Molens door eeuwen heen Schaaktitel voor I.J.P. Keyzerschool Van den Berg 'Molenbouw' 100 jaar oud 'De grondwet van 1848 Kunststichting bestaat 10 jaar Geslaagden B-aiploma PAGINA 19 WOENSDAG 18 MAART 1998 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN 100-jarig bestaan. Uitbouw Internationaal Abdij Voorsprong Bovenkruier der techniek het middelpunt waar alles om draait'. Vertaald in onze tegenwoordi ge tijd: ‘Voor het ontwerpen van moderne fabrieken wor den aan een deskundige engi- neering-afdeling de hoogste ei sen gesteld'. De nieuwe politieke theo rieën hadden nu niet alleen teruggekeerde verankerd Het was de Vlaming Lief Janszn Andries van Moer- beeke, die de staartloze bin- nenkruier ontwierp. De mo len werd en wordt binnen in de kap gekruid. De ontwerper stond polder- bemaling voor ogen. In 1612 waren er al 43 verrezen in de Beemster, welke Jan Adri- aansz uit de Rijp (beter be kend als Leeghwater) wilde snel ontwikkelde molenbouw ter beschikkingkwam. Marinos van den Berg maakte alle fasen van deze revolutie in de molenaarswereld mee en hij was er waarachtig de man niet naar om er blind voor te zijn. In 1916 maakte de houtbewer- stand van 18 man, deed Mari- nus van den Berg - een man met visie en ondernemings geest - in het tweede jaar van de Eerste Wereldoorlog zijn volgende grote stap. Hij verliet Rotterdam en ves tigde zich in Waddinxveen, waar hij een op groei bereken de bedrijfsruimte vond aan het toenmalige Jaagpad langs de Gouwe. Waddinxveen Tegen het einde van de 16e en in het begin van de 17e eeuw kende de Hollandse molenbouw een ongekende activiteit, niet in het minst door de naar Nederland uit geweken Elzassers en Franse Hugenoten, onder wie zich vele molenaars bevonden. In de ’gouden eeuw’ beheer ste het door Hollandse mo lens gezaagde hout de markt van praktisch geheel Europa en verdrong het in Hollandse molens vervaardigde papier het beroemde Genuese pa pier. Aan de Zaan ontstond een onderneming die behalve 100 bakkerijen en 70 zeil schepen, 26 windmolens be zat. nog circa 80% van de productie uit. Geleidelijk verlegde zich het accent naar de metaalbe werking. In 1918 kwam de eerste metaaldraaibank in be drijf: in 1925 werd een volledi ge bankwerkerij ingericht. De crisistijd van de jaren der tig drukte uiteraard zijn stem pel op het bedrijf. Maar ook in die moeilijke periode stonden de degelijkheid en de volhar ding van Marinus van den Berg borg voor de continuïteit van zijn onderneming. Nauwelijks was het diepte punt van de crisistijd achter de rug, of de Tweede Wereld- Het waren de kruisvaarders, die in de middeleeuwen de molen naar het Westen een ’houttraditie’. Het was daarom niet vreemd, dat het bedrijf werd gevestigd in een voormalige meubelfabriek, die door een goede Outillage aart Van den Berg de mogelijkheid verschafte zijn producten op grotere schaal machinaal te gaan vervaardigen.Het jaar van de verhuizing van Rotter dam naar Waddinxveen bete kende derhalve tevens een af sluiting van het tijdperk van het ambacht, van de overgang naar de industriële produktie. Dat gold met name ook het molenaarsmetier, waarin zich een geweldige omwenteling voltrok. De afhankelijkheid van de wind en de betrekkleijk geringe hoeveelheid energie die een wiekenkruis kon ople- DirecteUren A.P. van Eek en W.M. van Leeuwen van het Waddinxveense bedrijf, dat in de volksmond met een knipoog naar het verleden