raoul Wallenbergplein 9), Bo skoop (Zijde 30) en Bode graven (Marktstraat A2). Kaarten kosten honderd gulden per stuk en er is plaats voor 750 personen. De totale opbrengst komt ten goede aan de renovatie van de Bonifaciuskerk. De kerk heeft verder een rekeningnummer geopend waarop giften kunnen wor den gestort die een steen tje’ aan de restauratie bij dragen. Onder vermelding van Bonifaciuskerk in con cert’ kan geld gestort wor den op ING bankrekening nummer 67.35.69.632 in Al phen aan den Rijn. Jan Vayne (met lang haar) en Louis van Dijk hebben zin in hun concert in de Bonifaciuskerk: z,Het concert van 7 april wordt een juweeltje.” genloos inzetten. Dat zijn de ING Bank, de MAB-groep, Verenigde Bedrijven Krol, Electrolux en het Dagblad van Rijn en Gouwe. Een kaartje voor dit concert kost honderd gulden en de kerk biedt aan de renovatie van de kerk.” plaats aan 750 mensen. Pastoor Steenvorden: „Honderd gulden, Dat is natuurlijk best veel, maar ik hoop dat mensen begrijpen dat dit concert uniek genoemd mag worden. Natuurlijk mag je veel verwachten van Jan Vayne en Louis van Dijk, maar ook het Hol-- toch een waar erfgoed, in stand mijn vierde kroop ik achter de piano. Een jaar lang heb ik zelf in Alphen te komen spelen. Ze- mogen spelen met het instru- ker vanwege het feit dat Holland pland. Concerten die niet iden- ment, daarna kreeg ik les. Door- Boys Choir ook medewerking aan tiek kunnen zijn omdat Vayne en Van Dijk puur improviseren. Jan Vayne: „Twee keer hetzelfde? H. Krol (met overjas) en pastoor J. Steenvorden staan voor de kerk. fcLl x' Door Nancy Ubert ■■■ijdens de eerste minuten I van de ontmoeting met I Louis van Dijk en Jan Vayne lijken de twee pianisten niets met elkaar gemeen te hebben. Louis van Dijk is klein van stuk, een door het leven geknepen en ge- Langzaam maar zeker wordt ech ter duidelijk dat de heren iets met elkaar delen: een element dat zo allesomvattend is dat ui terlijke en innerlijke verschillen totaal overschaduwd worden. Dat element is het beste te om schrijven als ’muziekintensiteit’. Louis van Dijk en Jan Vayne weten elkaar tot unieke muzikale hoog ten te brengen. „Omdat", zo zegt de oudste, „wij hetzelfde gehoor hebben." Wie weleens een gezamenlijk concert van de pianisten heeft bijgewoond, zal onmiddellijk be amen dat ritme, accenten, vorm en spel beslist niet vaststaan. Ook het repertoire verschilt van spreken niets af. Dat heeft tot ge dag tot dag. Op het moment dat volg dat we tijdens een concert de twee pianisten aan hun con cert beginnen kan er werkelijk al les gebeuren. Dat zal eveneens 7 slappen, uiterste concentratie is inderdaad zo”, reageert Louis april het geval zijn; wanneer Van vereist. Voor ons is het de manier van Dijk. „Maar die spannende Dijk en Vayne tezamen met het waarop we graag spelen. Lfiter- samengang is alleen mogelijk als Holland Boys Choir in de Bonifa ciuskerk hun talenten naar buiten brengen. Ook dan weten de pia- ziekllteratuur moeten bestude- nlsten onuitputtelijk, bijna tegen- ren. Maar juist het feit dat ik me kefing is het spel, improviseren, natuurlijk, tot indrukwekkende alles eigen heb gemaakt, stelt me wordt weleens gezegd, heeft als hoogtepunten te komen. Louis in staat de vorm weer los te laten, van Dijk en Jan Vayne hebben na- Van concretie naar abstractie, dus. Ik ben er van overtuigd dat Maar het aardige van die onge leder mens van nature creativiteit tukjes is juist dat je ze kunt legali- in zich heeft. Ik benut deze opti- seren. Wanneer je het vreemde maal. Ik heb besloten niet te blij- accoord na acht maten opnieuw Op het moment dat het met de ven steken in andermans creatie- aanslaat is die klank een nieuw gezondheid van wijlen Pim Ja- ve vondsten maar zelf te schep- uitgangspunt. Lenigheid van cobs slecht ging, werd Jan Vayne pen. Door pure improvisaties, geest heb je hierbij wel nodig. bijvoorbeeld. Dat heeft er overt- Gelukkig hebben Jan en ik een De samenwerking tussen Van Dijk gens bij mij altijd at ingezeten. Op non-conformistische inslag." en Vayne werd toen een feit, mijn vierde kroop ik achter de Louis van Dijk ziet er naar uit om Voor dit seizoen staan ruim veer tig gezamenlijke concerten ge- AS a»: i v r, -

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 10