nog altijd ’de molenbouw’ wordt ge noemd, kijken tevreden terug op de sinds 1898 bereikte re sultaten. Het was Marinus van den Berg die in 1898 in Rotterdam zijn baan in het Stadstimmer huis opgaf en voor zichzelf be gon als molenmaker. In 1917 mensenheugenis een dorp met verplaatste hij zijn bedrijf naar Waddinxveen om zijn klanten beter van dienst te kunnen zijn. Klanten overigens met heel wat eisen, want molenaars waren inmiddels fabrikanten van veevoeder geworden. En de oud-Rotterdammer was meegegroeid en wist alles wat met malen en mengen te ma ken had. WADDINXVEEN - Machinefabriek J. van den Berg Zn. Waddinxveen BV van de Henegouwerweg bestaat 100 jaar. Het eeuwfeest zal volgende week vrijdag 27 maart met een officiële bijeenkomst en een open huis worden gevierd. De medewerkers gaan in twee groe pen op reis naar Amerika. WADDINXVEEN - De 100-jarige machinefabriek J. van den Berg Zn. Waddinxveen BV heeft iets met molens. Het bedrijf wordt niet voor niets in de volksmond ’de molenbouw’ genoemd, terwijl de afkorting BMW slaat op Van den Berg Molenbouw Waddinxveen. naar het Westen WADDINXVEEN - Het schaakteam van de I.P.J. Keyzer- brachten. In 1105 kreeg de school (Moerkapelle) heeft opnieuw het schoolschaak- kampioenschap van Waddinxveen gewonnen. sel-delta ter grootte van niet minder dan 400 vierkante km al door windmolens drooggehouden. Zij waren van hetzelfde type als de la tere Hollandse wipwatermo- len, waarvan het gehele bo venhuis net als bij de stan- derdmolen draaibaar is op een pyramidevormige onder bouw. Niet een Hollander, maar de Italiaanse dichter-schilder- vestingbouwer Leonardo da De geslaagden zijn Jelle Meijer, Vincent Olie, Freek Brouwer, Robin de Ruiter, Davey Goedhart, Rob v.d. Hoek, Sebasti- aan Onderstal, Mike van Leeuwen, Lianne Velzen- boer, Elise Brink, Valerie Ibelings, Anouk Rebel, Amy Lalihatu, Parella Drieling, Joelle Scheps, Patrick Jacobs, Lindsey Lensink, Eva v.d. Brule, Bart Houdijk, Arie van Oosten, Ilja Dekker, Job Mulleman, Ralph van os, Frank Eliasberg, Mathil de Aarnink, Damien Wol ters, Denis Hatenboer en Mariam Sbaa. Benedictijner abdij van het Franse Sévigny een windmo- len-privilege. In 1142 vermeldde een oor konde het bestaan van een Engelse molen. In 1332 wordt van een Italiaanse mo len gerept, maar eerst in 1341 werd de ’geboorte’ van een Hollandse molen geboek staafd. In het begin van de 15e eeuw worstelde men vruchteloos met molens om landerijen van water te ontlasten. In 1408 reisden twee heemra den van Delfland naar Alk maar om het wonder te aan schouwen van Floris van Al- kemade en Jan Grietenzoon, die met een molen water had den ’uitgeworpen’. Uit 1430 dateert de tekening van een Duitse standerdmolen. Rond 1650 bereikte de Hol landse molenbouw haar hoogtepunt. Sindsdien liep het molenbestand gestaag te rug. In 1923, het oprichtings- van de Vereniging De Hollandsche Molen, telde Nederland nog 2.000 molens. Nu zijn er nog zo’n achthon derd, waarvan de meeste functioneren binnen de wa- slechts twee maal per- terhuishouding en de overige als korenmolens dienst doen of een puur toeristische at- traktie zijn geworden. Veel omgekeerd. De molens zijn in verval. De res- waren im- tauratiekosten zijn hoog. De eerste tak, die de specifieke inrichting van de meelfabrie ken verzorgt, treft men in ons land niet aan. In Nederland ontwikkelde zich evenwel de andere tak, die de apparatuur voor de veevoederindustrie vervaardigt. Ons land had daarbij jaren lang een voorsprong, omdat per traditie de Hollnadse mo lenbouw toonaangevend was en Nederland bovendien bij uitstek een veeteeltland was, dat in zijn ontwikkeling op de voet werd gevolgd door de in dustriële molenbouw. De voeding van mens en dier werd met het voortschrijden van de tijd meer en meer het werkterrein van de weten schap. Tegenover het voor beeld van, uit één fabriek, 89 soorten Knackebrod, samen gesteld uit vele ingrediënten, kan men in de diervoedersec- tor een eveneens respectabele re cepturen stellen: recepturen voor drachtige koeien, voor fokstieren, voor jongvee, zeu gen en biggen van 3-6 maan den. Het is duidelijk, dat de veevoe derindustrie hiervoor een va riëteit aan apparatuur nodig De Waddinxveense Schaak vereniging WSV hield voor de 14e keer deze regionale titel strijd in het Anne Frank-cen- trum (Jan van Bijnenpad), waaraan 78 leerlingen in 15 schoolteams deelnamen. Verrassend teamwinnaar werd de I.P.J. Keyzerschool. Met slechts drie spelers - Ron Droog, Patrick Stam en Mar- tijn v.d. Heiden - wist het team net met een half punt verschil de Sjaloomschool (Moordrecht) voor te blijven. Deze school was met negen kinderen naar Waddinxveen gekomen. Onder aanvoering van Kevin Beelen, Lea Tahi- tu en Shari Lainsamputty wisten ze 15 punten te sco ren. Op de derde plaats eindigde het altijd sterke De Leilinde (Waddinxveen). De drie beste Tezelfdertijd werd de Weich- spelers van deze school - Douk Slot, Geert v.d. Zee en Dirk-Jan v.d. Dool - behaal den ook 15 punten, maar had den zelf een iets lagere klas sering dan de Moordrechte naars. De strijd om de eerste plaats in het persoonlijk kampioen schap ontbrandde pas echt in de vierde ronde. Ron Droog en Erik Hennink (Koningin Beatrixschool) waden tegen elkaar ingedeeld. Beide spe lers adden al drie partijen ge- Vinci (een universeel genie) wonnen, zodat de uitslag van is omstreeks 1500 de uitvin der van de zogenaamde bo venkruier. Hij construeerde op een vast molenhuis een draaibaar, op den, waartoe de concentratie in de veevoederbranche mede aanleiding gaf. Bewerking van metalen als aluminium, roest vrij staal, koper en monel ging na de oorlog tot het program ma behoren. Een nieuw tijdperk werd inge leid. Het bedrijf, dat na de oor log met 20 werknemers de uit daging van dat nieuwe tijd perk met volle inzet aanvaardde, begon uit te groeien tot een machinefa briek met een breder veld van activiteiten en een meer in dustriële aanpak van zaken. Ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van het bedrijf in 1948 tekende Marinus van den Berg sr. aan: ‘Een tech nisch goed uitgewerkte teke ning voor een nieuw te bou wen installatie is onmisbaar, gezien de vele problemen die moeten worden opgelost en de nieuwste technische verbete ringen die moeten worden toe gepast. Onze technische dienst vormt dan ook het hart van de zaak en is in deze eeuw dat te verhinderen'. In de loop van de 18de eeuw nam de kritiek op de be- grondslag. stuurlijke en maatschappe- 1. 1 1 -1 1 i 1 XT derlandse samenleving op nieuw zodanig toe dat er zelfs een hervormingsbewe ging ontstond. Deze is be kend geworden als de patri- ‘Hierin regelden de opstan- ottenbeweging. dige gewesten - zij wilden zich losmaken van het ge zag van de Spaanse koning betrekking op de limitering van de staatswacht, maar vooral ook op de zogeheten onvervreemdbare natuurlij ke rechten van alle mensen. Met de komst van de Fran sen en de liquidatie van on ze republiek (1795), werd dan ook direct geprobeerd de samenleving op moderne wijze in te richten, zoals on der meer blijkt uit de Staatsregeling van 1798. ‘Toen de Fransen uit ons land verdwenen waren, was er opnieuw behoefte aan een grondwet', weet dr. André de Bruin. “Nu werd, als re actie op de verlichte be stuurspraktijken, daarin vooral de macht van de uit deze ronde het verdere ver loop van het toernooi bepaal de. Fanatiek trok Ron Droog van leer en wist vanuit de ope- houten rollen lopend dak met ning een solide stelling op het wiekenas. Hij kende ook bord te toveren. Erik Hen- reeds de vang in zijn huidige nink werd op stukverlies ge- vorm. In 1545 vinden we in Holland de achtkante molen met draaibare kap: de achtkante bovenkruier. Zeven en veer tig jaar later stelt Cornelis Comeliszoon van Uytgeest de eerste paltrokmolen in Zaandam in bedrijf. Een houtzaagmolen, soms met aangebouwde loodsen en al draaibaar. Zijn naam ontleende dit type aan de klederdracht van de uit hun land uitgeweken be woners van de Duitse Pfaltz. De Zaanstreek wist de uit vinding van Cornelis van Uytgeest te waarderen; in tien jaar tijds werden daar ruim 500 nieuwe houtzaag-, olie-, pel-, papier-, meel-, verf-, tras- en snuifmolens GOUDA/WADDINXVEEN - Ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de Regiona le Kunststichting Gouda en haar stadsgalerie komt er een serie spiraaltentoonstellin- gen waaraan 38 kunstenaars deelnemen. Zaterdagmiddag 4 april zal de eerste van deze serie ’rei zende’ exposities in de Goud se stadsgalerie worden geo pend door burgemeester drs. J.H. Boone. Daarna zal de tentoonstell- ling uitwaaieren naar zoveel mogelijk plaatsen waarbij bij de RKG aangesloten kunste naars werken of wonen. Hier toe is ook de gemeente Wad dinxveen aangeschreven. Engeland Oranjevorst (1814)'. ‘Toch werden diverse bur gerrechten gehandhaafd en was aan de monopolieposi tie van de gereformeerden op kerkelijk en onderwijsge bied een einde gemaakt. Dat moest op den duur tot diver se reacties leiden'. In 1848 kwamen de libera-- len in beweging. Vooral als gevolg van het feit dat Euro pa in een nieuwe revolutio naire fase terecht dreigde te komen. Ook socialisten lieten zich toen horen. Karl Marx en Friedrich Engels riepen alle 'proletariërs' op zich aaneen te sluiten in de strijd tegen het kapitalisme. Koning Willem II koos snel eieren voor zijn geld en be noemde (de veel gematig- I der, maar in monarchale kringen toch als republikein getypeerde) Johan Rudolf Thorbecke tot voorzitter van een staatscommissie die een liberale grondwet moest ontwerpen. André de bruin: “Wie daar over honderd jaar na dato een oordeel wil geven staan diverse wegen open. Zo kan men een vergelijking maken met alle voorafgaande Ne derlandse grondwetten. Ook is mogelijk terugblikkend na te gaan welke verschillen er zijn tussen de thans gel dende grondwet en die van Thorbecke'. ‘Maar ook kan men uitgaan van de progressie van het politieke en maatschappelij- ke denken en belichten wat daarvan in grondwetten tot uitdrukking kwam. Maar, welke lijn herdenkers ook f volgen, niemand kan zich onttrekken aan de (tijdge bonden) visie van Thorbec- gebouwd, ke op mens en samenleving. Toch zijn er tal van kwesties die een beschouwing over de grondwet van 1848 een gro te actualiteit geven'. Aan de uitbouw van deze tech nische sector van het bedrijf werd voortdurend gewerkt. De in de loop der jaren opgedane grote praktijkervaring werd op gerichte wijze aangevuld met kennis van moderne bere- keningstechnieken, technolo gieën en werkwijzen, zodat een deskundig en efficiënt werkend technisch bureau ontstond. Dit bureau werkt niet alleen opdrachten uit, die uitsluitend betrekking hebben op leveran ties vanuit het eigen bedrijf, maar aanvaardt eveneens or ders voor het maken van ont werpen, waarbij - ten behoeve van de opdrachtgever - een projectcoördinerende functie wordt vervuld; inclusief in- koopwerkzaamheden, eind controle, toezicht op inbedrijf- stellingen en tenslotte de over dracht van de installatie. Door deze specialisatie slaag de Van den Berg erin ook bui ten de grenzen complete in stallaties te leveren, zoals naar vrijwel alle Europese en een aantal Aziatische landen. Een imposante engineerings- opdracht werd al gauw voor een Nederlands-Franse onder neming uitgevoerd. Naast de min of meer traditio nele marktgebieden werden andere takken van industrie voor de producten van Van den Berg geïnteresseerd. En met succes. Met name de dubbelassige ho rizontale snelmengers mogen zich door him zeer effectieve die ook de Nederlanden be stuurde - niet alleen hun militaire en politieke sa menwerking'. ‘Ook besloten ze alle onder danen, met uitzondering van de Hollanders en Zeeu wen, vrijheid van gods dienst toe te staan. In Hol land en Zeeland zou alleen de gereformeerde gods dienst uitgeoefend mogen worden'. ‘Gereformeerden probeer den echter waar mogelijk katholieken, doopsgezin den, remonstranten en jo den ’de wet’ voor te schrij ven. Libertijnen, in zekere zin voorlopers van de huidi- Het jubilerende bedrijf aan de Henegouwerweg is ten slotte gesticht door de toen malige Rotterdamse molen maker Marinus van den Berg. Het bedrijf week al gauw uit droogmaken, naar Waddinxveen, een cen trum van de hout- en tneu- Hoogtepunt belindustrie, en vroeger ook nog eens de plaats waar langs de Gouwe 14 papiermo lens waren te vinden. Voor ’Van den Berg’ is en blijft het een historisch be lang molens zoveel mogelijk te herstellen en in ere te hou den. Molens hebben een eeu wenoude historie. Hoewel Griekse geschiede nisschrijvers dit om chauvi nistische redenen zullen be strijden, stamt de windmolen naar alle waarschijnlijkheid uit het Midden-Oosten (Per- zië). In Egypte zijn thans nog de resten te vinden van torens, die zo’n slordige 3.000 jaar geleden, tot molens hebben gediend. De Griekse zeevaarders- en veroveraars namen de vin ding over en zij verspreidden de molens over de eilanden van de Middellandse Zee, zo dat men de oosterse windmo len ook in onze dagen nog op jaar Cyprus en Rhodos, op Mal lorca en Ibiza tegenkomt. De constructies bleven door de eeuwen heen hun eenvoud behouden, omdat hun wieke nas jaar behoefde te worden ver legd, namelijk bij de over gang van de zomer naar de winter en windrichtingen waren im mers constant en baarden, behalve bij stormen, geen problemen. werd. Het gehele toernooi was hij met meer weer- standspunten boven Erik Hennink gebleven. Met een gelijk aantal match- punten bezette Erik de twee de plaats. Ryan den Drijver moest in de resterende ron den nog even alle zeilen bij zetten om het verloren gega- ne terrein te heroveren. Via Paul Veldhuis (De Leilin de) en Thijs van Leeuwen (Prins Willem-Alexander- school) klom Ryan terug naar de knappe derde plaats. Het zelfde lot was Rick van San- dijk beschoren. Alleen Rick was al in de twee de ronde onderuitgegaan en kwam zodoende erg laag in de tabel terecht. Met een sco re van 5 uit 5 bereikte de rij zige Boskoper uiteindelijk toch nog de vierde plaats Randy Girdhary (De Rank) verrastte vriend en vijand door met uitgekookt spel de vijfde plaats te veroveren. Uitslagen: scholen: 1. I.J.P Keyzerschool (Moerkapelle) 15.5 punten; 2. Sjaloomschool (Moordrecht) 15,0; 3. De Lei linde (Waddinxveen) 15,0; 4 Rehobothschool (Moerkapel le) 14,0; 5. Prinses Beatrix school (Waddinxveen) 14,0; 6. Dick Brunaschool (Waddinx veen) 12,5; 7. 't Reigerbos (Ze venhuizen) 12,0; 8. Rehoboth school (Waddinxveen) 11,0; 9. Ichthusschool (Boskoop) 10,5; 10. Prins Willem-Alexander- school (Waddinxveen) 10,0; 11. De Eendragt (Zevenhui zen) 8,5; 12. De Rank (Gouda) 8,0; 13. Theo Thijssenschool (Waddinxveen) 8,0; 14. Eben Haëzerschool (Waddinxveen) 7,5; 15. Immanuëlschool (Bo skoop) 6,0. Leerlingen: 1. Ron Droog (I.J.P. Keyzerschool) 6,5 mp 33.5 wp; 2. Erik Hennink (Koningin Beatrixschool) 6,5 32,5; 3. Ryan den Drijver (Eben Haëzerschool) 6,0 29,0, 4. Rick van Sandijk (Imma nuëlschool) 6,0 28,0; 5. Randy Girdhary (De Rank) 5,5 25,0 6. Patrick Stam (I.J.P. Key zerschool) 5,0 34,0; 7. Kevin Beelen (Sjaloomschool) 5,0 34,0; 8. Douk Slot (De Leilin de) 5,0 29,5; 9. Lea Tahitu (Sjaloomschool) 5,0 29,0; 10. Geert v.d. Zee (De Leilinde) 5,0 28,0; 11. Thijs van Leeu wen (Prins Willem-Alexan- derschool) 5,0 27,0; 12. Dirk jan v.d. Dool (De Leilinde) 5,0 27,0; 13. Jasper Kamp (Rehobothschool Moerkapel le) 5,0 26,5; 14. Steven Brou wer (Prins Willem-Alexan- derschool) 5,0 26,5; 15. Wiet- se Wigboldus (Rehobothschool Moerkapel le) 5,0 24,5. zet en de partij leek beslist. Maar Ron ging bokken schie ten en gaf het initiatief uit handen. Dankbaar accepteer de Erik deze buitenkans. Met nauwkeurig spel zette hij Ron onder druk en stelde de remise alsnog veilig. In de volgende ronde deed Ryan den Drijver een greep naar de macht. Maar tegen stander Ron Droog had zich al weer hersteld en hield Ry an knap van zich af. Ook Erik Hennink liet geen steken vallen en versloeg Matthias Freeke (Rehoboth school Moerkapelle). In de laatste ronde won Erik vrij snel van de uitgebluste Kevin Beelen. Het wachten was op het re sultaat uit de partij van Pa trick Stam en Ron Droog. Wel spelers van hetzelfde team, maar allebei gebrand op een hoge klassering. Patrick moest uiteindelijk z’n koning omleggen. Het was duidelijk dat Ron kampioen mengwerking verheugen in de belangstelling van vele chemi sche en andere bedrijven. Toepassingsgebieden worden gevonden bij destructiebedrij ven, zout- en soda-indus- trieën, voedings- en genotmid delenindustrieën, fabrieken voor kunstmeststoffen en be strijdingsmiddelen, plastic- en rubberfabrieken, fabrieken voor schuurpoeders en was middelen, van huisdoervoer- derproducenten en bouw stoffenindustrieën. Een belangrijk deel van deze snelmengers wordt geëxpor teerd. Enkele honderden ma chines zijn in bedrijf in alle de len van de wereld. De bekend heid van Van den Berg in het buitenland is sterk geaccentu eerd door het embleem (BMW), dat zij voert; de afkor ting van Van den Berg Machi nefabriek Waddinxveen. De voortdurende aandacht voor productenyerbetering, zo wel naar ontwerp als naar fa bricage, vormt duidelijk de ba sis voor dit succes. Een andere belangrijke pro- duktgroep wordt gevormd door de transportinrichtingen (schroef-, kettingtranspor- teurs, elevatoren), waarvan omvangrijke leveringen wor den verricht in velerlei takken van bedrijf. De groei van het bedrijf maak te een moderne huisvesting noodzakelijk. In 1972 was er een belangrijke interne ver bouwing. Jaren later werd het bedrijfspand uitgebreid tot aan de Henegouwerweg en kwam er een parkeergarage onder het kantoorgedeelte. Dat was twintig jaar geleden. Ondanks de leeftijd van 100 jaar blijft J. van den Berg Zn. Waddinxveen BV - Van den Berg Molenbouw Wad dinxveen (BMW) - een spring levend bedrijf dat op weg is naar de volgende eeuw. WADDINXVEEN/GOUDA - Maandagavond 23 maart om negen uur zal de oud- voorzitter van het Huma nistisch Verbond Midden- Holland, de Waddinxveense historicus dr. André de Bruin, in de Goudse Zuid- randflat (De la reylaan) een inleiding houden over de grondwet van 1848. De causerie van André de Bruin, die gaat verhuizen naar Limburg, begint na de jaarlijkse algemene verga dering van het Humanis tisch Verbond Midden-Hol- land. ‘Dat in 1848 een grondwet werd opgesteld is niet zo op merkelijk', vindt dr. André de Bruin. ‘De behoefte om de verhouding tussen staat en onderdanen vast te leg gen is al heel oud. Zij da teert in West Europa uit de ge humanisten, probeerden middeneeuwen'. ‘Meestal lag daaraan een conflict tussen vorst en on derdanen ten l Dat ook een militair bondge- lijke inrichting van de Ne- nootschap aanleiding kon zijn om een constitutioneel contract op te stellen, leert onder meer De Unie van Utrecht (1579)'. Machinefabriek J. van den Berg Zn. Waddinxveen BV aan de Henegouwerweg viert het 100-jarig bestaan. (Foto: S/aak Noteboom). oorlog overviel ook Nederland. Het bedrijf Van den Berg werd schade aan gebouwen en ma chinepark bespaard, maar de activiteiten werden tenslotte vrijwel geheel stilgelegd. Intussen waren de nimmer af latende zorgen van de jaren dertig aan Marinus van den Berg ook fysiek niet voorbij ge gaan: reumatische aandoenin gen sloopten zijn krachten. In oktober 1941, op 66-jarige leeftijd, waren het zijn zoons Jacob en Marinus, die hij erop voorbereidde om twee jaar la ter de leiding en de verant woordelijkheid geheel van hem over te nemen. Zij zetten zijn werk voort met dezelfde beproefde zin voor vakmanschap en respect voor het kwaliteitsprodukt en zij waren ook voortdurend inge- veren, deden de molenaars, bij steld op nieuwe marktgebie- een steeds groeiende behoefte aan productiecapacititeit, naar andere energiebronnen omzien. Ruwe olie, gas en electriciteit verdrongen de wind. De ro mantiek moest wijken voor de rationaliteit. Een tweede factor, waardoor de molen niet langer geschikt was voor het maken van graan tot consumptief meel, school in de variëteit van bewerkin gen, die ter verbetering van het eindproduct aan het oor spronkelijke malen werden toegevoegd. Dat betrof zowel de voeding van de mens als van het dier. De graanmalerij werd dan ook een industrieel gebeuren met een duidelijke scheidslijn tus sen de bloemfabricage in meel fabrieken en de voerder fabri cage in veevoederfabrieken. Tussen beide productiesyste men bestaat geen overeen komst, zodat zich twee ver schillende takken van moder ne ’molenbouw’ ontwikkelden. was al sinds WADDINXVEEN - In het Gouwebad ’de Sniep’ slaagden 28 kinderen voor het zwemdiploma B. De beoordelingscommis sie bestond uit Cock Slag- ter, Rob Hogerbrugge en Wim van Minnen. Het Waddinxveense bedrijf is uitgegroeid tot specialist in het engineren van complete bedrijven, productie-units en procescomponenten die op één of andere manier te maken hebben met doseren, mengen, transporteren en dergelijke. J. van den Berg Zn. Wad dinxveen BV is in de loop der jaren ook internationaal gaan opereren. Europa, Afrika en Azië zijn geen onbekende ter reinen meer. In 1898 - hetzelfde jaar waarin de zeer jeugdige prinses Wil helmina de troon besteeg - stapte in de Maasstad de 23- jarige voorman Marinus van den Berg het Stadstimmer huis uit en vestigde samen met zijn broer Piet en zwager Arie van der Dussen een tim mermansbedrijf aan de Vliet- laan in Oud-Kralingen. Zij werden daarbij financieel gesteund door vader respectie velijk schoonvader Jacob van den Berg, die bovendien een groot vakmanschap inbracht. Uit respect voor hem, gaf men de firma zijn naam. Zwager Arie was kort na de oprichting weer uitgetreden om zijn eigen weg te gaan. De bescheiden werkplaats was niet alleen ingesteld op het on derhoud van woningen, maar ook en vooral op reparatie- werkzaamheden aan de mo lens, die toen het stadssilhou et vqn Rotterdam verlevendig den. Toen al, in het oprichtingsjaar, lag het zwaartepunt op de mechani sche aandrijving. Nieuwe mo lens werden niet meer ge bouwd. Wel werd getracht het molenbestand zo goed moge lijk op peil te houden. De eerste 10 a 12 jaar van de firma waren dan ook hoofdza kelijk gewijd aan het regelma tige onderhoud van de stads molens en van die in omlig gende gemeenten. De werkplaats geurde nog naar het zaagsel en de schaaf- krullen van solide en naar ver houding soms dure houtsoor ten. Het was de tijd van de azijnhouten kammen, palm houten staven, pokhouten la gers, Engels kruiswerk, kroon- wielen, bonkelaars, konings spelen, het herstellen van het kruiwerk en het nazien van de vang, het opnieuw leggen van de bovenas met potroeden, het hoeveelheid verschillende vernieuwen van de steenkui- pen en het repareren van balie of stelling. Termen, die thans even verou derd zijn en in de vergetelheid zijn geraakte als de zware pet ten en de voorschoten op de vergeelde foto’s uit die tijd. Wie kent nog het verschil tus- had, die dank zij een zich even sen leggersteen en lopersteen, wie weet nog de betekenis van een tastspotlichterstoel? In die jaren was een patroon met een paar knechten enige maanden bezig met het com pleet instellen van een enkele molen. Wat toen een vak was, leeft nu nog slechts voort in een ietwat weemoedige herin- king bij de firma Van den Berg nering. Maar de naam Van den Berg groeide in die periode in de Nederlandse molenaarswereld uit tot een begrip: wat Van den Berg afleverde, had een lang leven. De opdrachten kwamen uit het hele land. Overal waar een molenaar woonde en werkte, stond de naam Van den Berg in hoog aanzien. Na enkele verhuizingen, steeds binnen de wijk Kralin- gen, waarbij wegens toene mende activiteit uiteindelijk drie vestigingsplaatsen ont stonden met een personeelsbe- Niemand kan zich in Neder land onttrekken aan de (tijdgebonden) visie van thorbecke. Thorbecke in de kracht »an zijn leven. (Rijksprentenkabinet)

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 19